verklaring geteekend Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag.7 December f938 Derde Blad No. 24141 De Fransch-Duitsche Indië op de wereldtentoonstelling te New-York HQNlOVKEUKENSTROOP^fc**^/ KERK- EN SCHOOLNIEUWS biie Jaargang Aan weerszijden wordt voldoening geuit De drooglegging van het IJsselmeer De toepassing van de Zuiderzee-steunwet Joodsche kinderen naar ons land De kwestie van het centrale vliegveld en Rotterdam Te 15 uur 42 gisternamiddag is in dc beroemde kinkzaal van het Quai d'Or- say-paleis, door Bonnet en von Rib- betrop de Duitsch-Fransche verklaring geteekend tot regeling van de vreed zame betrekkingen en goede nabuur schap tusschen beide landen. De tekst. De tekst van de FranschDuitsche ver jaring luidt als volgt: „Georges Bonnet, minister van buiten- landsche zaken der Fransche republiek, en jjachim von Ribbentrop, minister van bui- linlandsche zaken van het Duitsche rijk, optredende namens en In opdracht van hun regeeringen, zijn tijdens hun samen- lomst op 6 December 1938 het volgende overeengekomen Ten eerste: De Fransche en Duitsche ie- peringen deelen volkomen de overtuiging, jat vreedzame betrekkingen en goede na buurschap tusschen Frankrijk en Duitsch- Itnd een der belangrijkste elementen voor i> consolidatie van den toestand in Europa in voor de handhaving van den algemee- stn vrede vormen. Beide regeeringen ver binden zich derhalve, met al hun kracht de «[wikkeling der wederzijdsche betrekkin- pn In dezen zin te verzekeren. Ten tweedeDe beide regeeringen con- itsteeren, dat tusschen hun landen geen «iele territoriale kwestie bestaat en er- ionnen de grens, zooals die thans bestaat, ij definitieve grens tusschen hun landen. Ten derde: Belde regeeringen zijn vast- hisloten, onverminderd hun bijzondere be trekkingen met derde mogendheden, over ile vraagstukken, waarbij beide landen Wang hebben, in contact te blijven en overleg te plegen in geval de latere ont- liikkellng dezer vraagstukken wellicht tot Internationale moeilijkheden zou kunnen lilden. Tot staving hiervan hebben de verte- ipnwoordigers van belde regeeringen deze «Haring geteekend, die onmiddellijk van tacht wordt. De verklaring is opgemaakt in duplo, in ii Fransche en de Duitsche taal. Parijs, 6 Devember 1938. JOACHIM VON RIBBENTROP GEORGE BONNET. Gemeenschappelijke verklaring. J Sonnet, de Fransche minister van bui- iKlandsche zaken, las den journalisten |M volgende communiqué voor, dat ln het Iftansch en het Duitsch was gesteld: „Het bezoek van den Duitschen rijksmi nister van bultenlandsche zaken op 6 De- Imber aan Parijs gebracht, heeft gelegen- liid gegeven tot een uitgebreide Fransch- Riltsche gedachtenwissenng. 1 Tijdens de besprekingen, welke plaats iaden tusschen von Ribbentrop en Bon- n werden de voornaamste Europeesche taagstukken en ln het bijzonder die, wel- direct betrekking hebben op de politieke economische betrekkingen tusschen frankrijk en Duitschland, besproken. Aan :de zijden werd erkend, dat de ontwik- Jiling der betrekkingen tusschen de beide Laden op de basis der formeele erkenning firmer grenzen niet alleen hun gemeen- Liappelijke belangen zou dienen, doch een 'jntleele bijdrage zou leveren tot de Jindhaving van den vrede. I In deze verwachting hebben de miniters i bultenlandsche zaken der beide lan- r.i de verklaring geteekend, welke onder p.'behoud der bijzondere betrekkingen r belde regeeringen met derde mogend- r.ien, uitdrukking geeft aan hun wil tot pcdzame samenwerking met wederzijd- Lche waardeering. Zij beteekent derhalve i belangrijken stap op den weg van al- |pmeene bevrediging." Verklaring van von Ribbentrop. I Von Ribbentrop heeft tijdens de pers- p.vangst de volgende verklaring afgelegd: I Met de verklaring van vandaag zijn nnkrijk en Duitschland, rekening hou- «de met de sollede basis der vriend- pap, welke hen met andere staten ver pot. het eens geworden, om een einde te pkcn aan hun eeuwenoude grensconflic- i en door wederzijds elkanders grondge- te erkennen, den weg te vergemak- Hijken voor wederzijdsche erkenning en nardeering van hun vitale, nationale be ugen. Fransche volk en het Duitsche volk gedu rende den wereldoorlog wederzijds heeft gevonden kan in vredestijd haar natuur lijke aanvulling verkrijgen en zij neemt nog toe, dank zij den moed en de krachts inspanningen, waarvan elk volk bij zijn werk blijk geeft. Ik ben er dan ook van overtuigd, aldus von Ribbentrop, dat de Fransch-Duitsche verklaring van vandaag historische voor- oordeelen zal wegnemen en dat de ont spanning onzer buurbetrekklngen, welke in deze verklaring tot uitdrukking komt, niet alleen de unanieme goedkeuring der leiders doch ook die van de volken onzer staten zal vinden. De gevoelens, welke het Duitsche volk koestert ten aanzien van de nieuwe oriën teering der betrekkingen tusschen de belde landen, zijn gebleken uit de hartelijke ont vangst, welke te Muenchen ts ten deel ge vallen aan den Franschen minister-presi dent Edouard Daladier. De tallooze sym pathiebetuigingen, waarvan ik tijdens de uren van mijn verblijf te Parijs getuige heb kunnen zijn, bewijzen hoezeer deze ge voelens door de Fransche bevolking worden gedeeld. Ik hoop, dat deze verklaring van vandaag een nieuw tijdperk openen zal in de betrekkingen tusschen de beide volken." Verklaring van Bonnet. De Fransche minister van bultenland sche zaken heeft daarop tot de persverte genwoordigers het volgende gezegd: Von Ribbentrop. *ls rechtsgelijke partijen, verklaren de pie groote naties zich, na de ernstige lie:, in het verleden, bereid voor de :omst betrekkingen van goede buur- Jp te vestigen. Met deze verklaring van 3 goeden wil geven zij uitdrukking aan l"; overtuiging, dat in feite tusschen hen P enkele tegenstelling van vitale orde pat, welke een ernstig conflict zou kun- Kj rechtvaardigen. w economische belangen der beide lan- ;3 vullen elkander aan. De Duitsche kunst het Duitsche geestesleven zijn aan ?phjk kostbare inspiraties verschuldigd, l'bhis Duitschland van zijn kant de "Jjsche kunst dikwijls heeft verrijkt. achting, welke de moed van het HET PLAN VOOR DE ZUIDELIJKE POLDERS. Er is een bedrag: van f. 400 millioen mes gemoeid. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuider- zeefonds voor het dienstjaar 1939 deelt de minister mede dat, in overeenstem ming met hetgeen de minister van algemeene zaken op 3 Juni 1938 in de Kamer mededeelde, het opmaken van een plan voor de Zuidelijke polders met kracht ter hand is genomen en ook op deze wijze wordt voortgezet. Het geldt hier het maken van nieuw land ter grootte van een kleine provincie, waar mede wellicht een bedrag van 400 mü- lioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van het Zuidelijk ge deelte van het Usselmeer zal diep ingrijpen in het stelsel van onze militaire defensie en belangrijke voorzieningen ten behoeve van Een kijkje van het bordes af in de groote zaal der Indische afdeeling. - Op den achtergrond het diorama van den kunstschilder L. J. Eland. Daarboven staat in het Engelsch: „Welkom in Nederlandsch-Indlë". Links en recht de groote wand schilderingen van Paulides. In een persconferentie heeft de commis sie, welke zorgt voor de inzendingen van Oost- en West-Indië op de wereldtentoon- «II sielllnc te New-York eisteren te Amster- de landsverdediging noodzakelijk maken, stolling te New-York ,iste J} Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een dam eeni^e mededeelingen gedaan van net technisch, maar ook tot een economisch be vredigende oplossing moeten lelden. Hiermede en met het overleg over talrijke andere vraagstukken is onver mijdelijk veel tijd gemoeid zoodat nog niet in uitzicht kan worden gesteld, wanneer de plannen gereed zijn, al wordt vertrouwd dat de beslissing tot de uitvoering en het begin van de uit voering zelve vóór 1943 kunnen vallen. Een hooger bedrag is uitgetrokken ten einde de werken tot afsluiting en droogleg ging van den Noordoostelijken polder zoo krachtig mogelijk te kunnen voortzetten. De noodzakelijkheid van den bouw van een toegangshuis bij Kuinre is overwogen bij de vaststelling van de voorzieningen in de afwaterings- en scheepvaartbelangen de omliggende landen die bij het maken van den Noordoostelijken polder belang hebben. Bonnet. „Ik zou in de eerste plaats den Duit schen rijksminister van bultenlandsche za ken willen begroeten, wiens aanwezigheid hier de beteekenls doet uitkomen van het document, dat wij zoo Juist hebben onder teekend. De inspanning der Fransche regeering en die van al haar voorgangsters hebben steeds de handhaving en organisatie van den vrede beoogd. Het regelen der betrek kingen van goede nabuurschap tusschen Frankrijk en Duitschland. zoomede de uit drukking van hun gemeenschappelijken wil, de vreedzame betrekkingen te ontwik kelen, vormt een essentieel element dezer onderneming. Daarom prijs ik mij zeer ge lukkig met de onderteekenlng van deze Fransch-Duitsche verklaring, welke plech tig de bestaande grenzen erkent, een einde maakt aan een langdurig historisch ge schil en den weg opent tot een samenwer king, welke de overtuiging moet vergemak kelijken. dat tusschen de beide landen geen enkel geschilpunt bestaat, dat de vreed zame basLs hunner betrekkingen in ge vaar brengt. Deze overtuiging wordt versterkt door de wederzijdsche waardeerinij, de beteekenis der intellectueele uitwisseling, welke steeds tusschen de beide naties heeft bestaan en door de wederzijdsche achting, welke de beide landen, die. nadat zij gedurende den wereldoorlog op heroïsche wijze tegenover elkander hebben gestaan, voornemens zijn thans te werken in een atmosfeer van we- derzijdseh begrip en vrede, elkaar ver schuldigd zijn. Overigens twijfel ik er niet aan. of deze gemeenschappelijke verklaring zal een al gemeene kalmeering medebrengen, een bij drage tot den vrede, waarvan de toekomst de beteekenis zal bevestigen, Zij is een bij zonder belangrijke fase in dit werk van verzoening en samenwerking, waarvan Frankrijk vurig wenscht, dat alle volken er aan zullen deelnemen". voorbereidende werk De inzendingen zul len, naar mr. G. H. C. Hart vertelde, in drie zalen van het Nederlandsche paviljoen worden ondergebracht. In de zaal betreffende West-Indië zal men in het midden maquettes zien van Willemstad en de daarachter liggende pe- troleumnederzetting Emmastad. alsmede van een koffieplantage. De achterwand van de zaal zal grooten- deels ingenomen worden door een markt scène uit Paramaribo. Levensgroote ver vaardigde figuren, voorstellende Creolen, Boschnegers, Indianen, Javanen, Britsch- Indiërs en Chineezen zullen in bonte door- eenmengeling een indruk van de verschei denheid der bevolking van dat Nederland sche gewest moeten geven Op de markt bevindt zich allerlei exotische koopwaar Men vindt hier verder kaarten, tegel- tableaux, enz. Over Oost-Indië vindt men drie kleine diorama's, een uitzicht gevende op het Indische landschap van het dek van een K.P.M.-stoomer, vanuit den trein en vanuit De regeering is van oordeel, dat omtrent een vliegtuig de ,D,r.?,vinc'a'^ j ihdeeling van den Noord- Van <je sprookjesachtige verrassingen, ooi tob j ken polder met meer kennis van - - - zaken zal kunnen worden geoordeeld, zoo dra de inrichting van vaststaat. dien polder geheel welken den toerist in Nederlandsch-Indië wacht, wordt de bezoeker zich bewust door den aanblik van het groote en grootsch uitgevoerde diorama van den kunstschilder L. J. Eland, voorstellend een landschap op Java, daar waar diepe ravijnen door lange spoorwegviadueten overbrugd worden en vruchtbare tegen de berghelling uitge strekte rijstvelden afgewisseld worden door schilderachtige dorpen. Door middel van een speciale licht-technische installatie zal de schoonheid van het Javaansche land schap op alle oogenbllkken van dag en nacht getoond kunnen worden. Het bordes, vanwaar men dit schouw spel genieten kan. wordt afgezet door een kunstig door Balineesche houtsnijders be werkte railing. Door 35 leerlingen geholpen, hebben vijf Balische houtsnijkunstenaars er vier maan den over gewerkt. Wanneer een man het werk alleen zou hebben verricht, zou hij daaraan 14 jaar gewerkt hebben De zaal toont verder wandschilderingen, kaarten, statistieken en maquettes. Het, tenslotte, in een klein zaaltje ge- exposeerde beoogt een indruk te geven van bepaalde uitingen van oude en nieuwe in- heemsche kunst in Nederlandsch-Indië. Bij de opstelling zal er naar gestreefd worden de artistieke waarde van het tentoonge stelde volkomen tot haar recht te doen komen. 6819 (Ingez. Med.j Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de slachtveemarkten ls begin dezer week de handel in het algemeen niet tegengevallen. Het aanbod was over de geheele linie flink, doch er was ook nogal vraag en hoewel de 2de en 3de soorten niet direct mee in prijs omhoog trokken, kon er toch van iets vastere prijzen worden gesproken, terwijl de beste kwaliteiten iets opliepen. Ondanks dat bleef er nog een flink kwantum van afwijkende soorten te koop voor de Centrale en men nam dan ook Maan dag en Dinsdag ongeveer 300 stuks uit de markt. Zooals we vernamen zijn er tot en met j.l. Zaterdag ruim 3000 stuks voor de blik- vleeseh-fabricatie aangekocht en het ligt in de bedoeling om nog eenigen tijd met deze aan- koopen door te gaan. Op de gebruiksvee-afdee- lingen was het aanbod weer teruggaande en de vraag bepaalde zich weer in hoofdzaak tot de versche melkkoeien, die goed prijshoudend wer den verkocht, doch overigens was de handel zeer flauw, met moeilijk of niet geheel prijs houdende noteeringen. De vette kalveren wer den zij zeer matige aanvoeren weer vlot en duur verhandeld, doch voor nuchtere en gras kalveren was de markt flauw gestemd Ook het wolvec ging moeilijk en tot iets lagere prijzen van de hand. Vette varkens werden aanvan kelijk wel flink prijshoudend verkocht, doch de afloop was overal gedrukt. Alleen goede zware soorten, flink boven de 300 pond, waren schaarsch aangevoerd en bleven flink aan den prijs. NOTA VAN DEN MINISTER AAN DE TWEEDE KAMER. Ingevolge zijn toezegging heeft de mi nister van Waterstaat aan de Tweede Ka mer een nota inzake de Zuiderzeesteunwet doen toekomen. De nota begint met op te merken, dat de Zuiderzeesteunwet primair beoogt het bieden van hulp aan de Zuiderzeevisschers- bevolking bij het zich verwerven van een werkkring en eerst secundair het verleenen van geldelijke tegemoetkoming, indien vol doende middelen tot levensonderhoud aan belanghebbenden gaan ontbreken. De maatregelen betreffende hulp bij het zich verwerven van een werkkring voldoen goed en de minister is van oordeel, dat in de tot nog toe gevolgde toepassing van dit steunmiddel geen wijziging behoeft te wor den gebracht. Op de keuze van den vorm, waarin tegemoetkoming ter verkrijging van werk wordt verleend, is van grooten invloed, of de belanghebbende verlangt werk in eigen bedrijf dan wel in loondienst van derden. Betreft de aanvrage hulp ter verkrijging van werk in eigen bedrijf, aan wordt in de eerste plaats de mogelijkheid van de ver plaatsing of de vervorming van bedrijf, dan wel oprichting van een nieuw bedrijf on derzocht. Heeft dit onderzoek een gunstig resul taat, dan kan aan den belanghebbende een toeslag worden verleend op zijn bedrijfs- inkomsten, welke toeslag een afloopend ka rakter heeft. In vele gevallen werd dit steunmiddel toegepast. Toen de afsluiting van de Zuiderzee was voltooid, had men er rekening mede te houden, dat de voornaamste vischsoorten, waarop voorheen gevischt werd, in de toe komst niet meer in de afgesloten Zuiderzee zouden voorkomen, t.w. haring, ansjovis, bot en garnalen. Anderzijds stond vast, dat de afgesloten Zuiderzee, wanneer zij een maal zoetwatermeer zou zijn geworden, voor de vissoherij nog van beteekenis zou kunnen zijn. Daarom was het streven een zoo groot mogelijk aantal belanghebben den en zoons van belanghebbenden een volledig bestaan te verschaffen in de IJs- selmeer-visscherij. Betreft de gevraagde hulp niet werk in eigen bedrijf, doch werk in loondienst, dan wordt deze hulp verleend door werk op te sporen en de plaatsing zooveel mogelijk te bevorderen. Nadat van nagenoeg alle belanghebben den, die te kennen hebben gegeven ln eigen bedrijf werkzaam te willen zijn, de moge lijkheid van verplaatsing of vervorming van bedrijf, dan wel oprichting van een nieuw bedrijf is onderzocht, is gebleken, dat voor velen een vervorming van bedrijf dan wel de oprichting van een nieuw be drijf een gunstig resultaat kan opleveren. In zulke gevallen is een toelage in den vorm van een bedrag ineens verstrekt. Om voor een geldelijke tegemoetkoming In aanmerking te kunnen komen moet de belanghebbende voldoen aan de volgende voorwaarden a Hem moeten voldoende middelen tot levensonderhoud gaan ontbreken als ge volg van de afsluiting van de Zuiderzee. b. Hij moet door aanwending van eigen arbeidskracht niet in het onderhoud kun nen voorzien van zich en de zijnen. DE NEDERLANDSCHE REGEERING WEET NOG VAN NIETS. Naar aanleiding van het uit het buiten land afkomstige bericht, als zouden morgen 2000 Joodsche kinderen uit Weenen naar Nederland vertrekken, werd ons bij infor matie te bevoegder plaatse mededeeld. dat de Nederlansche regeering van dit transport niet op de hoogte is en dat het uitgesloten moet worden geacht dat een zoo groot aan tal kinderen uit Weenen dezer dagen in ons land zal worden opgenomen. INTERNATIONALE VEREENIGING VOOR DE RUBBERCULTUUR IN NEDER L.-INDIE. VERKLARING VAN MR. VAN DER MANDELE IN DE VERGADERING DER KAMER VAN KOOPHANDEL. In de gistiermidag gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrie ken voor Rotterdam heeft de voorzitter, mr. K. P. van de Mandele. een verklaring afgelegd ten aanzien van de vliegveld kwestie. In de septembervergadering van de Kamer heeft hij uitvoerig de argumen ten uiteengezet waarom de nieuwste plan nen van den min. van waterstaat om het centrale vliegveld naar Schiphol te verleggen voor Rotterdam niet aanvaardbaar waren. Sedertdien heeft hij met den voorzitter van het vliegveldcomité het gemeentebestuur vergezeld op een audiëntie bij den minister, waarin de hoogst ernstige bezwaren tegen deze oplossing van het vliegveldvraagstuk uitvoeriger werden uiteengezet. Het schijnt, dat deze bezwaren niet den minsten indruk op den minister hebben emaakt Zij worden in de memorie van antwoord op de wa .erstaatbegrooting al thans zonder meer terzijde gesteld Men mag hopen en verwachten, dat de volks vertegenwoordiging den minister op dezen weg niet zal volgen. Nog altijd zijn er met goeden wil en bereidheid tot samenwerking oplossin gen te vinden, die aan ailen recht doen wedervaren. Maar onaanvaard baar is. dat het geheele havengebied van de Maasdelta met één millioen menschen feitelijk van het internatio nale luchtverkeer wordt afgesneden. Rotterdam zal het geldt een le vensbelang nimmer hierin kunnen berusten. Herdenking van het 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de internationale vereeniging voor de Rubbercultuur in Nederlandsch- Indië is gisteravond in het Amstel-Hotel te Amsterdam, een feestmaaltijd gehouden, welke werd voorafgegaan door een receptie. Tot de genoodigden behoorden mr. G. H. C. Hart, hoofd van de 8ste afdeeling van het Departement van Koloniën, die tevens den Minister van Koloniën vertegenwoor digde; voorts de directeur van de afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Insti tuut. prof. dr. L. P. de Cosquino de Bussy; de oud-vooratter en oprichter der veree niging, mr. A. G. N. Swart, alsmede mr J. Luyten, waarnemend voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandseh-Indie. Tijdens de receptie hield de voorzitter der jubileerende vereeniging, jhr. mr. W. J. de Jonge, een rede, waarin hij een schets gaf van den ontwikkelingsgang van de rubber ln het thans afgesloten tijdvak. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten had tot het instellen van een gouden medaille voor hen, die zich bij uitstek verdienstelijk hebben gemaakt voor de rubbercultuur. In verband met het vele voortreffelijke werk, door den heer J. F. de Beaufort verricht, niet alleen voor de rubbercultuur in het algemeen, maar ook voor de vereeniging in het bijzonder gedu rende zijn 25-jarig ondervoorzitterschap, deelde de voorzitter mede. dat tevens be sloten was den heer De Beaufort het eerste exemplaar van deze medaille uit te reiken. Aan den maaltijd, welke hierop volgde, hield mr. G. H. C. Hart een rede. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon Besluit is benoemd tot offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Groningen: mr. J. N. Mein- dersma thans substituut-officier van justitie bit voornoemde rechtbank. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 8 DECEMBER. Leiden - Vrije Kath. Kerk Vreewiikstr. 19): Nam. 8 14 uur. dienst. Alphen a. d. Rijn CHR GEREF. KERK, Nam. 7 uur ds. Groen van Rotterdam. Benthuizen Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Stuyvenberg. Lissc Ned. Herv. Gem. (Rehoboth)Nam. 7 urn*, bijbellezing ds. Eerhard van Hillegom. Geref. Gem Nam 7 uur ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Nam 7 uur, leesdiensf". Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. D. Bouman van Spaarndam Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Henstra van Haarlem. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. half- acht. ds. de Bruijne. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van R'dam. GEREF. KERKEN. d"4 Graaff. csnd. en Olde'oroek. J. Oiriso- Beroepen te Gapj-sg- v hulppred. te Zutphen; te ren te Spijkenisse. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Terneuzen, A. v. Stuyvenberg te Benthuizen en W. Heikoop te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9