LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eer: Ie Blsd Woensdag 7 December 1938 Spaak wint het pleit in de Belgische Kamer De strijd in het Verre Oosten Een groote meerderheid Na RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME Huiszoekingen bij Joodsche vakvereenigingen Binnenland De Collecte van Zaterdag 1.1. «chili hemelsbreed van dien van Versailles. De overeenkomst verklaart terecht, dat goede betrekkingen tusschen Duitsohland en Frankrijk een zeer voorname waarborg voor den Europeeschen vrede beteekenen In dezen zin is de Duitsch-Fransche ver klaring ook een succes voor de as Berlijn— Rome. De stabiliteit van de as blijft dc primaire wet voor onze buitenlandsche poli tiek. De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Sommige Fransche en Engelsche dagbladen schijnen te meenen. dat de, Parijscïie ver klaring een verzwakking van de Dultsch- Italiaansche verhouding beteekent. Met nadruk kan verklaard worden, dat deze opvatting geenszins overeenkomstig de wer kelijkheid is, doch zuiver een fantasie van lieden, wien de as BerlijnRome een doom in het oog is. Frankrijk's natuurlijke ge- biedssfeer. zoo vervolgt het blad, is het westen van Europa en zijn overzeesoh ge- 'bied. Duitschland's ruimte is Centraal- Europa en het nabije Oosten. Beide volkeren staan dus in hun uitzicht met de ruggen tegen elkaar. De te Parijs door von Ribben trop en Bonnet geteekende verklaring geeft voor het eerst duidelijk en welbewust uit- drukking aan deze natuurlijke verhouding. Een goede nabuurschap tusschen beide lan- c?n kan aan hun betrekkingen met derden geen afbreuk doen Frankrijk's intiemste vriend, dat spreekt voor ons vanzelf, is Engeland, en Duitschland's natuurlijke vriend is Italië. De Engelsche pers juicht de verklaring op zichzelf toe. doch laat tevens een waar schuwing hooren, niet te veel te hopen De ..Times" herinnert aan de hoop. die twee maanden geleden door de geheele wereld gekoesterd werd, dat het accoord van Muenchen zou worden gevolgd door een krachtige poging, de betrekkingen tusschen de totalitaire en de democratisch-parle- mentalre staten te verbeteren. Het blad voegt er aan toe, dat het een reden tot algemeene voldoening moet zijn, dat on danks de ongelukkige gebeurtenissen in den tusschentijd. deze definitieve nieuwe stap is gedaan en het ver verwijderde doel van een alomvattende regeling nader ri gekomen De „Daily Telegraph" wijst op de onver- eenigbaarheid van de territoriale eischen van Italië in de Middeliandsche Zee met de bepalingen van het Britsch-Itaiiaansche accoord en schrijft dan verder: of het be zoek van von Ribbentrop tot een verbete ring in die richting zal leiden, kan zelfs niet bij benadering gezegd worden, doch tenzij dit zoo is, moet de waarde van de verklaring als een instrument tot verste viging van den vrede zeker verminderd worden. ENGELAND. Het vraagstuk van vrij willigen of verplichten dienstplicht In het Lagerhuis zijn de voorstellen der regeering inzake vrijwillig dienst-nemen behandeld. De kosten zijn op 10.000 pst. begroot. Bij den vrijwilligersdienst zal een deel van het personeel worden opgeleid voor reserves in bepaalde diensten. Tevens zal een lijst worden aangelegd met namen van personen, die over bijzondere technische of andere kwaliteiten beschikken, terwijl an deren. die niet onmiddellijk kunnen wor den aangenomen, in een tweede reserve zuilen worden ondergebracht. Greenwood (Labour) verklaarde, dat hij niet tevreden was over de toelichtingen van den minister. Zoolang het plan van de regeering niet volledig bekend is, behoudt de Labour- party zich vrijheid van handelen en cri- tiek voor. De partij wil haar leden niet om den tuin laten leiden, zooals in den oorlog is geschied en indien achter het plan van de regeering het denkbeeld van een in- dustrieele conscriptie schuil gaat, zal de partij zich krachtig verzetten. Percy Harris loppositioneele Labour) heeft nog gezegd, dat het plan tot oplei den van vrijwilligers zes maanden geleden voorbereid had moeten zijn. Het volk wil leiding en is bereid een practisch plan te volgen. De regeering is achter bij de open bare meening. Spr. was verder van oordeel, dat nog niet genoeg is gedaan voor de bescherming tegen aanvallen uit de lucht. Vervolgens zeide hij, dat een duidelijke buitenlandsche politiek het werk van den lord privy seal veel gemakkelijker maakt; het Britsche volk wil geen oorlog, doch wil zich ook niet laten initimideeren. Tenslotte wenschte spr. Anderson geluk, dat hij zijn plan heeft gegrondvest op het beginsel van vrijen wil. De conservatief Amery leverde vervolgens critiek op het plan van de regeering. Vol gens hem geeft het plan blijk, dat de re geering weinig begrepen heeft van het ge vaar, dat twee maanden geleden is door gemaakt en van het grootere gevaar, dat misschien nog te wachten staat. Hij stelde derhalve voor, een volledige namenlijst aan te leggen en gedwongen opleiding in te voeren. Amery is van meening, dat het sy steem van een beroep doen op de vader landsliefde van het volk in de ure des ge- vaars gelijk staat met moord. Hij voegde Met dit laatste wordt de sniiker on den i hieraan toe, dat het barbarendom voor de •d ffe^laaer? *ordt de spijker op den p90rt staat terwijl Engeland doorgaat met behandelen van zijn kleine onderlinge ge schillen in plaats van eensgezind het hoofd te bieden aan het gevaar. De onafhankelijke afgevaardigde Ver non Bartlett hield zijn maidenspeech, waar in hij zeide, dat waarschijnlijk niets in het buitenland zulk een indruk zou maken, dan wanneer Engeland den dienstplicht in zou voeren. In het binnenland zou dit evenwel op groot verzet stuiten en (juist nu is een gropte mate van .nationale eenheid nood zakelijk. De conservatief Edward Grigg zeide, dat indien de macht van Engeland in de schaal van den vrede geworpen moet worden, het strategische plan van te voren gereed moet zijn, daarom was hij voor het Invoeren van dienstplicht. Hierdoor zouden ook an dere democratieën meer moed krijgen. Ook andere conservatieve leden drongen aan op het invoeren van dienstplicht. De afgevaardigde Kirkwood van de La- bourparty zeide dat de Britsche arbeiders klasse tegen dienstplicht was. Indien een conscriptie van den arbeid zou worden in gevoerd. zou de Labourparty een conscrip tie van de vermogens verlangen Ook de leider van de Labourfractie, Attlee, ver klaarde in geval van invoeren van dienst plicht conscriptie van de vermogens te zul len verlangen en hij stelde voor, dat An derson zijn plannen zou bespreken met de vakvereenigingen. In zijn antwoord zeide Anderson dat de regeering hoopt door het vrijwillig sy steem in tijd van nood over voldoende re serves te beschikken. In overleg met de oppositie werd het debat sine die verdaagd, zonder dat tot stemming over werd gegaan. koo geslagen Von Ribbentrop heeft den Italiaanschen gszant te Parijs drie kwartier op bezoek gehad Het heet slechts een „beleefdheids bezoek", maar of niet meer behandeld is? De Fransch-Italiaansche spanning duurt intusschen voort. In antwoord op de pro- Fransche betoogingen in Tunis en Corsica hebben de Italiaansche studenten gisteren te Genua, Turijn, Milaan en Rome opnieuw betoogd, waarbij de kreet „wij willen Tunis en Corsica" opgeld deed. De politie be schermde de FY an sc he legatie en consu laten. secretaris der fascistische partij te Rome hield zelfs een toespraak, waarin hii o.a. zeide: De fascisten hebben steeds nog rekenin gen te vereffenen. Italië heeft thans een leider, die weet, hoe hij voor de rechten van zijn land op moet komen en eens zal ïecht worden gedaan aan de eischen van Italië. Naar gemeld wordt sprak de secretaris zeer heftig. De studenten schenen meer te beantwoorden aan een officieel bevel, dan ernstige politieke bedoelingen te hebben. Zij riepen blijkbaar liever complimentjes aan het adres van de aardige winkelmeis jes. dan „weg met Frankrijk". Het publiek scheen onverschillig. De B. B. C. heeft gisteravond in de Ita liaansche, Duitsche en Fransche taal, ten aanzien van de Italiaansche agitatie be treffende Tunis, Nice en Corsica medege deeld: „Na de betooging in de Italiaan sche Kamer heeft de Britsche pers en de Britsche openbare meening eenstemmig het Fransche protest tegen de agitatie in Ita lië betreffende het afstaan van Tunis, Nice en Corsica gesteund." Het is een doüche voor Italië FRANKRIJK, de stakingen Gisteravond te elf uur is de mailstoomer „Paris" uit Havre vertrokken naar Cher bourg om passagiers aan boord te nemen, die hun reis naar Hew-York hebben uitge steld Het personeel bestaat geheel uit weer in dienst genomen stakers van de „Ile de France", „Paris", „Normandie" en „Cham- plain" Gisteren hebben talrijke stakers, zoowel van het dekpersoneel als van het machinekamer-personeel gevraagd weer aan het werk te mogen gaan. Men hoopt, dat de „Champlain" normaal op 13 December uit Havre zal kunnen vertrekken. Dit resultaat ls verkregen door het krach tig optreden van den minister van koop vaardij. In alle havens is het kalm. Tijdens de gistermiddag gehouden ver gadering van de commissie van financiën werd een motie van den socialist Gouin, waarin gevraagd werd geen sancties toe te passen co ambtenaren en beambten, die aan de staking hebben deelgenomen en een wetsontwerp inzake amnestie te hunnen behoeve in te dienen, verworpen. C. G. T. tot onderhandelen bereid. De C G. T., het algemeene vakverbond heeft gisteravond aan de parlementsleden Gisteren heeft minister-president Spaak in de Kamer zijn aangekondigde verkla ring afgelegd. Hij zeide om.: „De regeering welke ik voorzit, is langs grondwettelijken weg op 15 Mei gevormd. Ge hebt de methode goedgekeurd, welke 'lk gevolgd heb om uit het spoor te geraken, waarin de parlementaire democratie dreig de te verstikken. Indien de regeering valt, moet elk een weten waarom, en moet elkeen de op hem rustende verantwoording aan vaarden. Derëgeering moet ten val komen voor het parlement en ner gens anders" (applaus). Vervolgens gracht Spaak hulde aan zijn medewerkers en betrok daarin ook den nieuwen minister Janssen. Hij zeide de incidenten te willen verklaren, welke tot de wijziging In het kabinet hebben geleid en tevens het program der regeering te willen aangeven op het gebied van de bui tenlandsche politiek. Ik behoef niets af te doen van de verklaringen, welke ik in den Senaat heb afgelegd. Indien de socialisti sche afgevaardigden hun vertrouwen aan de regeering onthouden, zullen mijn socia listische vrienden en ik daaruit de noodige parlementaire conclusies trekken. Vervol gens zette Spaak uiteen, waarom Gerard gemeend heeft de regeering te moeten ver laten. Ik daag om het even welke regeering uit een politiek van vrijhandel te voeren. De vraagstukken, welke zich thans voordoen, zijn volkomen nieuw. De politiek van lais ser faire et laisser passer is een onmoge lijke politiek. Zij is onmogelijk in een de mocratisch regiem. Er zijn hervormingen in de structuur noodig om te redden en te behouden het geen voor ons regiem noodig is. Daar lk misschien voor den laatsten keer gelegen heid van deze tribune te spreken (geroep: neen. neen) moet ik zeggen, dat het ministerleele leven steeds moeilijker wordt. Het lot, dat den ministers wordt, die aftre den en die het beste van hetgeen in hen is ten dienst van het land hebben gesteld, maakt, dat de meest bekwame mannen weigeren de lotsbestemmingen van het land te leiden. Men kan niet te groote op offeringen opleggen. Wanneer men een economische poli tiek van langen duur wenscht, is mi- nistrieele stabiliteit noodig. Men kan niet iedere zes maanden de regeerin gen heenzenden. Men moet oppassen. De regeering moet krachtige pogingen doen om de verzoening der verschillende standpunten te bewerken. De nationale eenheid, welke in den boezem der regee ring bestaat, heeft, ongelukkigerwijs, niet de noodige. verlenging gevonden in den parlementairen kring. Mijne heeren, riep Spaak uit: wat gaat gij doen? Tegenover de vraagstukken en de moei lijkheden, welke zich voordoen, blijf ik er bij te gelooven, dat het omverwerpen der regeering niet een redelijke zaak is. Er moeten drie vraagstukken worden opgelost: de werkloosheid, het econo mische vraagstuk en de passieve en actieve verdediging der natie. Indien gij de regeering omver werpt, zal het land dat niet gelooven. Ik vraag u u te groepeeren rond de nationale eenheid. Indien lk vandaag mocht vallen, zou een levenstaak mij mislukken. Kort na den Anschluss hebt gij mij allen toegejuicht. Is het nu werkelijk noodig, dat het gevaar voor de deur staat, opdat gij mij begrijpt? (applaus). Ik verraad niet de partij en ik verraad niet de democratie, aldus besloot Spaak. De redevoering van den eersten minister werd langdurig toegejuicht. De vergadering werd hierna voor den tijd van een uur geschorst om de fracties gelegenheid te geven 2ich onderling te beraden. Daarna werd gestemd over een motie Van Cauwelaert-Carton de Wiart-Pon- celet, die vertrouwen uitspreekt in de regeering. Deze motie werd aangeno men met 11049 stemmen en 21 ont houdingen. Vóór de motie 110 stemmen, waarvan 13 socialisten, tegen de motie 49. waarvan 38 socialisten, onthoudingen 21. waarvan 5 so cialisten en 15 Vlaamsch-nationalisten. Negen socialisten hebben niet aan de stem ming deelgenomen. De socialistische fractie in de Kamer telt 70 leden; tezamen met de katholieken en liberalen vormen zij de meerderheid Na afloop van de Kamerzitting heeft men minister-president Spaak gevraagd, welke conclusies hij uit het resultaat van de stemming zou trekken. Spaak verklaarde, dat hij daarover nog zou nadenken en dat hij niet vóór heden een besluit zou nemen. Verwacht mag eohter worden, dat Spaak thans zal aanblijven, gelet ook op zijn uit spraak over de wenschelijkheid van stabili teit der regeering. DE ZWENDEL-GESCHIEDENIS MET GESTOLEN OBLIGATIES. Straf tegen Rotterdamsch advocaat verlaagd. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage wees heden arrest In de strafzaak tegen den Rot- terdamsohen advocaat, mr. C, Z die be. trokken ls geweest in een reeks manlpula- ties met gestolen effecten. De Rotterdamsche rechtbank had hem deswege veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Hof heeft heden van deze straf us maanden voorwaardelijk opgelegd en be paald, dat de preventieve hechtenis, welke zal worden afgetrokken, zes maanden zal bedragen. VALSCHE KAARTJES VERKOCHT. Rcederij voor belangrijk bedrag benadeeld. Geruimen tijd geleden kwam de hoofdste- delijke recherche een uitgebreid complot op het spoor Een drukker vervaardigde op groote schaal valsche toegangsbewijzen voor het stadion en bioscopen en valsche knip- kaarten voor de veerdiensten van de firma Bergmann. Een inval in de drukkerij had de arrestatie van den drukker tengevolge. Als een sneeuwbal bleek het kwaad zich te hebben uitgebreidde eene arrestatie volgde op de andere. Behalve eenige tusschenper- sonen werd ook een aantal leden van het personeel van den veerdienst. Bergmann Ingerekend. Zij waren trouwe afnemers van de valsche knip- en weekkaartjes geworden. De drukker en twee tusschenpersonen hebben op 16 November terecht gestaan, de eerste werd tot een Jaar veroordeeld, de tusschenpersonen kregen iéder negen maan den gevangenisstraf. Vandaag zette de Amsterdamsoh recht bank de behandeling van deze omvangrijke zaak voort. Vijf jongemannen, die vroeger dienst deden als conducteurs op de veer- bootjes van de reederij Bergmann, namen in de verdachtenbank plaats, om zich te Verantwoorden wegens gebruik maken van valsche geschriften. De Officier van Justitie vorderde tegen ieder der verdachten een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie Jaar onder tot- zioht van een reclasseerlngslnstelllng. c„ centreer op het krachtigste reclame-middel China in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft lord Plymouth in antwoord op vragen gezegd dat de re geering den toestand in China als onbe vredigend beschouwt. Nopens de mededeeling van Japan inrake de vorming van een economisch politiek blok. dat Japan, Mandsjoekwo en China omvat, zeide Plymouth, dat de Britsche regeering een dergelijke houding onmoge lijk kan onderschrijven. De houding van de Britsche regeering wordt voorgeschreven door het verdrag van Washington. Een wijziging kan niet worden geduld. Lord Plymouth gaf verder het Huis de verzeke ring dat de regeering voortdurend haar volle aandacht schenkt aan dit vraagstuk en dat zij alle maatregelen neemt tot be scherming van de Britsche belangen. In antwoord op nadere vragen verklaar de lord Plymouth dat de Britsche regeering overweegt China te helpen door middel van export-credieten. Dergelijke verzoeken van de Chineesche regeering zullen door de Britsche regeering met sympathie worden behandeld. AUSTRALIË. Verdere versterking der defensie De minister van defensie heeft in het Huls van Afgevaardigden te Canberra een verdere uitbreiding yan het driejarige ROEMENIË. Nieuwe arrestaties onder leden van de IJzeren Garde. Opnieuw zijn 25 leden van de verboden IJzeren Garde gearresteerd in verband met den aanslag op kolonel Christescu, den president van de militaire rechtbank te Czemowltz, die door schoten werd gewond. Het zijn voornamelijk studenten uit Jassy, Czernowitz en Cluj. POLEN. Te Warschau is huiszoeking verricht bij de Joodsche vakvereenigingen. aangesloten bij de Joodsche sociaal-democratische par tij. De politie heeft zes bureaux gesloten en een twintigtal personen gearresteerd. Talrijke -documenten zijn in beslag geno men. In Joodsche kringen verwacht men, dat de autoriteiten de vakvereenigingen zullen ontbinden met de bewering, dat uit de in beslag genomen documenten com munistische actie blijkt. Ook wordt een strenger optreden tegen andere, vooral sociaal-democratisohe, vakvereenigingen, mogelijk geacht. BULGARIJE. Liquidatie van Neuilly De Britsche regeering: en de regee ringen van de Dominions hebben de regeering van Bulgarije doen weten, dat zij niet meer hechten aan de militaire clausules van het verdrag van Neuilly en de overeenkomst van Lausanne van 1923 inzake de grenzen van Thracië. THANS 366.000 GULDEN BIJEEN. Het Nederlandsch jeugdleidersinstl- luut ontving vanmorgen wederom een aantal machtigingen, waarop vermeld het resultaat van de collecte voor ver volgden om geloof of ras in eenige tientallen plaatsen. Het totaal bedrag is daardoor gestegen tot f-336.000.— Van nog 200 gemeenten moeten de re sultaten binnenkomen. DE WERELD-RADIO-UITZENDING. Op de New Yorksche tentoonstelling. Naar aanleiding van een bericht uit New York over wereld-radio-uitzendingen in verband met de wereldtentoonstelling, vol gens welke H M. de Koningin ln een serie wekelij-ksche uitzendingen van staatshoof den op 22 Januari zou spreken, wordt van bevoegde zijde medegedeeld dat deze aan gelegenheid nog niet buiten het stadium van oriëntatie en Informatie bij de betrok ken radlo-omroeptnstamties getreden is, zoodat elke feitelijke aankondiging terzake, gelijk hier geschied, als onjuist moet wor den gekwalificeerd. een schrijven gezonden, waarin zij verklaar! defensieprogramma aangekondigd. De be steed» 'ocre d te zijn tot het voeren va:, grooting der defensie-uitgaven wordt met be: rekingen, welke ertoe kunnen bijdragen 19 millioen verhoogd tot 63 millioen pond om een eind? te maken aan de huidige sociale geschillen". TS 'ECHO-SLOWAKIJE. Cl.vaikovski naar Berlijn. E? ..Prager Abendzeitung" meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken. Chval- kovski, zich terstond na den terugkeer van von Ribbentrop uit Parijs: naar Berlijn zal begeven, en wel Vrijdag of Zaterdag. sterling De uitgaven voor de vloot worden verhoogd met 46 mlllioen, die voor het leger met 8 millioen, die voor de lucht macht met 3.9 millioen. die voor de muni tie met 1.8 millioen. Er zal een nieuwe leening uitgeschreven worden van tien mlllioen pond. welke voor een gedeelte te Londen geplaatst zal worden Onder meer zullen twee torpedoboot- tagers en twaalf motor-torpedobooten worden aangeschaft. Slagschepen zullen niet worden gebouwd, daar Engeland de verzekering heeft gegeven, dat de vloot te Singapore aan de behoeften voldoet. Konoye zal de politiek tegenover China uiteenzetten. De Japansche minister-president Konoye zal op 11 December a.s. te Osaka een groote rede houden, welke per radio wordt ver spreid en waarin hij de politiek der Japan sche regeering tot regeling van de betrek kingen met China in verband met de vesti ging van een nieuwe orde ln Oost-Azië, zal uiteenzetten De rede wordt met groote be langstelling tegemoet gezien. Het is onge kend in de politieke geschiedenis van Ja pan, dat de minister-president een belang rijke regeeringsverklaring bekend maakt in een redevoering en niet in een officieel ge schreven stuk. en bovendien niet in Tokio, doch te Osaka. DRIE JEUGDIGE DIEVEN TE NIJMEGEN INGEREKEND. De politie te Nijmegen heeft drie jongens tusschen 15 en 16 Jaar, leden van een Jeugdige dievenbende, aangehouden, die den laatsten tijd Nijmegen en omgeving onveilig maakten met ladellchtingen en winkeldiefstallen. Voor zoover tot nu toe bekend is, is er ln Nijmegen en de omgeving een vijftiental diefstallen gepleegd, waarbij de jongens door Insluiping den winkel binnendrongen. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen. INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL IN DE MEERN OPGEHELDERD. Arrestatie door de Haagschc politie. De Haagsche recherche zag gedurende de laatste dagen enkele „bekenden" vaak in een auto uitgaan, waarbij zij erg ge heimzinnig deden. Men liet hen eenigen tijd hun gang gaan, totdat men meende voldoende materiaal verzameld te hebben om tot een arrestatie te kunnen overgaan. Op St. Nicolaasavond deed de politie toen een Inval in een perceel in de Schle- gelstraat te Den Haag, waar vier mannen bijeen waren. Het waren de 36-Jarige telegrafist D. van der L., de 23-jarige chauffeur H. de R., de 23-jarige politoerder J. J. M. en de 26-jarige reiziger O. R Chr. D. O. Oogenbllkkelijk werd een huiszoeking Ingesteld, waarbij een groot aantal siera den gevonden werd: horloges, dames- en heerenpolshorloges, kettingen, brilmontu ren, halskettingen, wekkers en een pen dule. De geheele voorraad stond klaar om vervoerd te worden. De vier mannen en ée buit werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht Hpt viertal stond in relatie met den 41-jarigen W. F. H. die in een café aan gehouden werd. Bij het verhoor bleek dat de voorwerpen afkomstig waren van een Inbraak bij Utrecht. Nog denzelfden nacht zette de politie den speurtocht voort en zoo ont dekte zij, dat een goudsmidswinkel ln de Meern (gemeente Ouden Rijn) het ar beidsveld van de Inbrekers was geweest. DE VLUCHT VAN DE REIGER. De „Reiger" die vanmorgen vroeg uit Napels was vertrokken, is om 10.25 uur (Ned. tijd) van Athene naar Cairo gestart, DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD De machinist D. BJjl van de electrlsche centrale te Den Burg (Texel) kwam van ochtend met den electrischen stroom ln aanraking en werd op slag gedood. De on gelukkige laat een vrouw en zes jeugdige kinderen achter. Mr. R. J. H. PATIJN 75 JAAR. Mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant cn gevolmachtigd minister, staatsraad ln buitengewonen dienst, die Vrijdag a.s. zóu 75stcn verjaardag viert, zal dien dag ln het buitenland vertoeven. WIELRIJDER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Hedenmorgen Is op den weg Barneveld —Kootwijkerbroek de ongeveer veertigja rige winkelier H. van Dam op de fiets aangereden door een autobus van de firma van Manen uit Harderwijk, welke den dienst ApeldoornBarneveld onderhoudt, en zeer ernstig gewond. Hij liep een heen breuk en een zware hersenschudding op. Na voorloopig door dokter Korthuis u» Barneveld verbonden te zijn, ls hij m hoogst ernstigen toestand naar net »«- kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfooi vervoerd. Uit het onmiddellijk ingesteld Po1 "nderzoek onder leiding van den burge meester van Barneveld. den heer ffestn is komen vast te staan, dat van D. go? rechts hield en dat de bus geheel w van den weg heeft gereden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2