STADSNIEUWS BUITENLAND _Drie dooden te HoogerheideJ WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 No. 24141 OFFICIEEIE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang Kamer van Koophandel Auto in snelle vaart tegen een boom gereden Dil nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Algemeene Toestand verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ös. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevesttgdTfflC per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten^ (voor binnenland f.0.80 per J mndjt, adressen inzake electriciteits- tarieven en maaswijdte van vischnetten. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is een ontwerp- adres besproken, dat bestemd is voor de ministers van Economische Zaken, Buiten- tadsche Zaken en Justitie en dat betreft het vaststellen van een maaswijdte voor rischnetten en van minimum-maten op sommige vischsoorten. Het volgende is eraan ontleend: „De Kamer heeft met bezorgdheid ken- nte genomen van het door Uwe Excellenties ingediende wetsontwerp inhoudende goed keuring van het op 23 Maart 1931 te Lon den gesloten verdrag nopens het vaststel len van een maaswijdte voor vlschnetten en van minimum-maten op sommige visch- (oorten. Voor Nederland zal het Verdrag er op neerkomen, dat bovendien verboden wordt risch beneden een bepaalde maat aan te roeren, wat in de praktijk zal leiden tot een pufaanvoerverbod. De Kamer van Koophandel is evenwel nn oordeel, dat een dergelijk aanvoerver- bod de betrokken visschers in haar district jrestigd. met name de visschers te Kat- r;k ernstig in hun belangen zal schaden. De haringreeders te Katwijk laten ln den Tinter. wanneer niet meer op haring ge- rischt kan worden, hun schepen trawlen. Dit trawlen levert meestentijds geen voor deel, maar veeleer verlies op. Het voorkomt evenwel, dat aan het personeel ontslag zou moeten worden aangezegd en dit aan den deun zou vervallen. De bemanning ver dient dien tijd een schraal weekloon, dat eventueel aangevuld wordt met de op brengst van de puf. Zonder deze aanvul ling zouden de mannen een loon ontvan gen beneden de steunnormen. hetgeen een vergrooting van de werkloosheid met de daaraan verbonden gevolgen met zich zou brengen. Voorts hebben verschillende schippers hun laatste spaarpenningen en die hunner familie besteed om een trawllogger te koo- pen. teneinde met hun familie aan de werkloosheid te ontkomen. Voor dezen zul len de gevolgen fataal zijn. Dezen zullen den financieelen ondergang niet kunnen ontkomen. De voordeelen van een dergelijk pufaan voerverbod acht de Kamer daarentegen teer problematiek. Het moet ernstig in twijfel worden ge trokken, of het voorgestelde middel inder daad tot het beoogde doel. n.l. vergrooting van den vischstand. zal bijdragen. Wanneer er maatregelen genomen moe- ton worden, dan zal naar de meening der Kamer de oplossing elders gezocht moeten worden. B.v. in het verbod om te visschen in gebieden gedurende den tijd, waarin zich de jonge visch aldaar ophoudt. Terecht kan opgemerkt wordt, dat b.v. in de Duitsche bocht veel broed vernietigd wordt. De hoe veelheid visch, die o.m. daar vernietigd wordt, is buitengewoon groot. Daarnaast zou de oplossing gevonden kunnen worden in een regeling, waarbij de aanbreng van de puf gelimiteerd wordt tot de verhouding van marktwaardige visch. De Kamer zal het op hoogen prijs stel len, indien Uwe Excellenties vorenstaande beschouwingen in ernstige overweging wil len nemen en zij spreekt de hoop uit. dat Uwe Excellenties daarin aanleiding zullen vinden het. genoemde wetsontwerp in te trekken, althans in gewijzigden vorm ter goedkeuring aan de Kamers der Staten- Generaal voor te leggen." Voorts kwam een concept-adres in be spreking betreffende de electriciteitstarie- ven. dat zal worden gericht aan den mi- bister van waterstaat. Daaraan is het vol- tende ontleend. „Bij een door de Kamer van Koophandel sn Fabrieken voor Rijnland ingesteld on derzoek naar de eleotriciteitstarieven, wel ke voor de industrieën in het district der Kamer gelden, voor zoover het gebruik der electrlciteit zich beperkt tot kracht doeleinden, Is gebleken, dat er een groot en volkomen ongemotiveerd onderscheid bestaat, tusschen de tarieven in de ge meenten waar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit rechtstreeks aan de jabrieken leveren en in die, welke den elec- Mschen stroom, na dezen uit Leiden te "ebben betrokken, zelf distribueeren. De Kamer acht het bijv. ontoelaatbaar. Wanneer van twee bedrijven, nauwelijks den paar honderd meter van elkaar ver wijderd. die hetzelfde product maken en van dezelfde beteekenis zijn, het béne 30 °/n ®eer betaalt voor zijn electriciteit dan het andere. Voor alle ingeschrevenen in het district der Kamer dient de concurrentiemogelijk- ne'd gelijk te zijn. 'n den vrijen handel kunnen fabrikan ten er voor zorgen, dat zij de benoodigde grondstoffen even goedkoop inkoopen als b'-'b eincnrrenton. Helaas Is zulks niet het geval met de electriciteit voor kracht. De WH» waarvoor deze grondstof geleverd wordt, hangt in verreweg de meeste geval- r- af van de vraag voor welken prijs de Gemeente bereid is te leveren. Dit acht de Kamer onjuist. De Gemeenten zullen moeten beseffen, dat belangrijke winst, op den verkoop van electriciteit ln de toe komst niet meer gemotiveerd is. Nu is het de Kamer bekend, dat in meer dere Gemeenten deze winst gebruikt wordt of noodig is om de begrooting sluitend te maken. De Kamer begrijpt, dat het voor deze Gemeenten niet mogelijk zal zijn om ineens deze baten te missen en bovendien dat het voor haar niet gemakkelijk is om zelf het initiatief te nemen tot een be langrijke verlaging der tarieven. In dit verband veroorlooft de Kamer zich daarom op Uwe Excellentie een beroep te doen om. nu de nieuwe Electriciteitswet Uwe Excellentie zooveel grootere macht macht geeft dan voorheen, inzonderheid ten aanzien van de verhouding tusschen de electriciteitsleverende Gemeente en de alleen dlstribueerende Gemeenten, te wil len bevorderen, dat ten aanzien van de electriciteitstarieven zoowel voor industrie als voor ander gebruik, in de toekomst lagere en gelijkmatiger tarieven zullen wor den geheven." ALMANAK V. V. S. L. De 18de jaargang. Vandaag is bij de N.V- Boek- en Steen drukkerij Eduard Ydo alhier de 18de jaar gang verschenen van den almanak der Ver. van Vrouwelijke Studenten. Het vignet op den, oudergewoonte lichtblauwen buiten omslag, geeft een afbeelding van het club gebouw aan het Rapenburg te zien, waar na de opmerkelijke teeken-versierir.g van net schutblad direct de aandacht trekt. De almanak opent met.een foto van Prin ses Beatrix in de babybox en den gebrui- kelijken maandkalender. welke van aar- enge illustraties is voorzien, waarvan de bijschriften grootendeels zijn ontleend aan Andersen's sprookjes. Daarna volgen de fraditioneele rubrieken: een opsomming oer jaarclubs, titulatuur, gemeentedien sten. P.T.T.-meuws, ln memoriams, lijst van curatoren, hoogleeraren, lectoren en pri vaat-docenten, besturen van sub-vereeni- glngen der V. V. S. Lzustervereenigingen, andere Leidsche studentencorpora, facul teitsbesturen, enz. Een belangrijk onder deel vormen als steeds de jaarverslagen, die een volledig beeld geven van hetgeen zich in het afgeloopen jaar in de vereeniging zelve en haar vele sub-vereenigingen af speelde. Tal van aardige illustraties onder- oieken den tekst op aangename wijze. Een gedetailleerd overzicht van het novitiaat, diverse verdienstelijke bijdragen onder het Mengelwerk, de uitsluitend door ingewijden te waardeeren mixed pickles en de naam lijsten van alle studenten, gerangschikt naar gelang van hun lidmaatschap cener studentenorganisatie, completeeren dezen almanak, die bij den lezer een goeden in druk achterlaat. Een van de aardigste vondsten is de ge kleurde middenplaat, waarop een aantal prominente V.V.Si.-leden als nijvere werk bijen in en om een bijenkorf staat afge beeld- De firma Ydo besteedde aan de typogra fische verzorging alle aandacht, zoodat iraal drukwerk te bewonderen valt. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Clubavond. De clubavond, welke gisteren in „Oud- Hortuszicht" werd gehouden, droeg een buitengewoon karakter. Hoewel op de normale wijze een aan vang werd gemaakt met de soundercursus, wist de leider langzamerhand een St. Nico- laasstemming te scheppen en het tenslotte zelfs te wagen om den Heilige Sint draad loos op te roepen. Tijdens de pauze verraste de Sint een viertal bestuursleden met origineele sur prises. Na de pauze wist de voorzitter met zijn lichttheorie de stemming ten top te drijven. St. Nicolaas had natuurlijk voor een ver snapering gezorgd. Na nog eenlge oogenblikken van gezel lig samenzijn sloot de voorzitter deze ver gadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter H, de heer G G, Wissema (Oegstgeest)voor het docto raal examen wis- en natuurkunde hoofd vak scheikunde, de heer J. H. van Santen (Arnhem). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma C. Osinga. Kraaierstr. 19, Leiden. Brandstoffenhandel. Nieuwe Eigenaresse: wed. A. M. D. OsingaGerritsen, Leiden KINDERVERLAMMING. Naar de directeur van den Gem. Genees kundigen Dienst ons bericht, heeft zich hier ter stede weer een geval van kindcr- criam ning voorgedaan, n.l. bij een 5-jarig mc-ir wonende in de Acaciastraat. Het kind is ter verpleging in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. In snelle vaart is omstreeks midder nacht in de buurtschap De Korte Ven onder de gemeente Hoogerheide (bij Breda) op den rijksweg een auto tegen een boom gereden. De drie inzittenden, een dame en twee heeren, werden hier bij gedood. Het was juist 12 uur geweest, toen de gemeente-veldwachter van W'oens- drecht, de heer G. Schijvenaars, en de rijks-veldwachter van Hoogerheide, de heer J. A. Leus, die nabij het vliegveld van Hoogerheid op patrouille waren, in de verte een harden slag hoorden. Zij begaven zich derwaarts en vonden op zeer korten afstand van de steenfa briek „De Vijver" een totaal vernielde auto tegen een boom. Een der inzittenden, een dame, hing half uit het vernielde voertuig. Zij moet bij de botsing op slag gedood zijn. Achter in den wagen vond men nog een passagier, eveneens reeds over leden, terwijl de bestuurder, die be kneld zat, nog teekenen van leven gaf. Een der veldwachters begaf zich naar de woning van den heer A. Korster- mans, directeur van de steenfabriek „De Vijver", welke woning aan den anderen kant van den weg is gelegen. De heer K. heeft onmiddellijk den bur gemeester, den dokter en den geeste lijke gewaarschuwd. De stoker van de fabriek, de heer Koning, ging met den veldwachter terug naar de plaats van het ongeval. Met een breekijzer heeft men eerst den bestuurder uit zijn be narde positie bevrijd. Hulp mocht ech ter niet meer baten. De man overleed spoedig. Voor zoover kan worden nagegaan moet de auto in snelle vaart uit de bocht tegen den zeer zwarer. boom zijn gereden. De slag was zoo hard, dat de veldwachters, die zich op ongeveer 1300 M. afstand bevonden, dezen heb ben gehoord. De heer K. en zijn vrouw, wier wo ning op korten afstand gelegen is, hadden echter niets gehoord. De drie slachtoffers zijn de 28-jarige mej. R. M. uit Bergen op Zoom. de 33-jarige C. W. uit Dinteloord en de 30-jarige M. V. uit Dinteloord. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet bekend. Het was goed weer en niet mistig. Wel was de weg. een kei weg, iets vochtig. WIE WAS DIE SLAGERSJONGEN? Gistermorgen omstreeks elf uur is de aannemer Th. G. B- op den hoek van Hugo de Grootstraat en Witte Singel aangereden door een slagersjongen, die na de aanrij- Qing doorreed en derhalve onbekend is ge- jicven. Ee aangeredene werd aan de knie verwond; de slagersjongen, die een rood transportrijwiel bereed met een mand ach- rer op den lastdrager, wordt verzocht zich te melden aan het Politiebureau, afdeeling recherche. De politie alhier heeft een 15-jarigen jongen aangehouden, die in een fabriek te dezer stede een portemonnaie, inhoudende ruim een gulden en een belastingmerk had ontvreemd Na verhoor is hij op vrije voe ten gesteld. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames A. Th. Koetsier <Den Haag), M. E. van der Bijll (Den Haag) en J. J. Wieffe- ring (Den Haag) en de heer K. A. J. j Goudswaard (Wassenaar) HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren belanghebbenden aan de gele genheid het havengeld 1939 bij wijze van abonnement vooruit te voldoen. Het kantoor van den Markt- en Haven dienst (Waaggebouw) is daartoe geopend lederen werkdag, behalve Vrijdag en Za terdag, van 1012 en van 14.3016.30 uur. Overgelegd moeten worden geldige meet brieven. Meetbrieven afgegeven vóór 1 Oc tober 1927 zijn sedert 1937 ongeldig. Hou ders van abonnement 1938 die vóór 15 Jan- 1939 van die gelegenheid geen gebruikt hebben gemaakt, zuilen onherroepelijk het z.g. „reis"tarief verschuldigd zijn. tenzij bij net binnenvaren aan een der havenkan toren alsnog het abonnement wordt be taald. 46i0. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. BINNENLAND. Het plan voor den Zuidelijken Uss elm eer pol der; er is f.400 millioen mee ge moeid (Binnenland, 3de Blad). Wijziging der tariefmachtigingswet (3de Blad) Ons parlementair overzicht (3de Blad). Indië en de wereldtentoonstelling te New- York (3de Blad). Katwijker in Ringvaart nabij Sassenheim verdronken (2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Vaste stemming - Al- gemeene koersverbetering - Amerika hooger - Beleggingsmarkt stil. BUITENLAND. Het Fransch-Duitsche accoord geteekend (3de Blad en Buitenland, 1ste Blad). Nieuwe anti-Fransche betoogingen in Italië (Buitenland, 1ste Blad). Groote meerderheid voor Spaak in de Bel gische Kamer. Zal hij aanblijven? (Buitenland, 1ste Blad) Vrijwillige of verplichte dienstplicht in Engeland? (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Na het teekenen van het Fransch-Duitsch vredes- accoord Nieuwe betoogingen in Italië tegen Frankrijk. De DuitschFransche verklaring is ge teekend. Men zie het 3e Blad. De verklaring is geheel ln overeenstem ming met hetgeen daaromtrent reeds ver luidde. Ik kom vrede maken", zeide von Ribbentron bij zijn aankomst! In dien geest legt men nu terecht de verklaring uit. Maar toch voelt men onder de oppervlakte wan trouwen na alles wat in dit jaar is ge schied! Niettemin dient erkend, dat het begin kan zün gelegd voor verbetering. Mits daarnaar ernstig wordt gestreefd van alle zijden. In een interview, toegestaan aan de .Paris Soir" zeide von Ribbentrop nog: Dat hij sedert veie jaren overeenstem ming met Frankrijk gewenscht had en daarnaar gestreefd heeft. Ik ben er van overtuigd aldus de minis ter, dat er geen zeer belangrijke vraag stukken tusschen Duitschland en Frankrijk bestaan, die niet door vriendschappelijke overeenkomsten geregeld kunnen worden. Frankrijk heeft trouwe vrienden en Duitschland heeft die ook. Waarom zou dat moeten verhinderen, dat tusschen die vriendschapsbetrekkingen een brug wordt geslagen en een vergelük op den grondslag der feiten en der natuurlijke omstandigheden tot stand komt? Op één punt is menig Franschman wel licht van een andere meening dan wii: het bolsjewisme. Dat komt misschien doordat wii een lange en droevige ervaring met het bolsjewisme achter den rug hebben. Ik ben er rotsvari van overtuigd dat de Führer en Mu-solin door het verslaan van he' bols jewisme de Europeesche cultuur gered hebben De minister wilde geen commentaar leve ren op Fransche aangelegenheden van bin- nenlandsch-politieken aard. „Ik weet slechts één ding", zeide hij. „n.l. dat het Fransche volk van orde houdt en dat elke Franschman. die nader kennis heeft gemaakt met het bolsjewisme, daar iets van kan houden. Dit is gebleken in do gebeurtenissen van de laatste weken. Duitschland heeft zich daarover slechts verheugd". Von Ribbentrop deelde nog mede. dat hij in 1933. toen Daladier ook minister-presi dent was. met hem voor het eerst heeft gesproken over de noodzakelijkheid van een Duitsch-Fransche overeenstemming, welke nu een feit is geworden. Uit de Fransche pers het volgende: De „Temps" schrijft: het zekerste effect van de acte waaronder von Ribbentrop en Bonnet hun handteekeningen plaatsten is een betere atmosfeer te scheppen tusschen Parijs en Berlijn doch men moet er rede lijkerwijze voor het oogenblik geen resulta ten van verwachten van een meer dan al gemeene draagwijdte. Hetgeen thans ver kregen is is overigens zeer belangrijk voor het moreel, daar men er de moge'ijkheden in vindt voortaan te onderhandelen in een geest, welke aanmerkelijk verschilt van dien welke tot nu toe heerschte. De regeeringen te Parus en Berlijn zullen er r.aar moeten streven uit deze nieuwe mogelijkheden al het noodige voordeel te trekken opdat een poging tot ontspanning, toenadering en overeenstemming tusschen de vier groote mogendheden gedaan kan worden onder -ede omst-"d!-herieri voor het algemeen "clziin ran den vrede in Eurora. Men moet honen dat de gemeenschappelijke Fransch- Duitsche verklaring te Berlijn in denzelfden Voor het geheele land: Kouder. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Geen neerslag van beteekenis. Matige, tijdelijk krach tige, Zuidelijke tot Oostelijke wind. geest wordt begrepen als te Parijs en dat men er ginds, zooals hier, het uitgangs punt in ziet voor een duurzame samen werking, welke niet uitsluit het bewijs van waakzaamheid noch van vastberadenheid te leveren. Galus schrijft in de .Jntransigeant": „papieren zijn niet nutteloos om den vrede te waarborgen". Het blad voegt hieraan toe: zli zullen slechts hun belangrijkheid ont- leenen aan de Fransche discipline en vast beradenheid. Paul Nizan schrijft in de .Soir": niets is wenschelijker dan een overkomst tusschen het Duitsche en het Fransche volk. Deze zou een der sleutels voor den vrede zijn. Laat ons niet denken, dat de verklaring van de klokkenzaal deze overeenkomst weer geeft". Paul Marion beantwoordt in ..la Liberie'' de communisten, die de oprechtheid van Hitler in twijfel trekken. Hij voegt hier aan toe: slechts een in alle opzichten krachtig Frankrijk zal door Duitschland worden geëerbiedigd. In de „Populaire" betoogt B'um. dat tweezijdsche accooren slechts waarde heb ben voorzoover zij zoodanig ontworpen zijn, dat zij ingevoegd kunnen worden in werke lijk internationale overeenkomsten. De Duitsche pers is ingenomen, maar wijst er tegelijkertijd direct op. dat de as- politiek nummer een blijft. De „Boersenzeitung" schrijft: Na jaren en decennia, waarin de internationale poli tiek beheerscht werd door het streven mzehtsgrospen te vormen en deze collectief liefst tegen Duitschland te gebruiken, be- teekent deze verklaring tusschen twee groote naburen, welke zoo vaak met elkan der in onmin geleefd hebben, een breuk met de methoden der collectiviteit, en een poging langs een nieuwen weg naar een betere toekomst te geraken. Elk verstandig mensc'i in beide landen zal wenschen, dat de wedloop, welke op dezen „start" volgt, tot een bevredigen-len uitslag moge ie'J'n, in den geest van de overeenkomst van Muenchen tusschen Hitier, Mussoionl, Chamberlain en Daladier. Deze geest ver-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1