I LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 7 December 1938 GEMENGD NIEUWS buitenlandsch gemengd. RECHTZAKEN Ongeluk in een mijn in Nieuw Schotland VRAGENRUBRIEK SPORT zwemmen Nieuw wereldrecord 500 meter schoolslag voetbal. wielrennen. automobilisme. De sterrit naar Monte Carlo LUCHTVAART biljarten. De vlucht van de „Reiger" SPREEKCEL wielrijder vluchtte voor een veldwachter. En werd door een auto gegrepen. Gisteravond omstreeks G uur heeft op den Ophemertschen Dijk bij Tiel een ver- yeers-ongeluk plaats gehad met doodelij- ken afloop. De 16-jarige D. Schobben keerde per rijwiel van zijn werk huiswaarts. Even over de brug van het Inundatie-kanaal werd hij door een veldwachter aangeroe pen, omdat hij geen of zeer weinig licht op rijn rijwiel had. De jongen gaf aan het hevel om af te stappen geen gehoor, krom de zijn rug en zette er een flink gangetje in. hetgeen hem echter noodlottig werd. Uit de richting Oohemert naderde een vrachtauto van de firma H. C. v. d. Wal te Ophemert. Doordat deze auto een wielrijder moest passeeren, kwam ze op het linkerge- deelte van den weg terecht. Op het laatste moment zag de bestuurder den wielrijder S. doch hij kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongeman kwam in aan raking met den laadbak De toegeschoten personen konden geen hulp meer bieden, daar de stoot in de hartstreek moet zijn aangekomen, waardoor de dood onmiddel lijk intrad. „Msb." AUTO RIJDT POSTBODE EN DAARNA VIER MEISJES AAN. Hedenochtend is de postbode Kramer, die op de fiets was, aan de Zuidzijde van den Doornschen Straatweg te Doorn door een uit Utrecht komende auto aangereden en zwaar gewond. De auto reed 40 meter door en kwam aan den overkant van den weg terecht, waar de wagen op een groepje van vier meisjes, afkomstig uit Doorn en op weg naar de huishoudschool, inreed. Het meisje C. werd ernstig gewond en is, evenals de postbode, naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De andere drie meisjes werden licht gewond en konden op eigen gelegenheid naar hun woningen terugkeeren. Een dokter uit Driebergen, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. jongen door vrachtauto aangereden. Omstreeks het middaguur is gisteren op den Monsterscheweg te Loosduinen een 6- Jarig knaapje R. V. geheeten, toen hij na bij de ouderlijke woning onvoorzichtig de straat overstak, door een Juist passeeren- de vrachtauto uit Rijnsburg aangereden. De jongen kreeg een hersenschudding en verschillende hoofdwonden. De Geneesk. Dienst heeft hem naar het R.K. Ziekenhuis san het Westeinde overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. tusschen machine beklemd geraakt. Gisteren geraakte op de Chamottefabriek ie Geldermalsen, de 21-jarige werkman Stappershoef uit het naburige RhenoiJ be klemd tusschen een der machines. Na slopzetting hiervan werd geruimen tijd ge werkt alvorens men het slachtoffer had vrij gemaakt. Het been bleek boven den enkel te zijn afgeknepen. aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag is de 34-jarlge motor rijder C. Smit, wonende aan de Fontein laan te Haarlem, in botsing gekomen met een wielrijder, waardoor S. viel en een schedelfractuur opliep. Hij werd naar het Diaconessenhuis overgebracht, waar hij gisteren, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, is verleden. gasontploffing te elburg. Te Elburg is in een woning aan den Molenweg een hevige gasontploffing ge schied. Voor het aanleggen van een nood- gasverlichting bevond zich de leerllng- gasfitteT J. Docter in het perceel. Toen deze wet zijn werk klaar was, constateerde hij, dat het licht te zwak brandde; oorzaak daafvan was het feit, dat uit een der ka mers een lamp was verwijderd en de aan sluiting op de gasbuis daarbij niet gedicht was De fitter schroefde een sluitstuk op de leidine en wilde zich er vervolgens van overtuigen dat er geen gas meer uit het lek ontsnapte. Hij hield een brandende lucifer bit het lek. Nauwelijks was de luci- f«r ontstoken, of een hevige explosie volgde. Met welk een kracht dit geschiedde, kan blijken uit de gevolgen. Geen pan bleef er on het dak op ziin plaats: het dak zelf werd drie cM. ontzet, een raam werd uit den muur gedrukt. De fitter kwam er alleen met brandwonden aan gelaat en handen af. Hbld. marta marek terechtgesteld. Marta Marek. die door het assisenhof te Weenen ter dood veroordeeld was wegens het vermoorden van zeven personen, o.w. haar echtgenoot en haar kind van zes maanden met het doel in het bezit te komen der verzekeringssom. is gisteren terechtgesteld. ernstig ongeluk in belgische fabriek. In een fabriek te Hemixem (Vlaanderen) is een kookuurcylinder uit elkaar gespron gen tengevolge waarvan twee arbeiders gedood en drie zwaar gewond werden. „hitler-snorren" verboden. In den provincialen raad te Goderich, in Ontario (V. St.). is eenstemmig een besluit aangenomen, waarbij het. op straffe van opsluiting verbodep is zich op straat te vertoonen met een snor. welke gelijkenis vertoont met die van Hitler. 1 ,i/dijnh#rd(je 5 cl'1 2 „Mijnhardtje," 50 ct. 4614 (Ingez. Mad.) VALSCHE MUNTERSBENDE. Drie verdachten voor de Rottendameche rechtbank. Voor de Rotterdamsche rechtbank heb ben gisteren terecht gestaan de 25-jarige matroos A. W. de J., wonende te Rotter dam en gedetineerd, de 43-jarige kraan machinist H, M.. wonende te Rotterdam en gedetineerd, en de 44-jarige K. K.. haven arbeider, eveneens wonende te Rotterdam en gedetineerd. Deze zaak werd behandeld met gesloten deuren. De mannen stonden terecht ter zake van het feit, dat zij gezamenlijk val- sche rijksdaalders, guldens en kwartjes hebben gefabriceerd en uitgegeven. De politie heeft, toen zij de lucht kreeg van wat gebeurde, in September een inval gedaan in een pand aan de TransvaaJ- straat, bewoond door de J, en M. en daar trof men een complete installatie aan ter vervaardiging van valsche munten. Onder een sehoorsteenlooper vond men nog een valschen rijksdaalder, terwijl op M„ op wien men tegelijkertijd de hand kon leg gen, vier valsche kwartjes werden gevon den. Overigens bleek al het geld niet te achterhalen, maar er kon toch wel op eenige geldstukken beslag worden gelegd. Ter terechtzitting bleek, dat K. de hoofd aanlegger van de winstgevende ,,zaak" was. Van een Belg. zoo verklaarde hij. had hij het „recept" gekregen en zoowaar, bij huiszoeking trof de politie een enveloppe aan, op den achterkant waarvan met pot lood geschreven stond: „ciaankali en ma trijzen. ingrediënten voor valsche mun- terij". Inderdaad bekende K. dat hij deze enveloppe aan de J. en M. overhandigd had, maar in het geheel niet met de be doeling, dat zij er valsch geld mee zouden vervaardigen. Zelf had hij nooit valsch geld in handen gehad. Het O. M. eischte tegen de J. een ge vangenisstraf van 4 jaar, tegen M. een gevangenisstraf van 3 jaar en tegen den hoofdaanlegger K. een gevangenisstraf van 6 jaar. Uitspraak over veertien dagen. DERTIG dooden. twintig gewonden. Gisteren heeft zich in de Princess-mijn tu Sydney een ernstig ongeluk voorgedaan, but aan dertig mijnwerkers het leven heeft gekost. Een wagen op rails waarmede de mijn werkers zich onder den grond begaven, ®uk los. tengevolge waarvan het voertuig Wet steeds grooter wordende snelheid een ongeveer anderhalve kilometer lange hel- "le afreed. Behalve dat dertig mijnwerkers gedood werden, werden er nog twintig gewond. BOTSING in het bois vincennes. Gisteravond heeft in het Bois Vincennes 0» Parijs een ernstig verkeersonge'uk plaats tehad Twee autobussen reden in volle 'aart tegen elkaar op Bij de botsing wer- °en drie personen gedood en talrijke an- flere sewond VISSCHERS VAARTUIG OMGESLAGEN. In de monding van de Taag (Portugal) ls «en visschersvaartulz omgeslagen. Vijf oer opvarenden verdronken. HAAGSCHE RECHTBANK. Geen voorrang gegeven. De chauffeur G. J. J, uit Leiden heeft toen hij als bestuurder van een vrachtauto op het kruispunt Benoordenhoutscheweg— W. Witsenplein te Den Haag voorrang moest verleenen aan een personenauto, be stuurd door dr. G. N. v. d. Hoog, dit nage laten. Er had een flinke botsing plaats. De chauffeur had zich voor zijn verzuim te verantwoorden. Volgens de verklaring van den dokter, had J. zeer snel op het kruispunt gereden, en hij zelf kalm. De verdachte betoogde echter dat juist de dokter onvoorzichtig had gereden door eerst stil te staan, en toen plotseling door te lijden. Bij het remmen had verd zijn voetrem onklaar gemaakt. De Officier eischte tegen J. 14 dagen hechtenis en intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger pleitte vrijspraak. Vonnis over 14 dagen. balke brengt het op 7 min, 23.3 sec. Tijdens gisteren te Aarhuus (Denemar ken i gehouden internationale zwemwed strijden is de Duitsche zwemmer Joachim Balke er in geslaagd het wereldrecord op de 500 meter schoolslag op zijn naam te brengen door dezen afstand af te leggen in 7 min. 23.3 sec. Het record was in het bezit van R. Kaye (Vereenigde Staten), die te Toledo op 5 Februari 1935 een tijd maak te van 7 min. 23.8 sec. De Duitscher heeft tegelijkertijd het Europeesch record op dezen afstand aan zienlijk verbeterd. Op 5 Maart van dit jaar maakte Balke te Bremen een tijd van 7 min. 26.8 sec., zoodat hij niet minder dan 3.5 seconde van het Europeesche record af haalde. leidsche voetbalbond. Th V. te N. Een ander middel ls ons niet bekend. Wat er gepeeld is. Slechts een zestal wedstrijden kon Zon dag doorgang vinden, verder waren na den aanhoudenden regenval der laatste week alle terreinen afgekeurd. In Alphen wist Alphen 3 den wedstrijd tegen Morschkwartler 1 met 7—1 te win nen en daarmede onder de leidende ploe gen te blijven In 2 B gelukte het Leidsche Boys 2 om tegen A.S.C. 4 22 gelijk te spelen en daarmede een kostbaar puntje in de wacht te halen. Sportman 4 deed het in 3 B. nog beter door beide puntjes in den wedstrijd tegen Rouwkoop 3 te veroveren. In 4 A. hield L.FC. 6 met 4—2 stand tegen A.SC. 6, terwijl in 4 B. Alphen 5 in den belangrijke ontmoeting tegen Morsch- kwartier 3 met 53 zegevierde en L.D.W.S. 6 na een flinken tegenstand van Rouwkoop 4 de puntjes met 23 naar huls mede bracht. SWIFT. Hedenavond wordt er gereden op home trainers en wel over 3 K.M. De samenkomst is te 8 uur in het clublokaal. BAKKER SCHUT, WINNAAR 1938, START TE TALLINN. De Nederlandsche rallyeryder, G. Bakker Schut, die het vorig jaar met Karei Ton den 17en sterrit naar Monte Carlo won, zal ook dit Jaar tot de deelnemers behooren. Bakker Schut zal met Ford V 8 evenwel niet te Athene starten, doch te Tallinn. Gelijk bekend bedraagt het maximum aantal punten 500 en dit wordt toegekend aan den deelnemer, die Athene als startplaats uitkiest. Op Athene volgt Tallinn met 498 punten, als mede Boekarest, vervolgens komen Palermo en Stavanger. beide startplaatsen met 497 punten. Umea heeft 496 punten en alle andere start plaatsen minder. Wie Bakker Schut als tweede man terzijde zal staan, is nog niet bekend. Wel is zeker, dat de equipe slechts uit twee personen en niet. zooals de laatste jaren de gewoonte was. uit drie man zal bestaan. Dit houdt verband met het feit. dat onmiddellijk na aankomst to Monte Carlo een onderdeel van de klassementsproeven zal moeten worden gereden met volledige be manning en bagage. Het onderzoek naar deze proeven heeft uitgewezen, dat het beter is het gewicht, van den wagen met inhoud zoo laag mogelijk te houden, weshalve besloten is slechts met twee man te vertrekken. Men mag wel aannmen, dat het aantal Nederlandsche delnemers aan den serrit 1939 zeer aanzienlijk zal zijn, waardoor een goede traditie der laatste Jaren zal worden voortge zet. De equipe M. Gatsonides—K. Barendrecht zal met Ford V 8 te Athene starten, de equipe Van der HoekTon met het zelfde merk te Stavanger. H. Keizer en H. J. Stemerdink. de laatste is winnaar van den Prix Baltique 1938. vertrekken van Tallinn, met Ford Junior. De equipe E. MutsaertsA. Kouwenberg zal haar geluk opnieuw te Palermo beproeven. Dit jaar won deze Ford-equipe den specialen prijs van het blad Le Journal. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen. dat opnieuw een damesequipe zich onder de rallye deelnemers zal scharen. Mevr. van Strien en mej. van Velzen zullen in Januari met Ford aan den rit deelnemen, startplaats Amsterdam. '39 „145.- GENOEGEN EN GEZELSCHAP op ome GEZELSCNAPSDEIZEN Davos-Glaris van 23 Dec. '38 - 7 Jan. '39 1 20. - Arosa van 23 Dec. '38 7 Jan. St. Morltz-Campfer van 23 Dec. '38-7 Jan. '39 152.50 KitzbGhel (Tirol) van 21 Jan.-5 Febr. '39,. „140.- Morzine (Hoog-Savoye) van 25 Febr.-12 Maart'39 „120.- REISBUREAU LINDEMAN N.V. I I REISBURI ll^ONIF llNDEMAM BREESTRAAT 151 Telefoon 604 4616 (Ingez. Med.) KAMPIOENSCHAP VAN SASSENHEIM. In den wedstrijd om het persoonlijk kam- pioenschap van Sassenheim werden de volgen- de partijen gespeeld: carb. brt. h.s. gem. J Diederiks 125 24 21 5.20 Nic. v. Diest 61 24 10 2.54 Chr. Homan 125 39 20 3,20 G. v. Diest 115 39 15 294 C. Guldemond 125 40 15 3,12 R. Haver 123 40 13 3.07 H. Schoo 125 50 11 2.50 A. Hoogervorst 79 50 7 1.58 Op weg naar Zuid-Afrika is de ..Reiger* gistermiddag te 4 uur in Napels, de eerste nachthalte, aangekomen. Het traject dat wérd afgelegd, is gelijk aan de route welke door de Indië-vliegtuigen wordt gevolgd. In Marseille werd een tusschenlanding ge maakt. Op het vliegveld nuttigde het gezel schap de lunch. De „Reiger" stond gedurende de vlucht in voortdurende radioverbinding met Schiphol en Bandoeng. Heden wordt de reis tot Cairo voortgezet. DE POSTVLUCHTEN. halfzeven De „Valk" is gisteravond te Schiphol geland. op BEVUILING DER TROTTOIRS. Een lezer uit een ernstige klacht tegen de steeds toenemende onreinheid der trottoirs in Lelden door hondenvuil. De gemeentereiniging doet haar uiterste best om de trottoirs zinde lijk te houden, doch het is slecht vechten tegen de bierkaai. Is het zoo'n moeite zoo vraagt onze abormé om de honden te leeren hun behoefte in de goot te doen? Dit is toch ook het eigenbelang der hondenbezitters. Als ieder meewerkt is het stellig mogelijk de trottoirs zindelijk te houden. Goprrifl* P 1.8 Bo« 6 De twee knappe broers van Hans de Stumper reden zonder I I renden wedstrijd, waarin zij wilden uitblinken. En zij zwegen iets te zeggen vooruit. Ze dachten alleen maar a^.n den nade- I I hardnekkig om goede invallen, welke hun onder het rijden nog te binnen zouden schieten, niet te vergeten. Achter hen riep Hans iets. „Hé, hallo, wacht eens even op me en kijk eens wat ik gevonden heb!" Zwaaiend met een doode kraai, liet Hans de Stumper zijn broers zien, wat hij van den weg had opgeraapt. Zijn broers hadden den vogel wel gezien, maar zij vonden het niet de moeite waard om daarvoor af te stijgen. „Stumper", zeiden de broers toen ze zagen wat Hans gevon den had. „Stumper, wat wil je met die kraai doen?" „Ik zal haar aan de dochter van den koning schenken", was het antwoord. De twee geleerde broers stootten elkaar aan en lachten medelijdend. „Dat moet je vooral doen", zeiden zij toen en reden weer verder. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11