Woensdag 7 December 1938 Wijziging der tariefmachtigingswet „ZOMERZÖRG" PIM-ALLWIN.... en LACH! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad PARLEMENTAIR OVERZICHT De meening regeering der 1M /CUEEP/ MED E DELING BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Tweede Kamer. BEGROOTING VAN BINNEN- LANDSCHE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker) Aan de vele redevoeringen, de vorige week reeds bij de algemeene beschouwingen over Binnenlandsche Zaken gehouden, werden er gisteren nog eenige toegevoegd: ln totaal werden het er 21. Wij zullen ze in haar waarde laten, maar bepalen ons tot de hoofdzaken uit het antwoord van minister Van Boeyen. Terecht heeft deze er op gewezen, dat zijn geheele beleid „de revue was gepas seerd". En werkelijk, in jaren is het alge meene debat bij deze begrooting niet zoo uitvoerig geweest als ditmaal. Al dadelijk verdedigde de Minister zien tegen het ver- wtjt van duur te zijn: hoewel enkele posten zijn gestegen (zooals grensbewaking en luchtbescherming) is het eindcijfer der be grooting toch nog een half millioen lager dan verleden jaar. Bij het gebruikelijke critische punt der burgemeesters-benoe mingen stelde de bewindsman het ook ge bruikelijke argument voorop, dat de ge schiktheid moet beslissen, maar dit is toch niet het eenige criterium: ook de geaard heid der bevolking en dus de te verwachten samenwerking met den burgemeester is een factor van overweging. Ook ditmaal moest de Minister verschillende burgemeesters in bescherming nemen tegen klaohten, ten aanzien van hun optreden geuit. En hij verdedigde het recht der burgemeesters, om een vergadering te verbieden, wanneer hij daarvan verstoring der openbare orde verwacht. Inzake het principieele punt der Zon dagswet kan de Minister niet veel meer doen dan herhalen wat hij reeds in de Vóór-invoer moet worden voorkomen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging van de tariefmachti gingswet 1934. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de geschiedenis van het wetsontwerp zegt de regeering ten aanzien van het be kende amendement-De Geer. dat het haar wil voorkomen, dat men in het licht van die geschiedenis moeilijk kan volhouden, dat door gevolgde procedure het recht van amendement verkeerd zou zijn toegepast, zoodat het buiten het doel. waarvoor het is berekend, zou zijn gebruikt en daardoor in strijd met de Grondwet zou zijn gehandeld, of wel. dat de Tweede Kamer zich op den zetel der regeering zou hebben geplaatst en aan haar de leiding uit handen zou hebben genomen. Door de verschillende wijzigin gen. die het wetsontwerp achtereenvolgens heeft ondergaan, is de strekking hiervan geenszins principieel veranderd, doch wel op enkele nunten ingeperkt. Naar de mee ning van de regeering was er dus voor de Tweede Kamer inderdaad geen noodzake lijke reden om het wetsvoorstel na de in diening van de memorie van atwoord op- stukken had medegedeeld: hij is tot het nieuw naar de afdeeling te verwijzen en Inzicht gekomen, dat een nieuwe regeling nog veel minder cm het amendement-De noodzakelijk is, en zal langs dezen weg het probleem trachten op te lossen. De Kamer zal hier natuurlijk moeten afwachten. Laat ons echter constateeren, dat tijdens het debat reeds nu de bestaande meenings- versohillen (ook tusschen de partijen der rechterzijde onderling) duidelijk aan den dag waren getreden. Inzake het openstellen van de voorjaarskermis te 's-Gravenhage op enkele Zondagmiddagen gaf de Minister als zijn meening te kennen, dat B en W. zich op dat punt aan hun verantwoorde lijkheid hebben onttrokken; gebeurt dit weer, dan wordt er proces-verbaal op gemaakt. Wat de luchtbescherming betreft liet de Minister een vrij optimistisch geluid hoo- ren Niet. dat de toestand op het oogenblik schitterend is; de Minister erkende open lijk. dat er nog heel wat aan ontbreekt. Maar toch zijn er reeds voor 900 gemeen ten plannen vastgesteld en de resteerende gemeentebesturen zijn aangemaand, met zulke plannen spoed te maken. In den loop van het volgend jaar zoo deelde de Mi nister mede zullen in vele gemeenten gasmaskers worden uitgereikt. All^s bijeen was de Minister van oordeel, dat we over eenigen tijd de vergelijking met verschil lende andere landen zeer wel zullen kun nen doorstaan, maar hij legde er den na druk op. dat men Inzake de luchtbescher ming niet te veel mag centraliseeren; veel hangt af van lokaal optreden. Een ander belangrijk punt, als steeds ook nu weer ter sprake gebracht, was de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten. Onomwonden verklaarde de Minister, dat er thans naar gestreefd wordt, aan de gemeenten zoo spoedig mogelijk haar volledige autonomie terug te geven. Hü erkende, dat er radicaal is ingegre pen, maar dit moest wei. De Minister schat, dat over 1939 het gezamenlijk be- grootingstekort der gemeenten ongeveer 35 millioen zal bedragen (de groote steden In begrepen). Welnu, dit bedrag zal worden beschikbaar gesteld voor de noodlijdende gemeenten, ten einde zoodanig de finan- cleele autonomie te herstellen Want het is (blijkbaar!) zijn lievelings- wensch, om aan de gemeenten haar zelf standig financieel beheer terug te geven. Deze mededeelingen der Regeering zullen ongetwijfeld in de kringen der gemeente besturen met vreugde zijn ontvangen, al zullen natuurlijk de nadere bijzonderheden mceten worden afgewacht De Minister heeft natuurlijk'nog tal van e.rdere aangelegenheden besproken Hij deelde daarbij mede. dat een her ziening der Bioscoopwet in voorbereiding Is mede in verband met de bevoegdheid der burgemeesters En inzake het punt van de bevordering der publieke eerbaarheid stelde hii zich óp het standpunt., dat aller eerst plaatselijk moet worden opgetreden' hii gaf zijn waarrQering te kennen over hetzeen in verschillende gemeenten is ge daan. Morgen wordt de behandeling dezer be- grooting voortgezet. Geer. hetwelk slechts een verduidelijking en eenige beperking bevat van het wets ontwerp, als een initiatief-voorstel te bestempelen, dat niet in den vorm van een amendement had mogen worden Ingediend en aanvaard. Wat de vraag betreft, hoe naar de mee rling der regeering de aanneming van het amendement-De Geer zich verhoudt tot de door haar gestelde voorwaarde in de memorie van antwoord van de Tweede Kamer, wordt medegedeeld, dat de regee ring door de aanneming van bedoeld amendement in dit opzicht is bevredigd en dat de regeering van oordeel is. dat het den Staten-Generaal vrij blijft staan het in te dienen wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten voor ver schillende producten ln matig bescher menden zin te amendeeren en te verwer pen, ook nadat het thans aanhangig wets voorstel tot wijziging der tariefmachti gingswet zou zijn aanvaard en het in te dienen tariefontwerp met toepassing van artikel 1 dier wet voorloopig bij Kon. be sluit in werking zal zijn gesteld Maatregelen tegen voor-invoer noodzakelijk. De vraag, welke in verband met een te groote bevoegdheid der regeering naar voren is gebracht, meent de regeering aldus te kunnen formuleeren: is het voor de regeering om technische reden nood zakelijk over een bevoegdheid te beschik ken tot het onmiddellijk in werking stellen van bij de Staten-Generaal aanhangig ge maakte voorstellen tot herziening van het tarief van invoerrechten, welke voorstellen niet minder dan een principieele wijziging ln onze handelspolitiek beteekenen? In de eerste plaats zal moeten worden aannemelijk gemaakt, dat vóór-invoer moet worden voorkomen en vervolgens zal moeten worden aangetoond, dat andere middelen ter bereiking van dit doel in hooge mate ondoeltreffend zijn. Deze al ternatieve middelen zijn een tweetal, t.w. liet verleenen van terugwerkende kracht met navordering en toepassing van de contingenteering. Wat het eerste onderdeel van het onder zoek betreft, wil de regeering als haar oor deel te kennen, geven, dat, waar het hier gaat om beschermende invoerrechten, de voorinvoer. zoo hiertegen geen maatregelen worden genomen, mede in verband met de zeer ruime invoermogelijkheld van tal van gecontingenteerde artikelen, een omvang zal aannemen, welken zij niet aarzelt ca- tastrophaal te noemen. Bij ongebreidelden voorinvoer gedurende een aanzienlijk aan tal maanden zal niet slechts het effect der maatregelen voor zeer geruimen tijd illu soir worden gemaakt, doch zou zulks naar de vaste overtuiging der regeering tevens leiden tot een ontwrichting van bepaalde takken van bedrijf. Bezwaren tegen navordering. Aangezien blijkens het voorloopig verslag een aantal leden van oordeel ls. dat het middel van navordering slechts in zooverre verschilt van het stelsel, ln het wetsont werp voorgesteld, dat het eerste Iets stroe ver zou werken, geeft de regeering een uit eenzetting van den gang van zaken zooais deze zal zijn. indien het voorstel der regeering wordt aanvaard, en komt dan tot de conclusie, dat daaruit naar haar oordeel volgt dat, bij aanwending van het in het wetsontwerp voorgestelde middel, de bezwaren voor handel en administratie zeer gering zullen zijn. Wat betreft de navordering van de ver hoogde rechten naar "het. systeem, zooals dit eenmaal is toegepast volgens de arti kelen 6 en 7 der wet van 24 December 1932, is de regeering van meening, dat de aan dit stelsel verbonden nadeelen voor den handel hoogst ernstig zijn en die voor de administratie schier onoverkomelijk. Ten aanzien van hanteering van de ge wijzigde crisisinvoerwet merkt de regee ring op. dat zich niet slechts de nadeelen voor het bedrijfsleven, verbonden aan toe passing van dit middel, in schier nog ster ker mate doen gevoelen dan bij het navor deringsstelsel, ook de administratieve be zwaren kunnen moeilijk worden overschat. Doch er is meer. Het middel van navorde ring zou, indien dit practisch uitvoerbaar zou zijn hetgeen naar het oordeel der regeering hier niet het geval is inder daad effectief kunnen zijn, dit nu kan van het hier besproken middel geenszins wor den gezegd Alleen reeds uit dien hoofde niet, omdat het onmogelijk is de in vele gevallen bestaande ruime verdragscontin- enten te verlagen. Of ten aanzien van de thans niet gecontingenteevde artikelen door toepassing van de gewijzigde crisis invoerwet het beoogde doel in voldoende mate zal worden bereikt, is tevens aan gerechten twijfel onderhevig. Wijziging ln de handelspolitiek. Aangaande de strekking van de ontwor pen regeling zegt de regeering nog. dal aan de indiening van het ontwerp van wet inderdaad de overweging ten grondslag ligt, dat een ombuiging van de in ons land tot dusverre gevolgde handelspolitiek 1 onder de huidige omstandigheden geen uitstel mag vinden en met enkele lnciden- teele beschermende maatregelen niet meer kan volstaan. Er ls dus wel sprake van een principieele wijziging in de handelspolitiek, doch niet van een wijziging over de geheele lijn Dat. aanvaarding van de aangekondigde voorstellen het algemeen economische ge nezingsproces, bi.j hetwelk ons land in hooge mate is betrokken, zal tegenwerken, kan de regeering niet inzien, om de een voudige reden, dat naar haar oordeel wei nig er op wiist, dat zich een dergelijk proces thans voltrekt. Het spreekt uit den aard der zaak van- 4619 Drinkt goede nyn Uit het goede Rlas j (gilde glas) (Insez. mm.) zelf, dat de regeering bij de voorbereiding Kon.jsTe<L Stoomb der tarief voorstellen de handelspolitieke belangen ter dege in het oog heeft gehou den. De becerking van de voorstellen, zoo wel wat den omvang als het niveau der rechten betreft, vindt mede in overwegin gen van handelspolitleken aard haar grond<0->9-. evenzeer a's het voornemen, de voorstehen binnen afzienbaren tijd niet door andere dergelijke te laten volgen. Dat de totstandkoming der in voorbereiding zijnde tarlefvoorstellen tot moeilijkheden bij onderhandelingen over handelsverdra gen zal kunnen leiden, ontveinst de regee ring zich niet. doch zij verschilt in dit op zicht van de hier aan het woord zijnde leden, dat zij deze moeilijkheden niet ducht. Zij is van oordeel, dat een matige en gemotiveerde verhoogdng van invoer rechten op dit gebied geen ernstige ge volgen zal hebben. De onvatting der leden, die van oordeel zijn. dat de totstandkoming van de ta rlefvoorstellen zal leiden tot verhooging van de productiekosten, en wel ln tweeër lei opzicht, te weten rechtstreeks en indi rect via loonsverhoogingen, acht de regeering om verschillende redenen niet gemotiveerd. Vooreerst, omdat bij de uit werking der voorstellen er ernstig naar is gestreefd een mogelijke directe verhooging der productiekosten tot het uiterste mini mum te beperken. De regeering vertrouwt, dat zij hierin is geslaagd. Evenzeer wacht zij met gerustheid het oordeel van die leden af over de mate, waarin de voorstellen indirect tot verhoo ging der productiekosten zullen leiden. Uit hetgeen thans reeds aangekondigd Ls, valt naar het oordeel der regeering reeds af te leiden, dat ongerustheid hier niet gemo tiveerd is. Vermindering van ons interna tionaal concurrentievermogen behoeft uit dien hoofde dan ook niet te worden ge vreesd, evenmin als een vergrooting van de werkloosheid. Vervolgens merkt de regeering op. dat zij niet de meening deelt, dat het thans niet het geschikte oogenblik zou zijn om prin cipieele besprekingen over de handelspoli tiek te houden, als gevolg van de abnor male verhoudingen, welke zelfs voorstan ders van vrijhandel nopen ln bepaalde gevallen hun beginselen ter zijde te stellen en aan beschermende maatregelen mede te werken. Het is helaas een onmiskenbaar feit, dat de verhoudingen op het terrein van het internationale goederenverkeer zich sinds jaren in een hoogst onge- wenschte richting ontwikkelen, welke ontwikkeling naar de vaste overtuiging der regeering zich zeker niet spoedig in gunstigen zin zal wijzigen. Een principieele discussie over de houding, welke de over heid te dezen aanzien moet innemen, acht zij dan ook niet slechts mogelijk, doch volstrekt noodzakelijk. Ten slotte deelt de regeering mede. dat het in haar voornemen ligt ten aanzien van landbouwproducten voorstellen tot verhooging van invoerechten te doen, om dat als gevolg van diverse maatregelen de landbouwproducten reeds beschermd wor den door heffingen, die een invoerrecht van 20 pet. verre overschrijden. Avondvergadering. BEGFOOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. 's Avonds was de beurt aan minister Steenberghe. om achter de regeeringstafel plaats te nemen. En: zooals steeds, kwamen heel wat sprekers bij hem op visite. Gelijk onze gewoonte is bij het overzien van hetgeen in avondvergadering voorvalt, zullen wij pas wat uitvoeriger over deze begrooting schrijven, aLs de" Minister zelf aan het woord is geweest. Dit was nu nog niet het geval. Intusschen. hierbij moet worden gezegd, cat verscheidene redevoeringen herhalin gen waren van hetgeen vroeger al is ge zegd. Zoo stond ook nu in het centrum van het debat het plan-Westhoff tot be strijding der werkloosheid, Zooals men weet. concentreert dit zich voor een groot ceel op ontginning en bewerking van grond- den, zcodat telkens de vraag ran de orde kwam. welke gevolgen dit plan zou kun nen hebben voor onzen export. Het is reeds een vraagstuk zoo betoogde men om onzen agrarischen uitvoer te handhaven, laat staan dat zij moet worden uitgebreid Tegen de voorgenomen verhooging van het uitvoerrecht op bepaalde artikelen kwam eveneens verzet, hoewel anderen er geen bezwaar tegen hadden. Een ander onderwerp was de groeiende invloed van het grootbedrijf op ons eco nomisch leven. Bij de bespreking van dat onderwerp kwam natuurlijk vooral ook het belang van den middenstand1 ter sprake. Met waardeering gewaagden verschillen de leden van het plan der Regeering, om de v/erkloosheid te bestrijden door uitbrei ding van de export-credietverzekering en door toekenning van exportpremies, doch. zooals bij elk belangrijk punt. kwamen ook bij deze zaak de sceptici aan het woord, die er niet zooveel van verwachtten. Met kracht werd uit de linkerzijde ge waarschuwd tegen het plan. om onze han delspolitiek te wijzigen in de richting van beschermde tarieven, en men vroeg daar omtrent nadere inlichtingen. En zou een debat als dit gevoerd kunnen worden, zon der dat de ordening op economisch gebied ter sprake kwam? Wil de Minister vroeg men sems de leus overnemen: „Terug naar de gilden?" Zoo kwamen de oude onderwerpen in deze rustige avondzitting opnieuw (en voor de zooveelste maal) ter sprake. En daarbij voegde meer dan één afgevaardig de een klacht over de sterke stijging van uitgaven van het Departement. Eerste Kamer. OBSTRUCTIE DER N. S. B. Gisteravond is de Eerste Kamer te half r.egen bijeengekomen onder voorzitterschap van mr. W. L. Baron de Vos van Steen- wijk ter afdoening van een oogenschijnlijk korte agenda. Bij den aanvang der vergadering, na voorlezing der notulen, vraagt de heer Van Vessem het woord. Hij noemt het on- uist, dat de „handelingen" en de „notu len" vermelden, dat in de vorige vergade ring een aantal wetsontwerpen met alge meene stemmen zijn aangenomen. De na men der leden zijn toen zoo snel voorgele zen, dat een aantal leden niet heeft ge stemd. De Voorzitter: „Een aanmerking op de eiding laat ik niet toe." De heer Van Vessem noemt zijn opmer king een aanmerking op de notulen en vraagt derhalve daarover stemming. De notulen worden bij stemming goed gekeurd. De vier nationaal-socialisten stemmen tegen. Aan de orde ls de conclusie van het ver slag der commissie voor de verzoekschrif ten omtrent de inlichtingen op het adres van J. L. Roskamp, te Rotterdam, houden de verzoek om terugbetaling van een door hem voor zijn naturalisatie-aanvrage ge stort bedrag. De heer Van Vessem (NSB.) vraagt stemming. De conclusie der commissie (den minis ter te verzoeken het bedrag, zijnde f. 200 terug te storten) wordt bij een gemengde stemming aangenomen met 30 tegen 14 stemmen. Aangenomen wordt met algemeene stem men, behalve die der N S B het ontwerp aanvulling en wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, zooals deze laatste lijk is aangevuld en gewijzigd bij de wet van 12 Mei 1928 De heer Van Vessem (N S B.) had stem ming gevraagd. Aan de orde is een wijziging van de Ta- baks wet De Voorzitter is den heer Van Vessem te vlug af en hamert het ontwerp door, voordat deze om hoofdelijke stemming heeft gevraagd. Aan de orde is het ontwerp goedkeu ring van den onderhandschen verkoop van de voormalige quarantaineplaats en mari ne-inrichting op het eiland Tlengemeten aan de N V. Maatschappij tot exploitatie van Onroerende Goederen „Eiland de Tien- gemeten", gevestigd te 's-Gravenhage. De Voorzitter: „Het woord is aan den heerBlomjous". (Vroolljkheid, daar de heer Van Vessem reeds op het spreekge stoelte staat en dit nu verlaten moet). De heer Blomjous (R.-K.) kant zich tegen het ontwerp, waarmede men het Rijk een slechten dienst bewijst, omdat het niet zeker is. dat defensie het terrein niet meer noodig zal hebben. De koopprijs ls. gezien de uitgestrektheid van het terrein wel laag. De heer Van Vessem (N.S.B.) vraagt het woord. Hij verzoekt den voorzitter den luidspreker aan te zetten. De Voorzitter hamert en geeft het woord aan den heer Blomjous, die zijn stand punt handhaaft. De heer Van Vessem: Belachelijk, Het wetsontwerp komt in stemming en wordt aangenomen met 24 tegen 19 stem men. Aan de orde ls goedkeuring van een ru ling van grond en water onder Langerui- geweide met P. J. Rosenboom te Bodegra ven. De heer Van Vessem: „Ik verzoek den voorzitter den geluidsversterker aan te zet ten". De Voorzitter hamert en hamert meteen het ontwerp door. De heer Van Vessem: „Mijnheer de voorzitter, ik vraag dat de bevoegde In stantie den geluidsversterker zal aanzet ten". De Voorzitter: „U verlangt het woord niet? Verlangt iemand stemming? Zoo niet, dan is het voorstel aangenomen." Wat ls Hoogtezon? Wat zijn Ultra-Violette- oi lnira Rode stralen Ga naar DAT is 'n Hoogtezon, die maakt gezond. NIEUWE NUMMERS o.a. Mannenkwartet, 't Spookhuis, etc. DE DIRECTIE. 4638 (Ingez. Med.) De heer Van Vessem (zeer luidkeels): ,,Ik vraag het woord." De voorzitter heeft echter reeds geha merd. De voorzitter stelt aan de orde wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1938 (verschil lende onderwerpen). De heer Van Vessem (N.S.B.) ontwikkelt bezwaren tegen den kazernebouw met het oog op het brandgevaar, waarmede te wei nig rekening is gehouden. De heer Van Dijk, minister van defensie meent, dat een redelijke beveiliging tegen brand aanwezig is. De heer Van Vessem zal geen stemming vragen, omdat de minister van defensie geen oogenblik van zijn kostbaren tijd te verliezen heeft. BIJ het volgende voorstel: goedkeuring van een met eenige verzekeringmaatschap pijen en Jean Joseph van Noolen, schipper, wonende aan boord van het vaartuig ..Mi nerve", gesloten overeenkomst van dading tot het ten einde brengen van een aan hangig geding, vraagt de heer Van Ves sem stemming. Alleen de N.S.B. stemt tegen (39—4). Een groot aantal ontwerpen wordt ver der met de stemmen der N.S.B. tegen aan genomen. Aan de orde is: Voorbehoud der be voegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende de veiligheidsvoor schriften in het bouwbedrijf (Genève 1937)- W J De heer Van Vessem: „In verband met het ongeduld van de heeren om de ver gadering te verlaten, wil ik geen hoofde lijke stemming vragen". Geroep: Oh nee De heeren Hiemstra en Moltmaker (S.D.l vragen thans hoofdelijke stemming. Ook dit wetsontwerp wordt aangenomen met 32 tegen 4 stemmen). De vergadering wordt te 21.50 uur ge sloten. .Vele leden drukken den voorzitter de hand. ACHILLES. 6 Dec v. Hamburg te Amsterdam astREAa 1 Dec. v. w. Indië te New York BReda 3 December van Antofagasta naar Aricn L DEUCALION. 5 Dec v. Thessaloniki te 1 IRIS. 5 Dec. v. Musel n. Oporto - RHea I n. Lissabon, pass. 5 Dec. Bevezier STELLA I n. Napels, pass. 5 Dec Bevezier SATUr' I NUS. n. Algiers, was 5 Dec. 1.40 u. nm sa I mijlen O. v. Niton THESEUS, n. Amster-I dam. pass. 5 Dec. n.m 11 uur Brunsbuttel I VAN RENSSELAER, 5 Dec v. W. Indië tH I New York. c le| AGAMEMNON, 6 Dec. van Istanboul naar I Jaffa COLOMBIA, 6 Dec. van W. indlë tel Amsterdam ULYSSES, naar Antwernen I pass. 6 Dec. Ouessant VENUS, naar Ant'I werpen, pass. 5 Dec. n.m. Gibraltar -I ORPHEUS. 6 Dec. van Kopenhagen te Stet-I tin NEREUS, 6 Dec. van A'dam te Gother.L burg HEBE. Middl. Zee naar A'dam paaj 6 Dec. 11 uur 40 v.m. Ouessant MARS si Dec. van Catacolo naar Lissabon AURORA I 6 Dec. van Palermo te Malaga HERCULES I 5 Dec. van Piraeus naar Thessaloniki PLUTO, 6 Dec. van Stettin te A dam. Kon. Paketv. Mij BOISSEVAIN. 4 Dec van! Zanzibar n. Batavia CREMER. arr 4 D«| te Penang JAPARA, 5 Dec. v. Singapore! n. Padang NIEUW HOLLAND. 5 Dec »l Singapore te Sydney. Java-China-Japan Lijn TJISADANE. 4 D« I v. Shanghae te Hongkong. 1 Sii ver-Java-Pacific L(Jn MANOERAN. 5 D« I v. Colombo n. Madras MODJOKERTOI 4 Dec van Port Arthur te New Oreans -I PALEMBANG, 4 Dec. v. Durban te Lorenal Marques BENGKALIS. 5 Dec. v. Basrih te Los Angeles. Java-New York Lijn KOTA PINANG. 3 D« I v. Philadelphia n. New York TABINTA.I Java n. New York, 4 Dec. te Colombo. SIMALOER, 6 Dec. van Singapore te Pama-I noekan TABINTA, Java naar New York, 5 Dec. van Colombo. Mij. Nederland BINTANG, thuisr.. 3 van Penang SIMALOER. 4 Dec. v. SinaJ pore n. Batavia TAWALI. uitreis, 4 DkJ v. Singapore. POELAU BRAS. 6 Dec. van A'dam nai*! Hamburg JOHAN VAN OLDENBARNE-1 VELT, thuisreis, 6 Dec. van Genua. Ifolland-Afrika Ltfn NIJKERK, uitreis, I Pass. 5 December Ouessant JAGERS-r FONTEIN, Rotterdam n. Bremen, 5 Dk.| uit den N. Waterweg. RANDFONTEIN, uitreis, 5 Dec. van Zanzibar,! Flolland-Australië L(jn KOTA GEDE, 6 Dec.J[ van Australië te Rotterdam. Holland-O. Azië L(jn SEROOSKERK. ultrj 5 Dec. te Manilla MEERKERK, thuisr. 41 Dec. v. Shanghae GAASTERKERSj thuisr., 3 Dec. v. Montevideo. ZUIDERKERK, uitreis, pass. 6 Dec. Gibralttrl Rott. Lloyd BUITENZORG, thuisr pul 5 Dec Point de Galle KOTA AGOEJ thuisr.. pass. 5 Dec. Perim KOTA NOP.tvJ uitr pass. 5 Dec. Point de Galle 'H-1 KEMBANG (charter), 5 Dec. v. Rotteual te Hamburg DEMPO. thuisr., pass. 5DK.I n.m. 1 uur Perim. KOTA INTEN, thuisreis, pass. 0 Dec. 2 W3f voorm. Sagros. Holland-Amerika L(jn DAMSTERDIJK.I thuisr., 3 Dec. v. Los Angeles EDAM,! 5 Dec. v. Rotterdam te New York NOOR-r DAM. 5 Dec. v. Rotterdam te New York -1 LEERDAM, uitr., 5 Dec. v. Havana VE0-[ DAM. 6 Dec. v. New York te Rotterdam -I DELFTDIJK, uitreis, 4 Dec. te Los Angeles. I Mij Oceaan POLYDORUS, 5 Dec. v. Hun-T burg te Bremen. PHRONTIS, A'dam naar Java, pass. 6 Dec.l Gibraltar POLYPHEMMUS. 5 Dec vu| Amsterdam te Batavia. Halcyon L(jn ROZENBURG. 6 Dec. van I bao te Vlaardingen VREDENBURG. 5 Dee- n.m. van Narvik te Vlaardingen FLENS-r BURG, 6 Dec. v. Narvik te Vlaardingen. I STAD MAASSLUIS. 4 Dec. van R'dam tt| Narvik. Holland-West Afrika L(jn MAASKERK, 5| Dec. van Lagos naar Lome. Diverse Stoomvaartberichtcn - NOORDPL0N.' 5 December van Hamburg te Antwerpen - THEANO, 5 Dec. v. Rotterdam te Dublin -I VEENENBURGH. 4 Dec. v. Bunbeg te Mulroy. EXPORT. 4 Dec. v. Delfzijl te Londen- SCHOKLAND. 4 Dec v. Amsterdam tt Shields ST. PHILIPSLAND, 5 Dec. van Rotterdam te Shields VECHTSTROOM 5 December van Amsterdam te Hull MARISA, n. Engeland, pass. 5 Dec. Ouessant ERINNA. 3 Dec. v. Istanboul n. Londen - APOLLONIA, 2 Dec. v. Constanza te Piraeus ANTONIA. 3 Dec. v. Port Said te Alexin- drië MURENA. 5 Dec v. Miri te MadrU SANDENBURG. 5 Dec. v. Rotterdam Hamburg ZAAN. 2 Dec. v. Abo n. Nb- stad SOESTERBERG. 4 Dec. v Rotter dam te Helsingborg LEERSUM, n. St. Vincent, pass. 5 Dec. Fernando Noronha - ALDERAMIN. 4 Dec v. Rotterdam te Kirke- naes MIR ACH. 5 Dec. v. New Orleans a Hamburg AMELAND, n. Pepel, pass. Dec. Finisterre. BOEKELO. 6 Dec. van Gefle te Bollsta JEANNETTE, 5 Dec. van Antwerpen te Ko« penhagen MIDSLAND. 5 Dec. van Leitti a Brussel ST. ANNALAND. 5 Dec. v. Methü te Kopenhagen THEANO, 6 Dec. van Dublin te Belfast WALENBURGH, 5 Dee- van Middlesbro naar Aberdeen ZEELANU 6 Dec. van Danzig naar R'dam BA' RENDRECHT, 5 Dec. van Houston naar Lands End v.o. KATENDRECHT. 5 Dee- van Preston te Port Arthur MAAS. naar R'dam. pass. 6 Dec. Holtenau PRINö FREDERIK HENDRIK, naar Londen, pmss. Dec. Finisterre NIEUWLAND. 5 Dec. g? R'dam te Grangemouth ZWARTE ZEL sleepboot, 5 Dec. n.m. te Brest, met het s.s. Plata op sleeptouw SARKANI. 6 Dec. Gdynia naar A'dam MAASHAVEN. 4 van Tabou te Point Noire. GEBOREN: Elisabeth d. van J. v. d. Linden en A. velt Dlna Maria d van L. Ph. Schrelnema chers en A. Poortman. ONDERTROUWD: P. J. Smink jm. 29 Jaar en M. H Matz° jd- 26 jaar. OVERLEDEN: M. Ouwerkerk m. 63 jaar: B. Boomsma wea 83 jaar; S. Bevaart dr. 11 maanden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10