De Fransch-Italiaansche wrijving Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 6 December 1938 Chamberlain achter Frankrijk Officieele (risispublicafie Daladier naar Corsica en Tunis Italiaansche pers gaat voort V DE TIJGER VAN ESCHNAPOER A HUMOR - ROMANTIEK - SENSATIE In antwoord op een desbetreffende vraag heeft minister-president Chamberlain in het Brltsche Lagerhuis verklaard, dat de Brttsch-Itallaansche overeenkomst van 16 November op geen enkele wijze inbreuk maakt op de Britsche verplichtingen je gens Frankrijk. De minister verklaarde verder, dal, hoewel Tunis, Corsica en Nice niet inet zooveel woorden genoemd zijn bij de on7 derhandelingen, welke aan de overeen komst voorafgingen, zij vallen onder het eerste bijvoegsel dier overeenkomst, dat spreekt over de handhaving van den sta tus quo in het Middellandsche-zcegebicd. Chamberlain's verklaring werd met ge juicht hegroet. Chamberlain deelde verder mee, dat hij naar aanleiding van de betooging in de Italiaansche Kamer den Britschen ambas sadeur te Rome heeft opgedragen, er de aandacht van Ciano op te vestigen, dat in cidenten van deze soort tenzij stappen worden gedaan ter corrigeering van den gewekten indruk een aliernadeeligsten invloed hebben op de vooruitzichten van samenwerking tusschen de vier mogendhe den van Muenchen, Uit het antwoord van Ciano, aldus Chamberlain, blijkt, dat de Italiaansche regeering zich niet aansluit bij de demon stratie en niet voornemens ts. af te wijken van de verplichtingen, die zij tegenover ons heeft aanvaard. Ik kan, zoo zeide Chamberlain, geen re den zien, onr verandering te brengen in de plannen voor mijn bezoek aan Rome. Henderson stelde daarop de vraag, of Chamberlain het de Italiaansche regeering duidelijk zal maken, dat Engeland niet van plan is. de vriendschap met Frankrijk op te offeren, om vriendschap met Italië te koopen. Attlee vroeg of Chamberlain ge loofde, dat onder de bestaande omstandig heden gesproken kan worden van spontane betoogingen in Italië. Chamberlain antwoordde op deze vra gen: „WIJ hebben verzekeringen van de Italiaansche regeering gekregen, die wij natuurlijk aanvaarden". Op een aantal verdere vragen gaf de mi nister-president geen antwoord. De Franschc minister-president Dala dier is voornemens, in Januari, tijdens het reces van de Kamer, een bezoek te brengen aan Corsica en Tunis. Intusschen deed de premier een beroep op de bevolking van genoemde gebieden, waarin hij haar maant, kalm te blijven en zich te onthouden van elke betooging, die de waardigheid en den adel der va derlandsliefde zou kunnen schaden. Talloos zijn detelegrammen, welke uit alle deelen van het Fransche rijk aan Da ladier worden gezonden, om te protestee- ren tegen de Italiaansche expansie-zucht en trouw te betuigen aan het Fransche moederland. De Italiaansche volksunie in Frankrijk zelf publiceert een mededeeling, waarin zij verklaart namens haar 45.000 leden te pro testeeren tegen de betooging in de Ita liaansche Kamer. „Als Italianen die be zorgd zijn voor de grootste belangen van ons land, aldus de mededeeling, als demo craten, die een goede verstandhouding tus schen de beide broedervolken wenschen, keuren wij deze nieuwe oorlogsuitdaging af." De unie zegt voorts, dat er geen ter ritoriale vraagstukken tusschen beide lan den bestaan. De federatie van Savoyards heeft een stemmig een manifest gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat Savoye zich uit vrijen wil bij Frankrijk heeft aangesloten, door middel van een volksstemming. Met allen verschuldigden eerbied voor den koning van Italië, hoofd van het huls van Savoye, verklaren de Savoyards dat Savoye defini tief Fransch gebied is. De anti-Fransche perscampagne in de Italiaansche bladen duurt onverminderd voort. Van de démarche, in verband met deze agitatie door Engeland te Rome on dernomen. is tot dusver in genoemde bla den geen melding gemaakt. Met veel ophef worden correspondenties uit Tunis gepubliceerd, waarmede men de lezers wil doen gelooven, dat in Tunis een regime van terreur tegen de Italianen be staat. Verder maakt de pers melding van „ver moedelijke eischen van Italië", welke zou den zijn autonomie voor de Italianen in Tunis, een statuut voor DJIboeti gelijk aan dat van Tanger, verlaging der tarieven in het Suez-kanaal voor Italië, definitieve re geling van de kwestie van den spoorweg Djiboeti-Addls Abeba en toekenning van oorlogsrechten aan Franco. De anti-Italiaansche manifestaties op Corsica en in Tunis vinden diepen weer klank in de Italiaansche bladen. „De Fransche overheid heeft deze mani festaties georganiseerd", zoo heet het, „doch dergelijke betoogingen zijn even nut teloos als de reacties in de Fransche pers en nooit zullen ze Italië er van weerhou den, onwrikbaar te blijven streven naar de verwezenlijking van zijn nationale asDlra- ties." In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda: „De nuttelooze en onvoorzichtige betoogin gen, door de Fransche regeering op touw gezet tegen de rechten van Italië, welke zoo nadrukkelijk door onzen minister van buitenlandsche zaken in zijn jongste Ka merreden werden bevestigd, leveren het duidelijk bewijs, dat Frankrijk niet Instaat is te begrijpen, dat het volharden wil in zijn dwalingen en zich verzet tegen iedere politiek van opheldering en rechtvaardig heid. En daar Frankrijk de essentieele po litieke en nationale doeleinden van Italië verwerpt, nog vóór het ze nauwkeurig kent, is het duidelijk, dat tusschen Italië en Frankrijk een barrière wordt opgetrokken en dat men een taak, die zou moeten wor den toevertrouwd aan het verstand en verantwoordelijkheid der bewindslieden, thans overlaat aan obscuur geweld. De ver antwoordelijkheid voor de manifestaties op Corsica en in Tunis rust dus op Frankrijk Men moet er echter te Parijs goed van overtuigd.zijn, dat dergelijke manifestaties Italië nimmer zullen doen afwijken van zijn weg. van de bescherming zijner belan gen en de verwezenlijking zijner aspiraties. Het blad beantwoordt vervolgens zekere argumenten, welke de Fransche pers tegen Italië aanvoerde „Italië", aldus Gayda, „is zeker van den steun van Duitschland. Het eroote Duitschland grenst niet alleen aan Italië, het grenst ook aan Frankrijk en nabij die Fransch-Duitsche grens ligt een gebied, dat onder Fransche souvereinlteit staat, doch een volk herbergt van 3 500 000 Duitschers en rijk is aan ijzermijnen en potasch. Het is niet voor niets, dat Frank rijk morgen met Duitschland een accoord van goede nabuurschap zal teekenen Maar tusschen Duitschland en Italië bestaat er niet alleen goede buurschap, maar gelijk heid van regime en idealen, bestaan er ge meenschappelijke gevaren, welke moeten worden afgeweerd. gemeenschappelijke rechten, welke tegenover de andere mo gendheden moeten worden verdedigd. En dit blok bezit een macht en een kracht, welke voor de doeltreffendheid der samen werking van beide landen een soliede waarborg is. De pogingen van de Parijsche pers. om Duitschland voor te stellen, als gekant te gen de Italiaansche strevingen, na de tal rijke bewijzen van solidariteit, welke het tot dusver van Italië ontving, zijn een be- leediging van Duitschland en getuigen van weinig begrip van de Italiaansch-Duitsche samenwerking. De Fransche kringen, die zoo spreken, hebben blijkbaar niets begre pen van de as Rome—Berlijn en van den nieuwen geest, die Italië en Duitschland en beider leiders bezielt". AALSMEER. Sint Nicolaasfeest. De Speeltuin „Aalsmeer" heeft met de kinderen der leden het Sint Nicolaasfeest gevierd in hotel „De Hl Kolommen". De kleinen zijn een 3-tal uurtjes op prettige wijze bezig gehouden; Sint Nicolaas bracht een bezoek, toepasselijke liedjes werden gezongen en films vertoond. De tractaties hebben natuurlijk niet ontbro ken, terwijl elk kind een cadeautje kreeg. Ook met de kleuters werd in de bewaar school het St. Nicolaasfeest gevierd. Kerl^lijke verkiezingen. Tot gemachtigden in het kiescollege der "cd. Herv Kerk zijn herbenoemd de heeren A Baard.se, B. Broeckmans, G. v. DUlewijn en P. Kuite. In de vacature- Passchler werd in voornoemd college ge kozen de heer P Piet Wz. De heer Jc. v. d. baarse, die eveneens werd herbenoemd, beeft voor de functie bedankt. De heer C. i Leeuwen Jz. werd herbenoemd als kerkvoogd. - Naar Kerkblad" meldt, brachten de collecten voor de Ned. Herv Kerkvoogdij over November in totaal f- 402.62 op. De Jcndingsinzameling bracht in totaal op 1 499.20. BENTHUIZEN. In de sloot gereden. Ds heer K. uit Boskoop reed als be- «Uurder met zijn auto met groote snel- ?e"i op den Verlengde Gemeene Weg in vjchting Hoogeveenschen weg. ""or de groote snelheid kon hij de bocht niet nemen en reed pardoes de sloot in. De bestuurder kwam er goed af en werd bij den heer L. van droge klee ding voorzien. De auto werd later door een kraan wagen op het droge gebracht. Voor beroep bedankt. Ds. W. Bieshaar. Ned. Herv. pred. alhier, i.eeft bedankt voor het beroep naar Sprang iN. Brabant). De collecte ten bate van de Jood- sche vluchtelingen heeft hier f. 23.84V, opgebracht. HAARLEMMERMEER. Te water geraakt en verdronken Te Nieuw-Vennep Is de 22-jarige M v. d- H. uit den Haag van een kolenschult ge vallen en verdronken. Afscheid en intrede van ds. J. de Vries. 12 Febr. a.s. hoopt ds. J- de Vries afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Nieuw Vennep en 19 Febr. zijn intrede te doen 1 te Beverwijk. Voor het arts-examen. Ie gedeelte, slaagde A Verkuyl te Nieuw-Vennep. De nu gel'quideerde vereeniging „Helpt uzelf" droeg f557 bij in de kosten tot stichting van het Witte Kruisgebouw te Vijfhulzen, welk gebouw half December ge opend zal worden. ZOETWATER VISSCHERS EN DRIJF - WANTVISSCHERS. De Nederlandsche Visscherijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat visschers, die in aanmerking wenschen te komen voor steun krachtens de Crisis- Sreunbeschikking 1938 (Zoetwatervissche- rij) en krachtens de Crisis-Steunbeschik- king 1938 'Drijfwantvisscherijover het 2e halfjaar 1938, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, thans zoo spoedig moge lijk een desbetreffend verzoek moeten rich ten tot de Nederlandsche Visscherijcen trale- In het verzoek moeten naam, voor naam, adres en woonplaats, alsmede de geboortedatum van den aanvrager volle- d g worden vermeld Aanvragen welke na 15 Januari 1939 de Nederlandsche Vissche- rijcentrale bereiken, kunnen in geen geval meer in behandeling worden genomen. 4576 HILLEGOM. Bekroonde Pluimveehouders- Verschillende leden van de Hillegom- sche pluimvee-vereen, hebben op de pluim vee-tentoonstelling te Voorhout succes ge had. Bekroond werden onze plaatsgenooten de heeren Jac. van Leeuwen met 3 prijzen, K Vijfschaft met 3. A. Bettier met 2. A. Hey met 5. G. Westerlaken met 16, B. Frij- iing met 11 prijzen. Zilveren jubileum van den heer A, Drost. Op 4 Dec. was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Drost 25 jaar werkzaam was bij cie bloemistfirma Joh. van Til Jzn. aan den Stationsweg alhier. Het zilveren jubileum is herdacht op het zilveren huwelijksfeest van het echtpaar Drost; de firmanten kwa men hem te zijnen huize feliciteeren en schonken hem een gouden horloge met in scriptie voor de trouwe en eerlijke plichts- trachting in al die jaren. Zij hadden de verkeerde auto te pakken! Twee inwoners van IJmuiden, die in een gehuurde auto naar hier gekomen waren, zijn bij het vertrek in een verkeerde auto gestapt. Dat vertrek vlotte niet te best, vermoedelijk doordat de auto den bestuur der vreemd was. Er was tijd om de politie te waarschuwen, dat twee mannen bezig waren, een auto te stelen. De politie re kende hen in, en nam op het bureau een verhoor af. Daar bleek de goede trouw van óe IJmuidenaren, die zich vergist hadden i en dus spoedig vrij gelaten werden. Des nachts ls hier een inbraak gepleegd in het pand van den heer T. in de Hoofd straat. Men is over een poort geklommen om in den tuin te komen waar een ruitje is uitgesneden, teneinde zoodoende in de keuken te komen. Daar zijn een paar ons eetwaren verdwenen; verder werd er niets vermist omdat men niets van zijn gading kon vinden. De verdere toegang tot het pand was dan ook degelijk afgesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bezoek van St Nicolaas. Der traditie getrouw, heeft het bestuur van ..Katholiek Katwijk" er voor gezorgd, dat St. Nicolaas gisteren een groote schare kleuters gelukkig kon maken De Sint ar riveerde met Piet in het Parochiehuis om na de gebruikelijke toespraken een royale Uitdeeling te doen va* lekkernijen In af wachting van de komst van den S nt had den eenlge kinderen zich verdienstelijk ge maakt met het opvoeren van een tooneel- stukje „Peerke de Vrek", en anderen ver- loonden een gymnastiekspel. De Sint en Piet vertrokken weer te ongeveer half vijf om anderen gelukkig te maken. Vanaf Dinsdag 4581 THEO LINGEN en FRITS v. DONGEN U in de groote avonturenfilm: Lof komt het personeel toe voor al dtl mooie werk. Opgewacht door de moeders gingen de kinderen zeer voldaan naar huis. De dames van het bestuur mevr. Wol- dringh v. d Hoop en mevr. Meerburg gaven büik van haar belangstelling door een ge deelte van dit schoolfeest bij te wonen. Op het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een witte, langharige keeshond, die is komen aanloopen. De padvindsters organiseerden onder leiding van mej. Elly Groen een bazar, welke f. 54.opbracht Dit bedrag zal be stemd worden om in den nood van enkele arme hulsgezinnen te voorzien. LISSE. Thans 500 werkloozen! Het werkloozenaantal is wederom sterk toegenomen In totaal staan thans onge veer 500 werkloozen ingeschreven. Het is ie hopen, dat de weersgesteldheid er zal toe medewerken dat het aantal nog niet schrik- barender zal toenemen, hetgeen bij de in trede van een vorstperiode verwacht kan worden. KATWIJK AAN ZEE. St. Nicolaasfeest op de Prinses Juliana Bewaarschool. Het onderwijzend personeel dezer school heeft onder leiding van het hoofd mej. D A. H. Couvée den leerlingetjes een zeer preitigen dag met allerlei verrass.ngen be zorgd. St. Nicolaas bezocht met zwarte Piet de kleinen in school en luisterde naar de mooie versjes, die zij hem voorzongen. Eenige kokkinnen met hooge witte mutsen op bakten heerlijke poffertjes, die met vreugde opgepeuzeld werden! Ook werd chocolademelk geschonken waaraan men zich eveneens goed deed. Men genoot van de Doppen kasivertooning van mevr. Tobt Lots uit Amsterdam. Talrijke versnaperin gen werden den jongens en meisjes ge schonken. Maar het allermooiste waren wel de geschenken die door het onder wijzend personeel zelf vervaardigd waren en waaraan maanden lang zorg besteed was. Wij zagen mooie en stevige trekwa- gens, prachtige opgetuigde booten voor de jongens en aardige wiegjes voor de meisjes poppen, paardjes en nog vele dingen meer! RIJNSBURG. Intrede en bevestiging van ds. Jac. van Nieuwkoop. Na des voormiddags door ds. E. H. Broek stra, em.-predikant te Oegstgeest. beves tigd te zijn tot predikant bij de Geref. Kerk te Anna Paulowna naar aanleiding van Jesaja 40 vers 1 en 2. deed ds. Jac. van Nieuwkoop 's middags in de geheel ge vulde kerk zijn intrede Als tekst had hij gekozen Jesaja 63 vers 16. Na deze predi katie werd hij toegesproken door den oud- „ten ouderling, door ds. Rechel namens de ciassis Alkmaar en door ds. E. H. Broek stra namens de gemeente Rijnsburg. De eerste getrokken hyacinthen. Aan de veiling Flora werden de eerste getrokken hyacinthen aangevoerd. L'In- nocence met een opbrengst van 11.4011.90 per 100. Aan het postkantoor alhier hadden in November voor de Rijkspostspaarbank 48 inlagen plaats tot een bedrag van f. 3433.89 en 49 terugbetalingen tot f 3588.74. De vier plaatselijke Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag hielden in Concordia een gemeenschappelijk jaar feest. waarvoor groote belangstelling be stond. Inleidingen over Bijbeische onder werpen werden afgewisseld door voordrach ten en memorisaties. De maandelijksche collecte voor de Kerkvoogdij bedroeg in de Ned. Herv. Kerk f. 58.57. CopyrtflbJ P. I B Boi 6 Gopanbofi*» „Vader," riep Hans de Stumper, toen hij zijn twee broers zag wegrijden, „vader, geef mij ook een paard. Ik wil ook zoo graag trouwen. Toe, laat mij ook mijn geluk eens beproeven. Wie niet waagt, die niet wint. Als de koningsdochter mij wil hebben, neemt ze mij. En als zij mij niet wil hebben, dan neem ik haar." Maar Hans' vader bromde: „Houd op met dien onzin! Ik geef je geen paard, want jij staat toch direct met jouw mond vol tanden. Je broers, ja, dat is iets anders. Zij zijn flinke, verstandige jongens. Maar jij „Krijg ik geen paard?" vroeg Hans de Stumper. „Ook goed. Dan neem ik den bok. Die kan mij best dragen." En meteen ging hij op den bok zitten, stootte het dier met de hakken in de flanken en stuurde het den straatweg op. Ha, de bok had er klaarblijkelijk zin in, want het ging hard. „Hallo, hallo, hier kom ik ook", riep Hans de Stumper. En hij zong een lied, zoodat men hem wijd en zijd kon hooren. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7