BINNENLAND r LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 6 December 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS YISSCKERIJ-BERICHTEN Nederlandsch-Duitsch goederenverdrag Luchtaanvallen met Brandbommen WEERBERICHT. Emigratie voor vervolgde Joden Nederlandsche vrijwilligers uit Spanje terug Bestrijding van den coloradokever Noodwetje te wachten VJ Tweeduizend Joodsche kinderen naar ons land AGENDA LUCHTVAART PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 7 DECEMBER. Boskoop Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Kletsen. Katwyk-aan-Zee Zaal voor Prot. Belangen Nam. 7 uur ds. Rutgers. Lisse Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht. ds. Dubois van Oud-Beyeiland. Noordwük-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. halfacht, de heer Dekker van Oudshoorn. RÜnsburg Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. G. C. van Niftrlk. Ger. Kerk Voorhouterweg)Nam. 7.30 dr. G. Los van 's Gravenhage. Chr. Ger. Kerk: Nam. 7 uur ds. Van derVen van 's Gravenhage. Waddinxveen Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. van der Kraats. Zoetermeer Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid: Nam. 7 uur. ds. Kruyt van Diemen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Franeker, G. Brinkman te Idskenhuizennaar De Krim. K. Reenders te Ooltgensplaat, die bedankte voor Wezep. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Ede. L. S. den Boer te Arnhem; voor Zutphen. D. Biesma te Drogeham. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Arnhem. W. I. Fleischer te Balk. W. F. Golterman te Amersfoort en J. E. Tui- ninga te Drachten. Bedankt voor Winschoten-Midwolda, A. P. van de Water te Oldeboorn. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Drietal te Ierseke. M. Heikoop te Utrecht. G. H. Kersten te Rotterdam en R. Kok te Veenen- daal. WiBt U. dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelJ ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekken de secre tarie van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Barometerstand UITZONDERINGSPOSITIE VAN ONS LAND NIET LANGER BESTENDIGD. In een nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie inzake handelspolitieke aangelegenheden over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer met bijlage en biibehoorend slotprotocol, op 19 Maart 1938 te Keulen gesloten, zegt de re geering Dai in het nieuwe handelsverdrag de vérdeeling van den export van zuivelpro ducten en eieren aan Nederlandsche zijde is vervallen en in handen van de Duitsche autoriteiten gelegd is moet beschouwd worden als een consequentie van het Duit sche streven naar gelijkvormigheid in de regeling der handelsbetrekkingen met an dere landen. Afgezien van het feit dat anderzijds de Duitsche invoer in Nederland door de Nederiandsche autoriteiten verdeeld wordt over de verschillende importeurs, was het voor Duitschland uit markt-politieke over wegingen niet wel mogelijk in dit opzicht de uitzonderingspositie, welke Nederland tot dusverre innam, nog langer te besten^ digen. De handhaving van bestaande handels relaties heeft de voortdurende aandacht van de met de uitvoering van het verdrag belaste instanties. In dit verband moge voorts opgemerkt worden dat het verdrag de vrijheid laat van Nederlandsche zijde zoodanige maat regelen te nemen dat een effectieve con trole op den uitvoer mogelijk blijft. Het instituut der gemengde commissies heeft op een enkele uitzondering na be vredigend gewerkt en is daarom in dit verdrag wederom opgenomen. Onder teeltcontracten moeten worden verstaan overeenkomsten op grond waar van Duitsch stamzaad gezonden wordt aan een Nederlandschen teler, die dit hier te lande uitzaait en de opbrengst wederom naar Duitschland terugzendt. Overenkomsten met Duitsche telers zijn contracten krachtens welke tot het verkeer toegelaten zaadsoorten aan Duitsche af nemers geleverd worden. Aan het feit dat in de eeTste ..opmer king" in den Nederlandschen tekst ge sproken wordt van .zijn ingevoerd" doch in den Duitschen van ..eingefuehrt wer den" behoeft geen bijzondere beteekenis te worden gehecht. De vrijdom van invoer rechten geldt derhalve ook voor contracten, welke nog gesloten moeten worden. Gistermiddag 2 uur: 755. Hedenmiddag 2 uur: 764. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De secundaire depressie, die gisteren over de Noordzee trok en op onze kusten gedurende korten tyd den wind tot stormkracht deed toenemen, lag gisteravond in het Kattegat, en en is hedenmorgen tot Zuid-Zweden genaderd. De hoofddepressie ligt stationnair ten Westen van IJsland en is bezig op te vullen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid west-Europa breidde zich een weinig naar het Noorden uit. De hoogste barometerstanden worden nog steeds in Zuidwest-Frankrijk en Portugal gevonden en verder ten Noorden van de Azoren. Op den Oceaan is de luchtdruk- verdeeling zeer regelmatig en worden geen stor men gemeld. Ten Westen van Ierland is de luchtdruk een weinig dalende. In Midden- en Zuid-Frankrijk heerscht wndstil weer en was de luchtdruk hedenmorgen stijgende. In het Oosten melden enkele stations lichte vorst. In Zweden verplaatste het vorstgebied zich naar Lapland, waar de vorst tot streng toenam. De stations in de Pooizee melden tem peraturen om het vriespunt. WEERSOMSTANDIGHEDEN. Binnenland 7 u. 20 voorin.) Den Helder: Zw. bewolkt; krachtige Z.W. wind; temp. 8 gr. C., minimum hedennacht 8 gr. C.; neerslag afgeloopen etmaal 7 m.M. Vlissingen: Licht bewolkt; matige Z.Z.W. wind; temp. 5 gr. C.. minimum hedennacht 5 gr. C.: neerslag afgel. etmaal 2 m.M. De Bilt; Half bewolkt; temp. 3 gr. C.. minimum hedennacht 2 gr. C.; neerslag afgel. etmaal 8 m.M. Groningen: Licht bewolkt; matige Z.W. wind; temp. 3 gr. C.. minimum hedennacht 2 gr. C.: neerslag afgel. etmaal 10 m.M. Maastricht: Licht bewolkt; zwakke Z.Z.W. wind: temp. 3 gr. C., minimum hedennacht 3 gr. C.; neerslag afgel. etmaal 5 m.M. Buitenland (8 uur voorin.) Parijs: Z.W., 3 gr. C., licht bewolkt. Londen: Z.W.. 8 gr. C., zwaar bewolkt. Berlijn W.N.W.. 6 gr. C.. opklarend. Nice: Windstil. 8 gr. C.. zwaar bewolkt. De heer D. Wolf en zijn medewerkers van de International Jewish Colonisation Society hebben in een bijeenkomst te Den Haag de doeleinden van deze organisatie besproken. Men kwam overeen, dat het doel van de stichting zal zijn mogelijkheden tot emi gratie voor vervolgde Joden en voor hen, die als Joden worden beschouwd, te schep pen, dat die mogelijkheden allereerst in Palestina zullen worden gezocht. Dat voorts aan zoo groot mogelijke emigratie naar andere werelddeelen aandacht zal worden besteed en dat voor dit doel de middelen zullen worden verschaft om den betrekkenen daartoe geschikte vakken te leeren, en dat andere mogelijkheden tot massa-emigratie dan Palestina en zijn omringende landen in studie zullen worden genomen en aanbiedingen van grond gebied tot dit doel zullen worden bezien. Medewerking werd verzocht met christe lijke genootschapoen in Nederland, welke zich aan soortgelijke doeleinden voor de zoogenaamde niet-ariërs wijden. Als vertegenwoordiger van de roomsch- katholieke organisatie is prof. dr. J. Schmutzer verzocht zitting te nemen in het bestuur en met de bestaande pro- testantsche organisatie werd reeds contact verkregen. In dezelfde bijeenkomst werd een uit voerend bestuur gekozen. Leden hiervan zijn de heeren Daniël Wolf. stichter en voorzitter. prof. dr. J. Schmutzer te Utrecht, prof. dr. B. Schrieke. specialist voor koloniale aangelegenheden, H. B. van Leeuwen, die van den aanvang af met den heer Wolf samenwerkte, en S. van Zwa nenberg. penningmeester. Besloten werd. een internationale finan- cieele commissie, bestaande uit bankiers en zakenlieden te benoemen, om advies te geven betreffende de financieele wereld markten. Tenslotte werd te Londen een bureau voor Groot-Brittannië ingesteld onder lei ding van den heer M. Hartogs, welk bureau de practische uitwerking van het plan zal voorbereiden. luchttemperatuur. 9 uur voorm.- 5 gr. C. (41 gr. F.i. 12 uur 's midd.: 7 gr. C. <45 gr. F.l. hoogwatertijden te katwijk zee Voor Woensdag. Voorm. te 2 u. 0.2 min.: nam. te 14 u. 18 m. licht op voor fietsers e.a. Dinsdag: 4,19 n.m. tot 7,24 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 6 Dec. op: 15 uur 17; onder 6 uur 26. ONTVANGST TE ROOSENDAAL. Met den trein, die te 14.42 uur uit Frankrijk te Roosendaal arriveert, zijn gistermiddag 115 Nederlandsche vrijwil ligers, die aan de zijde van de linksche Spaansche regeering hebben gestreden, voor het meerendeel tusschen 20 en 25 jaar. op Nederlandschen bodem terug gekeerd. Om demonstraties te voorkomen waren van overheidswege strenge maatregelen genomen. De belangstellenden werden op verren afstand gehouden. Na de passencontrole welke geruimen tijd in beslag nam, werden de aange- komenen gevisiteerd. Na afloop dezer formaliteiten werd aan ieder van hen medegedeeld, welke maatregelen de regeering te hunnen opzichte had ge nomen, n.l., dat zij niet van steun zul len zijn uitgesloten, niet zullen wor den belemmerd in het zoeken naar een werkkring hier te lande, doch wel vervallen zijn verklaard van hun staatsburgerschap en bijgevolg zich van elke politieke activiteit moeten onthouden. In de eerste klasse-restauratie werd hun van regeeringswege een warme maaltijd aangeboden. In de enkele oogenblikken, dat wij met de teruggekeerden kon den spreken ver klaarden zij het te betreuren, Spanje te hebben moeten verlaten, hoewel zij na tuurlijk verheugd waren hun vrienden en kennissen weer te kunnen ontmoeten. De mannen, die er slecht gekleed uitzagen ten einde zich tegen het gure Neder landsche klimaat te beschermen, hadden zij, bij gebrek aan jassen, wollen doeken om den hals geslagen waren vol lof over de bejegening in het linksche Spanje ondervonden. Volgens deze zegslieden, die gestreden hadden bij Bilbao en aan de Ebro, bevinden zich nog 118 Nederlanders in Spanje. Ook deze zullen spoedig terug- keeren. Onder de mannen, die gistermiddag waren aangekomen, waren er enkelen, die aan het front waren gewond. Vier Nederlanders waren met zware verwon dingen in Spanje achter gebleven. Zij worden in een der hospitalen van Barce lona verpleegd. In den vroegen avond vertrokken de jongelieden groepsgewijze naar hun on derscheiden woonplaatsen, waar zij op verschillende plaatsen, o.m. te Rotterdam door communistische partijleiders werden ontvangen en verwelkomd. AANVULLINGSBEC.ROOTING ECONOMISCHE ZAKEN. Ingediend is een wetsontwerp houden de wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk economische zaken der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937. De uitgaven, voortvloeiende uit de veel omvattende bemoeiingen van het depar tement van den minister op economisch gebied, zijn ook voor het jaar 1937 weder zoo hoog geweest, dat verhooging van het artikel met f. 75.000 onvermijdelijk is ge bleken. Verhooging van het artikel betreffende kosten, voortvloeiende uit de uitvoering van de crlsisinvoer- en uitvoer-wetten met f. 30.000 (van welk artikel de uitgaven niet met eenige zeker holt! zijn te ramen) is wederom noodig gebleken. Op de begrooting voor 1937 werd een memorie-post gebracht voor de bestrijding van den coloradokever in verband met de omstandigheid, dat dit insect in 1936 in België op zeer korten afstand van onze zuidelijke landsgrens werd waargenomen en het derhalve noodzakelijk werd geacht de noodige voorbereidingsmaatregelen te treffen om bij eventueele verschijning op Nederlandsch gebied tot onmiddellijke be strijding te kunnen overgaan. In den loop van 1937 werd de kever voor het eerst op enkele plaatsen in het zuiden van ons land aangetroffen. Waar de bestrijding van den kever zoo wel voor onze cultuur als voor onzen han del van het hoogste belang moet worden geacht, werd deze krachtig ter hand ge nomen. Ten behoeve van de voorberei- dings- en bestrijdingsmaatregelen, welke resp. hebben bestaan ln het verspreiden van afbeeldingen en modellen van den kever en het verstrekken van de noodige voorlichting bij het onderwijs, het afzoe ken van de terreinen, het bespuiten van het aardappelgewas met loodarsenaat en het ontsmetten van den bodem in de om geving van de plaatsen waar de kever zich heeft vertoond, is ongeveer f. 2600 noodig geweest. De kosten ter bestrijding van de besmet telijke veeziekten zijn in 1937 ver boven de begrooting uitgegaan doordat in dat jaar het mond- en klauwzeer in zeer hevige mate en op buitengewone uitgebreide schaal heeft gewoed. Het betreffende be- grootingsartikel wordt met f. 155.000 ver hoogd. Ten gevolge van de voorgestelde wijzi gingen wordt het eindcijfer (gewone dienstt per saldo verhoogd met f 46.347, welk bedrag intusschen door daartegen over staande middelenopbrengst wordt gedekt. EEN NIEUW SOORT PANTSER? Een uitvinding van een monteur te Sas van Gent. In het Zeeuwsoh-Vlaamsohe stadje Sas van Gent doen al eenigen tijd fantastische geruchten de ronde. Deze hebben sedert kort den overkant van de Sohelde bereikt, en de laatste dogen worden in Zeeland allerlei sensationeele berichten gehoord over een opzienbarende uitvinding, waar door een eenvoudig inwoner van Sas van Gent eensklaps millionnair zou zijn ge worden. We zijn op onderzoek uitgetrokken in het stadje, waar de uitvinding tot stand zou zijn gekomen. De burgemeester, mr. G, P. J. M. de Kerf, deelde ons mede, dat een van zijn gemeen tenaren, n.l. de monteuT A. J. Dullaert, inderdaad iets geconstrueerd heeft, dat be langrijk kan blijken. Maar. zoo voegde hij er aan toe, de millioenen. die de fantasie de uitvinding al deden afwerpen, liggen nog in het verschiet. Dullaert. zei de burgemeester, is al ge- ruimen tijd bezig met proefnemingen, die financieel gesteund worden door een In woner van Terneuzen. Hij is er onlangs ln geslaagd een pantser te maken, dat bestand zou zijn tegen kogels, en dat door zijn ge wicht en door zi.in soepelheid misschien ongekende mogelijkheden zal kunnen heb ben. INZAKE DE WILDE BUSDIENSTEN. De regeeringspersdienst meldt: Nu bit arrest van den Hoo gen Raad art. 2 van het Re glement Autovervoer Perso nen onverbindend is ver klaard. heeft de regeering opnieuw overwogen wat haar in dezen te doen stond. Zij stelt zich voor met spoed de totstandkoming van een noodwetje te bevorderen, teneinde Ln de gebleken lacune te voorzien. In den tusschentijd wor den de vroegere politiemaat regelen ingetrokken. Dit wil intusschen niet zeggen, dat alle „wilde" bussen vanaf heden ongehinderd zullen mogen loopen. Vele busdien- Sten zagen n.l. presidentieele vonnissen tegen zich uitge sproken uitvoerbaar bij voor raad en met den sterken arm. waarbij deze diensten oo anderen grond, n.l. art. 1 van de Wet Openbare Ver voermiddelen. werden ver boden. Wij zijn ook met den uitvinder gaan pra ten, die ontstemd bleek over de dwaze ge ruchten, waartoe zijn uitvinding aanleiding heeft gegeven. Wat de burgemeester u vertelde ,is juist, zei hij. We hebben een pantsering gecon strueerd. waarop kogels en granaatscher ven afstuiten, en die door haar gewicht dienstbaar gemaakt kan worden aan aller lei doeleinden. Ik zie kans politiemannen uit te rusten met een borstpantser, dat niet meer dan 4 K.G. weegt, dat hen niet in hun bewegingsvrijheid belemmert, en dat hen tegen kogels beschermt. Een iets zwaardere constructie zal vliegtuigmotoren en vliegtuigbestuurders tegen de uitwer king van mitrailleur-vuur vrijwaren: nog zwaardere pantsers kunnen geschut zijn beteekenis doen verliezen. Het pantser is het best te vergelijken met een soort vlechtwerk. By de proefne mingen is gebleken, dat kogels er niet de minste uitwerking op hebben. Zij stuiten niet terug, maar biyven in het pantser hangen. Van de dikte van de draden hangt het af tegen welke projectielen het pantser beschermt Er is in Nederland, België, Frankrijk. Duitschland. Engeland en Amerika octrooi op gevraagd. Intusschen geeft men demon straties voor autoriteiten, die er zich voor interesseeren. Volgende week worden in België proeven genomen met beveiliging van militaire vliegtuigen, en bovendien, en dan natuurlijk met het pantser in zijn lichtsten vorm. voor de bescherming van autobanden tegen indringen van spijkers. Van andere züde werd ons nog bevestigd, dat de proeven met kogels uit geweren en revolvers inderdaad hebben aangetoond dat het Dullaert-pantser een verbluffende be veiliging vormt, hoewel het slechts 6 m.M. dik is. Het gewicht is 1/6 van de gebruike- ïyke pantsers en het kan gemakkelijk worden opgerold. „N.R.Crt." R«uter meldt uit Weenen: Donderdag vertrekken van Weenen 3000 Joodsche kin deren onder de 16 jaar. Hiervan gaan er 2000 naar Nederland en 1000 naar Engeland. H.M. DE KONINGIN ONDERSCHEIDEN. Grootkruis in de orde ..Cruzeiro do Sul" van Brazilië. H.M. de Koningin heeft gistermiddag te kwart over vier ln Haar Paleis Noord- einde te Den Haag ontvangen den buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Brazilië bij Hr. Ms. Hof. den heer Pedro de Moraes-Barros, ter overhandiging van het Grootkruis in de orde van de ..Cruzeiro do Sul" en van het tot de ver leening daarvan betrekkelijk eigenhandig schrijven van den president van de Ver eenigde Staten van Brazilië. BRUG BU HET ZWIJNDRECHTSCHE VEER TE DORDRECHT. Bouw van de laatste viaduct. Op 20 December a^s., aldus meldt de A. N. W. B., zal de Rijkswaterstaat het maken van een viaduct over den Dordtschen straatweg in den noordelijken toegangs weg tot de nieuwe brug over de Oude Maas te Dordrecht, aanbesteden. Dit is het laatste kunstwerk, dat in ver band met den bouw van deze brug. nog moet worden gemaakt, zoodat na voltooiing van de viaduct en van de overige reeds in uitvoering zijnde werken, de brug voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. De viaduct, die zal worden gemaakt van gewapend beton, heeft drie onderdoorgan gen, waarvan een der buitenste bestemd is voor de tram en de middelste doorgang voor het gewone verkeer. Deze doorgang is ruim 11 M. breed en bestaat uit een ruim 9 M. breede rijbaan met twee verhoogde trottoirs. De weg RotterdamMoerdijkbrug zal in de toekomst geheel als autosnelweg, d.w.z. met gescheiden rijbanen, worden uitge voerd. Blijkbaar zal deze scheiding der twee verkeersrichtingen ook op het nieuw te bouwen viaduct worden doorgevoerd, ge zien de beschikbare breedte van 17 M. Het geheele werk zal zes maanden na den datum van aanvang moeten zijn voltooid, dus medio 1939. HEDEN. Hoogl. Kerkgr. 46: Evangelisatie te 8 u. n.m. Morschweg 59: Samenkomst te 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Leidsche Radiover.: 8.15 u. nam. Pniël: Vragenavond dr. Riemens, 8.15 u. n.m. Woensdag Evang. Gem.: Spr. ds. Vassauer, 8 uur nam Gerecht 10: Theosophisch Genootschap. 8.15 uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara). Spr de heer Schoonderbeek, 7% uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%11 uur voorm. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde <lste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterie. 314 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.* „Vadertje Langbeen". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag 2, 4^4 en 8 uur. Trianon-Theater. Brcestraat 31: 8 uur nam Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur' „Sneeuwwitje en de 7 dwergen". «L.nucg van uvir i.jou voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.* „Hoe is 't met je baby?" Woensdag- en Zatcraagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater Hoogewoprd 49 8 uur nam.* „De charge van de lichte brigade". Zondag van 4 tot '7 en van b tot 11 uur Woensdag- er. Zaterdagnam te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straav: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De ondergane van den William Brown". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): 8 uur nam. „Broederstrijd". De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3 tm. Vrijdag 9 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. R\jn 18. Tel. 523, Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. LUCHTLIJN BERLIJN—BANGKOK? In overweging by de Deutsche Lufthansa. De Deutsche Lufthansa overweegt een passa- giersdienst te openen van Berlijn naar de hoofdstad van Siam, Bangkok. Zulks als ver lenging van de bestaande luchtlijn naar Bag- dad en Teheran. DE POST VLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur is de ..Buizerd" na Schiphol naar Indlë vertrokken met gen*- voerder Hondong. Aan boord bevonden zich acht passagier?. i Voor onderweg hebben 7 passagiers geboekt. Medegenomen werd 97.440 K.G. vracht, 358,275 I K.G. briefpost. De „Torenvalk" is van Tjllilitan naar Ne derland vertrokken met medeneming van 302 K.G. post. 4 K.G. pakketpost en 64 K.G. vracht. Een passagier vliegt mede tot Amsterdam, ter wijl voor tusschentrajecten elf passagiers zijn geboektv VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt; „Jacqueline Clasine" IJM 10. Vangst 70 m. schelvlsch, 200 m. braadschelvisch, 100 m. radio, 55 m. gul en platvisch. 40 m. koolvisch, 70 m. varia. Totaal 535 manden, benevens 50 stuki stijve kabeljauw. „Gerberdlna Johanna" IJM 38. 80 m. schel vlsch. 180 m. braadschelvisch. 90 m. kabeljauw gul en blanke koolvisch. 110 m. radio en wijting, 220 m. makreel. 20 m. koolvisch. 100 m. varia. Totaal 800 m.. benevens 150 stuks kabeljauw en leng. „Ewald" IJM 48. 30 m. schelvisch, 90 m. braadschelvisch en wijting. 35 m. dichte wijting. 40 m. gul, 30 m. koolvisch, 400 m. makreel. 23 m. varia. Totaal 650 m„ benevens 50 st. stijve kabeljauw en 20 lengen. „Poolzee" IJM 77. 70 m. zwartvisch. 10 m. groote schol. 20 m. kleine schol, 20 m. gul en wijting. Totaal 120 manden, VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 6 December. Tarbot 96—82 ct. per KG.; Tong 110-86 cl per KG.; Heilbot 9882 ct. per KG.; Griet f.30—15 per 50 K.G.; Groote schol f.26 idem; Middelschol f.28 idem; Zetschol f.33—26 idem: Kleinschol f.31—14 idem; Schar f. 18-11-50 idem; Poontjes f. 5.80—4.10 idem; Groote schelvisch f2218 idemKleinmiddel schel visch f. 16.50—14.50 idem; Kleine schelvisch f.14—8.80 idem; Groote gul f. 15.50—11 idem: Kleine gul f.148 idem; Wijting f.8.206.10 idem; Makreel f. 12.504.90 Idem; Versche ha ring f. 7.705.25 idem; Kabeljauw f. 5126 125 KG.; Vleet f. 2.60—1.50 per stuk; Leng f 2.10 0.85 per stuk; Koolvisch f. 0.800 19 per stuk. Rog f. 3019.50 per koop. Besomming trawlers; IJm. 97 f.1960: IJm.'4 f.4360; IJm. 37 f.3200; IJm. 116 f.3950. Besomming loggers: KW. 76 f.2000; R.O. 1 f. 360. T Besomming schepen met versche haring, ua- 331 f.2340; KW. 141 f.850; SCH. 40 f 1060; SC«- 159 f.960; VL. 89 f.360. VLAARDINGEN. 6 Dec. Binnen van de haringvisscherijVL 142. m. 31 last; VL 86 m. 19 last. „,pf Te Scheveningen kwam 1 schip binnen me 8 last en 43 kisten versche. pn Binnen te IJmuiden: KW. 141 met 8 'ast en 100 kisten versche; VL 89 fn. 40 kisten verse en KW 54 met 6 last. _hpn Twaalf schepen die in Het Kona^J. vlJ?neen gaven vanmorgen hun vangst op. Zij VUI? tezamen 356 kantjes. Hoogste schot 90 kan j gemiddeld 29 kantjes. Vijftien schepen ne hun vangst aan den Engèlschen wal opges Deze bedroeg in totaal 327 kantjes^ «wt; schot 100 kantjes; gemiddeld ruim 21.kK-iv4 De KW 57 ving in Het Kanaal 20 en de 30 kantjes. KATWIJK AAN ZEE. 5 Aan den afslag één partij harlnS a.~8 50. f. 10.10—9.50; Ijle f.8.40; steurharlng 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6