LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag December 1938 Binnenland Teeltregeling pluimveehouderij 1939 Prins Bemhard op bezoek bij de mariniers De collecte voor de Joodsche vluchtelingen Buitenland China heeft vredesvoorstellen gedaan Het ongeluk van de „Condor" Zal von Ribbentrop ook de Joodsche kwestie bespreken FIJN/T fM LETTEREN^ BEURSOVERZICHT BESLISSING VAN DEN MINISTER. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. heeft de minister van economische ken een beslissing genomen ten aanzien tan de teeltregeling voor de pluimveehou derij voor 1939. Deze regeling omvat in hoofdzaak het tolgende Het tijdvak, waarin het machinaal broe den van eieren wordt toegestaan, ls vast gesteld op dat van 1 Januari tot en met 6 Mei Alleen diegenen aan wie een broed- tergunnlng is uitgereikt, mogen eieren van kippen en/of eenden in hun broedmachi nes uitbroeden. Het aantal eieren, dat uit gebroed mag worden, is in de broedvergun ning vermeld. BIJ de bepaling van het aan- UI voor leder wordt onderscheid gemaakt tusschen degenen, die uitsluitend broeden teor eigen bedrijf en hen die kuikens aan aderen afleveren. Voor de eerste groep wordt de broedver- gurming voor 1939 vastgesteld op 100 pro eent van die voor 1938. De regeling biedt de mogelijkheid tot verhooging van de broedvergunning, wanneer de basis voor de berekening door bijzondere omstandighe den te laag ls geweest. Dit zal echter zeer hooge uitzondering zijn, daar de broedver gunning in 1938 gebaseerd was op de ver gunning in de voorafgaande Jaren, waarbij oentueel noodlge rectificatie reeds was jangebracht. Aan hen, die in 1938 geen broedvergunning hadden, kan slechts dan ben verguning worden uitgereikt, wanneer ij bij het inwerkingtreden der teeltrege- Hn in 1933 in het bezit van een of meer broedmachines waren en deze bij de ver dichte inventarisatie van broedmachines bebben aangegeven. Voor de tweede groep, dus voor diegenen, die kuikens aan anderen afleveren, wordt de broedvergunning berekend naar het untal schriftelijke bestellingen van kul- tens door de afnemers van 1938. Elke afne- ur mag niet meer dan hetzelfde aantal hikens bestellen, dat hij in 1938 heeft be trokken. De regeling voorziet in de mogelijkheid, b! een afnemer zijn kuikens, bij een an- kren leverancier betrekt dan in 1938. ten einde het mogelijk te maken, dat de teens door den desbetreffenden kuiken- koeder geleverd kunnen worden, is de imtrale bevoegd, zijn broedvergunning, ie berekend is aan de hand van de bln- tengekomen bestellingen van de afnemers tan 1938, te verhoogen tot een maximum tan 20 procent boven de vergunning van 11938. Pluimveehouders, die van meening zijn, lat het aantal kuikens, hetwelk zij in 1938 icbben betrokken, door bijzondere omstan- (igheden beneden het normale aantal Stel, dat zij voorheen kochten, evenals zij ëe in 1938 een landbouwbedrijf begonnen, btwelk door zijn aard mede op de pluim- trehouderlj is aangewezen, kunnen een terzoek om een aantal kuikens van een be taalden kuikenbroeder te betrekken, bij de taitrale indienen. Ten behoeve van de piepkuikenfokkenj ls nor het uitbroeden van eieren van Noord- iollandschen blauwen een speciale regeling [(troffen. Evenals ln voorafgaande Jaren moeten eieren, die worden uitgebroed om de laarult verkregen kuikens te verkempen, lorden betrokken van fok- en/of vermeer- terlngsbedrijven, dus van bedrijven die on to toezicht staan van de centrale. De ver achting geldt niet voor kuikenbroeders, (ie In 1938 op rechtmatige wijze eieren van riet gecontroleerde bedrijven hebben inge- '<?d. zaterdag 24 december beurssluiting Op de effectenbeurs te Amsterdam lag heden een lijst ter teekenlng waarbij aan het bestuur wordt verzocht het daarheen te leidendat Zaterdag 24 December als een Iteirsvacamtiedag zal worden beschouwd. Op deze lijst werd druk geteekend. PRINS bernhard in den raad van state. Prins Bemhard heeft hedenmiddag de Jrrteliiksche vergadering van den Raad |hn State bijgewoond. DOODELIJK ONGELUK OP DE STAATSMIJN MAURITS. Hedenochtend omstreeks zeven uur ls de I '1-iariee Duitsche houwer J. Josten in een Itii'er van de staatsmijn Maurits te Lutte- |hde onder vallend gesteente bedolven en Ih tenge oogenblikken overleden. J.. die l'üomstg was uit Sittard was gehuwd en I'ader van vier kinderen. MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. (anoehtend ls te Arkel (Z.H.l de 41- he landbouwer T. van IJzeren bii het erersteken van den riiks"Jaatweg vlak l'Wr zijn woning door een auto aange- l"«n en gedood. heaarding van pater prosper teunissen o. f. m. .gisteravond zijn te Katwijk ad. Rijn de IJj'ten der overledenen gezongen voor pater K™5pw Teunissen O.F.M., pastoor te die op 3 December j.l. in het Sint I '"iciscusgasthuls te Rotterdam is over igen. morgen te half tien werden de Plech- lb; Lauden gezongen, waarna de Plechtige I" s werd opgedragen. Deze Mis is gezon- l 'tdcor de leerlingen van het Missie-Col lie J1 de H. Mis werd het stoffelijk over ig™ naar het kloosterkerkhof gedragen, Pater Camlnada o.f.m. de beaardlng op ZATERDAG, 10 DECEMBER A.S. Prins Bernhard zal op Zaterdag 10 December a.s. den dag, waarop het korps mariniers 273 Jaar bestaat een bezoek aan dit korps brengen. Hij arri veert om 10.45 per auto uit Den Haag op het Schuttersveld te Crooswljk (Rotter dam), alwaar een bataljon mariniers, samengesteld uit detachementen van Wil lemsoord, VILssingen, Amsterdam en Rot terdam, zal staan opgesteld onder com mando van den luitenant-kolonel der mariniers, F. Lugt. Alle officieren van het korps mariniers, dienende in Nederland, zullen tegenwoor dig zijn Het geheel staat onder leiding van den kolonel van de mariniers H. F. J. M. A. von Freitag Drabbc, chef van het korps mariniers. Hij zal tevens den Prins ontvangen en vergezellen. Op Crooswijk zullen de officieren door den kolonel von Freitag Drabbe aan den Prins worden voorgesteld, waarna de troep zal worden geïnspecteerd. Vervolgens zal voor den Prins worden gedefileerd. Tot het bijwonen van deze plechtigheid heeft het publiek toegang, voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat. Na halfelf wordt geen publiek meer toegelaten. Bij ongunstig weer zal de plechtigheid ge schieden hi de exercitieloods, waartoe het publiek echter wegens gebrek aan ruimte geen toegang zal hebben. Na afloop zal de Prins een kort bezoek brengen aan het scheepvaart-technisch museum aan den Haringvliet, waarna hij te 11.45 uur de marinierskazerne aan het Oostplein zal bezoeken. Te ongeveer 12.15 uur keert de Prins naar Den Haag terug. Des avonds om zeven uur zal hij aan zitten aan den korpsmaaltijd, welke ieder jaar door de officieren, reserve-officieren en oud-officieren wordt gehouden De maaltijd vindt plaats in hotel Weimar te Rotterdam. OPBRENGST COLLECTE IN 459 GEMEENTEN f. 325.000. Vanmiddag te één uur waren in het ge bouw van het Nederlandsche Jeugdleiders- instituut- te Amsterdam, waar de vrij om vangrijke administratie van de Vrijdag en Zaterdag gehouden collecte voor de Jood sche vluchtelingen is ondergebracht, in totaal van 450 gemeenten de opbrengsten der collecte bekend. In totaal brachten deze gemeenten, waarbij ook alle groote plaatsen moeten worden gerekend, ruw ge schat op een bedrag van f. 325.000. Van nog 450 gemeenten zijn de resultaten nog niet bekend. Zij komen evenwel regelmatig bin nen, zoodat verwacht mag worden, dat over enkele dagen het totale bedrag, dat het Nederlandsche volk heeft bijeenge bracht, bekend zal zijn. De nieuwe Chineesche ambassadeur ln de Vereenlgde Staten, dr. Hoe Sjih, heeft lljdens een lunch, welke hem was aange boden door den Chineeschen financier, dr. Li. adviseur van maarschalk Tsjang Kal Sjek, verklaard, dat China na den val van Kanton en Hankau aan Japan informeele en indirecte vredesvoorstellen heeft ge daan. ERNSTIGE SCHADE AAN HET KANAAL VAN CORINTHE. De verbinding ter zee met West-Grieken land en het Westelijk deel der Middeliand- sche Zee wordt ernstig belemmerd, doordat het kanaal van Corinthe in verband met door grondverschuivingen aangerichte schade is gesloten. Deze grondverschuivin gen zijn een gevolg van den ongekend hevi- gen regenval in het betreffende gebied. Aan de oevers van het kanaal vertoonen zich groote scheuren en een grondig onderzoek zal noodig zijn om vast te stellen of zij van ernstigen aard zijn. II PERSONEN IN DEN NIJL VERDRONKEN In de nabijheid van Kairo ls een boot op den Nijl omgeslagen. Van de 20 opvaren den zijn 11 verdronken. Toestel kan waarschijnlijk worden geborgen. ITALIAANSCH MINISTER TE BERLIJN. De Italiaansche minister voor de corpo raties. Lantini. is vanmorgen uit Rome te Berlijn aangekomen. Hij werd verwelkomd door de ministers Ley en Funk. en dooi den Italiaanschen gezant. Lantini zal tien dagen in Duitschland vertoeven. BEROEP VAN BULGAREN OP CHAMBERLAIN. Drie Bulgaarsche organisaties van vluch telingen uit Joego-Slavië hebben een ver zoekschrift gericht tot Chamberlain. Ge vraagd wordt of hij zijn invloed wil aan wenden om het gebied, dat Joego-Slavië krachtens het verdrag van Neuilly in 1919 verkregen heeft, aan Bulgarije terug te geven. Het gebied was aan Joego-Slavië om strategische redenen toebedeeld, maar. al dus het verzoekschrift, nu de minderheids- en territoriale kwesties op vreedzame wijze zijn opgelost en er tusschen Bulgarije en Joego-Slavië een pact van blij venden vrede en vriendschap bestaat, zijn deze redenen niet meer geldig. ZWARE TEGENSLAGEN VOOR DUITSCHE LUCHTVAART. In aansluiting op het bericht op de eerste pagina van dit Blad betreffende het zinken van het Duitsche vliegtuig ..Condor" kun nen wij nog het volgende melden: Drie leden van de bemanning en de eenige passagier zijn door visschers gered, terwijl het amphibievllegtulg van de Ame- rlkaansche marine de twee overige leden van de bemanning aan boord genomen heeft. Het toestel was tot dalen gedwongen door een defect aan de benzineleiding. Dc machine ligt in ondiep water en men gelooft, dat het mogelijk zal zijn haar te bergen. De Duitsche luchtvaart is den laatsten tijd wel door zware slagen getroffen. En kele maanden geleden verdween op de Trans-Atlantische postlljn tusschen Bat- hu rst in Afrika en Natal aan de Braziliaan- sche kust een Dorniervlieg'ooot DO 18. Dezer dagen verongelukte een Junker verkeers- toestel van een der Europeesche luchtlijnen in de omgeving van Weenen. Van greater beteekenis en van ernstigen aard zijn echter de beide ongevallen, waar bij twee proto-typen van de nieuwste Duitsche verkeersvliegtuigen, van welker prestaties hoog was opgegeven en waarop de blik van de geheele internationale lucht vaartwereld was gevestigd, verloren gin gen. Dat betrof in de eerste plaats de nieuwste Junkermachine, de JU 90. een der grootste moderne verkeersvliegtuigen, plaats biedend aan veertig passagiers en ingericht met het comfort van een mo dern Pullmanrijtuig, welk toestel tijdens een proefvlucht, die zioh ditmaal uitstrekte tot Bathurst in Afrika, nabij Bathurst ver nield werd, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Bij het ongeval, waarbij thans op den lerugw<eg van de geslaagde lange-afstands- vlucht naar Tokio de „Condor" verloren is gegaan, zijn gelukkig geen menschen- levens te betreuren. Toch is ook dit onge val een ernstige slag voor de Duitsche luchtvaart omdat het verkeersvliegtuig Focke Wulff „Condor" eveneens als mo derne zeer snelle verkeersmachine ae groote belangstelling van bijna alle luchtvaart maatschappijen had. De heen- en weer- vlucht naar Tckio, waarvan de terugreis thans mislukt is, was dan ook bedoeld als een demonstratie van het nieuwste Duit sche verkeerstoestel. FRANSCHE MINISTERRAAD VERGADERT. Vanochtend is de Fransche Ministerraad onder voorzitterschap van Lebrun bijeen gekomen. Na afloop van de vergadering werd het volgende communiqué gepubli ceerd Minister-president Daladier heeft den president der republiek een decreet ter onderteekening voorgelegd, waarbij de Ka mers tegen 8 December worden bijeen geroepen. Bonnet gaf een overzicht van den ge- heelen buitenlandsch-poli tie ken toestand. Paul Reynaud legde Lebrun een decreet ter onderteekening voor. waarbij het, be houdens in de gevallen in de wetsdecreten bepaald, verboden wordt, nieuwe functies te scheppen bij geconcessioneerde bedrij ven en diensten, welke financieelen steun van de gemeenschap genieten en de scheepvaart maatschappijen. De Chappedelaine, de minister van koopvaardij, liet een decreet betreffende de betaalde vacanties onderteekenen. De ministerraad besloot, dat de mi- nistericeele reizen gedurende de maand December zullen worden opgeschort. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onvoorzichtig gevaren. C. v. d. H. uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij met zijn motorboot ln de Zijl bij de Spanjaardsbrug de veiligheid van het verkeer op het water ernstig in gevaar had gebracht, doordat hij geen stuurboord had gehouden, waardoor hij in den verkeerden wal was terecht gekomen en een ernstige aanvaring had veroor zaakt, zoodat menschenlevens ln gevaar had den verkeerd. Allereerst werd de heer H. S. Schip aan Boord uit Leiden gehoord, die met zijn motorbootje door verdachte was overvaren. De ze verklaarde, dat hl) dicht langs den wal voer. toen verdachte met zeer groote snelheid zig-zag kwam aanvaren. Een vrachtmotorboot wist door tijdig uitwijken nog een aanvaring te voor komen. maar hij kon den dans niet meer ont springen. en werd door verdachte overvaren, waardoor zijn motorbootmiddendoor brak en hij in het water terecht kwam. Daar hij niet kon zwemmen, zou hij zeker verdronken zijn. als hij zich niet aan een motorboot had weten vast te grijpen. Verdachte erkende dat hij den verkeerden wal had gehouden: de monteur die de motor be diende. was plotseling onder de wapenen ge roepen en daar hij niet op de hoogte ls van de bediening der motor, was hij in het verkeerde vaarwater terecht gekomen. In verband met den hoogen leeftijd <71 jaar) eischte het O.M. f.50 boete of 25 d, h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f.25 boete of 10 d. h. met de waarschuwing dat hij voortaan thuis moet blijven als de monteur verhinderd is. Overtreding Leerplichtwet. C. van D. uit Katwijk aan Zee moest terecht staan wegens ernstige overtreding van de Leer plichtwet. Hoewel nog geen 6 maanden waren verloopen wegens een vroegere veroordeeling <2e herhaling), moest hij nu wederom voor het zelfde feit terecht staan. Uit het verhoor bleek, dat de Jongen ook na de veroordeeling niet meer op school verschenen was en het ruime sop gekozen had. Verdachte erkende de over treding, de jongen wilde niet meer naar school, omdat hij was blijven zitten en daarom had verd. den jongen maar naar zee gestuurd. De Kantonrechter wees verdachte er op dat de jongen nog tot 22 Maart 1939 leerplichtig is en bovendien nog geen arbeid mag verrichten. Het O.M. eischte f. 10 boete of 4 dagen hech tenis met de waarschuwing dat een volgende maal principieele hechtenis zal worden opge legd. Verdachte riep clementie in. daar hij op zee invalide is geworden en nu haast geen inko men meer heeft. Als de Jongen uit Frankrijk terugkomt zal hij hem direct naar school zen den. De Kantonrechter veroordeelde hem tot f. 5 boete of 2 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Aanrijding. Tereoht stond de chauffeur N. H. K. uit Nieuw-Vennep. wien ten laste was gelegd, dat hij op 8 October j.l., toen hij met zijn auto over de brug van de Ringvaart reed te veel rechts heeft gehouden, waardoor de 10-jarige H. M. v. Tol uit Zwanenburg werd aangereden. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 20 subsidiair 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot een geldboete van f. 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Strooperij. Terecht moesten staan H. S., J. H. v. V. er. C. v. F., allen uit Haarlemmermeer, die zich op 19 Sept jJ. schuldig hebben ge maakt aan diefstal van appels uit den tuin van den landbouwer B. aan den IJweg. Alleen de tweede verdachte was verschenen en bekende. De ambtenaar eischt tegen leder der verdachten een geldboete van f. 6 subsidiair 3 dagen hechtenis. Overeenkom stig den eisch werden de verdachten ver oordeeld. INCIDENT IN MEMELGEBIED. Een Lithauer door Memel-Duitschers vermoord. Een Lithauer, genaamd Jonus Hys. is vandaag te Kaunas door twee Memel-Duit schers vermoord, toen hij weigerde den nationaal-socialistischen groet te beant woorden. Reuter verneemt, dat von Ribbentrop tijdens zijn verblijf te Parijs zeer waar schijnlijk ook de Joodsche kwestie zal be spreken. Inmiddels heeft dit vraagstuk een nieuw aspect gekregen door de verklaring van een Duitschen politieken woordvoerder, die zeide: Duitschland heeft slechts een beperkte ruimte voor zijn 80 millioen zie len. Derhalve ls er geen plaats voor de Joden. Het is een sociale verplichting van andere landen, die over dun bevolkte districten beschikken, het Joodsche over schot van andere volkeren op te nemen en hun dient te worden gezegd, hoeveel zij ervan moeten opnemen. Zoolang zij aan deze sociale verplichting niet voldoen, heb ben zij niet het recht zich op te winden over de behandeling der Joden in Duitsch land. Het is ook een opvatting! STAKERS IN FRANKRIJK VEROORDEELD. De rechtbank te Rijssel heeft gisteren zeven stakers, die op 30 November gear resteerd waren, tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens het belem meren van de vrijheid van arbeid, het toe brengen van lichamelijk letsel enz. Te Valenciennes heeft de rechtbank we gens hetzelfde feit twaalf stakers veroor deeld tot straffen varieerende van één tot drie maanden gevangenis. DEUTSCHE BANK NEEMT FIRMA MENDELSSOHN OVER. Het Berlijnschc bankiershuis Mendels sohn en Co. wordt per 31 December 1938 met het ongeveer 100 personen tellende arische personeel door de Deutsche Bank overgenomen. OVERTREDING VAN HET UNIFORM VERBOD. De leider van de Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij. E H. Rid der van Rappard. stond vandaag in hoo ger beroep terecht voor de vijfde kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam, ver dacht van twee overtredingen van het uni form verbod. De kantonrechter had den man veroordeeld tot twee geldboeten, resp. van f. 6.en f. 25.Van dit vonnis was verdachte in hooger beroep gekomen. De officier vorderde heden bevestiging van het vonnis. Uitspraak 20 December. feitelijk geen stemming op te geven. De klein» koersverbetering te New-York kwam in enkele fondsen tot uitdrukking in een kleine koersver betering. doch hiermede was alles gezegd. De omzetten waren klein en zelfs in de toonaan gevende Staalaandeelen en Koperwaarden ging zoo goed als niets om. De Amerikaansche fond sen bewogen zich daarbij te Londen op een peil. dat arbitrage-mogelijkheden met dit cen trum onmogelijk maakte. Ook de luchtvaart- aandeelen en de motorwaarden, die den laat sten tijd nu en dan eenige affaire te zien had den gegeven, waren bijna geheel verwaarloosd. De laaggeprijsde spoorwegshares gaven even min groote teekenen van aanwezigheid. OjJ de lokale markt scheen het wel alsof de handel geheel tot stilstand was gekomen. Ko ninklijken werden echter wederom in een open hoek verhandeld Bij de opening werd even beneden het vorige slot afgedaan en daarna viel nog een kleine inzinking waar te nemen, onder invloed van aanbod, dat klaarblijkelijk afkomstig was van Franschen kant. Het aan geboden materiaal was echter niet omvang rijk en toen dit was geabsorbeerd kon een lichte stijging boven het laagste punt worden geconstateerd. Voor Ruberfondsen bestond een gedrukte stemming. Amsterdam Rubbers open den iets lager en maakten nadien geen schom melingen van beteekenis mede. Voor verschei dene incouranten kwamen lager noteeringen te voorschijn. De Tabaksafdeeling was geheel verwaar loosd Desniettemin waren de Sumatra-aan- deelen goed prijshoudend, blijkende uit de koersverbetering. die Deli-Batavia's en Senem- bah's te zien gaven. In Industrieelen ging niets om. De Philips- aandeelen werden een kleinigheid beneden de vorige slotprijzen ingezet en vervolgens kwamen slechts fractioneele verschillen voor.. De animo voor Fokkeraandeelen was verdwenen. Uni levers waren zoo goed als onveranderd. A.K.U.'s daarentegen zakten wederom een kleinigheid in en kwamen op een niveau terecht, dat weken achtereen niet is aanschouwd. De Suikerafd. was stil. H.V.A.'s waren in doorsnee onveran derd. Van de incouranten was niets te be speuren. De Scheepvaartafdeellng was veronachtzaamd. De affaire in Nederlandsche Staatsobligatiën was van kleine afmetingen. De koersbeweging was onregelmatig. Van de obligatiën uit de jongere emissie kwam de gestaffelde leening Iets lager te liggen. De oude 3 obligatiën daarentegen lagen vast in de markt. In Fran sche fondsen ontstond wederom een geani meerde affaire, waarbij enkele specialiteiten tegen iets lager prijzen werden afgedaan. WISSELKOERSEN Londen 8.62'/* (8.63'/«); Berlijn 73.70 <73.72V«): Parijs 4.86 (4.86l/«); Brussel 30.93't «30.97»; Zwitserland 41.61 <41.68'/t); Kopenhagen 38.50 <38.55): Stockholm 44.45 <44 50); Oslo 43.35 (43.40); New York 1.83 7/8 (1.84); Praag 6.30 (6.30); Lire Bankpapier 6.40. Prolongatie 1/2, Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 33 3/4, Crediet Sperr- marken 9 3/8. Effectensperrmarken 8 1/4, Reismarken 50V«, Bankpapier 27 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Verduistering. Voor den Haarlemschen politierechter stond terecht de 21-jarige kruideniersbe diende J. G. v. d. A. uit Zandvoort, die ten laste was gelegd, terzake dat hij in den zomer van 1938, toen hij als loopknecht werkzaam was bij de kruidenier G. C. te Heemstede, een bedrag van f. 85,63 zich heeft toegeëigend. De officier van Justitie eischte tegen verdachte, gezien op welke manier verdachte deze gelden heeft ver brast door in Den Haag op allerlei manie ren de bloemetjes buiten te zetten, een gevangenisstraf voor den tijd van 6 weken. De politierechter heeft de zaak geschorst om alsnog den reclasseerings-ambtenaar te hooren over verdachte. Heling. Terecht stond de 21-jarige H D. uit Haar lemmermeer, verdacht van heling van geld, afkomstig van een diefstal te Heemstede. Verdachte bekende. De officier van Justitie eischte tegen verdachte 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde tot een geldboete van f. 7 subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. ONDERSCHEIDING VOOR PROF. ROLAND HOLST. Bij Kon Besluit van 1 December 1938 is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau prof. R. N. Roland Holst, kunst schilder te Bloemendaal. De effectenbeurs te Amsterdam had heden een onbelangwekkend verloop. Er waren vrijwel geen koopers en geen verkoopers, zoodat de handel bijna geheel stagneerde en de koersen waren zoo goed als niet veranderd. Er was dan ook geen nieuws, dat den ondernemingslust kon prikkelen. Voor Amerikaansche waarden viel LEIDEN, 6 Dec. Vette Varkensmarkt 184 zware 50—51. 10 lichte. Handel vlot. LEIDEN, 5 Dec. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 1.10—2.10; Sav. kool 1.80—2.70; Groene kool 35; Boerenkool 1.50— 3.60: Rapen 2.20—2.30; Prei 1.50—3.80; Kroten 1.70—2.10; ld. gekookt 46; Uien 1.10—3.50; Peen 1.504; Spruiten 214; Andijvie 4—11; Sla 8; Nero 8.60—10.60; Witlof 3—13; Spinazie 27; Tomaten: A 2—14.40, B 2—17.60. C 2—10. CC 25.20. Per 100 stuks: Andijvie 1.90; Bloem kool 7.90—8.80: Salade 1.80—2.60; Knolselderie 13.50. Per 100 bos: Pieterselie 1.802.10; Sel derie 0.80—1.60; Peen 3.80—6.10. BODEGRAVEN, 6 Dec. Aangevoerd 170 par tijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk, totaal 7650 stuks, wegende 68.850 K.G. Prijs met rijks- merk 1ste soort f. 26.5028. 2e soort f2425.50; zwaardere tot f.29. Handel matig. HAZERSWOUDE. 5 Dec. Aanvoer 3205 eieren Kippeneieren 3.80—5.15; Eendeneieren 3; Kippen 60. KATWIJK a. d. RIJN, 5 Dec. Groentenvei- ling Waspeen 40—75; Kroten 40—60; Roode kool 1—1.60: Gele kool 1—1.30; Gr. kool 2.50— 3.80; Uien 2.253; Andijvie 3355; Boerenkool 15—21. NAALDWIJK. 5 Dec. Bond Westland Champignons 75; Alicante 41—50; Franken- thalers 65: Tafelappelen 20; Peren 18; Witlof 69; Dunsel 1821; Uien 40—60; Spruiten 0.90 —1.25; Andijvie 22—29; Boerenkool 20—22; Peen 45: Roode kool 1—1.10; Gr. kool 2.50; Radijs 1: Seldery 1.10; Peterselie 1.50—2.10; Eieren 3.80 —4.20. RIJNSBURG. 5 Dec. Groentenveiling Aardappelen 50—60; Kroten 40—50; Wasch- peen 30—70; Roode kool 1.20—1.70; Gele kool 1—1.30; Gr. kool 2.50—3.25; Uien 2.50—3. RIJNSBURG. 5 Dec. Bloemenveiling Tros- chrysanten: Germ 12—16; id. geel 16—18; Herco 10—14; Wilcox 7—12; Wilbrink 7—10; Vis 10— 12; Scarlet Due 4.20; Pierson 38—44; lTnno"- cence 11.4011.90. ROELOF ARENDSVEEN. 5 Dec. Uien 2.80; Sla 1.306.30; Slavellen 13—34 (aanvoer 960 kisten); Tomaten: A 0.95—2.95. B 1.603.65. C 0.40—1.50, CC 25—45. ROTTERDAM. 5 Dec. Binnenl. Granen Haver 66.75; Chev. Gerst 7.508; Wintergerst 7.35—7.75: Rogge 7.25—7.75; KI. gr. Erwten 9— 10.50 (prima grove kwal. daarboven); Schok kererwten 10.5011.50 (prima grove kwal. hooger); Br boonen 23—26; Kogelboonen 30 33; Voerlijnzaad 89; Karwijzaad 2021.25 (incl.); BI. Maanzaad 24—26.50 (incl.). ROTTERDAM. 6 Dec. Aangevoerd ter vee markt totaal 4085 stuks, waarvan 186 paarden, 9 veulens. 1212 magere runderen. 910 vette run deren. 25 vette kalveren. 270 graskalveren. 907 nuchtere kalveren. 513 schapen en lammeren, 1 varken. 52 bokken en geiten. Prijzen per KG.: vette koeien 1ste kwal. 70 ct.. 2de kwal. 58 ct., 3de kwal. 3848 ct.; vette essen resp. 66. 56, 3848 ct.; stieren resp. 62. 56, 50 ct.; vette kal- \eren resp. 140. 130, 9010 ct.; schapen resp. 44. 39. 30 ct.: lammeren resp. 48. 43. 40 ct.; gras kalveren 2de kwal. 52. 3de kwal. 42 ct.: nuch tere kalveren resp. 43. 38. 33 ct.; slachtpaarden resp. 46. 40. 30 ct. Prijzen per stuk: Schapen: lste kwal. f.22, 2de kwal. f.19. 3de kwal. f.16; lammeren resp. f. 16. f. 14. f. 12; nuchtere slacht- kalveren resp. f.10 f.8. f.6: nuchtere fokk?l- veren resn. f.28. f.25. f.20: slachtpaarden recn. f.200. f. 160, f 90; werkpaarden resp. f.310. f250. f.100: hhten resp. f 225. f.180. f.100: st^-n reso. f.230. f.210. f. i*0: kalfkoeien rp?n f.°*S. f.260. f.ioo melkkoeien resn. f.3.to c n"), f.185: vare]:--'-" r-sp. f.200. f 160 f. Ta- ken resp. f. 1-° f 120 f.100: grack-'"«--rn rr~ f.50. f 40. f.30: bokken en gelten resp. f.10, f8. 5 per stuk. TER AAR. 5 Dec. Centr. Veiling AndMvic 20—29; Slavelen 5; Druiven 38; Gr. Sav. k-v. 2.40-2.90; Witof 4.20-8; Kroten 80; Sla 1.10-2 30. ZOETERWOUDE. 5 Dec. Aanvoer 4950 eieren Kippeneieren 44 60; Eendeneieren 2.60; Kaas 20—29; Kippen 70; Hanen 75; Konijnen 0.37—1.60. 8-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3