Crisis in België lijkt onvermijdelijk Het vertrek van de „Reiger" naar Zuid-Afrika IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 6 December 1936 De weg 's-Gravenhage—Utrecht Prins Bernhard en minister-president Colijn doen het vliegtuig uitgeleide 'n Winter zonder verkoudheden Socialisten dwingen Spaak tot aftreden FAILLISSEMENTEN Over een jaar grootendeels gereed VERORDENING BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In een voorstel van 10 Februari JJ. be treffende de vaststelling van een verorde ning regelende de heffing en invordering van rechten voor diensten door den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst bewezen, gaven B. en W. te kennen binnenkort voornemens te zijn ook de vast stelling van een verordening regelende de heffing en invordering van rechten wegens reiniging en ontsmetting ingevolge de Be smettelijke Ziektenwet, tegelijk met de hef fing van rechten wegens verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, enz. aan hangig te maken. Gevolg gevende aan dat voornemen, bie den zij het ontwerp van zoodanige veror dening aan. Tot toelichting van dat ontwerp diene •het volgende: A. Vervoer binnen de gemeente Inge volge de overeenkomst, indertijd aange gaan met de fa. Wed. C. Dieben en Zn., is de gemeente voor het vervoer van een lijder aan een besmettelijke ziekte per ge val f. 4 verschuldigd. De gemeente moet bovendien zorgen voor de aanschaffing en het onderhoud van de benoodigde matras sen. dekens, enz., terwijl zij voorts bij elk vervoer een verpleegster beschikbaar stelt. Een en ander in aanmerking nemende kunnen de kosten van vervoer per geval op f. 6 worden gesteld. B Vervoer buiten de gemeente De ver hooging van het tarief sub A voor dit ver voer vloeit voort uit. de vorengenoemde overeenkomst. Ingevolge die overeenkomst wordt op de gemeente voor vervoer buiten haar gebied eenzelfde verhooging toege past. C Afzondering in een barak Personen die naar het oordeel van den Inspecteur van de Volksgezondheid gevaar opleveren voor het overbrengen van of verdacht moe ten worden te lijden aan een besmettelijke z ekte, kunnen worden afgezonderd. Die af zondering zal in den regel moeten plaats vinden in een barak der gemeente of in een ziekeninrichting. De kosten van afzon dering in een barak kunnen op f. 3.50 per dag en per persoon worden gesteld. Het te vorderen recht dient mitsdien op genoemd bedrag te worden bepaald. D Afzondering in een ziekeninrichting De kosten van afzondering in een zieken inrichting zullen, vermits de benoodigde outillage in die inrichtingen uit anderen hoofde aanwezig is. minder kunnen bedra gen. dan die van afzondering in een barak, welke buitengewone voorzieningen ver- eischt. Met het oog daarop is in de ont werp-verordening de bepaling opgenomen, dat bij afzondering in een ziekenhuis het deswege door de gemeente verschuldigde als recht wordt geheven, met dien verstan de, dat nimmer meer verschuldigd is aan de gemeente, dan het bedrag, dat zou moe ten worden betaald wegens afzondering in een barak- E. Onderzoek De onder C en D be doelde personen kunnen, indien zulks door den Inspecteur van de Volksgezondheid noodig wordt geacht, worden onderworpen aan maatregelen van onderzoek. Dit on derzoek zal uit den aard der zaak moeten plaats vinden door een geneeskundige. De kosten van dit onderzoek kunnen worden gesteld op f. 2.50 per persoon en per keer. Het door betrokkenen verschuldigde dient derhalve op dit bedrag te worden bepaald. Een onderzoek van verschillende personen uit één gezin op hetzelfde tijdstip kan als één onderzoek worden aangemerkt, wes halve de ontwerpverordening dienaangaan de een bepaling bevat. F. Verpleging in een barak De kosten van verpleging in een barak der gemeente kunnen op f. 6per dag en per persoon worden gesteld. De kosten van verpleging in een ziekeninrichting zullen om dezelf de reden als vermeld onder D minder kun nen bedragen. H. Reiniging en ontsmetting Met be trekking tot de rechten wegens reiniging en ontsmetting zullen uit den aard der zaak de tarieven moeten gelden, welke ten aanzien van die werkzaamheden zijn ver vat in de verordening regelende de heffing en de invordering van rechten voor dien sten door den Gemeentelijken Reinigings- cn Ontsmettingsdienst bewezen- Deze ta rieven zijn mitsdien in de ontwerp-veror- öening, voor zooveel noodig. opgenomen. In verband met het bepaalde der wet, dat bijdragen in de vorengenoemde kosten niet worden geheven van on- en minver mogenden. is een aparte regeling opge nomen Volgens deze regeling zijn de rech ten niet verschuldigd door hen voor wie de gemengde hoofdsom minder dan f. 8.— bedraagt dat zijn in het algemeen zij, wier belastbaar inkomen, na kinderaftrek, min der dan f. 1000.— groot is, terwijl de hef fing geleidelijk in dier voege hooger wordt, dat bij een belastbaar inkomen, na kin deraftrek, van f4000.— eerst het volle be drag wordt geheven. DE STRAATBELASTING. Ingevolge het bepaalde vam de verorde ning van 30 Nov. 1931 op de heffing van een belasting onder den naam van Straat- belasting. te Leiden, gewijzigd bij verorde ning van 20 Januari 1936, wordt de belas ting teruggegeven voor gebouwde eigen dommen, welke met hunne gebouwde aan- hoorigheden gedurende twaalf achtereen volgende maanden ongebruikt en onver- huurd zijn gebleven, indien binnen dertig dagen na dat tijdvak een desbetreffend verzoek wordt ingediend. Door den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken is nu een adres in zake ver- korting van bovenbedoelden termijn van j twaalf achtereenvolgende maanden tot zes of drie maanden ingediend. Het adres komt eigenlijk hierop neer, dat de thans in de verordening opgenomen regeling inzake teruggaaf van belasting zal worden bestendigd, doch dat bovendien de mogelijkheid wordt geopend, dat eveneens teruggaaf van belasting wordt verleend wegens gebouwde eigendommen, welke langer dan drie of zes maanden, doch kor ter dan twaalf maanden ongebruikt en onverhuurd zijn gebleven en daarna weder in gebruik zijn genomen of verhuurd. Zooals bekend zal zijn, verzocht adres sant. in 1935 teruggaaf van belasting te vcrleenen, nadat gebouwde eigendommen langer dan zes maanden ongebruikt en onverhuurd zijn gebleven. Met de Com missie van Financiën waren B. en W- des tijds van oordeel, dat voor het verieenen van restitutie aanleiding bestond, echter nadat de eigendommen gedurende een tijdvak van twaalf achtereenvolgende maanden onverhuurd en ongebruikt zijn gebleven evenals zulks het geval is voor de grondbelasting. Hierdoor zou de op brengst van de belasting naar schatting ten hoogste f. 5 000— verminderen. Tot dusver is het totaal van de verleen de restituties beneden het geschatte be drag van ten hoogste f. 5.000— gebleven. Mede in verband met de daling van het getal leegstaande perceelen, zijn de te ver ieenen restituties voor 1939 geraamd op ten hoogste f. 3.000.Ook indien na een termijn van zes maanden reeds aanspraak op restitutie zou kunnen worden gemaakt, zou met dit bedrag wel kunnen worden volstaan Hoewel het aantal leegstaande percee len in den laatsten tijd is gedaald, is de exploitat e van verschillende onroerende goederen, voornamelijk gelegen in de bin nenstad. na 1935 niettemin moeilijker ge worden. In verband met een en ander kunnen B. cn W. thans dan ook wel vrijheid vinden voor te stellen aan het verzoek van adres sant tegemoet te komen. Voor verkorting van den termijn tot drie maanden achten zij echter geen aanleiding aanwezig. EEN VOORSTEL VAN EEN OUD-LID. Bij de behandeling van de ontwerp- gemeentebegrooting voor 1938 diende de heer v. d. Voort een voorstel in dat tot strekking had de gemeente weder te doen toetreden tot de gemeenschappelijke rege ling ter bevordering van een doelmatige behandeling ran gemeentelijke personeels aangelegenheden. Blijkens zijn toelichting achtte de voor steller het wenschelijk tusschen de regelin gen van de gemeenten op het gebied van de arbeids- en dienstvoorwaarden van het gemeente-personesl grootere uniformiteit te bereiken en behoorde volgens zijn mee ning daarnaar te worden gestreefd door overleg tusschen de gemeenten eenerzijds en door overleg tusschen de gemeenten gezamenlijk en de vertegenwoordigers van het personeel anderzijds: daartoe achtte hij wederaansluiting bij het z.g. „Centraal Overleg" het beste middel. ZooaLs bekend, was ook het college, ge tuige zijn voorstel van 9 Maart 1934, aan vankelijk van meening. dat het aanbeveling verdiende tot de bovenbedoelde gemeen ten van 40.000 en meer inwoners toe te treden, een regeling, welke inderdaad be oogde grootere uniformiteit, op het stuk der arbeids- en dienstvoorwaarden tot stand te brengen. Toen evenwel in 1936 de financieele toe stand der gemieente noopte op haar uit gaven wegens subsidiën en lidmaatschap pen zooveel mogelijk te bezuinigen, besloot de raad op 7 December van dat jaar de aansluiting van onze gemeente bij de bovenbedoelde gemeenschappelijke regeling niet ingang van 1 Januari 1938 te beëindi gen mede ook. omdat zij, zooals zij toen mededeelden, wel eenigszins waren teleur gesteld in de verwachtingen omtrent het nut, hetwelk het nieuwe instituut voor onze gemeente zou kunnen hebben. Omtrent het gevolg, dat aan het voorstel van der Voort thans ware te geven, bestaat hi den boezem van het college geen een stemmigheid Terwijl de minderheid toch op de door den voorsteller aangevoerde motieven zich met wederaansluiting van de gemeente bij de bovenbedoelde gemeen schappelijke regeling kan vereenigen, is de meerderheid daarentegen van oordeël, dat, waar het voorstel van den heer van der Voort beoogt, terug te komen op een ge nomen besluit, daarvan alleen dan sprake kan zijn, waren .er de redenen, die tot het nemen van bovengenoemd besluit van 7 December 1936 hebben geleid, thans zou den hebben opgehouden te gelden. Naar de meening der meerderheid is dit nu geens zins het geval. VERORDENING VOOR AMBTENAREN- OP ARBEIDSOVEREENKOMST. Ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 134 der Ambtenarenwet 1929, bieden B. en W. ter vaststelling aan het ontwerp van een verordening, regelende de geval len, waarin en de voorwaarden, waaronder door of vanwege de gemeente indienstne ming op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht kan plaats hebben. Omtrent dit ontwerp is het gevoelen ingewonnen van de Algemeen? Ambtenaren- en van de Al- gemeene Werkliedencommissie. Bij het ontwerpen van deze verordening is eenerzijds, voor zoover dat althans wen schelijk of raadzaam scheen, rekening ge houden met den inhoud van het Rijksar- beidsovereenkomstenbesluit en is ander zijds voor zooveel mogelijk aansluiting ge zocht aan den inhoud van het Ambtena renreglement 1934, Dit is misschien te veel gezegd, maar het staat vast, dat bij een regelmatige verzor ging van den mond met de antiseptische Ivorol tandpasta, deze gezuiverd wordt van bacteriën en daardoor het besmettingsgevaar van griep, keelpijn en verkoudheden zeer vermindert. Tube 60, 40 25 ct. Doos 20 ct. 4578 (Ingez. Med.) Het buitengewone congres der Bel- sche arbeiderspartij heeft met 372.450 tegen 187.598 stemmen en 7820 ont houdingen, een door de meerderheid ingediende motie aangenomen, waarbij het besluit, een handelsagent naar de regeering van Franco te zenden, wordt verworpen. Tijdens de besprekingen over de motie heeft Vandervelde verklaard, niet te kun nen dulden, dat België wel een vertegen woordiger heeft te Burgos en niet meer te Barcelona. Hij verzocht het congres niet te wijken voor de dreiging van een kabi netscrisis. De motie der meerderheid luidde als volgt: „Het congres heeft, na een tweede be spreking van de kwestie Burgos, overwe gende, dat het handelsregiem van het door de rechtschen beheerschte Spanje en de ondervinding van andere landen dan Duitschland en Italië, die reeds te Burgos zijn vertegenwoordigd, niet de verwachting wettigen, dat het zenden van een verte genwoordiger voor België noemenswaardige handelsvoordeelen zal opleveren, dat de Minister-president Spaak. door de regeering voor een dergelijken maatregel aangekondigde compensaties be lachelijk schijnen, dat de toenemende stoutmoedigheid en barbaarschheid, waar mede de buitenlandsche agressie tegen het republikeinsche Spanje voortduurt, het geen voor de Belgische arbeiderspartij ze delijk de volkomen onmogelijkheid heeft doen ontstaan, toe te stemmen in het zen den van een gedelegeerde bij de junta der rechtschen, zijn resolutie van 6 November, waarin het verklaart zich te verzetten te gen het zenden van een vertegenwoordiger bij de regeering van Franco, bevestigd. Voordat tot stemming over de motie werd overgegaan, heeft Spaak nog het woord gevoerd en met name verklaard, dat, indien het congres de houding der minis ters zou veroordeelen, de crisis onvermij delijk zou zijn. Hij waarschuwde het congres tegen den terugkeer der socialisten in een onvrucht bare oppositie. „Een regeeringscrisis, aldus Spaak, zal ernstige gevolgen voor de democratie met zich brengen." Op een vraag van Balthazar werd ver klaard, dat de aanneming der resolutie door de meerderheid het aftreden der so cialistische ministers zou medebrengen. Aangezien Spaak naar zijn ministerie was teruggekeerd, werd hij direct na af loop van de stemming op de hoogte gesteld van het resultaat. In den loop van den avond heeft mi nister-president Spaak den journalis ten een kort interview toegestaan, waarbij hij verklaarde, heden in ieder geval voor de Kamer te willen ver schijnen, „Mijn regeering, aldus zeide Spaak, is constitutioneel en ik ben van mee ning, dat zij ook op constitutioneele wijze moet sterven. Ik wil dat de re geering eventueel voor het parlement valt en naar aanleiding van een door mij afgelegde verklaring". Vast staat reeds, aldus meldt Belga nog, dat. de socialistische ministers zullen af treden. als de socialistische parlementsle den zich tegen de regeering zullen uitspre ken, hetgeen zeer waarschijnlijk is, gezien de door het congres der arbeiderspartij aangenomen motie, In zijn verklaring zal Spaak een uiteen zetting geven van den politieken toestand, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche als ten aanzien van de buitenlandsche po litiek en met name ten aanzien van de kwestie-Burgos. Deze verklaring zal alleen in de Kamer worden afgelegd. Minister Heymans afgetreden. Gistermiddag heeft minister-president Spaak nog een onderhoud gehad met den minister van economische zaken, midden stand en landbouw, Heymans. Deze zal niet langer in de regeering zitting hebben. Van Acker, socialistisch Kamerlid voor Brugge, heeft intusschen de portefeuille van werkloozenzorg aanvaard. Van het terras van het Schiphol-restau- rant wapperde hedenmorgen naast de na tionale, de Amsterdamsche en de K. L. M.- viag. ook de vlag van de Unie van Zuid- Afrika, en in het restaurant en de wacht kamer bevonden zich meer menschen dan wij er in veie gevallen zelfs bij een bijzon der vertrek van een Indië-vliegtuig op een zoo vroeg uur bijeen hebben gezien. Voor de eerste maal zou een K L. M -vliegtuig naar Zuid-Afrika vertrekken en deze- vlucht, ter gelegenheid van het eeuwfeest van den „Grooten Trek" en van de hon derdste herdenking van den Dingaansdag, is niet alleen van beteekenis voor de Ne- derlandsche luchtvaart, doch ook van groo- te cultureele beteekenis, omdat de ..Reiger" o.a. als passagier naar Zuid-Afrika brengt den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. M. F. Beelaerts van Blokland, die namens de Nederlandsche regeering offi cieel komt getuigen van het medeleven in ons land met het stamverwante broeder volk van Zuid-Afrika. Het bijzondere karakter van dit vertrek werd wel in de eerste plaats geaccentueerd door de aanwezigheid van Prins Bernhard. die tegen half acht per auto uit Soestdijk op Schiphol aankwam. Verder waren aan wezig de minister-president dr. Colijn, de minister van buitenlandsche zaken, mr. dr. Palijn, de oud-minister van buitenlandsche zaken. jhr. mr. De Graeff. de gezant der Unie van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, dr. Van Broekhuizen de secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche za ken, jhr- mr, Snouck Hurgronje, alle leden der directie van de K. L. M., hoofden van diensten van dit bedrijf, de Amsterdam sche wethouder mr. Kropman, bestuursle den van het Algemeen Nëderlandsch Ver bond en vele anderen. Kort voor acht uur begaven de leden der bemanning, de commandant Scholte, pi loot Viruly, de marconist Pestman, de me canicien Dunk, en de steward Eggenhuizen zich naar het op het platform gereedstaan de vliegtuig, terwijl alle aanwezigen op het terras bijeenkwamen. De heer van Broekhuizen noemde het een mooi gebaar van het Nederlandsche volk, de „Reiger" naar Zuid-Afrika te zen den. waarheen de heer Beelaerts van Blok land een vredesboodschap van het Neder landsche volk zal brengen. Hij herinnerde er aan dat het in 1652 drie kleine Neder landsche schepen onder commando van Van Rlebeek waren, die den hoeksteen van de vestiging in Zuid-Afdika hebben gelegd. Bij alles wat met het Afrikaansche volk is gebeurd, hebben de Nederlanders meege leefd en spr. herinnerde aan het gebaar van H. M. de Koningin, toen deze in 1902 de „Gelderland" naar Zuid-Afrika stuurde om den onvergetelijken president Kruger af te halen. Tenslotte wenschte hij pas sagiers en bemanning een goede thuisreis. Namens de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond sprak dr- C Gajentaan, Het A N. V. stelt zich ten doel de versterking van den band tusschen aile deelen van den Nederlandschen stam. Het verbond heeft derhalve met bijzondere belangstelling de voorbereiding van deze vlucht gevolgd en zich er in het bijzonder over verheugd. Het heeft het vliegtuig een oorkonde toevertrouwd, om deze te over- handigen aan de zusterafdeeling te Kaap stad. De oorkonde is fraai bewerkt en be vat o.a. de wapens van Nederland, Amster dam. Transvaal, Oranje Vrijstaat, Kaap stad en het wapen van de Unie van Zuid- Afrika. Voorts is er op afgebeeld een zeil- I schip en een ossenwagen alsmede een mo- öerne K. L. M -machine. Laatste spreker was de directeur der K. L, M.. de heer Plesman. Hij dankte dé I Zuid-Afrikaansche regeering voor de hulp, welke zij verleend had bij de voorbereiding I van deze vlucht, die tot nog toe een succes I genoemd kon worden, wat hieruit bleek, dat de machine geheel volgeboekt was en I dat zij 23.000 poststukken voor het vervoer I had meegekregen. Spreker gaf uiting aan I zijn wensch dat door deze vlucht de mo-1 gelijkheid zou ontstaan voor de K. L. M, een regeimatigen wekelijkschen luchtdienst I op Zuid-Afrika te exploiteeren, in samen- werking met de Engelschen en Zuid-Afrika. I Tegen exploitatie van een dergelijke lucht-1 lijn zou op den duur geen bezwaar kun-1 nen bestaan. Wat afstand betreft, en kli-1 rr.atologlsche moeilijkheden was zulk een I rijn gemakkelijker te exploiteeren dan de J Inóiëlijn der K- L. M. Reeds vliegen lm-1 perial Airways, Air France. Sabena en I Lufthansa over Afrika en de K. L. 11. wenscht niets anders dan in dit vreedza me werk haar steentje bij te dragen. De Nederlandsche scheepvaart zal ongetwij feld haar diensten op Zuid-Afrika gaarne I aangevuld zien door een Nederlandsche luchtverbinding. Tenslotte nam spr. afscheid van passa- giers en bemanning, die zich naar heil viiegtuig begaven, waar eerst nog de pers-1 fotografen hun werk deden, waarna het I Wilhelmus weerklonk, dat in stilte door I alien werd aangehoord. Toen begonnen del motoren te draaien en te ongeveer 8.10 uur. I laxide de „Reiger" onder het gejuich vanl de menigte naar den anderen kant vanl het veld. Zeer snel trok Scholte de ma-I chine op, die nog eenmaal in een wijdel boog boven het platform verscheen om I daarna in zuidelijke richting te verdwij- V nen. De speciale vlucht naar Zuid-Afrika was begonnen BV\ Waas u„, Artni.bn.Veo ;>AAS iduck van 1822 (Tngez. M«<1) Opgeheven wegens gebrek aan actief: J Gorter. Vijfhuizen Gem, Haarlemmermeer. H.M .A. Hoogenstraaten. Leiden. Voor den zooveelsten keer zal binnenkort een gedeelte van den nieuwen autosnelweg 's Gravenhage—Utrecht aam het verkeer worden vrijgegeven, n.l. het wegvak van de brug over de Gouwe tot nabij Bodegraven, schrijft de KJJ.A.C. Echter zal het. grootê doorgaande verkeer van dit wegvak althans voorloopig nog geen gebruik maken, daar het op zichzelf geen verbetering van de route GoudaUtrecht is. Hoogstens als af wisseling zou men na de brug over de Gouwe te hebben gepasseerd inplaats van naar Gouda af te slaan het nieuwe gedeelte oprijden zoodat men na ongeveer 6 K.M. op den weg GoudaBodegraven uitkomt en dan via Woerden verder naar Utrecht rijdt langs den ouden weg. De groote verbetering komt over een jaar. als in November 1939 het aansluitende weg vak tot De Meern zal zijn voltooid. Tot zoolang zal men zich de moeilijke traverse door Gouda en den provincialen weg Gouda •De Meern dienen te getroosten. Op het oogenblik is men op meerdere plaatsen van den wc aan het werk Te 's Gravenhage wordt de Laan van N. O. Indië onder handen genomen. Hiervan is de korte traverse door het Haagsche Bosch juist voltooid, met twee gescheiden banen en aparte rijwielpaden. In Voorburg voz de verbetering van de Laan van N'h™! Oost einde snel zoodat in deze maand <j«| gedeelte tot het rondpoint te VoortWsi gereed zal zijn. Hier begint dan de eigen*! Hike rijksweg welke uitsluitend bestemd voor motorrijtuigen, in tegenstelling nj'1 de traverse door Voorburg en 'sGravenna? I en waarop dus aanmerkelijk hoogere sne T heden toelaatbaar zijn, hetgeen aan deal anderen kant den automobilist of moto.-i rijder groote verplichtingen oplegt. dient bij al zijn handelingen te bedenteai dat 120 km/h gelijk is aan 33 m/sec. e»| een seconde is niet lang! Op 13 December a.s. zal de aanbesteo™ plaats hebben van het aanbrengen der v«'l hardingen op het gedeelte van nabij Boa-| graven tot de viaduct over den spoorwv 's GravenhageUtrecht onder Woerden. verdere gedeelten tot nabij de Meern ffl reeds eerder aanbesteed. De verharding zal gedeeltelijk bestaan 8 i 6,25 M. breede betonbanen met daarnaa kantstrooken van klinkers ter breedte ia 0.50 M en gedeeltelijk uit klinkers op ee-l stabiliseerde klei gefundeerd, met i strooken van beton waarbij het dwarspr I fiel dezelfde maten heeft als bij de g6d* ten met betondek De middenberm kip» een breedte van 2.50 M evenals de a87 I buitenzijde doorloopende parkeerstTOoa die ook een fundeernz krijgen van eerde klei (een mengsel van klel cement) afgedekt met wegenteer «n P8"*.! grint. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10