LAATSTE BERICHTEN Maandag 5 December 1938 [EIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Waarom Sommeling in het gelijk werd gesteld Binnenland De vliegveld-kwestie een nationale kwestie De strijd in het Verre Oosten Buitenland Tegen „integrale neutraliteit" Collecte bracht waarschijnli ruim f. 400.000 op Vredesonderhandelingen tusschen China en Japan Koning Carol naar Italië Zijn echtgenoote vermoord SPORT BEURSOVERZICHT MARKT WiltlTIN^P; OVERWEGINGEN VAN DEN HOOGEN RAAD. (Vervolg van pagina 1). De Hooge Raad is tot de beslissing, dat ie kantonrechter art. 2 van het Regie- lent Autovervoer Personen terecht niet ierbindend heeft verklaard, gekomen op pond van de volgende overwegingen: dat ie wet van 29 November 1935 aan de Kroon de bevoegdheid toekent, om, in toege. als daarbij vermeld, in te voeren een ergunhingsstelsel als bedoeld in de artikelen 2 en 3, dat dit artikel die bevoegdheid nader alius omschrijft, dat van een door de Kroon of van een door de Kroon aan te vijzen autoriteit te verieenen vergunning tan worden afhankelijk gemaakt ,,het erploiteeren van middelen tot vervoer ran personen en van goederen", dat ingevolge voormelde wetsbepalingen het bij het Regiement Autovervoer Per sonen ingevoerde vergunningsstelsel een uatal vergunningen omvat, nader om schreven in de artikelen 5, llbis, 13, 14, 15, 1! en 18, terwijl art. 2 eerste Ud zooals dat sedert 13 Juni 1938 luidt verbiedt herhaaldelijk met een motorrijtuig per sonen tegen vergoeding over de wegen te «rvoeren of te doen vervoeren", tenzij het vervoer geschiedt krachtens een der Torenbedoelde vergunningen, en art. 37 bepaalt, dat overtreding van voormeld rerbod vormt een strafbaar feit in den sn van afd. IX van bovengenoemde wet, dat dit bij art. 2 van het R.A.P. gege- nn verbod evenwel de bij bovengenoem de we: aan de Kroon gegeven bevoegd- beid te buiten gaat, dat toch het „exploiteeren van midde len tot vervoer van personen" slechts ge- jïbledt door den ondernemer van een jtrraerbedrijf en een verbod tot zooda- biff exploitatie zonder de vereischte ver- nuning met de aan de overtreding ras dat verbod verbonden strafbepaling -dch dan ook alleen kan richten tegen ön ondernemer en alleen kan betreffen indelingen, welke exploitatie van een liddel tot vervoer uitmaken, terwijl het Srbod zooals dat in voormeld art. 2 is alormuleerd, is gericht tegen ieder die, |sl dan niet in een bedrijf, het vervoer van srsonen over de wegen met motorrljtui- pn tegen vergoeding herhaaldelijk zelf Inrricht of bewerkstelligt, dat dan ook de kantonrechter in het treden vonnis terecht heeft aangeno- t. jat voormeld art. 2 eerste lid niet li-bindend is en het middel, dat blijkens l:< toelichting tegen die beslissing op- :it. niet kan slagen. Derhalve verwerpt de Hooge Raad hel (beroep. DINA APPELDOORN Vannacht is te Den Haag overleden de tarnde ederlandsche componiste Dina i-Mldoorn. die op 26 December 1884 te Delft «boren werd. Zii componeerde vele Riten voor orkest, koor en zangstemmen. Haar stijl was gematigd modern. Bij gelegenheid van het 25-jarig regee- rirajublleum van HM. de Koningin werd har Nationale Lied" bekroond. ONGEVAL OP BOUWWERK TE DEN HAAG. Om kwart voor elf ls hedenochtend de 'X-jarlge timmerman J. S. van de tweede verdieping van een ln aanbouw zijnd fa brieksgebouw ln de Maanstraat te Den gevallen. De man, wonende in de Van Kinsbergen- atraat, kwam op een bank terecht, brak een i en eenige ribben en kreeg nog andere bvendigf kneuzingen. De Geneesk. Dienst heeft hem naar het .«neentelijk ziekenhuis aan den Zuldwal rrd. VESTIGING KLEINBEDRIJF. De minister van Economische Zaken »it het tijdelijk vestigingsverbod voor 4t kruideniersbedrijf en voor het automo- W- en garagebedrijf met ten hoogste een 'ilfjaar verlengd tot 6 Juni 1939. De strijd bij Kanton. Het doel van het Japansche offensief ten falen van Kanton heet voor een groot Pbeelte reeds bereikt. De geheele Kaukong- 'bij den linkeroever van de West- riier) is thans door de Japansche troepen met het gevolg, dat de voornaamste <Wn, waarlangs de Chineesche troepen n munitie-aanvoer kregen, in Japansche Men zijn. Naar Domei meldt, is nu een 'rieesohe tegenaanval op Kanton van het J'den uit. onmogelijk geworden. .keuter verneemt van Chineesche zijde, 8e Chineesche troepen die aan den •rion-Hankau-spoorweg opereeren, aan- ftarelijke vorderingen hebben gemaakt. "ebben zii ten Zuiden van Troenghoea jfUiike stellingen veroverd. De stad Ifingsjang die op 40 KM. ten Noorden Kanton ligt, is op de Japanners her- rv ^en ^u'^en van 81e Parelrivier zijn nineesehe guerilla troepen op hetoogen- »er actief. Japansche vliegtuigen hebben ruim "ommen laten neerkomen op Kweilin M-Kwanwsl. 700 kilometer van het l,'"'iziipde front gelegen in twee •aanvciien spon slachtoffers zouden dpva'len. terwijl 600 huizen zijn ver- H de hoofdstraten der stad liggen IC - brandbommen hebben enorme brgn- 'öoorzaakt. ROTTERDAM HANDHAAFT HAAR STANDPUNT. Het Rotterdamsch vllegcomité heeft zich in een schrijven gewend tot? de leden van de Tweede Kamer Dftarir. wordt opge merkt, dat de „vliegveld-kweatie". welke reeds van vele zijden in courantenartike len, brochures en dergelijke is belicht, naai- de meening van het comité niet vol doende wordt bezien uit het ruimere na tionale standpunt, van waaruit deze wer kelijk nationale kwestie moet worden on derzocht- De te nemen beslissing ol Schiphol de Centrale Nederlandsche vlieghaven zal worden, ls niet een aangelegenheid van kleinchauvinistische concurrentie tusschen Amsterdam en Rotterdam, maar ls nu en voor de toekomst van het allergrootste ge wicht voor de ontwikkelingsmogelijkheden van zeer belangrijke bevolkingsgroepen van ons vaderland. Het géat er bij deze be slissing niet om of de eene of andere stad zich zal kunnen beroepen op het bezit van een centrale vlieghaven. Het gaat er even min om of het eene vliegveld statistisch bewezen heeft belangrijker te zijn dan het andere. Te vegl factoren plannen tot verplaatsing en combinatie, tijdroovend overleg met andere belanghebbenden, aan tal en aard van de geregelde luchtlij-nen hebben hierbij Invloed uitgeoefend. Wel wordt voor onafzienbaren tijd overwegen de invloed uitgeoefend op de bestaans mogelijkheid en de verdere ontplooiing van een zeer groot aantal industrieele-, landbouw-, handels- en financleele onder nemingen, waarop Nederland terecht trotscih is. Voorts zet het comité, dat gevormd wordt uit alle kringen van de bevolking van Rotterdam en het daaromheen ge groepeerde bedrijfsleven in al zijn schakeeringen uit Dordrecht. Noord brabant, dc Zeeuwsche en Zuid-Hol- landsche eilanden. Delft, het IVestland, het gebied langs den HoUandschen IJssel, Noord- en Nieuwen Waterweg, nog eens zijn standpunt ten deze uit een. In het kort komt dit hierop neer: of Rotterdam behoudt een eigen vlieg haven met even goede, even frequente internationale verbindingen als Am sterdam, óf het gecentraliseerde lucht verkeer kriigt een werkelijk centraal gelegen begin- en eindpunt in Neder land. ONDER DE TRAM GERAAKT. Vanmorgen om halfelf is in den Haar lemmerhout te Haarlem een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 50-jarige heer P. Groot, wonende ln de Jan van Goyenstraat te Heemstede, fietste in de Hildebrandlaan, welke wordt gekruist door de trambaan van de lijn HaarlemLeiden, Hij wilde de rails over steken juist toen een tramtrein uit Haar lem naderde. Doordat hij even weifelde, werd hij door den motorwagen gegrepen en ongeveer tien meter meegesleurd. Hij kreeg een schedelbreuk en was vrij wel op slag dood. De heer Groot was sedert korten tijd als leeraar verbonden aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. LIJK GEVONDEN. Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft spoorwegpersoneel op de lijn Soest- duinen-Amersfoort het verminkte lijk ge vonden van een man. De politie heeft bij nader onderzoek ge constateerd. dat het stoffelijk overschot was van den 45-jarigen B. A uit Utrecht, die 's middags ln zwaarmoedtgen toestand zijn woning had verlaten. De fiets stond aan de zijde van het rijwielpad, dat langs de lijn loopt. PASTOOR BORSBOOM TE NOORDEN. Pastoor W. J. J. A. Borsmoom te Noorden deelde gisteren vóór de Hoogmis aan de parochianen mede, dat hl) met ingang van 1 Febr. a.s. zijn pastoraat te Noorden be ëindigt en rusten gaat. Deze mededeeling kwam geheel onverwachts, want pastoor Borsboom, die sedert Maart 1925 te Noor den is, heeft zich daar zeer bemind weten te maken. Pastoor Borsboom werd 10 April 1872 te 's-Gravenhage geboren en ls der halve 66 Jaar oud. Voor het leveren van trottoirbanden van 1.50 M. ten behoeve van de gemeente Amsterdam was bil de aldaar hedenmorgen gehouden aanbesteding laagste inschrlifster de N.V. Duinker en Verruyt te Aiphen a. d. Rijn met f. 1.49. De collecten ten behoeve van ver volgden om geloof of ras brachten te Lel- muiden en Rijnsaterwoude resp. op de somma van f. 87.52 en f. 31.27. De „Easeler National Zeitung" protesteert tegsn een artikel in de „Voelkische Beo- bachter" .waarin de „integrale neutraliteit wordt geé scht van de pers in de Scandina vische landen, in Nederland. België en Zwitserland. Het Zwitsersche blad schrijft: „Voor ons bestaat slechts één antwoord: een even kalme als vastberaden verklaring: tot hier toe en niet verder. Wij laten ons niet neutraliseeren Dergelijke intimidatiemethoden moeten stuiten op den gezamenlijken tegenstand van regeering, volk en pers. Want indien wij een klein depltje van onze vrijheden opofferen, zullen wij alles te verliezen heb ben. Al etende komt de eetlust." ONS VOLK GAF MET MILDE HAND. Naar wij vernemen zal de opbrengst van de Zaterdag gehouden collecte de 400,000 galden overschrijden. Het juiste bedrag kan echter in de eerstvolgende dagen nog niet worden vastgesteld. Tot vanmiddag waren van 100 gemeenten de opbreng sten bekend. Zij overschre den een bedrag van 200 000 gulden en al zijn hierbij ook de resultaten der collecte in de vijf grootste steden, het feit, dat van nog 800 ge meenten de resultaten moe ten binnenkomen, mag doen verwachten - zoo deelde men ons mede dat er nog wel 200.000 zal bijkomen. Daar althans wordt op gerekend. In aansluiting op die onder „Binnenland" geven wij hier nog enkele cijfers: Den Haag f. 25,000; Arnhem f. 5000,kleine plaatsen als b.v. Hoogezand f. 1700; Enkhuizen f. 1100; Middel burg f. 1400; Zierikzee f. 1600; Zeist f. 3,300; Delft f. 3500, Baarn f. 1000; Deze cijfers demonstreeren op duidelijke wijze, dat de collecte in het geheele land een groot succes is geworden DE JAPANSCHE BEGROOTING. Met betrekking tot de uitgaven, die op de buitengewone legerbegrooting 1938 van Japan zullen voorkomen, heeft de minister van financiën Ikeda tegenover de pers ver klaard, dat „het niet het oogenblik was om te rekenen op verlichting van den last, dien het land moet dragen". Hij voegde hieraan toe, dat de deskundigen van het ministerie van financiën nog niet hadden uitgemaakt of er al of niet aanleiding be stond tot verhooging der belastingen. Eohter gelooft men in de omgeving van den minister, dat de buitengewone legerbe grooting voor de periode van Februari 1939 tot Maart 1940 350 millioen pond zal be dragen. waarvan 230 millioen als militaire uitgaven aan het ministerie van oorlog zul len worden toegewezen, tegen slechts 190 millioen pond in hiët1 loopende Jaar. MET DE Z.G. „VREDESPARTIJ". Volgens inlichtingen uit geloofwaardige bronnen zouden te Hongkong, waar Tseng Tsong Mlng, een afgevaardigde van de Chi neesche „vredespartij", ls aangekomen, tussohen China en Japan vredesonderhan delingen worden gevoerd. Ming, die onderminister voor de spoor wegen ls geweest, is particulier secretaris en vertrouwde van Wang Tsjing Wel. Deze onderhandelingen zouden nauw verband houden met de pogingen van de Chinee sche vredespartij om het altreden van Tsjang Kal Sjek te bewerkstelligen. (Totdusver had deze „vredespartij" niet veel te beteekenen in China. Red. ,,L D.") Volgens wélingelichte kringen zal koning Carol van Roemenië, vermoedelijk in Febr. 1939, een officieel bezoek,aan Italië bren gen. BONNET EN VON RIBBENTROP. De onderteekening van de Fransch- Duitsche verklaring zal morgenmiddag om half vier geschieden. Von Rlbbentrop en Bonnet zullen voor de radio te woord voeren. DERTIG DUITSCHE RABBIJNEN NAAR PALESTINA De Palestljnsche regeering heeft dertig vergunningen uitgereikt voor immigratie van Duitsche rabbijnen. Deze vergunningen zijn verleend op verzoek van der. opper rabbijn van Palestina- ZEVENTIEN OPVARENDEN VAN GRIEKSCH SCHIP VERMIST. De reederij van het Duitsche s.s. ,.La Plata" te Hamburg, heeft draadloos be richt ontvangen, dat zeventien opvarenden van het Grieksche s.s. „Akti", dat gisteren ter hoogte van Ouessant na een botsing met de la Plata is gezonken, vermist worden. TEGEN DEN DADER TWINTIG JAAR GEVANGENSSTRAF GEEISCHT. Het OM. bij de rechtbank te Maas tricht elschte heden tegen den 26-jarigen mijnwerker W. J. G„ te Ehrenstein-Kerk- rade, die beschuldigd wordt zijn 25-jarige vrouw te hebben vermoord, twintig jaar gevangenisstraf. In den nacht van Dinsdag 27 op Woens dag 28 September was de verdachte laat ln den nacht naar huls gekomen. Eenigen tijd later hoorden huisgenooten rumoer ln het slaapvertrek van het echtpaar. P. J. V., een broer van het slachtoffer, die was gaan kijken wat er aan de hand was, vond de vrouw bij het overhoop ge haalde bed, terwijl in het slaapvertrek een begin van brand was, waarbij ook de vrouw door het vuur was gewond. De vrouw bleek reeds dood te zijn. Het slacht offer had verschillende brandwonden, o.a. in het gelaat. De vermoedens der Kerkraadsche poli tie, dat de brand niet alleen oorzaak was van den dood der vrouw, werden beves tigd door de resultaten van den dood- schouw. Sporen van wurging werden aan den hals van het slachtoffer geconstateerd. Ook het begin van brand ln de slaap kamer was verdacht, en het onderzoek bracht aan het licht, dat zich op de bed- deplank. op dekens en op het ondergoed van de verslagene, petroleum-resten be vonden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De klap of „douw". Een tuindersknecht uit Leidschendam was op bezoek in een café. Toen ontstond er een twist, en die zou aanleiding zijn ge worden, dat de knecht een tuinder een klap ln zijn gezicht gaf. Nu zei verdachte dat hij alleen maar een „douw" had gegeven, doch de mishandelde zei beslist een klap te hebben gekregen. Alleen, hij wist niet beslist dat deze verdachte hem die gele verd had Ook een andere getuige kon die besliste verklaring niet geven. De Officier vorderde nu vrijspraak. De Politierechter daarentegen vond wel het bewijs geleverd en legde f. 3,boete subs. 3 dagen hech tenis op. Geen wettelijk bewijs. Een werkgever uit Alphen had in een brief voor het gemeentebestuur opgegeven, dat een bij hem >n dienst zijnde arbeider, f 3,verdiende. De arbeider had dit be drag n.l opgegeven bij den dienst der steunverle«nlng, de waarheid was echter INCIDENTEN IN MEMELGEBIED. Wegens de heerschende onrustige ster», mlng. heeft het bestuur van het Memel- gebied besloten de politie op het platteland met honderd man te versterken. Deze hulp politie, welke in het burger gekleed gaat, en een witte band om den arm draagt, zal ingrijpen wanneer het noodig is. Het Duitsche Nieuwsbureau maakt mel ding van verscheidene incidenten en vecht partijen. welke zich tusschen Memel-Duit- schers en Lithauers hebben afgespeeld. WIELRENNEN. VAN AMSTERDAM WINT TE MARSEILLE. Te Marseille heeft de Nieuw Swift-renner Van Amsterdam uit Leiderdorp, gisteren deelgenomen aan een internationalen wed strijd achter kleine motoren. Hij won de beide ritten over 30 K.M. en wérd dus eerste in het totaalklassement vóór Gerard, Minardi Louviot. Goujon en Cottijn. dat het Won hooger was. Nu had de verdeó'ger in dez? zaak 'oe- I toogd dat het geweekende schrijven geen keljjk geleden verlies echter niet kon worden officieel stuk was. dat kan dienen tot eenig 1 fjgjg Mr- """"g AMSTERDAM, 5 December. De daling in Wallstreet en de onplezierige politieke berichten bleven niet zonder uitwer king op de Amsterdamsche effectenbeurs. De stemming was dan ook gedrukt en daar kwam nog bij, dat ook in Londen een lustelooze ten- denz bestond, hetgeen aan het geheele aspect van de markt niet ten goede kwam. Algemeen werd op een lager koerspell gehandeld en ver schillende fondsen werden zelfs verscheidene procenten lager afgedaan. De stemming was echter niet uitgesproken flauw en onder beurs- tijd viel hier en daar zelfs een kleine verbete ring waar te nemen. De affaire was echter van zeer kleine afmetingen en vormde het bewijs, dat de ondernemingsgeest nog geenszins is teruggekeerd. Op de Petrolem-af deeling werden Koninklijken een viertal punten beneden het vorige slot ingezet. Tijdens het niet officieele verkeer in de ochtenduren was zelfs nog lager gedaan, dan bij de opening, hetgeen voorna melijk voortkwam uit aanbod voor Fransche rekening. Toen echter de verkoopen van Fran- schen kant tot stilstand kwamen, trad een klein herstel in. daar verschillende limites tot uit voering konden worden gebracht. Suikeraan- deelen werden algemeen lager afgedaan, on danks de berichten dat de Nivas wederom flinke afdoeningen heeft kunnen bewerkstelligen. De algemeene beurstendenz deed zich echter te sterk gelden, dan dat deze berichten tot uit drukking konden komen. H.V.A.'s liepen, na verscheidene punten be neden de vorige slotprijzen te zijn afgedaan, geleidelijk aan iets naar boven. Scheepvaart papieren en Tabakken waren verwaarloosd. Gedurende de meeste tapes kon het zelfs niet tot transacties komen en bleven de noteerin gen eenvoudig uit. Van de Rubberfondsen gaven Amsterdam Rubbers een kleine affaire te zien. waarbij een stijgende lijn werd gevolgd, nadat aanvankelijk niet onbelangrijk lager was gehandeld. In Indust-rieelen ging weinig om; de Philips- aandeelen waren aan aanbod onderhevig en bij de opening werd vrij aanzienlijk lager afgedaan, doch reeds spoedig kon ook hier een herstel worden waargenomen, waarmede het oorspron- wettelijk bewijs. De Officier had veroor deeling van verdachte gevraagd, doch de Politierechter deelde de meening van den pleiter, en heeft bij schriftelijk vonnis verdachte vrijgesproken. De zware straf T. drong in Wassenaar de woning bin nen van den inspecteur der posterijen, den heer N. Daartoe sloeg hij eerst een ruit in. Verder had T. den tuinarchitect K. met een mes gestoken. De verdachte liet ver stek gaan en nadat de getuigen mededee- lingen hadden gedaan, wees de Politie rechter er op, dat verdachte reeds twee maal is veroordeeld. De Officier wilde een hoogere straf vra gen dan hem hier was toegestaan, n.l een jaar gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk, en in verband met deze om standigheid besloot de Politierechter de zaak te verwijzen naar de Rechtbank. Hij kreeg geen steun. Uit armoede had een koopman uit Lei den een hoeveelheid duindoorn weggeno men. De verdachte beklaagde zich dat hij heelemaal geen steun had. dus kwam hij in moeilijkheden. De politierechter dacht dat er dan wel iets aan haperen zou. Daarover wilde de politierechter wel wat meer weten juist ook omdat ver dachte vijftien jaar buiten strafbare fei ten was gebleven. In verband met deze omstandigheden hield de politierechter de zaak aan voor een rapport. JAN MASARYK TREKT ZICH TERUG. De wyz'gingen in de Tsjecho-Slowaak- sche regeerine zullen naar de Daily Tele graph verneemt, niet zonder invloed blijven op de samenstelling van de Tsjechische legatie te Londen. Jan Masaryk. de gezant en zoon van den stichter der Tsjecho- Slowaaksche republiek, zal zich binnenkort achterhaald. Aku's en Unilevers werden iets lager genoteerd. Voor de Fokkeraandeelen kwam een hooger noteering tot stand. Ten opzichte van Amerikaansche fondsen werd een gereserveerde houding aangenomen; de affaire was van beperkten omvang. In na volging van Wallstreet werd op een lager niveau gehandeld, doch verliezen van beteekenis wer den toch niet geleden, en onder beurstijd werd het noodige weerstandsvermogen aan den dag gelegd. De beleggingsmarkt was stil en vrijwel on veranderd. maar prijshoudend voor de Nederl. Staatspapieren. Een drukke affaire ontwikkelde zich in de Fransche fondsen, waarvoor zich wederom vraag openbaarde. Hieraan kon echter gemakkelijker worden voldaan dan de laatste dagen het geval was geweest. De stemming was dan ook vast, doch de koerswinsten waren minder groot dan dezer dagen meermalen vielen waar te nemen. De Duitsche markt trok slechts weinig belangstel- WISSELKOERSEN. Londen 8.63'/i: Berlijn 73.72J/t; Parijs 4 8BV*; Brussel 30.97; Zwitserland 41.68'/2; Kopenhagen 38.55; Stockholm 44.50; Oslo 43.40; New York 1.84; Praag 6.30; Lire 6.25. Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4; Registermarken 34; Crediet Sperr- marken D'/t; Effectensperrmarken 81/4; Reismarken 50' Bankpapier 27 1/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 5 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 445 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal f. 68—78, 2e kwal. 62—66. 3e kwal. 50— 60 per kg. slachtgew; 85 melk- en kalfkoeien 1802.80 per stuk; 39 vette kalveren; 2e kwal. 7b88; 3e kwal. 6474 per kg. lev. gewicht; 93 nuchtere kalveren 7—10; 91 schapen 14—27 per stuk; 386 varkens; vleeschvarkens. wegende van 90110 kg. 6061; zware varkens 5960; vette varkens 5758 per kg, slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM. 5 Dec. Aanvoer totaal 2842* Vette runderen 702: Vette kalveren 171; Nuch tere kalveren 12; Schapen en lammeren 1193: Varkens 762. Prijzen per K.G.; Vette koeien le kw. 70. 2e kw. 58. 3e kw. 38—48 ct; Vette ossen 66. 56. 38—48 ct; Vette kalveren f. 1.40, f. 1.30. f. 0,90—1.00; Varkens (levend gewicht) 51^, 50 in het particuliere leven terugtrekken. Op Ao ct Q*IJ"'navJenoSQ '^vend gewicht) 5 lVi, 50 1 Januari vertrekt hij naa- de Ver. Staten 40 ct' iriiaen ner stak? «£tU!£!^er5i f' 9?' dnrh hü irwrt *woior^ för,„r V0®*" P?r stuk Schapen le kw. f. 22. doch hij keert naar Engeland terug zich daar meterwoon te vestigen. JOHANNESBURG VERWELKOMT DE VOORTREKKERS. Onder stroomenden regen zijn de voor trekkers gisteren te Johannesburg aange komen. Aan den ingang der stad en langs den geheelen weg, welke de stoet volgde, stonden vele duizenden, die hen hartelijk toejuichten. De voortrekkers werden offi- c eel begroet door den burgemeester. Pace die een gouden plaat)? bevest'vde aan een der ossewagen" we'ke den naam van An- drle; Pre'.orius 'den boerencomman/ant die den Zoelockoning Dingaan op 16 De cember 1838 versloeedroeg. De wagens blliven daar eeni'e dagen alvorens aan het laatste stuk van hun „trek" (Kaapstad- Pretoria) te beginnen. KARDINAAL MUNDELEIN OVER ZIJN REIS NAAR ROME. Kardinaal Mundelein, de aartsbisschop van Chicago, is gisteren van zijn reis naar Rome teruggekeerd. Op vragen van de journalisten over den polltleken toestand verklaarde de kardi naal o.a.: het Italiaansche volk ls slecht ingelicht over den Internationalen toe stand of over de campagnes, die in Dultschland worden gevoerd. Het Italiaansche volk heeft evenwel kennis gekregen van de houding der Ver- eenigde Staten ten aanzien van de ver drukte minderheden en het staat sym pathiek tegenover de politiek van Roo sevelt. Persoonlijk vind ik het verheu gend. dat de Amerikaansche staatsbur gers weten, wat er in de wereld geschiedt, in plaats van op de hoogte te worden ge steld, van wat enkele anderen openhaar gelleven te maken. 2e kw. f. 19. 3e kw. f. 16; Lammeren 16. 14. 12. ROTTERDAM, 5 Dec. Bultenlandsche granen Stemming vast. Rogge (per 100 K.G.) Zuid-Russische 75/76 K.G. gewacht van Antwerpen f.9.—. Idem 75/76 gela den gestoomd f. 8.90. Gerst (per 2000 K.G i La Plata 68/69 .K.G disp f.163. Amerik No. 3 disp. f. 159, heden verwacht f. 158. Poolsche 71 72 K.G. ladend geladen f. 161. Donau 63 64 K.G. disp. f. 160, Zuid- Russische 63 K.G. disp. f. 161 Idem 63 K.G. disp. f 162. Mais (ner 2000 K G Gele La Plata aangekomen f. 161162' spoedig verwacht f. 163. La Plata cinquan- tino stoomend naar aankomst f 19S--194. Amerik vele No. 2 disp. f 162 stoomeni f. 160161 Amerik eele No. 3 stoomend f.159. Gele 2 -Russi rche landpnd f. 1=3. Dona (gafox-besaraab' stoomend f 157. Boekweit (per 100 KG.) Amerik./Ca- nadeesch? stoomend f. 8.40. Binnen'sprische granen (per 100 K.G.) Haver f. 5.75—650. Gerst Chevalier f7.50— 7 8.6. Gerst Winter i. 7.40—6.65. Rogge 17.50 —7.75. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f. 910.10. Schokkers f. 10 11.25. Bruine Boonen f. 2326, S—

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3