BUITENLAND AUTO? LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 5 December 1938 Algemeene Toestand De verwarring, door Italië bewerkstelligd. LUCHTVAART WGIZGNHN /TUKKEN ■L& /f JEEP/ /tv+J De politiek der nieuwe regeering Minister DelaWarr teleurgesteld Duitsche Jood vermoord te New-York VERZEKEREN? FINANCIEREN? IM. NOOMEN Ds. Niemoeller spoedig weer vrij! Spaak wil kabinet hervormen 2—1 TERPLAATSING MIDDENSTANDSBANK. Met ingang van heden is het kantoor Lelden der N.V. Nederlandsohe Mldden- standsbank verplaatst van Turfmarkt 8 naar Breestraat 61. waar tot het begin van het vorige Jaar de Bankassociatie was ge huisvest. Deze verhuizing beteekent voor de Mid- denstandsbank niet alleen een groote ver betering, doordat zij de beschikking heeft gekregen over veel meer ruimte dan voor heen het geval was. doch ook de inrichting voldoet in aanzienlijk grootere mate aan de eischen. welke aan een modern bankbe drijf worden gesteld. De outillage zelve heeft weinig verandering ondergaan; al leen werd het pand onder de hoofdleiding van de firma B J. Huurman en Zn., waar noodlg, gerestaureerd en gemoderniseerd. Geslaagd is voor het ezamen „Boek houden'' mej. C. A. M. Westerbrinck alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 5 uur is de brandweer uitgerukt voor een brandje ten huize van E. J. C in het perceel Langebrug la, waar eenige stoelkussens waren gaan smeulen, doordat daarin een brandende sigaret terecht was gekomen. Nadat de kussens waren verwij derd, bleek het gevaar vermeden, zoodat de motorspuit niet in actie behoefde te wor den gesteld. Gistermorgen is de 14-jarige P. van H. uit de Smidsteeg. doordat hij op de Bees tenmarkt met zijn voetbalkoffertje bekneld raakte tusschen het stuur van zijn flets, in het water gereden. Hij kon door handrei king door toegeschoten voorbijgangers op het droge worden getrokken. Daar hij even wel tijdens den val met zijn kin in onzachte aanraking kwam met den staaldraad van een aan den wal gemeerd schip en dienten gevolge bloedend werd verwond, is hij ter behandeling door den E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 28 Nov.: 54; Dinsdag 29 Nov.: 54: Woensdag 30 Nov.: 53; Donderdag 1 Dec.: 54: Vrijdag 2 Dec.: 54; Zaterdag 3 Dec.: 54 volw. personen. Totaal 323 personen. SINT NICOLAAS Z'N BAARD IS WIT. VEEL WITTER NOö DAN VLAS. MAAR WITTER NOö DAN DEZE BAARD, IS VEWA'S WITTE WASCH BEL ■£t_ VEREENI60E-WASSCHERIJEN WITTE, 5INGEL-15-LEIDEN TELEFOON 9206 4543 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De .Pelikaan" ls gistermiddag te halfzes op Schiphol geland. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth). Er is bü het Leger des Hells weer een groote actie op touw gezet, om straks, wanneer het Kerstfeest daar ls. aan een groot aantal ge zinnen een kerstpak te kunnen uitreiken. Voor deze actie hebben wij echter de medewerking van onze vrienden noodig. Honderden van onze stadgenooten deden reeds aanvragen om in aanmerking te mogen komen voor een Kerstgave en honderden zullen in deze weken nog komen. Zoo gaarne zouden wij aan al deze verzoeken willen voldoen, maar dat ls een onmogelijke zaak. Doch in ieder geval willen wij trachten te voorzien daar. waar de nood het grootst is. De Heilsoldaten kunnen dit echter niet zonder Uw hulp. Zij kunnen alleen maar geld verzamelen en dit op de meest prac- tische wijze besteden ten behoeve van vele arme stadgenooten. Dezer dagen zal een Heilssoldaat bij U aan bellen. Let s.v.p. op het roode lint om pet of hoed! Zend hem or haar niet met ledige han den van Uw deur weg. Zonder alstublieft iets af voor dit prachtige doel. Uw eigen Kerstfeest zal er des te mooier door zijn! Ook gaven ..in natura" zijn hartelijk welkom. Even een briefkaartje naar Hooigracht 30 en het wordt gehaald. Wij hebben geen telefoon. De bekende Kerstpotten staan D. V. op 16, 17, 19 en 20 December a.s. Ons gironummer ls 35.187. Bij voorbaat zeer hartelijk dank! E. v. Z. Kon. Ned. Stoomboot Mij. PERICLES. 2 Dec. van Curacao n. Puerto Cabello Rott. Lloyd BUITENZORG, thuisr.. 2 Dec. van Sabang. H land—Australië L|jn ARENDSKERK, thuisreis. 3 Dec. van Melbourne. Mi). Nederland TAJANDOEN. 3 Dec. van Batavia n. Amst. TJIKANDI. 0 charter thuisr.. 3 Dec. van Gibraltar. Diverse Stoomvaartberichten PRINS WIL LEM VAN ORANJE, 2 Dec. te Nykjobing BARENDRECHT.. 2 Dec. van R'dam te Houston BEVERWIJK, n. Huelva pass 2 Dee. Ouessant EMMAPLEIN. n. Pepel pass. 2 Dec. s nachts 12 u. Ouessant LOOS- DRECHT, 11 Dec. van Curacao te Stanlow verw. MAAS. 2 Dec. van Wlborg n. R'dam RIJN, naar Libreville, pass. 2 Dec. Oues sant TARA. naar B. Aires, pass 3 Dec Finlsterre VEERHAVEN, 2 Dec van Wil mington te Savanah ZEELAND 2 Dec van Stockholm te Danzig DRIEBERGEN 2 Dec. van Pepel n. R'dam IJSSEL, naar Dubrovnlk, pass. 3 Dec. Ouessant. De FranschItaliaansche wrijving over- heerscht momenteel de Europeesche poli tiek. Het bezoek van von Ribbentrop, die hedenmiddag Parijs-waarts gaat en de reis van Chamberlain naar Rome, die thans is bepaald op 11 Jan. a.s. tot 14 Jan. zal hij in Rome blijven! vormen bijzondere polen in deze nieuwe onzekerheden van het oogenbllR Van Engelsche zijde laat men niet in twijfel, dat Engeland achter Frankrijk staat en dit zet Frankrijk des te meer aan om beslist voet bij stuk te houden en oen „nooit" te doen hooren ten aanzien van territoriale eischen van Italië. Merkwaardig ls ongetwijfeld, dat het of- ficieele Italië zich wel wacht, om de ter ritoriale eischen met zijn verantwoorde lijkheid te dekken, doch de pers toelaat cd dezelfde wijze door te gaan- Zelfs ls ln het stadje Arege het hoofdplein ln Corsica- plein herdoopt! Het ls interessant om de diverse, pers uitingen eens naast elkaar te leggen. De Duitsche pers laat zich alleen uit over de reis van von Ribbentrop. De ..National Zeitung" (Essen) ver klaart, dat von Ribbentrop van zijn bezoek aan Parijs zal gebruik maken om zich met ac Fransche staatslieden te onderhouden over alle belangrijke kwesties der Europee sche politiek. „Dantziger Vorposten" schrijft: „Tien jaren geleden heeft Stresemann tg Parijs met Briand het pact van Kellogg onuer- teekend. Sindsdien is het stelsel der col lectieve veiligheid geheel ineen gestort. Frankrijk en Dultschland ontmoeten el kander in een nieuwe wereld. Dultschland wil vrede met zijn buren van goeden wil, doch zal zijn strijd tegen het vernietigen de bolsjewisme voortzetten". „Frankfurter Zeitung" verklaart, dat door de onderteekening van een gemeenschappe lijke Fransch-Duitsche verklaring de wensch tot uitdrukking wordt gebracht in vriendschappelijken geest samen te werken met een sterk in het binnenland gepaci ficeerd Frankrijk. „Koelnische Zeitung" is van meening, dat „het geschiedkundige belang van deze ver klaring een feit blijft, dat iederen moge lijken twijfel wegneemt over de grenzen der beide landen. Dat is ook belangrijk voor Engeland, dat van meening is, dat zijn grenzen aan den Rijn liggen". Over de Fransch-Italiaansche wrijving geen woord! De Fransche pers levert weinig commen taar op de reis van voh Ribbentrop naar Patrijs. De Matin" verklaart er zeer voldaan over te zijn. „Deze methode zal het voor deel hebben een directe, nauwkeurige in formatie te geven. Men zal daardoor een helder Inzicht krijgen en de Juiste waarde kunnen toekennen aan de geruchten, die de aankondiging der Franseh-Dultsche ont moeting in de wereld heeft doen opkomen. Wanneer Parijs en Berlijn de dingen op juiste waarde weten te schatten kunnen uit de besprekingen van Dinsdag nuttige re sultaten voortkomen". De Oeuvre schrijft in een hoofdartikel, dat het meent te weten, dat Rome van meening is. dat de reis van von Ribben trop naar Parijs „geen eerlijk spel" is. „Waaronr zou het onmisbaar zijn voor den wederopbouw van Europa, dat Ciano-er op rekent, dat Dultschland en Frankrijk el kander als poreelelnen honden blijven aanzien? Alles speelt zich af, alsof de Ita liaansche diplomatie gezworen had de kaarten in wanorde te brengen, maar dat alles zal von Ribbentrop niet verhinderen het voorgenomen accoord te onderteeke nen De Figaro ziet in de incidenten in de Italiaansche Kamer een teeken voor groote teleurstelling en geïrriteerdheid over het feit, dat bij de besprekingen tusschen Chamberlain en Daladier te Parijs de toe kenning van de rechten van oorlogvoeren de aan Franco op het doode punt is ge bleven. „Italië dat diep Ingewerkt is in den Spaanschen oorlog heeft er reeds verscheidene mllllarden uitgegeven. Het zou zich er wel uit willen losmaken, maar uiteraard met behoud van zijn prestige. Dat ls de kern van de heele historie. De Italiaansche ontploffing is aan de opper vlakte uitsluitend tegen ons gericht, maar ln teite middellijk tegen Engeland. Het gaat er om het kabinet te Londen tot een andere politiek te doen komen Jegens Spanje en van Londen te verkrijgen, dat het daarna druk uitoefent op Parijs". Guyon schrijft uit Rome aan de Journal: „Dat het noodig ls vrede te sluiten en dat men besprekingen voert over de voorwaar den van dien vrede, dat de Italianen dan hun aspiraties doen gelden, dat is allemaal heel wel, maar op voorwaarde, dat er geen sprake is van territoriale eischen". Uit Londen wordt aan de Matin zelfs een bericht geseind, dat er toespelingen op maakt, dat lord Perth bij zijn bezoek aan Ciano te verstaan zal geven, dat wanneer de officieele houding van Italië de bewuste eischen mocht aanmoedigen, die houding moeilijk in overeenstemming zou kunnen worden gebracht met het recente Britsch- Italiaansche accoord, volgens hetwelk de beide landen zich verbinden den status quo in het Westen van de Middellandsche Zee te handhaven". Mevr Tabouls schrijft ln de Oeuvre: „Het schijnt, dat Perth Ciano te verstaan zou hebben gegeven, dat wanneer niet bin nen kort de dingen tusschen Frankrijk en Italië eenigszins geregeld zouden worden, Chamberlain ondanks de officieele aan kondiging van zijn reis naar Rome tus schen 11 en 14 Januari het zou betreu ren. niet naa"- Rome te kunnen gaan". En tot slot eenige Engelsche stemmen: De Sunday Times wijst er op, dat geen enkele territoriale elsch in overeenstem ming gebracht kan worden met het Britsch-Itallaansche accoord van 18 April. „Territoriale wijzigingen betreffen de Tunis, Nice en- Corsica kunnen in geen geval door Frankrijk overwogen worden, dat. in deze zaak den volledigen steun heeft van Groot-Brlttanje Men is van meening, dat het van het hoogste belang js. dat ten aanzien hiervan Italië zich geen enkele Illusie maakt. Dat'is evenzeer zijn belang als dat van Frankrijk en Engeland". De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft, dat het eenige punt, dat in verband met von Ribbentrop's bezoek aan Parijs wordt genoemd, de ondertee kening is van de gemeenschappelijke verklaring inzake de Fïansoh-Duitsche betrekkingen, doch dat de corresponden ten der Duitsche bladen te Parijs ver wachten. dat von Ribbentrop bereid zal zijn alle vraagstukken der Europeesche politiek, met inbegrip van de Fransch- Italiaansche betrekkingen, te bespreken. Dat Mussolini laat weten, dat het nu de beurt van Italië ls, iets te halen uit het „dynamisme" van de as, verwondert waarnemers te Berlijn niet. Zoowel de Anschluss ais de Tsjecho-Slowaaksche regeling hebben Italië aan invloed in Oost-Europa doen inboeten, en de Duit sche wensch naar toenadering tot Frank rijk heeft .waarschijnlijk bij Italië het denkbeeld doen postvatten, dat Dultsch land er voornamelijk belang bij heelt, zijn achterhoede te dekken voor verdere ondernemingen in Oost-Europa welke, zoo zij Italië niets kosten, het evenmin iets zullen opleveren. Als dit zoo is. had Italië er geen belang bij, het welslagen van von Ribbentrop's besprekingen te Parijs te bevorderen, en besloot het hij voorbaat zijn vorderingen op West- Europa ln te dienen. waaromtrent Duitschland liever niets zou hebben ge zegd. voordat het Fransch-Duitsche ac coord onderteekend en gezegeld was. Het is in elk geval zeker, dat officieele kringen te Berlijn geneigd zijn. de Itali aansche eischen in verband te brengen met het gevoelen van Mussolini dat, nu de afhankelijkheid van Duitschland van het as-verbond afneemt, het beter is toe te slaan zoolang Dultschland nog dank: baar is voor de reeds eerder door Italië bewezen diensten. De Parijsche correspondent van de „Times" schrijft met betrekking tot de onderteekening van den Fransch-Duit sche verklaring: „als de ceremonie zon der moeilijkheden verloopt, kan veilig worden aangenomen, dat de Fransche regeering reeds bevredigende verzekerin gen zal hebben ontvangen omtrent de Duitsche houding ten aanzien van de jongste Italiaansche-campagne voor ter ritoriale herziening ten koste van Frank- Éen onderwerp, dat zeker besproken zal worden, is de toekomst van het Fransch- Russische pact. Men denkt, dat Ribben trop moeilijk tevreden gesteld zal kunnen worden als hij geen genoegen neemt met het antwoord, dat Bonnet aan Chamber lain heeft gegeven, waarin hij er op wees. dat het verdrag Frankrijk slechts tot steun aan Rusland verplicht als dit land het slachtoffer is van een niet uit- gelokten aanval. Veel zou daarom afhangen van de Fran sche interpretatie van het woord „niet- uitgelokt" en daar zij, die in nauw con tact staan met Bonnet, gelooven, dat hij iedere Fransche inmenging ln Midden- en Oost-Europa in de toekomst noch ge- wenscht, noch mogelijk acht, is er alle kans. dat een oud geschil tusschen Frankrijk en Duitschland wordt geregeld TS JECHO-SLO W AKI JE. De nieuwe minister-president, Beran, heeft voor alle zenders een rede uitgespro ken, waarin hij de richtlijnen van de nieuwe politiek bekend maakte. Hij zeide o.a., dat de Tsjechen. Slowaken en Karpa- thische Oekrainers zich hun eigen staat kundig leven gewaarborgd hadden. De na tionale idealen der Slowaken en Karpathl- sche Oekrainers zijn vervuld. Beran. Niemand heeft thans het reoht de zen ding der Tsjecho-Slowaaksche republiek te betwisten. In de komende dagen zal de regeering met een actueel arbeidsprogram voor den dag komen. Inzake de buitenlandsche politiek ver klaarde Beran, dat' Praag, Bratislava en Chust het eens zijn over de nieuwe buiten landsche politiek, zooals uiteengezet door Chvalkovsky, den minister van buitenland sche zaken. De nieuwe regeering is besloten, met alie nabuurstaten samen te werken, vooral met den grootsten nabuur, het Duitsche rijk. Joego-Slavië en Roemenië hebben hun volledige sympathie ten aanzien van Tsjecho-Slowakije gehandhaafd. De rede van den Itallaanschen minister van buitenlandsche zaken. Ciano. heeft be wezen, dat de elementen voor een alge- meenen Europeeschen vrede aanwezig zijn. De bescherming der werkende bevolking za! de eerste plicht der regeering zijn. Verder zal de regeering nieuwe verkeers wegen aanleggen, welke voor het nieuwe leven van den staat noodig zijn. De economische samenwerking met alle landen zal verstevigd worden. De weermacht zal het verbindingsmiddel vormen tusschen de autonome deelen der republiek. Haar eerstvolgende taak zal bestaan in de uitvoering der demobilisatie. De kwestie der buitenlandsche Immigra tie zal krachtig opgelost worden. Het vraag stuk der nationale minderheden zal zóó worden opgelost, dat deze minderheden zich in Tsjecho-Slowakije thuis zullen voelen. ENGELAND. De minister van onderwijs DelaWar heeft te Bradford een rede gehouden over dc ontwikkeling na de conferentie van München. Wij hebben, zeide hij, naar verzoe ning gestreefd, doch waartoe heeft deze politiek geleid? Binnen twee we ken na München zag men de felste belastering van ons, aanvallen op onze politici gelijkstaande met pogingen tot inmenging in onze interne aangelegen heden en een tarten van iedere wet der beschaving door ez-n behandeling van de Joden, die overal ter wereld woede en afkeer wekte. Er is in dit land steeds een gevoel van genegenheid voor het Duitsche volk geweest en het vaste bewustzijn, dat zijn binnen- landsche regeeringsvorm iets is. dat ons niet aangaat. Doch er is ook het diepe en toenemende gevoel, dat wii niets kunnen doen. dat de Duitschers kan bevredigen, dat vriendschappelijke woorden en vriend schappelijke daden ten onrechte worden uitgelegd als felheid en dat slechts de be wapening duidelijke taal kan spreken. FRANKRIJK. Stakingen te Havre. Te Havre is een staking uitgebroken bij de Compagnie Generale Transa tl antique, waardoor de „Normandië" Zaterdag niet kon vertrekken. Vele reizigers gingen over op de „Aquitania", o.a. oud-minister Eden en zijn echtgenoote. Alie bemanningen en alle agenten der maatschappij zullen worden ontslagen en diegenen, die weer aan het werk zouden willen gaan, zullen het verzoek tot de reo- derij moeten richten opnieuw te werk te worden gesteld. Te Dieppe is een agitator, die de zeelie den wilde opruien, gearresteerd. Alle ver keer geschiedt daar normaal, evenals in de andere havens. VEREENIGDE STATEN. Nieuwe leening Het ministerie van financien kondigt de volgende operatie aan. teneinde de m.dde- len te verschaffen voor de begrootlng 1938: Op 15 December zal worden overgegaan de uitgifte van een leening van 700 millloen dollar, t.w. 400 millloen aflosbaar over 22 tot 27 jaar. rentende 2.75 procent en 300 millloen aflosbaar na 5 jaar, tegen een rente van 11/8 procent. Het tekort op de begrooting van het loopende jaar zou op 1 December 1938 1436 millloen dollar bedragen. Men voorspelt, dat het congres ln 1939 minstens 10 milliard dollar zal uitgeven. Men zegt zelfs, dat de uitgaven wellicht het bedrag over 1938. t.w. 11.361.815.000 dollar, dat voor vredestijd een record vormde, zul len evenaren of overtreffen. De landsverdediging en de werkloozen- steun worden genoemd als factoren, die waarschijnlijk een belangrijke vermindering der uitgaven onmogelijk zullen maken. Een uit Duitschland afkomstige Jood Christian Morgenstern, is vermoord. De politie verdenkt er nationaal-socialistische agenten van de moordenaars te zijn. Hun identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer kortgeleden moeilijkheden heeft gehad met Duitsche autoriteiten ter gele genheid van de emigratie van zijn twee zusters, die naar Luxemburg waren uitge weken. Vrijdag heeft men Morgenstern voor het laatst gezien in gezelschap van geheim zinnige vreemdelingen, die met een Dultsch accent spraken. Zaterdagmorgen werd Morgenstern door zijn bediende stervende gevonden, liggend in een plas bloed, op den grond van zijn slaapkamer. De moord heeft levendig opzien gebaard in Amerikaansche kringen WEER EEN DUITSCH CONSUL-GENERAAL NAAR DUITSCHLAND. De Duitsche consul-generaal te San Fran cisco is plotseling naar Duitschland ver trokken. Zijn echtgenoote heeft verklaard, dat hij vertrokken is om rapport uit te brengen. Men weet niet of het hier om een algemeen rapport gaat, dan wel om een rapport over het onderzoek, dat ingeste'd is naar de ontploffing op de Vancouver, die de consul aan misdadige sabotage had toe geschreven. Toch een nieuw kanaal? Opnieuw duiken de geruchten op over1 een kanaal dwars door Nicaragua heen. He; Amerikaansche leger steunt dit plan wan; het Panamakanaal alleen kan te ge- makkelijk vernield worden in geval van oorlog. De kosten zouden komen op 725 millioen dollar. De lengte var. het kanaal zou 276 K.M. zijn. 1411 BREESTRAAT 10A Telef. 302 - Na 6 uur 2479 (Ingea. Med.) DUITSCHLAND. Het schijnt, aldns meldt zoowel Reu ter als Havas, dat ds. Niemoeller wel dra uit het concentratiekamp van Sachsenhausen zal worden bevrijd. Reuter meldt, dat rijkskanselier Hitier de schoonzuster van den Beierschen mi nister van onderwijs heeft ontvangen, die ae vrijlating van Niemoeller bepleitte. Naar Reuter verneemt, moet de Führer daarop geantwoord hebben, dat zijn vrij lating binnenkort zou plaats vinden. Havas herinnert aan de verzoekschrif ten. die den laatsten tijd door vooraan staande personen aan Hitler gezonden werden om ds. Niemöller zijn vrijheid terug te geven. Nog onlangs richtte maarschalk van Mackensen een dergelijk verzoek tot den Führer. Het aantal ge arresteerde predikanten van de opposl- tioneele kerk is in de afgeloopen week tot zeventien gestegen. In negentien ge vallen werden de traktementen Ingehou den; 38 predikanten ls het verboden te preeken, 19 zijn uit hun parochies geban nen en 53 zijn geschorst. De verkiezingen in het Sudetenland. Vannacht om hall vier was de uitslag bekend van den aanvullende verkiezingen in Sudetenland voor den Rijksdag. Het resultaat is als volgt: Totaal aantal stemgerechtigden 2.525.346. Totaal aantal geldige stemmen 2.491.920. Geldige ja-stemmen 2.464.494. Geldige neen-stemmen 27.426. Dit beteekent. dat 98.90 procent ja- stemmen en 1.10 procent neen-stemmen zijn uitgebracht. De rijksminister van binnenlandsche zaken en de rijkspropaganda-minister maken bekend: De bevrijde Sudeten-Duitsche broeders hebben een overweldigende bekentenis van trouw jegens den Fuehrer en jegens het Groot-Dultsche rijk afgelegd. Daarom zullen van alle rijks- en gemeentegebou wen alsmede van de openbare soholen in het geheele rijk tot en met Woensdag as. de vlaggen wapperen. De bevolking wordt verzocht eveneens de vlag uit te stoken Het aantal Rijksdagleden wordt met 41 verhoogd. Het diplomatieke geschil tusschffi Duitschland en Columbia is thans gere geld. doordat de Columbiaansche regee ring er ln toegestemd heeft den pas benoemden ambassadeur te Berlijn, Jars- millo ,en den zaakgelastigde Roch Schloss elders te benoemen. Jaramillo heeft moeilijkheden met de Berlijnsche politie gehad, doordat hij vernielde win kels van Joden had gefotografeerd. Ambassadeur en zaakgelastigde waren uit Berlijn vertrokken zonder hun ge loofsbrieven te hebben overhandigd. BELGIË. Albert Janssen (R.K.) heeft de porte feuille van financien, welke hem door Spaak was aangeboden, aanvaard De eerste minister denkt er thans over de samensrtelltng der tegenwoordige re geering te wijzigen. Er zullen drie nieuwe departementen in het leven worden geroepenvoor land bouw, buitenlandschen handel en werk loosheidsbestrijding. Twee departemen ten, die voor buitenlandschen handel en werkloosheidsbestrijding, zullen van tijde- lijken aard zijn. De nieuwe regeering zal bestaan ui» vijf socialisten, vijf katholieken, drie li beralen en generaal Denis. Van Acker, socialistisch afgevaardigde voor Brugge en rapporteur over hetwets- ontwerp Inzake de verplichte werkloos heidsverzekering zal waarschijnlijk wor den belast met het departement van werkloosheidsbestrijding. Hcymans, minister van oeconomiscne zaken, minister voor den middenstand en minister van landbouw zal het depar tement van landbouw behouden. Voor oeconomlsche zaken wordt ae naam genoemd van Gille Yarnaux, ee liberaal, die koninklijk commissaris voor de Borlnage ls, Voor het departement van buitenlandschen handel wordt ?en°e°r Charles Emmanuel Janssens, liberaal ai- gevaardigde voor Nijvel. Spaak beraadslaagt echter nog! ROEMENIË. Wordt Comnen vervangen? Er gaan geruchten, dat de minister van buitenlandsche zaken Comnen binnenoor zal worden vervangen door Basil Grlgore, thans gezant te Londen. GRIEKENLAND. Joden geweerd uit Duitsche en Italiaansche zaken. Duitsche en Italiaansche firma's hehhf'J van hun hoofdkantoren opdracht gekrts. alle personen, die niet van zuiver arise afkomst zijn, uit hun dienst te °ntf!forf„ Reeds hebben de In Piraeus geyesttg - Duitsche en Italiaansche zaken al n*- Joodsche bedienden en klerken, die arische afstamming niet konden bewus ontslagen. Aan Joodsche vertegen*!»1, gers is medegedeeld, dat men hun dieru> niet meer noodig heeft. t

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2