h.cmndersen. BINNENLAND jémiPm lh lêM Haw De fturoper LEIDSCH DACE' AD - Derde Blad Maandag 5 December 1938 De collecte voor de Joodsche vluchtelingen Staatshoofden voor de radio Demonstratief Onder wijs-c on gres Wolkenkrabber te Amsterdam niet toegestaan 40-jarig bestaan Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven Uiterlijk in 1941 een Psychopathenwet Kou op de borst OPBRENGST MEER DAN DRIE TON. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de Duitsche Joodsche vluchte lingen heeft een zeer hoog bedrag op geleverd. Een eindcijfer wordt nog niet officies! gemeld maar het is zeker dat men de driehonderdduizend gulden overschreden heeft. (De jaarlijksche EmmabloemcoIIecte levert gewoonlijk ongeveer f.65 a 70.000 op). Te Amsterdam ontving men vele ontroe rende blijken van belangstelling voor de inzameling ook. van de allerarmsten. Een van deze verdient wel een speciale vermel ding. Deze gift bestond uit een breede gouden trouwring en twee gouden oorhan gers met edelsteenen en ging vergezeld van het volgende briefje: .Deze gave is door mij gegeven en is het beste, wat ik doen kan. Moge God het zegenen en den armen vluchtelingen genadig wezen". Op deze preciosa is reeds een bod van I honderd gulden gedaan. In totaal verzamelde men te Amsterdam ruim f. 50.000. In Rotterdam kan men rekenen op f30 a f. 40.000. Verder heeft de collecte opgebracht te: Groningen f.9300; Haarlem f. 7200: Utrecht ƒ.12.000; Apeldoorn f.7000. Over Den Haag zijn nog geen cijfers gemeld. Uit Voorschoten komt ons ter oore dr> enkele collectanten hier en daar hatelijk heden te incasseeren hadden van Duit sche dienstboden, die niet bereid waren de collectebus bij de familie binnen te bren gen. waarvan zij toch wel hun loon zullen aanpakken. De verlenging van den leerplicht zou met zich brengen, dat tal van Jongens en meis jes een jaar later zouden worden afgele verd op de arbeidsmarkt, hetgeen vermin dering van de werkloosheid ten gevolge zoj hebben. De laatste spreker van het congres, de heer J. van Driel besprak de eischen ir zake de leerlingenschaal. Tienduizend onderwijzers staan werkloos en zii zouden gaarne hun overbelaste col lega's behulpzaam zijn. Terugkeer tot den toestand van 1932 zou 10.000 leerkrachten werk geven. Verlaging van de leerlingenschaal het middel dat helpen kan weigert men. De regeering acht goed onderwijs niet zoo belangrijk, dat zii geld er voor over heeft. De regeering is er verantwoordelijk voor. dat voor deze werkloozen geen plaats meer is. aldus spreker. OOK H. M. DE KONINGIN ZAL SPREKEN. Naar de ..Daily Telegraph" verneemt wor den schikkingen getroffen voor een nieuwe serie wereld-radio-ultzendingen, waaraan zeventien landen zullen deelnemen, die op de New-Yorksche wereldtentoonstelling ex- poseeren. Zij zullen in Januari, Februari, Maart en April a.s. plaats vinden. Zij wor den eiken Zondagnamiddag gehouden, be ginnen om 1.30 uur New-Yorkschen tijd en duren een half uur. Zij zullen toespraken Inhouden van de staatshoofden der betrok ken landen of vooraanstaande staatslieden en muziek, gespeeld door de nationale or kesten en militaire kapellen. Elke uitzen ding zal in de geheele Vereenigde Staten worden opgevangen, evenals in het land van uitzending. Reeds hebben de volgende staatshoof den er in toegestemd te spreken: Lebrun president van de Fransche republiek, 1 Januari; dr. Douglas Hyde, president van Eire en de Valera, eerste minister van Eire, 8 Januari; koning Christiaan van Denemarken, 15 Januari; Koningin Wilhelmina 22 Januari; koning Carol van Roemenië 12 Februari; koning Haa kon van Noorwegen 19 Februari; koning Leopold van België 26 Februari; prins Paul, regent van Joegoslavië, 5 Maart; koning Victor Emanuël van Italië 12 Maart; admiraal Horthy, regent van Hongarije, 19 Maart; prins Tsjitsjiboe, broeder van den keizer van Japan, 2 April; koning Gustaaf van Zweden, 9 April. VAN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS EN N.V.V. Vanwege het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen en den Bond van Neder landsche onderwijzers ls Zaterdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een gemeenschappel k de monstratief congres gehouden, waarop di verse onderwerpen, het onderwijs betref fend. aan de orde werden gesteld. Na een inleidend woord van den voorzit ter van het N.V.V., den heer E. Kupers, trad als eerste spreker op de heer W. By- molt, met het onderwerp: ..De positie van he', voorbereidend onderwijs". De heer Bymolt pleitte voor de eenheids- school. welke zoozeer bestreden is. In dit systeem heeft de voorbereidende school de taak de grondslagen voor de algemeene ontwikkeling te leggen Iedere speciale school is uit den booze. De lagere school heeft haar taak in haar zelf. zij is een op voedingsinstituut. waarin ieder kind zijn geestelijke functies kan ontwikkelen met het oog op de latere beroepskeuze. Hoe lang moet deze voorbereidende op leiding dan duren? De grondschool" zal naar boven minstens met twee jaren moe ten worden verlengd. Wij hebben noodig een voorbereidende school tot het zevende jaar, daarna een grondschool tot het vijf tiende jaar. waarna de speciale verdere op'eiding kan gekozen worden De heer C. van der Lende behandelde vervolgens de positie van het nijverheids onderwijs en verschillende vragen, welke ln verband met de ambachtsschool naar voren komen. Er moet komen goed vakonderwijs, ge geven od de ambachtsschool en daarbij aanvullend vakonderwijs volgens het leer lingenstelsel en het leerMngencontrae, te geven op werkc'aats en fabriek. 's Avonds behandelde de heer S. de Bella Jr. de vcleng ng van den leerpiieh, Het standpunt van de S.D.A.P. is de 9 jarige lecrrüch* hoewel slechts de 8-jarige gevraagd wordt. TAST NIET IN HET STADSBEELD- Bij Kon. Besluit is het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij een be sluit van den gemeenteraad van Amster dam betreffende den bouw van een wol kenkrabber aan de Weteringschans is goedgekeurd, vernietigd. Het Amsterdamsche Raadsbesluit schiep de mogelijkheid op de plaats der perceelen Weteringschans 28 en 28 a een flatgebouw van twaalf verdiepingen ter hoogte van 40 meter op te trekken. Gedeputeerde Staten hebben daar goedkeuring aan verleend uit de overweging, dat daaraan geen op de Wo ningwet gegronde bezwaren in den weg staan. Op voordracht van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandsche Zaken heeft de Kroon thans in afwijkenden zin beslist en wel op grond van strijd met het al gemeen belang. Het Kon. Besluit overweegt o- m„ dat bij den aanleg van den stadswijk, waarin deze perceelen gelegen zijn. er kennelijk naar gestreefd is een stadsbeeld in het leven te roepen, waarin het monumentale ge bouw van het Rijksmuseum zal dominee- ren, doordat de hoogte en verdere afmetin gen van de andere gebouwen onderge schikt blijven aan die van dit belangrijke centrum van onze vaderlandsche cultuur, tevens het belangrijkste bouwwerk van het einde der negentiende eeuw in Nederland, dat ook inderdaad deze geheele wijk door haar aanleg, de schaal der bebouwing en de beplanting volkomen in harmonie is met het domineerende bouwwerk, terwij zij zich tevens op zeer schoone wijze aansluit bij het onmiddellijk daaraan grenzende oude stadsbeeld en een fraaien overgang vormt tot het daarachter gelegen ruimer aange legde Museumkwartier. Dat een stad welis waar als een levend organisme beschouwd moet worden, dat zich moet kunnen ver vormen naar de eischen, die de steeds wis selende omstandigheden daaraan stellen, doch dat de erkenning hiervan niet in zich sluit, dat er in dient te worden berust, dat een karakteristiek en waardevol stads beeld wordt vernietigd, zonder dat over wegende redenen van algemeen belang daar toe nopen: dat bovendien, wanneer de bouw van één „wolkenkrabber" is toe gestaan, aanvragen om op andere percee len aan de Weteringschans soortgelijke bouwwerken op te trekken niet met. goede redenen afgewezen zullen kunnen worden. Heden is het 40 jaar geleden dat beslo ten werd tot oprichting der Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling op de in het voorjaar te houden al gemeene vergadering dezer instelling het 40-jarig bestaansjubileum officieel te her denken. zoodat heden slechts een interne herdenking plaats vindt in een gecombi neerde vergadering van bestuur en raad van toezicht. Na afloop van deze vergade ring wordt door het personeel een fraaie bronzen plaquette in de hal van het kan toorgebouw, voorstellende F. W. Raiffelsen, aangeboden, uitgevoerd door den beeld houwer Cephas Stolthamer Bij de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eind hoven zijn 568 plaatselijke boerenleenban ken, verspreid over geheel het land, aan gesloten, welke te zamen ruim 75.000 leden tellen. GEDEELTE VAN DEN HAAG IN HET DONKER. Zaterdagmiddag te ongeveer half zes werd plotseling een gedeelte van het Sta- ten-kwartier te Den Haag in het duister gezet tengevolge van het bezwijken van den transformator op het Stadhoudersplein bij de Valeriusstraat. Hierdoor kwamen de kabel in de Stadhouderslaan, de helft van de Valeriusstraat. de Aert van der Goes- straat en die aan een zijde van de Swee- linckstraat zonder stroom, evenals de daar op aftakkende kabels in de diverse zij straten. De technische dienst van het electrisch bedrijf heeft onmiddellijk ge tracht door inschakeling van andere trans formatoren het gestoorde net weder onder spanning te brengen Aangezien echter de kabels van twee kanten moeten worden gevoed, waren hierbij verschillende moei lijkheden te overwinn-n. Om half zeven was de storing echter weer opgeheven. 1 In verband met de bezwaren, aangevoerd tegen het opnieuw verlengen van de tijde lijke regeling tot het ter beschikking van de regeering stellen van personen, bij wie i tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke sto ring der geestvermogens bestond, heeft de minister van Justitie aan de Tweede Kamer medegedeeld dat hij bereid is toe te zeg gen, dat voor zooveel van hem afhangt —zijnerzijds uiterlijk in den loop van jaar 1941 het initiatief tot een definitieve regeling zal worden genomen. MINISTER PIROW NAAR LONDEN VERTROKKEN. Minister Pirow en zijn secretaris zijn Za terdagavond met dr. H. D. van Broek huizen per auto naar Hoek van Holland gereden, waar de Zuid-Afrikaansche ge zant afscheid van hen heeft genomen. Met de nachtboot zijn de belde heeren naar Harwich overgestoken, om van daar naar Londen te reizen. DE BRUG TE MAARSSEN. In de naaste toekomst van belang voor het doorgaande verkeer. Te Maarssen is een nieuwe hooge brug over het Merwedekanaal voor het verkeer opengesteld, waarmede de nabij gelegen lage draaibrug alsmede de draaibrug te Zuilen haar taak beëindigd zien en bin nenkort zullen worden weggenomen, schrijft de K. N- A. C. De bouw der nieuwe brug vloeit voort uit de werken tot verbetering van den vaar weg van Amsterdam naar den Boven-Rijn, ten behoeve waarvan het Merwedekanaal aanzienlijk wordt verbreed. Behalve voor het scheepvaartverkeer, dat lastige obsta kels ziet verdwijnen en voor het plaatse lijk verkeer, dat geen gesloten brug meer zal vinden, doch daartegenover zich nu de hooge opritten moet getroosten, is de nieu we brug echter in de naaste toekomst tij delijk van groot belang voor het doorgaan de verkeer van Amsterdam naar 's-Herto- genbosch en verder. Zoals bekend zal een geheel nieuwe weg AmsterdamOudenrijn worden aangelegd, aansluitende aan den reeds gereed zijnden weg OudenrijnVianenZaltbommelden Bcsch. Met het gereedkomen van dezen nieuwen weg zullen echter nog enkele jaren ge moeid zijn. Groote spoed wordt echter be- tracht met het zuidelijke gedeelte. O. m. zal op 27 Dec. a.s. worden aanbesteed het bouwen van een betonnen brug over den Leidschen Rijn onder de gemeenten Ouden rijn en Utrecht. Zoodra deze meest zui delijke 7 kilometers van den nieuwen weg AmsterdamOudenrijn zullen zijn voltooid kan al het verkeer van Amsterdam naar het zuiden via de nieuwe brug te Maars sen worden afgeleid en kan het dus de moeilijke traverse door de bebouwde kom van Utrecht ontgaan De nieuwe brug, die een rijbaanbreedte lan 6 M. en vrijliggende rijwielpaden heeft, zal dus tijdelijk een allerbelangrijkste functie gaan bekleeden voor het doorgaan de verkeer- CULTUREELE BETREKKINGEN MET ZUID-AFRIKA. Zuid-AJrlkaansch hoogleeraar komt naar Nederland. Men zal zich herinneren, dat de Neder landsche regeering er voor eenlge maan den toe overging, een commissie in het le ven te roepen, welke haar van advies zal hebben te dienen inzake de bevordering van de cultureele betrekkingen tusschen Nederland en Zuld-Afrlka. Kort daarop kon worden medegedeeld dat ln Zuld-Afrlka een soortgelijke com missie in het leven geroepen was door de regeering van de Unie van Zuid-Afrika- Als gevolg hiervan kan medio December hier te lande de komst van prof. dr. C. M. van den Heever uit Johannesburg worden tegemoet gezien, die door de regeering der Unie naar Nederland is uitgezonden. Prof, van der Heever ls een litterator van naam. Ofschoon de uitzending van Nederlandsche zijde van geleerden naar Zuld-Afrlka voorshands niet zal kunnen worden bestreden uit daartoe op de rljks- begrooting ter beschikking gestelde gelden, bestaat nochtans gegronde hoop dat In den aanvang van 1939 zal kunnen worden over gaan tot het zenden van een Nederlandsch geleerde naar de Unie, waartoe de benoo- dtgde fondsen van verschillende zijden mo gen worden verwacht. Dr J. C. A. SIMON THOMAS OVERLEDEN In 77-jarlgen ouderdom is Zaterdagavond te Den Haag overleden dr. J. C. A, Simon Thomas, oud adviseur-scheikundige bij de Koninklijke Nederlandsche Marine. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier in de Oranje-Nassau-orde. De crematie van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s, geschieden na aankomst van den trein van 11.40 uur te Westerveld. Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en ni£. Ze werkt als papplcister en door de genccsl krachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, vergemakkelijkt ademhaling en helpt -- de meeste kou in één nacht. 4544 (Ingez. Med.) VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag weigerden demotoren van de Hembrug over het Noordzeekanaal doordat de automaat gestoord was. Na 4 uur kon men de brug opendraaien en de acht wachtende schepen laten passeeren. Ook het treinverkeer heeft eenige stagnatie on dervonden. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om on derwijs te geven in de architectuur, ir. H. T. Zwiers te Haarlem. Lil Ned. Oost-Indië DE BEGRAFENIS DER VLIEGRAMP SLACHTOFFERS. BANDOENG, 5 December lAneta/ANP), De vier slachtoffers van de vliegramp v«n' Zaterdag op het vliegveld Andir, werden des middags in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. De plechtigheid, die met militaire eer geschiedde, werd bijgewoond door den commandant van het leger en vele andere militaire autoriteiten- Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij ook de commandant der luchtvaartafdeeling, luitenant-kolonel van Oijen. SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. BANDOENG, 5 December (Aneta/ANP) Het sportvliegtuig PK-SAD. een de Havil- land Moth, bestuurd door den chef van de afdeeling propaganda van de general motors te Batavia, den heer J. Th van Buuren, raakte gistermorgen om 9,44 uur boven Pengalengan een hoogspannings kabel. De kabel brak, terwijl het vliegtuig neerstortte in het Tjipanoendjang-meer. De heer van Buuren werd gered door leden van de Bandoengsche jachtclub. Hij bleef ongedeerd. Het verongelukte toestel was het eigen dom van de Bandoengsohe vliegclub. Door het luchtvaartbureau van het departement van verkeer en waterstaat worden heden een onderzoek naar de toedracht van het gebeurde ingesteld. Co*rH«t* M.a. Bo. Juist toen de geleerde zoons zouden vertrekken, kwam de I I eigenlijk drie zoons. Maar er was niemand, die op den derden derde broer aanloopen. Ja, de eigenaar van het landgoed had zoon lette. Die werd nooit meegeteld, omdat hij zoo heel anders was dan zijn broers. Vjj[) r roei Ti y lïlSÊÈ li Neen, de derde broer was lang niet zoo geleerd als de belde ar.deren. Wat wist hij van Latijn? Wat van den Staat en het Rijk? Niets, niets en nog eens niets. Men noemde hem daarom ook Hans, de Stumper, „Waarom hebben Jullie je zoo mooi praten mede te dingen naar de gemaakt? En waarom rijden jullie op die mooie paarden?" Hans de Stumper vroeg het, zonder een antwoord te verwach ten. Maar nu kreeg hij het wel. En zoo hoorde hij, dat de knappe broers naar het Hof gingen, om door hun verstandige hand van de koningsdochter. „Heb je niet eens gehoord, dat herauten den wedstrijd ln het geheele land bekend gemaakt hebben? Echt weer Iets voor jou, om daar niet op te letten!" Met deze woorden wilden zij vertrekken, maar Hans riep: „Wel, daar wil ik ook wel aan meedoen!" De broers lachten hem echter hartelijk uit, 8avefl hun paarden de sporen en vertrokken. 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10