ST. NICOLAAS 1938 De Katholieken en de Onderwijsbegrooting LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 December 1938 Derde Blad No. 24138 Mmdi J9sfe Jaargang BUITENL. WEEKOVERZICHT Vreemde wisselwerking DE PELLETS VAN Dr. J. B. MEENK En nog steeds speelt Mars ieder jaar weer voor Sint r FIETS LIC HT CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK Tegen en toch vóór Sterker nog dan ooit tevoren springt momenteel de eigenaardige wisselwerking In het oog tusschen de as Berlijn-Rome en het verbond Londen-Parijs. En men mag ticti afvragen of dit toeval dan wel opzet is1 De verhouding tusschen Italië en Enge land is tengevolge van het in werking stel len van het. accoord van Londen zoo ver beterd, dat zelfs ernstig wordt gedacht aan een bezoek van den Duce aan de Engelsche hoofdstad na Chamberlain's reis naar Rome. Trouwens, Italië heeft het vlootver- drag van 1936 thans ook geteekend Daarnevens ziet men de verbetering In de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. die volgende week zullen wor- dfn opgevoerd tot de reeds vroeger aan kondigde verklaring naar den trant van die te Muenchen tusschen Hitier en Chaim- berlain. Von Ribbentrop komt daarvoor expres naar de lichtstadHij ware wellicht reeds op bezoek geweest, indien de C.G.T. de regeering-Daladier niet tot een kracht proef had uitgedaagd, die intusschen is ge leverd en is uitgeloopen op een echec voor oe roode leiders, doch daarover straks nog iets Zooals bekend, staat men in Frankrijk op het standpunt, dat het altijd de moeite vaard is, om te trachten iets voor den vrede te doen en vandaar, dat men te Parijs ooren heeft voor de Duitsche voorstellen; ook al koestert men geen al te groote ver- trachtingen daaromtrent. Want wat is er momenteel overgebleven van de verklaring tin Hitler en Chamberlain? Nadere directe onderhandelingen lijken zelfs thans niet meer binnen het bereik der mogelijkheden te liggen; en het droeve probleem der Joodsche vluchtelingen is niet het eenlge beletsel daarvoor, al heeft in de Angel- Saksische landen dit gewelddadig optreden tegen personen van ander ras blijkbaar den Beesten indruk gemaakt, gelet ook op de berichten uit Amerika, waar een antl- Duitsche vloedgolf over het land gaat, ttaaraan zelfs de president deelneeemt; zie diens uitspraak, dat de officieele betrek kingen, niet verbroken, doch opgeschort tengevolge van het terugroepen der gezan ten niet zuilen worden hervat, voor de vervolgingen in. Duitschland ophouden! Zijn Londen en Rome eikaar dus gena derd, Londen en Berlijn kunnen elkaar nog •jet vinden en het omgekeerde ziet men thans bij de twee Latijnsche zusterstaten. Parijs en Berlijn vinden elkaar, doch Frankrijk en ItaliëHet boterde tus- stbtn beide landen reeds geruimen tfjd tiet, zooals men weet, hoezeer Londen ook pp best deed, om toenadering te brengen, Mc bleef mokken, zonder echter recht sreeks de redenen op te geven voor de roortdurende verwijdering. Nu is echter fet gordijn op gegen: 11a een rede van paf Clano over de Italiaansche houding ijdens de jongste dagen van crisis •reed uitgemeten werd het groote aandeel ran ien Duce bij het behoud van den trede! werd uit den stoet van afgevaar digden de kreet „Tunis" gehoord! Later Jfrd daaraan nog Corsica toegevoegd en |slfs Savoye! Waar in totalitaire staten •iets ongeorganiseerds plaats vindt, mag Mn veilig aannemen, dat Rome op een lergélijke niet-officieele wijze zijn eischen take deze oude strijdvragen eens heeft lillen doen hooren, om na te kunnen gaan, hoe daarop gereageerd wordt. De as Btrlijn-Rome heeft dit jaar wel bijzonder titgesproken in het belang van Duitsch- 'snd gewerkt, zelfs tot zeker nadeel van ilslië, dat Duitschland thans aan den |E?cnner ziet staan en zich een rechtstreek- khen weg naar den Balkan heeft zien (penen Er heerscht daarover in Italië een Klere geprikkeldheid en het is heusch niet Ifeikbeeldig. dat Italië momenteel op zijn teurt eens voordeelen wil zien. Die voor- Men moet het vinden rondom de Mid- «llandsche Zee, vandaar de kreet naar funis, Corsica en Savoye! Van Fransche zijde worden de aldus zij - Wings gestelde eischen van Rome met gmote beslistheid van de hand gewezen, Baar intusschen zijn de betrekkingen er iniet op verbeterd. Zelfs ondervindt hetbe- wk van von Ribbentrop er eenlgen hinder van, want men vraagt zich te Parijs af. •at Duitschland wel zegt van die eischen |'an zijn as-genoot en of het die wil 'idersteunen! Er is derhalve een vreemde wisselwerking 1 «hen de leden van beide bondgenoot pappen, die zeer moeilijk geheel is te Men. I htusschen kan de Fransche premier Da- iiiei thans na het bestaan van de kracht- P'oef met <ïe C.G.T. met meer gezag spre- ifn namens het Fransche volk. Onder stu kende kracht der communisten, had de EGT, zich laten verleiden tot een poli- jtieke staking van 24 uur. die algemeen zou pijn. De regeering heeft zich niet laten Nimldeeren, integendeel, heeft krachtig hn zich afgebeten en het Fransche volk lééft duidelijk doen blijken, dat het niet ïföiend is van de wanorde en gestook der "ode broeders. Daladier is meester van H slagveld gebleven en heeft nu een Prachtige kans om ook in het parlemen- :e debat overwinnaar te blijven Maar nog is alle gevaar niet afgewend, daar de pG.T. er op allerlei wijze naar zal streven B revanche te nemen voor de zware ne- Maag. die het bij de algemeene staking, pie verre van algemeen was. heeft geleden. !)nmcr, dat het gevaarlijke drijven van puike geen verantwoordelijkheid dragende de-regeerders weer zoovele slachtoffers «1 maken, doch het is nu eenmaal het if'twendbaar gevolg van een dergelijk op- Nen; er is voldoende gewaarschuwd! j°or de rust volkomen zal zijn terugge- xeerd, zal er nog wel eenige strijd geleverd Boeten worden, in en buiten het pane- Bent! in België is ook weer een parlementaire C'W ontbrand, waarvan de gevolgen nog :;et zijn te overzien. Er zijn eenige teeke- ïl!. die wijzen op scheuring in de drie fc-'tijen. die onder Spaak de regeering vor- pffl, zoodat onverwachte gebeurlijkheden a(t uitgesloten zijn. Spanje en het Verre Oosten blijven ae ï'teld nog altijd verontrusten. Een rege- fS in Spanje lijkt zelfs eerder weer te 'Men uitgesteld dan te worden bevor- W daar Franco blijft vasthouden aan n. toekennen van de rechten van oorlog- Mende, waartoe Engeland en Frankrijk p 'ang niet bereid zijn. •opan haalt op het oogenblik wat adem. foote krijgsverrichtingen hebben niet Voor al Uw huisgenooten en familie BIJ HOEST EN KEELPIJN 30 ct. per doosje. Pl.m. 100 tabl. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 4450 (Ingez. Med.) Oe BOSCH fietslamp "n juweel* tje von hedendaagsche techniek voldoet oon de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr* strolend licht. Steeds betrouwbaor. Prijzen i 6 Volt, 1,8 Wott F. 6.25 6 Volt. 3 Wott met Alni- mogneetstoal F. 7.50. let op het merk Rofodyn. Verkrijgbaor bij den Erkenden Rijwielhandel. N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM (C.) KEIZERSORACHT 171 - TELEFOON 3 13 0 1 |4 lUNINi: 525 (Ingez. Med.) Nat. Bond „Mercurius" te Alphen Uw stuk ls niet voor opname geschikt. M. V. te K. Katwijk, Den Haag. Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Lage Zwaluwe plm. 80 K.M. plaats. Zelfs schijnen dc Chineezen eenig terrein te herwinnen. Maar Japan zal straks weer doorzetten. In welke richting? Heo is nog onbekend. Helaas neemt de in ternationale wrijving ook weer toe, daar Japan steecis minder egards heeft voor de belangen der open-deur-politiek. Spoedig tienduizend Duitsche vluchtelingen toegelaten. (Van onzen parlementairen medewerker). De Begrooting van Onderwijs is door de Tweede Kamer met 61 tegen 30 stemmen aangenomen. Deze 30 waren: de sociaal-democraten, de communisten, de natlonaal-socialisten en de staatkundig gereformeerden. En de roomschen? Zij hebben voorgestemd. Dr. Mollcr verklaarde, dat, „aangezien de Minister in de schriftelijke gedachtenwisseling opnieuw een bijna algeheele lijdelijk heid had getoond, de roomsch-katho- lieken overtuigd waren, dat het nutte loos was het overleg voort te zetten". Daarom hadden ze niet meer gedebat teerd. Niettemin zouden zij „in deze bij zondere omstandigheden en om belang rijke redenen" hun stem aan de be grooting niet onthouden. Die „belangrijke redenen" waren natuur lijk gelegen in het feit, dat de val van den Minister den val van het kabinet tenge volge zou hebben gehad. Namens de so ciaal-democraten en de nationaal-socialis- ten werd verklaard, dat zij met het oog op de leerlingenschaal zouden tegen stem men. De heer Albarda zeide openlijk, dat dit een stem was tegen het kabinet en niet tegen Minister Slotemaker alléén. Zoo ging de begrooting er door. De situatie betreffende de amendemen- ten-Moller inzake de «subsiriieering van de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg was vóór de eindstemming nog wonderlijker geworden dan ze Donderdag reeds werd. Zooals men weet was toen het eerste des betreffende amendement met één stem meerderheid aangenomen (47461, maar hadden over het tweede amendement de stemmen gestaakt (47—47). Hierover moest dus worden overgestemd. Welnu gistermiddag staakten over dit tweede amendement de stemmen opnieuwt 45451. Aangezien art. 109 der Grondwet bepaalt, dat, bij een tweede staking van stemmen een voorstel wordt geacht te zijn verwor pen, was dit dus met dit tweede amende ment het geval. Zoodoende stonden we voor deze situatie dat het eerste amendement inzake de sub- sidieering van Tilburg was aangenomen, doch het tweede verworpen. In zekeren zin kan dit laatste worden beschouwd als een correctie van de eerste beslissing, waarbij zooals men weet de heer Drees ver zuimd had de presentie-üjst te teekenen. anders hadden ook daarover de stemmen gestaakt. Die staking van stemmen is trouwens zuiver, want zij stemt precies overeen met het gevoelen van de voltallige Ka mer. Immers, indien de Kamer Donderdag vol tallig zou zijn geweest, zouden de stemmen toen evenzeer hebben gestaakt: 5050. En staking van stemmen in een voltallige Ka mer beteekent direct: verwerping. Zoodat er op dit oogenblik in de Ka- mer nog geen meerderheid voor subsi- diecring van Tilburg aanwezig is. Zóó is de werkelijke toestand. INTERPELLATIE OVER DE VLUCHTELINGEN. Opnieuw een vluchtelingen-debat in het parlement; thans interpelleerde de heer Albarda. Wij zullen ons in hoofdzaak bepalen tot het antwoord van Minister Colijn. Want de heer Albarda verwees, zeer begrijpelijk, in zijn rede naar allerlei gepubliceerde mede- deelingen en feiten. Hij verklaarde zich overtuigd, dat lang niet alle vluchtelingen in ons land kunnen worden toegelaten, maar hij meende toch dat de toelating op eenigszins ruime schaal dient te geschie den. Dit wenscht ons volk, zeide spreker. Hoeveel vluchtelingen zijn er nu in ons land? vroeg hij, en hoeveel kinderen? Ook informeerde hij naar de regeling, en hij crltiseerde het dat er zoo velen worden te ruggezonden, omdat ze geen voldoende pa pieren hebben. Alle Joden in Duitschland bevinden zich in levensgevaar!, aldus spre ker. Er is immers gezegd, dat, als er weer een nationaal-socialist ergens wordt aan gevallen, alle Joden zullen worden ver moord. Het plan-Mussert (vestiging in Guyana) wees de heer Albarda af; dit was niet een „Joodsch tehuis", maar een „huis der verschrikking", waarheen de Joden ver bannen zouden worden. Minister Colijn heeft geantwoord dat er inzake het regeerings-beleid op dit punt veel misverstand in het land bestaat. Sinds 1933 waren er (afgezien van thans) 24.000 Joden in ons land toe gelaten, waarvan er thans nog 16 a 17.000 aanwezig zijn. Hiermee aldus de Minister staan wij van alle landen aan de spits, gelijk hij nader aantoonde. Wat bovendien den toestand van het oogenblik betreft: toegeiaten worden: le. zij, die een vergunning hebben van den Minister van Justitie; 2e. zij, die met gel dige papieren door ons land naar elders reizen; en 3e. zij, die als „uiterst noodge val" moeten worden beschouwd. Op dezen grondslag waren tot voor enkele dagen (de „uiterste noodgevallen" niet medege- rekend), toegelaten ruim 2500 oudere vluch telingen (die in gezinnen zijn opgenomen), voorts ongeveer 200 vluchtelingen van middelbaren leeftijd, die in kampen kwa men. en eindelijk ruim 200 kinderen, ge plaatst in tehuizen. In de volgende dagen zullen er nog velen worden toegelaten, vooral ook veel kinderen. De Minister wees er op, dat we volstrekt niet weten welke van al die vluchtelingen tijdelijk hier zul len zijn; we moeten rekenen met een per manent of langdurig verblijf. Aan den eisch van de noodige papieren wordt in vele ge vallen niet vastgehouden. Wie echter hier voor doorreis toegang vragen, moeten na tuurlijk wèl de noodige stukken bezitten. Inzake het aantal personen, dat in totaal kan worden opgenomen, moet men al dus de Minister rekening houden met het feit, dat ze vermoedelijk voor altijd of voor heel lang hier blijven. Van alle kan ten komen verzoeken; ook uit Italië. De Minister verklaarde dat de Regeering niet kan voldoen aan den wensch van den heer Albarda, om langs de grens barakken te bouwen, teneinde alle vluchtelingen tijde lijk te herbergen, tot er is beslist Dan zou de toeloop te groot worden. De Minister heeft het beleid in bijzon derheden nader uiteengezet. Voor vele toegelatenen staan de betrok ken comité's garant, vooral waar het kin deren betreft, en personen die in kampe menten komen. Maar de onzekerheid, of zij garant kunnen blijven, bepaalt mede de verantwoordelijkheid der Regeering, In Rotterdam is een quarantaine-station in gereedheid gebracht voor vluchtelingen van middelbaren leeftijd: het kan 400 per sonen herbergen, en een kampement in Hoek van Holland nog eens 300; voor 200 kinderen is er zulk een station te Amster dam. Omtrent de huisvesting en onder dak-brenging in verschillende andere plaat sen deed" de Minister nadere mededeeling. Nog deelde hij mede. dat België niet op ruime schaal vreemdelingen kan toelaten (wel: 2000 kinderen), ten hoogste een paar honderd; Zwitserland kan, behoudens indi- vidueele toelatingen, alleen toelaten voor doorreis; Engeland wil, evenals België, vele kinderen opnemen (beneden de 17 jaari, en ook wel vluchtelingen, maar voorname lijk in de koloniën, doch dit is nog in over weging; Frankrijk heeft nog niet geant woord; omtrent Amerika wordt nog over legd. Aldus de Minister en wanneer men dit alles overweegt dient inderdaad er kend, dat Nederland verreweg het meeste doet. Maar uitdrukkelijk wees dr. Colijn er nogmaals op, dat het aantal toege laten personen in verhouding tot het totaal niet Onbeperkt kan zijn. Intus schen, 1000 toelatingen per week is niet weinig!, riep de Minister, en als wij zoo doorgaan, zijn we spoedig aan de 10.000. Met kolonisatie kan geen rekening wor den gehouden, zoolang zij niet vaststaat, en ze staat nog niet vast, zei de Minister, al wordt er met Engeland en Amerika overlegd. De Regeering kan niet meer doen en ook niet sneller werken, dan ze thans doet, te meer niet. waar zij ook tal van brieven krijgt, om toch niet te ver te gaan, brieven uit aüe levenskringen. Er is daarna nog een vrij uitvoerig debat gevoerd, waaraan verschillende sprekers deelnamen, maar dat geen nieuwe moge lijkheden opende. Trouwens: in de geheele discussie kwam weinig nieuws naar voren: vrijwel alles was reeds bekend. Enkele sprekers meenden dat er nog meer moest worden gedaan; enkele anderen bepleitten voorzichtigheid; de nationaal- socialisten verdedigden een plan voor een Joodsch Tehuis in Guyana, in welk plan ons Suriname is inbegrepen, maar de Mi nister en prof Van Gelderen betoogden, dat het zoo goed als onuitvoerbaar is, In zijn dupliek heeft de Minister open hartig verklaard, dat, als men nog eenigen tijd doorgaat met 1000 vluchtelingen per week toe te laten, het oogenblik nadert waarop de grens definitief meet worden gesloten. Waartegenover de interpellant bleef staan met zijn advies, om zooveel mogelijk te doen, want het volk wenscht dit.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9