VANGE SALTS FEEST-SURPRISE BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 December 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL PAK DIE RHEUMATISCHE PIJNEN VAN BEIDE KANTEN AAN LUCHTVAART Daar komt de van Uiltje! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN SIGAREN Algemeene Toestand BerlijnRome en ParijsLonden. DE OOGSTDIENST. Naar aanleiding van de door den Bijzon deren Kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente alhier" in zijn vergadering van 11 November j.l. gedane uitspraak, omtrent den hier ter stede gehouden dankstond voor het gewas, waarvan wij in ons blad melding maakten, heeft een aantal jongeren, die actief aan den oogstdienst deelnamen, zich gewend tot den kerkeraad dier gemeente. In hun adres betuigen zij er van overtuigd te zijn. dat de zegen, die van den oogst dienst is uitgegaan, de uitspraak van den Bij zonderen Kerkeraad niet rechtvaardigt. Zij zouden het betreuren, indien tot den ouden vorm van dezen dienst werd terug gekeerd en verzoeken den kerkeraad met den meesten aandrang het ingenomen standpunt te hereien. Wij vernamen nog. dat ook van andere zijden uit de Ned. Herv. Gemeente stem men opgaan voor het behoud van den oogst dienst in den laatst toegepasten vorm. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand November. Gevonden: autodop. armbandhorloge, actetasch. armband met steentje zilveren armband, achterlicht van een rijwiel, bril len badpak, bankbiljet boekje, ceinturen, sigarettenkoker, cahier dynamo, das. etui inh. koker met naalden enz., handschoenen halsketting, handbeschermer, jas kanarie, kindertaschje. koffertje, lap keukendoeken, lantaarntje mutsen, mondharmonica, mu ziekstuk medaille L.P.S.V.. nummerplaat, nummerbord, portemonnales. passer, pakje, inh. f*anel,pantoffel, rozenkransen, R.K. kerkboekje regenmantel, statief, sleutels, stroodas sliplap. tabakszak, taschje, vul penhouder, verzendingsboekje waterlaar zen. zakmes, zak aardappelen, zilveren beursje, zilvergeld Gevonden in het Postkantoor: een bank biljet. Gevonden in de tram (stadslijn): een boek. handschoenen, portemonnaie, een pakje. inh. wit schortje, knippatroon, ro zenkrans. damesparapluie, portemonnaie. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen lederen werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. Vermindering van het aantal leerlingen per onderwijzer is van GROOT PAEDA- GOGISCH BELANG VOOR ONS ONDER WIJS; bovendien is het een KRACHTIGE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. IS DIRECT NOODZAKELIJK. K. O. V. 4465 (Ingez. Med.) VERHVl'RDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. LIBERALE STAATSPARTIJ. Onder voorzitterschap van den heer J. Heringa vergaderde gisteravond de afd. Leiden der Liberale Staatspartij, waarbij de begrooting der gemeente Leiden het voornaamste onderwerp der besprekingen vormde. De heer W. van der Laan ver strekte hierover verscheidene inlichtingen. Mr. L. J. van Klaveren werd gekozen ais secretaris der afdeeling. Aan den schei denden secretaris, den heer A. L. Boot", werden woorden van dank gebracht.' De heer J. Mulder alhier slaagde voor het examen wiskunde L. O. Rheumatische pijnen vinden eenerzljds hun oorzaak in een overzuring van het organisme, anderzijds in een ophooping van schadelijke stoffen, als urinezuur. Beide oorzaken kunt U tegelijk bestrijden door het nieuwe middel Vange Salts, dat zelfs in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren en dat tevens door krachtig aansporende werking op nieren, lever en Ingewanden het urinezuur radicaal zal verdrijven. Lijders aan rheumatische pijnen, U ziet er is nu een nieuw en krachtiger middel voor U, dat door zijn dubbele werking ook daar zal helpen, waar andere middelen faalden. Wacht er niet mee, de prijs kan voor U nimmer een beletsel zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. De najaars-vergadering. In hotel „den Burcht* heeft de Ver- huurderbond de najaarsvergadering ge houden. welke door, den heer J zitman werd voorgezeten. In zijn openingswoord liet de voorzitter de verschillende reques ter welke in het algemeen belang van de hulseigenaren, van den Bond zijn uitge gaan de revue passeeren en wees op de belangrijke openbare vergadering, een week geleden gehouden, waarin de heer drs. A. W. Hermse, secretaris van de ver- eeniging van huiseigenaren ..Het Eigen dom" te Rotterdam en de heer L. Klaver, redacteur van het ..Bondsorgaan" de leden hebben Ingelicht over de strekking en hare gevolgen van de Huurbelastingwet, die de Regeering wenscht in te voeren. De notulen van de ledenvergadering valt 17 Maart 1938 werden ongewijzigd goedge keurd De begrooting en de exploitatie-rekening voor de onroerende goederen voor 1939 werden, nadat enkele inlichtingen waren verstrekt, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot leden van de kascpmmissie voor 1939 werden de heeren A. van Amerongen, mr. H R Goudsmit en P. Oudshoorn gekozen, die deze benoeming aanvaardden. Bij de mededeelingen werd er opnieuw op gewezen, dat de leden verplicht zijn, al vorens onroerende goederen te. verhuren of toestemming tot onderhuur te verlee- nen. inlichtingen naar de gegadigden ten bondskantore in te winnen en een toe stemmingsbriefje van den Bond tot ver huur in ontvangst te nemen. In den laat- sten tijd hebben enkele leden tegen deze verplichting gezondigd, waarvan zij de onaangename flnancieele gevolgen hebben ondervonden Verder werd betoogd, dat het noodzakelijk ls, iedere huurovereen komst, hoe gering ook. in een bondshuur- contract vast te leggen, om later groote onaangenaamheden en schade te voor komen. Tijdens de rondvraag, werd de vraag ge steld, of de bondsvergoeding in de kosten van. een proces, wanneer na vonnis tot ontruiming, de huurder tijdelijk in de wo ning wordt gelaten, zal worden uitbetaald. Besloten werd, dat de leden verplicht zijn bij een dusdanige situatie het bestuur hiervan onmiddellijk in kennis te stellen en dat voor de regeling van de proces kosten leder geval afzonderlijk door het bestuur zal worden bekeken. Tenslotte kwam opnieuw de Huurbelas ting ter sprake, waarbij werd opgemerkt, dat deze uit de huizen-exploitaties niet meer kan worden opgebracht. Duidelijk werd uiteengezet, dat deze belasting de huiseigenaren zal treffen als een twee snijdend zwaard, omdat verwacht wordt, dat bij de inwerkingtreding van de 2 pet. belastingwetten, de huiseigenaren deze heffing van meerdere zijden in andere vorm op hun conto zullen krijgen. Ook tegen betaling aan de bron, waarbij om. gedacht werd aan het plakken van huur- zegels. werden gegronde bezwaren inge bracht. omdat bij de wijze van huur- innlng. zooals deze algemeen is ingebur gerd, ongewenschte toestanden zullen ontstaan. Het bestuur zeide toe. in deze diligent te blijven in samenwerking met den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Bij K. B. van 30 Nov. J.1- is de eer ste luitenant P. Gips van het 4de regiment infanterie alhier benoemd tot kapitein. Onze stadgenoot de heer Leo Dee be haalde het einddiploma (solospel) voor violoncel aan het Koninklijk Conservato rium voor ARizlek te Den Haag. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG IN MEXICO VERONGELUKT. Tien dooden Een vliegtuig van de Pan-American Air- i ways is. 'vijf minuten nadat het van het vliegveld te Mexico City was opgestegen naar het Zuiden van het land, tegen een berghelling gevlogen en verbrand. Zeven passagiers en drie leden van de bemanning zijn om het leven gekomen DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 7 uur vertrok de „Zilver reiger" met gezagvoerder GeysendoHfer van Schiphol naar Indlë. Aan boord bevond zich 306 K G. vracht. 437 K G. briefpost en 26 K.G. pakketpost. Er hebben 14 passagiers geboekt. 4450 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 4 DECEMBER. Haarlemmermeer (Hoofddorp) Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. J. C. Salverda. Aalsmeerdervveg) Ned. Herv. Kerk: V.m. half tien. den heer W. T. J. Koudstaal. «Londen) Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 u., de heer P. v. d. Berg. (Badhoevedorp). Nëd. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed.H.D.ds. H. E. Gravemeijer van Amsterdam. :vvv Vijfhuizen) Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie. de heer Brörens. NU IN SURPRISE D00ZEN VAN 3. 10 STUKS GEBQREX: Teunis. z. van C. B. Zirkzee en J. C. v. d. Reijden; Jacoba. d. van C. Holswilder en J. M. P. Hefjberg; Sophia, d .vam W. Barendse en M. Spoelstra; Jan Bartholcaneus, z. van B. Heems kerk en G. Jungerius; Willem Wouter, z. van B. N. Schmidt en J. W. H. Kuntze. OVERLEDEN: J. v. d. Plas. zoon, 2 mnd.; M. A. Teernstra. dochter. 17 jaar; J. v. Deventer, huisvr. v. L. v. d. Lubbe. 57 jaar; JD.v. Duykeren. hsvr. van H. J. Scheffer. 65 j. Uiltje-Subliem I. 1.50 Uiltje-Penaal f. 1.80 Een vroolijke Uiltje-feestdous, inhoudenJe 3 blikken doozen, die heel handig bij elkaar verpakt zijn. Tezamen dus 30 uitgezocht-fijne Uiltje's. Zoo'n smakelijke sigaren-surprise klinkt als een klok. En hoe aantrekkelijk óógt deze feestdoos met dat Oud-Hollandsche Wintef» tafereel er op! Een prachtige Uiltje-verrassing! Vraag Uw leverancier. N.V. SIGARENFABRIEK .LA BOISA". KAMPEN 4462 (Ineez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Melkinrichting „Het Zulvelhuis". Kraaler- straat 34a, Leiden. Vestiging filiaal: De Sitterlaan 17, eLiden. o.d. naam: J. J. A. van Schie. Tieleman en Dros, Middelstegracht 107— lil7, Leiden, fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen. Uittredend Commissaris: F. G. H. Gerlings. Nieuwe Commissaris; mr. D. C. M. Stigter. Wassenaar Naamlooze Vennootschap Hotel Café Restaurant „Het Witte Huis". Wilhelmlna- park 33. Oegstgeest Overleden Commissa ris: J. G. Hoevenaar Von Ribbentrop, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, zal Dinsdag as. te Parijs aankomen en Donderdagmorgen we derom vertrekken. Het program van zijn bezoek is nog niet definitief vastgesteld, doch men acht het waarschijnlijk, dat de onderteekening van de Fransch-Duitsche verklaring het voornaamste doel van Von Ribbentrop's bezoek reeds Dinsdag zal geschieden. Op denzelfden dag zal mi nister-president Daladier zijn gast een lunch aanbieden, minister Bonnet noodigt hem des avonds op een diner. Voorts wordt Woensdag een banket gegeven door de Duitsche ambassade. Voorts wordt medegedeeld, dat zeer bin nenkort twee Brltsch-Italiaansche commis sies ingesteld zullen worden voor de rege ling van verschjöende kwesties betreffende !de Italiaansche en Britsche belangen in Afrika. Het Britsch-Italiaansche accoord had in de instelling dezer commissies voor zien. Egypte zal- wórden uitgenoodigd aan den arbeid deel te nemen, voorzoover zijn belangen bij de regelingen betrokken zijn. Franpois Poncet, de Fransch ambassa deur te Rome. heeft bij Ciano een démarche ondernomen wegens de betoogingen, die zich eergisteren hebben voorgedaan in de fascistische kamer, waar afgevaardigden kreten hebben geuit, zooals: „Tunis", aldus de passage der verklaringen van Ciano inzake de „natuurlijke aspiraties van het Itallaansoh volk" onderstrepend. Het onderhoud tusschen Poncet en Ciano heeft drie kwartier geduurd. Volgens een bericht van Reuter uit Rome, zou Poncet uiting hebben gegeven aan de verbazing van de Fransche regee ring over het feit, dat een manifestatie be treffende Fransch grondgebied zou zijn opgewekt door de regeering van een land. dat in vrede met Frankrijk leeft. Hij zou hebben duidelijk gemaakt, dat Frankrijk Italiaansche aanspraken op Tunis een on derwerp acht, dat te dwaas is om over te discussieeren. De Fransche pers slaat een knachtigen toon aan. De „Intransigeant" schrijft: „Men moet in het buitenland -weten, dat Frankrijk één is en dat moederland en overzeesche gewesten een geheel vormen, waarop wij nooit een aanslag zullen duiden. Indien het buiten land gemeend heeft te kunnen rekenen op onze binnenlandsctoe oneenlglheden, indien het geloofd heeft, dat wij werden onder mijnd door het virus der revolutie, dan heeft de 30ste November een duidelijk beeld te zien gegeven. Frankrijk zal zijn eens gezindheid hervinden om de veiligheid van zijn grenzen, van al zijn grenzen te ver zekeren". De „Paris Soir" vraagt: „Wat wil Italië?" Heeft het werkelijk territoriale eischen? Dan ls het antwoord van Frankrijk zeer duidelijk: een „neen" zonder omwegen. En ls in Januari 1934 geen verdrag geteekend? WIJ houden onB aan de verdagen. Of ls e: sprake van een onderhandellngsmanoeuvre! Den is dat een soort conversatie, waarvoor Frankrijk geen belangstelling heeft. Als de Italianen ons iets te zeggen hebben, laten zij dat dan doen". De .Liberté" schrijft: „Tunis. Dzjtboeti, Corsica, dat alles zal Fransch blijven. Het Fransche publiek stelt er prijs op, dat men dat weet. HIet ls bovendien geen geheim, dat het demografisch argument, dat de Ita lianen zoo vaak gebruiken, ten aanzien van Tunis in het voordeel van Frankrijk ls". Volgens de „Journal des Debats" kan deze beginnende campagne slechts een nauwe eenheid tusschen Frankrijk en Engeland tengevolge hebben. Hun volkomen verzet tegen ontoelaatbare aanmatigingen zal den vrede handhaven. Men zou van het bezoek van von Ribben trop gebruik kunnen maken om lederen twijfel daarover in zijn geest te doen ver dwijnen. Zoo zou zijn bezoek werkelijk nut kunnen hebben, aldus het blad. Italië blijft het antwoord echter niet schuldig. In de Glornale d'Italla wijst Gayda op de groote verrassing, gisteren door de Parljsche Temps getoond naar aanleiding van <ie onthullingen, door Ciano gedaan tijdens zijn redevoering in de Ka mer over de Italiaansche mobilisatie In de dagen, voorafgaande aan de overeenkomst van Muenchen. Het blad schrijft, dat deze verrassing begrijpelijk is, daar de door den minister van buitenlandsche zaken gegeven uiteenzettingen alle verhalen over de hou ding van Italië, welke door de Fransche bladen in die dagen ln omloop werden ge bracht (om te beginnen door de Temp* Casino-Theater. Een machtig grootsch filmwerk is „De charge van de lichte bri gade". Ze beeldt een fragment van den Krimoorlog uit, dat omgeven is met ro mantiek en avontuur. Dit verhaal uit den Russlsch-Turkschen oorlog vindt zijn cli max in de beroemde charge van de Lichte Brigade Aleer het echter zoover is, hebt ge het leven van een Britsch-Indisch regi ment gevolgd in zijn strijd tegen de onbe trouwbare grensstammen. De buitenopna men in dit bergland rond de vesting Chu- koti zijn onbeschrijflijk mooi, voegt daarbij een „gezond" verhaal, en het karakter van as film is vo'.roende aangegeven. De hoofd figuur in dit leven van een grensgarnizoen is majoor Vickers, wiens liefdesgeschiedenis een voorname plaats inneemt. Maar de mi litaire en politieke troebelen aan de Af- ghaansche grens zijn veel belangrijker, want hier Lntrigeert de sluwe Soerat Khan even onbetrouwbaar als geeslepen en tegen dsztn Heerst Khan be-int de haat van de Lichte E- te branden. Wanneer Soerat Knan dan de zijde van den vijand kiest, k nt de onvergetelijke aanval op den vijand, de charge van de Lichte Brigade. Het gelijkt een doodenrit, van duizend rui ters over oneffen bodem, de vuurpelotons tegemoet en met een geweldige suggestivi- teit in beeld gebracht. Het ls meesterlijk van realiteit, die strijd op leven en dood, waarin Soerat Khan omkomt. Errol Flynn is de hoofdfiguur in dit van spanning ge laden filmwerk, en Olivia de Havilland een knappe actrice. De sluwe Soerat Khan wordt vertolkt door Henry Gordon, een Oosterling gelijk. Voor de pauze draait ,,De doorzetter" met Reb Russell in de hoofdrol, terwijl opna men van het bezoek van Koning Leopold het programma completeeren. Rex-Theater. Henry Hathaway is een knap regisseur Dat bewijst onomstootelijk zijn artistieke visie op de romantiek der zeeën in „De ondergang van de William Brown". De film begint in de rechtszaal in het jaar 1842. Een jong zeeman, Michael Taylor, wordt ma?samcord in volle zee ten laste gelegd, want hij heeft cedurende den ondei'"ang van de „William Brown" de eene helft van de schipbreukelingen uit de reddingsboot gedreven, om de andere helft te kunnen behouden. Michael Taylor wordt schuldig bevonden. Op dat oogenblik ver schijnt een afgezant van de Koningin van Engeland, die een boeiend relaas geeft van de avonturen van den zeeman en de film vertelt het verhaal verder. Michael Taylor was stuurman op een slavenschip en wordt na een tijdje zelfs kapitein. In die hoeda nigheid komt hij in aanraking met de pa trouille-vaartuigen. De slavenjager zegt Michael vervolgens vaarwel, en we zien den zeeman terug op de „William Brown" op weg naa r Amerika. Aan boord bevinden zich luitenant Tarryton en zijn zuster Margaret. Zij is de vrouw in het verhaal van dit onstuimige zeemansleven. Doch midden op den Atlantischen Oceaan valt in de ruimen een olielamp om. Hoog laaien de vlammen op en een leder snelt in de reddingsboot. De boot ls te vol geladen en terwijl de „William Brown" in de golven verdwijnt, wordt de strijd om het lijfsbe houd gestreden. De boot schept al water en dan neemt Taylor het commando op zich. Met de revolver in de hand blijft hij de situatie meester, al wordt de eene helft dan ook gered ten koste van de andere. Prachtig is deze scheepsramp in scène ge zet en Gary Cooper staat hier op het hoog tepunt van zijn kunnen. De tweede film is „Hollywood Hotel" een perfecte „musical" met Bennie Goodman en zijn band. Trianon-Thcater. In het Trianon- Theater hebben Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen hun intrek genomen. Aan deze eerste groote teekenfilm hebben wij reeds gisteren een uitvoerige beschouwing ge wijd, zoodat wij ons daarom thans ont slagen achten. Sneeuwwitje wacht, naar wij mogen veronderstellen, een drukke week, doch met haar zeven kleine mede werkers zal zij haar gasten stellig waardig weten te ontvangen. In het voorprogramma wordt naast een uitstekende zwemfilm uit Midden-Amerlka de alleraardigste film „Vreemde Kost gangers" vertoond. Het is een vlotte de fectieve geschiedenis, die door Tom Walt en Renee Saint Cyr voortreffelijk wordt gespeeld. Lido-Theater. „Hoe is het met je Ba by?" is de hoofdfilm en zij werd vervaar digd volgens een beproefd recept van de Amerikaansche filmindustrie. De baby in kwestie is een luipaard en dit dier staat in het centrum van de geschiedenis, waarin Katharine Hepburn en Cary Grant een serie allerdwaaste, schier ongeloofelij ke avonturen beleven. Zij zijn respectievelijk de eigenaresse van het luipaard en een professor, die vier jaar heeft gewerkt aan het opstellen van een brontosaurus-ge raamte. Het is niet mogelijk een volledig verslag te leveren van wat er zich met „Baby" en rondom „Baby" afspeelt. De arme professor wordt tegen wil en dank meegesleept in de dolste situaties, want de grillige Susan heeft haar zinnen gezet op den zoöloog en dat beteekent: zor gen voor het luipaard, een auto stelen, in een damesklceöinzstuk rondloooen kort om de professorale waardigheid is bij de zen gang van zaken onmogelijk te hand haven. Als dan ook nog een wild luipaard naast het getemde ten tooneele verschijnt en men beurtelings het tamme dier voor het gevaarlijke en het wilde voor het makke houdtdan Is met recht een chaos ontstaan! Als de nood het hoogst ls en alle bij het „drama" betrokkenen zich achter slot en grendel bevinden, zonder iets te hebben misdaan, dan is de uitkomst nabij. Alle misverstanden worden uit den weg ge ruimd, het wilde luipaard wordt over meesterd, maar dan blijft nog de vraag: hoe krijgt Susan haar professor tot echt genoot? Zooals alles ln deze rolprent niet zonder schokkende gebeurtenissen afloopt vinden die twee elkaar niet eerder dan over het ineengestorte geraamte van den brontosaurus! Deze lawine van humor sleept den toeschouwer mee in haar vaart en ondanks alle onmogelijke dwaasheden voert zij tot een „normaal" slot: Susan hééft haar professor! Voor de pauze spelen Tom Keene en Bill Cody Jr. ln de Wild West-film „Cow boy Romance", een verhaal vol spanning en actie, waarbij veel strijd moet worden ge voerd vóór ten laatste het recht kan zege vieren. Het Hollandsch Nieuws brengt nog ?e reportage van het bezoek, dat Koning Leo pold aan ons land bracht. Luxor-Theater. De belangstelling ?p?r de uitstekende Hollandsche film „Vadert! Langbeen" is in de afgeloopen wee* Vo groot geweest dat de Luxor-di'ectie n.e moeten prolongeeren. Men kan er op r nen dat het er ook in de home He dr weer druk zaJ zijn en dit geestige plu» dat o.i. In kwaliteit vrij ver uit gaat do wat de Hollandsche filmindustrie tot 0 verre presteerde, is dat ongetwijfeld o" volkomen waard. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2