Schiphol Nationale Luchthaven Ernstig vliegongeluk te Bandoeng ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 No. 24138 Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt JAN DE NIE ZONEN 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Regeering stelt voor Rotterdam slechts63 K.M. van Amsterdam Standpunt der regeering K.L.M. voor Leiderdorp De „Wilde Zwanen' in boekvorm Schiphol centraal Twee militaire toestellen in botsing gekomen Alle vier inzittenden gedood DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD IM. NOOMEN STADSNIEUWS verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets.'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, -Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.1B Franco per post f 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mntL3, IN de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het Verkeerfonds doet minister Van Buuren de voor Leiderdorp en stellig ook voor vele andere gemeenten teleurstellende mede- deeling. dat bij de Kamer zal worden ingediend een wetsont werp tot deelneming van het Rijk in een Naamlooze Vennoot schap, waarin Schiphol wordt ingebracht als nationale lucht haven. Het inzicht, dat het uit economisch oog punt seboden is het luchtverkeer tusschen bet Midden-Westelijk deel van ons land en bet buitenland zooveel mogelijk op één iliegveld te concentreeren, aldus de minis ter. wordt reeds lang in de kringen der des kundigen gehuldigd. Het groeiend belang van het luchtver keer en de zorg der regeering voor het be- 'ïud van de positie der Nederlandsche hhtvaart in het internationale luchtver keer, hebben aanleiding gegeven, dat de «geering in de vllegveldenontwikkeling op Ktieve wijze wenscht deel' te hebben, ten «inde bij de verdere ontwikkeling van het troote internationale luchtverkeer voor de rlandsche luchtvaart zoo gunstig mo- l^lijke voorwaarden te scheppen. De regee- Qg acht het niet juist, dat de verdere jveld'-ontwikkeling hier te lande het iultaat wordt van een speciaal op de he dging van locale belangen gericht be- ield. De groote hier in het spel zijnde be- angen gebieden naar hare meening, dat sae ontwikkeling geleid wordt met het oog op onze nationale belangen, waarin ulter- lard een zoo goed mogelijke behartiging Tan de verschillende locale belangen begre pen is. Wordt nu een richtlijn getrokken voor de Tiiegveld-politiek van de naaste toekomst, daarbij er van uitgaand, dat die politiek in de eerste plaats gericht moet zijn op het dienen van het nationaal belang, dan moet set een complex van factoren rekening ge- couden worden, waarvan de voornaamste in de Memorie nog eens worden vermeld. De geschiedenis. Voorts geeft de minister nog een over- |Lcht van den loop der met de betrokken licmeentebesturen gevolgde onderhandelin gen, welk overzicht als volgt wordt beslo- ten. De weigerende houding van de twee ge meentebesturen en de vrees voor groot tijd verlies bij de handhaving van het oorspron kelijk plan voor dislocatie der militaire en Ergerlijke luchtvaartterreinen, gaven aan- •eidlng om dit plan opnieuw te overwegen, vaarbij in het licht der tijdsomstandighe den de verschillende factoren andermaal Hondig werden gewogen. Bij die nieuwe overweging stond voorop, Et het zoo snel mogelijk voorzien in de behoefte aan militaire luchtvaartterreinen jen primaire eisch van landsbelang was. "oen Waalhaven in verband met de hou ding van het Rotterdamsche gemeentebe stuur uit de plannen tot voorziening in die khoefte moest worden uitgeschakeld, kon T&n eenige gebondenheid der regeering tot medewerking aan het Rotterdamsche plan Et de stichting van een burgerluchtvaart- ferrein bij Overschie geen sprake meer zijn. Die medewerking was toch in uitzicht ge teld juist met het oog op het feit, dat de Kgeering Waalhaven voor militaire doel- fnden meende noodig te hebben. De over ruling van Waalhaven ten behoeve van de militaire luchtvaart vormde voorts een der tementen, waaruit de financiering van een teuw terrein bij Overschie was opgebouwd, financiering, welke een belangrijken «tralast op het budget van de gemeente Sterdam zou leggen. Schiphol. J &n nadere raming van de kosten van vliegveld bij Leiderdorp leverde, op Pond van een nader onderzoek, waaruit teek, dat bijzondere voorzieningen met trekking tot de bodemgesteldheid noodig Juden zijn, een tegenvaller op. Hierdoor kam het financieel aspect van het plan meiderdorp" in vergelijking met dat der diaire oplossing, waarbij Schiphol tot tnale luchthaven zou worden aange- n, in nog ongunstiger licht. &n en ander heeft aanleiding gegeven, 'f- deze tweede oplossing, welke voor het •s&rtement van Defensie de beste kansen N op spoedige voorziening in zijn be- ^•te, op den voorgrond kwam. Dat aan e oplossing uit een budgetair oogpunt ;'n^rijke voordeelen verbonden zijn, is telijk wanneer bedacht wordt dat Schip- f' reeds over uitgebreide en kostbare in gingen beschikt. Hoofdzaak bij de beslissing inzake het *uonale luchtvaartterrein voor het bur- luchtverkeer is echter uiteraard de li6. of het als zoodanig aan te wijzen terrein inderdaad kan geacht worden door voldoend centrale ligging in de behoefte van de groote bevolkingscentra aan een gemakkelijk bereikbaar vliegveld voor het groote internationale verkeer te voldoen. Toen ten aanzien van dit punt de regeering van oordeel was, dat Schiphol aan de in dezen te stellen eischen zou kunnen vol doen. werden onderhandelingen geopend met het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam. Deze onderhandelingen hebben geleid tot het opstellen van een plan, waar bij Schiphol wordt bestemd tot nationale luchthaven, welk plan in den vorm van een wetsontwerp tot deelneming van het Rijk in een N.V.. waarin Schiphol wordt inge bracht, de kamer eerlang zal bereiken. Met betrekking tot de vraag, hoe de directie van de K.L.M. en deskundigen op het gebied der burgerlijke lucht vaart zich de oplossing van dit vraag stuk denken, moge de minister vol staan met de mededeeling, dat de di rectie der K.L.M, voorstandster is ge bleven van het oorspronkelijke plan „Leiderdorp". Dat dan ook ongetwijfeld zeer aantrekkelijke kanten heeft. De regeering dient deze aangelegenheid echter in een ruimer verband te bezien en moet, steunend op de door de deskundigen gestelde desiderata, zelfstandig haar weg bepalen by het dienen van het complex belangen, dat hier in het spel is Naar aanleiding van de meening van sommige leden, dat de keuze van Schiphol als hef eenige vliegveld voor het interna tionale verkeer volstrekt verwerpelyk zou zijn, merkt de minister het volgende op. Weliswaar kleeft aan de bestaande verbin ding van Rotterdam naar Schiphol thans nog het groote bezwaar, dat daarvan deel uitmaken de Hoornbrug, de traverse door Ryswijk en 's-Gravenhage en de weg van 's-Gravenhage naar den Haagsche Schouw, doch het ligt in het voornemen aan dit bezwaar zoo spoedig mogeiyk tegemoet te komen door den aanleg van een autosnel weg van den bestaanden ryksweg Rotter dam-Den Haag naby Ypenburg, langs de Oostzyde van Voorschoten naar den nieu wen ryksweg bij Oegstgeest. Met uitvoering van deze verbinding is een aanvang ge maakt. Verder ligt het ln het voornemen binnen korten tyd ook een wegvak aan te leggen, dat van den genoemden nieuwen ryksweg onder Voorschoten een rechtstreek sehe verbinding zal geven met den auto snelweg van Sassenhelm naar Amsterdam onder Burgerveen. minui in i i aiMWH' i Voor slechts 30 cent. I Hebt U al voor Uw kinde- E ren een exemplaar gekocht E §1 van Andersen's „Wilde Zwa- nen", nu dit prachtige sprookje bij ons in boekvorm j§ is verschenen? E Zoo niet, haast U dan! j| E Voor slechts dertig cent kunt E U Uw kroost een groot ge- E noegen bereiden. E E Ook bij onze bezorgers te E §j Leiden en onze agenten in E de omliggende gemeenten E kunt u bestellen. j| %lllllllllinilllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|IIIIIIIHIIIMIIIir Rotterdam-Amsterdam 63 K.M. Wanneer dit wegvak zal zijn tot stand gebracht, zal de afstand van het centrum van Rotterdam Hofplein i tot Schiphol niet meer dan ongeveer 63 K M bedragen. Met een snelheid van gemiddeld 75 K.M. per uur, beteekent zulks dus een tyd van ongeveer 50 minuten. Zoolang dit wegvak niet gereed is, is de afstand 5 K.M. grooter. Verwacht mag dus worden, dat het rijks wegenplan in niet zeer langen tyd. b.v. 4 jaren, zoover zal zyn voltooid, dat volledig over een modernen, snellen weg van Rot terdam naar Schiphol zal worden beschikt. De meening, dat het binneniandsch lucht verkeer door de inrichting van een Centraal Luchtvaartterrein ernstig schade zou ly- den, deelt de minister niet. Dat by aanwyzing van Schiphol tot cen trale luchthaven vpor het groote interna tionale verkeer de belangen van Rotterdam aan die van Amsterdam zouden worden opgeofferd, is naar de meening van den minister niet juist. Al moge dan de ligging van Amsterdam ten opzichte van Schiphol gunstiger zyn dan die van Rotterdam, toch kan een rijtyd van ongeveer 50 minu ten geen belangryke beteekenis in het in ternationale luchtverkeer hebben. Verge ten moet hierby niet worden, dat. ook in dien Rotterdam over een „eigen" interna tionaal terrein beschikt, altyd nog eenige tyd noodig is om dat terrein uit het cen trum der stad te bereiken. Evenmin mag uit het oog verloren worden, dat het heb ben van één groot centraal luchtvaartter rein ook voor Rotterdam voordeel zal op leveren, als het komt te liggen op een af stand, overeenkomende met een rytyd, welke aannemelyk mag worden geacht en de vergelyking met de tyden verbonden aan de afstanden, waarop de luchthavens van de centra van een aantal wereldsteden zijn gelegen, kan doorstaan, terwyl op dat luchtvaartterrein alle verbindingen te za- men komen en dus een maximum aan ver- keersgelegenheid wordt geboden. Geen commissie. De minister deelt de meening van de le den, die van oordeel waren, dat handha ving van den bestaanden toestand in ieder geval ongewenscht geacht moet worden. De regeering acht geen aanleiding aan wezig om aan een kleine commissie een onderzoek op te dragen naar de meest ge- wenschte plaats van een Centraal Vliegveld binnen de waterlinie. De in het geding zijnde factoren zyn de regeering voldoende bekend en voor de afweging daarvan is zy zelf, met de haar ten dienste staande organen, het meest aangewezen. Vanmorgen zijn boven het vliegveld Andir bij Bandoeng naar Aneta meldt twee militaire toestellen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De vier inzittenden werden gedood. De slachtoffers zijn luitenant A. Benthem, luitenant jhr. A. Benthem van den Bergh, luitenant K. Schmid en sergeant Hoevenberg. De verongelukte officieren bekleedden den volgenden rang: A. Benitlhem was eerste luitenant der artillerie, jhr. A. v. Benthem van den Bergh was reserve eerste 1 ui te na n t-adspiran t-kor t-ver b and - vlieger en K. Schmid eerste luitenant der artillerie, waarnemer. Hoeveniberg was sergeant-monteur. Het ongeluk geschiedde te kwart over acht. Twee Koolhovens, de K-14 en de K-16, waren toen opgestegen voor een overland-vlucht. Een der toestellen werd bestuurd door luitenant Benthem, met als passagier luitenant Schmid. Be stuurder van het tweede toestel was luitenant van Benthem van den Bergh. met als passagier sergeant Hoeveniberg. De toestellen maakten een linksche bocht en terwijl, op 50 a 75 meter hoogte, het eene toestel door het andere werd ingehaald, werd het door dit toestel aangevlogen, waarop beide machines neerstortten. Een der vliegers beproefde nog zich door middel van een sprong met de parachute te redden, doch deze poging mislukte in verband met de ge ringe hoogte. Een der toestellen is ver brand. De bestuurders waren beiden in het bezit van het groot militair brevet. De begrafenis der slachtoffers zal heden in den loop van den dag plaats hebben. Onze Ongevallenpolis kan een ongeval niet voorkomen, wèi de geldelijke nadelen daarvan. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 4502 (Ingez. Med.) Rotterdamsche oud-gedienden vergaderen. In Rotterdam is een vergadering gehou den van aldaar woonachtige oudgedienden van 4 R.I. De secretaris der Rotterdamsche commis sie deelde mede. dat reeds een groot aantal oudgedienden zich heeft opgegeven om deel te nemen aan de réunie te Leiden op 9 Ja nuari 1938. Zelfs eendgen van 80 jaar gaven zich op. hoewel de leeftijd van de meesten ligt tus schen de 40 en 60 jaar. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Penseel, arbeider aan het station alhier, in dienst trad by de Ned. Spoor wegen Hedenmorgen had in de 3de klasse wachtkamer, welke hiervoor gereserveerd was en door de zorgen van den restaura teur met palmen en groen was versierd, in bij zijn van verschillende chefs de bu reau en verder personeel, voor zoover dat niet door dienst verhinderd was, de hul diging plaats. Nadat de jubilaris met zyn gezin door een commissie uit het perso neel per auto van huis was gehaald en was binnengeleid, nam de plaatv. stationschef öe heer Kuyk het woord. Daar de inspec teur plotseling verhinderd was, heeft hy my verzocht, aldus spr., u namens de di rectie en hem hartelijk geluk te wenschen. Na in het kort zyn loopbaan te hebben geschetst, overhandigde spr. namens de directie de oorkonde voor 25 jarige trouwe dienstvervulling en het gebruikelyke ge schenk onder couvert. Namens het perso neel bood spr. een rooktafel aan en aan zyn vrouw een bloemenmand- Het cadeau ging vergezeld van een album met de na men der gevers, op verdienstelyke wyze geteekend door een zoon van den onder- adingmeester Joode. Nadat de heer Kuyk namens den arbeider Boekhout een zelf vervaardigd hutspotje had aangeboden en alle aanwezigen den jubilaris hadden ge- lukgewenscht. dankte deze voor de har telijke huldiging. Ook te zynen huize ont ving de jubilaris veel blyken van belang stelling. DE RONDGANG VAN St. NICOLAAS. Hedenmorgen brachten Sint Nicolaas en zyn zwarte knecht een bezoek aan school Medusastraat B, waar zy door de kinderen der laagste klasse met vroolyk gezang werden ontvangen. Reeds zooveel dagen had vol verwachting het hart geklopt, dat de komst van den "Kindervriend nu dub bel werd gewaardeerd. Hy wist heel wat van de kinderen: de een babbelde te veel, een ander moest beter zyn best doen met lezen, doch over het algemeen tvas Sinter klaas best tevreden. De vreugde steeg ten top. toen Zwarte Piet kwam aandragen met een zak presentjes; met stralende ge zichten zongen de kinderen een afscheids lied. De leerlingen der le en 2e klasse had den buiten hun chocolademelk en tracta- tle, een extra cadeautje in ontvangst te nemen, bestaande uit speelgoed. De groo teren hadden door de tractatie en het ge bruikelijke lekkers ook een fynen ochtend Oudercommissie en onderwyzend perso neel, die dit feest organiseerden, kunnen er met voldoening op terugzien. De kinderen van de leden van het Al gemeen Ned. Verbond alhier, hebben gis termiddag in het Luxor-Theater het St. Nicolaasfeest gevierd- Nadat verschillende films waren vertoond, werden de kinde ren getracteerd en kregen zy geschenken mee naar huis. Gisteren heeft de Buurtver. „Groene- steeg Vooruit" in perceel Groenesteeg 4 een St. Nicolaasavond georganiseerd voor kinderen van leden en donateurs. De kin deren werden op verschillende versnape ringen onthaald Zeer voldaan gingen al ien na afloop huiswaarts. HET 125-JARIG BESTAAN VAN 4 R. I. BINNENLAND. Ondcrwijsbegrooting door de Tweede Kamer aangenomen. (3e Blad). Memorie van Antwoord inzake de water- staatsbegrooting. (Binnenland, 3e Blad) Mededelingen over het Verkeersfonds. (Binneniland, 3e Blad-). AMSTERDAM SC HE BEURS. Stille handel Kleurlooze markt - Nau welijks gewijzigde koersen Amerika kalm Beleggingsafdeeling prijshou dend. BUITENLAND. De Fransch-Italiaansche wrijving over Tunis (Buitenland, le Blad en 4e Blad). Belgische minister van financiën afgetreden (Buitenland, le Had). Hitler spreekt te Reichenberg (Buitenland, le Blad). Na de staking in Frankrijk (Buitenland, le Blad). Vonnis in het Amerikaansche spionnage- proces. (Buitenl. Gemengd, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. In den avond en voornacht: Krachtige tot matige wind uit Noordwest tot West. Koud en buiig weer, met regen en hagel buien en wellicht met onweers- verschijnselen. Meest gebroken lucht. In den nanacht en morgen over dag: Afnemende wind uit Weste lijke tot Noordwestelijke richtin gen, afnemend buiig en algemeen opklarend. Overdag zelfde tempe ratuur. SPARKLETS SYPHON om zelf spuitwater te maken en nog honderden practische geschen ken. - Steeds het nieuwste, mits het goed is. K. RAPENBURG 16 - TEL. 25 HEERENGR. 112 TEL. 1549 Enbovendien de waardevolle MIDZA-BONS (Ingez. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte od proefschrift getiteld: „Het karakter van Johann Heinrich Pesialozzi". de heer J. E. Chr. Geissler. geboren te Ma- nado IN.O.I.)idem tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: .Amthocyanin and Anthocyyanin Forma tion in Seedlings of Fa copy rum esculen'um Moench' de heer W. K. H Karstens ge boren te Leiden. Geslaagd ziin voor het candldaatsexamen theologie de heeren E. Eichhorn (Delft) en W. A Versteeg (Leiden). De levering van versch inlandsch rundvleesch, gerookt- en pekelspel van 10 Nov. j.l waarvan de gunn.ng was aange houden is thans gegund aan: N.V Brand te Rotterdam voor pekel- en gerookt spek voor resp. f. 0.66 en f.0.70 en J. J. Maastrigt te Leiden voor rundvleesch voor f. 0.52. alles per K.G. De heer en mevrouw K. A. v. d. Liefde, die de vorige week als vader en moeder van het Ned. Herv. Tehuis voor Ouden van Dagen 'G-sr Minnehuisl te dezer stede af scheid namen, zyn gisteravond in hun nieuwe functie van directeur en directrice van het Rusthuis der Ned. Herv. Gemeente te -s-Gravenhage geïnstalleerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1