De bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika Hoe Frankrijk aan Tunis en Corsica kwam LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 3 December 1938 Vierde Blad No. 24138 gemengd nieuws Ntenlandsch gemengd. 79$ie Jaargang Brand in artisten-pension te 's-Gravenhage |Vader en zoon verdronken T>d KARSOTE De „Reiger" en haar bemanning gereed voor het vertrek uitspraak in het Amerikaansche spionnage-proces Corsica werd van de Italianen gekocht Luchtaanvallen! Foto Van Vliet. Gisteravond omstreeks zes uur is brand aigebroken in het pand Amsierdamsche Veerkade no. 50 te Den Haak. waar geves- vj is het oension van den heer J. Tokkie. pjze was omstreeks dezen tyd aan tafel l^aan en eenige oogenblikken later kwam jet dienstmeisje zeggen, dat de radio piot- Kling was gestopt. Aan dii voorval wiidde jen aanvankelijk geen aandacht, doch na enkele oogenblikken kwam een buurman na den heer Tokkie. die even verder op toonde, meedeelen. dat de bovenverdieping nn het pension in brand stond. Men alarmeerde onmiddellijk de brand eer. die na eenigen tijd met twee motor- r.rens en een ladderwagen verscheen en vuur met kracht aanpakte. In het pension van den heer Tokkie lo eien veelal artisten. Zoo waren er nu nee Engelsche en twee Ncderlandsche ar- ;ten die optreden in de Bouwmeester- moe en in het cabaret Tabarls. De Neder- jmdsche artisten hebben een groot deel na hun kleeren en andere eigendommen tonnen redden, de Engelsche moesten het poetste gedeelte van hun toebehooren ach terlaten Ook de heer Tokkie is door den brand (tduoeerd Wel is hij verzekerd, doch niet Ben bedrijfsschade en iulst in dezen druk ten tijd beteekent dat voor hem een groote itriiespost. De artisten vonden een voor- kooig onderkomen ln het pand ernaast, logement van de Wed. van Look. Aanvankelijk woedde de brand hevig. De riammen sloegen uit het dak van de zol- ten-erdieping, doch door het krachtig In- gijpen van de brandweer was gevaar voor ïtbreiding spoedig geweken. Doordat de brand op de bovenste verdie- pin; woedde, hebben het pand en ook de buizen er naast, zeer veel waterschade ge- twen. Na een uur was men het vuur vrij- tel meester. De heer Tokkie deelde ons nog mede. dat lij des middags op de bovenverdieping een bS had uitgezwaveld. Of dit de oorzaak den brand is geweest, kan nog niet l zekerheid worden vastgesteld. I [EX WEEK GELEDEN MET HUN AUTO TE WATER GEREDEN. it hel begin van deze week meldden de liü-n de vermissing van vader en zoon El rogelkooplieden te Amersfoort, die op ^ïr.jdag 25 November j.l. per auto waren 'tereden en nadien niet terugkeerden. Beiden zijn gistermiddag naar „De Tijd" I idt. uit de Nieuwe Haven te Hilversum I in den wagen op den wal gebracht. Ikeed Donderdag kreeg de plaatselijke 1 lie van Hilversum eenig vermoeden, I de vermisten op het havencomplex gemeente zouden zijn te water gere- Immers, toen omwonenden nog eens vermlsslngsbericht in de pers hadden t'aen, herinnerden zij zich dat verleden Jfik Vrijdagavond een auto, die aanvan- fi.jk op den Vreelandscheweg reed we de duisternis den koers was kwijt- I aakt en daarom den loswal was opge- [Een familie informeerde Donderdag bij havenmeester of deze misschien ook den bewusten avond bezoek had ge- Jen. |Tocn de havenmeester ontkennend ant- ;dde. kwam dc gedachte op, dat de o van den loswal af wel een.? te water pi kunnen rijden. Onmiddellijk is men i ter plaatse gaan dreggen, doch eerst -"(rechtend omstreeks elf uur stootte op een auto. Deze was tegen den Mag opgehaald, en toen bleken inder ad vader en zoon K. de inzittenden Phln. [Dt zoon zat nog aan het stuur; de va- i, die achterin was gezeten, had kenne- I moeite gedaan de kap van de auto te ("brijzelen. Het was hem helaas niet piuZt. |De auto zelf, waarin verschillende vogel tjes waren geborgen, moest worden Rtsleept. HET AUTO-ONGELUK IN DEN HAAG. Dr. G. W. Tromp overleden. iGisteravond is in het Roode Kruis zie- 1'huis te Den Haag de 37-jarige dr. G. W. [.'«id. die. zooals reeds gemeld werd. gis- tchtend op den Leidschestraatweg al- Jsz hij een auto-ongeluk ernstig werd ge ïnd. zonder hij kennis te zijn gekomen, «leden. Zware verkoudheid j onmiddellijk verlicht door ln- IfiFÜibü haleeren vön de bacteriën- Ij Vdoodende KcrTsote-dampen. F 0.70 en F per flacon. (Ingrez. Med.) Het is nu ongeveer een jaar geleden dat de ..Overdekte" aan óe Haarlemmerstraat geopend werd en sinds dien is het aantal beoefenaars der zwemkunst hier ter stede zeer belangrijk gestegen. Niet alleen wordt er op alle uren van den dag gezwommen, maar er is ook steeds zeer groote animo op de avonden, welke door de diverse sportvereenigingen zijn gereserveerd. Tot de jongste van die clubs behoort „De Watervrien den", dat is: de zwemgroep van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Arbeiders Sportbond, en hoe goed het ook daar met de zwemmerij gaat. bleek ons gisteravond toen wij er even een kijkje na men en wij tientallen meisjes in het heldere water zagen zwemmen en stoeien. Onze fotograaf wilde er een plaatje van nemen, doch toevallig verscheen op dat moment geheel onverwacht Sint Nico- iaas in de „Overdekte", met het resultaat dat de kinderen in een ommezien op het terras om den Sint samendromden. Gelukkig verklaarde deze zich daarna bereid temidden der kinderen te poseeren! Naar wij vernemen zijn vervolgens zoowel de meisjes als de jongens op versnaperingen getracteerd en heeft de jeugd uit dankbaarheid tal van liederen gezongen. Interen is uitspraak gedaan in het pk Amerikaansche spionnageproces. I -'.ca Hofman, de kapster van Europa. T "oordecld tot 4 jaar gevangenisstraf. J. Voss tot 6 iaar. Glaeser en Rumrich f! iaar Ir' het uitspreken van het vonnis heeft Pk' Knox gezegd, dat de rechtbank bij I'Onnis bijna te lankmoedig is geweest. I deze beklaagden binnen de grenzen I "uitschland terecht zouden hebben Jv-aa zou hun lot veel verschrikkelijker pihceest. Deze agenten van een tota- ir mogendheid genieten thans de ge- ïan de democratie. Gistermiddag heeft het K.L.M.-vliegtulg „Reiger", de Douglas DC. 3 waarmee Dinsdag a.s de bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika begint ter gelegenheid van de 100ste herdenking van Dingaansdag en van het eeuwfeest van den Grooten Trek, met zijn volledige bemanning de proef vlucht gemaakt, die ook elk Indië-vlieg- tuig eenige dagen voor zijn vertrek met de eigen bemanning maakt. De twee bestuurders, Scholte en Viruiy, hebben het toestel, zooals het door den technischen dienst is gereed gemaakt, geïnspecteerd en in orde bevonden, de radio-telegrafist Pestman heeft korte- en lange golf-zender en -ontvanger, alsmede den boordpeiler in orde bevonden, de boordwerktuigkundige Dunk is tevreden over motoren, pompen en andere tech nische ingewikkeldheden, waarover hij het wakend oog heeft te laten gaan. en de steward Eggenhuizen is voldaan over zijn pantry, de ijskast en de victualiënvoor- raad. die gereed ligt om ingeladen te worden, terwijl hij ons trots het aan gebrachte stopcontact toont, welks be stemming wordt aangeduid door het woordje „shaver": het is bestemd voor het electrische scheepapparaat. dat voor de eerste maai een K.L.M.-toestel ter be schikking van zijn passagiers meevoert. Scholte en Viruiy leggen ons uit. dat de Reiger in geen enkele opzicht verschilt van elke andere D C. 3, die voor een Indië- viucht is gereed gemaakt. Ook hier is een aantal stoelen er uit genomen zoodat er slechts twaalf plaatsen zijn overgeble ven, waar de passagiers ruimte hebben om desgewenscht languit te gaan liggen Niettemin heeft de voorbereiding van de reis toch nog bijzondere zorgen geëischt, omdat natuurlijk de grondorganisatie ln orde moest zijn. De heer G. J. Reyers van het hoofdkantoor der K.L.M. heeft zich met deze voorbereiding belast en zal de reis mede maken. Voor het grootste deel leidt het traject langs door andere lucht vaartmaatschappijen bevlogen routes, en overal vindt men. wat van zeer groote be- teekenis is, een goeden grond-radiodienst. Tusschen Brokenhill en Livingstone wordt een traject gevlogen waarop geen vaste luchtdiensten worden onderhouden. Deze omweg wordt gemaakt om een bezoek te kunnen brengen aan de Victoria-water- vallen. En het eerste gedeelte van de reis, Amsterdam, Marseille. Napels. Athene, Cairo, biedt den piloten geen verrassingen want het is een gedeelte van de hun zoo bekende Indië-route. Op de terugreis wordt hierin dan ook een kleine variatie gebracht door van Cairo via Amseat, Benghazi, Catania op het eiland Sicilië, en Napels naar Marseille te vliegen. Er bestaat in Zuid-Afrika zeer veel be langstelling voor deze reis, die men appre cieert als een bijzonder vriendschappelijke geste van Nederland. Dit blijkt uit de groote collectie knipsels, zoowel uit in het Engelseh als in het Afrikaansch verschij nende Zuid-Afrikaansche kranten, welke men ons toonde. Het blijkt ook uit de ontvangst, welke men bemanning en pas sagiers van de ..Reiger" wil bereiden in alle plaatsen binnen de unie. waar geland wordt. Toen bij een voorloopige herziening van het oorspronkelijke reisplan besloten werd Durban, dat in dat plan was opgenomen, niet aan te doen ontving de KJL.M. een soort petitie van eenige honderden voor aanstaande ingezetenen van deze stad om toch vooral in Durban te komen, aan welk verzoek men heeft voldaan. Buitengewoon groot is de belangstelling voor het verzenden van post met de Rei ger. en reeds eergisteren had men op het postkantoor Amsterdam-centraal station meer dan tienduizend enveloppen ontvan gen voor den heen- en retourvlucht, waar aan gedurende vele dagen een 20-tal be ambten bezig was om ze van de voor deze gelegenheid gedrukte speciale postzegels te voorzien. Ook uit het buitenland wor den zeer veel enveloppen gestuurd. Van de bemanning is de commandant Scholte de eenige, die reeds eerder in Zuid-Afrika heeft gevlogen, namelijk in 1939, toen hij te zamen met Geyssendorf- fer in particulieren dienst was van den inmiddels overleden Amerikaanschen mil- llonnair Van Lear Black. Winkeliers prefereeren dagbladreclame. Dat het meerendeel der Nederland se!* winkeliers het liefst ziet dat er dagbladreclame wordt gemaakt voor de merkartikelen die zij verkoopen, maakte eenigen tijd geleden een enquête hier te lande uit. Thans wordt dit feit nog eens beves tigd door de uitkomsten van een Amerikaansch onderzoek; 75 "/o van een aantal leiders van groote zaken, die werden .gevraagd naar de meest effectieve reclame voor merkartike len, gaven de voorkeur aan dagblad reclame. Verder is het uit Amerika bekend, dat de winkeliers daar 95 °/o van hun reclamebudgetten aan dagbladreclame besteden. En ook in Nederland ge bruiken de winkeliers voor verreweg het grootste deel dagbladreclame. Deze feiten zijn daarom zoo belang rijk. wijl de winkelier dagelijks de resultaten van zijn reclame kan con troleeren. 4463 Tunis nauwelijks 50 jaar in Fransch bezit en door meer Italianen dan Franschen bewoond. De demonstraties na afloop van de Ita- liaansche Kamerzitting. waarin graaf Ciano zijn rede over de buiteniandsche po litiek hield, hebben in Frankrijk een alar- meerende uitwerking gehad. Italiaansche Kamerleden en jeugdgroe pen, partij en vakbewegingsinstanties de monstreerden onder de leuze: ,,Wy willen Corsica en Tunis hebben!" En omdat de Franschen bevreesd zyn, dat deze wen- schen der demonstranten tot staatswen- schen worden gemaakt, is het, gezien de doortastendheid, waarmede de dicta tuur- staten hun wenschen in vervulling plegen te doen gaan, geen wonder, dat men on gerust wordt. Inmiddels valt door deze demonstratie eensklaps de aandacht op deze twee Fran - sche bezittingen en het is daarom wel in teressant. eens even na te gaan, hoelang deze gebieden reeds deel uitmaken van het Fransche rijk en op welke wyze Frankryk deze gebieden in bezit kreeg. Allereerst is daar dan Corsica, het be kende eiland ln de Middellandsche Zee, waarover in alle schoolboekjes verteld wordt, dat het sinds eeuwen bewoond wordt door een zeer vrijheidslievend volkje dat er nog eigenaardige levensgewoonten op na houdt. Zelfs de bloedwraak was daar enkele jaren geleden nog in zwang en niet dan met de grootste moeite hebben de Franschen hieraan een einde weten te maken. De Franschen hebben een zwak voor Cor sica. Hun grooten keizer, Napoleon, werd er geboren en men heeft wel eens beweerd, dat de Franschman in Najjoleon op de be slissende momenten schuil ging achter den Corsicaan. Toen de Franschman de baas werd, toen Napoleon geen veroveraar meer wilde zyn, maar diplomaat, toen dus zyn Corsicaansche aard verdrongen werd. be- teekende dit tevens het einde van zyn heerschappijElba, Waterloo. Sint Helena.. Ook de Italianen hebben echter een zwak voor Corsica en met recht kunnen zij be weren dat dit eiland eigenlyk tot Italië behoort. Sommige Italianen gaan zelfs zoo ver, dat zy zeggen, dat Napoleon een Ita liaan wasmaar dit schynt toch wel een al te krasse stelling. Corsica, dan. gelegen in de Middelland sche Zee, de bakermat der Europeesche be schaving, heeft de bewogen historie van de landen rondom deze zee volkomen meege maakt. Het was in handen der Phoeniciërs der Grieken en der Romeinen, der Van dalen en der Saracenen. maar te langen leste kwam het omstreeks het jaar 1020 in het bezit van een der vele republiekjes, waarin Italië toen verdeeld was. namelijk van de republiek Pisa. Uit het bezit van Pisa ging het omstreeks 1300 over in het bezit van de republiek Genua en eeuwenlang heeft het tot het Genueesche grondgebied behoord. Italiaansche heerschappij meer schijn dan werkelykhcid. Eigenlyk maakte het meer in naam, dan metterdaad deel uit van de republiek Ge nua. De Genueezen hadden er niet veel 4* vertellen: de Corsicanen waren, zooals reeds gezegd een lastig volkje en als de Genueezen al te heerschzuchtlg optraden naar hun zin, maakten zy er vlug een eind aan door een opstand te organiseeren. Niettemin duurde de Genueesche heer- schappy voort tot het jaar 1729. Toen kwam het tot een opstand, die zoo ernstig was, dat Genua er geen raad meer op wist. Op dat moment herinnerde het zich ech ter. dat het door hechte vriendschapsban den verbonden was met Frankryk en dus riep het de hulp van de Franschen in. En inderdaad: in 1738 was de opstand bedwon gen. De Corsicanen hadden toen echter den smaak van de vryheid beet. In 1755 kwam het onder leiding van den bef aamden vrij heidsheld Paoli tot wiens aanhangers ook de vader van Napoleon behoorde, tot een nieuwe rebellie. En omdat op hun beurt de Genueezen er genoeg van hadden, telkens maar expedities naar het opstandige eiland te sturen, namen zy een kloek besluit en verkochten het eiland aan Frankryk. De Franschen slaagden er ln. in 1769 Paoli tot vluchten te noodzaken en namen het eiland in bezit. Toen de Fransche re volutie uitbrak, keerde Paoli weliswaar te rug en met behulp van de Engelschen ver dreef hy de Franschen. maar zijn ryk was van korten duur. In 1796 werd hy verdre ven en sedertdien is Corsica ongestoord in Fransch bezit geweest. Vruchtbaar is het eiland niet, economi sche voordeelen werpt het niet af. Maar. het is maritiem van zeer groote beteekenis zoowel voor de Franschen als voor de Ita lianen. En dus zyn de Italiaansche wen schen niet zoo heel onverklaarbaar.En ook het argument, dat Corsica eeuwenlang Italiaansch is geweest, is nog zoo gek niet. Maar gekocht is toch gekocht en Frankryk heeft Corsica toch betaald! De bewogen historie van Tunis. Dan is er Tunis. Ook al aan den oever van de Middelland sche Zee gelegen. En ook al historische grond De hoofdstad van Tunis ligt slechts en kele KM. ten Zuiden van de plek, waar eens het trotsche Carthago lag. Van hier uit ondernamen Hannibal en Hasdrubal hun grootsche legertochten tegen de Ro meinen. Nog steeds vormen de Punische oorlogen een indrukwekkende episode uit de wereldhistorie en als men de hardnek kigheid ziet, waarmede moderne dictatoren steeds maar op hetzelfde aambeeld blyven hameren, denkt men wel eens terug aan den senator van Rome Cato, die telkens als hy aan het einde van een rede was ge komen, besloot met de woorden: En voorts ben ik van oordeel dat Carthago moet ver woest worden Carthago werd verwoest. De bodem werd met zout bestrooid, opdat nimmer een nieuw ryk zou ontstaan op deze vrucht bare aardeThans ligt Tunis daar, en het is Fransch. De Carthagers werden door de Romeinen verdreven. De Romeinen moesten op hun beurt plaats maken voor de Vandalen en de Vandalen voor de Turken, die geheel Noord Afrika inlyfden by hun tfBtsche Arabische Rijk. Eeuwen en eeuwen lang bleef het land rondom Tunis Turksch. zy het ook al weer meer in naam dan in de practijk. Er regeerden Turksche Onderko ningen. die zich van den Sultan niet al te veel aantrokken Toen de Franschen in 1830 Algiers in bezit hadden genomen welk gebied aan Tunis grens, kregen zy vanzelfsprekend ook belang by Tunis en zij oefenden op dit gebied een vry sterken invloed uit. Ook toen de Turken in 1871 aan Tunis zelfbe stuur gaven, duurde die Invloed voort. Maar zoo langzamerhand was toen ook de tyd aangebroken, dat Frankryk begeerige oogen begon te vestigen op Tunis en slechts w-achtte op een goede gelegenheid om het in bezit te nemen. Een Abessijnsche kwestie in 1881. Het is wellicht de ironie der wereldhis torie, dat Frankryk toen precies hetzelfde deed, wat Italië enkele jaren geleden je gens Abessynië deed. Frankryk lokte grensincidenten uit. De grensincidenten kwamen. En de Franschen waren buitengewoon verontwaardigd. Zij waren niet tevreden over de houding, die de Tunesiërs aannamen na de incidenten en zy stuurden er een leger op af. Zulks geschiedde in 1881. Het leger versloeg de Tunesiërs en Frankryk was een belangrijk gebied rijker geworden Op precies dezelfde manier, waarop Italië Abessynië verwierf. Jaren later pikte Italië een ander deel van Noord-Afrika in: Lybië, dat thans tot een deel van den Italiaanschen staat is verklaard en dus niet langer koloniaal ge bied is. Lybië grenst aan TunisEn er doet zich een voor de Franschen onprettig feit voor. Er wonen in Tunis namelyk meer Ita lianen, dan Franschen. Om het precies te zeggen, volgens de jongste volkstelling wo nen er. afgezien dan van de groote groe pen Arabieren. Joden en Malthezers. 33.646 Franschen en 46.457 Italianen. Nu is er al herhaaldelyk wryving geweest over de rechten van deze Italianen in Tunis en dit heeft zelfs geleid tot een soort van accoord tusschen Frankryk en Italië. Dit accoord schynt niet bevredigend te werken. En omdat men in de fascistische staten niet van halve maatregelen houdt, dringt men thans niet aan op verbetering van dit accoord, maar op het in Italiaansch bezit brengen van Tunis! Van een nieuw politiek probleem kan men weliswaar nog niet spreken. Maar men weet toch nooit, waartoe een bepaalde kwestie in soms verwonderlyk korten tyd kan uitgroeien. Het is inmiddels wel merkwaardig, dat precies als 2000 jaar geleden Italië het oog laat rusten op het oude Carthago en dat de kans niet uitgesloten is. dat het van daag of morgen zyn eischen stelt! Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zeli daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrelcken de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd. Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13