Een ZAALBERG-DEKEN: BINNENLAND een middel tegen koude en rheumatiek- Die koopt U 'I best: H.feANDERSEN Haoy Dg fturoper IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 3 December 1938 Julianahuis te Parijs ingewijd Herkeuring van rijwielachterlichten Voorzieningen inzake tandheelkunde Bewaking van overwegen wordt opgeheven Aanschaffing van volksgasmaskers Koppen commandant der viiegschool Soesterberg De Oude Kerk te Delft in verval 4460 (Ingez. Med.V GROOTE BELANGSTELLING VAN NEDERLANDSCHE EN FRANSCHE ZIJDE. Het was gisteren een groote dag in het Nederlandsche studentenleven in de Fran sche hoofdstad. Het Nederlandsche gebouw in de Cité Universitaire aan den Boulevard Jourdan, officieel Julianahuis geheeten, is op plechtige wijze ingewijd, in tegenwoor digheid van den president der Fransche republiek, Lebrun, den Nederlandschen ge rant te Parijs, mr. J. Loudon en een groot aantal vooraanstaande personen, zoowel uit Frankrijk als uit Nederland. Minister Slote- maker de Bruine werd vertegenwoordigd door den directeur-generaal van het onder vijs. prof. dr. G. A. van Poelje en den heer p. Visser. Jhr. Loudon, die na het spelen van de twee volksliederen, als eerste het spreekge stoelte besteeg, ging o.a. nog in het kort de wordingsgeschiedenis van het gebouw na en gaf zijn blijdschap te kennen over het stre- Ten naar moreele herbewapening, hetwelk rich in Nederland afteekent en dat ook in Frankrijk, vooral bij de jongere generatie, Torm begint aan te nemen. De rede, welke herhaaldelijk door luid applaus door het groote aantal aanwezigen, dat de ruime gezelschapszaal meer dan ruide, werd onderbroken, werd gevolgd door toespraken van Fransche zijde, waarin bijna zonder uitzondering de nadruk werd gelegd op de groote samenwerking op we tenschappelijk en kunstgebied, welke reeds roovele eeuwen tusschen Frankrijk en Nederland bestaat. De heer André Honnorat, president van de „Fondation nationale pour le developpe- nent de la Cité Universitaire" stelde in het bijzonder in het licht het streven van de Cité Universitaire, deel te nemen aan het rereldvredeswerk en het internationaal el- bar begrijpen en bracht hulde aan den 'eltlatiefnemer tot den bouw van het te- I hls, den heer A. Preyer, wiens zoon bij het dtbreken van den oorlog zijn studie had t.iderbroken om. zooals spr. zeide, als held ic sterven op den grond van Frankrijk. De rector van de universiteit van Parijs, I Poussy, zeide o.a.: „men kan er zeker van I zijn, dat de vriendschap, die ik tijdens mijn I bezoek aan Nederland heb gevonden tus- I iohen professoren en studenten, hier even- eens zal worden aangetroffen. Prof. van Poelje drukte namens alleland- I genooten zijn groote voldoening uit over de voltooiing van het Nederlandsche huis. Namens de Nederlandsche regeering bood ipr. een Winkler Prins' encyclopaedic aan. Tenslotte sprak de Fransche minister Jean Zay. Uitvoering van openbare werken en uitschakeling van machines. VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen inzake de tandheel kunde. wordt het volgende ontleend: Tegen het eerste gedeelte van het wets ontwerp, waarin wordt voorgesteld dege nen, die aan het in 1930 gehouden examen hebben deelgenomen, doch daarvoor niet zijn geslaagd, of die daaraan hadden kun- nen deelnemen, doch dit niet hebben ge daan, nogmaals in de gelegenheid te stellen een examen af te leggen ten einde daar door de bevoegdheid van den tandheelkun dige te verkrijgen, verklaarden verscheidene leden ernstig bezwaar te hebben. Zij waren van oordeel, dat het niet aangaat, ten be hoeve van een bepaalde groep van perso nen steeds nieuwe wettelijke maatregelen te nemen, zonder dat de omstandigheden veranderd zijn. Deze leden achtten het niet juist aan niet-bevoegden, die wellicht thans in strijd met de geldende wet werkzaam zijn, de be- \oegdheid, welke zij missen, alsnog, zij het dan na een examen, toe te kennen en aldus een onwettigen toestand achteraf te sanc- tionneeren. Eenige leden hadden tegen dit deel van het wetsontwerp eveneens bezwaren, doch meenden, dat het niettemin behoort te wor den aanvaard, in de hoop. dat daarmede 'hderdaad aan de kwestie der tandtechnici I een einde zal komen. Vele andere leden stemden met dit deel tan het wetsontwerp geheel in. Zij waren »an meening, dat de billijkheid deze oplos sing inderdaad eischt. Er is gebleken, dat de uitvoering van de wet van 1929 niet aan de bedoelingen van den wetgever heeft be antwoord. Het is redelijk, dat de toen ge maakte fouten worden hersteld. Intusschen meenden verscheidene van deze leden, dat het wetsontwerp niet ver lenoeg gaat. Het bevat een voorziening im mers alleen ten behoeve van diegenen, die destijds tot het examen krachtens de wet 'an 1929 zijn toegelaten. Deze leden drongen er bij den minister JP aan, ook de wegens hun leeftijd niet- oegelatenen thans aan het te houden exa men te laten deelnemen, voor zoover zij •'thans vóór 10 Juni 1913 de tandtechniek beoefenden. Wat betreft het tweede gedeelte van het Jatsontwerp, waarin een nadere omschrij- 'big wordt gegeven van de bevoegdheid van tandheelkundige, welke eenerzijds een mtbreiding, anderzijds een beperking van me bevoegdheid ten gevolge zal hebben, ook hiertegen bestonden ernstige bezwaren. Verscheidene leden maakten bezwaar lt8en de voorgestelde uitbreiding der be- '«Rdheld. inïtlere !ec,en* meenden, dat de voorge- ?e'ue verruiming van de bevoegdheid der ?ndheelkundigen moet worden aanvaard, "e tegenwoordige toestand geeft huns ln- Jjju aanleiding tot zooveel moeilijkheden, J' deze niet kan worden gehandhaafd. DE WATERSTAATSBEGROOTING. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de Waterstaatsbe- grooting is het volgende ontleend: Dat het uitschakelen of beperken van het gebruik van machines bij de uitvoering van openbare werken om een grooter aantal arbeiders te werk te stellen ten slotte tot 1 werkverruiming zal lelden, staat geenszins i vast. Het is niet mogelijk dezen maatregel toe te passen zonder de werken kostbaar der te maken. Bij duurder worden van de werken zullen minder werken kunnen wor den uitgevoerd, zoolang de uitgaven binnen zekere grenzen moeten blijven. Wat door dien maatregel schijnbaar aan werkverrui ming ten goede komt, dreigt dus weer ver loren te gaan. Intusschen staat de minister niet geheel afzijdig tegenover den gewenschten maat regel. Meermalen worden werken, van zijn departement uitgaande, onder beperkende bepalingen ten aanzien van het gebruik van machines tot stand gebracht. Het betreft dan echter werken, welke ten deele in werk verschaffing worden uitgevoerd en waarvan de extra kosten boven die. welke bij nor male uitvoering met vrij gebruik van machines zouden moeten worden gemaakt, ten laste van het werkloosheidssubsidie- fonds komen. Aan het ontwerp wegenverkeersbeschik- king wordt thans de laatste hand gelegd, zoodat verwacht mag worden, dat de wegen verkeerswet spoedig in werking zal treden. Inderdaad is gebleken, dat vele rij wielachterlichten, hoewel tot een goed gekeurde soort behoorende, niet aan de gestelde eischen voldoen. Vele fabri kanten hebben, nadat zij op een be paalde soort achterlichten de ministe- rieele goedkeuring hadden verkregen, achterlichten op de markt gebracht, welke in belangrijke mate verschilden van de ter keuring ingezonden exem plaren, hoewel zij zich verbonden had den in Nederland geen achterlichten In den handel te brengen of af te leveren, welke niet aan de keuringseischen vol deden. De ministeT heeft hierin aan leiding gevonden om ten aanzien van alle tot dusver goedgekeurde soorten achterlichten herkeuring toe te passen; de goedkeuring verleend op die soorten, ten aanzien waarvan ernstige afwijkin gen en tekortkomnigen zijn geconsta teerd, zal worden ingetrokken. Ook de minister betreurt, dat invoering van de rijtijdenwet 1936 nog niet mogelijk is gebleken, hetgeen zijn oorzaak vindt in de onvermijdelijkheid van breedvoerig over leg door tusschen de beide hierbij betrok ken departementen omtrent de uitvoerings maatregelen. Het ontwerp-rijtijdenbesluit verkeert, thans in zoodanigen toestand van voorbereiding, dat invoering spoedig kan worden tegemoet gezien. Verlenging van diensttijden van het personeel ligt niet in de bedoeling. In overeenstemming met hetgeen in de millioenennota 1939 is medegedeeld, zullen maatregelen om de j aarlij ksche storting ter bestrijding van het tekort in het spoorwegpensioenfonds te hervatten, wor den voorgesteld, zoodra de ingediende be lastingvoorstellen zullen zijn aangenomen. Verhooging van die storting zal een punt van onderzoek uitmaken, zoodra de com- missie-Beumer haar verslag zal hebben uitgebracht. Op het oogenblik zijn 2 onbewaakte overwegen, nl. te Steen wijk en te Brunnen, voorzien van een automati sche waarschuwingsinrichting, welke uitstekend voldoet. Bij 9 overwegen, waarvan de bewaking zal worden op geheven. is de plaatsing van zoodanige inrichting in een ver gevorderd sta dium of in voorbereiding. Reeds ge- ruimen tijd is een onderzoek aan den gang, welke onbewaakte overwegen in aanmerking komen voor plaatsing van een automatische waa rschu wings- installatie. De minister stelt zich voor spoedig tot een urgentieplan te komen met betrekking tot de verdere uitbrei ding dezer installaties. Invoering van weekeindretours en van andere tariefmaatregelen tot sti muleering van het personenvervoer voor niet-zakelijke doeleinden, is door de nieuwe directie in studie genomen. EEN SYNDICAAT TE AMSTERDAM. Op initiatief van den commandant der Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam is een syndicaat in het leven geroepen dat een aanzienlijk kapitaal heeft bijeenge bracht voor den aankoop van gasmaskers, zoowel voor de bevolking van Amsterdam als van elders. De prijs van het zoogenaam de volksgasmasker bedraagt f.5 (men moet zich aanmelden bij de Vrijw. Burgerwacht Amsterdam, Singel 548) en krijgt kort na aanschaffing gelegenheid een demonstratie met het gasmasker bij te wonen. Daarbij worden dan gratis alle gevraagde aanvra gen verstrekt. Het is in dit verband belangwekkend te vernemen, dat tengevolge van het optreden als kooper van het syndicaat een te Am sterdam gevestigde fabriek die een be scheiden gasmaskerfabricatie op het punt stond te beëindigen, deze fabricatie niet slechts kan voortzetten doch wellicht eer lang aanzienlijk kan uitbreiden. OPVOLGER VAN WIJLEN KAPITEIN VAN GEMEREN. Naar wij vernemen, aldus de „Tel.", zal met het commando van de Viiegschool te Soesterberg, als opvolger van wijlen kapi tein-vlieger W. v. Gemeren, die omkwam bij de vliegramp met de „Ijsvogel", worden belast de kapitein-vlieger G. A. Koppen, die thans reeds als waarnemend commandant in functie is. Kapitein Koppen .een zeer kundig vlie ger, maakte ln 1927 de eerste postvlucht Amsterdam—Batavia v.v. met het vliegtuig „De Postduif"; tweede bestuurder was de K.L.M.-vlleger J .M. Frijns, de werktuig kundige J. Elleman. Kort nadien vertrok hij uit den militairen dienst en werd chef Vliegdienst van de K.N I.L.M., terwijl hij enkele Jaren geleden de leiding had van de karteeringsexpeditie naar Nieuw-Guinea. Het vorige jaar repatrieerde hij en trad hij weer in dienst van de Luchtvaartafdee- ling, waar hij als leeraar optrad bij de cur sussen voor de adspirant-reserve officieren vlieger-waarnemer De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Groot gevaar voor instorting van het dak. HET KERKGEBOUW GESLOTEN. In verband met een rapport van architect H. van der Kloot Meyburg hebben kerk voogden der Nederduitsche Hervormde ge meente te Delft besloten de Oude Kerk, in verband met dreigend gevaar van ins tor. ting van het dak, te sluiten. Vooral het gedeelte van het dak, dat zich boven en in de omgeving van den spreek- stoel bevindt, verkeert ln een slechten toe stand. Even veel gevaar schijnt de toestand in den Noorderzijbeuk op te leveren. Gedu rende de laatste jaren moeten de hoofd constructies der kerk veel aan soliditeit heb ben ingeboet. Een nader onderzoek wordt ingesteld, waarbij ongetwijfeld meer gebre ken van het gebouw voor. den dag zullen, komen. Aan een algeheele restauratie, welke enkele tonnen zal vergen, zal wel niet te ontkomen zijn. Het is echter niet uitge sloten dat de herstelwerkzaamheden in ge deelten zullen kunnen plaats hebben. De Zuiderbeuk verkeert nog ln een goeden staat. Msb. MINISTER PIROW IN DEN HAAG AANGEKOMEN. Met den „Etoile du Nord" Is de Zuid- Afrikaansche minister van handel en de fensie, de heer Pirow, gistermiddag om eenige minuten over half zes in Den Haag aangekomen. De Zuid-Afrikaansche gezant dr. van Broekhuizen, reisde met minister Plrow. in wiens gezelschap ook diens secretaris was. mede. Gevraagd naar een verklaring over den aard van zijn bezoek weigerde de minister elke inlichting. Dr. van Broekhuizen bevestigde het be richt. dat dit bezoek alleen als een beleefd heid tegenover hem beschouwd moet wor den. Over de plannen- van minister Pirow kon of wenschte hij niets te zeggen. Aan het diner, dat de Zuid-Afrikaansche gezant gisteravond ter eere van minister Pirow heeft gegeven, hebben deelgenomen de ministers Oolljn en Patijn, de vice-pre sident van den raad van state, jhr mr. Beelaerts van Blokland, alsmede dr. Mullet, oud-gezant en de heer J. Schilthuis han delscommissaris van Zuid-Afrika ln Neder land. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is te Luik de eerste steen gelegd van het Nederlandsche paviljoen, voor de internationale tentoonstelling van water- techniek welke het volgend jaar van Mei— November aldaar gehouden zal worden. Copyright P. t 8, Bos 6 Copenhogsn De vader van de twee broers was in zijn hart erg trotsch op I I maker., schonk hij hun een prachtig paard. Gelukkig hadden hen. En opdat aQ aan het hof een goeden indruk zouden I I zij goed rijden geleerd, zoodat 4j tn den staat, waar het paleis was, vast niet uitgelachen zouden worden. De zoon die het Latijnsche woordenboek uit zijn hoofd had geleerd en bladzijde na bladzijde daaruit zonder haperen kon duren, kreeg een melkwit paard. Invoering van weekeindretoura* VOORSTEL OM STORTING IN SPOOR WEGPENSIOENFONDS TE HERVATTEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds ontleenen wij het volgende: Omtrent de plaats, welke voor een luchtvaartterrein in Zuid-Limburg het meest in aanmerking zou komen, heeft de minister zich, op grond van een zijnerzijds opnieuw ingesteld onderzoek, een meening gevormd, welke ter kennis van het pro vinciaal bestuur van Limburg is gebracht. Een beslissing kan thans worden verwacht, zoodra de belanghebbende instanties ln Limburg tot overeenstemming zullen zijn gekomen. Omtrent de vraag, of het aanbeve ling verdient wijziging te brengen in het systeem van de op het motorver- keer drukkende lasten, wordt door vertegenwoordigers van de departe menten van Financiën. Waterstaat en Economische Zaken een onderzoek in gesteld. Dat het tekort met niet meer dan f. 9 millioen is teruggeloopen, moet voorna melijk uit lagere ontvangsten worden verklaard. Het streven van de nieuwe directie blijft evenals dat van haar voorgangster op uiterste zuinigheid gericht. Met maat regelen tot reorganisatie en bezuiniging wordt zoo krachtig mogelijk voortgegaan. Dnarnevens wordt er naar gestreefd de I inkomsten te verbeteren door het per sonen- en goederenvervoer per spoor aan ie moedigen j De dag van vertrek brak aan. Zorgvuldig smeerden de broers Slechts als bezuiniging gepaard gaat mondhoeken met levertraan in, zoodat zij met het spreken met verhooging van inkomsten, mag het volledig overwinning van tekorten veel succes toewenschte in den komenden wedstrijd I waarschijnlijk worden geacht. opzeggen, kreeg een koolzwart paard. En de andere zoo veel van het gildewezen afwist, zoo prachtig broer, die kon bor- geen last zouden hebben. En toen stegen zij op, onder de oogen van het geheele personeel van het landgoed, dat hen 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11