LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 29 November 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Stadsnieuws Binnenland Uit Ned. Oost-Indië De bandjir op Celebes Buitenland De moreele herbewapening VAN LEIDEN Kinderverlamming te Hazerswoude De meening van den heer Lotsy RADIO Frankrijk-Nederland van de baan Onze telefoonnummers (Builen vei tuuwuth u •njKIieiO dei fctea&cue) Copie van de al oi niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WELDADIGHFIDSPOSTZEGELS EN BRIEF KAARTEN VOOR HET KIND. Op 1 December zal de verkoop der Weldadig heidspostzegels en Briefkaarten voor het mis deelde kind wederom een aanvang nemen. Wij behoeven deze actie nauwelijks meer aan te bevelen. In de 14 jaren, dat de verkoop der Kinderpostzegels en briefkaarten plaats heeft, is de opbrengst opgeklommen van f. 70.000 tot ruim twee ton en er is wel geen Nederlander, die niet zijn kleine of grootere bijdrage levert, al is het slechts door het verzenden van een briefkaart met Kerstmis of Nieuwjaar. De briefkaarten zijn dit jaar bijzonder aan trekkelijk: naast een serie van vijf kaarten van Anton Pieck zijn er nog twee losse kaarten ver krijgbaar. die zich bij uitstek leenen tot het zen den van Kerst- of Nieuwjaarswenschen. Zij worden verkocht aan het tentje op het Post kantoor en bij de depothouders, o.a. de ver schillende postagentschappen. Eerstdaags worden de bestelkaarten rondge zonden; bestellingen worden in één dag uitge voerd en aan huis bezorgd. Winkeliers en kantoordirecties, doktoren, ad vocaten. tandartsen, die een der fraaie reclame- biljetten voor het venster of in de wachtkamer willen plaatsen ze zijn in vier maten te krijgen kunnen deze kosteloos bekomen aan het secretariaat Rapenburg 82, des voormiddags van 1012 uur. Helpt allen mede om de verzorging van zieke, zwakke en gebrekkige kinderen mogelijk te ma ken. De tijden zijn moeilijk voor de gestichten en Uw aankoop, hoe klein ook. zal bijdragen om het leed der vele kinderen, die hulp noodig hebben, te verzachten. Vertegenwoordigers in de Buitengemeenten: Noordwijk: Mevr. Dr. Niskerk. Voorstraat 85. Noordwijk Binnen: Mej. Eggink, W. v. d. Berghstichting. Noordwijk-B. Katwijk: Mevr. Dr. Cleveringa. Duinoord. Kat wijk-Zee. Leiderdorp: Mej. A. van Wijck. Hoofdstraat 41. Zoeterwoude Mevr. Tijssenv. d. Bosch. H. Rijndijk F 172. Warmond: Zuster N. Tempelaar. Heerenweg. Hazerswoude: A. Warnaar. Burgemeester. Koudekerk: M. J. Kwint, Burgemeester. Oude-Wetering: Mej. v. Heek. Postkantoor. Sassenheim: J. H. Voorn, Hoofdstraat 180. Zy. die er voor voelen met het Comité Leiden mede te werken voor ..Het Kind'' in een der hier niet genoemde buitengemeenten, gelieven zich te wenden tot den Heer J. Vlasveld. Lage Rijndijk 40. tel. 2293. Leiden. Het Comité voor den Verkoop der Weldadigheidszegels in Leiden en Omgeving. ZIEKENFONDSEN. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaats ruimte m Uw veelgelezen blad, om een voor velen gezinnen onmogelijk geworden toestand, te trachten gezamenlijk op te lossen. Sedert eenige weken zijn de plaatselijke zieken fondsen aan de hand van het bestaande regle ment. begonnen met alle gezinsleden boven de 16 jaar als betalend lid in te schrijven; bij wei gering hiervan volgt royement van het geheele gezin. Van het standpunt der ziekenfondsen is dit geheel reglementair, dus het wordt doorgevoerd. Een ::eer belangrijke vraag is echter, of dit artikel, mogelijk opgesteld in een veel anderen tyd. nu is door te voeren?? De vraag op welke gezinnen dit het zwaarst drukt is toch zeker wel gewettigd, en dan blijkt dadelijk dat het grootste gezin, maar ook het gezin met groote kinderen hier wel het ergste door getroffen worden. Met enkele voorbeelden is dit duidelijk, b.v. een gezin van vader, moeder en 8 kinderen tusschen 21 en 1 jaar. Daar zal als regel per week aan doktersfonds f. 1.20 betaald moeten worden: nu aangenomen dat in dit gezin de vader en een zoon werkt en gezamenlijk f.30 verdienen, kan dit gezin dan aan deze verplich ting voldoen? Een ander voorbeeld, de vader is in een ge meente-betrekking, maar drie zoons boven de 16 Jaar loopen zonder werk. deze komen voor steun niet in aanmerking; kan dit gezin f. 1.20 aan doktersfonds betalen? Zoo zijn de gevallen talrijk en er zijn er jam mer genoeg nog erger. Gedwongen zullen velen trachten aan dezen eisch te voldoen, doch waar de toestand zoo is. dat voor deze meerdere uitgaven geen meerdere inkomsten staan, is het onmogelijk dat dezen dit volhouden en zij staan dan straks voor een royement wegens achterstand. Daar het in een plaats als Lelden, vanzelf honderden gezinnen betreft, die nu of in de toekomst voor dit probleem geplaatst zullen worden, is de bedoeling van ondergeteekende, om met deze gezinnen gezamenlijk hierin ver andering te bewerken, en vraagt aan een ieder die hierbij belang heeft of krijgt, door een kaart of briefje met adresvermelding aan het opgegeven adres te bezorgen, zijn medewerking toe te zeggen. U. Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor het plaatsen hiervan, teeken ik. J. DEN HOLLANDER. Koningstraat 14, Leiden. De Wachtmeester A. C. Timmers van G R.V.A. is met ingang van 1 Dec. benoemd en aangesteld tot Sergeant Magazijn-Be heerder en overgeplaatst bij het le Regi ment Huzaren Motorrijders te Harskamp. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft een steunactle op touw gezet ten bate van de vluchtelingen om ras en geloof. Deze actie bestaat hierin, dat de bios coopdirecties de ontvangsten, welke de bioscoopvoorstellingen van Donderdag 1 December a.s. opleveren, zullen afdragen aan het hoofdbestuur van den Nederland- schen bioscoopbond, terwijl de directies der filmmaatschappijen eveneens een offer zullen brengen door de hun toekomende filmhuur van den eersten December a.s. ten bate van de vluchtelingen af te staan. Het geheele bedrag, dat het hoofdbestuur van den bond op deze wijze van de bioscoop- en filmmaatschappijen zal ontvangen, zal het afdragen aan de drie officieele vluch- telingencomité's, n.l. het Joodsche. het Protestantsche en het Roomsch-Katho- lieke comité in dezelfde verhouding, welke de regeering heeft toegepast bij het ver langen van garantiesommen van deze comité's. NIEUWE ROUTE VOOR DOORGAAND VERKEER TE UTRECHT. Naar wij vernemen heeft de A.N.W.B. in verband met de verbetering van de tunnel tusschen de Bleekerstraat en de Vondel laan te Utrecht, in overleg met de verkeers. politie, besloten met zijn wegwijzers al het doorgaande verkeer, komende van de rich ting de Bilt en gaande in de richtingen Leiden. Gravenhage, Rotterdam. Gorln- chem en 's Hertogenbosch en terug, langs de Bleekerstraat, Vondellaan, Croezelaan en Leidscheweg te lelden. De bezwaarlijke doorgangen onder het spoorwegviaduct bü het station en de moeilijke verkeerssituatie op de Smokke. laars- en Cathrijnebruggen zullen dus voortaan door dit doorgaande verkeer vermeden worden. INVOERCONTINGENT VOOR BOTER IN BELG IE. Wij vernemen van bevoegde zijde dat de Belgische regeering voor invoer van boter tot eind December een globaal contingent van in totaal 100.0PO KG. heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 27V* "o. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 31 December a.s. in België worden inge voerd. DE MOORD OP EEN WOONWAGEN MEISJE TE ALMELO. De dader tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Almelo heeft vandaag den jeugdigen J. F. van de W„ die het woonwagenmeisje Tetje Hof om het leven heeft gebracht, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstel ling van de regeering. De eisch was le venslange gevangenisstraf, omdat het O. M moord met voorbedachte rade aan nam. De rechtbank achtte dit evenwel niet bewezen en veroordeelde Van de W. we gens doodslag, waarbij zij haar meening uitsprak, dat de dader in een zoodanigen toestand van emotie heeft gehandeld, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar moet woren geacht. LUITENANT-VLIEGER VOERDE KUNST- VLUCHTEN BOVEN BEBOUWDE KOM UIT. H(j vloog ook te laag. De 29-jarige O. T. reserve-luitenant vlieger van de luchtvaartafdeeling, deta chement Schiphol, heeft in Maart van dit jaar met zijn Fokker-vliegtuig boven de bebouwde kom van de gemeente Ruurlo op ongeveer 200 meter hoogte gevlogen de voorgeschreven hoogte is 400 meter en bovendien eenige kunstvluchten uitge voerd (loopings, immelmans en een halve roljhetgeen eveneens is verboden Deswege wérd hij door den krijgsraad te 's-He-togenbosch veroordeeld tot twee geldboeten van f. 5 subs, 5 dagen hechte nis. Deze geringe boete stond in verband met het feit, dat beklaagde reeds krijgs- tuchtelijk met veertien dagen streng ar rest was gestraft. Niettemin achtte de auditeur-militair het vonnis nog te mild gewtzen en teeiende hoogcr beroep aan. Heden stond de vlieger voor het hoog militair gerechtshof terecht. De advocaat-fiskaal, mr. A. Brants vor derde vrrhooglng van de boete lot twee maal f. 50 subs. 2 x 10 dagen hechtenis. Het hof zal later uitspraak doen. BUITENZORG, 29 Nov. (Aneta-A.N,P.I Omtrent de groote overstrooming tenge volge van bandjirs, op Celebes. is nog het volgende vernomen: In de onderafdeeling Mamoedjoe, is het district Tapalang het ernstigsi getroffen. Hier zijn 13 personen gedood en werden 40 huizen verwoest. In het zuidelijk deel van dit district zijn alle bruggen weggeslagen. Zooals reeds werd gemeld, zijn in de kampong Ma'oenda van de 400 hulzen er 126 vernield. Hier zijn 28 personen het slachtoffer van de oveistrooming gewor den, Uit het noordelijk deel van dit district zijn nog geen berichten ontvangen daar de verbinding nog niet is hersteld. In de bergstreek Oeloemandad zijn 14 personen gedood. In de onderafdeeling Mamasa zijn vier groote bruggen weggeslagen. Tot dusver zijn van hier vier dooden gerapporteerd. In de onderafdeeling Pojpwa't zijn zes personen als te zijn gedood opgegeven. Veertien oertypen worden nog vermist. Overal waar dit'noodig is wordt voedsel verstrekt. itïL— raansch moderator is geweest, een rede voering \iltgesproken, waarin hij op zijn toehoorders een beroep deed om, door mo- reele herbewapening, de natie op te bou wen. De bijeenkomst, waar dr. MacMillan zijn redevoering uitsprak, werd o m. bijgewoond door „chieftains" van het Caledonische ge nootschap in Schotsehe en voortrekkers- costuums, terwijl voorts de gouverneur- generaal en lady Duncan, de hooge com missaris van Zuid-Afrika en leden der re geering aanwezig waren. Dr, MacMillan sprak over den gedenk- j waardlgen „trek" en over de rassen van Zuid-Afrika. ó.m. zeggende- „Het Afrikaansche volk moet weer trek ken en wij, Engelschen, moeten met hen trekken. Slechts een opnieuw vormen der natie niet alleen door een viering van den ouden „trek", doch door kostbare deel neming aan een nieuwen „trek" voor mo- reele herbewapening zal werkelijke ver lossing en eenheid brengen. Door God ge leide leiders aan beide kanten zullen den weg wijzen". Sprekende over de wederopleving van het nationale gevoel bij dezen herdenkingsdag, ging dr. MacMillan voort: „De Afrikaan is er terecht van overtuigd, dat Zuid-Afrika's grootste „boom" niet be staat uit goud, maar uit een goed karakter. „Deze opkomende vloed van nationaal bewustzijn kan onder Gods leiding een groote, positieve, opbouwende invloed wor den voor het geheele nationale leven, waarbij weer de nadruk gelegd wordt op ouden eenvoud van volstrekte eerlijkheid, volstrekte onzelfzuchtigheid, volstrekte zui verheid en volstrekte liefde. „Intusschen moeten wij, Engelsch spre kende Zuid-Afrikanen, ons aandeel aan vaarden in de verantwoordelijkheid voor het gescheiden gehouden hebben der ras sen, doordat wij volstrekt in gebreke bleven ons te identificeeren met Zuid-Afrika. zijn bodem, zijn volk en zijn taal. „Er is veel om berouw over te hebben, aan beide kanten De weg van opbouwende onzelfzuchtigheid is de weg van den vrede" ANTI-KATHOLIEKE BETOOGINGEN. Katholiek priester had Joodsch advocaat geholpen. De Joodsche advocaat Sondheimer, Gelm- hauscn (Duitschlandi was kortgeleden we gens omvangrijke belastingfraude zwaar gestraft. Het bleek, dat Sondheimer. die voort vluchtig is. een deel van zijn acten onder gebracht had in de katholieke pastorie, waar de priester, Engels geheeten, ze ln zijn studeervertrek bewaarde. De politie heeft de documenten thans in beslag genomen. Toen het voorgevallene bekend werd hield de bevolking een betooging tegen den priester. De politie zag zich gedwongen den pries- tef en zijn kapelaan, benevens een derde bij deze aangelegenheid betrokken persoon in Schutzhaft te nemen. HERDENKING VAN DEN GROOTENTREK Tijdens de herdenking te Pretoria van den „Grooten Trek" heeft dr. Ebenaezei MacMillan, die twee malen presbyte- -KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen stond voor het Kantongerecht alhier een groot aantal kweekers terecht we gens het telen van bloembollen zonder ver gunning. Bloembollen geteeld londer vergunning. H. W. v. d. W., bloembollenkweeker alhier, moest terecht staan, omdat hy zonder vergun ning van den minister van Landbouw en zon der aangesloten te zyn bij de Ned. Sierteelt centrale bloembollen had geteeld. De heer J. J. Bosman, afdeelingschef by de Ned. Sierteelt centrale deelde mede, dat verdachte nooit by de Ned. Sierteeltcentrale aangesloten was ge weest en ongeveer 150 roe snybloemen te Oegst- geest had geteeld, terwijl hy ook niet als bloemist was ingeschreven. Het O. M. eischte 2- maal f. 15 boete of 2-maal 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f.20 boete of 8 dagen hechtenis. A. W. B.. bloembollenkweeker uit Noordwyk ,QTTD^■I', UDT TTT/T CT H MFl aan Zee moest voor dezelfde overtreding te- DUilVjLllLlJ ÜL O 1 All L/ ïechtstaan. Eisch O. M. 2-maal f. 2.50 boete of 2-maal 4 dagen hechtenis. Uitspraak f.20 boete GEBOREN: Margaretha, D. van H. Borgerding en F. v. d. Mark Antonlus Maria, Z. van N, van Es en J. H. v. Berkesteijn Jacobus Johannes, Z. van J. Kanbier en G. H. C. de Keuning Pleter, Z. van C. Bokhorst en A. J. Grooten- boer Machiel. Z. van C v. d. Zwan en W. Blankestein Dirk. Z. van D. v. d. Reijden en F. de Röode Joseph Stephanus. Z. van D. Huber en M. v Vliet Johnny Georg Wilhelm, Z. van J. G. W Neuteboom en I. Delfos Catharina. D van J. H Otto en S v. d. Linden Martha Johanna. D van J. C. Kennis en A. J. Spruit Wilhelm in a Ant je, D. van J. H. de Rijk en A. Veenstra Rachel. D. van L. A. J. Oudshoorn en M. E. M. v. It er.son Cor nells Johannes, Z. van C J. Stokkermans en C. Schouten Elisabeth Maria, D van J. J. Swaan en M. A. Buurman Maria Johanna Sara, D. van E. J. Coster en A. T. Németh Geertrui, D. van A Bronsg?cst en J. Klein Marinus. Z. van C A Koops en A. M. v. Fijn Magrialena Corneli- Adriana D. van J Ra- vensbergen en M 1 ONDERTROUWD: S Lopes Cardozo jm. 27 j. en A T. Slothou wer jd. 19 j. GEHUWD: W. P. M. Segaar jm. en M. C. J. Haas beek jd. OVERLEDEN: P Varkevisser Z 4 dagen E. Eykenaar hsvr. van H J d' '-rtog 52 J. - M. Verbij hsvr van: J J. A --.spars 64 j. a A de Joneh. Wed. van J A. v. d Broek 59 j G Courbols. hsvr. van Cvama 66 i. M v d Helden. Wed, van M. H W. v. d. Bosch 88 J. J. Bosman, M. 76 j. of 8 dagen hechtenis. J. v. L., bloembollenkweeker uit Voorhout, moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Verdachte erkende de overtreding. Hy had samen gedaan met den heer B., die zonder dat hy dit wist de teeltvergunning had verkocht. Het O. M. wilde hiermede rekening houden en eischte 2-maal f.4 boete of 2-maal 2 dagen hechtenis. Uitspraak f 7.50 of 3 dagen hechtenis. P. D.. landarbeider uit Rynsburg, moest voor hetzelfde lelt terecht staan. De afdeelings chef by de Ned. Sierteeltcentrale deelde mede. dat het niet de eerste maal is, dat verdachte zonder vergunning bloembollen had geteeld en reeds ook in 1934 en 1935 hiervoor proces verbaal had gekregen. Hy had ongeveer 421 K.G. bloembollen ln voorraad, en aan verzoek van de Ned. Sierteeltcentrale om deze bloem bollen in te leveren, had hy niet voldaan. De heer Bosman schatte de waarde der bollen op f 100. Het O. M. eischte f. 60 boete of 30 dagen hechtenis. Verdachte verklaarde geen finan cieel voordeel van de teelt gehad te hebben. De kantonrechter zal 19 Dec. vonnis wyzen, vóór dien tyd zal verdachte nog de bollen voor vernietiging aan de Ned. Sierteeltcentrale kun nen inzenden, wat op de uitspraak invloed zal hebben. H. S., bloemistknecht uit Sassenheim. moest terecht staan, omdat hij zonder aangesloten te zijn geweest bij de Ned. Sierteeltcentrale te Sacsenhelm 9 Are Narcissen had geteeld; ook had de heer K. A. Boot. controleur, nog gecon stateerd. dat verdachte 48 c.A. tulpen had ge teeld; door een en ander had de Crlslsccntrale f 85 schade geleden. Verdachte verklaarde reeds vanaf zyn 16de jaar uit liefhebbery bloembol- Bij een 4-jarig kind van den heer v. d. B. te Hazerswoude is een geval van kinder verlamming geconstateerd. Het kind is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. len geteeld te hebben; hy had Jaren achtereen zonder vergunning bloembollen geteeld. De heer Bosman verklaarde, dat er 1200 K.G. bloembollen waren aangetroffen, wat wel wat veel voor een liefhebber was. Verdachte hield vol. dit alles uit liefhebbery gedaan te hebben, ook om bosjes bloemen weg te geven, wat de Kantonrechter niet geloofde. Het O. M. vroeg waar de bollen dan gebleven waren, waarop verdachte antwoordde, dat zyn broer deze op de markt verkocht had. Het O. M. eischte hier op f.60 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. Wegens dezelfde overtreding werd geëischt tegen A. H. aJlt Rynsburg 2-maal f. 40 of 2- maal 20 dagen hechtenis. Uitspraak 19 De cember; M. A. L. te Voorhout: eisch 2-maal f.5 of 2- maal 2 dagen. Vonnis f. 7.50 of 3 dagen. A. P. te Noordwijk-aan-Zee: eisch 2-maal f. 10 of 2-maal 4 d. Vonnis f. 10 of 4 dagen; G. v. d. M. te Rynsburg. Eisch f5 of 1 dag hechtenis; H. van H. te Voorschoten: eisch schuldig zon der straf. Uitspraak; vryspraak. Onvoorzichtig gereden. M. B. W. H. uit Den Haag, moest terecht staan, omdat hy met zyn auto op den Wasso- naarscheweg te Katwyk a. d. Rijn zeer onvoor zichtig had gereden. Daardoor had hij den heer C. Hameelman uit Den Haag. die geheel rechts op den weg fietste onderste boven gereden; de heer H. was verwond op de wegberm terecht gekomen. Volgens verklaring der politie, die de auto na de aapryding onderzocht had, deug de daarvan niet veel: de stuurinrichting was geheel defect en met de remmen was het even eens treurig gesteld. Eisch O. M. 2-maal f. 10 boete of 2-maal 10 dagen hechtenis, en f. 15 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Verboden meikverkoop. De vorige week stond voor het Kantonge recht alhier terecht J. v. d. M.. melkhandelaar te Oegstgeest. omdat hy, hoewel hy door het A.V.N. als lid geschrapt was en zonder toe stemming van den minister van Economische Zaken te Leiden consumptiemelk had vervoerd en afgeleverd. Het O. M. eischte f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Na het pleidooi van mr. Goudsmit wyzigde het O. M. zyn eisch ln f. 5 boete of 3 dagen hechtenis. De Kantonrechter, uitspraak doende, veroor deelde verdachte tot f.2.50 boete of 1 dag hech tenis. VOETBAL. OVER HET UITSTEL VAN HOLLAND— DUITSCHLAND. Wij hebben het bestuurslid van de F. I. F. A„ den heer K. J. J. Lotsy gevraagd, ol het verbieden van den wedstrijd Neder landDuitschland nog gevolgen kan heb ben op internationaal voetbalgebied. De mogelijkheid is niet uitgesloten, luid de het antwoord van den heer Lotsy. Duitschland kan n.l. een schadevergoe ding vragen en wanneer Nederland deze weigert te betalen, dan komt de zaak voor de F. I. F. A„ waarbij het internationale lichaam als arbiter optreedt. Ik geloof ech ter niet, dat Duitschland om schadever goeding zal vragen. Overigens is een der gelijk geval eens meer voorgekomen, n.l. tusschen Polen en Tsjecho-Slovj^kije. Toen heeft Tsjecho-Slowakije een belangrijk be drag aan Polen moeten betalen. Een vergelijking met den wedstrijd België Nederland in 1929 gaat hier niet op, vol gens den heer Lotsy. Toen gold het inder daad een politieke kwestie tusschen beide landen en is van Belgische zijde aange drongen op uitstel van de ontmoeting. Ik betreur het verbieden van den wedstrijd ten zeeTste, omdat ik mil altijd op het standpunt heb geste'd dat politiek en sport niets met elkaar te maken hebben. VOOR WOENSDAG 30 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV.rjit zending 6,30—7.00 Onderwysfonds voo»- <il Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie -! 8.15 Berichten, gramofoonmuziek t9,j&__q4- Gelukvenschen 10,30 Morgendienst non Gramofoonmuziek 11,16 Zang met piano, begeleiding en gramofoonmuziek 12,00 Be* richten 12.15 Gramofoonmuziek 1230 Or" gelspel 1.30 Gramofoonmuziek 2,00 Vlooi* voordracht met planobegeleiding en gramo" foonmuziek 2,452.55 Gramofoonmuziek 3.00 Het Burlesco-ensemble en gramofoonmiT ziek 4.45 Felicitaties 5.00 Kinderuurtje 5,45 Gramofoonmuziek 6,30 Taalles en eau" serie over het Blnnenaanvaringsreglement 7.00 Berichten 7.15 Gramofoonmuziek 745 Causerie over leerbewerklng 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-Berichten 8,15 Kettlne- Avond. m.m.v. sprekers, vocaal solisten-enseml ble, het NCRV-Salonorkest en solist 10 00 Berichten ANP. actueel programma 10.30 Or- glespel 10.45 Gymnastiekles 11,00 Het NCRV-Salonorkest 11,25 Gramofoonmuzieic 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. VARA-Uitzendlne 10,0010.20 v.m. en 7,308,00 VPRO 8 00 Gramofoonmuziek (Om 8,16 Berichten) 9.30 Causerie „Onze keuken' 10,00 Morgen- wyding 10.20 Uitzending voor Arbeiders ln de Continubedryven 11.40 Voor werkloozen 12,00 Gramofoonmuziek 12,15 Berichten - 12,171,45 VARA-Orkest en gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouwen 3,15 Voor de kin deren 5.30 Orgelspel 6,00—6.30 De Ram blers 6.35 Gramofoonmuziek 6.40 Causerie ..Verzekering van middenstand en kleine zelf standigen" 7.00 VARA-Kalender 705 Felicitaties 7,10 Vocaal concert 7,30 Cau serie „Vernieuwing van opvoeding en onder- wys" 8,00 Herhaling SOS-Berichten 803 Berichten ANP. VARA-Varla 8,15 Voor schakers 8,16 VARA-Orkest 9,00 Decla matie 9,20 Vervolg concert 9.50 Gramo foonmuziek 10.00 Berichten ANP 1005 Solistenconcert 10.30 Fantasia 10,50 Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest, de Stem des Volks en solisten (opn). 11.20—1200 Gramofoonmuziek. Droitwich. 1500 M. 11.25—11.50 Planovoor dracht 12.10 Het BBC-Wels-orkest. m.mv. solist 1,05 Harry Engleman's Ewintet 135 Zang 2.00—2.20 Declamatie 3.10 Frank Rea en zyn 'orkest 3.50 Een sectie van het BBC-Northern-Ireland-orkest, m.m.v. solist 4.20 Vesper 5,05 Gramofoonmuziek 540 Hugo Rignold en zyn orkest 6,20 Berichten 6,40 Causerie „Whitehall Tour" 6 55 Pianovoordracht 7,20 St. Andrles-dag-pro- gramma 8.05 Weekoverzicht 8.35 Het BBC-Symphonie-orkest. het Philharmonisch koor en solisten (9.25—9.45 Berichten) - 11.25 Jack Jackson en zijn Band 11.50—12,20 Gramofoonmuziek (jazzmuziek». Radio Paris 1648 M 9.00 en 10,00 Gra mofoonmuziek 11,20 Giardino-orkest 12,30 Zang 1 05 Laurent-orkest 2.35 Zang 2.50 en 3,30 Gramofoonmuziek 4.05 Zang - 5,00 Gramofoonmuziek 5,05 Piano voordracht 5,25 Ellls-orkest 6.35 Pianovoordracht 6.50 Gramofoonmuziek 7,20 Zang met toe lichting 7,50 Viool voordracht 8,35 Plano- voordracht 8,50 Cellovoordracht 9,20 Variété-programma 10,50 en 11,2011.35 Gramofoonmuziek. Keulen 456 M. 5.50 Het Rhelnlsche Lan- desorkest 7.50 Gramofoonmuziek 1150 Schupo-orkest 12,35 Omroep-Amuseraents- orkest 1.30 Populair concert 2.60 Gramo foonmuziek 3 20 Leo Eysoldt met zyn orkest en solisten 5,40 Piano en viool 6,35 Ver- zaekconcert 7,30 Omroeporkest, dansgroep en solisten 9.35 Gramofoonmuziek 9.50- 11.20 Heinz Fischer's orkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek 12,50 en 1,30 Het Omroep- kleinorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek - 5.20 Pianovoordracht 5.50 en 6,50 Gramofoon muziek 7,20 Het Omroepdansorkest 8,20 en 9.20 Het Omroepsymphonie-orkest 10,30 Zang en harmonica 10.3011,20 Het Omroep dansorkest 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 1.00 en 1.30 Geo Bogaert's orkest 1.50 2.20 Gramofoonmuziek 5,20 Jean Omers orkest, m.m.v. solist 6,35 Gramofoonmuziek 7.05 Vioolvoordracht 7,35 en 8.20 Gramo foonmuziek 8.30 Radlotooneel 9.20 Ora- mofoonmuziek 9.30 Quatre-mains 10.05 Gramofoonmuziek 10.3011,20 Dansmuziek (Gr.pl.). Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Vioolvoor dracht 8,00 Interview 8.20 Carl Wolt- schach's blaasorkest 9 20 Berichten 9.50 Cello en piano 1005 Berichten 10.20 11.20 Uit Weenen: Het Omroep-Amusements- orkest, citherkwartet en sollsten. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTR \LE. Naar wij vernemen heeft de K. N. V. B. besloten het voorstel van Frankrijk om op 22 Januari een wedstrijd Frankrijk—Ne derland te Parijs te spelen, niet aange nomen. PAARDENSPORT. WEDSTRIJDEN VOOR HET ZESDE REG. VELDARTILLERIE. Op Donderdag 8 en Vrijdag 9 December a.s. zullen regimentswedstryden voor officieren en onderofficieren van het zesde regiment veld artillerie worden gehouden. Op den eersten datum zullen deze wedstry- den worden gehouden voor officieren en wel dressuurproeven en een afstandsrit, gevolgd door een cross country met hindernissen. De tweede dag zyn er wedstryden voor onderoffi cieren bestaande uit een cross country, gevolgd door een rallye paper Voor beide categorieën zullen pryzen worden beschikbaar gesteld. De Jury zal bestaan uit: voorzitter luit.-kol. A. H. Dryfhout van Hoff. leden: maj. P C. Taconis en kap. H. Luitwleler. De wedstrijden zullen worden gehouden in de omgeving van „Duinrell". Voor Woensdag 30 November. le Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R.OV.AR.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uur K.R.O.. N.C.R.V. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.20 Diversen 10.00 Parys Radio 10.40 Radio P.T.T. Nord of div. 12.20 Brussel (VI.) 2.20 R. Dan- mark of dlv. 3.20 Keulen 4.20 Diversen 4.50 London Reg. 5.20 Brussel (Fr.) 620 Droitwich 6.40 Keulen 7.30 Beromünster of div. 8.10 Midland Regional of div. 8.35 London Reg. 10 20 Brussel (VI.) 10-50 Weenen of div. 11.20 R. Danmark of dlv. 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) 9 20 Gram. muz. G.R.D. of div. 10.35 London Reg. 1.05 Droitwich 1.35 London Reg- 4.20 Droitwich 6.20 London Reg. 6.55 Droitwich 8.05 London Reg. 8.35 Droitwich Wijzigingen voorbehouden. (op 2 lijnen) SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De Gymnasiasten sloegen V.T.L. 8ip.teJ.aVS"? met 8—2. Hieronder volgt het overzien't dezen wedstryd. die gespeeld werd te Le»0er' dorp ln het lokaal der Touwfabriek. V.T.L. I Gymn. Sch.cl. I. J. WitkampC. B. v. d. Berg JR"! J Nievaart—E. de Witte £2 A Chrlspljn—M. J. v. d. Berg J n F -Jingian—J. Perdeck i i J "leuwenhuis—A. G. de Kier £0 N. wyers—A. Schouten n i D. v. d. WijngaardJ. v. Ham i M. PrinsD. de Hcrrdt i J. Groenhuizen—H. v. Iterson i H. Kok—A. H. Schilp 8 Totaal 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10