Géén PIJN meer! AKKERTJES Eindelijk wijziging der Zondagswet? LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 November 1938 Derde Blad No. 24133 Het congres der Vrijzinnig Democraten i ;)sie Jaargang Rede van mr. P. Oud Verschillende moties aangenomen Neem 'n "AKKERTJE" Ms) O® AKKER-CACHETS). Mededeeling van minister Van Boeijen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK In dë Zaterdag te Den Haag in den Dierentuin voortgezette vergadering van oen Vrijz. Democr. Bond is het woord ge roerd door mr. P. J. Oud. Hij zeide dat de rrrschillende maatregelen, die de regeering Ir. de naaste toekomst ter saneering van de linanciën wenscht te nemen, er toe lei den. dat moet worden gerekend met een tekort op de rijksbegrooting dat voor 1939 rond 60 millioen beloopt. Zonder verdere belastingverzwaring is dit niet te dekken. Ah men zegt. dat wij naar verhouding van ons nationaal inkomen te veel verteren, dan kan spr. dit wel onderschrijven. Dan Is dit echter vooral een gevolg van de om standigheid. dat er eenige honderdduizen den zijn, die buiten hun schuld niet kun nen deelnemen aan productieven arbeid en tegenover wie het onze sociale plicht is om hen te steunen met een deel van de opbrengst van den arbeid of van het kapi taal van anderen, die in gelukkiger om standigheden verkeeren. Van die anderen mag worden gevraagd, dat zij zich offers getroosten ten bate van hun misdeelde hr.deenooten. Ben der vormen, waarin die offers worden gebracht, is die van ver hoogde belastingheffing. Wij moeten in het belang van het behoud van onze vrije staatsinstellingen den eisch van gezonde linanciën onverzwakt blijven handhaven. Zonder iets te kort te willen doen aan de wenschclijkheid, om maatregelen voor het grootc gezin te treffen, meent spr., dat in dezen tijd veel grooter nood wordt geleden door de groepen van ouden van dagen, die van iedere ver zorging verstoken rijn. Als de regee ring zon kunnen besluiten, liaar plan nen zoo te wijzigen, dat de middelen, die zij wil bestemmen voor de groote gezinnën, zouden worden aangewend voor een verbetering der ouderdoms verzorging, dan zou dit, volgens spre ker, in breede kringen groote voldoe ning wekken. Tot het werkloosheidsvraagstuk komen- ie, zeide mr. Oud, dat het voorbeeld hier ra daar in het buitenland ons heeft ge- ':erd, dat invoering van een 40-uren-week -iet behoud van het weekloon tot ruïneuze evolgen leidt. Dien weg kunnen wij zeker ■et op gaan. Wil men niettemin den ar- .'idsduur verkorten, dan zal dat moeten "paard gaan met het brengen van offers, erlangd mag worden, dat alie groepen - arbeiders, werkgevers en overheid tarin hun aandeel dragen. Erkennend, dat groote maatregelen noo dt zijn, mogen wij aan den anderen kant nimmer voet geven aan de gedachte, dat 'la Nederland niets gedaan wordt. Er werd ra wordt in ons land ontzaglijk veel ge- isan. Wij, Nederlanders, zijn nuchter en rij maken van al deze dingen nooit veel ophef. Maar als wij denken om maar enkele voorbeelden te noemen aan onze draler, onze nieuwe groote autowegen, mren bruggenbouw en aan het meester- Prk van Nederlandsche ingenieurskunst. droogmaking der Zuiderzee, dan wordt dit alles in het buitenland maar zelden ge |itenaard en nergens overtroffen. Na herinnerd te hebben aan het 40-jarig 'WringsjubUeum der Koningin, betoogde k», dat wij moeten blijven streven naar «t juiste evenwicht tusschen autoriteit volksinvloed. Men moet echter in de democratische staten begrijpen, dat voor tet oplossen van problemen, die een bij- tondere urgentie hebben, aan de regee- ring bijzondere bevoegdheden moeten wor- èm gegeven. Met name voor de bestrijding dn het groote kwaad der werkloosheid boeten wij tot het verieenen van die be- negdheden bereid zijn. Vervolgens heeft ook mr. Joekes nog j'et woord gevoerd. lijke verzorging als dat op de gemengde scholen. Het moet meer dan tot dusver in overeenstemming gebracht worden met den aard en de psyche van de vrouwelijke jeugd De lichamelijke opvoeding vormde hierna een punt van bespreking. De vastgestelde conclusies luiden: Het voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs heeft niet alleen tot taak de intellectueele vermogens der leerlingen te ontwikkelen, maar het werke ook aan hun opvoeding in ethische en aesthetische lichting en legge een goeden grondslag voor karaktervorming, en aan hun licha melijke opvoeding. Do oplossing van het vraagstuk der aan sluiting tusschen lager, het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs eenerzijds en het hooger onderwijs anderzijds worde vooral gezocht langs den weg van een voortdurende en innige samenwerking tus schen de leerkrachten van deze takken van onderwijs. Het avondonderwijs moet in de wet een algemeene organisatie ontvangen en ver dient van de overheid krachtigen flnan- cieelen steun. Bijzondere aandacht moet daarbij geschonken worden aan de inrich ting van avondlycea voor volwassenen met meer dan gewone intelligentie en energie die reeds in een maatschappelijke functie werkzaam zijn en door bepaalde omstan digheden niet in de mogelijkheid geweest zijn voortgezet onderwijs te ontvangen. De practische opleiding voor de leeraars- taak moet wettelijk geregeld worden. Besproken werden voorts verschillende rapporten, n.l. het rapport der commissie omtrent het vraagstuk der bescherming van het kleinbedrijf en andere vraagstuk ken, den middenstand betreffende, het rap port van de economische commissie ten aanzien van de crisisheffingen en het rap port van deze commissie over de bedrijfs- concentratie in de bacon- en vleeschwa- ren-industrie. Het tweede rapport komt tot de conclu sie. dat, zoolang het prijspeil voor ver scheidene agrarische producten van dien aard is, dat voor de voortbrenging in Ne derland van die producten geen redelijke belooning kan worden verkregen, hand having, voor zooveel noodlg van crisishef fingen geboden is. Wat het laatste rapport betreft, komt de commissie tot de conclusie dat het nut tig zal zijn, periodiek na te gaan, ot er aan leiding bestaat tot verdeeling der slacht- contingenden. Ook zou het overweging verdienen een maximum vast te stellen voor het aandeel eener onderneming in het totale aantal der te slachten varkens. Ten slotte werd bij acclamatie aangeno men een voorstel van de afdeeling Rot terdam. geamendeerd door Den Haag en Amsterdam luidende: de algemeene vergadering verzoekt aan de Kamerfractie er bij de regeering ten sterkste op te blijven aandringen verbete ring te brengen in de leerlingenschaal bij het lager-, uitgebreid-, middelbaar-, gym nasiaal- en het nijverheidsonderwijs. De bedoeling is uitdrukkelijk te doen uitkomen, dat indien alle verbeteringen in de leerlingenschaal niet tegelijkertijd kun nen worden verwezenlijkt, het lager onder wijs voorgaat. Op desbetreffende vragen, deelde de heer Joekes mede. dat men het aan de Kamerfractie moest overlaten, welken vorm deze zou kiezen om deze conclusie te ver wezenlijken. de Nederlandsche PIJN-stiller Recept van Apotheker Dumont. Gisteren werd de vergadering voortgezet. Voor den aanvang werd een wijdlngs- stonde gehouden, onder leiding van prof, Kohnstam, welke door vele partijgenootbn werd bijgewoond. Na de opening der vergadering werd bij I enkele candidaatstelling gekozen als lid van het dagelijksch bestuur de heeren mr. L. G. van Dam te Haarlem, en tot leden van het hoofdbestuur mr. G. L P. War burg te Groningen. J. ter Haar Jzn. te De Wijk en dr. A. Staverman te Vlisslngen. Voorts werd na stemming tot lid van het I hoofdbestuur gekozen de heer J. C. Deering te Utrecht. Bij de bespreking van het beleid der Kamerfracties, kwamen tal van afgevaar digden aan het woord, doch het bleef bij welwillende critiek, waarvoor de heer Joe kes dank bracht. Ook over een door het hoofdbestuur voorgestelde motie inzake het werkloozen- vraagstuk werd breedvoerig gesproken. De motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen, luidt: De algemeene vergadering. Vaststellende, dat het aantal werkioozen nog steeds op omstreeks 300 000 dient te worden gesteld: waardeerende het vele dat hier te lande door de opvolgende regeerin gen in overleg met de Staten-Generaal ge daan is ter verminderding van dit aantal en tot leniging van den nood van hen die niettemin door werkloosheid geteisterd worden. Overwegende, dat thans meer dan ooit door deze abnormale groote werkloosheid onberekenbare en dikwijls onherstelbare schade aan gemeenschap en individu wordt toegebracht, zoowel van staatkundigenals van sociaal-economischen als van moreelen aard. 4031 Spreekt als haar oordeel uit, dat het re- AKKERTJES" hebben een zeer bijzondere en zeer snelle werking, omdal ze zijn gevuld met een merkwaardige combinatie van genees krachtige stoffen, die elkanders werking aan vullen en versterken door hun samenvoeging. AKKERTJES worden wel veel nagebootst, maar warden nooit geëvenaard, op den inhoud komt het aan I Wij garandeeren de werking van "AKKERTJES". DIT is de afbeelding van n "AKKERTJE". Lel toch vooral op het "AKKER"-merk aal er op voor moet komen. Weiger de waarde- loose namaak die men lU soms in de handen I wil stoppen en die U nooit zal helpen. 'GRIEP* "AKKER 1JES kosten slechts één stuiver per stuk. Koop ze uitsluitend bij de vertrouwde adressen. 2e rijn verkrijgbaar hij alle drogisten en apothekers. Per doosje van 2 sfuks - 2 sluivers Per koker van nu 13 sluks -12 stuivers Neom een glaien bnis van 13 «lnki in voorraad, dan bebt Ge ;e altijd in huiï, alt Go ie 's nachu no- - 1- Ze bode-ven niel en rijn onschadelijk I (Ingez. Med.) ^^^htL^e^wiJeleTInTve?1- üneen .ten lager-onderwijswet veran- met alle beschikbare middelen en in ver sneld tempo die maatregelen te nemen en te bevorderen, die noodig en dienstig zijn om het aantal werkioozen in Nederland belangrijk te verminderen. Legt daarbij in het bijzonder den na druk op de noodzakelijkheid van het ne men van maatregelen, waardoor het aan tal personen, werkzaam in het gewone be drijfsleven en in de gewone diensten aan zienlijk zal worden vermeerderd, alsmede op de noodzakelijkheid eener veel krach tiger bestrijding der werkloosheid onder de jeugd, met name door verplichte te werkstelling van jeugdige werkioozen, bij voorkeur in het bedrijfsleven. Verzoekt de Kamerfractie om alle mid delen in het werk te stellen, die bevorder lijk kunnen zijn aan dit streven, ook indien zulks gepaard zou moeten gaan met bui tengewone financieele offers en met de verleening van bijzondere bevoegdheden aan de regeering binnen het kader van bij de wet vast te stellen richtlijnen. Aan de orde was vervolgens een voorstel van de afdeeling Den Haag om het hoofd bestuur te doen onderzoeken welke bepa- dering behoeven, opdat de openbare school niet achter staat bü de bijzondere. Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid een kleine commissie te benoemen ten 1 einde over dit vraagstuk een rapport uit te brengen, waarmede de vergadering accoord ging. Bij een voorstel van de afdeeling Haar lem om zich uit te spreken voor een in trekking der korting op de pensioenen van de beambten en ambtenaren der Ned. spoorwegen zeide mr. Joekes, dat zijn frac tie en ook andere Kamerleden reeds voor deze zaak zijn opgekomen en dat hij de overtuiging had, dat deze Kamerleden voet bij stuk zullen houden. Aangenomen werd voorts het voorstel van de afdeeling Mep- pel. waarbij de Kamerfractie wordt ver zocht er zooveel mogelijk voor te ijveren, dat de ouderdomspensionneerlng zal wor den uitgebreid tot die groepen van ouden van dagen, die daarvoor thans ten on rechte niet in aanmerking komen. Na eenige discussie werd aangenomen een voorstel van de federatie Zeeland, dat de V.D B. zooveel mogelijk bevordere de be oefening en het gebruik van het Espe ranto als wereldhulptaal en om bij de re geering aan te dringen op Invoering van deze taal ais facultatief leervak voor de hoogste klassen der lagere school na het zesde leerjaar. Onder instemming van de vergadering bracht daarna de voorzitter van de Haag- sche afdeeling hulde aan mr. Slingenberg voor diens eminente leiding, terwijl mr. Joekes een ovatie in ontvangst mocht ne men, toen de heer Jongbloed uit Haarlem hem dankte voor de uitnemende wijze, waarop hij het beleid der fractie had ver dedigd. waaruit bleek, dat men met ver trouwen het komende jaar tegemoet kan gaan. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. Na het huishoudelijk gedeelte van de 'tigadering werd" een motie aangenomen raarin aangedrongen wordt op toelating un zooveel mogelijk Joodsche vluchtelin- !«i uit Duitschland en op overleg met an te landen. Bij het voorstel van het hoofdbestuur patient het middelbaar onderwijs, werd hn verschillende zijden oppositie gevoerd ten den financieelen steun van over heidswege voor de oprichting en instand houding van scholen, gesticht door veree- aigtagen van particulieren. Een amendement-Assen, dat het meest teüpende was, werd met groote meer derheid verworpeneen amendement-De- 'enter. dat een kleine wijziging beoogde, -erd tenslotte met 137 tegen 83 stemmen 'a vijf blanco, aangenomen. Hierdoor wérd in het voorstel van het hoofdbestuur uitgedrukt, dat de overheid Kt bijzondere onderwijs in beperkte mate ;"a steunen, toorts werd aangenomen de conclusie, "t op het gebied van het voorbereidend- aooger- en middelbaar onderwijs volledige «itwikkellngsmogeüjkheid gegeven moet Norden aan ieder individu, van welk ge acht of sociale groep het zij. Bok de volgende conclusies werden aan- Hnomen: Be verdeeling van het voorbereidend teer- en middelbaar onderwijs over ver killende schooltypen moet zoodanig zijn, er ruimte van ontwikkeling is van in- tïtdueelen studie-aanleg. Op grond hier- Minister Van Boeyen deelt in de me morie van antwoord over de begroo ting van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer mede, dat hij bereid is de totstandkoming van een wijziging van de Zondagswet t. z. t. te bevorde ren. Daarbij kan dan bepaaldelijk ook de aangelegenheid van het houden van sportwedstrijden op Zondag, onder het oog worden gezien. Het uiteindelijk overleg met den burge meester der gemeente 's-Gravenhage over de toepassing van de Zondagswet ten aan zien van den Dierentuin moet als geëin digd worden beschouwd. Het resultaat heeft den minister niet kunnen bevredigen Met den minister van Justitie is nader overleg gepleegd, ten einde, voor het geval de ker mis het komende jaar weder onder gelijke omstandigheden op Zondag zou worden ge houden, het instellen van een strafvervol ging wegens overtreding der Zondagswet te bevorderen. Een wetsontwerp, houdende aanvulling en wijziging van de Begrafeniswet met het oog op de lijkverbranding heeft bereids de departementen van Binnenlandsche Za ken en Justitie verlaten. Spoedige indie ning daarvan zal zooveel mogelijk worden bevorderd. Verruiming van de bevoegdheid van de burgemeesters ten aanzien van het toela ten van films wil den minister aanvanke lijk niet noodig voorkomen. Het complex van bevoegdheden, dat de Bioscoopwet ten aanzien van het toelaten van films bevat, vormt naar zijn aanvakelijk oordeel een behoort het voorbereidend hooger en vrijwel afgerond geheel, dat in de practijk telbaar onderwijs te bevatten: drie r<ïiingen, die zich groepeeren om de klas- te de natuurwetenschappelijke en de ftetthappelijke wetenschappen, te we- a, het gymnasium, b. de hoogere bur- tehool '0. en c. de hoogere burgerschool en de algemeene middelbare school met •tegen cursus. De wet late verder de -gelijkheid open voor de vrije ontwikke- van nieuwe schooltypen. JJet voorbereidend hooger- en middelbaar "oerwijs voor meisjes heeft recht op ge- kunnen worden aangebracht in de be staande regeling tot inkoop van tijd, in 's Rijks dienst op Arbeidscontract doorge bracht. alsmede of en in hoeverre het re delijk is, dat aan arbeidscontractantcn. in dienst van provincies, gemeenten en wa terschappen. de gelegenheid zal worden geboden zich voor pensioen in te koopen, heeft vertraging ondervonden, doordat de voorbereiding van en het overleg over het wetsontwerp tot verhooging van gezins pensioen veel meer tijd heeft gevorderd dan aanvankelijk werd gedacht Nu dit wetsontwerp in een vergevorderd stadium van voorbereiding is gekomen, be staat gelegenheid volle aandacht te schen ken aan het vraagstuk van den inkoop van den diensttijd der arbeidscontracten en kan eerdaags overleg worden gepleegd met die departementen, welke ais regel in alge meene pensioenaangelegenheden worden betrokken, Het ontwerp van wet tot wijziging van de Pensioenwet in dien zin. dat de wedu wen- en weezenpensioenen voor ambtena ren, wier salaris hooger is dan f3000. zuilen worden verhoogd, is enkele maan den geleden in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenza ken toegezonden. Bij die commissie rezen aanvankelijk enkele bezwaren en vragen. De minister heeft zich, na overleg met zijn ambtgenoot van Defensie, bereid verklaard te onderzoeken of het mogelijk is geheel of gedeeltelijk aan deze bezwaren tegemoet te komen. Voor dit onderzoek zijn echter nieuwe berekeningen van grooten omvang noodig. Een en ander zal ten gevolge heb ben, dat eenige vertraging in de indiening van dit wetsontwerp ontstaat. De politiek van den minister is er op voldoende moet worden geacht. Inmiddels zal aan dit punt bij een in voorbereiding j gericht een nieuw vlak te construeeren, zijnde herziening van de Bioscoopwet nog waarop met het betrachten van dc ver eens bijzondere aandacht worden besteed. eischte soberheid een herbouw mogelijk is Het ligt in de bedoeling van den minister van de financieele zelfstandigheid der ge- van Economische Zaken, de regeling van de materie der natuurbescherming op te dragen aan een interdepartementale com missie. Wal betreft de arbeidscontractanten ver klaart de minister, dat het onderzoek naar de vragen, welke verbeteringen kunnen meenten. De mogelijkheid daartoe ziet hij niet in het treffen van één, alles omvat lenden maatregel, doch in een complex van maatregelen, die gezamenlijk, als alle krachten worden bijgezet, in staat zijn aan de gemeenten haar zelfstandigheid en aan de besturen hun verantwoordelijkheid te rug te geven. In dit complex is geen plaats .■oor afzonderlijke wettelijke voorzieningen ten aanzien van de groote gemeenten. Wel I neemt de minister het standpunt in, dat de toepassing in staat moet stellen ook voor de groote gemeenten de moeilijkhe den op te lossen. Zijn streven is ook be paaldelijk daarop gericht. Bij het leggen van een nieuwe basis voor de financieele onafhankelijkheid der ge meenten zal noodwendig moeten worden rekening gehouden met de in totaal be perkte financieele mogelijkheden. Houdt men hiermede rekening, dan is aan be perking der gemeentelijke uitgaven en, op zijn minst, voorkoming van verderen uit groei, voorshands niet te ontkomen. Het is de stellige overtuiging van den minister, dat, juist omdat de omstandighe den thans nog zoo zeer in beweging zijn. van een herziening der financieele verhou ding geen afdoende en duurzame oplossing is te verwachten. De oplossing zal dan ook, naar zijn meening, in deze richting niet moeten worden gezocht. Wel kan hij er nog aan toevoegen, dat zijn streven er op zal zijn gericht, een zoo groot mogelijk gedeelte van de gelden, wel ke eventueel beschikbaar komen, langs ob jectieven weg den gemeentelijken budget ten ten goede te doen komen en derhalve het aantal gemeenten, dat daarna nog op steun uit 's rijks kas zou zijn aangewezen, lot het kleinst mogelijke te beperken, en bovendien om ook laatstbedoelde gemeen ten, zoover de omstandigheden dit toela ten, zooveel mogelijk in de besteding van de haar toegemeten bedragen vrij te laten De minister heeft besloten, de inspectie van de luchtbescherming met sterkeren band dan tot dusver aan het departement te verbinden, in den vorm van een afzon derlijke afdeeling, die in samenwerking met de afdeeling Binnenlandsch Bestuur de iucbtbeschermingszaken voortaan depar tementaal zal behandelen. Samenvoeging van randgemeenten met 's-Gravenhage, door den ambtsvoorganger van den minister in 1933 laatstelijk afge wezen, kan de minister ook thans nog niet als noodzaak erkennen Een voorstel is al thans zekers voorshands daaromtrent, niet ie verwachten. De minister stemt ir 11 °t •",-lon»on. dat de herziening van de Woningwet spoe dig haar beslag krijgen, o.a. ter wille van een betere regeling voor de streekplannen en het tegengaan van ongeordende bebou wing buiten de uitbreidingsplannen. De staatscommissie werkt met grooten spoed aan een ontwerp tot herziening van de wet (Ingez. Med.) ONDERTROUWD: W. de Mooü jm. 23 j. en J. M. v. Rhijn jd. 20 j. L. v. d. Wal jm. 29 j. en A. C. F. v. d. Vlist jd. 28 j. M. H. de Water wedr. en A. Nieuwenburg wed. F. J. L. Smit jm. 21 j. en M. E. v. Went jd. 20 j. OVERLEDEN: De minister deelt tenslotte mede. dat de indiening van een wetsontwerp, waarbij een steunregeling voor schippers en kleine zelfstandigen in het leven wordt geroepen, spoedig kan worden tegemoet gezien. A. den Ouden. hsvr. an G. Keijkoop 73 j. E. M. Seijbrands. Dr. 3 mnri J. Frieswijk. Zn. 29 j. Th. G. Straathof, hsvr. van Th. P. v. d. Meer 41 j. J. K. te K. Z. Behandelen met een verdunde salmiakoplossing.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9