Keres en Fine winnen het schaaktournooi Keres mag Aljechin uitdagen tb&èk—Êkm LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 28 November 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Euwe op de derde plaats De winnaars deelden gisteren de punten RECHTZAKEN Maar er zijn groote iinancieele bezwaren Leidsche Schaakbond De huldiging. De beslissende partij tusschen Keres en Fine voor de bezetiing van de eerste plaats in het A.V.R.O.-schaaktoumooi. welke par ty gistermiddag: in het kader van de 14e. tevens laatste ronde voor een eivolle zaal in „Krasnapolsky" te Amsterdam werd ge speeld. eindigde na 19 zetten in remise. Beide spelers hadden met dit resultaat hun puntenaantal tot 8% opgevoerd: zy deelden den eersten en tweeden prys van het tour- nooi en zyn te zamen winnaars. Een speciale bepaling was in de reglementen van dit tournooi vastgelegd inzake het recht van voorkeur by het uitdagen van den we reldkampioen. indien twee of meer meesters tegelijk aankwamen. Volgens het Sonnenborn- Berger-systeem wordt, indien twee spelers een gelijk aantal punten hebben, hun aantal hooger naar gelang van het resultaat van de tegen standers. waartegen zij wonnen of remise maak ten. Volgens deze berekening heeft Keres het voorkeursrecht inzake een eventueele uit daging voor een titelgevecht tegen Aljechin. Of hy hiervan gebruik zal maken, staat op het oogenblik nog niet vast, daar dit af hankelijk is van verschillende factoren, niet in het minst van financieelen aard. Onze landgenoot, dr. Euwe. heeft de tweede helft op fraaie wyze beëindigd: op prachtige wijze heeft hij Capablanca overwonnen in een hoogstaande partij, n.b. zijn eerste zege op den Cubaan. Voor dien tijd heeft hij nimmer van Capablanca kunnen winnen. De beide andere partijen Aljechin—Botwinnik en FlohrRe- hevsky werden remise, zoodat de eindstand van het tournooi luidde: 1. en 2. Keres en Fine, beide 8% pnt. 3. Botwinnik, 7% pnt. 4. 5. en 6. Euwe, Aljechin en Reshevsky, ieder 7 punten. 7. Capablanca, 6 pnt. 8. Flohr, 4% pnt. Geen precedent. Het was overigens geen precedent in de 6chaakgeschiedenis. dat Keres en Fine in de laatste ronde van een belangrijk tournooi voor de eerste plaats streden. In Margate 1936 had den beide meesters een gelijk aantal punten en toen moest ook de partij uit de laatste ronde door de zeer toevallige loting speelden zij in die laatste ronde eveneens tegen elkaar de beslissing brengen. Het was destijds een strijd van wisselende kansen, nu eens stond Keres. dan weer Fine op verlies. Ten slotte werd het remi se en deelden beiden de bovenste plaatsen. Het resultaat van het A.V.R.O.-tournooi was even wel veel belangrijker voor beider carrière en daarom werd er zeer voorzichtig gespeeld. Na nog twee uren. spelen waren beiden het met elkaar eens. na 19 zetten had men een stand bereikt, waarin niets meer zat. Zoo won de jeugd het tournooi en kwamen de ouderen op j de volgende plaatsen. Vijftien zetten theorie. KeresFine was een Spaansche partij en wel de open verdediging. Tot aan den vijftienden zet was alles grauwe theorie. Op den elfden zet bood Keres een pionoffer aan, dat overigens zeer bekend is. Fine wilde met zwart echter niets riskeeren en nam het niet aan. De geheele variant is indertijd reeds door dr. Tarrasch aanbevolen, maar het schijnt, dat er niet veel mogelijkheden in zitten. Keres probeerde ook niet de opening door een nieuw tje te verbeteren, maar stuurde op afwikkeling aan. Er werden nog een paar stukken geruild en op den 19den zet stelde Fine remise voor. hetgeen Keres na nog eenige minuten over dit voorstel nagedacht te hebben, aanvaardde. AljechinBotwinnik. De wereldkampioen, die zich spitste op re vanche. opende met den d-pion. om niet al te gewaagd te spelen, daar hij door een nederlaag zijn laatste kans op een prijs zou verspelen. Botwinnik van zijn kant mocht evenmin risico nemen, aangezien hij door een remise zijn der de plaats zou behouden en in het ongunstigste geval, wanneer Reshevsky van Flohr mocht winnen, met hem den derden en vierden prijs zou moeten deelen. Na al deze overwegingen koos hij een solide West-Indische verdediging. De partij verliep volgens het bekende recept. Terwijl Aljechin op den dame-vleugel opereerde, concentreerde Bot- iwinnik zijn aandacht op het centrum, waar hij al zijn pionnen naar voren had gebracht, Aljechin veranderde spoedig van tactiek en speelde op een koningsaanval na het centrum te hebben vastgelegd. Hij opponeerde zijn torens, een der zware stukken werd geruild -en het werd toen reeds duidelijk, dat het den wereldkampioen niet zou gelukken den strijd met een aanval te beslissen. Nog een laatste poging werd verijdeld en met slechts de dames en zes pionnen op het bord stelde de wereldkampioen remise voor. welk voorstel Botwinnik aannam. FlohrReshevsky. Ook deze party was voor beide spelers van groot belang. Reshevsky had nog kansen op den derden prijs en voor Flohr was het de laatste gelegenhied om het eerste winstpunt in dit tournooi te behalen. De opening, een Nim- zowitsch verdediging, ging langs bekende pa den. Terwijl de Tsjech op het voordeel van twee loopers speelde, zocht de Amerikaan tegenkan- sen in het centrum. Er ontstond een stelling, welke veel overeenkomst vertoonde met de partij CapablancaEuwe uit de zevende rende. Als operatiebasis koos Reshevsky de d-lijn. welke hij met dame en toren had bezet. Later trachtte hij den witten dame-loQper tegen een paard te ruilen, maar Flohr wist zyn looper aan ruil ie onttrekken en tegelijk de zwarte dame van de d-lijn te verdrijven. Op den 27sten zet. toen Reshevsky in tijd nood verkeerde, bood hij zijn tegenstander re mise aan. Flohr nam hiermede genoegen. Euwe's eindspurt. Ook in de partij EuweCapablanca werd een West-Indische verdediging gespeeld, welke tot aan den zevenden zet voor zwart parallel liep met de partij AljechinBotwinnik. De Cubaan week thans af. bij den elfden zet bood Euwe zijn d-pion aan. echter niet uit phi- lantropische overwegingen, want hij wilde er onder gunstige omstandigheden zwart's c-pion voor terug hebben. Capablanca voelde niets voor deze transactie. Zooals gewoonlijk streefde hy naar vereenvou diging en bij iederen zet was reeds veel mate riaal van het bord verdwenen. Euwe had de beroemde raadsheeren en hield eenlg stellings voordeel. maar het was zeer de vraag, of daar uit winst zou kunnen worden gedistilleerd. Euwe heeft bij de behandeling van het nu volgend deel zijn groote meesterschap getoond. Op onverbeterlijke wjjze breidde hij zijn voor deel uit en ten slotte zag de Cubaan zich ge noodzaakt om een stuk te offeren ten einde niet. in een hopelooze stelling te geraken, doch ook dit offer baatte niet meer. Bij den 30sten zet streek hy de vlag. Met deze overwinning schaarde Euwe zich nog onder de prijswinnaars. Hangparlycn op Zaterdag. Omtrent de Zaterdag gespeelde hangpartyen valt nog het volgende te melden: Er was een middag- en een avondzitting vastgesteld, in de eerste seance drie partijen, in de tweede slechts een, namelijk Capablanca Reshevsky. Maar van het drietal, dat in de middaguren zou worden gespeeld, bleef er slechts een over, namelijk KergsAljechin. Capablanca stelde telefonisch remise voor ln zijn party tegen Keres (Leiden, 13e ronde), hetgeen de Estlander aanvaardde. Aljechin gaf zonder verder spelen zyn party tegen Fine. waarin hij drie pionnen achter stond. op «eveneens 13e ronde). Zoo werd de belangstelling geconcentreerd op de pan ij 1 KeresAljechin. waarin de Estlander op winst stond. j Zou er een wonder gebeuren, zou Aljechin I deze party weten te houden, zooals hy het ook I tegen Reshevsky had weten klaar te spelen? De deskundigen zyn cr weer eens glad naast ge weest. Zy hebben geen rekening gehouden met I de wondcrbaariyke eindspcltechniek van den i wereldkampioen en het vooral in den beginne ietwat nonchalante spel van Keres. En toen Aljechin er inderdaad in slaagde deze party remise te houden, kreeg hy na afloop een ova- i tie van het publiek, wel een bewys, dat de we- reldkampioen in ons land zeer populair is. en dat men zyn spel bewondert. Beide meesters hadden de stelling grondig be studeerd en men was het al spoedig met elkaar eens. dat remise het beste resultaat zou zyn De huldiging. Toen gisteren de laatste beslissing de re miseparty Flohr—Reshesky in het A.V.R.O.- tournooi was gevallen, betrad onder luid ap plaus van het publiek, de voorzitter van het A V.R.O.-bestuur, de heer G. de Clercq, het podium Hij bracht dank aan alle aanwezigen en de duizenden in den lande, die hun belangstel ling hadden getoond voor het tournooi en wenschte den winnaars geluk De wedstrydleider. de heer S. Landau, dankte vervolgens de A.V.R.O. voor het initiatief en de acht matadoren voor hun uiterst correcte hou ding. waardoor zy hem zijn taak zoo aange naam en gemakkelijk hebben gemaakt. Verder werd nog gesproken door den voorzit ter van den K.N.S.B.. den heer G. J. van Zit- tensteyn. den heer Brilner Bary, namens de buitenlandsche pers. den heer H. J. van de Pol namens de Nederlandsche pers en den voorzit ter van den Estlandschen Schaakbond, den heer Talts. Tenslotte hebben de heeren Keres en Fine gedankt voor de huldiging. Interessant cijfermateriaal over het tournooi. Voor den aanvang van het schaaktournooi der grootmeesters is een bepaalde regeling vastgesteld voor het geval eenige spelers met evenveel punten zouden eindigen. Vol gens deze berekening nu teen blijkbaar nog al ingewikkeld systeem) heeft Keres het recht den wereldkampioen Aljechin uit te dagen voor een strüd om den titel. De jeugdige Estlander (hy werd geboren 7 Januari 191fi) vertelde ons gisteren echter, dat het zeer moeilük zal zyn de finan- cieele voorwaarden te vervullen zoodat hy niet gelooft dat een dergelijke match in Estland zal plaats vinden. De Amerikaan Fine (gebeten 11 October 1914) deelde ons mede geen ambities te hebben voor een titelwedslrijd. Over het thans beëindigde tournooi ontvin gen wij de volgende cijfers: Van de 56 partijen eindigden er 32 in remise, terwijl 24 gewonnen of verloren werden. Merkwaardig is. dat in de eerste helft van het tournooi er 13 van de 28 partijen in remise eindigden, in de tweede helft 19 van de 28. Hieruit kan men concludeeren. dat de deelne mers in het algemeen voorzichtiger in de tweede helft hebben gespeeld. In de zevende ronde (Amsterdam) kwam geen enkele remise voor. in de tiende ronde «Breda) eindigden alle partyen onbeslist. Remisekoning is Keres. die elf van de veertien partyen remise maakte. Een resultaat, dat men in het geheel niet ver wacht had. Keres en Fine eindigden, gelijk be kend. beiden met 8% punt, maar Fine had een veel betere eerste helft, de beste van allen, waarin hij 5% punt maakte. Typeerend voor het kranige herstel van Euwe is. dat onze landgenoot in de tweede helft van alle deel- I nemers -het beste resultaat heeft gemaakt, n.l. 5 uit 7. Euwe en Flohr hadden ieder met 2 punten de slechtste eerste helft. Capablanca en Flohr de slechtste tweede helft (ieder 2% punt Keres kan nog op een bijzonder resultaat bogen. n.l. dat hy geen enkele party verloren heeft. Flohr daarentegen heeft geen partij kunnen winnen. De Tsjech heeft wel eigen aardige cyfers behaald. Hij maakte sleqhts 1 punt uit de 7 partyen. welke hy met zwart speelde. Capablanca deed het in dit opzicht niet veel beter. Hy behaalde met zwart 1% punt. Flohr heeft de meeste partijen verloren. 5 in totaal, alle met zwart. Fine heeft de meeste partyen gewonnen, n.l. 6. Botwinnik heeft het beste resultaat met wit behaald, n.l. 5 uit 7. Fine daarentegen was buitengewoon met zwart op dreef. Waarmede hij een score kreeg I van 5 uit 7. I Flohr heeft alle partyen met wit remise gemaakt. Aljechin heeft geen party met zwart kunnen winnen. De eenige deelnemer, die beide J partyen van een tegenstander heeft kunnen winnen, is Fine geweest. Hy sloeg tweemaal., den wereldkampioen. Reshevskv is ongekroond keizer der afge broken partyen: hy had voor niet minder dan twaalf partyen een tweede zitting noodig. De Amerikaansche kampioen heeft ook den meesten bedenktijd gebruikt, n.l. 40 uren 19 min. en 44 sec. Keres is een minimumdenker, hy verbruikte 35 uren. 33 min. en 19 sec. De langste partij was die tusschen Keres en Aljechin uit de twaalfde ronde, waarby in totaal 62 zetten werden gedaan. Drie partijen eindig den reeds in 19 zetten, n.v. Botwinnik—Fine «achtste ronde), FlohrFine (twaalfde ronde) en Keres—Fine (veertiende ronde). Het spreekt vanzelf, dat geen cyfermateriaal verzameld kon worden inzake de mooiste partij van het tour nooi. maar algemeen Is men van meening. dat BotwinnikCapablanca uit de elfde ronde (22 November te Rotterdam) de mooist-e is geweest. Ten slotte zy nog vermeld, dat Keres het grootst aantal partyen achter elkaar remise heeft gemaakt, n.l. 7 en deze 7 remisepartyen vielen alle in de tweede helft. n.l. van de 8chtste tot en met de veertiende ronde. Drie partijen werden door tydsoverschrijding verlo ren, waarbij Flohr, Capablanca en Fine de slachtoffers waren, maar degene, die het meest in tijdnood was, Reshevsky. bleef hier van gespaard. De Amerikaan heeft wel een I ander record op zijn naam staan: hij heeft n.l. den meesten tijd verbruikt voor één zet. t.w. 1 52 minuten. DE STAND DER COMPETITIE. Er zyn thans in totaal 47 wedstryden ge speeld. Hiermede volgen de standen in de ver schillende klassen. In aanmerking dient daarby genomen, dat nog een tiental partijen beslis'; moet worden. Dit kan dus nog eenig verschil in bordpunten opleveren. Zelfs is het nog mogelyk, dat Leiderdorp I tegen 2 Kon. I en Tavenc II tegen Gym I een gelyk spel uit het vuur sleept, waarschijnlyk is het echter niet. lstc klasse. R.K. Sch.cl. De 2 Kon. 13 3 Alphen I L. Stud. S.F. I Katwyk a. Zee I Leiderdorp I Philidor I Bodegraven I 0 17%—12% 6 0 14%—5% 4 0 74—24 2 1 94—104 2 2 9—11 0 2 64—134 0 2 54—144 0 Caissa I Boskoop I Hazerswoude I Noordwijk I Roelofarrndsveen I LS.G II Oegstgeest I 2de klasse A. 3 1 1 2 2 1 2 1 174—124 4 0 74—24 2 0 6—4 2 1 94—10 2 2 1 9—11 2 1 3—7 0 2 74—124 0 3de klasse A. Woerden I 1 1 0 0 5tf—4*4 2 Gym. I 1 1 0 0 5tt—4tt 2 Noordwijk II 2 1 0 1 12%—7H 2 V.T.L. I 2 1 0 1 10—10 2 Alphen II 2 1 0 1 10—10 2 Taveno II 1 0 0 1 4%—6% 0 L. Arb. Sch.cl. II 1 0 0 1 2—8 0 3de klasse B. L. Stud. S. Fed. II 3 3 0 0 19%—10% 6 Schaakgenoegen I 1 1 0 0 7%—2% 2 Politie I 1 1 0 0 5%4% 2 Taveno III 2 1 0 1 11%—8% 2 R.K. Sch.cl. 2 K. II 2 1 0 1 11—9 2 Lisse II 2 0 0 2 7—13 0 Leithen I 3 0 0 3 8—22 0 4de k laste A. Philidor III 2 2 0 0 15—5 4 Taveno IV 1 1 0 0 7%—2% 2 Katwyk a. Zee III 1 1 0 0 5%4% 2 Alphen III 2 1 0 1 8—12 2 N.Z.H. I 1 0 0 1 2%7% 0 Rijnsburg I 1 0 0 1 2%—7% 0 Oegstgeest II 2 0 0 2 9—11 0 4de klascc B. RIJNSBURGSCHE SCHAAKCLUB. De uitslag van de 4e ronde van den borden- wedstryd is: H. Heemskerk—A. v. Egmond 10; J. Roden burg—P. Bavelaar 10; Joh. Schoneveld—A. Ravensbergen, afgebr.; H. BinnendijkA. v. d. Eykel 1—0; C. v. d. MeyA. N. v. Delft 1—0. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Naar wij vernemen zullen de volgende mees ters deelnemen aan het jaarlyksch tournooi, dat eind December te Hastings aanvangt: Euwe (Nederland), Landau (Nederland), Szabo (Hongarije), Klein (Weenen), Pirc (Joe- go-Slavlë), Thomas, Tylor. Millner Barry, Goe- ombek en Sergeant (allen Engeland). KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter alhier heeft de navolgende uitspraken in strafzaken gedaan: H G. v. D.. Warmond, overtreding motor en rywielregl.. f. 10. 4 d. Th. F.. Den Haag. overtreding motor- en rywielwet. f. 10. 4 d.. met toewyzing clv. vordering ad f. 8.50; L. Chr. V, Aerdenhout. overtreding motor- en rijwiel- regl., f. 20. 8 d.; I. de F., overtreding visschcry- wet, f. 2, ld., met verbeurdverklaring hengel; C. v. d. B„ Rynsburg. overtreding leerplicht wet, f. 5. 2 d.: N. D.. Noordwykerhout.. id. f. 3, 1 d.; J.v d. P. id. id., f 5— of 2 d; W. J. v. d. V„ Sassenheim. idem f. 3,of 1 d; M. v. E. Rynsburg, idem f. 3.of 1 d: L. N.. idem, id., f. 5. 2 d.; J G. B.. Voorhout, id. id., f. 5. 2 d H. M. v. d R. wed J. K.. Sassenheim. id., f. 5. 2d.; H. Chr. M. P.. als getuige wetteiyk opge roepen. wederrechtelijk wegblijven, f. 5. 2 d.; J W. K.. Oegstgeest. wielryden over een ge sloten verklaarden weg. f. 2. 1 d.: N. v. d. B„ Noordwykerhout, loopen op verboden grond, f. 10. 4 d.; A. Chr.. overtreding arbeidswet, f. 3. ld.: G. J. v B Overschic. id., f. 7.50. 3 d.; W. P.. id., f. 3. 1 d.: W. P. v. d. S.. zwervende, te Voorschoten zonder vergunning op den open baren weg muziek ten gehoore brengen, f. 2. 1 d.; P. G., te Voorschoten zonder vergunning venten, f. 2, 1 d.: J. J. H.. Haarlem, te Noord - wijkerhout zonder vergunning venten, f. 2. 1 d.; J. T.. zwervende, te Leiden zonder vergunning venten en een valschen naam opgeven, f. 2. 1 d. en f. 6. 3 d.: J. H.. id. te Leiden zonder ver gunning op den openbaren weg liedjes zingen, f. 2. 1 d.: W. P. E. B., te Leiden zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken, f. 2. 1 d.; W. P. E. B.. id., f. 2. 1 d.; L. R.. zwer vende. tc Voorschoten zonder vergunning ven ten. f. 2. 1 d.: W. A. G.. id. id f. 2. 1 d.; Ph W. H.. id., te Oegstgeest zonder vergunning venten, f. 2. 1 d.; H. B.. id., te Leiden zonder vergunning venten, f. 2, 1 d.; H. B.. id., te Leiden zonder vergunning venten f. 2, 1 d; A. v S. den B.. te Leiden zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken. f. 2. 1 d.; H. B id., f. 2. 1 d.; F. Th. V.. overtreding ver ordening Leiden op het verkeer te land. f. 2. 1 d; C. M, Voorschoten, overtr. motor-en rijwiel regl.. 2 xf.2. 2xld.; J. Z, Valkenburg (Z.H.), wielryden zonder rood achterlicht, f. 2. 1 d.; G. M.. Katwijk, wielryden zonder rood achter licht en zonder bel. 2 x f. 1.50. 2xld.; P. de K Riinsburg. wielryden zonder rood achterlicht, f. 2. 1 d.: A. v. J.. Rynsburg. id., f. 2. l d.: J. P. v. B. H. id,, f. 2. 1 d.: D. F., wielryden zonder licht. f. 3. 1 d J. C. J. B.. Hoogmade. id., f. 3. 1 d.; J. C. P. E.. Sassenheim. wielrijden zonder bel. f. 2. 1 d Th K.. Ryswyk (Z.H.). auto- ryden zondër spiegel, f. 5. 2 d.; A. J. U.. Til burg. autorijden zonder deugdelijke remmen, f. 7.50. 3 d-l A, j. Avenhorn, overtreding motor en rijwlèlregl.. f. 3, 1 d.; A. v. d, B.. Rynsvurg, id., f. 5. 2d.; H. v. d. V.. id., f. 7.50, 3 d.: J. D„ geen ggvolg geven aan bevel van verkeersagent f 3. l d.; J. T)i. J. R.. Den Haag. overtreding motor- en rywielwet. 2xf. 7.50. 2 x3d.: J. F., overtreding tramwegregl.. f. 5. 2 d.; W. M. K„ Delft, overtreding wetboek van strafrecht, f. 10. 4 d.; A. v d. G., Katwijk, overtreding alg. pol. verord. Katwyk. f. 3. 1 d.; W. W.. Alkmaar, overtreding motor- en rywielregl.. f. 3. 1 d.; E H.. Amsterdam, overtreding motor- en rij- wielwet, f. 15. 5 d L. N.. Den Haag. overtre ding visscherywet. 2xf.2. 2x 1 d.. met verbeurd- verkl. hengel; J. D. L., id. id.. 2xf.2. 2xld.; W. H. ld., f. 2. 1 d.; I J. S., overtreding arbeidswet, f. 10. 4 d.; A. V.. Zoeterwoude, overtreding invaliditeitswet, f. 6. 2 d.; M. J. A. M., Sassenheim. loopen op verboden grond. f. 2, 1 d E. G. H.. hsvr. van M. J. A. M.. id. id.. f. 2. 1 d.: N. J. M„ zwervende, id., f. 2. 1 d.: H v. d. B.. Haarlem, overtreding alg. keur v. Rynland. f. 2. 1 d.; J. G.. wielrijden over een gesloten verklaarden weg. f. 2. 1 d.; L. B.. Hil- legom. id, f. 2. 1 d.; A. S. C. v. S. id, f. 2. 1 d.; W. F. L„ Den Haag. overtreding motor en rywielregl, f. 5. 2 d.: C. B, Woubrugge. wielryden zonder rood achterlicht, f. 2. 1 d.; A. v. d. B, Rynsburg. overtreding invaliditeits wet. f. 3. 1 d.: W. A. H., Den Haag, overtreding motor- enr..wielwet f. 10 of 4 dagen; A. S. idem f. 3.— of 1 dag; W. S. overtreding motor- en rywielregl, f. 3. 1 d.; P. B, Andyk. id, f. 3. 1 d.; J. T, Rotterdam, id. f. 5. 2 d.: G. H„ Rynsbid-g. wielryden zonder licht. f. 3. 1 d.; B. C. D. L, Voorschoten, id, f. 3. 1 d.; E. A. v, d. V. Warmond, id, f. 3. 1 d.; P. A. v, D, Rynsburg. wielryden zonder rood achterlicht, f. 2. 1 d.; J. J. H Waddinxveen. id, f. 2. 1 d.: P. J. H, Sassenheim. id, f 2. 1 d J. J, Voor hout. id, f 2. 1 d.; A. L. M. L, Roelofarends- veen. id, f. 2. 1 d.; A. A. N.. Wassenaar, id, f 2. 1 d.: A. B, Rotterdam, overtreding motor en rijwielregl, f. 2. 1 d.; C. G. V, Alphen a. d. Ryn. id, f. 2, 1 d.; H. B„ overtr. verord. Leiden op de straatpolitie, f. 3. 1 d.; D. O, te Leiden op den openbaren weg personen uitschelden, f. 3, 1 d.; W. J. de B„ Noordwyk. overtreding alg. pol. verordening Noordwyk, f. 1, ld.; H. S, Woubrugge. openbare dronkenschap, f. 5. 2 d.: D. v. d. G, Hillegersberg, overtreding motor en rijwielwet. f. 7.50, 3d.; J. S, id, f. 7.50, 3 d.; C. N G. T, Haarlem, id, f. 7.50. 3 d.; A W. Z„ Wassenaar, id, f. 3. 1 d.; B. J. W. H. ten B, Voorschoten, overtreding motor- en rywiel regl, f. 7.50. 3 d.; A. P D, Noordwijkerhout. autoryden zonder spiegel, f. 5. 2 d.; S. B, wielryden zonder licht f. 3.— of 1 d: W. V, zwervende, idem f. 3.of 1 d; W V, idem idem f. 3.— of 1 d; P. B, Noordwyk. wielrijden zonder rood achterlicht f. 2.— of 1 d: H. A. D, Noordwijkerhout idem f. 2.of 1 d; A. H, Oegstgeest, idem f. 2.— of 1 d; H. H f. 2.- of 1 d; P. H, Noordwykerhout" f. 2 of 1 d: J. K. H„ te Leiden zich na W ten tyd ophouden in een café f. 2.— 0f i J. G. A„ idem f. 2,of 1 d; D. A. p. Noordwiit overtreding alg. politie verord. Noordwijk f -kb of 3 d; J J. C. overtreding alg. politie verord Oegstgeest f. 10,of 4 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Dood door schuld. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht een 28-jarige chauffeur uit Hoofd, dorp terzake dood door schuld. Op ui October j.l. reed de slager J. Ruighaver uit Haarlemmermeer met zijn motorrijwiel van den Kruisweg rechtsaf den Spiering- weg op. Even voorbij den hoek kwam hij in botsing met een vrachtauto, bestuurd door verdachte. De gevolgen waren zeer ernstig. De motorrijder kreeg verscheidene zware verwondigen en overleed 6 dagen later ln het Diaconessenhuis te Haarlem Als getuige werd gehoord mej. M. j de Vries uit Haarlemmermeer die op den Spieringweg voor de vrachtauto reed. Zij hoorde dezen wagen naderen, toen zij dicht bij het kruispunt was gekomen. Op hetzelfde moment zag zij den motorrij der van links komen. Zij beduidde liem, dat er een auto naderde. De motorrijder, wiens uitzicht door een huis op den hoek werd belemmerd, begreep het gebaar, min derde gas, doch de botsing was onvermij delijk. De auto reed namelijk op den vier meter breeden weg niet geheel rechts. Naar de chauffeur en de mede inzitten de gemeentewerkman H. Ouwerkerk ver klaarden, wilde men de wielrijdster pas- seeren. reeds was de auto vlak bij de flets toen de wielrijdster het gebaar maakte, bestemd voor den motorrijder, doch dat door den chauffeur werd beschouwd als een verkeersteeken. Hij remde af, zwenkte naar rechts om achter de fiets te komen, maar het was reeds te laat. De snelheid van de auto werd geschat op ongeveer 40 K.M. per uur. De officier van Justitie zeide dat Jit'i renteloos van verdachte was. om zoo kort bij een kruispunt een wielrijdster te willen passeeren. Spreker eischte een geldboete van f,40 subsidiair 20 dagen hechtenis. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Waddinxveen Gebouw Centrum: Nam. 7 uur, ds. De Rover van Vlaardingen. VOOR DINSDAG 29 NOVEMBER. Aarlandervecn Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. P. G. de Vey Mestdagh van R'dam. Boskoop Ons Lokaal: Nam. 7 uur. de heer J. H. J. Fyn van Draat van Amersfoort, Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder) Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van R'dam. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Coiynsplaat, J. H. Kluiver te Gelselaar; te Haarlem ivac.-dr. K. H. Mis- kott) I. P. v. d. Waal te Hengelo (O.); te Am stelveen (2de pred.pl.), A. C. v. Uchelen te Meppel. Aangenomen: Naar Babyloniënbroek en Hill, T. J. de Heer, cand. te Veldhuizen <U.). CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Vlaardingen, E. du Marchie van Voorthuysen te Urk. GEREFORMEERDE GEMEENTE. BeroepenTe Ridderkerk, M. Heikoop te Utrecht. Hazerswoude II Boskoop II Taveno V Leithen II 2 2 0 2 1 0 2 1 0 2 0 0 0 124—74 1 11—9 1 9—11 2 74—124 2de U'ns-.c B. L. Arb. Sch.cl. I Katwijk Zee 1 Taveno I Caissa Jï Philidor II Lisse I Leiderdorp II 2 2 0 14—6 4 L.S.G. III 2 0') 12' 1 M.T.G.o. I 6 12—3 3 Gym. II 0 5—5 1 L. Stud. Fed. Ill 1 3464 0 Schae.kgenccsen II 2 74—12 0 L. Arb. Sch cl. III 4de klasse C, achttallen. 3 2 1 0 1 0 2 0 2 0 1 1 1 0 0 0 2 54—144 0 Noordwijk III 0 184—54 0 14—2 1 8'74 1 2—6 2 2—14 2 5—11 2 4—12 Holland-West Afrika Lijn MAASKERK, 26 Nov. van Lagos naar Calabar. My Nederland SEMBILAN. uitreis, pass. 25 Nov. Dungeness SIMALOER, 25 Nov. van Sabang naar Belawan TJIKANDI, thuis reis. 26 Nov. te Trlëst. Kon. Paketv. My. MAETSUYCKER. 24 Nov. van Sydney naar Saigon TASMAN. 23 Nov. van Soerabaya naar Port Moresby TEGELBERG. 22 Nov. van Batavia 'naar Kaapstad. Java-China-Japan Lijn TJILEBOET. 25 Nov. van Manilla naar Hongkong TJISADANE, 24 Nov. van Hongkong naar Amoy. Holland-Afrika Lyn DELFTDIJK. uitreis, 24 Nov. van Cristobal. Kon. Ned. Sloomb. My. COSTA RICA, uitreis. 24 Nov. te Barbados HELDER, 26 Nov. van Middl. Zee te Amsterdam. Halcyon Lyn STAD AMSTERDAM 25 Nov. van Oxelosund naar R'damVlaardingen STAD ZWOLLE. 25 Nov. van Malta n. Les Falaisses. Holland-O. Azië Lijn ZUIDERKERK. 25 Nov. van Middl. Zee te Amsterdam. Diverse Stoomvaartbcrichten MERULA, 24 Nov van Londen te Falmouth GENOTA. 24 Nov. van Gibraltar naai- St. Kitts v.o. WILLY naar Sfax. pass. 24 Nov. Gibraltar CLEODORA. 24 Nov. van Gothenburg te Port Said MIRZA. 25 Nov. van Singapore te Suez ANTONIA, naar Alexandric. pass. 24 Nov. Istanboul DELFSHAVEN, Antwerpen naar Montevideo, pass. 26 Nov. Vlissingen VOOR DINSDAG 29 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uit- zending 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10,00 Gramofoonmuziek - 11.30 Godsdienstige causerie 12,00 Berichten 12.15 KRO-orkest <1,00—1.20 Gramofoon muziek) 2.00 3.00 Voor de vrouw 3.05 Modecursus 4.05 Berichten, cellovoordracht en gramofoonmuziek 4.50 KRO-orkest 5 45 Felicitaties 6.05 KRO-Melodisten en solist 7,00 Berichten 7.15 Causerie ..De persoon van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck" 7.35 Sportpraatje 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8,15 KRO-Symphonie-orkest en solist 9.00 Causerie pro. mr. Ch. P. M. Rominc 9.20 Vervolg concert 10,05 Gra mofoonmuziek 10,30 Berichten ANP 10,40 KRO-Boys en solist 11.00 Sigmund Gaspari's orkest 11.20 KRO-Boys 11,40—12.00 Gra- mofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 M AVRO-Uitzendlng 11,00—11.30 v.m. en 6.30—7,00 RVU 8,00 Gramofoonmuziek «ca. 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwyding 10,15 Orgelspel (opn.) - 10.30 Voor de vrouw 10,35 Ensemble Bert van Dintercn 11,00 Causerie „Onze woning. Grondslagen voor een harmonisch interieur" 11.30 Ensemble Bert van Dintercn 12.15 Be richten 12.18 De Twilight Serenaders 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Omroeporkest en solist 2.00 AVRO-Vaudeville-orkest. Man nenkoor en solisten (opn.) 2.45 Knipcursus 3.45 Zang met pianobegeleiding 4,05 Pianovoordracht 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Omroeporkest 6.30 Causerie „Bent U evenwichtig (2)". 7.00 Voor de kinderen 7.05 Kinderkoor „Zanglust" 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededeelingen 8.20 Weldadig- heidsoproep 8,30 Bonte Dinsdagavondtrein 10.00 Radiotooneel 10.20 Bridgeles 1100 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Causerie .20 jaar dansmuziek en nog waf' (met gr.pl.) Droitwich 1500 M. 12.20 Karakter-Imita ties 12.35 Radiotooneel 12,50 Jack Wilson's kwintet 1,20—2,20 Gramofoonmuziek 4,15 Orgelspel 4.35 Gramofoonmuziek 5.30 Mbntagne Brearley en zyn orkest 6.00 Gra mofoonmuziek 6,20 Berichten 6.45 Het Victor Olof Sextet 7.20 Kamermuziek 7.50 Interviews 8.20 Gevarieerd programma 8.50 BBC-Variété-orkest en -koor en solisten - 9.20 Berichten 9.45 Causerie „Canada speaks" 10.00 Cabaretprogramma 10.45 Declamatie 11.05 De Grosvenor House Dance Band 11.5012.20 Dansmuziek gr.pl Radio Paris 1648 M. 9.00. 10.00, 10,35 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 103 Gramofoonmuziek 1.25 Cantrelle-orkest 2.00, 2,35 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.35 Zang 3,50, 4,20. 4.40 en 5.25 Gramofoonmuziek - 5.50 Zang 6.20 Gramofoonmuziek 6,35 Vioolvoordracht 6.50 Zang 7,20 Locatelll- orkest. 8.35 Radiotooneel 10.3011.50 Kamermuziek. Keulen 456 M. 5.50 en 6.30 Gramofoonmuaek 7,50 Omroepschrammelensemble en solisten 11,20 en 12.35 Omroeporkest 1.30 Populair concert 3.20 Gramofoonmuziek 4.35 kwartet 6,20 Omroepkoor en solisten 7.3U Radiotooneel 7,50—11.20 Orkest van Luchtmacht. Hermann Hagestedt met zijn dansorkest en soslist. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12,50 en 1,30 Omroeporkest I,50—2,20. 5.20. 6.50 en 7.20 GramofoonmuaeK 8.20 „Faust' opera. Hierna tot 11.20 Gramo foonmuziek 484 M.' 12,20 Gramofoonmuaek 1,00 en 1,30 Omroepsalonorkest 1.50--Z.3U Gramofoonmuziek 5,20 Viola en trompet 6,35 Gramofoonmuziek 6,50 Omroepsalonor kest 8,20 Gramofoonmuziek 8.50 Omroep- symphonieorkest. Omroepkoor en solisten. G» de pauze: Declamatie). Hierna tot 11,20 Gra mofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Omroep orkest en solist (8.20—8.35 Politiek dagblad overzicht) 9.20 Berichten 10.20 Uit Turyn- 3de acte van de oper? ..Turandot' UW— II,20 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 29 November. Ie Programma: Iederen dag van 8—24 uur A.V.R.O., V.A.R.A. enz. |llir 2e Programma: Iederen dag van 8—24 uui K.R.O.. N.C.R.V. enz. 3e_Programma: 8.00 Keulen 9-20 KWUj P.T.T. Nord of div. 9.50 Keulen Radio P T T. Nord of div. 11.20 Parijs Bad» 12.30 Brussel (VI.) 2.20 R. Damnar* div. 3.20 Keulen 4.20 Diversen - London Reg. 5.20 Brussel (VI.) 6.50 1 sel (Pr.) 7.20 Brussel (VI.) 750 8.20 Brussel (VI.) of div. 11.20 R mark of div. q2q 4c Programma: 8.00 Brussel (VI.) „7" Diversen 10.35 London Reg, 12.20 sel <Fr.) 12.50 Droitwich 2.20 London 4.15 Droitwich 7.50 London Reg- Droitwich - 9.45 Keulrn of div. - wich 10.45 London Reg. 11.05 Droit*»"- WUzigingen voorbehouden. 4-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 16