Het landbouw-crisisfonds Duiroelijntje Geen maatregelen tegen het cadeaustelsel s IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 28 November 1938 Luchtaanvallen! ha** Wettelijke regeling accountantsberoep |jL Prijs- en productiemaatregelen blijven noodzakelijk HONIG's KEUKENSTROOP tetsbi/zond^s/ INÜ/fMFV /TUKKIN Bereid met ori9,nee Engelsche «uc- Controle op vestiging van be drijven door vreemdelingen. De regeerlng staat op het standpunt, dat d; pogingen, om tot uitbreiding van onzen export te komen, door het veroveren van nieuwe en de herovering van verloren ge- pne markten, ln de eerste plaats afhan kelijk zijn van het particulier Initiatief. De regeering wil dit Initiatief echter kracht dadig steunen met de haar ten dienste staande middelen, aldus lezen wij in de Me mode van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Economische faken. Het ligt in de bedoeling van den minister hierbij ook gebruik te maken van de dien sten van de rijkscommissie voor de werk verruiming. Op welke wijze dit meer in tcncreto zal geschieden mankt nog een punt van nader onderzoek uit. Maar aanleiding van de vraag van eenige Men over het monetair beleid, dat de re- peering. wenscht te voeren, merkt de mi nister op. dat het niet in het voornemen oer regeering ligt eenige wijziging in dit beleid te brengen. De ten aanzien van de economische sa menwerking tusschen Nederland en Ned.- jndlë bestaande mogelijkheden worden ge regeld onderzocht, terwijl de verdere uit bouw dezer samenwerking alle aandacht heeft. Een beslissing op desbetreffende voorstellen zal spoedig worden genomen. Naar aanleiding van de vraag om te torden ingelicht omtrent de resultaten van de toepassing van de wet tot regeling van hel zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen, merkt de minister op, dat de gunstige werking van dergelijke maatregelen in het belang van 'cel Nederlandsche bedrijfsleven niet con- treet Is aan te geven. In de gevallen. waar- In deze wet tot dusverre echter werd toe- jtpast, was deze toepassing noodzakelijk ra te voorkomen, dat het bultenlar.dsch dement te veel concurreerende bedrijven stichtte, waardoor de bestaande Ncder- Ijndsche bedrijven in moeilijkheden zou den zijn gekomen. De minister kan mededeelen, dat het zijn voornemen is deze wet in de naaste toe- fomst in moer gevallen toe te passen. Scheepvaart- en havenbelang-en. Ondanks den achteruitgang van den we- Idhandel vergeleken met de situatie in ier. aanvang van 1937, kan de positie van Nederlandsche zeescheepvaart over het ilgemeen nog als relatief gunstig worden cho'.iwd Dit geldt echter, gezien het lage peil van de vrachtenmarkt. in mindere Mie de wilde vaart dan de iljn-reederij. Mits verhooging van het goederenverkeer, ismede herstel van het lage peil der wachten niet te langen tijd op zich laten kicnten. kan het Nederlandsch scheep vaartbedrijf over het algemeen in staat jacht worden ook in de toekomst uit eigen tracht voor de noodige vernieuwing en lulbreiding van de koopvaardijvloot zorg dragen. Ook in den allerlaatsten tijd zijn :docr Nederlandsche reederijen nog orders 'oor „nieuwbouw" aan Nederlandsche wer- litn gegeven. Beziet men het geheel der concurrentie- licteren, dat de verhouding tusschen de Kederlandsche en de Belgische havens be paalt, dan is ook hier de ontwikkeling voor óf Nederlandsche havens in het laatste laar niet ongunstig geweest. Alhoewel de 'fgeering. zoolang geen oplossing is gevon- ótn, zich stellig '.tijheid van handelen «et voorbehouden, heeft zij thans geen Plannen de Nederlandsche havens op even ïstmatige wijze te steunen als zulks in leigië geschiedt. Zij is ook niet van mee ting, dat op die wijze een basis verkregen rdt voor overleg met België, om tot een lanr.emelijke regeling te geraken. Middenstand Dc minister meent vooralsnog geen nleiding te kunnen vinden tot het ne- fn van maatregelen tegen het gTootbe- De rapporten van den accountants dienst van zijn departement, welke een °nderzoek heeft ingesteld inzake het radcaustelsel, zijn onlangs uitgebracht, bit onderzoek heeft uitgewezen, dat aan het cadeaustelsel, zooals het thans if'aat, minder bedenkingen kleven dan veelal wordt aangenomen en dat lift industrieel belang aan deze zaak '«bonden niet onbelangrijk is. Der halve kan de minister thans geen aan- 'tiding vinden met voorstellen voor een 'ettelijke regeling dezer materie te Het vraagstuk van een registratie van alle bedrijven is op het departement nog ln studie; te gelegener tijd zullen daartoe strekkende voorstellen worden gedaan. Accountantsberoep. De voorbereiding van de wettelijke re geling van het accountantsberoep vereischt een vrij uitvoerig overleg. Ofschoon dit overleg nog niet geheel is beëindigd, ver wacht de minister toch, dat de indiening van een wetsontwerp thans spoedig zal kunnen plaats vinden. De wettelijke regeling van het landbouw onderwijs is in studie genomen. Voorals nog kan de minister zich niet uitspreken of hij met voorstellen in de gewenschte richting zal komen, al moet hij toegeven, dat de geuite bezwaren tegen een niet wet telijke regeling inderdaad indruk maken. De studie van de Jachtwet heeft zijn laatste stadium bereikt en de minister hoopt spoedig met een ontwerp gereed te kunnen zijn, dat zoowel aan het vermelde belang der tot het genot van de jacht ge rechtigden als aan de gegronde wenschen van andere belanghebbenden en belang stellenden ln Jachtzaken zal kunnen tege moet komen. De indiening van een ontwerp-ngtuurbe- schermingswet is vertraagd als gevolg van de onderscheidene kanten, welke deze stof heeft en van het interdepartementaal over- ieg, hetwelk daarvoor noodig was. Inmid dels is het interdepartementaal overleg ge vorderd. Op verzoek van den minister van Bln- nenlandsche Zaken wordt thans gewacht op het resultaat van den arbeid van de staatscommissie, belast met de voorberei ding van een herziening van de Woning wet. Bestrijd ze door de 3 -Minuten VapoRub - Massage Teveel innemen kan een kindermaag gauw van streek brengen. Om Baby's kou 'of de Uwa) vlug en zeker te bestrijden, doe als volgt tegen bedtijd: (1) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) wrijf het daarna ook op den rug; i) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlange dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en zich pret* tig voelend, vait Baby spoedig in een verkwik- kenden slaap en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct Aan de memorie van antwoord betref fende het landbouwcrisisfonds is het vol gende ontleend: Het was den minister een voldoening uit het verslag te vernemen, dat vele leden zich ln hoofdzaak met het gevoerde land- bouw-crislsbeleld konden vereenigen. Met deze leden is hij van oordeel, dat de eco nomische omstandigheden nog immer zoo danig zijn, dat voor vele landbouwproduc ten prijs- en productie-regelingen nood zakelijk zijn ten einde den landbouw voor ineenstorting te behoeden. De minister acht het inderdaad niet alleen met het oog op het prestige der overheid, hetwelk bemoeiingen met tal van technische detailregelingen niet gedoogt, doch vooral en ln de eerste plaats met het oog op de belangen van den landbouw zelf, van groote importantie, dat een ingrij pende wijziging in het systeem der land- bouw-crisismaatregelen wordt gebracht en wel in dier voege, dat de overheid zich te rugtrekt en het bedrijfsleven in den land bouw naar voren treedt. Op het oogenblik zijn nog besprekingen gaande tusschen het college van regeerings- commissarissen en vertegenwoordigers van de landbouworganisaties ten einde te komen tot het vaststellen van richtlijnen, welke in de toekomst bij het overnemen van landbouwcrisismaatregelen waren te volgen De minister verwacht, dat deze besprekingen spoedig tot een voorloopig resultaat zullen voeren, waarna dan, zoo als reeds eenlgen tijd geleden is gepubli ceerd, met de vertegenwoordigers van de betrokken takken van handel en nijverheid besprekingen zullen worden gevoerd over de vraag, hoe de organisaties van handel en nijverheid bij de overneming der maat regelen moeten worden ingeschakeld. Het resultaat van dit overleg zoowel met den landbouw als met handel en nijverheid zal daarna aan den minister worden voorge legd, waama hij zijn standpunt zal be palen. Er zal voor zorg gedragen worden, dat door een doeltreffend overleg tusschen be drijf en regeering een juiste coördinatie der verschillende belangen tot stand kan komen. Hoewel nog niet met zekerheid vaststaat, welk systeem zal worden ingevoerd, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de toekomst de overheid er zich toe zal bepa len zoodanige voorwaarden te scheppen, j dat de landbouwproducten, indien het be drijf de daartoe noodige regelingen treft, een prijs kunnen opbrengen, die gelegen is binnen zekere prijsgrenzen. Deze prijs- grenzen zullen dan wat ruim kunnen worden gesteld, ten einde het bedrijf niet slechts kwade, doch ook goede kansen te doen loopen. In dit systeem zou er dus voor het bedrijf de mogelijkheid bestaan onder bepaalde omstandigheden en indien het de Juiste regelingen treft een hoogere opbrengst te verkrijgen. Dat de toestand van de landarbeiders over het algemeen nog weinig gunstig is, moet de minister tot zijn leedwezen erken nen Maatregelen als ln het verslag be doeld, b.v. een regeling omtrent minimum loonen, kunnen echter van den minister niet worden verwacht Het ligt ln 's ministers voornemen de goedkeuring van de nieuwe margarine conventie van opneming van een bevredi gende regeling omtrent de overdracht van bedrijven afhankelijk te stellen. Veehouderij. De minister is van meening dat, hoe gaarne hij ook zou overgaan tot opheffing van de kalverteeltbeperking, hiertoe in het belang van de veehouderij niet mag wor den besloten. Vrijlaten van de kalverteelt zou, behalve consequenties ten aanzien van de melkproductie, zonder eenigen twijfel binnen afzienbaren tijd een zoo grooten druk op de vleeschmarkt met zich mede brengen, dat van behoorlijke rundveeprij- zen in Nederland geen sprake meer zou zijn. De minister kan de meening van som mige leden, die van oordeel zijn. dat de vleeschprijzen thans te laag zijn, niet dee- len. Om echter een daling te voorkomen wordt op het oogenblik door de Neder landsche veehouderijcentrale op voorzich tige wijze het overtollige rundvee uit de markt genomen. Eveneens is deze centrale er inmiddels toe overgegaan het te groote I 616 (ïngez. Med.) aanbod van varkens af te nemen, om een prijsval tegen te houden. Het voornemen bestaat, dit vleesch voor de werkloozen be schikbaar te stellen, op de wijze zooals dit ook reeds eerder is geschied De minister is ln principe bereid om. Indien de mogelijkheid daartoe blijkt, maatregelen te treffen, die er op gericht zijn. dat het schapenhouders- en -fokkers- bedrijf in Nederland op normale wijze kan worden voortgezet. Melk en zuivel. Het is inderdaad tè betreuren, dat de verliezen, welke de boterexport mede brengt. uit de opbrengst van de marga rine-, olie- en vetheffingen moeten worden bestreden. De minister ziet echter geen andere mogelijkheid, daar dekking van deze kosten uit de schatkist in dezen geen verbetering zal brengen. Het moet ten zeerste betwijfeld worden of stopzetting van de margarineproductie voor den landbouw thans voordeel zou op leveren. Wat betreft het tot de regeering gerichte verzoek haar invloed te willen aanwenden, opdat aan de hun inziens bevoorrechte po sitie van het Unilever-concern in de margarineconventie een einde kome, wijst de minister er op. dat de verdeeling van de productie van de margarine tot stand is gekomen door vrijwillige overeenstemming tusschen de overgroote meerderheid der margarineproducenten. Ook over verlenging van de margarine conventie is thans tusschen de overgroote meerderheid overeenstemming bereikt. Mocht blijken, dat overeenstemming niet met alle producenten tot stand kan komen, dan zal de minister voor hen, die niet tot de nieuwe conventieën toetreden, het aan deel ln de productie vaststellen Wat betreft de vetconventie kan de minister mededeelen, dat deze na lang durige onderhandelingen tusschen de be langhebbenden door de overgroote meer derheid van hen tot stand is gebracht. 6819 (Ingez. Mea.) VapoRub minister is van oordeel, dat een wet- jke regeling inzake de markt- en 'handel ernstige overweging verdient, voorbereiding van een ontwerp van wet derhalve feeds geruimen tijd geleden nand genomen. De samenstelling daar- 'oracht, gezien de structuur van deze "Jfstakken. veel moeilijkheden met zich en vereischte veel overleg o.a. met ambtgenooten van Binnenlandsche en van sociale Zaken; dit overleg is ^aiet geheel beëindigd. 08 minister stelt zich voor, zoodra de -:?e voorbereidingen voltooid zijn, spoe- ,-^n voorontwerp aan de verschillende ^-instanties te kunnen voorleggen. dc adviezen het reeds thans ge- mr'cht bevestigen, dan zal hij bc- clat een ontwerp binnen niet al "sen tijd aan de Kamer wordt voor- 4024 (Ingez. Med.) 11 B«. 6 Ccw>d- Steeds verder vloog de zwaluw en steeds mooier werd het land. dat onder Duimelijntje voorbijtrok. In de verte zag het meisje een glan zend, marmerwit slot, dat vlak bij de blauwe zee stond. Daar vlogen zy heen. Om de zuilen slingerden zich druivenranken en hoog bovenin bevonden zich zwaluwnesten, waarvan er een de woning van de zwaluw, die Duimelijntje hier naar toe had gebracht, was. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE OPEN BRIEF AAN GÖBBELS. Geachte Redactie, Naar aanleiding van den Donderdagavond gepubliceerden „Open brief aan minister Göb- bels" zou ik gaarne hierop eenige bemerkingen willen maken. Dat deze waarschijnlijk oude Engelsche dame Amy Sayle trotsch op haar correspondentie met zekere dominees in Duitschland is. doch voor het zeer vele goede, hetwelk men dagelijks in Duitschland aan schouwen kan. blind schijnt te zijn. brengt wel licht haar politieke gezindheid mede. Dit is te begrijpen! Echter, wat mij en zeker nog vele anderen verwondert, is dat wij hier in Holland van deze romantische leugenachtige correspondentie moeten meeprofiteeren. M.i. is dit geenszins bevorderlijk voor den „vrede", waarin wij Hollanders zoo voorbeeldig willen zijn, doch kan dit zeer terecht den toorn van Duitschland opwekken. Hoogachtend, Mevr. H. C. VAN WIJK Levendaal 156 Leiden Amy Sayle is lid van den Londenschen graafschapsraad en staat in voor de echtheid van den brief! Wanneer in eenig land belangrijke gebeur tenissen plaats vinden is het toch vanzelf sprekend, dat ook het buitenland daarop crltiek uitoefent, ongeacht of dit den toorn van dit land kan opwekken. Anders zou de wereld immers een vrijbrief geven om alles te doen wat men wil Red. LD „Hier is nu mijn huis," zei de zwaluw tegen Duimelijntje. „Maar mis schien wil je liever in één van die prachtige bloemen, die beneden groeien, wonen. Zoek er maar één uit, dan zal ik je er heen brengen. Je zult het daar stellig goed hebben." „Dat vind ik heerlijk," juicht* Duimelijntje en ze klapte van vreugde in haar handjes. „Breng me maar naar de mooie bloemen die daar bij den omgevallen zuil groeien." Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zeli daadwer kelijk meehelpt. Nadere inüeh'ingen vers'tre1-!^** de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Lr-h'heTche.'mtng. di. T. Potje wijd. Boe-1-'fa"c,-crn 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Weer nam de zwaluw Duimelijntje op haar rug en bracht het meisje kleine man. zoo doorzichtig als glas. Hij was net zoo groot als Duime- naar beneden. Voorzichtig zette zij het meisje op een blad van één der I I lijntje zelf en hij droeg een gouden kroontje, terwijl aan zijn schouders mooiste bloemen. .O, wat zag het daar? Midden in de bloem zat een een paar witte vleugeltjes bevestigd waren. Hij was de koning van de bloemenelfjes, want in dit land hadden alle bloemen een elfje. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11