Van Hans en zijn bok No. 40 LEIDSCH DAGBLAD vreeselijk het is, koolstronken te moeten eten als je verlangt naar stoofpeertjes filde „lekker" zeggen naar er kwam |,mémé" ÏEUCB maak je voort?" riep Joost, die voordeur stond met zijn jas aan ■et op. Izóó!" riep Hans, „ik moet nog even lc' Ijij met je Sik! Straks komen we Ipeloos te laat, net als de .vorige ■vooruit dan maar" zuchtte Hans. lp een vluchtigen blik op het bok- laaruit een klagelijk mèèè-geluidje ban schoot hij zyn jas aan, nam Ih onder den arm en sloeg met een 1 o foei, wat een vreeselijke smak! I achter hen beiden dicht, n, jö!" riep Joost, ..Het is alweer Jhippertje!" pit dan maar" zuchtte Hans nog- J had een broertje dood aan hollen ■véél meer aan vroeg opstaan. En het dan ook, dat hij iederen nu de heele week al! nèt ^as om versch stroo in het bokke- en. En 's avonds als ze uit school nen, nu ja. dan was je moe heele eind loopen en een beetje J dan verlangde je naar thee met Jje.. en naar een rustig uurtje bij ird. En een huiswerk, dat je had! 1 weer repetitie aardrijkskunde. Ins al die akelige plaatsjes en ri- ler in gestompt had, was het pre- I geweest om naar bed te gaan en Ifde hij heelemaal niet kikken over lo. Want hij wist drommels goed, Ibokkehok 's morgens onderhouden (orden. 1 het een beetje bijhoudt, Hans Is ch een kleinigheid" had Vader |g gezegd. fader", had Hans gedwee geant- voor veertien dagen geweest. Va- vreeselijk gemopperd. f>nd ik daar dien armen bok van maal zonder stroo met zijn poo it vuil. Je moest je diep schamen!" hoe had Hans zoo dom kunnen n morgen had hij het oude stroo aid en op een hoop geharkt voor an om het mee te nemen. En d hij gezien dat er geen versch r was. En intusschen stond Joost, broertje, alweer te roepen en van „als je niet meekomt, ga ik ou, en toen had Hans gedacht ik toch zoo gauw geen stroo. Di- avond bestellen". neen, het is een schande >t moet zeggen; toen had hij het dagen vergetenl Pas den derden dag had Sik, nadat Va der zelf om stroo had gebeld, zijn schoone bedje gekregen. En nu.Hans liep er over te piekeren. Hij kreeg echt een kleur, als hij eraan dacht, hoe het bokkehok er uit zag! Wéér vuil natuurlijk en misschien was het stroo wel nat! Nu, direct vanmiddag uit school zou hij het doen! Maar dftn ook beslist! Geen thee, geen koekje, direct door naar den tuin met zijn jas nog aandirect! Het was doodstil in de klas. Alle jon gens zaten ijverig te rekenen, sommigen zelfs met een hoogroode kleur en een tong puntje uit den mond van de inspanning. Binnen was het behagelijk warm, maar buiten. brr! De regen kletterde tegen de ruiten en de boomen op de speelplaats zwiepten in den wind. Hans was het eerst klaar, want hij kon opperbest rekenen. Hij zette een forsche streep onder zijn werk en keek naar bui ten. Foei, wat zou de tuin nat zijn. De en kele afrikaantjes, die er nog waren, zouden in een oogenblik weg zijn: van de andere bloemen was al niets meer over! En wat zou de regen gutsen tegen de deur van het bokkehok! Hij had het haakje er toch wel goed opgedaan? Het zou stellig wel inregenen! Ja, dat was ook iets, dat Vader hem al zoo vaak op het hart ge drukt had. dat hij een lat langs de deur moest spijkeren om den regen tegen te houden. Nu, de lat lag klaar, maar Hans had al tijd nog geen tijd gehad om hem er aan te spijkeren. Geen tijd? Eigenlijk moest je zeggen: geen zin, geen fut, geen liefde voor zijn Sik! Hans zuchtte nogeens. Ja, Sik was echt den laatsten tijd heelemaal op den achter grond geraakt. Heel iets anders dan een jaar geleden, toen ze hem hadden gekre gen. Hans moest nog denken aan dien mid dag, toen Willem van Boven, een neef van den melkboer, hem had gebracht. Hij was komen aanrijden met een hobbelige, be wegende zak voorop zijn fiets en Hans en Joost hadden haast niet kunnen wachten, tot hij was afgestapt. Vader en Moeder waren er ook bijgekomen en toen was Sik te voorschijn gehaald: een klein, schattig wit bokje met een heel eigenwijs plukje haar onder zijn kin en twee stompjes op zijn kop. die later verwonderlijk vlug tot horens waren uitgegroeid. Het witte sikje had nog wat wankel op zijn dunne, par mantige pootjes gestaan, maar dat was door de goede zorgen van de jongens, al heel gauw bijgekomen. Het was een forsche stevige bok geworden, die op Zaterdag- of Woensdagmiddag, als hij voor den wagen liep, ieders bewondering wekte. Dan zat Hans fier op den wagen en Joost liep er naast om een handje mee te helpen, als het noodig was. Hoe zou Sik zich wel voelen, dacht Hans, als de menschen zoo naar hem keken? Trotsch als een pauw natuurlijk! Wat zou hij denken? ,,Mè-è-è-è wat rijden we nou lekker! Ik ben ook de mooiste bok van het heele dorp, fijn!" En dan: „wacht, nou ga ik Hans eens een beetje plagen! Ik verzet lekker geen poot meer! Joost mag duwen zoo hard hij wil. Toe maar! duw jij maar, ik doe toch wat ik wil.... Kijk, nu komt Hans er ook nog bij! Goed zoo. mij krijgen jullie toch niet vooruit. Ik zet alle vier mijn pooten schrap! mè-mè-mè!" Sik-Hans zette zijn pooten schrap. Gek gevoel was dat, om vier pooten te hebben inplaats van twee beenen! Maar wat een onzin, hij was toch immers geen bok, maar een jongen! Hij was Hans en hij zat daar net nog op school sommen te maken. Gek, waar was nu de klas en de Jongens en meneer? Hè, wat een naar, akelig gevoel, een bok te zijn! En wat stijf zat dat tuig! Ja, de groote baas had ook al heel vaak tegen Hans gezegd, dat hij het tuig niet zoo strak moest aanhalen, dat deed Sik pijn. Maar Hans vergat het steeds. Bah! wat knelde dat! Wacht, hij zou stokstijf blijven staan, net zoolang tot ze gingen uitspannen. Nog eventjes.... ja. ja, trek ken jullie maar hoor! Mij krijg je toch niet van mijn plaats! Mooi! Nu gooide Hans de leidsels neer en zei: „Nou Joost, het is niks gedaan van daag. Uitspannen maar!" Sik-Hans had zijn zin. Hij wou zeggen: „Lekker, is jullie eigen schuld", maar er kwam niets dan een plagerig „mè-mè-mè!" uit zijn keel. Sik-Hans schrok ervan! Vree selijk was dat, te weten, dat je een jongen bent en toch een bok te moeten zijn. „Pak 'm, houdt 'm!" gilden de jongens.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19