BINNENLAND m m LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 November 1938 Vierde Blad No. 24132 Algemeene vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond 79sfe Jaargang Ethnografisch museum der K.M.A. geopend Joodsch vluchtelingen probleem n Pracht-surprise Uiltje's j ..feestdoos" Dr. J. B. Meenk's Pellets A.s. afscheid van den heer J. A. Lamboo Rede van mr. Slingenberg J AGBLADHECLAMt DOOR DR. H. COLIJN. De minister-president, dr. Colijn, heeft gistermiddag in de voor dit doel feestelijk versierde ontspanningszaal der koninklijke militaire academie te Breda het Inwendig gerestaureerde ethnografische museum dier academie en van den voormallgen hoofd cursus geopend. De gouverneur, generaal-majoor baron Van Lawick, heette de vele aanwezigen welkom. Hij betreurde het, dat de minis ter van defensie niet aanwezig kon zijn om dit museum te openen en uitte zijn dankbaarheid jegens den minister-presi dent, die bereid is gevonden deze taak op sich te nemen. Dr. Colijn herdacht het werk van prof. Spat en kapitein van IJsseldijk. die belden resp. te Breda en te Kampen elk een eth nografische verzameling in het leven heb ben geroepen, niet in opdracht van de re geering maar op eigen initiatief. Van de twee samengevoegde verzamelin gen was de heer Voskuil de eerste beheer der. Nog een naam wilde dr. Colijn noe men: kapitein dr. J. M. Somer, den tegen- woordigen conservator. Spr. achtte het van groot belang, dat beide verzamelingen ont staan en geregeld uitgebreid zijn door vrij willige schenkingen. Van die schenkers wilde spr enkele namen noemenLJssen- dljk. Nypels, Verspyck, mevr. Gerretson Van Dalen, de generaals van Genderen Stort, Ilgen en Verbeek, en de kapitein 6nijdewlnt, Pangeran Ario Poerbonegoro en baron Quarles de Quarles, oud-gouver neur van Celebes. Hier hebben we de vrucht, van een arbeid voortgekomen uit Individueel streven voor een belangrijk doel: het onderwijs aan de K. M. A„ moei lijk denkbaar zonder materiaal dat de ca detten kan voorbereiden voor hun latere Indische werkzaamheden. Voor hen. die niet naar Indië gaan, ls het een onmis bare gelegenheid om zich uit aanschou wing in te denken in de beteekenls van de overzeesche gewesten van het Konink rijk der Nederlanden. De minister-president deelde tenslotte mede dat het H. M. de Koningin heeft bei.aagd aan kapitein Somer toe te ken nen de eere-medaille in zilver, de zooge naamde museummedaille, als erkenning voor zijn verdiensten voor dit museum. Tendentieus verhaal over een voorval op het station Zevenaar. MINISTER BRENGT HET TOT ZIJN IVARE PROPORTIES TERUG. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Donker betreffende het niet toelaten in Nederland van een aantal op 23 November te Zevenaar aangekomen Joodsche vluchte lingen uit Duitschland heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: Het in de eerste vraag gestelde ls klaar blijkelijk ontleend aan een bericht, dat dezer dagen in meerdere bladen vrijwel gelijkluidend is opgenomen en dat, evenals vele andere berichten over vluchtelingen- gevallen van den laatsten tijd, een ten dentieus karakter draagt. (Deze vraag luidt: Is het waar, dat er op 23 Nov. j.l. een groote groep Joodsche vluchtelingen, onder wie een aantal, dat er in geslaagd was uit een concentratiekamp te ontsnappen en waarvan verscheidenen sporen van mis handeling vertoonden benevens verschei dene jonge meisjes en bejaarde lieden, aan het station te Zevenaar is aangekomen, en dat deze menschen per keerenden trein weer naar Duitschland zijn teruggezonden, nadat zich op het station hartroerende tafereelen hadden afgespeeld?) De werkelijkheid is anders. Volgens een onmiddellijk ingezonden ambtelijk rapport is in den avond van 23 November 1938 op het station te Zevenaar het navolgende voorgevallen: Op 23 dezer met den trein van 17.12 aan komst te Zevenaar, arriveerden 5 Joodsche Duitschers (dames en heeren), die voorga ven over België naar een Amerikaanschen Staat te emigreeren. Zij werden afgehaald door twee personen uit Amsterdam. De pa pleren, enz, waren in orde, behoudens dat het doorreisvisum voor België ontbrak. Ooor den controleerenden ambtenaar werd uit dien hoofde doorgang geweigerd. Bij de betrokkenen veroorzaakte dit aanvankelijk groote opwinding. Speciaal een der dames 'een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op. terwijl een der Duitschers zich op de knieën liet vallen. Nadat de chef van den doorlaatpost de zaak rustig uiteen had gezet, keerde spoedig de kalmte terug In hun paspoorten werd de aanteekening gesteld, dat zij naar Düsseldorf werden te ruggezonden. uitsluitend om aldaar het Belgische transitvisum te erlangen. Door een ter plaatse aanwezigen vertegenwoor diger van het Joodsche vluchtelingen comité werd voor het gezelschap telefo nisch logies besproken in Emmerik. Rustig en zonder verder protest is het gezelschap daarna teruggereisd Ook de personen uit Amsterdam toonden zich van het juiste der gevolgde handelwijze overtuigd. Van het voorgevallene waren circa een hnntal or> het perron aanwezigen getuige. Te 18 42 arriveerde per trein oen aantal van 25 Duitsch-Joodsche vluchtelingen, en k 19.42 eén aantal van 11. allen uit Wee den. Onder deze 36 vluohtelingen bevonden tich drie vrouwelijke personen, de andere Jaren mannen van leeftijden, varieerende jusschen 20 en 30 jaar. behalve een twee- vdl. die respectievelijk 50 en 54 jaar oud waren Zij waren allen in het bezit van Paspoorten. Als doel van binnenkomst ga- je'i zijn op voornemens te zijn om verder k emigreeren, zonder dat ook maar één dunner in het bezit was van de daarvoor 'eteischte documenten. Volgens ontvangen beticht stonden er in Emmerik op het sta tion nog een 200-tal gereed. Bij aankomst van beide treinen waren op dat perron géén personen uit Zevenaar fjdwezig. Slechts was uit Arnhem een "te-tal auto's gekomen met menschen om hen af te halen, alzoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevattende een 8-tal personen. De betrokken vreemdelingen ver toonden geen van allen sporen van mis handeling. Niemand van hen heeft zich op dc knieën geworpen. Geen meisje is bulten bewustzijn geraakt. Niemand heeft het voornemen om zelfmoord te plegen geop perd. Er bestond dan ook voor de ambte naren, volgens hun eigen verklaring, geen aanleiding om tot tranen geroerd te zijn. Vanzelfsprekend „onder geleide", zijn alle 36 vreemdelingen zonder eenig incident kalm met den trein van 21.22 weder naar Emmerik teruggereisd. Na de rede van den minister-president sprak de heer P. J. A. van Mourik. gene- raal-majcor der Infanterie K.NI.L b.d., om namens alle belangstellenden een geschenk aan te bieden. De inzameling van gelden, merkte spr. op. overtrof alle verwachting en uit Frankrijk, Belglé en zelfs JaDan kwamen bijdragen in. Voor 3/4 werd bijge dragen door officieren van het K.NI.L. van K.M.A. en voormaligen hoofdcursus Tevens door actief dienende officieren en personen niet tot de weermacht behoo- rende. Van het gevormde fonds werden betimmeringen aangebracht en een glas in loodraam geplaatst. Spr. overhandigde den Gouverneur een betreffende oorkonde. Namens de officieren van het K.N.Il. gedetaoheerd aan de K.M.A. en alle voor het KN.IL. bestemde cadetten bood de kapitein van den generalen staf. E. Engles, een geschenk aan. bestaande uit gebrand schilderde gedenkramen op aanwijzing van kapitein dr. Somers ontworpen door den heer Fenken. architect der K.M.A. De sym boliek illustreert de verbondenheid van K.M.A. en voormaligen hoofdcursus met Indië, nl. door op het linkerraam aan te brengen de academie-poort en rechts den vml. hoofdcursus, verbonden door Indische motieven. Ter herinnering aan de aanbie ding reikte spr. den Gouverneur der K.M.A. een betreffende oorkonde over. Namens officieren der koninklijke land macht en burgerieeraren werkzaam aan de K.M.A voerde prof. J. ie Heux het woord en bood eveneens een glas-in-loodraam aan. De Gouverneur sprak daarna een harte lijk dankwoord tot allen, speciaal tot den minister-president wien hij nog zijn erken telijkheid betuigde voor het eerbewijs ka pitein dr. Somers verleend. Spr. bracht hulde aan dr. Voskuil die veel ethnografie heeft behoed voor verloren gaan Nadat nog kapitein dr. Somers een korte inieiding over het museum had gehouden, werd thee geserveerd, waarna het gezel schap het museum bezichtigde. Een aardig, héél nieuw Uiltje-idee: de speciale „feestdoos", mooi gedecoreerd met een Oud-Hollandsch Winteriafereel en inhoudende: 3 blikken Uiltje-doozen, handig bij elkaar gepakt! Men behoeft dus niet den inhoud van 30 sigaren ineens aan- te breken, maar men neemt telkens een blik van 10. U ontvangt aldus een smakelijke 3-voudige Uiltje- collectie, in feestgewaad gestoken! Vraag Uw leverancier. j..',-:. i Aft 3896 N.V. SIGARENFABRIEK .LA BOLSA'. KAMPEN (Tngez. Med spraak van den commandant, luit.-kolonel jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinde- ren, het regiment een marsch door de stad. Het gemeentebestuur van Deventer ont ving de officieren en hun dames ten stad- liuize. waarbij de burgemeester mr. F. W. R. Wttewaal herinnerde aan den hand. die de gemeente en het garnizoen van ouds vereenigt. De commandant dankte voor de ontvangst. Het feestprogram meldt voor vandaag sportfeesten, maaltijden en bijeenkomsten. iMsb.) HUZAREN TE DEVENTER VIEREN FEEST Het 4e Half-Regiment bestaat 125 jaar. Gisteren begon het 4de Half-Regiment huzaren te Deventer een tweedaagsch feest ter gelegenheid van zijn 125-jEirig bestaan. Er is een feestelijke reveille ge blazen door trompetters en huzarenkapel op het voorplein der Boreelkazerne. In den loop van den morgen maakte na een toe- DE LIMBURGSCHE MIJNINDUSTRIE. Het totaal aantal arbeiders der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 November ondergronds 20.557, boven gronds 11.635. TEGEN HOEST EN KEELPIJN Iets anders hebt U niet noodig. 30 ct, per doosje (pl.m. 100 tabl.) Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 3022 (Ingez. Med.) Het natuurlijke reclamemiddel. Daar reclame voor levensmiddelen voor de huisvrouwen ook nieuws is, ligt het voor de hand, dat deze reclame in dagbladen, daar waar men gewend is al hei nieuws te vinden, het ibest op haar plaats is. Dagblad reclame is het „natuurlijke" reclame middel. Zorgvuldige controle der resul taten van onze reclame bewijst de juistheid van deze stelling. Vandaar dat wij verreweg het grootste deel van ons reclame-budget in dagblad reclame beleggen. 3823 Zoo liet de reclamechef van een krui- deniersibedrijf zich onlangs uit. GEMEENTE-AMBTENAAR TE VOORSCHOTEN. Woensdag 30 November a.s. gaat de heer J. A Lamboo. na ruim 34 jaren, vol ijver en plichtsgetrouw, de gemeente Voorscho ten te hebben gediend, met eervol ontslag den gemeentedienst verlaten. Zonder uitzondering zullen alle ingeze tenen „Jan Lamboo" want zoo is hij toch bij de meesten bekend een gezon den en aangenamen, welverdienden levens avond toewenschen. Van „rust" willen wij niet spreken, want als gemeenteambte naar of burger is rust hem onbekend. Wij weten haast zeker, dat zijn afwezig heid nog wel eens bemerkt zal worden. Zijn staat van dienst is vol schakeerin- gen en zijn hulpvaardigheid en medewer king werden nimmer tevergeefs gezocht. Mr. Slingenberg. Hedenmiddag is te 's-Gravenhage de jaar- iijksche algemeene vergadering geopend van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Bij de opening dezer vergadering sprak de partij voorzitter mr. M. Slingenberg een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. begon met de herdenking van de in het afgeloopen jaar overleden partijgenoo- ten en memoreerde de eensgezinde viering van het regeeringsjubileum. Vervolgens weidde mr. Slingenberg uit over de benoe ming van mr. Öud tot burgemeester van Rotterdam. De Vrijz. Dem. Bond boekt door deze benoeming een politiek verlies, dat dienen wij wel te beseffen. Herinnerend aan de spannende Septem berdagen, zeide spr., hoezeer ook in ons land de verademing intrad met groote vol doening over het vredes-resultaat van groot Brittannië's eersten minister, de vreugde over dit resultaat was ook hier te lande niet onvermengd. Te minder waar meer in het bijzonder ook Nederland in Chamber lain's bekende radiorede te beluisteren had, dat Engeland niet voornemens was, ter wille van een betrekkelijk klein land een Euro- peeschen oorlog te riskeeren. Woorden, die ons Nederlanders te denken mogen geven, woorden ook die wellicht een indruk zouden kunnen vestigen, dat niet internationaal recht, maar eerder belan- genvraagstukken den doorslag zullen geven bij de vraag of onder de groote mogendhe den vrede of oorlog het parool zal zijn. Maar, zoo mogen wij vragen, indien dit het standpunt van Engeland is, waar blijft dan de handhaving van het internationaal recht, waar de collectieve veiligheid, steun pilaar van den eens zoo machtig schijnen- den Volkenbond. September 1938 heeft Nederland ge leerd, dat het voorshands bij de hand having zijner onafhankelijkheid in de eerste plaats op zich zelf is aangewezen. Dat niet zoo zeer schending van recht als wel de vraag of andere mogendhe den belang bij onze zelfstandigheid heb ben, de maatstaf zal zijn, waarnaar zij zullen bepalen of er al dan niet reden voor hen is om ons bij een onrechtma- tigen aanval te hulp te komen snellen. Mogen de volkeren zich nog beraden: moge tenslotte het rechtsgevoel ook in het internationaal recht wederom zegevie ren en den Volkenbond wederom de hechte basis van recht, collectiviteit en veiligheid worden teruggegeven, waaraan Nederland en ook onze partij zoo gaarne een beschei- dene, maar welbewuste medewerking heeft verleend. Ik spreek van rechtsgevoel en van internationaal recht. Hoever is men ln de wereld daarvan thans verwijderd. Waar is de eerbied voor internationale overeenkom sten: waar is de bescherming tegen bruut geweld van staat tot staat, waar de be scherming van leven, have en goed van hen, die geboren zijn als kinderen van ouders, die behooren tot een ander dan het in een bepaald land heerschende ras? Vol afschuw wenden wij ons af van de bedrijvers van barbarisme en vandalisme, waarvan de wandaden tot. in het diepst van onze ziel doordringen. Verfoeiende een mentaliteit en een bestuursbeleid die een dergelijke roof en plundering konden ver oorzaken en goedkeuren. Keeren wij echter tot Nederland terug: gezegend land in vele opzichten in verge lijking met hetgeen wij in andere landen waarnemen. Zeker, ook ons land kent zijn nooden, heeft zijn gebreken en zijn onvolkomen heden. De sociale rechtvaardigheid, de betrach ting waarvan een onzer primaire eischen is, een postulaat van de Christelijke naasten liefde, is ook in ons land nog niet ten volle ln vervulling kunnen gaan. Heden en mor gen zullen wij hieraan onze aandacht schenken. Maar hoog boven iedere verdeeldheid in politiek inzicht staat bij de over-overgroote meerderheid van ons volk de diepe overtui ging. dat alle menschen kinderen Gods zijn. gelijkwaardig in rechten en plichten zonder onderscheid van ras, van godsdienst en staatkundige belijdenis. Met dit uitgangspunt voor oogen vragen wij ons af, met welke middelen en met welke methode wij de menschen tot meer dere volmaaktheid kunnen brengen, de maatschappelijke samenleving tot een meer rechtvaardige kunnen opvoeren. Op dezen hechten grondslag, en gedragen door onze staatkundige beginselen, zullen wij straks in eerlijken politieken strijd de verkiezingen voor Prov. Staten en gemeenteraad voeren. Onze organisatie ls sedert de laatste ver kiezingsstrijd aanmerkelijk gegroeid en verstevigd. Wij boekten een ledenwinst van meer dan 1300 leden, in Overijsel bedroeg de stijging van het ledental zelfs 53Op dezen weg zullen wij moeten voortgaan. In verhouding tot ons stemmental is ons ledental echter nog steeds veel te laag, nauwelijks 3'/»'/t. Wij zullen in eendrachtige samenwerking moeten voortgaan hierin verbetering te brengen. Dankbaar gewaagde spr. ook van den groei van de Jongeren-organisatie, de V.D.J.O. Wij zullen oud en jong, man en vrouw, samen optrekken en eens van zin, een krachtige poging aanwenden, om onze be ginselen bij de aanstaande verkiezingen nog dieper in ons volk te doen doordringen. De vooruitzichten zijn 'gunstig. Duidelijk waarneembaar keert het Neder-1 landsche volk zich meer en meer af van de extremistische uitingen van rechts en van links. Groeiend is ook de overtuiging bij velen, dat het thans geen tijd is. om partijpoli- i tiek te voeren, dat het onjuist is geweest om groote volksgroepen in 1937 van de regee- rlng uit te sluiten. Nationaal in onze beginselen, eerlijk in onze strijdmiddelen, kunnen wij ons vaan del fier omhoog houden; wij zullen den strijd voeren met open vizier, zonder ande ren onnoodig te kwetsen, maar welbewust onze krachtige beginselen naar voren bren gen. Deze beginselen zijn beproefd en heb ben de tijden kunnen tarten. Het hoofd bestuur twijfelt er niet aan of. aldus de ver kiezingsactie voerende, zullen wij onzen vooruitgang van 1937, straks in 1939 be langrijk nog kunnen vergrooten, naar onze vaste overtuiging, tot heil van het Neder-1 landsche volk. De heer J, A. Lamboo. In Juni 1904 kwam J. A. Lamboo in ge meentedienst als a.schophaler-lantaarnop steker i petroleumverlichtingi klokluider en klepper. Tevens moest hij het torenuur werk verzorgen, tijdopnemen, op feestda gen de vlag uit den toren steken, het brandweermateriaal verzorgen en, zoo noo dig, ook hulp-politiediensten vervullen Tijdens zijn dienstjaren is het materiaal van de gemeentereiniging wel veranderd en gegroeid van ijzeren kruiwagen (de z.g. „moordenaar") tot de meest moderne vuil nisauto en zoodoende was hij bestuurder van den genoemden wagen, een wagen met hond, een wagen met hit en daarna enkele auto's van verschillende afmetin gen. Hij bleef de vlag uitsteken boven uit den toren, zoo ook klokluiden op werkda gen om 12 uur en de brandslangen nazien en verzorgen, wanneer zij gebruikt waren. Tusschen zijn werkzaamheden door was hij ook jaren incasseerder voor het gas- en waterbedrijf, de opvolger als omroeper van wijlen den gem.-veldwachter C. van Meurs. Vele ingezetenen van Voorschoten zullen hem ook kennen als de ontsmetter na be smettelijke ziekten. Dat hij met iedereen altijd goed kon omgaan, bleek zeer terecht, toen hij werd aangesteld als chef der werkverschaffing. Een gedeelte der rioleering, de demping van een gedeelte Kerksloot, het maken van een schoeiing en het aanleggen van het laatste gedeelte van het Wilhelminapark kwamen o.m. onder zijn toezicht tot stand. En dan was er altijd nog tijd om de ver- wanning van het Raadhuis te stoken of hier of daar een behulpzame hand te bie den. Een eenvoudig, maar eerlijk en plichts getrouw ambtenaar gaat heen. Men hoopt hem echter nog lang in de gemeente Voor schoten te zien! oncenlreer op hot krcic ïtjg: t reclame-middel

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13