BUITENLAND Toenemende actie tegen De ramp van de Sch. 102 de Fransche decreten lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 25 November 1938 PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS s—i 'jilgemeene Toestand Stakingen breiden zich uit Inspecteur-generaal acht schipper schuldig Behandeling voor den Raad van de scheepvaart VOORLOOPIGE WISSELKOERSEN De Engelsche ministers te Parijs De Fransch- Duitsche verklaring Weer geruchten over Midden-Europa. Van tien uur tot 1 uur hebben de Britsche ministers gisteren met hun Fransche col lfga's besprekingen gevoerd, waarna het noenmaal werd gebruikt bij president Le brun. Om 3 uur werden de besprekingen hervat tot even over zes uur. Op sommige onderwerpen ging men meer In het bijzonder in, sommige andere punten terden nauwelijks aangeroerd De voornaamste kwestie, die onderwerp van de b»sprekingen van den morgen heeft uitgemaakt, was de Fransch-Duitsche ver- Sla ring. Bonnet gaf een uiteenzetting van de on derhandelingen, die geleid hebben tot de uitwerking van het ontwerp der Fransch Duitsche verklaring, de wederzijdsche er kenning der grenzen en de onderlinge raadspleging in geval van een conflict. De Britsche regeering was trouwens van de be sprekingen op de hoogte gehouden door de Fransche regeering. Va de uiteenzetting van Bonnet gaf Cham berlain uitdrukking aan de levendige vol doening der Britsche regeering over het re sultaat der onderhandelingen, dat een be langrijke etappe vormt op den weg der Fransch-Duitsche toenadering. Vervolgens gingen de besprekingen over het vraagstuk der Fransch-Britsche sa menwerking op militair gebied. Daladier gaf een piteenzetting van het Fransche standpunt; Chamberlain zette de opvattin gen der Britsche regeering uiteen. Dit probleem, dat overigens een der be langrijkste is op de agenda der conferentie, tas trouwens Woensdagavond reeds te berde gebracht tijdens de besprekingen, die volgden op het diner aan den Quai d'Orsay. Men meent te weten, dat Chamberlain over dit vraagstuk een vrij lang onderhoud gehad heeft o m. met generaal Gamelin. Ook de toestand in het Verre Oosten is Ier sprake gekomen, maar op grond van den korten tijd, waarover de ministers beschik- ken, Is men nauwelijks op deze kwestie In- afgaan. Het verluidt, dat beide partijen ten aan ren van Spanje zijn overeengekomen, dat Ie overeenkomst inzake de niet-inmenging log steeds bestaat. Aangezien dit het geval i kunnen oorlogsrechten slechts aan beide partijen worden toegekend als integreerend feel der niet-inmengingsovereenkomst. Indien een van beide partijen in Spanje oeilijkheden maakt bij de uitvoering van ,t plan van Londen kunnen, naar men :grijpen zal, natuurlijk geen oorlogsrechten orden toegekend. Bij de besprekingen, welke van drie uur W ruim ze? uur duurden, is de rest van de igfnda welke tevoren was opgemaakt, af- (öhandeld. Na afloop van de besprekingen, werd een officieel communiqué gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat alle kwesties welke voor beide landen van gemeenschappelijk belang zijn, met inbegrip van het vraagstuk der natio nale defensie, evenals de diplomatieke actie, zijn besproken, waarbij eens te meer de volledige gelijkheid in opvat ting van beide landen tot uitdrukking kwam. Om toen minuten voor half zeven wer- fei de Britsche gasten op het PaUsche stadhuis officieel ontvangen, bij welke ge- eenheid Chamberlain de volgende korte toespraak hield: „Ik dank u levendig voor '•t beminnelijke ontvangst, welke u en de Men van den gemeenteraad hebben willen Iwelden aan mevr. Chamberlain en mij evenals aan lord en lady Halifax. Het ver heugt mij zeer, dat mij deze gelegenheid feboden wordt, u de verzekering te geven, At wij in het diepst van ons hart zijn ge- koffen door de ontvangst, welke ons werd kreid door de regeering, door de stad hrijs en door de geheele bevolking van fraaie hoofdstad. Het zU mij tevens 'frgund uitdrukking te geven aan onze dankbaarheid jegens alle onbekende sche vrienden, die door hun brieven anderszins zoo edelmoedig getuigenis «bben afgelegd vam hun gevoelens. Deze (Mdkeurlng van de pogingen onzer beide "Keringen voor den vrede doen me groo- Wiks genoegen want ik ben ervan over- dat zij gedeeld wordt door alle vol- der wereld. Wat me nog te doen overblijft, is wellicht jjl moeilijker dan dat, wat ik gedaan heb. "Kh ik denk, evenals Figaro, dat „de "«eite van het succes slechts een aan- fto'iag kan zijn, om de moeilijkheid aan te "Men". Onze taak is schoon, zij is edel en 'kdient ongetwijfeld alle pogingen, welke om haar te verwezenlijken, in het werk ™kn worden gesteld". Minister-president Chamberlain heeft gisteravond naar het hotel „Menrice" H"'en, waar hij een bezoek bracht aan hertog van Windsor, dat 25 minuten tuurde. k Fransche pers is zeer voldaan over "jj ?ang van zaken. - Jour" is er vooral over verheugddat hhmberlain de oude Engelsche opvatting Jr' de „werkverdeeling" waarbij de zorg het landleger aan Frankrijk wordt "fr!elaten om zich zelf te kunnen wijden de verdediging ter zee en in de lucht, hebben laten varen. Thans, aldus het d Is de crisis voorbij. J* „Excelsior" stelt vast. dat „de Brit- r* ministers hun Franschen collega's op- *ts de verzekering hebben gegeven, dat Mand zijn politiek van herbewapening Smtig 2a] voortzetten en nog zal ont ijlen, teneinde zijn verplichtingen op len te versterken Wij weten niet, aldus het blad, hoe Berlijn en Rome dit besluit zullen opnemen, doch dat kan ons weinig schelen. Van overwegende beteekents is, dat Frankrijk en Engeland vastbesloten zijn, in de toekomst alle militaire, econo mische en diplomatieke hulpmiddelen ge zamenlijk te gebruiken. De „Populaire" schrijft: niet zonder eenige bitterheid moet men vaststellen, dat het eenige positieve resultaat van de Fransch-Britsche besprekingen, zeven weken na Muenchen, een accoord is tot versterking van de defensie der beide landen. Hedenmorgen elf uur zijn de Brit sche ministers weer huiswaarts gegaan. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt ten aanzien van de Duitsch-Fransche betrek kingen van wélingelichte zijde het vol gende: De Fuehrer en rijkskanselier heeft in de laatste jaren van verschillende gelegenhe den gebruik gemaakt, om te verklaren, dat er tusschen Frankrijk en Duitsohland geen problemen zijn, die een vriendschappelijke nabuurschap in den weg zouden staan. Na de overeenkomst van München is van beide zijden de wensch tot uiting gekomen, dat een tastbare vorm aan dit streven zou worden gegeven. De omstandigheden voor een overeen komst tusschen Duitschland en Frankrijk ln den zin van het te München gesloten Duitsch-Engelsche accoord zijn in de laatste weken buitengewoon gunstig gehle- Ken. De regeeringen van Duitschland en Frankrijk bestudeeren dan ook een ge meenschappelijk voorbereide verklaring over de buurbetrekkingen. Verwacht kan worden, dat de rijksmi nister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, in de eerstvolgende dagen naar Parijs zal vertrekken om met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, de laatste hand aan deze voorbereide ver klaring te leggen. Nader verluidt, dan Von Ribbentrop 28 November a.s. naar Perijs zou vertrekken. Zijn verblijf aldaar zal slechts van korten duur zijn, daar hij terstond weer naar Mün chen zou reizen, om Hitier verslag uit te brengen. De voorzitter van de senaats-commissle voor buitenlandsche zaken, Henry Béren- ger, heeft gezegd, dat er geenerlei tegen spraak bestaat tusschen de aankondiging van deze verklaring en de samenwerking tusschen Parijs en Londen. „Wanneer een constructieve vrede ein delijk bereikt moet worden in het Westen van Europa, zoo zeide hij, dan zal dit slechts kunnen geschieden tusschen waar lijk krachtige, gedisciplineerde volken, die in staat zijn, zich te doen eerbiedigen en die eerbied betconen Jegens hun naburen. Het gaat er niet meer om denkbeeldige pacten door elkander heen te vlechten, maar werkelijke machten in evenwicht te brengen. Parijs en Berlijn zullen elkaar t« beter verdragen naarmate Parijs en Londen zich meer zullen versterken". Tenslotte sprak Bérenger den wensch uit, dat Italië zich voegen zou bij deze twee voudige diplomatieke krachtinspanning ten behoeve van een ontspanning ter consoli datie van den vrede in het Donau-gebied en in de Middellandsche Zee. Over Midden-Europa komen, weer eens ernstige geruchten. Polen en Hongarije zou den een nieuwe actie voeren voor een ge meenschappelijke grens, d.w.z. annexatie van Roetlhenië door Hongarije. Polen zou aan de grens zeer sterke troepenmassa's hebben samengetrokken, aldus de „Evening Standard", welk blad vervolgt: Polen en Hongarije zijn vastbesloten een einde te maken aan den smallen strook Tsjechoslowaaksch gebied, welke den eeni- gen band vormt tusschen Roemenië en Mid den-Europa Zij hebben zelfs den dag van hun optreden vastgesteld: 27 November. Tot dusverre had Duitschland zich tegen dit plan verzet, maar nu heeft Berlijn War schau en Boedapest er van in kennis ge steld, dat de Duitsche bezwaren ingetrok ken zouden worden, wanneer: 1. Dantzig bevrijd wordt van de Volken bondscontrole en de facto een Duitsche stad wordt en 2. Duitschland concessies krijgt toegewe zen op het Tsjechoslowiaaksche gebied, dat wordt afgestaan, voor den aanleg van een -ooorwee en een autobussnelweg tot aan de Roemeensche grens. Geheel in strijd hiermede is echter het volgende: Maandag J.l. is te Boedaoest een ge meenschappelijke Dultsch-Italiaansche nota overhandigd aan de Hongaareche regee ring, waarin niet nadruk wordt gewezen op het feit, dat Hongarije voor de conferentie van München, evenals de regeering van Tsjechoslowakije, heeft verklaard de uit spraak over de nieuwe grenzen als bindend te aanvaarden. Havas verklaart trouwens beslist, dat Duitschland vasthoudt aan de grenzen, zoo als ze thans geregeld zijn. I« hsteland te kunnen nakomen". - -"vo-rauu Itr IVUllUt-11 IKLIVC/llUJlI 'Hens de „Epoque" is het belangrijkste 1st, dat uit het commniqué en verklarin- «tv uit iitrt i^viiiiiiii iquc cu vei 'an Daladier en Chamberlain naar komt, dat Frankrijk en Engeland ^"sloten zijn, de verdedigings mldde- De agitatie tegen de wetsdecreten neemt nog steeds toe en het verzet tegen de herstelplannen der regeering uit zich meer en meer in een omvang rijke stakingsbeweging. Gisterochtend is ook in het Selne-depar- tement de stakingsbeweging met bezetting der werkplaatsen begonnen. Ze werd In gezet in de fabrieken van Renault te Bou logne Billancourt, ln de vliegtuigfabrie ken van Coudron in Issy les Moullneux en de motorenfabriek van Blocn Gistermorgen om elf uur werd door de prefectuur van het Noorden verklaard, dat de spoorwegarbeiders te Anzin in staking zijn gegaan. Alleen het goederenverkeer is stopgezet, het reizigersverkeer gaat door. Voorts is een staking begonnen in de mijnen van Anzin. Men is reeds overge gaan tot ontruiming van bezette werk plaatsen. Van de vijf schachten van het bekken van Anzin zijn er reeds drie ont ruimd. Tegen heden is daar de algemeene sta king geproclameerd. Uit Valenciennes wordt nog gemeld, dat de gendarmerie en de garde mobile voort gegaan zijn met het ontruimen der me- taalfabrieken. De stakers boden thans overal eenlgen tegenstand, zoodat de re gionale brigades versterkt moesten wor den. Te Denaln heerscht opwinding. Hier zijn 450 stakers het mijnslation binnengedron gen, waar zij een machinist dwongen den arbeiderstrein in de remise te rijden. Gen darmes herstelden de orde, waarna de trein kon doorrijden. Tijdens een botsing werden 3 personen gewond. Daar de toestand steeds ernstiger werd en de menigte een dreigende hou ding begon aan te nemen werd overleg ge pleegd tusschen den burgemeester, een parlementslid, den prefect en vertegen woordigers der syndicaten. Overeengekomen werd dat de gardes mo biles zich zouden terugtrekken, waarte genover de stakers vrijwillig de fabrieken zouden ontruimen, hetgeen geschiedde. Een stoet van 3500 personen betoogde vervol gens voor het gemeentehuis. In Vieux Condé verrasten gendarmes 80 stakers, die het station blokkeerden met tonnen en trachtten een ontsporing van 5 wagens te veroorzaken. Een der daders werd gearresteerd. Gisteravond te acht uur heeft de minis ter-president een communiqué gepubliceerd over de stakingen, dat als volgt luidt: „In de departementen van de Seine, het Noorden en Seine-inferieur zijn stakingen met bezetting van de werkplaatsen uitge- i broken. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen om de orde te doen handhaven. In het departement van het Noorden zijn 25 fabrieken, waar 12.000 ar beiders werk vinden, ontruimd en in het departement der Seine Inférieure, negen tien fabrieken. In dit laatste departement ts thans geen enkele fabriek of werkplaats meer bezet, In het departement van de Seine zijn tien fabrieken met 5000 werklie den ontruimd. Met de ontruiming van de Renaultfabrieken is de politie nog bezig. Verder deelt het ministerie van Openbare Werken mede. dat tengevolge van de sta king, welke is uitgebroken in het gebied van Anzin, de mijnspoorweg van Semain naar de Belgische grens geblokkeerd was voor goederentransporten. Aangezien hier door de exploitatie van de mijnen werd lamgelegd, daar de steenkool niet kon wor den afgevoerd, heeft de minister een requi- sitledecreet onderteekend. In tusschen zijn na het uitgeven van bovenstaande regeeringsverklaring nog na dere gegevens bekend geworden, welke wijzen op een verscherping van den toe stand. De pogingen tot ontruiming der Renault fabrieken begonnen om half acht gister avond Later werd het verzet sterker en hadden vrij ernstige botsingen plaats tus schen stakers en politie, langs de Avenue Emile Zola; een tiental personen werd ge wond. Om 1 uur hedennacht was de fabriek geheel ontruimd. Meer dan 300 betoogers zijn gearresteerd. De bond van arbeiders in de metaal industrie ln het district Parijs heeft een oproep gericht tot de arbeiders ln de me- taalfabrieken, om geen voortijdige actie te ontketenen in afwachting van de beslissing van de C.G.T. De Bond van arbeiders in de vliegtuig industrie heeft verklaard zich strikt te zullen houden aan de voorschriften van de C.G.T. Wanneer zal de politiek tot bezinning komen? Gallius schrijft in „l'Intransigeant": Frankrijk kan zich redden door zware offers door allen gelijkelijk te brengen. Er is geen tijd meer voor politieke combi naties. Wij bevinden ons aan den rand van het failliet, niemand ontkent het. Daarom denke men aan de oude spreuk van Mirabeau: „Het bankroet staat voor de poort en men delibereert...." Helaas, delibireeren is ons genoegen en tevens onze ziekte! ZUID-AFRIKA. Ongeregeldheden te Johannesburg. Te Johannesburg hebben fascisten ge poogd een anti-fascistische vergadering buiten het stadhuis uiteen te slaan. Poll- lieversterking verspreidde de menigte met behulp van traangas. Dertig personen werden gekwetst, waarvan twee door scho ten en een door een bajonetsteek. Voor den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is hedenmorgen het vergaan van den motorlogger Sch. 102 voor de Sche- veningsche haven behandeld. Zooals men zich zal herinneren zijn bij deze ramp drie joersonen om het leven gekomen, terwijl de overige 10 opvarenden door de reddingboot „Zeemanshoop" onder zeer moeilijke om standigheden werden gered. Alvorens met de behandeling te begin nen. sprak de voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, namens den Raad woorden van deernis tot de nabestaanden van de slacht offers. Zeer waardeerend sprak prof. Taverne over het werk van de bemanning van de reddingboot. De schipper vertelt. Als eerste getuige verschijnt de schipper van den verongelukten logger. P v. d. Zwan. Hij geeft een zeer uitvoerige be schrijving van den loop der gebeurtenis sen. Hij vertelt om. het volgende: Op het oogenblik dat de voorsteven van i den logger in de midden van de koppen van de buitenpieren zou komen, zwaaide het achterschip hard naar het Noorden. Het gevaar inziende, gaf schipper v. d. Zwan onmiddellijk bevel de fok in te .nemen om daardoor te trachten het schip vlug bij te draaien en zoodoende nog bin nen te komen. Bij het stampen van het schip was op dat oogenblik echter nog niet gevoeld, dat het schip op het zand gestoo- ten had. De logger werd als het ware vast gehouden. Hij had in het geheel geen vaart meer en luisterde niet meer naar het roer. Toen werd nog een laatste poging gedaan om een stranding te voorkomen Om te probeeren of het schip nog langs en be noorden den Noorderpier wilde afzakken en om eventueel aan lij daarvan te komen, werd de motor afgezet, maar ook dit hielp niet. Dadelijk daarop werd de motor weer op vooruit gezet, maar toen reeds stootte het voorschip tegen de steenen van den kop van de Noorderpier. De logger zwaaide toen heelemaal om totdat ook het achter schip op de steen sloeg en het vaartuig geheel „geboeid" stond. Terwijl het schip zinkende was en de branding en de hooge zeeën er hoog over heen sloegen, zocht de bemanning op het voor- en achterschip de hoogste plaatsen op. De meesten klommen in het wand, één sprong over boord en drie anderen werden van boord geslagen. Twee wisten het strand nog te halen, de beide andere verdronken. Op een vraag van den voorzitter of het niet beter geweest zou zijn nog enkele uren met naar binnen gaan te wachten, ant woordt de schipper, dat daartoe z. 1. geen reden was. Verder zegt de schipper, dat de bank voor de haven 'de z.g. Defensie-drempel) oor zaak van de ramp is. De schepen, zoo zegt hij, worden steeds grooter, zij gaan met hun tijd mee. doch de haven niet. Verzanding. De hoofdingenieur van den Rijkswater staat doet enkele mededeelmgen over de diepte van de Scheveningsche haven. Na de ramp werd de diepte gepeild, zoo als dit regelmatig plaats vindt. Er werden belangrijke wijzigingen ge constateerd, wijzigingen zooals in geen 15 jaar zijn waargenomen. Op sommige plaatsen verdrogingen van wel anderhalven meter. De laatste getuige is de schipper van de reddingboot. M. J. Bruin. Hij geeft een korte beschrijving van de redding. Meening van inspecteur-generaal. De inspecteur-generaal, de heer P. S. van t Haaff, hierna het woord nemend, vraagt of deae ramp te voorkomen was geweest. Spr. beantwoordt deze vraag beves tigend en betoogt, dat de ramp te wij ten is geweest aan twee fouten van schipper Van der Zwan. Of deze fouten zwaar of niet zwaar moeten worden aangerekend, is van heel weinig beteckenis. Het schip zoo zet spr. uiteen komt zwaar beladen uit zee. Het wordt voortgedreven door een motor van slechts 100 pk. en de schipper wist, dat de kracht van dezen motor nau welijks voldoende was om het schip door den sterken stroom te trekken. Een schipper, zooals Van der Zwan, die van Zijn kinderjaren af op zee rond dobbert, moet weten, dat er vóór hoog water een sterke stroom staat. De schipper had hiermede rekening moe ten houden en hij had voorloopig in zee moeten terugkeeren. Toen de schipper eenmaal besloten had naar binnen te varen en dat was zijn tweede fout heeft hij niel voldoende acht geslagen op het snelle afzakken van den logger. Had hij daar wel op gelet, dan had hij nog op zijn weg kunnen terugkomen, weer naar open zee. Tenslotte geloofde spr, dat tijdens de behandeling van deze zaak wel heel duidelijk is gebleken, dat het Dcfen- siebankje en de oorzaak van de ramp niets met elkaar te maken hebben. Later zal de raad uitspraak doen. Tweede Kamer. AVONDVERGADERING. (Vervolg eerste pagina van het 4de Blad) ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Wie verwacht had, dat er 's avonds, toen Onderwijs aan de beurt was, een vinnig debat zou volgen, ojndat het Voorloopig Verslag zoo ongunstig is geweest, kwam bedrogen uit. Zeker, er werd op heel wat punten critiek geoefende endaarbij was ook de eeuwige spelling-kwestie), maar over het algemeen liep het nog al los. Trouwens Wij moeten hier aan toevoegen, dat het debat van gisteravond eigenlijk een voor posten-gevecht was en dat bij .Lager On derwijs" pas de bui zal losbreken. Laat ons daarom volstaan met het aan stippen van enkele punten uit 's Minister» antwoord bij dit algemeen debat. Tegenover de critiek hield de minister staande, dat er onder zijn bestuur heel wat is gedaan, maar. wanneer enkele be langrijke zaken niet zijn geregeld, dan is dit een gevolg van het feit, dat het kabinet aldus heeft beslist, omdat er geen geld voor was! Heeft vroeg spr. ook minister De Visser vroeger geen bezeilnlgings-beleid moeten voeren? Moest hij niet afbreken wat hij eerst had opgebouwd? Doch andere mi nisters in het tegenwoordige kabinet kun nen verschillende zaken niet tot stand brengen, omdat er geen geld is: de geza menlijke ministers hebben geen geld. Dit geldt ook reeds voor het volgend jaar: de begrooting voor 1940 zal in eindcijfer niet hooger mogen zijn dan die voor 1939 Wat de lichamelijke opvoeding betreft, verklaarde de Minister, dat de bestaande toestand ook al om financieele redenen ge handhaafd moet blijven; er is trouwens al vrij veel ruimte voor dat vak bij het lager onderwijs. Nogmaals 'voor de zooveelste maal?) heeft de minister zijn spelllngbe- leid verdedigd. Spoedig zal een definitieve beslissing vallen: men weet reeds, dat de minister ten aanzien van enkele punten terug wil naar De Vries en Te Winkel 'echter niet geheel wat het woordbeeld betreft) en half terug is hier beter dan heel terug. De minister verdedigde, ln verband met allerlei bouwplannen op on- derwijs-gebied, de gestie van het Werk fonds. Bij de replieken heeft de heer Botterweg een motie ingediend, waarin de Kamer uitX spreekt, dat de bouw van een nieuw Kin derziekenhuis te Utrecht niet moet plaats hebben, dan nadat de Kamer gelegenheid zal hebben gehad zich daarover uit te spreken. Hierover wordt Dinsdag gestemd. Het algemeen debat over Onderwijs is gesloten. Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag. I van het zesde Blad. VOLONTAIRS OF KWEEKELINGEN MET ACTE. Door den Bond van Nederlandsche On derwijzers is aan alle gemeentebesturen een adres gezonden, waarin gezegd wordt dat uit verschillende brieven en monde linge mededeelingen, die den bond in de laatste tijden bereikten zoowel van de afdeelingsbesturen als van de leden indi vidueel blijkt, dat het herhaaldelijk en in tal van plaatsen voorkomt, dat jonge collega's, die als volontair of als kweeke- llng met acte tot een bepaalde school zijn toegelaten, ook indien zij bij afwezigheid van een vast aangestelden leerkracht diens betrekking tijdelijk waarnemen, daarvoor geen enkele belooning ontvangen. Er wordt thans een ernstig beroep op de gemeentebesturen gedaan om in de ge vallen als hier bedoeld en waarin men meent, om welke redenen dan ook, de wachtgelderslijst te moeten voorbijgaan te willen bevorderen, dat aan de „vervan gers" bij „tijdelijke verhindering" in elk geval een aanstelling wordt uitgereikt, zoo dat zij aanspraak kunnen maken op het salaris, zooals dat in het Bezoldigingsbe sluit is vastgesteld. Londen 8.52 5/8 8.54 3/4): Berlijn 73.55 73.57'/!); Parijs 4.77 1/4 14.78 1/2); Brussel 31.09 '31.09'; Zwitserland 41.82 '41.70); Ko penhagen 38.05 38.17'/!); Stockholm 43.85 144.05)OSlo 42.85 42.57'/.); New-York 1.83 3/4 (1.83 13/16); Praag 6.29 '6.29'/i); Italië: vrije lire 9.72'/i; reisllre 8.75. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAIKT EE RICHTEN LEIDEN, 25 Nov. 11 Stieren f. 210260 per stuk. (schoon gewicht) 5458 ct. per K.G.;, mat; 171 Kalf- en Melkkoeien f. 180320. t. vl.; 272 Varekoeien e.a. f. 120210, tam; 190 Vette koeien f. 180—290. 48—72 ct., mat; 147 Gras kalveren f. 2450. stroef; 13 Vette kalveren f. 80125, 801.15 ct.. tam; 131 Nuchtere kal veren f. 610. mat; 300 Vette schapen f. 20— 26. mat; 342 Weideschapen f. 12—16, tam; 214 Mestvarkens. f. 2035. z. m.; 544 Biggen f. 5 17, z. m.; 2 Paarden; 22 Bokken en geiten f„ 3 9. tam; 24 Zeugen f. 4060. z. m. Kaasmarkt, 25 November. Goudsche kaas le soort f. 27—284 per 50 K.G.; idem 2e soort f. 25—26. 34 partijen; Leidsche kaas. le soort f 2324 per 50 K.G.. 7 partijen. Handel matig. BODEGRAVEN, 24 Nov. Eierenveillng B.P. K.V. Aanvoer 5653 stuks kipeieren, prijs wit f. 4.805,30; bruin f. 5,30—5,70; kuikeneieren t. 3 904.60. eendeneieren f. 4—4.10. HOOFDDORP. 24 Nov. (Boerennoteerlngen) Per 100 K.G.Rogge f. 7.20—7.40; Chevalier Gerst f. 7.407.80; Wintergerst f. 7,107,30; Haver f. 6—6.30; Duiveboonen f. 9.75—10,50; f. 8,60—9,25; Vale erwten f. 11—14; Gele mosterd f. 1416; Kanariezaad f. 77.25; Karwijzaad f. 19.5020; Blauwmaanzniul f. 24 —25; Koolzaad f. 9—9,50. NIEUWKOOP 24 Nov. Eierenveiling. Aange voerd werden 2900 eieren. Prijs f. 2,90—5.40. NIEUWVEEN. 24 Nov. Aangevoerd 664 kip eieren. Pr ij's f.4—5.50 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3