St. Nicolaas CADEAUX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bfad Vrijdag 25 November 193B PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN anc NIEUWE RUN 56 LEIDEN EMSER-WATER Comité van Waakzaamheid van Ned. Intellectueelen VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Lezing over „Madame Curie". Voor bovengenoemde afdeeling was gis termiddag een lezing aangekondigd door mevr. L. G. v. d. VeldenVijgh over het boek van Eva Curie. De presidente der afdeeling mevr. A. v. GiLse— v. Geldermalsen heette alle aan wezigen hartelijk welkom, speciaal de spreekster van den middag en de vice- presidente mevr T. Vriend—v. Hoorn die wegens ziekte een tijdlang afwezig was geweest De presidente noemde het een oase om in dezen tiid. waarin zoo vele mensehen nameloos lijden, eens iets te hooren over twee menschen. die hun ge- heele leven en lichaam zelfs hebben ge- gegeven voor de lijdende menschheid. Voorts herdacht mevr. v. Gilse nog het feit dat het bestuurslid der afdeeling mevr v. EelenRidderhof juist gistermorgen weer naar Indlë was vertrokken om met haar echtgenot zich ook ten dienste te stellen van de lijdende melaatschen. Spr. stelde de vergadering voor een telegram namens alle aanwezigen aan het echtpaar in Genua te zenden. Vervolgens gaf zij het woord aan mevr. v d. Velden. Deze begon met er op te wij zen dat zij zou spreken over een 'zeer bij zondere vrouw. De levensgeschiedenis van deze vrouw is geheel beschreven door de dochter; een vrouw doorpeilt het leven van een andere vrouw; een schrijfster ver meldt de biografie van een vrouw. Onwille keurig denken wij in het boek over Ma dame Curie niets anders te zullen vinden dan natuurkundige wetenschappen. Niets is evenwel minder waar De schrijfster behandelt hier het leven van haar moeder, bijna als een sprookje, als een legende. Wij wisten al eenige din gen over het leven van Madame Curie uit de couranten, zoo bijv. het feit dat zij met 1 gr. radium uit Amerika terugkeerde. De schrijfster werd geboren toen haar moeder 37 jaar was als tweede dochter. Zij heeft haar moeder feitelijk nooit goed lee- ren kénnen voor zij zelf 17 jaar was. maar toch geeft zij het geheele leven van Ma dame Curie weer. De gegevens van voor haar 17de jaar heeft rij geput uit docu menten. uit brieven en uit verhalen van haar tante de lievelingszuster van Ma dame Curie Wij brengen een mooie keuze Nuttige en Practische Op al onze artikelen MIDZA-BONS. TELEF:I244.G!R0 4502Ó 3501 (Ingez. Med.) verklaard, met Paderewsky als minister president. Uit dankbaarheid schenkt zij Polen een radium-instituut. Doordat haar oudste dochter Irène ook natuurkunde is gaan studeeren en trouwt met een natuur kundige Jolhnot. krijgt Madame Curie weer nieuwe makkers in de wetenschap. Door tusschen komst van een Amerikaan- Madame Curie werd in 1867 geboren in I ^heAi°Ur-D±^v,krij.f Madan?e Cun« van Polen als kind van wetenschappelijke da'"ïffïïfJlJ 1 rad'T ouders Haar vader was leeraar en haar vertegenwoordigende een waaide moeder ook eerst leerares. Alle 5 kinderen i v^n 100.000 dollars. Zij moet dit present zelf hadden een groote liefde voor hun vader land en de wetenschap. Mania was de beste van de klas op school. Het leven was financieel zeer moeilijk voor de familie Slodowsky. Zij namen daarom nog kinde ren in huis. maar dit bracht een groote sr'-aduw over het gezin Fen van de pensionkinderen bracht een besmetting van typhus mee waaraan 2 kin deren van het gezin stierven. Toen Mania uit Amerika gaan halen en wordt daar tegen haar wil ontzaglijk gerèteerd. Dat gr. radium kan zij nu geheel houden voor haar proeven. Intusschen heeft ook zij de Nobel-prijs gekregen. Nu onderneemt zij allerlei wetenschappelijke reizen o.a. naar Leiden waar zij prof. Kamerlingh Onnes en diens vrouw ontmoet. Toen zij de 67 jaar naderde, kreeg zij een vreemde bloedziekte. Zij trekt voor herstel naar het Zuiden van nen doen om daaraan stuwend te werken en van voorlichting te dienen. In den strijd van dezen tijd is het aller noodzakelijkst, dat wij in het beginsel ver sterkt worden. Dan staan wij ook krachtig tegen de ons omringende gevaren en stérk tegenover onze tegenstanders. Vervolgens wees spr. er op. dat de chr. vakbeweging er nog lang niet is. Steeds moeten wij strijden tegen allerlei wantoe standen. Zien wij geen uitweg, dan is dit niet de schuld van God, maar van de menschheid. die niet naar Gods wil en in Zijn weg wil wandelen. Spr. eindigde met een ernstig vermanend woord om toch vooral ook in het chr. so ciale leven dicht te schuilen achter het Woord van God. Met zelfverloochenende liefde, in onkreukbare trouw en vol geloofs moed zullen wij onze beginselen uitdragen. Wij zullen staan in de vastheid van Gods Woord, want dan zullen wij ook eenmaal het genade-loon ontvangen en onze voeten zetten in de nieuwe aarde, waar gerechtig heid woont en geen strijd gestreden zal worden, maar waar een harmonische sa- mengang gevonden wordt en wij God altoos zullen loven. Nadat „Symphonia" en de heer Fcijten zich nog een en ander maal hadden laten hooren. sprak ds. M. Ottevanger, herv. pred. te dezer stede het slotwoord, waarin hij uit eenzette. dat Gods wil en welbehagen ook op het terrein van den arbeid dienen gezien te worden. Het is noodig in deze wereld de Kruisbanier om hoog te heffen en te vra gen: Heere, wat wilt Gij dat wij doen zul len Donkere wolken en schaduwen zijn er, maar juist daarom is het hoogst noodzake lijk. dat wij allen op onze post zijn. Allen moeten wij strijders zijn. Zij het devies van den besturenbond: „Heere. leer ons Uw welbehagen doen". Met het zingen van den Avondzang werd deze propaganda-samenkomst gesloten. MILITAIRIA. De reserve le luitenants mr. dr. A. F. H Schreurs en dr. G. J. Otten van het 4e Reg dienst ontslagen. Morgen te 11.15 uur zal op het Schutters veld de zilveren eeremedaille met de zwaar den, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau op plechtige wijze voor het front van de troepen van het 4e Regiment Infan terie, worden uitgereikt aan den adjudant- onderofficier-administrateur van den staf van het 4e Reg. Infanterie K. M. Jager. welke o.m, tot uiting komt in de onder drukking van de vrijheid der wetenschap. Gelet op den Internationalen samenhang maakte ook de Spaansche burgeroorlog deel uil van de werkzaamheid van het Comité, dat immers strijdt voor vrijheid van Gods dienst en wetenschap en vrijheid om zelf zijn regeering te kiezen. De realiteit van den gang van zaken heeft het Comité ge noodzaakt zijn arbeid ook over te brengen van het theoretische naar het practische terrein. De eisch van menschelijkheid, wel ke diep in het Nederlandsche volk is ge worteld. gebiedt, dat aan de duizenden vluchtelingen in zoo ruim mogelijke mate asylrecht wordt verleend. Helaas heeft onze premier voor deze ongelukkigen minder gedaan dan hij aanvankelijk had toege zegd en dat laatste was al niet genoeg Het comité heeft vandaag opnieuw telegrafisch aandrang op de regeering uitgeoefend om dit asylrecht op ruime schaal toe te pas sen en spr. deed een beroep op de aanwe zigen om aan dit streven adhaesie te be luigen. Voordracht mr. v. Heuven Goedhart Vervolgens was het woord aan mr. van Heuven Goedhart, die allereerst waar schuwde tegen de slaafschc navolging hier le lande van hetgeen bij onze oosterburen geschiedt. De NSB. heeft openlijk haar vreugde uitgesproken over de recente ge biedsuitbreiding van het Duitsche rijk en voert- ln den laatsten tijd een anti-semic- tische campagne, waarvan spr zich niet kan voorstellen, dat de zich noemende po- sitief-christelijke regeering van Nederland haar niet verbiedt. Spr. wees vervolgens op de analogie tusschen de beweging van Kon rad Henlein in Tsjecho-Slowaktje en de N. S B. hier te lande en daarna op de mis vatting alsof de huidige situatie niet zou zijn ontstaan, wanneer reeds ln 1919 aan de Sv.deten-Dultschers zelfbeschikkings recht was verleend. De reden, dat zulks destijds niet geschiedde, was eerstens ge Infanterie zijn op hun verzoek eervol uit den 'égen in de geschiedenis en ten tweede ln de geringe strategische beteekenis van een zoodanlgen staat. Het oude Tsjecho-Slo- wakije. waarvan spr. de vernieling in de hoogste mate betreurt, was een waarachtig democratische staat, ook al ging alles er niet feilloos. Van onderdrukking der Su- ucten-Dultschers is nooit sprake geweest en hadden zij ln 1919 een ander stand- ount ingenomen, dan zou het ongetwijfeld mogelijk zijn geweest hen in een zekere nationalistische eenheid ln den Tsjechl- schen staat onder te brengen. Hun eischen. o.a. ten aanzien van de taal waren voor de regeêring echter onaanvaardbaar. In 10 jaar was stierf haar moeder aan t, b. c.1 Frankrijk, waar blijkt dat het radium, Dit bracht zoo'n geweldige beroering ln het gemoedsleven van de kleine Mania, dat zij later nooit meer iets van het geloof heeft willen weten. Zij evenals haar broer en zuster kwa men met de gouden medaille van school. De Russische regeering verbood evenwel de vrouwen om aan een academie te gaan studeeren en er was geen gèld om naar het buitenland te gaan. Bovendien moest er geld zijn voor den broer, die gaarne medi cijnen wilde studeeren. De beide zusters trachtten nu door het geven van lessen geld er bij te verdienen. Maar de zucht om te leeren was te groot. Mania besluit als gouvernante in betrekking te gaan. Zij kan dan geld overhouden waardoor haar zuster Bronia naar Parijs kan gaan om daar medicijnen te studeeren. Is Bronia dan klaar, dan kan van het geld dat Bronia dan verdient, Mania gaan studee ren. Na 4-iarige studie gaat Bronia trou wen in Pariis en laat zij Mania overkomen Deze kan bij het jonge echtpaar inwonen en studeeren. Polen bliift toch altijd nog trekken. Op een avond zal een Poolsch pianist ODtreden. Zij gaan er heen en ma ken zoo kennis met een musicus die nie mand minder was dan de later zoo groot geworden Paderewsky. Mania behaalt op sohitterende wijze alle examens en komt als natuurkundige in kennis met Pierre Curie, die 10 iaar ouder is dan zij en El- zasser van geboorte. Ofschoon Curie eerst geheel afzijdig staat tegenover geniale vrouwen, vindt hij toch In Mania een vrouw, waarmee hij kan praten over zijn studie. Na een jaar gaan zij trouwen. Het ls een heele stap voor Mania om haar nationaliteit vaarwel te zeggen. Zij nemen na de huwelijksreis per fiets, hun intrek op de 4e verdieping van een huis. In de kamer stonden 2 stoelen! Na 2 jaren wordt de kleine Irene geboren. Mania Curie krijgt het dan zeer druk, want zij is bezig met haar proeven om het polonium (ge noemd naar Polen) en vervolgens het radium te ontdekken. Dit alles kost zeer veel geld en zoo neemt Mania het besluit om in Serres aan een soort meisjesnor- msalschool les te gaan geven. Eindelijk gelukt het haar om uit 20 ton erts 1 gr. radium te halen. Het echtpaar blijft sukkelen met gebrek aan een goed laboratorium. Toch ontdekken zij ook nog het helium Nu wordt toch langzamerhand de aandacht van de buitenwereld op hen gevestigd Het Legioen van Eer wordt Pièrre aan geboden. doch hij weigert. In 1904 krijgen zij evenwel de Nobelprijs, welke zij moeten deelen met Henri Becquerel. Op 9 April 1906 treft Madame Curie een ontrsttende slag, door dat Pièrre omder een wagen komt en op slag wordt gedood. Door dat Pierre intusschen professor aan de Sorbcnne was geworden, gaan familie en vrienden ervoor ijveren om Mania daar als opvolgster te krijgen. Frankrijk kent evenwel geen vrouwelijke professoren. Er wordt nu echter een uitzondering gemaakt en ln November aanvaardt zij haar ambt. Fsel vrouwelijk mondain Parijs was naar do Sor'-onne getogen. Maar in plaats van etn rede te houden, vervolgt Madame Curia gewoon de les, waarmede haar man ln April was opgehouden. Zij krijgt dan haar laboratorium. Maar ln 1914 bij den wereldoorlog trekt Madame Curie met haar kleine Ford, welke zij had la*en inrichten als een verplaatsbaar röi'per-apparaat naar de hospitalen ach- waarmede zij zoo vertrouwd was geraakt, haar lichaam heef! vernietigd en haar dood veroorzaakt.. Het echtpaar Jollinot zet evenwel haar werk voort en heeft in tusschen ook reeds weer den Nobelprijs gekregen, aldus eindigde spreekster haar boeiende rede. De presidente dankte haar hartelijk voor de mooie uren den toehoorsters bezorgd. DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING IN ACTIE. Propaganda-avond in „Prediker", In aansluiting op de in November gebrui kelijke huisbezoek-campagne, die zoouls de voorz. van den Chr. Transportarbeiderbond, de heer G. Strijbis mededeelde, reeds 56 nieuwe leden tengevolge had. werd gister avond door den L.C.B. in „Prediker" een goed-bezochte propaganda-samenkomst ge houden. De heer G. Hordijk las bij opening Ps. 146 en ging voor in gebed, waarna hij allen welkom heette en met een enkel woord et op wees, dat deze samenkomst bedoeld was als een uitbouw en innerlijke versterking der christelijke vakbeweging. Spr deelde verder nog mede, dat de heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, die op dezen avond de propa- ganda-rede zou uitspreken, verhinderd was en dat in diens plaats zou spreken de bondsvoorzitter van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, de heer W. Strijbis uit Den Haag. Het Chr. Muziekgezelschap ..Symphonia" o. 1. v. den heer J. J. v. d. Waas, dat zich al eerder op dezen avond had laten hooren, werd nu in de gelegenheid gesteld „een proeve van bekwaamheid" af te leggen. Het ging uitstekend! Er werd met toewijding gemusiceerd. Nadat nog de heer J. Feijten. declamator te Utrecht een fragment uit het Lied van 1848 van Da Costa gezegd had, was het woord aan den heer Strijbis. die sprak over: „Ons beginsel onze kracht". In het begin van deze rede toonde spr. allereest de noodzakelijkheid van de No- vember-actie van het C.N.V. aan. Nog dui zenden arbeiders van chr. huize zijn in het C.N.V. te organiseeren Daarnaast zijn er ook duizenden, georganiseerd in het C.N.V., die niet weten waarom zij feitelijk daarbij zijn aangesloten. Velen zien de vakorgani satie niet anders dan het instituut voor de werkloozenzorg. Anderen beschouwen de organisatie om er beter van te worden. Moe ten beide gedachten wel in de chr. vakbe weging vervuld worden, toch is dit niet de juiste gedachtengang van het lidmaat schap. Op het levensterrein zien wij staat en maatschappij naast elkander staan. Wij dienen op dit levensterrein te zoeken naar de verwezenlijking van de beginselen zooals die in Gods Woord geopenbaard zijn. Ons leven krijgt eeuwigheidszin als wij op het levensterrein ervoor zorgen, dat ons leven gewijd is aan de eer van onzen Koning. Het Woord van God dienen wij op elk levensterrein te laten spreken en ons naar dat Woord laten leiden. Als mannen van de christelijke vakbeweging moeten wij po sitie kiezen voor de doorwerking van de chr. beginselen op alle terreinen des levens. Wij kiezen positie tegen Rome, fascisme, S.D. A.P. omdat z-de souvereinlteit van God niet op alle terreinen des levens erkennen. De bedoeling van onze chr. vakbeweging - lis om samenwerking te hebben tusschen ,,ti nil organiseert een g:heelwerkgevers en -nemers waardoor de be- vrl. ïl. -corps cm rontgen-apparaten te driifsrechtspraak en de ordening geregeld be- enen. weet neg vele auto's te harer be- worden. schikking te krijgen en bewijst zoodoradc De maatschappij, aldus spr., is ziek, maar den lijdendei soldaten onschatbare diensten, dan dienen wij niet met onze handen over Na de wereld-oorlog beieeft zij het heuge-1 elkaar te gaan zitten. Wij zullen zien, wat lijke feit dat Polen onafhankelijk wordt I wij als instrumenten in Gods hand, kun- 3816 Echt Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij Hoest - Verkoudheid - Griep (Ingez Med.) 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE 14()C Kussens en kleine kleedjes zijn welkome geschenken. 3611 (Ingez, Mee.) moeten vervullen. In de bedrijven-coir, plexen van ondernemingen in denzelfden tak van productie of distributie zijn dé bedrijfsraden de colleges met de hoogste macht bekleed. Als hoogste organen geven zij de verordeningen ln alle bedrijfsaan gelegenheden. Deze bedrijfsraden hebben niets gemeen met de bedrijfsraden van de wet-Ver schuur. Noch in taak, noch in samenstel ling. In de bedrljfsraderr van het solida ristisch systeem is het gemeenschapsbe- lang rechtstreeks vertegenwoordigd; werk gevers en arbeiders en waarlijk niet handarbeiders alleen zijn er in verte genwoordigd. Het gebied, waarover de pu bliekrechtelijke macht zich uitstrekt Is nauwkeurig afgebakend, dank zij den bur gerlijken stand van het geheele bedrijfs leven. Van dit alles ls in de wederrechte lijk als bedrijfsraden aangeduide colleges van de wet-Verschuur niets te vinden. Daarvan kan echter en moet komen, als eens eindelijk de bepalingen van grondwet- 1938 op dit belangrijk gebied zullen wor den uitgevoerd. Helaas ls dat van deze ol van een dergelijke regeering niet te ver wachten. De noodzakelijke organieke wet is er nog lang niet. Intusschen zit men met de „bedrijtsra- den" van de wet-Verschuur als vrijwel nuttelooze adviescolleges. Geen grooter ge vaar dan dat men werk voor deze zoo goed als overbodige colleges gaat zoeken en er de sociale verzekering aan gaat opofferen. Daarmee wordt ook bereikt, dat men ons ten aanzien van het noodzakelijk solida ristisch systeem nog verder gaat desoriën- teeren dan de heer Verschuur reeds heeft gedaan. Terwijl de kern nog zou kunnen dienen, als men eindelijk kloek de orga nieke wet aanpakt, gaat men nu ook de kern onbruikbaar maken, als men aan de onzalige gedachte toegeeft, deze „bedrijfs raden" een rol in de uitvoering der so ciale verzekering te laten spelen. Dit wordt ofwel een nutteloos gebaar en wel, ais deze bedrijfsraden als zelfstandige verze keringscolleges de administratie weer gaan uitbesteden", ofwel men vergroot den het parlement waren zij volkomen ln over- chaos der socialeverzekering, rismen DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Telegrafisch beroep op dr. Colijn. Gisteren is uit onze stad aan den minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn, een adres verzonden, onderteekend door drie en zestig adressanten: t. w. allen echtgenooten van hoogleeraren en lectoren aan de Leid- sche universiteit. Zij doen daarin een drin gend beroep op Zijn Excellentie, om met grooter spoed aan een zoo groot mogelijk aantal Joodsche vluchtelingen een tijdelijke toevlucht binnen onze grenzen toe te staan. S. DE BOER Azn. MORGEN 80 JAAR. Een stadgenoot, die in vroeger jaren zich vrij veel in het openbare leven bewoog, doah zich daaruit- reeds geruimen tijd heeft teruggetrokken, namelijk de heer S. de Boer Azn., wordt morgen tachtig jaar. De heer de Boer had van September 1905 tot September 1919 voor den Vrijheidsbond zitting in den gemeenteraad en maakte in die kwaliteit om. deel uit van de commis sies voor den Markt- en Havendienst, het Openbaar Slachthuis en de commissie van onderzoek van bezwaarschriften tegen be lastingaanslagen Voorts had hij van 19001928 zitting in het bestuur der Vereeniging voor School kindervoeding en -kleeding, waarvan hij verscheidene jaren de nauwgezette pen ningmeester was. Mr. Dr. G. J. VAN HEUVEN GOEDHART OVER „TSJECHO-SLOWAKIJE". Op uitnoodiglng van de afdeeling Leiden van bovengenoemd comité heeft gister avond ln een der bovenzalen van café restaurant „De Harmonie" mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart uit Utrecht een le zing gehouden over het onderwerp „Tsje- cho Slowakije", terwijl in dezelfde bijeen komst prof. dr. H. J. Pos een inleiding hield over het vluchtelingenvraagstuk. Inleiding van prof. Pos Na een kort welkomstwoord van mevr. van Traa werd het eerst het woord ge voerd door prof. Pos, die een uiteenzetting gaf van het ontstaan van het Comité van Waakzaamheid, dat werd opgericht in den zomer van 1936 door en uit personen van verschillende politieke en religieuze rich ting Het stelde zich geen politieke, doch uitsluitend een intellectueele en cultureels formatie ten doel. Het uitgangspunt was de bescherming van de vrijheid en de or ganisatie van het verzet tegen eiken geest, die deze vrijheid in gevaar brengt. De groote kracht van haar bestrijding is niet gelegen in een politiek karakter, doch in het gefundeerde der actie. Uit dien hoof de gebruikte zij als middel om het doel te bereiken voornamelijk brochures Besloeg naar arbeidsterrein aanvankelijk het eigen land, al spoedig bleek de noodzakelijkheid om ook het buitenland in de bestrijding te betrekken. Immers de actie, zooals de N.S.B. die voert, ls niet van Nederlandsche af komst. doch vindt haar afleidende bron el- censtemming met hun aantal, vertegen woordigd n.l. door 72 afgevaardigden op "en totaal aantal van 300. Niettemin er kent spr., dat er in verschillende opzich ten voor de Sudeten-Duitschers wel reden tot klagen bestond, doch nimmer hebben zij getracht om langs den weg van rede lijk overleg daarin verbetering te brengen. De economische neergang sedert 7 jaar is de springplank geweest voor een politiek verschijnsel. Toen in 1933 Henlein voor het eerst in de politiek naar voren trad, heerschte in de Sudeten-Duitsche gebie den in Tsjecho-Slowakije oih volkomen na tuurlijke redenen een veel grootere werk loosheid dan in de andere deelen van het Tsjechische rijk. Ditzelfde verschijnsel deed zich echter ook voor bij verschillende dee len van het Duitsche rijk. Henlein heeft hieruit evenwel politieke munt geslagen, indachtig aan de waarheid, dat de „kan- kergeest" een voortreffelijke stimulans vormt voor de nat.-socialistische beweging. Dit laatste is ook hier te lande waarneem- beer: de curve der werkloosheid staat in rcchtstreeksch verband met die van het ledental der N.S.B Daarenboven heeft Henlein voortdurend geageerd tegen de onderdrukking door een, wat hi.i noemde, cultureel-minderwaardig volk De wijze, waarop uiteindelijk de afscheiding is tot stand gekomen, was in strijd met alle be grippen van recht en democratie. Zij leer de ook, dat de geheele actie niet als Inzet had de bevrijding der Sudeten-Duitschers, doch dat het Duitsche nationaal-soclallsme van de ontstane situatie misbruik maakte cm een gebied te annexeeren met een 00.000-tal niet-Sudetenduitsche bewoners. Henlein was de toestand ln geen enkel op zicht meester en fungeerde slechts als koe rier van tsaar Hitier. In het slot van zijn betoog wekte spr. op tot het verleenen van daadwerkelijken, geestelijken steun aan de vele landgenoo- len. die worden bestookt door de nationaal- socialistische leuzen, loyaal naar den schijn, deloyaal naar de werkelijkheid. De prac- tijk heeft geleerd, dat bij de verbreiding der nationaal-socialistische beginselen geen middel te slecht wordt bevonden om het doel te bereiken Het Comité van Waakzaamheid, aldus besloot spr., beantwoordt slechts dan aan zijn doel. wanneer ieder lid er actief toe bijdraagt om het Nederlandsche volk te beschermen tegen het gif. dat het door de propaganda van het nationaal-sociallsme dreigt te doordringen. Na de pauze beantwoordde prof. Pos een aantal vragen, waarin o.m. de wenschelijk- heid werd uitgesproken van een meer ef fectieve hulpverleening. terwijl prof. dr. N. van Wijk wees op de groote homogeniteit van het Tsjechische volk in cultureel op zicht en op de bewonderenswaardige dis cipline. welke het in staat stelde de ont wikkeling der recente gebeurtenissen te aanvaarden. Mevrouw van Traa sloot de vrij drukbe zochte bijeenkomst met woorden van dank aan de spiekers. VOORDRACHT VAN PROF. DR. J. A. VERAART. weer nieuwe uitvoeringsorganen toelaat. De eenig mogelijke weg ls ln den Hoo- gen Raad van Arbeid aangewezen, toen men de aandacht vestigde op art. 26 der Bedrijfsradenwet en dus de mogelijkheid opende, dat deze bedrljfsraden-Verschunr aan het hoofd van bedrijfsvereenigingen waar dit mogelijk ls worden ge plaatst. DE WERKLOOSHEID. By den gemeentelijken dienst voor sociale a- kern stonden Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3, behangt 33. betonvlechters 29. betonwerkers 70. 1 under rlngwerkers 1. glazenmakers 2, glazenwa: 15. granietwerkers 13. grondwerkers 120. helen 3. metselaars 92,. opperlieden 104, schilders 238, sloopers 6. straatmakers 4. liulp-straatmaken 11. stucadoors. witters 64, timmerlieden 226, uit voerders 12. voegers 24. ongesch. boouwvakarb. 10. Totaal 1080. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 16, blee- kers 19. vellenblooters 2. vuurwerkmakers 1, steenfabrarb. 99. zeepfabr.arb. 5. ongesch. fabr.- arb. 61. Totaal 203. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 82. reizi gers, colp. 41. winkelbedienden 36, etaleurs incasseerders 15, musici 6, onderwijzers 1. ver plegers 2, overheidspersoneel 14. Totaal 201. Hotel-café-personeel: huispersoneel 11, ken ners 55, koks 6. Totaal 72 Houtbewerkers: beddenmakers 5. houtbewer kers 46, kistenmakers 7. kuipers 5. lijstenmakers 3. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 18. meu belmakers 34. politoerders 2. ongesch. fabrarb. 27. Totaal 148. Kleermakers: kleermakers 52. kappers 3, schoenmakers 18. Totaal 73. Land- en tuinarb.: bloemisten 35. Landarbei ders 39. tuinlieden 33. warmoeziers 13. ongesch. landarb. 9. Totaal 129. Metaalbewerkers: bankwerkers 75, bllkbewer- kers 35, burgersmeden 33. electriciens 46, gasfit ters 14. gasmetermakers 1. gereedschapmakers 1 instrumentmakers 4, lsoleerders 3, kettingsme den 15. klinkers 12. koperslagers 3. labbedien den 2, lasschers 11, loodgieters 42. machinisten 17, metaalboorders 6. metaaldraaiers 3. metaal- slijpers 3. modelmakers 2, monteurs 30. plano stemmers 5. polijsters 2. ponsers 5. rijwielher stellers 13. rijtuigschilders 2. scheepsilinm.fr- lieoden 3. stokers 21. tegenhouders 15. hulp- verw.-monteurs 11. voorslaanders 7. voorwar mers 4, vuurwerkers 9. wagenmakers 4. ijzerwer kers 49, zandspulters 4, zandvormers 5. ongesch, arbeiders 45. Totaal 562 Sigarenmakers: sigarenmakers 15. sigstrippc 3. Totaal 18. Technici, opzichters; bedrijfsleiders 6. inge nieurs 1. teekenaars 9. werkmeesters 11. Tot. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoendrukkr 20. kluwers e.a. 7. lulkers 10, plaatsnijders es. 8. spinners 44. spoelers 2. sterkers 3. staaldraad- draaiers 2. strijkers 3, wevers 59. wolbewera- 38. ongesch textlelarb. 75. Totaal 278. Transportarbeiders: emballeurs 5, chaune 138. exp. knechten 25, koetsiers 12. loopknech ten 41, magazijnknechten 68. schippers n spoor -en trampers. 18. wakers 8. transport arbeiders 66. losse arbeiders 462. Totaal 930. Typografen boekbinders 15. boekdrukkers li fotografen 6. huip-vakarbeiders 4, letterzetters 32. steendrukkers 3. Totaal 71. Voedingsmiddelenarb.bakkers 89 molenaars 1, ovenisten 3. slagers 81, suikerwerkers 17. wujjl koopersknechten 14. zoutzieders 1. zulvelbem- ders 4. ongesch. fabr.arb. 51. Totaal 261. Vrouwen: Analysten 1, serveersters 3. kapsten 1. naaisters 8, winkeljuffrouwen 5, kantoorne- dienden 26. verpleegsters 6. biologen 1. bedrijn- leldsters 1, teekenaressen 1, onderwUzeresse" ass. en huishoudsters 13. dagmeisjes 9. dien» boden 4. kinderjuffrouwen 2. werksters 42. i» arbelds ors 3. AVO. 7. Totaal 137. AJg. totaal (w.o. 41 werk verschaffing 4199 25 November 1937 4864 26 November 1936 4894 Ben. 38 ged. werkloozen. Over de taak der bedrijfsraden. Over het onderwerp: „Moet aan de be drijfsraden bij de uitvoering van de wet geving betreffende de sociale verzekering een taak worden toegewezen?" sprak gls- Kumsi. oocn vinat naar aneraenae oron ei- aa'ri^n'de v"rvaderbiePvan den Kriris Glsteravond omstreekt 7 uur ls de 1 f, de-s. De nationaal-socialistische ideCogie afrcrtenurdeen be hetVerateken Tan' ls een vraagstuk van de geheele wereld drilfsvereenleineen va" °e Breestraai, on niet van één bepaald land al komt zij gpreker be|01? m€t een ultv;)3rlge ulteen. £fnwadd°^ daar ook het sterkste tot uiting Nog- zetting van het solidaristisch systeem der he^ brak De Eerste Hulndlenst vervol maals: het Comité voert geen politiek te- publiekrechtelijke beroeps- en bedrijfs-or- - Ker- Hu-P_ gen Duitschland, doch tegen den gevaar- ganisatie, waarin de bedrijfsraden als lijken geest, welke daar overheerscht en I hoogste colleges een zeer belangrijke taak wccu uiaxv. J_/C ÖCIÖIC nuiifuiciiiv hem naar het Academisch Ziekenhuis 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2