AKKERTJE Buitenland 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 November 1938 Zesde B!ad Ko. 2413! NAGEKOMEN BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten Stadsnieuws Binnenland Hofrouw in verband met hef overlijden van Koningin Maud Onzindelijkheid in een banketfabriek te Groningen Duitsch-Japansdi cultureel accoord geteekend Buitenland De tweede verjaardag van het antikominternpact Uit Ned. Oost-Indië Paus weer ziek Koudegolf in de Vereenigde Staten De stakingen in Frankrijk Heem dadelijk 'n bij hoofdpijn of miaraine. Australië zal Nieuw Guinea niet afstaan Polen melden incident 220.00C Duitschers ;n immigratiefoeslemmmg gevraagd BEURSOVERZICHT DAGBLADRECLAME De Kamer en het vluchtelingenvraagstuk Incident aan de Roemeensche grens BU Kon. besluit ls aan den reserve le luitenant. C. H. Jurltng van het 6de regi- jfnt veldartillerie alhier, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De opperceremoniemeester maakt be kend. dat het Hof ingevolge de bevelen tan H M. de Koningin wegens het over lijden van H. M. Koningin Jdaud van Noor den, den rouw zal aannemen voor den tijd' van één week, ingaande heden, en wel „n week lichten rouw. de directeur veroordeeld. Voor het kantongerecht te Groningen «rd Vrijdag 11 November opnieuw de zaak bthandeld tegen den heer E. S. aldaar, directeur van de banketfabriek „Gruno", «egens overtreding der warenwet. Verdach te had n.l. tegen de uitspraak op 28 October rerzet aangeteekend. Bij de behandeling op II November vond de ambtenaar van het Oil. mr. A. W. baron van Imhoff, in de houding van verdachte aanleiding om, in llwijking van het bij Verstek gewezen von nis een onvoorwaardelijke hechtenisstrat ran drie weken te vragen met onvermin- Jtrde handhaving van de bij het eerste pnnis opgelegde boeten. De kantonrechter, mr. W. J. M. Weersma, (te ook op 15 September een bezoek aan de tibriek heeft gebracht, oordeelde het nut tig, om tijdens de tweede behandeling ook «n kijkje te nemen weshalve hij de behan- ing der zaak eenigen tijd schorste, ma de uitspraak werd bepaald op 25 Irember. Hedenmorgen werd het vonnis bekrach- -d. behalve wat de straf betreft en op- iuw recht doende, heeft de kantonrechter ndachte veroordeeld tot drie maal vijf- Kiderd gulden boete, subs, vijf weken «htenis en negen maal dertig gulden :te, subs, twaalf dagen hechtenis. De bij het verstek-vonnis eveneens op legde voorwaardelijke hechtenisstrat titte de kantonrechter niet meer noodig. Verdachte heeft onmiddellijk tegen het hooger beroep aangeteekend. de „wlde" busdiensten. Vandaag hebben voor den president van Amsterdamsche rechtbank, mr. A. J. v. "yen. weder eenige korte gedingen ge- tnd tegen een aantal „wilde" busdien- 'n, waarvan door de spoorwegen en de -ische tram de stopzetting werd ge- aagd. Het betreft hier de N V. Amster- m Autoverhuur-Centrale (dienst Am- rdamAlkmaar), den heer Uiterdijk te am iAmsterdam—Hilversum) en de N. Stoop, te Den Haag Amsterdam—Hil- tsum en UtrechtAmsterdam). Uitspraak op 1 December. het burgemeesterschap van probolinggo. BUITENZORG 25 Nov. (Aneta/A.N.P.I Ondèr dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten is eervol ontheven van liet burgemeesterschap "an Probolinggo de heer L. A. de Graaff, assLstent-res dent eerste klasse Met die functie is be'ast de heer l. Noe. assis'ent-resident eerste klasse. schade door onweer aan tabaksloodsen. SEMARA'NG, 25 November Aneta A.NP.) Tijden-s het hevige onweer boven Kartasoera (Soerakarta) is de bliksem ingeslagen in drie babaksloodsen. met tabak uit nieuwen oogst gevuld. Twee loodsen van de onderne ming Gawok en een loods van de onderne ming Bangak zijn grootendeels vernield. mislukte OVERVAL. SSMARANG, 25 November (Aneta/A.N.P.) Drie Chineezen hebben een inval gedaan in een perceel te Semarang aan den Pie- ter Sljthofflaan, in het centrum van de stad. Hier woont de weduwe van den, eenige jaren geleden overleden rijksten Chineeschen inwoner van Nederlandsch- Indië, wijlen Oei Tjong Ham, met haar dochter. De recherche had tevoren reeds een waarschuwing ontvangen en had zich ver dekt in de woning opgesteld. Men wist de misdadigers te overmeeste ren. Hierbij werden een hoofdinspecteur van De onderteekening van het Duitsch-Ja- pansche cuUureele accoord is vanmorgen geschied in de ambtswoning van den mi nister van bui'enlandsche zaken te Tokio door den Duitschen ambassadeur Ott en minister Arita Na de onderteekening feli citeerde Arita den Duitschen ambassadeur en zeide hij te hopen, dat hiermede een concreet werk verricht moge zijn voor do versterking der betrekkingen tusschen beide landen. In een semi-officicele verklaring heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsebe zaken inzake dit accoord verklaard dat deze overeenkomst nie. slechts de cultureele oea-ekkingen tusschen beide landen beves igt doch ook a's micldei tot verdieping der wederzijdsche betrekkin gen moet dienen. Japan is 'oere.d met aüe bevriende landen cultureele betrekkingen te handhaven. Japan wenscht dergelijke overeenkom sten ook met andere landen te sluiten De overeenkomst treedt met den da" van onderteekening in werking en Ls met een termijn van 12 maanden opzegbaar Van officieels zijde wordt nog het vol gende verklaard: Toen in September van dit jaar de Duit- sche regeering de Japansche regeering voorstelde een verdragsbasis te scheppen voor de cultureele betrekkingen, stemde de Japansche regeering gaarne toe De on derteekening van deze overeenkomst is te beschouwen als een nieuw teeken der Duitsch-Japansche vriendschap Zij ls voor politie en een Chineesche waker door een messteek ongevaarlijk gewond. r. W De hoofddader werd aangeschoten en Japan de eerste in haar soort. In het ka bekwam eenige houwen met een klewang. der van het accoord zullen de autoriteiten Zijn wonden zijn niet levensgevaarlijk, van beide landen thans de volgende pun- maar hij moest toch worden geopereerd. FIRMA voor f. 20.000 benadeeld Tegen boekhouder twee jaar geëischt. Een nog jonge man, die vroeger filiaal- 'uder-boekhouder was van een groothan- fltl ln touw en ijzerdraad te Amsterdam d zich vandaag voor de Amsterdamsche "htbank te verantwoorden wegens ver- istering van niet minder dan f. 20.000. pleegd in een tijdsverloop van enkele "en. Hij schreef zelf quitanties uit, die "r den directeur werden gestempeld met <n handteekening. De man wist den stem- te bemachtigen en teekende op deze ze de door hem uitgeschreven quitan- die bij twee groote firma's te Amster- werden geind. resp. voor bedragen van I486 en f. 1950. Bovendien heeft hij ja- nlang in de boeken geknoeid om klei- "ie, door hem persoonlijk geinde en ge- Ikte bedragen weg te werken. In totaal de firma, waarbij verd. eenige jaren in st is geweest, voor circa f20.000.be deeld. De officier van justitie, mr. Van Dulle- *n vorderde twee jaar gevangenisstraf aftrek van den tijd in voo'loopige "htenis doorgebracht. Vonnis 9 December. leider van ..zwart front»' voor den officier van justitie te arnhem. Oe heer A. Meyer, leider van .Zwart «t" die door de politie te Nijmegen werd gfehouden wegens het bezigen van op ende taal, zal morgen voor den officier r* Justitie te Arnhem worden geleid. een AMOKDRAMA Drie dooden. toNDOENG, 25 November (Aneta/A.N.P.) Qiineesch employé van een schoenma- baakte amok. Hij stak twee Chineezen verwondde twee andere Chineezen S en een derde licht. Later is nog een fmrtig gewonden overleden, zoodat het J1' aantal slachtoffers drie bedraagt. 3 drama heeft zich .afgespeeld in twee 'n het centrum van Bandoeng. Zon- verzet ls de amokmaker door een "Mseh politie-agent overmeesterd. Een ^enkwestie schijnt de aanleiding ge- te zijn. radiotoespraken van von ribbentrop, ciano en arita. Naar aanleiding van den tweeden verjaar dag van de onderteekening van 't Duitsch- Italiaansch-Japansche antikominternpact, hebben de rij lesminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, de Italdaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, en de Japansche minister van buitenland sche zaken, Arita, radioredevoeringen uit gesproken Von Ribbentrop zeide o.m.: De samen werking tusschen de drie staten tegen de bolsjewistische ontbinding heeft zich schit terend gehandhaafd. Noch in Spanje, noch in Ohina Is het den kuiperijen van Mos kou gelukt de bolsjewistische heerschappij op te richten. Tsjecho-Slowakije moest een verder uit gangspunt van de wereldrevolutie vormen, hetgeen door de vastbeslotenheid van Hitier. de solidariteit van de anti-bolsjewis tische staten en vooral door de nauwe samenwerking van nationaal-socialisme en fascisme in de kiem verstikt is. De actie van de bolsjewistische propaganda toont zich in een nieuwe hetze tegen de autori taire staten. Niet anders staat achter de nieuwe golf van opruiing tegen Duitsch- land in Amerika. Olano zeide o.m.: Het Jaar, dat thans eindigen gaat, heeft zcowel in het Westen als in het Oosten de Italiaansch-Duitsch- Japansche solidariteit aan het werk gezien. Ik ben er van overtuigd, dat deze solidari teit zich ook in de toekomst steeds krach tiger en levendiger zal ontwikkelen, tot een kracht, die de drie groote staten in dienst stelt van de civilisatie en de gerechtigheid. Ook buiten den anti-communistischen drie hoek heeft de dynamische gedachte van het antikominterpact haar uitwerking ge had. Zij dringt in steeds verdere lagen van de openbare wereldmeenlng in. Aria verklaarde o.a.: het anti-komintern - paet vormt het belangrijkste richtsnoer voor de Japansche buitenlandsche politiek. Er bestaat een sterke, machtige band tusschen de drie bloeiendste naties in Europa en Azië; het afweerfront tegen de communisti sche internationale is in Europa vergroot. Ook ëin Oost-Azië ziet de regeering van Tsjang-Kai-Sjek, die zijn 400 millioen landslieden met zijn pro-communistische en anti-Japansche politiek in uitersten nood gebracht heeft, haar einde naderen. De gemeenschappelijke strijd der drie staten is tot een politieke noodzaak geworden. De Paus ls ernstig ziek: kardinaal Lauri. wiens taak het is de Heilige Sacramenten aan den Paus toe te dienen, is aan het ziekbed geroepen, waar hij ruim een uur bleef. Vanmorgen, toen de Paus zich gereed maakte zijn particuliere vertrekken te ver laten en naar de een etage lager gelegen bibliotheek te gaan, waar de particuliere audiënties verleend worden, viel hij in zwijm. In allerijl werd de geneesheer naar het Vaticaan ontboden. Na den Paus te hebben onderzocht verzocht de geneesheer, prof. Milani, den Paus in bed te bltiven en alle audiënties op te schorten. Onmiddellijk daarop werd kardinaal Lauri ontboden. De storingen, die deze nieuwe crisis in den gezondheidstoestand van den Paus hebben veroorzaakt, zijn dezelfde als die van bijna twee jaar geleden; zii doen zich voor in den bloedsomloop in' het algemeen en in de functlonneering van het hart in het bitzonder. 25 personen gedood. Boven het N.O.- deel van de Vereenigde Staten heeft een sneeuwstorm gewoed, ten gevolge waarvan 25 personen om het leven zijn gekomen. Te New-York ligt dg sneeuw meer dan zeven c.M. hoog De temperatuur daalde tot 23 graden Fahrenheit. Zulk een lage temperatuur is sedert 1898 op dezen dag nog nooit geregistreerd. ten wederzijds regelen: 1. de benoeming van cultureele werk- commissies: 2. het behoud cn de uitbrei ding der cultureele organisaties; 3. de aan beveling van leerkrachten; 4. faciliteiten voor officieele studiereizen; 5. uitwisseling van studenten en professoren; 6. bevor dering van het vriendschappelijke verkeer tusschen de jeugdorganisaties van beide landen; 7. welwillende behandeling der scholen; 8. uitwisseling op kunstgebied; 9. uitwisseling op filmgebied: 10. uitwisseling op radiogebied; 11, uitwisseling op gebied van sport en volksgezondheid; 12. uitwis seling van boeken en tijdschriften. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft krachtig te gengesproken, dat het- acccord de voorlco- per is van anti-Jocdsche maatregelen in Japan. De Renaultfabrieken zijn vanochtend niet heropend. Zij worden door de politie bewaakt. Er vormen zich groepjes nieuws gierigen voor een kennisgeving van de directie, waarin gezegd wordt, dat de fa briek tot nader order gesloten zal blijven, „daar het fabriekspersoneel het arbeids contract met de maatschappij in strijd met het collectief contract van 2 Mei 1933 heeft meenen te meetel: verbreken". Bij Citroen en Levaücis is het werk hedenochtend normaal hervat. De staking in de metaalnijverheid heeft zich tot bepaalde fabrieken in het depar tement Seine-et-Oise uitgebreid. Er is thans ook staking uitgebroken in de vlieg- tuigenfabriek van Breguet te Villacoublay, doch zonder bezetting der werkplaatsen. De politie heeft de vliegtuigfabrieken van Bloch te Orly ontruimd. binnen 'n kwartier zijt ge er van af, dank zij de b ondere samenstallinc. Weigei nor.' lel op AKKER-merk. Per koker v; i 13 stuks -12 sim vers. Per doos van 2 stuks - 2 siuiveis. 3805 (ingez. Med.) De Australische minister-president Lyons heeft in een interview verklaard, dat Australië niet van plan is Nieuw-Guinea aan Duitschland terug te geven. een aartsbisschop over den kerkstrijd. Bij zijn terugkeer te Rio de Janeiro uit Europa heeft mgr. Jaoa Becker, de aarts bisschop van Porto Alegre o.a. gezegd, dat z.i. het voornaamste doel van het natio- naal-socialisme was de vernietiging van de Christelijke beschaving. poolsche delegatie der grens- commissie zou zijn overvallen. Officieel wordt uit Warschau medege deeld: De Poolsché delegatie voor de commissie ter afbakening van de Poolsch-Slowaaksche grens is op het oogenblik, waarop zij de Slowaaksche delegatie tegemoet ging, op Tsjeeho-Slowaaksch gebied het slachtoffer geworden van een gewapenden overval van een bende uit de bevolking, bijgestaan door vertegenwoordigers der autoriteiten en in actieven dienst zijnde militairen. De aanval had een georganiseerd karakter. Twee leden der delegatie werden gewond, de auto's wer den beschadigd. De aanval aldus gaat de officieele mededeeling verder geschiedde in de omgeving van Zamki Oravske op een ge bied, dat geen onderwerp vormt van de af bakeningswerkzaamheden. Een gelijk inci dent is Vrijdag j.l. gebeurd nabij Ozaca. De Poolsche delegatie, die den kwaden wil der Slowaaksche autoriteiten heeft vastge legd. heeft de werkzaamheden geschorst. De Poolsche regeering heeft de noodige maat regelen genomen om Polen voldoening te schenken, en zijn rechten te verzekeren op de gebieden, die aan Polen zijn toegewezen ingevolge de werkzaamheden der grensbe paling. de antisemietische campagne in duitschland. Volgens ambtenaren te Washington trachten ruim 220.000 Duitschers naar de Vereenigde Staten te emigreeren om zich daar metterwoon te vestigen. Op 1 Octo ber j.l„ den laatsten datum waarvoor cij fers beschikbaar zijn. stonden 220.000 emi granten op de wachtlijsten. Officieel was berekend, dat minstens 85 procent dezer personen van Jqodschen bloede waren Er zijn aanwijzingen, volgens welke de recen te uitbarsting van het anti-semietisme in Duitschland het aantal aanvragen het kwart millioen heeft doen overschrijden. AMSTERDAM. 25 November. Ten opzichte van de Amsterdamsche effecten beurs werd heden wederom een zeer gereser veerde houding aangenomen. Ten opzichte van de Amerikaansche fondsen waren geen aan- knoopingspunten beschikbaar en ook anderzins waren er weinig factoren, welke inspiratie konden wekken. Op de wisselmarkt liep het pond sterling verder naar beneden, hetgeen met betrekking tot de goederenmarkten niet voor- deelig kan worden uitgelegd, doch men is blijkbaar aan de dalende beweging van het Britsche ruilmiddel al weer eenigszlns gewend geraakt, zoodat de inzinking daarvan geen emoties veroorzaakte. De markt scheen trou wens geheel ontoegankelijk voor gebeurtenis sen, die geen heftige prikkels konden veroor zaken. Van het bericht dat de Nivas wederom een flinke afdoening heeft bewerkstelligd, werd slechts oppervlakkig kennis genomen. In de Suikeraandeelen ging nog wel wet om. doch de affaire was toch merkbaar ingekrompen en de koersstijging vond geen verderen voortgang. Na goed prijshoudende opening legden de koer sen een klaine neiging tot reageeren aan den dag doch in doorsnee konden de prijzen van gisteren meerendeels gehandhaafd blijven. Op da Scheepvaartafdeeling ging iets om in Kon. Ned. Stoomboot Mij. die goed prijshoudend v/aren. Ook de andere Suikeraandeelen kon den zich handhaven. Op de Petroleumafdeeling was zoo goed als niets te doen. Koninklijke waren vrijwel onveranderd. Maar later op den middag viel een kleine verzwakking waar te nemen. Voor Tabakken was de belangstelling nog niet teruggekeerd. Sumatra-aandeelen bleven ongeveer op peil. Rubberwaarden waren prijshoudend Alleen Amsterdam Rubbers gaven nu en dan openlijken handel te zien. De be langstelling voor industrleelen was tot onge veer het nulpunt gedaald. Van affaire in Phi- lipsaandeelen. Unilevers en Aku's was niets te bespeuren. De Pokkeraandeelen waren vast ge stemd en konden zich opnieuw enkele punten naar boven werken. De Amerikaansche markt had een zeer kalm verloop. Op de koersbeweging van Wallstreet wenschte men niet vooruit te loopen. De omzetten waren dan ook zeer klein. Over het algemeen werd gehandeld op ongeveer het peil van de vorige slotnoteeringen. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland- sche Staatspapieren werden onregelmatig geno teerd. zonder dat afwijkingen van beteekenis voorkwamen. In Fransche spoorwegobligaties ging ncgal wat om tegen ongeveer de vorige prijzen. Duitsche waarden waren prijshoudend. wisselkoersen. Londen 8.53 3/4 <8.54 3/4), Berlijn 73.57»/» (73.57*/*)Parijs 4.78 <4.78'/;). Brussel 31.09 (31.09). Zwitserland 41.86 (41.70), Kopenha gen 38.12' (38.17' Stockholm 44. (44.05). Oslo 42.92',j (42.57* New-York 1.83 3/4 (1.83 13/16'. Praag 6.29 l6.29'/i), Lire Bankpapier 6.45 (6.30), Prolongatie Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4, Registermarken 33 3/8, Crediet Sperrmarken 9 3/4, Effecten- sperrmarken 8 5/8, Reismarken 48, Bank papier 27 3/4. Tusschen haakje? zijn de koersen van gisteren. 13e ruggegraat van elk goed reclame-plan Redevoering van Goebbels. Op de heden gehouden jaarvergadering van de rijkscultuuricamer in het feestelijk versierde operagebouw te Berlijn heeft de rijksminister voor volksvoorlichting en pro paganda een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Het buitenland neemt de Duitsche Joden in bescherming, maar helaas neemt het ze niet van ons over. De wereldcampagne tegen Duitschland in het Jodenvraagstuk is een speculatie op onze angst of op onze wereld beroemde sentimienteele zachtmoedigheid. Maar dat heeft, thans op ons geen uitwer king meer. Wij zijn daartegen volkomen immuun. Wij kennen het valsche en verleu- gende vrijheidsbegrip van dat soort van democratie, dat er niets in ziet om in het teeken der vrijheid mdllioenen menschen ln een vreemd land en een door hen gehaat staatsbestel te dwingen, dat ze daar zonder protest laat mishandelen en onderdrukken, maar kaakkramp krijgt van het schreeu wen, wanneer men dezen menschen hun juk ontneemt en de ketenen vernielt, waarin de democratie ze uit naam der vrijheid had geslagen. BELGIË. Met 151 stemmen voor en één onthouding heeft de Kamer de volgende motie aange nomen .De Kamer, bewogen door den toes'and. geschapen door de in verschillende staten genomen maatregelen tegen ethnische godsdienstige of politieke minderheden, maatregelen, die blijken uit den toevloed van buitenland sche vluchtelingen naar België. uit den wensch. de plichten, die het. land heefi krachtens zijn gevoelens en zijn tra dities van menschelijkheid in overeenstem, mine te brengen met de noodzakelijke handhaving der openbare orde is van meening. dat er aanleiding is tot nieuwe bestudeering der Belgisch-Fransche en Belgisch-Nederlandsche vluchtelingen- conventies en tot organisatie van een daad werkelijke hulp voor de vluchtelingen, spreekt haar vertrouwen uit in de regee- rmg ten aanzien van de maatregelen, die voor de vluchtelingen genomen moeten worden en ten aanzien van de onderhan delingen met andere rtaten over een inter nationale regeling van he1: vraagstuk". ENGELAND. De uitbreiding der bewapening. In een rede te Devon-port heeft minister Hore Beiisha verklaard, dat Engeland thans over vijfmaal zooveel luchtafweergeschut beschikt als in 1936. In begin 1936 deden 5000 menschen bij de luchtbescherming dienst: gedurende de crisis werden er 50.000 opgeroepen en thans is dat aantal nog grooter. Engeland gaat onverzwakt voort op den weg naar een doelmatige verde diging. Labour blijft zelfstandig. De nationale raad van de Labour-partij Iheeft zijn houding, geen enkele toenade ring tot of samengaan met andere politieke lichamen te wenschen, opnieuw bevestigd. De raad besloet zijn onafhankelijkheid te handhaven en getrouw te blijven aan de verbreiding van het socialisme. BULGARIJE. Aan de Roemeensch-Bulgaarsche grens bij Lom heeft zich een incident voorgedaan. Roemeensche grenswachten hebben gescho ten op twee Bulgaarsche soldaten en een douanebeambte, welke in een boot op de Donau voeren. De douane-beambte werd gedood. De bevolking van Lom heeft vervolgens een betooging tegen Roemenië gehouden. Van Roemeensche zijde wordt volgende lezing gegeven: Twee soldaten en twee douanebeambten allen Bulgaren, voeren met een bootje op de Donau. Zij waren gewapend, doch buiten dienst. Toen zij ln de Roemeensche wateren 1 kwamen, werden zij gesommeerd, zich naai den kant te begeven, doch hierop wilden zij de vlucht nemen. De Roemeensche wacht posten schoten, als gevolg waarvan een der Bulgaarsche douanebeambten werd gewond. De anderen werden gevangen genomen. Te Boekarest is men van meening. dat het incident van geen groote beteekenis ls. en bij de gemengde grenscommissie thuis be hoort. POLEN. De verdediging van den staat Gisteren is in de staatscourant het aan gekondigde decreet opgenomen tot be scherming van den staat. Hierbij wordt het aansporen tot algemeene staking be dreigd met straffen tot vijf jaar gevange nisstraf; het verspreiden van valsche ge ruchten. schadelijk voor den staat, wordt gestraft met 2 jaar gevangenisstraf. Zij die geruchten versoreiden, welke de stabiliteit van de munt in gevaar brengen, kunnen worden gestraft met drie jaar gevangenis, evenals zij, die slechte goederen aan het buitenland leveren. Ook is verboden te luis teren naar zekere buitenlandsche radio zenders. Verder heeft de staatscourant een decreet gepubliceerd, waarbij alle vrijmetselaars loges zijn ontbonden en haar bezittingen in beslag genomen en zullen worden ver kocht. De opbrengst wordt voor liefdadige doeleinden bestemd. Chineezen melden successen. Van Chineesche militaire zijde wordt medegedeeld, dat eenige dagen geleden in de provincie Honan een tegenoffensief is ontketend. De Chineesche troepen zouden het belangrijke centrum Kaïfeng heroverd hebben en den opmarsch langs den Loene- hai-spoorweg in Oostelijke richting voort zetten. Cc'.c in Zuid-Honan zouden de Chineezen aanzienlijke successen hebben behaald. Verder zcu de activiteit der Chineesche troepen in de provinc'e Hoepeh de Japan- neezen hebben gedwongen, tot het defen sief over te gaan.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19