h. c. Andersen 'Duimelijntje li# Uit de Omstreken 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 November 1938 Vijfde Biad No. 24131 Officieele Crisispublicatie HOEST FAMEL vltfM Verkoop van duingrond aan Noordwijk goedgekeurd AALSMEER. Vergadering Luchtbescherming. De afd. Aalsmeer der Ned. Ver. voor Luchtbescherming belegde een openbare vergadering in hotel „De III Kolommen", jiede in verband met de verduisterings proeven, welke alhier op Vrijdagavond a.s. gehouden worden. Mevr, A N. Rltsema- Meurs, presidente der afdeeling, opende en heette hartelijk welkom den eere-voo-rzltter burgemeester J. Kastelein. Sjor. dankte ir. Gijzen voor zijn bereidwilligheid om een lezing te houden; deze sprak over .Wat ons te doen staat", toegelicht met lantaarn plaatjes. Het was een leerzame avond. Velen gaven zich als lid der afdeeling op. Concert „Uiterwegs Fanfarecorps". „Uiterwegs Fanfarecorps" (dir. de heer W Meijns) heeft een uitstekend geslaagd concert gegeven in „De Oude Velling". Medewerking werd verleend door de too- neelvereenlging „Opgang", die opvoerde: .Zijne Excellentie Hein", door Jack Bess. Zoowel van de muziek als van het spel is veel genoten. De belangstelling was groot; pl.m. 700 personen woonden deze uitvoering bij. Met een bal werd besloten. BENTHUIZEN. Jaarvergadering K. I. E. In de O. L. school vond de 3de jaarver gadering plaats van de Mondaccordeonver. KI.E 1 Kunst ln Eensgezindheid). De voor zitter de heer C. Timmerman, opende, waarna de notulen van den heer C. J. v. d. Meer werden goedgekeurd, alsmede diens jaarverslag. Aan het verslag van den pen ningmeester ontleenen wij, dat de ont vangsten met inbegrip der saldi f390 be droegen. de uitgaven f.379, batig saldo (.7.11. De voorz. dankte den secr. en pen ningmeester den heer L. Snoep, voor hun eoed beheer. Besloten werd in Januari as. een open bare uitvoering te geven met medewer king van een voordrachtkunstenaar. Na ten prettig samenzijn volgde sluiting. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer J. Bogaards, even als de heeren J. Noordam en P. Mets, tot notabelen. Voor den bouw van 25 arbeiderswo ningen der bouwver. „Jacob van Kampen" Ie Naaldwijk, was de fa. Groen en Breg- man alhier de laagste inschrijfster met (44.440. De gunning werd aangehouden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Slmon Bakker 19 en Ingetjes Benstnk 19 jaar. jaar HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Pietertje Cornelia d. van H. Ver- ichoor en T. J. van Rijsbergen; Geertruida Cor nelia d. van P. M. Hendriks en J. P. Willemse; Maria Catharina d. van J. W. Smit en A. W. van der Kort; Johannes Cornelis z. van J. P. J Vermast en J. A. de Caluwe; Cecilia Mag- dalena d. van J. Touw en C. M. Jonker; Harry Peter z. van P. Judell en L. Dohrmann; Anna Maria d. van E. A. M. Anthonisse en J. P. H. Hunt Ink; Jacob z. van G. Kroon en G. Houbos; Grietje d. van K. J. den Dekker en F. W. H. Uiterwijk Winkel; Yvonne d. van J. H. M. Grasveld en M. S. Schrikkema; Lucia Maria d. van P J. Cappendijk en L. M. Polfliet; Jozina Maria d. van J. L. van Dijk en H. G. Heems kerk; Anna d. van J. Spaargaren en A. E. van den Bosch; Petrus Joannes Antonlus Maria z. van A. L Bleeker en P. Lokhoff; Levenl. d. van P Judell en L. Dohrmann; levenl. b. van C. Mooijen en M. H. Dlx. Ondertrouwd: Herman Brugman. 31 jaar en Helena Maria Lucke. 23 jaar; Cornelis Heem- rood, 30 jaar en Pietertje Wesselius. 22 jaar; Roelof Schutte. 28 jaar en Pieternella Mar- garetha Grootenboer 18 jaar; Petrus van Dijk K jaar en Philomena Cornelia van Alphen. 18 jaar; Jan Albert van der Meijden, 26 Jaar en Pleuntje Muilwijk, 25 jaar. Getrouwd: Antonie Johannes van Bracht. 61 Jaar en Catharina Cardol. 54 jaar; Lijsbertus Bouterse, 22 jaar en Geertruida Magdalena de Waard, 26 jaar; Jan van Looij. 25 jaar en Johanna Stange. 28 jaar; Dirk Piet Jan van de Wal. 24 jaar en Klasina Beumer. 20 jaar; Pieter Raams. 23 jaar en Cornelia Catharina Verlinde, SI jaar. Overleden: Martha Meijer. 38 jaar, ongeh. HILLEGOM. Muziek en Zang. De Hillegomsche Muziekschool waarvan 4e heer H. van Marsbergen directeur is, heelt gisteravond in de zaal-Sistermans «n uitvoering gegeven waaraan de Accor- teonvereeniging „Excelsior" en de Mando line- en zangvereeniging .Entre Nous" me dewerking verleenden. Na het openingswoord van den voorzitter 4en heer Lammens werd het programma Kopend met mandollnespel waarna zang, Kano- en accordeonspel elkaar afwisselden. Het geheel is besloten met de „Sehoone «lauwe Donau"-wals van Johann Strauss, waarin drie vereenigingen samenwerkten, Jfwljl mej. Rie Appelman de planobegelel- verzorgde. De luisteraars, die de ge hele zaal vulden, waren zeer voldaan en saven daarvoor duidelijk blijk met een «ankbaar applaus. A.s. 40-jarig jubileum van den Stationschef, Zaterdag 3 December a.s. herdenkt de H. J. Müller, Stationscef alhier den dat hij vóór 40 jaar bij de H.IJ.S.M. K dienst trad. Van 1 Mei 1929 af tot de fuelling van een der Haarlemmermeer sen, was de heer Müller stationschef op KI station Heerensingel alhier. Na eenigen «op het station alhier werkzaam te zijn Peest, werd de heer Müller op 16 Maart benoemd tot stationschef te dezer Matse. Werk in de duinen van Noordwijk. Onlangs is medegedeeld dat 5 jonge ["kkrachten uit deze gemeente in de fjütvesterij te Noordwijk te werk gesteld "Men worden. Thans blijkt het. dat er plaats voor f'tn jongens uit Hillegom. Het gaat om "Be mannen van 14 tot 24 jaar, onder gaarden die men op de Arbeidsbeurs "temen kan. BENOORDEN DEN VUURTOREN VOOR OPEN BEBOUWING. In de memorie van antwoord inzake goedkeuring van den onderhandschen ver- Kuop aan de gemeente Noordwijk van duingrond benoorden den vuurtoren te Noordwijk aan Zee deelt de Minister van Financiën het volgende mede: Het betreft hier een gedeelte duinter rein, hetwelk voor een belangrijk gedeelte is omrasterd ten einde te verhinderen, dat door den toeloop van het publiek de zee wering aan vernietiging zou worden bloot gesteld. Het aan de landzijde gelegen ge deelte van het onder voorbehoud van goed keuring bij de wet verkochte terrein wordt veelvuldig door het publiek bezocht en ver- loont daarvan dan ook de sporen. Het een en ander maakt, dat hier niet bepaald sprake is van ongerept natuurschoon. Voorts wordt er op gewezen, dat het, gelijk bekend, in het voornemen van de gemeente Noordwijk ligt om open bebouwing, zich aanpassende bij de hoogten van het terrein, toe te pas sen, zoodat dus geen gevaar voor lint bebouwing valt te duchten. Verder zijn in de voorgenomen uitbreiding en de bebouwingswijze de wegen aldus ge projecteerd, dat het duinlandschap zooveel mogelijk wordt bewaard. De gemeente zal voor de bebouwing van dit terrein de opvatting volgen, welke gedurende een lange reeks van jaren de bebouwing in de ten Zuiden van de kom gelegen duinterreinen heeft be- heerscht. Mede in verband hiermede en ten einde rekening te houden met redelijke verlangens van de gemeente Noordwijk om zich te kunnen uitbreiden, heeft de minister gemeend tot den verkoop te moeten overgaan. Vergadering der Beurscommissie. De Hillegomsche Beurscommissie heeft een vergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer K. Velthuys. Mede gedeeld is dat het hoofd van de plaatse lijke politie per brief bedankt is voor de wijze, waarop het parkeeren van auto's tijdens beurstijd is geregeld. Het reglement is herzien. De functie van secretaris en penningmeester zal ln één hand komen. Een voorstel van den secretaris om den voorzitter steeds herkiesbaar te stellen, is niet aangenomen; de voorzitter kan nu éénmaal herkozen worden. Er is meer waag naar tafeltjes dan er beschikbaar zijn. door drukker bezoek uit Noordholland, waarom een hooger huur voor tafeltjes wordt geboden. De commis sie zal deze aangelegenheid nader onder de oogen zien. Tot September 1939 is ln den toestand weinig te veranderen. Voor de benoeming van een voorzitter en een commissaris zal overleg gepleegd worden. Het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor bloembollencultuur zal op 29 Novem ber confereeren met de Beurscommissie om tot een gelijkluidend regiement voor de beurzen te Haarlem en te Hillegom te ge raken. Geslaagde Voordrachtavond. De dames Jo van Aken en Annie de Lange zijn opgetreden voor het Nutsde- partement. Na een inleiding van den voor zitter, den heer Bijl van Duyvenbode heb ben de declamatrices de aanwezigen ge boeid met een gevarieerd programma. Er is een collecte gehouden voor de Dultsche vluchtelingen. De spreekwoordenjacht. Op de „spreekwoordenjacht" van de Jon gensver. „De Vriendenschaar" waren 230 antwoorden Ingeleverd. Hiervan waren er 27 goed; de drie prijzen zijn door het lot toegewezen aan D. Bruinenberg, G. Schnle- dewind en Chr. Gabel. Het succes der spreekwoordenjacht was groot! De bloembollenbeurs was door 184 per sonen bezocht. De handel ln zomerartike- Icn is afgeloopen terwijl de stemming voor narcissen gekalmeerd is. De afd. Hillegom van de Ver. „Pro testant Nederland" hield een openbare ver gadering ln de Ned. Herv. Kerk alhier. Spreker was ds. J. K. Mulder van Rotter dam- Zuid, voorheen predikant alhier, over „Nooit kan het geloof teveel verwachten". De opkomst was groot. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De Raad vergaderde. De voorzitter deed mededeeling van de goedkeuring van Ged. St. der Gemeentebegrooting, dienst 1938. Op verzoek van de bewoners van de Zee straat en den Buurtweg zullen verschil lende lantaarns geplaatst worden, doch niet verder dan de plaats waar de llcht- kabels liggen, daar anders de onkosten te groot worden. De verdere behandeling over dit verzoek werd uitgesteld met 7 st. voor en 5 tegen tot de behandeling der begroo- Ling. De voorzitter deelde mede, dat voor 1939 de kosten per leerling voor alle scho- ien is vastgesteld op f8.91 per leerling. Hierna werd aangeboden de Gemeente- rekening dienst 1937; de begrooting van net grondbedrijf dienst 1939. alsmede de Gemeentebegrooting dienst 1939. Een com missie werd benoemd, bestaande uit de neeren: D. J. Westrik, C. v. d. Klauw en J. v. d. Berg, die een en ander in studie zal nemen Nog werd aangeboden en vastgesteld de begrooting 1939 van den Schoolartsendienst De begrooting 1938 werd met eenige pun ten gewijzigd, hoofdzakelijk betrekking hebbend op de gemaakte kosten, tijdens de Jubileum-feesten ln September. Ged. St. maakten aanmerking op de laatste wijziging ln de Gemeente-wegen belasting, waarbij verschillende instellin gen van betalen werden vrijgesteld. Be sloten werd te voldoen aan het verlangen van Ged. St. De heer C. Brugman stelt voor, geen nieuwe boomen te plaatsen langs de Kerk straat, waar de oude gerooid werden en om de bocht nabij „Puik en Dam" te ver beteren. Hierop zal nader worden beslist, terwijl bij de behandeling van de Begroo- fing aan de orde gesteld zal worden, de aanleg van een trottoir in de Zeestraat. Op verzoek, zal de Kerkstraat 's avonds een half uur eerder verlicht worden. Voor- loopig heeft de St. Bavo-stichting en de gemeente het recht gekregen, om gratis de nieuw aangekochte terreinen als voet balveld te gebruiken. Daar op de school van 't Heilig Hart ln de Zilk 6 gevallen van diphtheriius voorkwamen, is één der klassen tijdelijk voor het geven van onderwijs gesloten. SASSENHEIM. Tooneelciub R.K. Volksbond. De tooneelciub van den R.K. Volksbond gaf ln het K.S.A.-gebouw een uitvoering. Opgevoerd werd het tooneelspel: „Als het verleden spreekt", dat uitmuntend vertolkt werd. Daar deze uitvoering samen viel met het 12'/!-jarig bestaan de club werden hieraan eenige woorden gewijd. De regisseur, de heer Koelewijn ontving bloemen, terwijl de club zelf van den Volksbond een enveloppe met inhoud ontving. Afbraak van woningen. Met de afbraan van de woningen tegen over Ter Leede ten behoeve van den nieu wen Provincialen weg is een aanvang ge maakt. De aansluiting naar de Teylingerlaan zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Gevonden kinder armbandje met groene steen, een Lipssleutel, een grijze heerenhoed Nadere inlichtingen bij de politie alhier. VOORHOUT. C. J. M. V. „Bid en Werk". Deze vereeniging hield haar iaarlijkschen reciteeravond in één der bijzalen van het gebouw der Ned. Herv. Kerk. Bii afwezig heid der eerste voorzitter ds. Klomp opende de heer L. G. den Haan met het laten zin gen der verzen 1 en 5 van het Bondslied, waarna hii voorging in gebed. Hierna las hij het eerste hoofdstuk van het boek Ester, uit den Bijbel, waarna de heer J. den Haan hierover een inleiding hield. Nu volgde een vlotte afwerking van het reci- teerprogramma, waaraan 15 leden deel namen. Ais verplicht nummer was gesteld: .Stormnacht" van A L. Broer, waaraan nog een nummer uit vrije keuze werd toe gevoegd. De jury bestaande uit drie ge meenteleden had geen gemakkeiyke taak. Als prijswinnaars werden aangewezen als no. 1 G den Haan; 2 D C. Renée; 3. L. G den Haan. Na een woord van dank aan de jury volgde sluiting. VOORSCHOTEN. Eeerste hulp bij Luchtaanvallen. Na een bespreking door het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, den heer C. W. Stants, voor de leden van de afd. der Ned. Ver. „E. H. B O." en na een leden vergadering. waarin zeer uitvoerig van ge dachten is gewisseld, is met bijna alg. st. besloten, dat de leden van de E. H. B. O.- brigade. voor zoover zij in tijden van oorlog of oorlogsgevaar aanwezig zullen zijn, zich beschikbaar zullen stellen voor het verlee- nen van eerste hulp. zoodat deze afdee ling, als vereeniging, wordt ingeschakeld ln het luchttfeschermingsplan en den luchtbschermingsdienst van deze gemeen te. Tevens is besloten, dat getracht zal wor den nog meerdere ingezetenen bekendheid te geven van het E. H. B. O.-werk, daar ln tijden van gevaar vele personen voor deze afdeeling van den luchtbeschermingsdienst uoodjg zullen zijn. In hotel Deurloo gaf de Arbeiders too- n"elver „Voorschoten" een opvoering van het bekende tooneelstuk „Op hoop van Ze gen" van Herman Heijermans. De zaal van Hotel Deurloo was geheel bezet toen het Hofstad-ensemble onder leiding van den heer Brink enkele muzieknummers ten beste gaf. waarmede het programma was geopend. De heer F. van Meurs sprak een welkomstwoord. De uitvoering maakte veel Indruk. Een geanimeerd bal besloot dezen eersten avond ln dit winterseizoen. VERGUNNINGEN TOT HET ZOUTEN VAN HARING. Naar reeds is medegedeeld, is krachtens het Crlsis-Haringbeslult 1938 met ingang van 27 November 1938 een verbod, tot het zouten van haring te verwachten, loopende tot 1 Mei 1939. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt hieromtrent bexend. dat het gebrui ken van zout teT verduurzaming van haring alleen kan geschieden krachtens een door of vanwege den Minister van Economische Zaken afgegeven vergunning, welke slechts wordt uitgereikt aan georganiseerden bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, ech ter onder voorwaarde, dat het gebruiken van zout geschiedt hetzij uitsluitend ter voorkoming van bederf tijdens het vervoer, hetzij in een rookerij. inleggerlj of soort gelijke richting, voor zoover aldaar nood zakelijk voor de uitoefening dezer bedrijven. Het is den houder eener vergunning ver. boden, haring in tonnen te verpakken, als mede haring in voorraad te hebben, waar voor in strijd met genoemde voorwaarde zout is gebruikt. Aanvraagformulieren ter verkrijging eener vergunning zijn oo verzoek verkrijg baar bij de Nederlandsche Visscherijcen trale, Juliana van Stolbergplein 3 A te 'sGravenhage; bij het Uitvoercertificaten- bureau. Rijksvischhal te IJmuiden; aan den Vlschafslag te Den Helder en bij de controleurs der Nederlandsche Visscherij centrale; te Vlaardingen, Da Costastraat 18; te Katwijk aan Zee. ten Brittenstraat 60 en te Scheveningen, Haringkade 71. 3786 WARMOND. De vernieuwing van den Heerenweg. Het door het Werkfonds beschikbaar ge stelde bedrag voor algeheele vernieuwing van den Heerenweg in aansluiting op den nieuwen rijksstraatweg bedraagt f. 52.200. Het bedrag ls verleend tegen een rente percentage van 2'/i en is omgezet in een annuïteitsleening. Het zal moeten worden afgelost in 30 jaren terwijl de iaarlljksche annuïteit is vastgesteld op f. 2494. VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw* baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 1882 (Ingez. Med.) CMI T' IK4 Cm iiiH Plotseling hoorde Duimelijntje een bekend vogelstemmetje. Ze keek blij verrast naar boven. Ja hoor, het was de kleine zwaluw, die Juist voorbijkwam maar die, toen zij haar redster zag, onmiddellijk naar haar toevloog. En toen ging het meisje de zwaluw alles vertellen, het eerst van den leelijken mol, met wlen zij zoo dadelijk zou moeten trouwen De zwaluw luisterde aandachtig. Zij hoorde, dat Duimelijntje diep onder den grond zou moeten wonen, waar nimmer een sprankje zon licht doordrong. En ook zag de vogel, hoe bedroefd het lieve meisje was. „Ja." zei de zwaluw, „de koude winter is nu in aantocht en ik ben op weg naar warmer landen. Zou Je niet met me mee willen gaan? Je kunt gemakkelijk op mijn rug zitten, als je je vastbindt! We vliegen dan ver. heel ver weg van den leelijken mol en zijn donker hol en trekken over de bergen naar warmer landen, waar de zon veel heerlijker schijnt dan hier, omdat het daar altijd zomer is. Je zult daar prachtige bloemen kunnen plukken en het vast naar j: in hebben. Kom Duimelijntje, vlieg met me mede, laat de zwaluw, die Jij eens 't leven redde, toen zij in nood verkeerde, jou nu eens helpen."

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17