nv IDEC0I LEiDSCH DAGBLAD - Vierde Bïad Vrijdag 25 November 1938 Het vraagstuk van Palestina in het Britsche Lagerhuis „Het Nieuwe Midden-Europa" YISSCKERIJ-BERICHTEN ERKEND INSTALLATEUR] GEMENGD NIEUWS 1 buitenlandsch gemengd. De moord te Brunssum Een verklaring van MacDonald Scheveningsche logger pikt verlaten Engelsch zeilschip op HONIG's KEUKENSTROO P Kanaalvisscherij door slecht weer belemmerd electro techn. bureau LUCHTVAART /CUEEP/ TJE1NCEM De dader aangehouden. HIJ HEEFT VOLLEDIG BEKEND. De politie van Brunssum heeft te Oirs- beek. in verband met den moord op de 23-jarige mevrouw Maessen-Schumans, welke vorige week Vrijdag aan het licht is gekomen, gearresteerd zekeren W. V. E., een huisvriend van de familie Maes- sen. De man is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Maas tricht. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Zaterdagmorgen 12 November tusschen 9 uur en 9.20 in den morgen is hij aan de woning in de Heiligerstraat gekomen en op zij door de poort in huis. Op het erf voor de keukendeur heeft hij woorden gekregen met vrouw J. M. en een bijl gegrepen en haar met kracht een drietal slagen op het hoofd toegebracht. Om eenig rumoer te voorkomen, heeft hij daarop het slachtoffer met een touw gewurgd. De moordenaar verklaarde, dat hij reeds dagen met het plan had rondgeloopen. Na zijn afschuwelijke daad heeft hij het lijk in een zak. welke op het erf lag gedaan en achter in den tuin toegraven. Vrouw v. d. W., die zich ook in arrest bevindt, heeft hem bij het begraven ge holpen. Dat omwonenden van dit lugubere bedrijf niets gemerkt hebben, valt te ver klaren uit het feit, dat de omheining meer dan 2 meter hoog is en de heg in langen tyd niet was geschoren. Zondagavond heeft de moordenaar het lijk vervoerd naar een anderen kuil, precies op de wijze, zooals gemeld is. Maandagavond d.a.v. heeft hij het lijk opgeborgen in den kuil. waarin het Vrijdag daarop door de politie en het parket ge vonden is. Vast is komen te staan, dat de beide mannen, die aanstonds in arrest zijn ge steld op den bewusten Zaterdag op de mijn waren en ook buiten het verbergen van het lijk staan. Behalve in den tuin, is de moor denaar bij het vervoeren en begraven van zijn slachtoffer alleen te werk gegaan. De vermoorde vrouw had kennis gekre gen van bepaalde handelingen van den moordenaar en hem meer dan eens op het verkeerde gewezen. Hij heeft toen een wrok tegen haar gekregen, is wellicht bevreesd geworden, dat ze te veel wist en heeft toen aan zijn verschrikkelijke plannen uitvoe ring gegeven. DE BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIA. De reusachtige boschbranden in de na- j oijheid van de filmkolonie in Californië heeft men gisteren kunnen indammen. De totale schade wordt op 4 millioen dollar geschat. Ongeveer 300 groote en kleinere huizen werden in de asch gelegd. Ongeveer honderd personen zijn met brandwonden naar de ziekenhuizen gebracht. AMOK. Acht dooden. Te Peshawar in Britsch-Indië heeft een Sepoy amok gemaakt. Hij drong het voor officieren bestemde gedeelte van het kamp binnen kort na middernacht en doodde vier Britsche en drie inlandsche offcieren. Twee andere Britsche officieren werden ernstig gewond. De amokmaker zelf werd eveneens neergeschoten. Een warme, dikke jas en een dikke shawl zijn goed voor rheumatische pijnen. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumat/ieklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huid-functie overgevoelig is voor koude, vocht, etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en inge wanden, waardoor afvalstoffen gelegenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kru- sdhen- Salts, dat Uw organisme reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwij nen. om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.40, f0.75 en f. 1.60 (.extra groot pak). 3819 (Ingez. Med.) TE SCHEVENINGEN BINNENGESLEEPT. Vannacht om drie uur is de motorlogger SCH 280, schipper W. van Zuurmond, in de Scheveningsche haven binnengekomen met op sleeptouw het Engelsche zeilvracht- schip „Astrild", dat in de open zee geheel verlaten is aangetroffen. Het schip werd opgepikt op 23 Novem ber des avonds om 7 uur 52 gr. 20 min. Noorderbreedte en op 2 gr. 30 min. Ooster lengte, dat is niet ver van de Engelsche kust. Het schip was geheel verlaten en dreef met zwaar gehavende zeilen hulpeloos rond. Het roer was evenwel nog onbescha digd. de ankerketting was gedeeltelijk uit geworpen. De schipper van de SCH 280 besloot het zeilschip op sleeptouw te nemen, hetgeen met veel moeite kon geschieden. Over het lot van de bemanning tast men in het duister. Des loep bevond zich niet meer aan boord, in de kajuit trof men echter nog wel de zwemvesten aan. Blijkens de papieren is het schip uit Londen afkomstig. De naam van den kapi tein is Goodwild. Naar men ons mededeelde, vaart dit type schepen veel tusschen Engeland en de Belgische en Zuid-Nederlandsche kust. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. IS ZULKS GEOORLOOFD? Mijnheer de Redacteur, ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond omstreeks half zeven is op den Burgemeester van der Feltzweg te Twello, ter hoogte van het villapark, de 47-jarige G. J. Post die aan dezen weg woont, aangereden door een personen auto. bestuurd door den heer S. uit Deven ter. Het slachtoffer was op slag dood. De bestuurder van de auto. die de lich ten had gedempt voor tegemoetkomende wielrijders, werd verblind door het ter plaatse schelle licht, zoodat hij den voet ganger niet had opgemerkt. Op den Boscheweg te Tilburg, is gister middag omstreeks half vier de 74-jarige petroleum venter J. van der Donk. wonende in de Wichmanstraat aldaar, toen hij met zijn kar den rijweg overstak, door een hem achteroprijdende auto uit Enschede gegre pen. De man brak een arm en een been en kreeg ernstige inwendige kneuzingen. In ernstigen toestand werd hij door den geneeskundigen dienst naar het Sint Eli- sabethziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Den auto bestuurder treft geen schuld. LIJK NAAST OMGESLAGEN AUTO GEVONDEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag is in Strasz. gemeente Herzogenrath (L.), het lijk gevonden van den ongeveer 26-jarjgen ongehuwden chauffeur W. van dsr Kort. Vermc: is de man bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zijn lijk werd naast de omgeslagen auto gevon den. Het slachtoffer woonde in Hoensbroek. Hij was in dienst van de taxi-onderneming Drummen te Eygelshoven. Minister Macdonald heeft gistermidd^ ir het Britsche Lagerhuis de debatten ge opend over de Palestijnsche kwestie. Hij zeide, dat het niet eerder mogelijk was deze kwestie aan de orde te stellen, aan gezien gewacht moet worden op het ver slag van de commissie-Woodhead. Macdo nald zette uiteen, dat de regeering thans de beschikking heeft over machtige mili taire en politiestrijdkrachten en gestadig en zeker het gezag der regeering in het geheele land herstelt. „Het werkelijke probleem van Palesti na is echter geen militair, doch een politiek probleem. Onze troepen kun nen de orde herstellen, doch niet den vTede". Wij weten, dat zekere belanghebbende propagandisten tal van onbehoorlijke be schuldigingen tegen het gedrag onzer troe pen hebben uitgesproken. Spr. heeft nim mer eenigen grond in deze beschuldigin gen gezien. Integendeel, de herbezetting van de oude stad van Jeruzalem was een voorbeeld voor de wijze, waarop Britsche troepen met volmaakte menschelijkheid een delicate militaire operatie kunnen uit voeren te midden van een burgerbevolking. Hoewel Palestina een klein land Ls, is het naar den geest een groot land. 2000 jaren geleden was het het tehuis van de Joden en in de afgeloopen twintig jaren hebben vele Joden zich onder de voorwaarden van het mandaat teruggespoed naar Palestina. Sedert 1922 zijn meer dan 250.000 Joden Palestina binnen gekomen om er zich te vestigen. Het resultaat van hun werken was opmerkelijk. (Applaus). De Joden zijn in Palestina niet omdat hun dat als gunst wordt toegestaan, doch omdat het hun recht is. (Ap plaus). De tragiek van het volk, dat geen vaderland heeft, is nimmer zoo erg geweest als deze week (instem ming). Ik hoop, dat wij niet aan onze gevoelens van afschuw over de wijze waarop met dit volk wordt omgespron gen, zullen toegeven om onze kalme en juiste beoordeeling van het moei lijke probleem te vertroebelen. (Toe juichingen). £ij, die voor 20 jarfto de mogelijkheid van de inrichting van een Joodsch-natio naal tehuis in Palestina opwierpen, wer- j den gedreven door een groot indeaal. Ik geloof niet, dat zij konden weten, dat als gevolg van de Invoering van een Britsch bestuur en de komst van Joden d* Arabische bevolking snel zou toenemen. Zij is thans toegenomen tot 990.000 zielen en het is uitgerekend, dat er over twintig jaren 1.500.000 Arabieren zullen zijn. Dit feit geeft aanleiding tot twee overpeinzin gen: Berekend moet worden, hoeveel Jo den zich in Palestina kunnen vestigen, zonder de rechten en de positie der Ara bische bevolking te benarieelen. Deze becijfering heeft echter twee kan ten. De andere zijde is, dat de Arabieren niet kunnen zeggen, dat de Joden hen uit hun land drijven. Doordat de Joden in Palestina komen, brengen zij er moderne Zou U onderstaand een plaatsje kunnen geven, als Ingezonden stuk. in uw te Warmond veel gelezen courant. Bij voorbaat dank. Het is hier in Warmond voorgekomen, dat iemand zonder vergunning van B. en W. een erker aan zijn huis bouwde, met gevolg: Af breken door de Overheid, groote onkosten en - proceskosten voor de betrokkenen. Dit alles nu gezondheidsdiensten en andere voordcelen, was wettelijk verantwoord. Alhoewel nu op dezelfde rooilijn van de bovengenoemde erker een benzinepomp geplaatst is). Maar mag nu de wethouder loco-burgemeester zelf zonder vergunning een boothuis bouwen? Wie belem mert nu den afbouw? Of laat h(J na de vol tooiing dit gebouwde afbreken? C. M. VAN STIJN Jr. waardoor Arabieren, mannen en vrouwen, die anders ongetwijfeld al dood zouden zijn, nu nog leven. Ik weet dat het nutteloos is dit argu ment aan de meeste Arabieren voor te leg gen. Zij zijn er doof voor. Zij zijn blind voor het schouwspel van een geleidelijk verbeterende levensstandaard voor hun 6819 (Ingez. Med.) Bij de vrede van München zijn de gren zen van sommige landen in Midden- Europa sterk gewijzigd. Het Kaartje geeft den nieuwen toestand weer In Centraal- Europa n.l. de nieuwe grenzen van Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije. De eisch van deze twee landen om beide een gemeenschappelijke grens te bezitten blijft nog een probleem. Vaak wordt deze kwes- tie wel genoemd die van Karpatisch- Oekraine 'Roethenië, zwart op de kaart aangegeven). Duitschiand, onder welks invloed thans ook Tsjechoslowakije staat, In ieder geval ziet Duitschiand ongaarne, dat zijn Invloed uitgaande naar het thans verdeelde Oekrainsohe Rijk, zou verloren gaan. Zeer belangrijk zijn de twee besluiten, waar Tsjechoslowakije thans In toege stemd heeft: le een Duitsche corridor dwars door Tsjechoslowakije heen, waar door een korte weg tot stand zou komen tusschen Weenen en Breslau fop de kaart aangegeven). Dit alles zou geschieden om economische redenen, 2e zou Duitschiand volk, omdat zij aan iets anders denken. Zij denken aan hun vrijheid en denken, dat wanneer dit proces voortgaat, zij ten slotte zich zullen moeten bukken voor de politie ke overheerschlng van de ondernemende, hardwerkende en steeds in aantal toene mende burgers van het Joodsehe nationale tehuis. Wij kunnen de Joden niet onder de over- heersching der Arabieren plaatsen, doch ook. tenzij wij de vrees der Arabieren kunnen wegnemen, dat zij onder de over heerschlng van de Joden komen, zullen wij rekening moeten houden met een arg wanend en vijandig volk ln een groot ge bied van het naburig oosten en wij zullen een groot deel van ons leger voor onbe- paalden tijd ln Palestina moeten houden. Tweezijdige verplichtingen. Wij hebben plechtige verplichtingen te genover beide volken ln Palestina Wij zijn verplicht de Joodsehe immigratie onder geschikte voorwaarden te vergemakkelij ken en een dichte vestiging van Joden op het land aan te moedigen. Wij zijn ver plicht er op toe te zien, dat de rechten en de positie der Arabieren niet worden benadeeld. Hoe deze beide verplichtingen op recht vaardige en vreedzame wijze met elkan der in overeenstemming te brengen is het probleem dat wij moeten oplossen, eon raadsel, waarvoor wij een antwoord moe ten vinden. Het is voor de gewone Joodsehe en Arabische bevolking niet onmogelijk tevreden zij aan zij in Palestina te leven noch is het onmogelijk voor de Joodsehe en Arabische leiders over eenstemming met elkander te verkrij gen. Daarom heeft de regeering voorge steld, dat te Londen beraadslagingen zullen worden gehouden. Waarschijnlijk zullen het in eersten aanleg beraadslagingen zijn tusschen de regeering èn Arabische vertegen woordigers en beraadslagingen tus schen de regeering en Joodsehe ver tegenwoordigers. Doch wij hopen, dat zij eerlang zullen leiden tot een be raadslaging tusschen alle drie partijen om de ronde tafel. Macdonald hoopt, dat de beraadslagin gen over een paar weken of op zijn laatst begin Januari zullen beginnen, daar het gebiedend noodzakelijk is, dat zoo spoedig mogelijk een einde komt aan de huidige onzekerheid. (Toejuichingen). Macdonald besloot: dit Huls met zijn langdurige geschiedenis zijn vele kostbare zaken toevertrouwd, doch nimmer een zoo gewijde als die van het herstel van den vrede en den goeden wil in het heilige land. (Toejuichingen). Na Macdonald voerden nog het woord Morrison en Churchill. Morrison bleek niet erg optimistisch te zijn ten aanzien van de aanstaande con ferentie. Hij sprak de hoop uit, dat de methode van Muenchen zich niet zou her halen. Churchill stelde een tien jarenplan voor Palestina voor. dat, zoo mogelijk, met de goedkeuring van alle betrokken partijen ten uitvoer zou worden gelegd. Het plan komt ongeveer hierop neer, dat de immigratie van de Joden in Palestina voor tien Jaar op een bepaald cijfer wordt gesteld, zoodat aan het einde van die tien jaar de bevolkingsverhouding tusschen Arabieren en Joden niet aanzienlijk is ver anderd. Churchill verklaarde, dat de groei der Arabische bevolking het recht geeft thans te beslissen, dat de Joodsehe immigratie in eenige periode niet minder zal zijn dan de groei der Arabische bevolking, welke grootendeels voortkomt uit de bezielende kracht der Joden. Churchill zeide, dat den Arabieren een voudig gezegd moet worden, dat, tenzij zij binnen een redelijke periode een „fair" aanbod aanvaarden en ophouden met oor log te voeren tegen Groot-Brittannië, wij ons plan zuilen ten uitvoer leggen, niet zonder rekening te houden met hun rech ten. doch zonder eenige speciale verplich ting. De liberaal Archibald Sinclair zeide, dat de verrichtingen van het Zionisme in Pa lestina de reputatie der Joden in Groot- Brittannië en de Vereenlgde Staten aan zienlijk heeft doen toenemen. De voor naamste zorg der regeering moet zijn de welvaart en bloei van Palestina als geheel. De toenemende bloei van Palestina was deels het gevolg: van het Britsche bestuur, doch voornamelijk van de Joodsehe Immi gratie en den toevloed van Joodsch kapi taal. Sinclair vroeg de regeering of het geen goede gedachte zou zijn de Vereenig- de Staten en den Volkenbond te vragen of zij waarnemers zouden willen zenden naar de conferentie van Londen, indien de Ara bische staten zullen komen. Sinclair vroeg de regeering ook de verzekering te wil len geven het voorstel van Welszmann 10.000 kinderen op te nemen ln Palestina een gunstig en sympathiek onthaal te geven. In antwoord op de debatten heeft Win- terton gezegd, dat indien op de conferen tie te Londen in zake Palestina een over eenkomst zal worden bereikt, deze door de regeering aan het parlement ter goed keuring zal worden voorgelegd. De Britsche regeering houdt vast aan het plan van een Joodsch nationaal tehuis, opgesteld door de vorige re- geertngen en dc Balfour-verklaring. Winterton voegde hieraan toe. dat het .orstei in Palestina een ®root aantal kin zoen van Joodsehe vluchtelingen uit .uiischland toe te laten, besprekingen met een kanaal willen aanleggen tusschen Ode: wil in geen geval dat dit land voor de 4de en Donau (zie de kaarti. Zonder meer kan den hoogen commissaris zou meebrengen, maal geamputeerd wordt en verklaart, dat men thans aannemen dat de belangen van Het voorstel wordt met de grootste om- de grenzen van het nieuwe Tsjecho-Slo- Praag die van Berlijn zijn. zichtigheid behandeld, wakije nu definitief geregeld zijn. 1 Het debat ls zonder stemming geëindigd. Men schrijft ons uit Dieppe dd. 23 November- Aanhoudend slecht weer is de oorzaak ervan dat vele schepen hier een vluchthaven hebben gezocht. Ten ik mijn vorigen brief schreef (li Nov) namen nog slechts enkele buitenlandsche sché pen aan de Kanaal-haringvisscherij deel. Een geheel ander aspect levert de haven nu Zaterdag 19 November kwamen 53 schepen binnen, waarVan zeventien onder Nederland- sche of Poolsche vlag. Zondag 20 November waren de weersomstandigheden, hoewel twijfel- achtig, niet van dien aard. dat de schepen in de haven moesten blijven. Evenwel, in den loop van den dag nam de windkracht ln sterkte toe. en de barometer daalde zoo onrustbarend dat er werd besloten om terug te keeren. Met uitzondering van enkelen liepen de schepen die des morgens waren uitgevaren, weer bin nen. terwijl vele nieuwelingen voor het eerst in dit seizoen verschenen. Het was moeilijk bij te houden hoeveel er kwamen. Maandag 21 November gaf de telling aan. dat de haven van Dieppe aan circa negentig Nederlandsche en buitenlandsche vlsschersvaartuigen een schuil plaats bood. De barometer bleef voortdurend dalen, terwijl de weerberichten storm voor spelden. Het waren weer slechts enkele sche pen die nochthans uitvoeren, en zij die het hebben gewaagd, deden over het algemeen mooie vangsten. Gisteren. Dinsdag, toonde de barometer nei ging tot rijzen, maar de weerberichten bleven aanhoudend slecht. Een heel klein percentage voer uit, en alweer vingen zij goed tot zeer goed. Vandaag (Woensdag) zijn allen, die Maandag en Dlnsdug vertrokken, weer terug gekeerd. Het hoogste schot is gerapporteerd door de VI. 142, die gisteren 250 en vannacht 50 kantjes ving. Andere goede schoten zijn o.a. die van de KW. 151 met ruim 100, de KW. 138 met 140, de KW. 4 met ruim 100. enz. De vischplaatsen liggen 20 mijl N.N.W. Dieppe. Meent nu evenwel niet, dat algemeen van een goede visscherij kan worden gesproken. Ter illustratie: twee van de groote Poolsche: haringloggers. die van Nederland uit varen, en die naast elkaar vischten, vingen onderschei denlijk circa 100 kantjes en tien haringen. Toen schrijver dezes vanmorgen zijn rond-1 gang maakte om te hooren welke schepen wil den uitvaren, was er alweer diezelfde twijfel achtige stemming waar te nemen. De baro meter, die gisteren begonnen was te rijzen, i daalde n.l. weer opnieuw, waarbij nog kwam. dat vele schepen voor den wal in het gezicht kwamen. Hieruit viel te concludeeren. dat ook i zij een veilige haven kwamen zoeken. Op het oogenbllk waarop lk dezen brief af- j sluit (Woensdagavond) is de weersgesteldheid! onveranderd slecht. Katwljker schepen zijn er op heden circa J twintig. Schevenlnger minder dan tien. Aan staanden Zaterdag zullen die schepen die I thans hier zijn. en die naar wij hopen morgen I zullen kunnen uitvaren, wel niet terugkeeren. I Waar evenwel tegenover staat, dat èn Katwijk I èn Scheveningen met groote aantallen koers zullen zetten naar het Kanaal. BREESTRAAT 121 - TEL. 2S62| 3402 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De ..Zilverreiger" ls gistermiddag om kwart voor vijf uur op Schiphol geland. Gistermorgen is de ..Buizerd" van Tjililitan I naar Nederland vertrokken met medeneming van 227 K.G. poet. 8 K.G. pakketpost en 126 K.G. goederen. Voor tusschen trajecten werden 20 passagiers geboekt. M(j Nederland MARNIX VAN ST. ALDE-I GONDE, uitreis, 24 Nov. te Genua POE'I LAU BRAS. thuisreis. 24 Nov. van Genua -■ SEMBILAN. 24 Nov. van A'dam naar Java. Rott. Lloyd KERTOSONO. 24 Nov. ÏJJ.1» van Hamburg naar Bremen K0TA| NOP AN. uitreis. 24 Nov. n.m. 3 uur, van Poh, Said BALOERAN. uitreis. 24 Nov. Southampton. Holland-Amerika Lijn BURGERDIJK, thul reis, 24 Nov. te Antwerpen. Kon. Ned. Stoomb. Mij. AGAMEMNON. *1 Nov. van Malta naar Piraeus BENNEKOM, 21 Nov. van Cristobal naar Curacao - B0D7l, GRAVEN, A'dam naar Hamburg. 24 Nov. e Delfzijl BOSKOOP, uitreis. 23 Nov. «I Callao COLOMBIA. 23 Nov. van Barbaflgl naar A'dam FAUNA, naar A'dam, pass. Nov. Gibraltar HERMES, 24 Nov. Thessaloniki naar Izmir IRENE. A'dam, was 24 Nov. 2 uur nm. 115 WjjjL N.O. van Finisterre ODYSSEUS. 24 Novj van Odense te Kopenhagen PERSEub. Nov. te Gothenburg teruggekeer; gaat vw p loopig repareeren en zal 28 Nov. de rf r voortzetten TRAJANUS, naar A'dam, P» 24 November n.m. 1 uur 30 Ouessa'it AURORA. 24 Nov. van Savona te Livon»- PLATO, 22 Nov. van Kingston (J> Jeremie BARNEVELD. 23 Nov. Cristobal naar Curacao BERENICE,- -J Nov. van Demerara naar Vlisstngen STRABO, 23 Nov. van Curacao te Crisio Holland-Australië LUu KOTA GEDE, M'Ji j reis, 24 Nov. te Duinkerken. Holland-Britsch Indië Lyn HOOGK uitreis, 24 Nov. van Safaga. Holland-Afrika Lyn RANDFONTEp*- - I Nov. n.m. 4 uur van Port Soudan naar n Halcyon Lyn ROZENBURG. 24 Nov. var Chantenay naar Bilbao. Diverse Stoomvaartberichten ST. PHIL J LAND. 23 Nov. van Kopenhagen tr Gdyruaj THEANO, 23 Nov. van Belfast naar «„J WESTLAND. 24 Nov. van R'dam BEURSPLEIN, naar R'dam. P^s- al Holtenau GOUWE, naar Susak. pa»- I Nov. Messina JONGE JOHANNA, „J van Port Said te Jaffa LIN1GE. 0-31 van Mantyluoto naar R'dam J Nov. van R'dam te Kotka -| naar Wabana, pass. 24 Nov Dunge PRINS MAURITS. naar Jaffa. PaJf ntoV Kaap St. Vincent GROENLO. 24 n» v| Sornaes te Trangsund HAULER** Nov. van Havana naar Mamati x WIJK. 23 Nov. van R'dam te Border VECHT. 23 Nov. van Rafso naar al I TUVA, naar Havre en Antwerpen, v i Nóv. Ouessant, 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14