nv IDECO BINNENLAND KING LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 November 1938 Derde Blad No. 24130 ERKEND INSTALLATEUR PARLEMENTAIR OVERZICHT 79sie Jaargang De „wilde" busdiensten ter opwekking en verkwikking Ir. Westhoff licht zijn plan toe Overzicht der werkloosheid De toestanden te Nijmegen Dagbladreclam is niet te vervangen 1WEDEDEELINGEN VAN HET COMITÉ VAN ACTIE. In verband met het aanhangige „wets- ontwerp autovervoer personen" deelt het comité van actie van het Nederlandsch tourlngcarbedrijf o.m. het volgende mede als standpunt van de z.g. wilde busdienst- exploitanten. Volgens het comité wordt in het systeem ,an bet nieuwe wetsontwerp het wegver voer totaal ondergeschikt gemaakt aan l,et railvervoer. en in verreweg de meeste «vallen zelfs daaraan opgeofferd. Het vergunningsstelsel strekt naar de meening van het comité dus niet in de eerste plaats om aan de vergunning voorwaarden te kunnen verbinden, doch vooral om de ge- craagde vergunning te kunnen weigeren. Zuo de regeering zich moreel verplicht icht. het spoorwegbedrijf te steunen, de touringcarbedrijven in Nederland meenen, dal nu lang genoeg een onjuist spooiweg- teleid het wegvervoer heeft gehandicapt cn den vooruitgang heeft gestuit. De Staat is garant voor de verliezen van het spoor wegbedrijf. Als de exploitatie een nadeel!» saldo oplevert, ontvangen de aandeelhou ders toch hun 5 procent dividend. Op deze Bijzo moest over het afgeloopen jaar een dertig millioen worden bijgepast. Ander zijds droeg het motorwegverkeer over de- zeltde periode ruim zestig millioen aan de staatskas bij. De totale schade, door de tilde diensten aan de spoorwegen aange bracht. bedraagt volgens de spoorweg-di rectie ongeveer l'/i millioen. De schade voor het rijk, aan belastingderving en den noodzakelijk geworden steunultkeering aan honderden werkloozc chauffeurs, loopt volgens het comité in de tientallen mil- lioenen. Het comité meent tegenover het systeem van do nieuwe wet, een ander- systeem te kunnen stellen, dat een goede billijke, maatschappelijke en economisch veel beter te verantwoorden oplossing van de huidige problemen geeft. Dit systeem tou dan moeten Inhouden: 1 Volkomen, wettelijk beschermde, scheiding tusschen autobusdienst-exploi- tvtie (autobusdiensten en groepsvervoer) en toerbedrijf (toerwagenritten en onge regeld vervoer). Verboden moet worden: a Met het voor de uitoefening van auto busdiensten bestemde materieel toeritten tl ongeregeld vervoer te doen plaats hebben b. Voor door den staat gegarandeerde of op andere wijze door den staat in hun ka- pitaal beschermde ondernemingen, om zich begeven op het gebied van het toerbe- piijl 2 Afstappen van de stelling, dat het usdiensten bestemde materieel toerritten in met den spoorweg samenhangende of daarmede samenwerkende ondernemingen. Derhalve ook vergunningen verleenen aan particuliere ondernemers, zij het onder ze- jkere garanties voor behoorlijke dienstver- ruiling. personeel voorziening, enz. De particuliere ondernemers, die op deze wijze een concessie verkrijgt, behoort ech ter eveneens zich ervan te onthouden, om met het voor den dienst bestemde mate rieel toerwerk te verrichten. 3. Het scheppen van een stelsel, waar bij aan concessiehouders op dichtbczette trajecten de verplichting wordt opgelegd, rlaar naast een of meer magere trajecten te bedienen. Tenslotte wijst het comité rr op. dat elke hieuwe gelegenheid tot per sonenvervoer ook nieuw vervoer schept en dat daarom een stelsel van bescherming nimmer tot onderdrukking van een be paalden tak van vervoer mag leiden. EEN HOLLANDSCH BEDRIJF GROEIT. Door de firma „De Gruyter" wordt in Den Bosch een nieuw kantoorgebouw ge vestigd. Een snel-loopende lift. de modernste ver warming en ventilatie-inrichting, uitge breide telefoonnetten en oproep-installa- ties, een in ieder opzicht veilige en moder ne vluchtkelder, zullen het nieuwe kan toorgebouw tot een der ideaalste van Ne derland maken, waarin de polsslag te hoo- ren zal zijn van een der grootste bedrij ven van ons land. DE DEFENSIEBEGROOTING. De heer Albarda c.s. heeft bij amende ment voorgesteld artikel 219 der Defensie- begrooting te verminderen met f. 6.000 000 en mitsdien te brengen op f. 22.450.000. De voorstellers zijn namelijk van oordeel, dat tot den bouw van een tweeden ver- vangenden kruiser niet in 1939 moet wor den overgegaan. ENORME KEI IN HET ASSER BOSCH. Het Wolier Hendrik Hofstede-monument. De Asser burgerij zal de nagedachtenis eeren van Wolter Hendrik Hofstede, den stichter van het bekende Asser Bosch, met een fraai monument, dat bij den nieuwen vijver, midden in het bosch, zal worden ge plaatst. In het staatsbosch tusschen Eext en Gieten is een reusachtige steen gevonden en deze steen zal het voornaamste onder deel van het monument uitmaken. De beeldhouwer Johan Keiler uit Den Haag zal een bronzen medaillon vervaar digen, hetwelk in dit reusachtige graniet- blok zal worden geplaatst. Dinsdag en gisteren heeft men den steen, waarvan 'het gewicht ongeveer 20.000 K.G. bedraagt, naar het Asser Bosch overge bracht. Het spreekt vanzelf, dat bij dit transport vele moeilijkheden overwonnen moesten worden. Zonder veel tegenslag echter is het gelukt dit stuk graniet op vier kleinere hoeksteenen aan te brengen. Het ligt in de bedoeling, dat hier omheen nog een aantal andere kleinere steenen worden gegroe peerd. Het geheel belooft een waardig monu ment te worden, dat in het voorjaar 1939 gereed zal zijn. INVOERHEFFING BLOEMKOOL EN ZUIDVRUCHTEN. De minister van Economische Zaken heeft aan de stichting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale ontheffing verleend van het bepaalde in de crisistuinbouwbeschik- king ten aanzien van bloemkool, in dier voege, dat het prijsverschil f. 1.per 100 kg. bruto bedraagt voor bloemkool, waar van de invoer plaats heeft in het tijdvak, aanvangende met ingang van 1 December 1938 en eindigende met ingang van 16 Maart 1939, en ten aanzien van citroenen, in dier voege, dat het prijsverschil f. 0.01 per kg. bruto bedraagt voor citroenen, waarvan de invoer plaats heeft in het tijdvak, aanvan gende met ingang van 1 November 1938 en eindigende met ingang van 1 Juni 1939 en ten aanzien van sinaasappelen en manda rijnen, in dier voege, dat het prijsverschil f. 0.01 per kg. bruto bedraagt voor sinaas appelen en mandarijnen, waarvan de in voer plaats heeft in het tijdvak, aanvan gende met ingang van 15 November j.l. en eindigende met ingang van 16 Juni 1939. Ten genoegen van voornoemde Centrale moet worden aangetoond dat wat bloem kool en citroenen betreft zij zijn voortge bracht in Italië, wat de sinaasappelen en mandarijnen aangaat zij zijn voortgebracht Waar U gaat of waar U staat, draagt steeds PEPERMUNT. bij U, om te ge-ijk' nieten, om U te &rj verkwikken. f Firma TONNEMA ClE. Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen Sneek 3720 (Ingez. Med.) De directeur van den Rijksdienst der jverkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat. blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week Dn 7 tot en met 12 November bij gesub- Meerde vereenigingen met werkloozenkas "ren aangesloten 567 022 personen (waar- londer 74 891 landarbeiders i I Van do 492.131 verzekerden, buiten de «idarbeiders, was het werkloosheidsper- Ntagc 23,2 (in de vorige verslagweek. 24 W en met 29 October, was dit percentage (8,5). i In de overeenkomstige verslagweek van member was het werkloosheidspercentage JWr verzekerden (zonder landarbeiders! de laatste jaren als volgt: 1932 28,4 1933 25.2 1934 27,6 1935 31.5 1936 30.0 1937 25,1 1938 23,2 ,0p 12 November waren bij de organen openbare arbeidsbemiddeling ingeschre- - reven 346 379 werkzoekenden, waarvan "328 9 61 werkloos waren (nl 314.715 man- en 14.246 vrouwen). ai een op 1 October gehouden telling Pj.de bij de gemeentelijke organen der "'aeidsbeniiddeling ingeschreven werkloo- "csplltst naar leeftijdsgroepen, geeft voleende staatje 'n beeld. Naast de aan ton zijn daarin vermeld de percentages, *e die aantallen vormen van de aantal- j™ Personen in elke leeftijdsgroep volgens (olkstelb'ng-1930 (de stijging der bevol- f net ruim 9'/- pCt sinds 31 December dus buiten beschouwing gelaten). ksnnen Leeftijdsgroep Vrouwen U,J1 percen- aantal percen- tage werkt. tage 2.9 14 t/m. 17 laar 4.249 1.4 J81 6.7 18 t/m. 24 Jaar 4 136 0.8 !jj| 13.0 25 t/m. 30 Jaar 1.540 0 4 15.3 31 t/m. 40 Jaar 1 664 0.3 j,® 13,0 41 t/m. 50 Jaar 1,242 0.3 13.0 51 t/m. 60 Jaar 822 0.2 1? 14.3 61 t/m. 65 Jaar 153 0.1 1,4 65 J. cn ouder 9 *IM 13.815 VOOR HET CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Onder presidium van den heir A. Stapel kamp kwam het Christ. Nat. Vakverbond heden te Utrecht in buitengewone alge- meene vergadering bijeen. In deze vergade ring sprak Ir. J. Th. Westhoff, rijksinspec teur van de werkverschaffing over: „Moge lijkheden ten aanzien van werkverschaf fing en werkverruiming" (Het plan-West- hoff). Spr. ving aan met te wijzen op de gewel dige ontwikkeling der techniek en de werk loosheid. die daar een gevolg van is. Om nu aan de fatale gevolgen te ontkomen is een aantal landen overgegaan de kapitaal intensieve industrieën te steunen met over heidsgeld in den vorm van exportpremies met als gevolg dat de wereld-marktprijs tot een schijnbaren of virtueelen prijs is ge worden. De prijs 'is geen regulator meer op de productie en er is een soort chaos ont staan waarbij de overheid wel maatregelen moet treffen Wij zijn gekomen in een tijdvak van meer nationaal geordende economie. Spr. denkt hier allereerst aan onzen bo dem. Uitbreiding van de oppervlakte van onzen cultuurgrond door ontginning en in poldering en verhooging van het productie, vermogen van den bestaanden cultuur grond door ontwatering, ruilverkaveling enz. is het eerste wat ons te doen staat. Spr. somde op wat aan ontginning en inpolde ring nog te doen is waardoor ons land kan worden uitgebreid met een oppervlakte ge lijk aan tweemaal de prov. Groningen. Sa mengevat geven al deze werken gedurende 10 jaar een werkgelegenheid aan 100.000 arbeiders. En de herontginning geeft aan 100.000 arbeiders ook nog werk voor 20 jaar. Gezwegen nog van de secundaire werkver ruiming door de toenemende vraag ver- bruiksgoederen. Een tewerkstelling van bijv. 80 000 man geeft een secundaire werkver ruiming van ongeveer 32.000 personen. Op grond van verschillende cijfers zette spr. uiteen dat er dus jaarlijks woon- en werk gelegenheid is voor 38.000 plattelanders (boeren en landarbeiders en hun gezinneni Op grond van de beroepstelling van 1930 kan worden aangenomen dat het totaal dergenen, die uitsluitend als gevolg van de uitoefening van de landbouwbedrijven een bestaan vinden op 1.800.000 kan gesteld worden, dat is 22% van de totale bevolking. Spr. stelt vast dat het in de toekomst mo gelijk is het bevolkingsoverschot van het platteland op te vangen en den trek naar de stad tot staan te brengen. Daartoe is noo- dig gedurende 20 jaar arbeid voor 1.000 000 arbeiders. Op grond van verschillende cijfers is spr. van oordeel dat Nederland een land is dat aangewezen ls op den landbouw en de scheepvaart met annex de metaalbedrijven. I Hier zoeke men de oplossing en zij met in dustrialisatie voorzichtig. Spr. zou een nieuw bedrijf in het leven willen roepen hetwelk men bijv. een Maat schappij tot bevordering van uitvoering van werken zou kunnen noemen, die stimu. leerend, activeerend, financierend en diri- geerend zou kunnen optreden doch zelf geen werkenu itvoert. Zij zou dus werken van derden moeten subsidieeren. Slechts dan zal zij zelf werken uitvoeren indien door anderen niet voldoende werken worden aan gebracht of wanneer anderen te hooge sub- sidie-eischen stellen Hier zou zij dus kun nen werken als een buffer. De effectieve daadwerkelijke bestrijding van de werkloosheid behoort te geschieden door het ter hand nemen van cultuur-tech. nische werken op groote schaal. Het werk loosheidsvraagstuk behoeft geenszins als onoplosbaar te worden beschouwd, integen deel dank zij een aantal gunstige factoren verkeeren wij in ons land in de gelukkige situatie dat zonder groote offers een doel treffende werkloosheidsbestrijding moge lijk is. VERKLARING VAN BURGEMEESTER STEINWEG. De verklaringen, welke de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg. eenige weken geleden heeft afgelegd voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, bij de behandeling van de bekende zaak van den rijkstuinbouwconsulent ir. v. d. Veen, hebben gistermiddag aanleiding ge geven tot een interpellatie in den Nijmeeg- schen gemeenteraad, aldus de „Tel." Na opening der vergadering heeft nl. de voorzitter der r.k. raadsfractie, mr. B. G. A Smeets, aan burgemeester Steinweg de vraag gesteld, of deze het niet gewenscht achtte in den raad eenige nadere toelich ting te geven op de verklaringen, die hij als getuige onder eede voor den Centralen Raad van Beroep heeft afgelegd. In antwoord hierop verklaarde burge meester Steinweg. dat hij zich losmaakte van de verslagen, die de pers dienaangaan de heeft gegeven. Hij wilde echter aan het tot hem gerichte verzoek in zooverre vol doen, dat hij te kennen wilde geven, dat alles wat hij voor den Centralen Raad heeft gesproken, bestond uit door hem als getuige onder eede afgelegde verklaringen, naar aanleiding van concrete vragen, hem daar door den voorzitter van dien Raad. alsook door den verdediger en door den klager gesteld. Bedoelde verklaringen gaven weer de meening van den burgemeester over feiten, omstandigheden en ervaringen uit de eer ste jaren na zijn ambtsaanvaarding te Nijmegen in 1929. Ten einde misverstan den zooveel mogelijk uit te sluiten, ver klaarde spreker gaarne, dat. naar zijn overtuiging, de verhoudingen te Nijmegen thans in het algemeen gesproken goed zijn. ook ten aanzien van den per soon van den burgemeester. Spreker zeide. althans niet de minste reden te hebben zich over een minder goede verhouding met den raad en met de Nijmeegsche bur gerij te beklagen Integendeel, bij meer dan één gelegenheid is hem het tegenover gestelde gebleken. De heer Smeets zeide hierop namens de r.k. fractie te kunnen verklaren, dat zij nota nam van de nadere toelichting, die de burgemeester hier thans heeft gegeven van zijn onder eede afgelegde verklaringen, houdende zijn persoonlijk inzicht tegen over den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, en dat daarmede voor de r.k. fractie deze zaak is afgedaan. De heer Beukema verklaarde namens de s.d. fractie, dat deze zich volkomen kan vereenigen met de verklaring van den burgemeester en de vragen van mr. Smeets. Wel wilde spreker er echter op wijzen, dat de s.d. fractie haar critiek. die zij bij tijden doet hooren. zal handhaven. De heer Smeets zeide. in antwoord hier op. dat de r.k. fractie haar standpunt, zoo als dat reeds meermalen bij benoemingen door den fractievoorzitter is uiteengezet, zal handhaven. in Spanje of in landen, die ten aanzien hunner producten krachtens gesloten over eenkomsten op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meestbe- gunstigde natie, of landen, welke ten aan zien hunner producten op het stuk der hef fingen voorloopig de facto een behan deling als meestbegunstigde natie genieten VER. TOT WERKVERSCHAFFING AAN HULPBEHOEVENDE BLINDEN. De Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden, gevestigd te Am sterdam, heeft in verband met de huurop- zegging van haar oude gebouw twee pan den in de Plantage Badlaan in de hoofd stad aangekocht. Deze gebouwen zijn daar- i toe geheel verbouwd en geschikt gemaakt voor internaat. UITVOERING BEDRIJFSRADENWET. Bedrijfsraad ingesteld voor steen-, kunststeen- en houtgranietbedrijf. Bij Kon. besluit is ingesteld een bedrijfs- raad voor het steen-, kunststeen, en hout granietbedrijf. Tot het steen, kunststeen- en houtgra nietbedrijf worden geacht te behooren de ondernemingen of gedeelten van onderne mingen, waarin werkzaamheden worden verricht, bestaande in het vervaardigen van kunstgraniet, terrazzo, kunstzandsteen en andere soortgelijke, door menging van steenslag (grof en gemalen), al dan niet uitsluitend met cement of andere bindmid delen, verkregen producten, alsmede werk zaamheden, bestaande in het vervaardigen van door menging van korrel-, poeder, of vezelachtige vulstoffen, hetzij van orga- nischen, hetzij van anorganischen aard, al dan niet uitsluitend met gebrande magne- siet en chloormagnesiumloog verkregen producten. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijf sraad zal bedragen 8. ELECTRO TECHN. BUREAU BREESTRAAT 121 - TEL. 2862 3402 (Ingez. Med.) Tweede Kamer. BEGROOTING VAN DEFENSIE. (Van onzen parlementairen medewerker). Ministers van Defensie hebben, met de verdediging hunner begrooting. in de laat ste jaren niet zoo'n heel moeilijke taak. En dat, in weerwil van het feit, dat het eindcijfer der begrooting is gestegen, wat den gewonen dienst betreft, tot rond 135 millioen gulden en er nog heel wat meer op het programma staat. De oppositie echter is aanmerkelijk ge slonken. Verschillende partijen, tot voor enkele jaren alle weermacht-uitgaven ver werpend. zijn er thans toe bekeerd en al leen de Christen-Democratische Unie staat nog op volstrekt-afwijzend standpunt. Hier uit volgt, dat de Minister niet meer te ma ken heeft met een bepaalde oopositie tegen zijn begrooting en het is duidelijk, dat dit zijn taak heel wat vergemakkelijkt. Vraagt men wij vestigden in het korte overzicht der avondvergadering reeds de aandacht wat dan thans de hoofdvraag is. dan antwoorden wij: het gaat om meer of minder Tal van sprekers hebben het woord gevoerd, en over de noodzakelijk heid van een weermacht, van een sterke weermacht, in de huidige internationale omstandigheden, was men het. met de bo vengenoemde uitzondering, algemeen eens. Wel kwamen er wenken tot zuinigheid, maar feitelijk gelooft niemand, dat de Regeering niet zuinig is. Daarnaast echter verschilt men van meening over de vraag, hoe ver men moet gaan. Het verst gaan zij. die zoo iets als een Maginot-linie wenschen. hier in het land en die voor Indië op uitbrei ding van het aantal kruisers aandringen, méér dan de 3. welke de Regeering voor alsnog voldoende acht. De vraag trouwens, cf Indië met groot dan wel voornamelijk met klein materieel moet worden verde digd. is zoo oud als de Defensie-begrooting zelf; tegenwoordig is er alleen de variatie der luchtmacht bijgekomen. Naast het ma terieel staat het personeel: als steeds wer den ook nu weer allerlei personeelsbelan gen onder de aandacht des Ministers ge bracht. waarbij ook nu weer die der z.g. oud-gepensionneerden in het bijzonder naar voren kwamen. En wat evenzeer het per soneel betreft, met genoegen hoorden we, dat van meer dan één kant hulde en waardeering werden toegebracht aan de manschappen, die in September onder de wapenen werden geroepen en van zulk een uitstekenden geest- blijk gaven. Een variant bij dit alles gaf de natio naal-socialist d'Ansembourg: Hij en de zijnen willen een nog veel ster ker leger, maar dreigden niettemin tegen de begrooting te zullen stemmen, omdat de z.g. defensie-verboden voor ambtenaren ten aanzien van de socialistische organisaties zijn opgeheven. Dat er, in weerwil van zeer vele verbe teringen. nog een technische achterstand bestaat in onze weermacht, leidde tot het advies, van verschillende kanten vernomen, om het tempo der verbetering zoo snel mo gelijk te n'emen, waartegenover weer een waarschuwing van socialistische zijde stond om niet te ver te gaan. uit welke waar schuwing anderen weer de conclusie trok ken. dat de" sociaal-democraten blijkbaar nog niet volledig op het goede standpunt stonden. Het debat leverde ook een motie op, na melijk van den heer Thijssen en andere sociaal-democraten, vragende om een com missie van onderzoek naar de mogelijkheid van betere pensioenen voor oud-gepension neerden. Over het geheel zat er in de discussie geen breede lijn en was zij niet principieel van opzet. De Minister van Defensie had dan ook gelijk, toen hij op het eind van den mid dag verklaarde, ditmaal geen debat in grooten stijl te hebben gehoord. Zijn rede volgt later. En dan zullen ook wij gelegenheid heb ben. op verschillende punten wat uitvoe riger in te gaan. DE LICHTBEHANDELING DER LEPROZEN. Pro Mulder? Contra Mulder? Met groote meerderheid, niet minder dan 72 tegen 12, sprak de Kamer zich uit contra Mulder. Namelijk: contra het voorstel van de meerderheid der commissie, om vanwege het gouverne ment dr. Mulders alsnog in staat te stellen de proeven met zijn methode voort te zet ten. Te voren had mr. Joekes nog verklaard, dat, nu dr. Mulder zoovele pogingen om tot een vergelijk te komen, heeft afgewezen (ook van de hoogste zijde in Indië i er geen aanleiding is het gouvernement te dwingen nogmaals met hem in zee te gaan. Uit de cijfers bleek, dat de houding van dr. Mulder op de groote meerderheid geen gun- stigen indruk heeft gemaakt. Wij hopen nu maar. dat het belang der leprozen onder dit alles in geenen deele zal lijden. GEEN ONGEOORLOOFDE ACTIE. Op de vragen van den heer de Marchant et d'Ansembourg betreffende een publicatie van 14 October j.l. van de permanente commissie tot de algemeene zaken van het NedeTlandsch-Israëlietisch kerkgenootschap in zake aanvallen tegen de Joden en het i Jodendom in Nederland heeft de minister 1 van justitie geantwoord, dat bij onderzoek niet is kunnen blijken, dat de daarin be doelde besluiten betrekking hebben op eenige ongeoorloofde actie. BOND VAN WASCHINDUSTRIEELEN. Tot secretaris van den bond van wasch- industrieelen is als opvolger van wijlen den heer mr. drs. W. O. Lieuwen benoemd de heer mr. J. van Binsbergep te 's-Gra- venhage. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals we reeds hadden voorzien, zou bij aanhoudende inkoopen van afwijkende soorten rundvee voor de blikvleeschfabri- catie de kwaliteit, die men hiervoor aan bood. gaandeweg beter worden, zonder dat de inkoopprijs hooger werd. Er is een over vloed van vee, dat moet worden opgeruimd, terwijl juist deze kwaliteit zich uitstekend leent voor de verwerking in blik. We hoeren wel eens de klacht, dat men deze minder waardige kwaliteit den werkloozen voorzet, doch dit is beslist ongegrond. Immers het vleesch is aan strenge keuring onderhevig en er wordt bovendien prima varkensvleesch aan toegevoegd, zoodat het product uitste kend kan worden genoemd. De huidige vleeschpolitiek kan dan ook niet anders dan worden gewaardeerd. De boer ruimt een een overtollig en voor hem waardeloos beest op en de slager kan toch op de slachtveemarkt nog tegen matigen prijs zijn inkoopen doen. Het aanbod was begin de zer week weer flink, ondanks dat er heel veel voor de Centrale werd gekocht. Te Rotterdam. Groningen. Purmerend en Am sterdam pi.m. 400 stuks, waren de prijzen niet hooger. We noteerden voor de Centrale koeien 42-48-50 cent en de betere soorten voor de slagers van 56—70 cent, en extra kwaliteit 7274 cent per K.G. geslacht ge wicht. Nagenoeg alles werd geruimd, want de inkoopers van de Centrale bleven tot het laatste aan de markt. De gebruiksvee-afdeelingen waren ook weer flink voorzien en de handel was weer eenigszins drukker. Goed vee voor de mel- kerij. evenals de goede guste koeien, iets duurder. Besteed werd van f. 180f. 325 en van f. 140f. 225 per stuk. Vette kalveren bij kleine aanvoeren wa ren weer zeer duur: 3248 cent per pond levend gewicht. Nuchtere waren ook prijzig f. 7f.10 per stuk. Graskalveren met wat te ruime aanvoeren iets gedrukt, f.40110 per stuk. Wolvee zeer kalm. Goede lammeren prijs houdend. doch oude schapen flauwer. De varkensmarkt. was iets beter doordat de Centrale ook hier wat meer uit de markt gaat nemen om een verdere daling van de varkensprijzen te keeren. Vccral veel lichte soorten zullen thans kunnen worden geleverd. De laatste verhoz^in-van heffing op granen is den mesters evenwel minder welkom.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9