LAATSTE BERICHTEN [EIDICH DAGBLAD - Eon Ie Blad Donderdag 24 November 1928 Gaat het kabinet Imredy heen Stadsnieuivs Binnenland Brutale inbraak aan den Benoordenhoutsche weg te Den Haag LUCHTVAART Koning Leopold te Brussel teruggekeerd Het nieuwe Fokker-vliegtuig D. 23 Huil houdt pleidooi voor economische samenwerking RECHTZAKEN Koning Carol bij Hitier Columbia trekt zijn gezant te Berlijn terug BEURSOVERZICHT Buitenland yiAIIKI BIRWIIIIN Duitsche ambassadeur vertrokken ITALIË. Duitsch Italiaansche cultuur-overeenkomst De Italiaansche minister van buiten- lindsche zaken, graaf Ciano en de Duit se ambassadeur te Rome Von Mackensen jebben in het Palazzo Ohigl in het bijzijn nn den Italiaanschen minister van onder is, Bottai en den minister voor volks- cultiiur. Alfieri, de Duitsch-Italiaansche niituurovereenkomst onderteekend. De wederzijdsche cultureele en weten- ichappelijke Instellingen zullen in fiscaal opzicht voordeelen krijgen. /Us tegenhanger van het Italiaansche Instituut tot bestudeering van de Duitsche geschiedenis in Rome zal in Berlijn een Duitsch instituut voor de bestudeering der Italiaansche geschiedenis worden opge richt, terwijl in Milaan een tegenhanger gesticht zal worden van het in Keulen be- itaande Duitsch-Italiaansche cultuurlnsti- tuot. De verdiepmg van de wetenschappelijke en geestelijke betrekkingen zal o m. be- torderd worden door faciliteiten voor eastvoorstellingen en lezingen door geleer den van beide landen en door uitwisseling tan professoren en studenten tusschen de Duitsche en Italiaansohe hoogeseholen. Vooral ook zal hel contact der jeugd van telde volkeren uitgebreid worden. Ook een uitgebreider bestudeering der Duitsche taal in Italië en der Italiaansche taal in Duitschland wordt onder oogen gezien. Voor de uitvoering der overeenkomst zal men een Duitsch-Italiaansche cultureele commissie vormen. Naar verder vernomen wordt, is ook het iluiten van een Italiaansch Japansche cultureele overeenkomst te verwachten. HONGARIJE. Onmiddellijk nadat gebleken was, dat de itgeeriiig bij de stemming in het parle ment in de minderheid gebleven was. is men tot hertelling van de stemmen over gegaan, welke het volgende officleele re sultaat opleverde: 94 stemmen vóór en 115 stemmen tegen het regeeringsvoorstel. Het wetsvoorstel ten aanzien waarvan de .regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, doch dat niettemin door het par lement werd verworpen, had de volgende jikckking 1. Opneming in de Kamer van de Hon- parsche afgevaardigden, die de bevolking ïeitegenwoordigen van de aan Hongarije ilgestane Hsjecho-Slowaaksche gebieden: 2 Bespreking van de wetsontwerpen der geering. Verscheidene afgevaardigden, vooral de aal-democraten, de kleine boeren en _n deel der vereenlgde christelijke partij, mden tegen dc regeering, omdat zij eezen. dat de methode van Imredy een .stigen slag aan de parlementaire instel- :en kan toebrengen. Het aantal der uit de regeeringspartij ge len afgevaardigden is intusschen tot 67 legen, waardoor de regeeringspartij -r.s nog 95 afgevaardigden omvat. Voor de eerste maal sedert den oorlog hikt de regeeringspartij thans niet er over een overwegende meerderheid tun afgevaardigden, doch zal gedwongen "n, steun te zoeken bij andere partijen. Intusschen heeft Imredy het ontslag van het kabinet ingediend doch het is nog niet zekei of Horthy dit aanvaardt Men denkt ook aan de mogelijkheid van Kamerontbinding. Horthy heeft de zitting van het par lement tot 1 Dec. verdaagd. leidsche ziveef vliegclub. De heer H. Korswagen, lid van de l.Z.V.C, behaalde op het „Langeveld" te Noordwij- kerhout het brevet b voor zweefvlieger. Leiden telt thans 1 gebreveteerden C- vlieger, 15 B-vliegers, 1 A-vlieger en een 12- tal leerling-zweefvliegers. Zondag a s. te 11 uur zullen op het „Lan geveld" doellandingswedstrijden worden gehouden, waarvoor eenlge prijzen be schikbaar zijn gesteld. Op Woensdag 30 November a.s. worden deze prijzen aan de winnaars uitgereikt, tijdens den clubavond in „Oud Hortus- zicht" aanbesteding. Bij de heden door den architect W. J. Kret alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van een winkelhuis aan de Haarlemmerstraat No. 103 waren 12 geldige biljetten ingekomen. Ingeschreven werd als volgt: H. de Jong, Ouderkerk a'd. Usel f.7777; K. Burgy, Leiden f.7683; H. Regeer en W. Korswagen, Leiden f7664.50; J de Wit, Leiderdorp f.7250; Chr. Pet. Leiden f.6790; A. J. Langeveld, Leiden f.6688: Bouter en Harteveld. Lelden f 6650; v. Dillen, Was senaar f.6641; J. v. Iterson, Rijnsburg, f.6521; N. Wassenaar, Voorschoten f.6395; W v. Egdom, Alfen a. d Rijn f.6198; C. v. d. Lelie. Leiden f 5977. De gunning is aangehouden. auto rijdt motorrijwiel aan. Duorijder ernstig gewond. Hedenmiddag omstreeks half drie is op het kruispunt van Douzastraat en Jan van Houtkade een auto, komende van de Hee renstraat en bestuurd door een inwoner van Moercapelle, gebotst tegem een motor rijwiel, dat de Jan van Houtkade kwam af rijden en derhalve voorrang genoot. De motor werd bestuurd door den pl.m. 22- jarigen F. H. alhier, terwijl op de duo de 24-jarige K. D. uit Middelburg had plaats genomen. Laatstgenoemd voertuig werd in volle vaart in de flank gegrepen, waardoor beide berijders van hun plaatsen werden geslingerd. De bestuurder kwam er zonder eenig letsel af. doch zijn duo-passagier bleef, hevig bloedend uit zijn oor, liggen en werd in ernstigen toestand naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. POLEN. Regeering bestendigd. Minister-president generaal Skladkowsky "eit aen president der republiek het om it» van het kabinet aangeboden, met de otlveering dat de aan de regeering toe- itirouwde taak is vervuld. De president der republiek weigerde ech- r dit ontslag te aanvaarden en heeft de "eering opgedragen, het bewind te blij- tn uitoefenen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, 't een decreet zal worden gepubliceerd ake „bescherming van den staat". Het "reet voorziet zeer strenge maatregelen en de verspreiders van geruchten, die politieke en economische belangen van staat kunnen schaden of een paniek •voorzaken onder het volk. voor ongeveer f.5000.— juweelen ontvreemd. Gisteravond is in een woning aan den Benoordenhoutschenweg te Den Haag een brutale inbraak gepleegd. De bewoners wa ren naar den ijshockey wedstrijd gaan kij ken en kwamen pas om 12 uur thuis. Toen ontdekten zij, dat onbevoegden zich toe gang tot hun woning hadden verschaft. Deze hadden zich door het indrukken van een ruit van de tuindeur aan de achter zijde en vervolgens door het verbreken van een spanjoletsluiting toegang tot het per ceel verschaft, dat zij geheel hebben door zocht. Uit een linnenkast op de eerste ver dieping, welke zij openbraken namen zij een groot aantal sieraden weg. Hieronder waren enkele juweelen. horloges, armban den en oorhangers te zamen voor een waarde van ongeveer f.5000. leider van zwart front in arrest. Gisteravond sprak te Nijmegen de heer Arnold Meijer, leider van Zwart Front, in een openbare vergadering van deze organi satie. Aan het einde van de vergadering is hij door de aanwezige politie-ambtenaren ge arresteerd wegens bezigen van opruiende woorden tegen het wettig gezag. Vandaag was hij nog bij de Nijmeegsche politie in arrest voor nader onderzoek. het nieuwe jachtvliegtuig fokker D 23. sensationeelc nieuwigheid op de Parijschp luchtvaartsalon. ki de Tweede Kamer heeft gistermiddag een sprekers terloops medegedeeld, dat de Ne- hndsche vliegtuigindustrie op de interna- "ale luchtvaartsalon, die om de twee jaar te us wordt gehouden en morgen geopend 0rdt. met een sensationeele nieuwigheid zal ""en. Het betreft naar wij uit Parijs vernemen c etn volgens geheel nieuwe principes door '".V. Nederlandsche vliegtuigenfabrlek Fok- -f geconstrueerd, zeer snel jachtvliegtuig met bijzondere vliegeigenschappen, dat wordt ■«bracht als het type Fokker D 23. öet wijkt aanzienlijk af van het nieuwste (m Fokkei'jager d 21, waarvan, zooals men serie is geleverd ten behoeve van de wedandsche luchtmacht en waarvan ook '•«neidene series in het buitenland zijn ge- i5t. Ook op de vorige internationale luchtvaart- te Parijs in 1936 zorgde Fokker voor een u«. doordat de N.V. Nederlandsche Vlieg- pMabrrk daar voa de eerste maal ver- 1 f® met h?t tweern i jrige gevechtsvliegtuig dat onder den naam „Le Faucheur" «de w zoo grooten opgang maakte en waar- 1^. nrniadels eveneens een serie voor de Ne- «ndsche luchtmacht en voor het buitcn- m aanbouw of ten deele reeds geleverd ls de postvluchten. k..Emoe" is gistermiddag om half drie op Wol geland. ^«nmorgen om 7 uur is de „Torenvalk' 852.1".voerder Abspoel, van Schiphol naai 'u^rokken. in ^°rd bevond zich 359.117 K.G. vracht, jto K-G. briefpost en 33.680 K.G. pakket- tr zijn zeven passagiers. BOTERNOTEERING. De commissie-no teering voor Nederland sche beter is heden vastgesteld op 75 ct. per Kg. verdronken. Gisteravond is de 50-jarige arbeider B. H. Rocks uit Zwartemeer met zijn fiets te water geraakt en verdronken. R. kwam per fiets van zijn werk in de veenderijen en is, vermoedelijk tengevolge van den zwaren storm, in het langs den weg loo- pende kanaal terecht gekomen. Toen de man niet op den gewonen tijd thuiskwam, ging men hem zoeken. Men besloot al spoe dig het kanaal af te dreggen. Na een uur werd het lijk opgehaald. Niemand is van het ongeluk getuige geweest. Het slacht offer was gehuwd en vader van negen kinderen. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE TE BREDA BESTAAT 110 JAAR. Op 24 November 1828. dus 110 jaar gele den. werd de Koninklijke academie te Breda door Prins Frederik der Nederlanden inge wijd. Heden werd dit feit herdacht. Nadat vanochtend om zeven uur een mu zikale reveille was gehouden, was er om tien uur een parade binnen de muren van de K.M.A., waarbij werd gedefileerd voor den gouverneur, luit.-generaal baron v. Lawick, en den garnizoens-commandant C. P. Brückel. Na afloop werd door het korps een tocht door de stad gemaakt. De burgemeester van Breda, de heer van Slobbe, hield van hst bordes van het stad huis een toesprack Om twaalf uur werd een krans gelegd bij het monument der gesneuvelden, in de can- tine van de K.M.A. Koning Leopold is van zijn officieele bezoek aan Nederland te Brussel terug gekeerd. De Koninklijke trein arri veerde vanmiddag om 13.15 uur bij het station Laeken. zeer snelle twee-motorige jager met intrekbaar neuswiel. landingsgestel. Omtrent het nieuwste vliegtuig van Fokker, dat als verrassing voor het eerst op de Parijsche luchtvaarttentoonstelling, die morgen geopend wordt, zal worden ge ëxposeerd. zijn nadere bijzonderheden me degedeeld. Het nieuwe jachtvliegtuig Fokker D. 23 beteekent een geheel nieuwe formule voor jachtvliegtuigen en als zoodanig mag men aannemen, dat deze Nederlandsche ma- "hine op de Parijsche salon nog meer op gang zal maken dan twee Jaar geleden de G. 1. De D. 23 heeft twee in tandem opge stelde motoren, waartusschen de vlieger gezeten is. Evenals de G. 1 heeft het toe stel twee lage staartsteunvlakken, terwijl hier voor de eerste maal op een militair vliegtuig het neuswiel-landlngsgesteld, dat geheel intrekbaar is, is toegepast. Zoo men weet wordt dit systeem tot nog toe alleen op sportvliegtuigen als de Stearman Ham mond en Scheldemusch toegepast, terwijl de Douglas D. C. 4 het eerste verkeers vliegtuig met neuswieionderstel is. De voordeelen van de tandemopsteiling der motoren zijn tallooze. De wendba.arheid van het toestel wordt zeer groot, grooter dan bij eenig ander vliegtuig van gelijke snelheid. Wanneer bovendien een van bei de motoren uitvalt, kan hef toestel op één motor nog altijd een snelheid boven de 400 K.M. per uur handhaven en stijgen tot op 5500 meter, Doordat de vlieger voor den vleugelneus gezeten is, heeft hij een zeer ruim uitzicht zijdelings naar omlaag. De voordeelen van het neuswieionderstel zijn reeds vaker uiteengezet. Het vliegtuig wordt ook op den grond meer wendbaar en de veiligheid bij het landen wordt ver hoogd. Mlstlandingen en nachtlandingen worden er door vergemakkelijkt. Het vlieg tuig kan op kleine terreinen ondanks zijn hooge snelheid gemakkelijk binnenkomen door onder een stellen hoek op het neus- wiel te landen en kan in geval van nood. wanneer het afvangen boven der grond bezwaarlijk gaat. desnoods met de rem- klappen uit op den grond aanvliegen. Doordat de vlieger tusschen de beide zware motorblokken zit. is zijn zitplaats naar twee kanten reeds op natuurlijke wijze tegen mitrailleurkogels en granaat scherven beschermd. Deze bescherming is gecompleteerd door een hechte pantsering van de zitplaats aan de andere kanten, zoodat vooral het lichaam van den vlieger tegen kogels en scherven ls beschermd. Het toestel is zeer zwaar bewapend. De Fokkerfabriek heeft er de voorkeur aan gegeven, géén kanonnen er in te bouwen, hoewel de mogelijkheid daartoe bestaat, doch in den vleugel zijn twee geheel nieu we browning F N, mitrailleurs aange bracht. welke explosieve munitie van 13.2 mm. verschieten met een snelheid van 1000 scholen per minuut, dat zéér veel meer is dan een kanon zou kunnen ver werken. terwijl de voorraad munitie, wel ke kan worden meegevoerd, veel grooter is. Voorts bevinden zich in den romp twee door de schroef schietende F. N. mitrail leurs van 7.9 m.m. met een vuursnelheid van 1300 schoten r>er minuut. Cordell Huil, dé Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft ln een radiorede over de beteekenis van het mo derne verkeersstelsel o.a. het volgende ge zegd: De Vereenlgde Staten hebben altijd ge streefd naar een verbreking der handels belemmeringen en naar het openen van nieuwe wegen voor een beter begrip en ge voel van vriendschap tusschen de volkeren, als de eenige grondslag om een ramp te voorkomen en de beschaving te redden. De ontwikkeling der verkeersmidde len brengt ons steeds nader het feit, dat afzondering en autarkie illusies zijn en plaats moeten maken voor wederkeeiïge afhankelijkheid en drang tot samenwerking. de onteigeningskwestie te bodegraven. De Vierde Kamer der Haagsche Recht bank heelt uitspraak gedaan in de ont eigeningsprocedure tusschen den Staat der Nederlanden en den landbouwer J. v. d. Marei te Bodegraven. De Staat werd veroordeeld tot betaling van f. 6454 80 en de kosten van het proces. De rechtbank besliste, dat het beroep van den Staat op een arrest van den Hoogen Raad in dit geval niet op gaat. Hedenmorgen om 8.42 uur is koning Carol van Roemenië met zijn uit vier sa lonwagens bestaande speclalen trein uit Sigmaringen op het centraalstation van Muenchen aangekomen. In den trein bevonden zich ook de bloed- vei wanten van den koning, de vorst von Hohenzollern en prins Franz Josef von Hohenzollern. Om 8.53 uur vertrok de trein uit Muen chen naar Berchtesgaden. Koning Carol zal vanavond om 18.38 uur uit Berchtesgaden weer in Muenchen aan komen. Hitier bood ter eere van den Roemeen- schen koning een dejeuner aan, waaraan werd deelgenomen door het gevolg van den koning. Vervolgens voerden Hitier en koning Carol een bespreking waaraan ook iijks- mlnlster von Ribbentrop deelnam. de moordaanslag op den schie- damschen singel te rotterdam Op 10 Nov. heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 40-jarige va rensgezel l. K., gedetineerd, die op 28 Juli jj. op den Schiedamschen Singel uit een revolver een schot heeft gelost op zijn 32- jarige echtgenoote J. G. K. M. die aan den linkerschouder werd gewond. Het O. M. eischte ter zake van een poging tot moord een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Vanmorgen deed de rechtbank uitspraak K. werd schuldig verklaard aan poging tot doodslag, maar de rechtbank, onder presi dium van mr. J. a. Marx, ontsloeg ver dachte van rechtsvervolging en beval zijn ter beschikkingstelling van de regeering, zoodat K. in een psychiatrische inrich ting geplaatst zal worden. gezant mas slachtoffer geworden bij iiet recente pogrom. De Columbiaansche regeering heeft be sloten haar gezant te Berlijn, Jaime Jara- mlllo Arango. die zijn geloofsbrieven nog niet had overhandigd, terug te trekken. Deze maatregel wordt gemotiveerd met het feit, dat de Columbiaansche legatie nog geen verontschuldigingen heeft gekre gen betreffende het incident, waarvan de nieuwe gezant van den kant der Duitsche politie, het slachtoffer was geworden, on danks zijn diplomatieke immuniteit, tij dens de anti-semletische troebelen in Ber lijn op 10 November jj. De gezant zal hedenavond naar Parijs vertrekken. Voorloopig wordt hij niet ver vangen. De secretaris der legatie, Raphael Ro- chaschloss, die de functies var. zaakgelas tigde uitoefende, zal aan het einde der maand uit Berlijn vertrekken naar Ko penhagen. hooge duitsche onderscheiding voor konoje. De Duitsche ambassadeur te Tokio gene raal Ott, heeft heden minister-president prins Konoje het hem door Hitier ter ge legenheid van den verjaardag van het anti-kominternpact verleende grootkruis der Duitsche Adlerorde overhandigd Konoje sprak zijn dank uit met uitdruk king te geven aan zijn besluit om voor de verdere ontwikkeling van de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Japan en Duitschland en voor de vers'erking van de anti-komintem-DOlltiek al zijn kracht in het werk te stellen. AMSTERDAM. 24 November. Het kleine herstel in Wallstreet oefende op de effectenbeurs heden niet veel invloed uit. De koersen van de meeste Amerikaansche fond sen waren een kleinigheid hooger. maar de noteeringen verschilden toch niet veel bij die van gisteren. Voor de Koperaandeelen open baarde zich tamelijk goede vraag, in verband met de verbeterde tendenz op de Kopermarkt. De aankondiging van een dividend van 25 dol larcents door de Anaconda Copper verleenden de koperaandeelen nog in het bijzonder een stimulans. Hoewel de affaire dooreen genomen niet groot was, ontwikkelde zich later op den middag toch iets meer beweging onder invloed van kleine vraag voor Londensche rekening, waarin blijkbaar van Nederlandsche zijde aan leiding werd gevonden, eveneens een enkel stukje op te nemen. Van de Staalaandeelen werden vooral Republic Steels druk verhan deld. Motor- en Luchtvaartaandeelen werden op kleine schaal verhandeld, evenals de be kende. tegenwoordig op den voorgrond tredende spoorwegshares. j Op de locale markt was niet veel te doen. |Voor Suikeraandeelen bestond echter opnieuw een vaste stemming. H.V.A.'s. Java Culturen, l Nisu's en andere minder courante soorten kon den zich wederom verbeteren, waarbij gunstige beschouwingen omtrent de situatie van de Java-Suikercultuur in verband met de recente afdoeningen door de Nivas een niet geringe rol speelden. Van affaire in Rubberfondsen waa niets te bemerken. Amsterdam-Rubbers werden nu en dan genoteerd. De stemming wras overi gens prijshoudend. Tabakken waren veron achtzaamd. Voor Scheepvaartpapieren werd eenige belangstelling aan den dag gelegd, in het bijzonder voor aandeelen Kon. Stoomboot Mij., die op een lichtelijk verhoogd peil werden afgedaan. Ook Nederl. Unies en de aanverwante aandeelen. alsmede Japan-lijnen konden zich iets verbeteren. Petroleumfondsen hadden een stil verloop. Koninklijken werden wat hooger ingezet en bleven daarna gemakkelijk op peil. De Industrie-af deeling was stil. De Fokkeraan- deelen konden zich wederom herstellen en lie pen tot 370''De Philipsaandeelen trokken nauwelijks attentie. Unilevers waren vrijwel onveranderd, evenals Aku's. De beleggingsmarkt was stil. In de koersen van de Nederlandsche Staatspapieren kwam geen vermeldenswaardige verandering. Fran- sche fondsen waren prijshoudend. Ook de Duitsche waarden waren door elkander geno men niet slecht gedisponeerd. HET FRANSCHE BANKDISCONTO VERLAAGD. De Fransche bank zal vandaag het dis conto verlagen van 3 op 2V» wisselkoersen. Londen 8.54 3/4 (8.57 3/8). Berlijn 73.57'A (73.57' j Parijs 4.78Vi (4.80 1/4), Brussel 31.09 '31.09). Zwitserland 41.70 (41.61), Kopenhagen 38.17'/i (38.27*/*). Stockholm 44 05 (44.17'/t). Oslo 42.57't (4310). New York 1.83 13/16 (1.83 13/16). Praag 6.29'/« (6.31). Lire Bankpapier 6.30 (6.35). Prolongatie Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 331/8, Crediet Sperr- marken 9'/:. Effectensperrmarken 8 5/8, Reismarken 48. Bankpapier 28 Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. het bombardement op barcelona. Nog tweemaal is het bombardement van Barcelona herhaald. Daarbij zijn in totaal 42 personen gedood en 125 gewond. Drie Britsche schepen, welke in de haven liggen, hebben lichte averij opgeloopen. In den afgeloopen nacht en in den loop van den morgen is Barcelona wederom vijf malen gebombardeerd zoodat de stad thans binnen achttien uur ln het geheel acht malen aangevallen is Achtenveertig personen zijn gedood en 149 gewond. duitsche Sociaal-democratische partij in slomrakije ontbonden. De Slowaaksche minister van binnenland- sche zaken heeft gisteren besloten dat het optreden van de Duitsche sociaal-democra tische partij in Slowakije gestaakt moet worden, aangezien aan den eenen kant dit optreden de goede betrekkingen van Slo wakije met de nabuurstaten zou bedreigen, en aan den anderen kant op grond van de openbare veiligheid en orde in Slowakije De Duitsche ambassadeur Dieckhoff, is gisteravond met de „Hansa" naar Duitsch land vertrokken. Hij reist onder den schuil naam Rennert. Men had verwacht, dat hij I morgen met de „Europa" zou reizen. Bij het aan boord gaan vertelde Dieckhoff aan de journalisten, dat hii dit deed cm anti nazi-betoogingen. zooals onlangs bij het vertrek van Duitsche schepen ls gebeurd, te vermijden. Op een vraag van den Reu- ter-eorrespo'ident. of hü dacht naar de Vereenigde Staten terug te keeren, ant woordde Dieckhoff: „Ik kan u daarover thans niets mededeelen". EEN EXECUTIE. De gisteren door het bijzondere gerechts hof te Berlijn wegens moord ter dood ver oordeelde, negentienjarige Hans Kahn, is heden terechtgesteld. pirow bij hitler. De Zuidafrikaansche minister van defensie en van economische zaken, Pirow, is hedenmorgen om 11 uur voor zijn aan gekondigd bezoek aan Hitler in den Berghof op den Obersalzberg aangekomen. Aan den ingang werd hij ontvangen door den rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, die hem naar Hitier geleidde, welke den Zuidafrikaansohen minister hartelijk verwelkomde. Von Riboentrop was bij de besprekingen aanwezig. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Johannesburg meldt aan zijn blad. dat het bezoek van Pirow aan Duitschland dreigt ernst ge politieke re acties te veroorzaken ln Zuid-Afrika. De oppositiepartijen zullen van het bezoek een der belangrijke punten maken bij de debat ten in de a.s. palementszit'ing terwijl leden der vereeniede partij eveneens zeer krach tig hun afkeuring tot uitdrukking brengen ten aanzien van wat zil P row's gebi ek aan tact noemen. Er s bil de regeering aange drongen op loelat'ng van oude en afhan kelijke verwanten van Zuid-Afrikaansche Joden uif Duitschland Er verluidt echter dat de regeering niet bereid is wijziging van de wet op vreemdelingen te overwegen. LEIDEN. 23 Nov. Roode kool f. 1.302.30; Sa- voye kool f.1—2.20; Groene kool f. 1—3.46; Boe renkool f. 1.70—4.10; Prei f. 1.50—3; Kroten 1.40 2; Kroten, gekookt f.16, Uien f. 1.90—2.70; Peen f. 1.50—4.30; Spruiten f.2—13; Andijvie f.2—6; Sla f.2—4; Nero f. 8.80—9; Druiven f 18; Snijboonen f.22—39; Stokboonen f.47—51; Wit loof f.4—17; Spinazie f.17—18; Tomaten A f.2—14.40. B f.2—15.60. C f. 2—10.20. CC f.2— 4 40. alles per 100 KG. Andijvie f. 1.10; Bloem kool f. 8.60—10.40; Salade f. 0.50—2.50; Knol- selderie f. 1—3.20: Pieterselie f. 1.40; Selderie f. 0.60—1.30; Bleekselderie f.3—12; Peen f.2.70 5.60, alles per 100 stuks. GOUDA. 24 Nov. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 994 sluks, waarvan 43 slachtvarkens. Vette van 24** tot 25'i ct. per pond: levend met 2 korting. 345 magere varkens, prijzen van f.2535 per stuk; 512 biggen, f.711 per stuk; Geldersche biggen f. 11—14 per stuk; 20 runderen, f. 140—220 per stuk; 53 nuchtere kalveren, f.69 per stuk; 2 schapen; 14 bok ken en geiten, f. 26 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt: Aangevoerd 303 partijen kaas. 1ste kwal. met rijksmerk f2729, 2de kwal. met rijksmerk f.2426; Crisisaftrek 9.6. Kandel matig. Aangevoerd 91 pond boter. Goe- boter 85—90 ct. per pond: Weiboter 8085 ct. p. pond. Handel vlug. Aangevoerd 94.500 eieren. Kipeieren f. 55.50 per 100; eendeleren f. 33.30 per 100. Handel matig. Coöp Zuid-Holl. Eierveiling. - Aangevoerd 93.500 kipeieren. Prijzen; 56 58 KG. f4.654.80. 58 60 KG f. 4.80—5.20; 60 62 f. 5.30—5.25; 62 68 KG. f. 5.75—5.60; Bruine 58 70 KG. f 4.90—5.75. kleine eieren f. 3.60—4.50, alles per 100. Aanvoer 1500 eendeieren. Prijzen f.2.703.10 per 100: heneieren f. 3.503.60. NAALDWIJK. 23 Nov. Alicante 38—45 Frankenthaler 62; dubb. boonen 33; Tafelap pelen 15; Witlof 1013; Stoofappelen 1215; Peren 1220 per KG Kroten 25; Uien 45 55: Spruiten 90—145. 2de 50- 70; Andijvie 13— 22; boerenkool 1722 per kist; Nero f. 8.70 11.40. 2de f.3—5.40; Roode kool f 110: Savoye f. 1.60: Groene f. 2.10—2.60; Prei f. 1.70—2.60 p. 100 KG.; Eieren f.3.30—4.10; Radijs f. 1.30— 1.70 per 100. RIJNSBURG. 23 Nov. Bloemenveiling. Herco 915: Gold 7—13; Winandel 913: Flory King 6—9: Mont Blanc 13—15; W-stlandia 13—16; WProx 15—18; Pulling 4—s Germ. 5—7; Saks 7—9: Witte lelies f. 2.80-5 10 Jozef 7—9: No- n R10; Qhoco 9—11. RIJNSRTJRG. groentenveiling. 23 Nov Aard- anp*'en 50—60 ct.* Kroten 4055 ct.: Waspeen 40—«0 ct. u. kist: Rood* kool f 1.20—1.80: Op kooi f.1—1.30; Groene kool f.2—3: Uien f2 50 —3.25 ncr 100 KG. VOORSCHOTEN 23 Nov. Veiling V P.V - Kinepneieren 5—5.40; Kuikeneieren 4 70; Fendeneieren 3.50—3.60: Konilnen 0.50—1 40 VEUF °2 Nov. EierenveiMro' r*fé Het Wa- van Veur" Aangevoerd kinn--;- -->n 4 30—5.50: 3165 honneneieren 3.r -4 05; 724 eendeneieren 3.25—3.20; 2 ganzen 2.20: 214 kip pen 0.45—1.20; 132 konijnen 0.14—1.75: 12 dui ven 0.080.20. S—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3