Koning Leopold in de residentie jecö Het Joodsche vraagstuk w IEIDHH DAGBLAD - Derde Bled Donderdag 24 November 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Luchtaanvallen! Gala-diner in de Belgische legatie RECHTZAKEN Voorzitter der S.D.A.P. tot zestig gulden boete veroordeeld schoolkleurtje ?l Ir. R. van der Veen blijft ontslagen VRAGENRUBRIEK CORRESPONDENTIE Met de 3 Dampo producten l>estrijdt U alle verkoudheden Open brief aan Goebbels Volslagen vernietiging Met Koningin Wilhelmina aan zijn zijde l^elt Koning Leopold gistermiddag zijn Intocht in de Residentie gedaan. Aanvankelijk was de belangstelling niet «root doch gaandeweg werd het drukker. Vooral op het Korte Voorhout bij de Bcechbrug, waar de Koning officieel door 0>n burgemeester van 's-Gravenhage be- poot zou worden, dromden de menschen ramen Ook bij den Koninklijken schouwburg ng het zwart van de menschen. Geleidelijk zag men de politie het Schel- jerroad van het Voorhout vrij maken. Het publiek werd achter de touwen geplaatst en spoedig nam de drukte toe. Vele rijen iik stond om drie uur het publiek langs dtn intochisweg geschaard om Koning beopold te zien. Even na drie uur rukken de militaire troepen aan. die langs den geheelen weg roor de afzetting moesten zorgen. Trom mels roffelen, commando's klinken, com pagnie na compagnie marcheert voorbij naar de voor haar bestemde plaatsen. Op het drassige Malieveld staan de vier kanonnen van het tweede regiment veld artillerie. die den Koning met 21 schoten rullen begroeten. Omstreeks kwart over drie komen burge meester er wethouders bij het paviljoen jet Wachtje" aan. De burgemeester is in ambtsgewaad en draagt den keten, de wethouders Van de Bilt cn Snoek Henkemans dragen het («stuiim van Kamerlid, de overige wethou ders zijn in het zwart met hoogen hoed. Naast het paviljoen is een brug van planken gebouwd, waarop een tiental foto- pa fen een plaats heeft gevonden Dc mensohen die tijdig een plaats op het terras van het paviljoen ..Het. Wachtje" hwben gevonden, zijn goed af. want om rijf minuten voor half vier begint het te ■genen. Het publiek lacht als de burge rstee de wethouders en de gemeente- etaris zich haastig uit de voeten ma len cm een schuilplaats op de Prinsesse- icht te zoeken. Het is een flinke bui. die de vind den mensohen hard in het gezicht Bait. Sommigen vechten met hun para roes. die de lucht in willen. Om even voor vier uur het is intus- en droog geworden komen burge meester en wethouders en de gemeente- jretaris weer naar de Boschbrug en en- minuted later davert het eerste ka- ponsohot. Een oogenblik daarna houdt de auto. waarin Koning Leopold en Koningin Wilhelmina gezeten zijn voor „Het Wachtje" stil. Uit honderden monden klinkt het „Leve de Koning". Een palfrenier in groene livrei maakt het portier open en de burgemeester, mr. De Monchy, heeft gelegenheid zijn op wachting te maken. Alle leden van het dagelijksch be stuur der gemeente stelt hij den Koning voor. Vervolgens houdt de burgemeester ècn korte toespraak, waarin hij na mens het gemeentebestuur Zijne Majesteit welkom heet. Gedurende het oponthoud bevestigt de hauffeur H. Ms. standaard op het rechter wrspatbord. De standaard van den *ning is op het linker voorspatbord be- "stigd. Hierna wordt doorgereden naar het pa ds in het Noordeinde, waar een dichte nigte is saamgedromd. Als de Ko- Uijke auto. waarvan de kap is neerge en, vóór rijdt, zet de Koninklijke mili- pre kapel de „Braban<?orme" in. De beide üaarden worden op het paleis gehe- en en onder enthousiaste toejuichingen het publiek inspecteert Koning pold, steeds salueerend, de eerewacht. "lke tegen de beide colonnades Is opge teld. Daarna begeven de vorsten zich in t paleis en terwijl de auto's met het ge- S voorrijden, gaan de groote balcondeu- n open, waarna Koning Leopold en on in gin Wilhelmina op het balkon ver- ijnen om nogmaals de toejuichingen het publiek in ontvangst te nemen. Het is dan precies kwartovervier. Twin- minuten later rijdt de Koning reeds *:r de Belgische legatie.. Nauwelijks is hij vertrokken of cr rijdt *wr een auto voor en Prinses Juliana en rins Bernhard betreden het Paleis. In c'e woning van den Belgischen gezant, oiron Herry, aan de Jacob Catslaan, waren fter vele leden van de Belgische kolonie Pjnwezig toen de Koning er arriveerde, •'iet minder dan driehonderd werden er ten Koning Leopold voorgesteld. Dc Koning gaf hun allen een hand. receptie duurde ongeveer een half tor. [Onder luid gejuich werd daarna naar *t Paleis teruggereden. Het diner. Gisteravond is het vorstelijke gezelschap halfaoht opnieuw naar het Belgisch tatschap gereden om er aan een gala- Fjer aan te zitten. De Koning was in de Pform van luitenant-generaal, terwijl ptte Majesteit dc Koningin een bontcape fw Haar japon droeg en een diadeem in l*haar had. mnses Juliana droeg eveneens een bont- en Prins Bernhard was gekleed in de J-^orm van ritmeester der blauwe huza- In de Jacob Catslaan stond een groote JJigte de aankomst af te wachten. •Jet was een fraai gezicht de waaier- centen van electrisch licht tegen het ^Rsr van de boomen en daarboven he n gasvïammen in de Py~ öe wind had vanzelfsprekend buitenge- veei vat op deze vlammen en zoo ge beurde het, dat een der pylonen in brand vloog. De brandweer moest eraan te pas komen om het brandje te blusschen, waarvoor een oogenblik ook nog werd ge spoten. Intusschen reden de auto's met genoo- digden af en aan, terwijl daarna de vor stelijke personen op enthousiaste wijze werden toegejuicht. Om even na acht ving in de groote eetzaal het diner aan, dat Z, M. de Koning der Belgen aan Hare Majesteit de Koningin aanbood. Er waren onge veer 65 gasten tot dezen disch genoo- digd. Onder hen waren de leden van het gevolg van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana en van Prins Bernhard, het gevolg van Z. M. Koning Leopold, de Belgische minister-presi dent Spaak, de Nederlandsche minis ter-president Colijn, minister Patijn, de voorzitters van dc beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-president van den Hoogen Raad, de vice-president van den Raad van State, de presiden ten van den Hoogen Raad. van de Al- gemeene Rekenkamer, Jhr. Van Kar- nebeek, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de Nederlandsche ge zant in Brussel, oud-gouverneur De Graeff, de burgemeesters van Amster dam en Den Haag, dc chef van den ge- neralen staf, de commandant van het veldleger en de chef van den marine staf, de particulier-secretaris van H.M. de Koningin, de directeur van het ka binet der Koningin, de oud-gezant in Brussel, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, de heer Van Kleffens, chef van de af- deeling diplomatieke zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken en de heer Crommelin, die aan minister opaak is toegevoegd. Naast H. M. de Koningin zat Z. M. Koning Leopold. Aan de andere zijde van de Koningin had Prins Bernhard plaats genomen. Naast Koning Leopold zat Prinses Juliana en naast Haar mi nister Spaak. Baronesse Herry, de echt- genoote van den Belgischen gezant, zat naast prins Bernhard. De maaltijd duurde tot ongeveer half tien. De soiree. De fraaie salons van het legafciegebouw hadden zich tegen dezen tijd gevuld met een groote en uitgelezen schare van de meest vooraanstaanden uit den lande. Het was één schittering van uniformen, van goud, van ambtsgewaden, van ridderorden, als men maar zelden bijeen ziet. Daar wa ren allereerst talrijke hofdignitarissen in hun gala-uniform, de opper- en hoofd- en vlagofficieren, de leden van het diploma tieke corps, de ministers, leden van den Raad van State burgemeester en wethou ders van Den Haag; voorts talrijke hoofd ambtenaren van de verschillende departe menten, vooraanstaande persoonlijkheden uit de kringen van bankwezen, van handel, industrie en verkeer en voorts een groote kring van personen, met wie Z.M. Koning I Leopold gedurende zijn verblijf in ons land in aanraking was gekomen. I Omstreeks kwart voor tien kwam Prins Bernhard uit de eetzaal in de hall. Hij on derhield zich met verscheidene personen en bewoog zich geruimen tijd onder de gasten. Even na tienen gingen de deuren open en traden Koningin Wilhelmina met aan Haar rechterzijde Koning Leopold binnen. Terwijl de aanwezigen zich in twee dichte rijen opstelden, schreden de vor stelijke personen, minzaam naar beide kanten groetend, door de ineenloopende zalen. De Koningin en Koning Leopold, bij wie zich ook Prinses Juliana en Prins Bernhard voegden, begaven zich naar een der salons, waar buffetten waren aangericht. Daar werden tal van personen ontboden om aan den Koning te worden voorgesteld. Tot de eersten, die daartoe geroepen werden, be hoorde oud-gouverneur-generaal de Graeff. met wien de Koning zich geruimen tijd onderhield. Na eenigen tijd zag men Prins Bernhard te midden der gasten. Nu eens met dezen dan weer met genen pratend. Om vijf minuten voor elf vertrok de Ko ningin met de Prinses en den Prins. Onder de tonen van het Wilhelmus dat het orkest, dat oo de galerij rond de zaal was opge steld ten gehoore bracht, verliet de Konin gin-, begeleid door Koning Leopold het ge zantschapsgebouw. Bij de vestibule nam de Koningin afscheid van baronesse Herry en dankte haar voor de hartelijke ontvangst. De Koning ging tot aan de auto der Koningin en bleef toen voor het bordes van het gezantschap staan, totdat Hire Maje steit en Prinses Juliana met Prins Bern hard vertrokken waren. Daarna keerde Zijne Majesteit in het gezantschap terug. Nog tal van personen werden vervolgens aan den Koning voorgesteld. Het was reeds over half twaalf toen de Koning, die zich met verschillende Neder landsche autoriteiten lang had onderhcii- den en levendig had gediscussieerd, aan stalten maakte om te vertrekken. Hij nam hartelijk afscheid van barones Herry en van den gezant drukte nog enkele personen de hand en terwijl de muziek nu de Braban- conne speelde verliet Zijne Majesteit met den vice-admiraal Bos het legatiegebouw. WEGENS BELEEDIGING DER N. S. B. Veertien dagen geleden hééft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de heer J. J. Vorrlnk, voorzitter van de S. D. A. P., wien ten laste was gelegd, dat hij in een op 1 Mei J.l. te Zaandam ln het openbaar gehouden rede een groep der be volking, in casu de N.S.B. had beleedigd. De officier van justitie, mr. Sikkel, had te gen den heer Vorrink. die niet verschenen was, f. 100.— subs. 30 dagen hechtenis ge- eischt. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde den heer Vorrink tot f. 60. boete subs. 15 dagen hechtenis. Heeft Üw kind een Ddt is gelukkig mooi weg te krijgen met de zuivere levertraan Jecovitol.Let Op het merk Jecovitol, want op^het gehalte aan vitaminen komt het aon'l bi«" f kul***"0" 5» 3718 (Ingez. Med.) UITSPRAAK CENTRALEN RAAD VAN BEROEP. Hedenochtend heeft de centrale raad van beroep te Utrecht bij monde van den president mr. dr. E. J. Beumer, uitspraak gedaan in de zaak van ir. R. van der Veen. oud-rijkstuinbouwconsu- lent voor Zuid-Gelderland en oud-di recteur van de rijkstuinbouwwinter- school te Hees bij Nijmegen. De be slissing van het ambtenarengerecht te Arnhem werd bevestigd, zoodat het ont slag blijft gehandhaafd. J. te L. Dergelijke informaties kunt U bü alle stations der Nederlandsche Spoorwegen kragen. N. N. te K. a. Z. - U doet het verstandigste een dokter te raadplegen, juist gelet op de oorzaak. H. te O. Alleen met vollen naam onder teekend kunnen wfj uw stuk plaatsen. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudhcids-balsem, hiermede 's avonds keel, borat en rug inwrijven dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 et. Dampo-bonbons bij schorheid pijnlijke keel en hoest Doos 25 ot. Dampo-neusdruppels .bij neus-caterrlh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuit/je 60 ct. Uw waaroor" 't Komt van Mijnihardt 3713 (Ingez. Med.) Amy Sayle, een lid van den Londenschen graafschapsraad, heeft het volgende inge zonden stuk toegezonden aan den ..Man chester Guardian": „Ik heb zoojuist het volgende ongetee- kende schrijven ontvangén van een Duit- schen predikant, dien ik eenige jaren gele den heb ontmoet. Ik kan Instaan voor de echtheid ervan, doch kan des schrijvers naam niet onthullen. Hij noemt het „een open brief van een Duitsch staatsburger aan dr. Goebbels. rijksminister". De brief is gedateerd 15 November. „vandaag, aldus het schrijven, verkee- ren wij Duitschers in de pijnlijke nood zaak, de gastvrijheid te verzoeken van de kolommen van buitenlandsche nieuwsbla den, omdat wij in ons eigen land volkomen gemuilband zijn. Vaderlandsliefde, niet eenige neiging tot „hoogverraad" dwingt ons dezen weg in te slaan. Liefde voor ons land is het, die ons er toe brengt, ons va derland te willen zuiveren van het verwijt, dat het Duitsche volk werkelijk de weer zinwekkende en barbaarsche methoden steunt, welke thans gebezigd worden bij de vervolging van Joden, methoden welke te recht de verantwaardiging van de ge- heele beschaafde wereld hebben gewekt. Zij hebben evenzeer de verontwaardiging ge wekt van de meerderheid van het Duitsche volk, dat met gevoelens van schaamte en afschuw verplicht is getuige te zijn, zoo wel van de maatregelen, welke thans te gen de Joodsche kerkgebouwen en zaken worden genomen als van de nieuwe staats- decreten, welke in een „wettelijken vorm" ons bezwaren met een nieuwen last van nationale schuld. Gij, dr, Goebbels, verzekert, dat het ge- heele Duitsche volk achter deze maatrege len staat en dat gij slechts den volkswil ten uitvoer legt. Dit is een verschrikkelijke onwaarheid en een beleediging van het Duitsche volk, Waar men ook ging, overal hoorde men slechts uitingen van leedwezen en verontwaardiging over deze maatrege len. Het is slechts "een betrekkelijk kleine clique, bestaande uit lieden, die gij tot fa natici hebt gemaakt, ten deele menschen die afhankelijk zijn van uw kunst, die u toejuichen. Indien inderdaad, zooals gij zegt, het ge- heeie Duitsche volk achter u zou staan, waarom onderdrukt gij dan iedere vrije meeningsuiting? Waarom mag de pers slechts publiceeren wat gij voorschrijft? Waarom wordt iedereen, die een woord van critiek durft uiten, óf naar de gevangenis, öf naar een concentratiekamp overge bracht? Waarom verliest iedere ambtenaar en iedere arbeider zijn betrekking, indien hij weigert deel te nemen aan eenige werk zaamheid, welke het nationaai-soclalisme hem voorschrijft Waarom organiseert gij zulk een bewind van terreur in verkiezingstijd en muilkorft gij de oppositie? Waarom vervalscht gij zeer openlijk de verkiezingsuitslagen? Is dat de wijze, waarop gij „den volkswil ten uitvoer brengt?" Neen, ziehier de waarheid: Gij hebt de macht gegrepen door leugen en bedrog, en ten slotte door een beroep te doen op de laagste instincten van den mensch. het „beest in ons", om de uitdrukking te ge bruiken van een Rijksdaglid. Door een tot nu toe ongekend terroris me. door de onderdrukking van iedere soort vrijheid, door een verfijning van leugen propaganda, welke een geestelijke atmos feer verschaft van troebel fanatisme, oefent gij uw macht tegen den wil van het volk. Het is leugenachtigheid, welke gij ten toonspreidt in uw verklaring, dat de uit spattingen. het in brand steken van syna- goges en het vernielen van winkelzaken, niet werden „georganiseerd". Welke Duit- scher lacht niet bij deze voorstelling van zaken? Indien het waar zou zijn, waarom keek de politie dan overal werkeloos toe en arresteerde zij slechts Joden en niet de brandstichters, de vernielers en plunde raars? Waarom hebben de branweercorp- sen slechts andere gebouwen voor brand behoed en hebben zij nergens geprobeerd, de synagoges te behouden? Waarom heb ben plaatselijke partijleiders opdracht ge geven en in feite fabriekspersoneel en le den der stormtroepen, vaak tegen hun wil, gedwongen er op uit te gaan en zich aan te sluiten bi) de vernielende actie? Gij, dr Goebbels, kunt in staat zijn door deze methoden nog wat langer te regee- ven, want het volk is hulpeloos, doch re kent er op. dat een dag gerechtigheid zal geschieden, want „God laat zich niet be spotten". Hoe men zich in Duitschland de Joden kwestie voorstelt, blijkt nog eens uit het- heen de „N. R. Ct." ontleent aan het ..Schwarze Korps". O.m. schrijft dit or gaan: Het programma is duidelijk: volle dige afscheiding. Dat beduidt niet al leen uitschakeling der Joden uit het economische leven, het beduidt ook, dat de Joden uit onze woonhuizen en woon wijken moeten worden gejaagd en wor den ondergebracht in straten en hui zenblokken. waarin zij zoo weinig mo gelijk met Duitschers in aanraking komen. „Men moet de Joden kenteekenen". Geen Jood mag in Duitschland grond of huizen bezitten. Eenmaal geïsoleerd, zullen de Joden echter verarmen. Dientengevolge zul len zij allen, in overeenstemming met hun aanleg, zegt het „Schwarze Korps" tot criminaliteit vervallen. Als dat pro ces zich heeft voltooid, zouden wij ge noodzaakt zijn hen te vuur en te zwaard uit te roeien. „Het resultaat ware het einde van het Jodendom in Duitschland, zijn volslagen vernieti ging." De democratieën moeten de redding brengen. Zij hebben echter nog niets tot oplossing van de Jodenkwestie gedaan. In dien de Vereenigde Staten 40.000 Joden willen opnemen en indien Engeland er misschien 25.000 naar Nieuw Guinea wil zenden, beduidt dat eenvoudig, dat zij niets willen doen. want deze getallen be- teekenen minder dan niets. Het „Schwarze Korps" zegt, dat inder daad de Joden zelf zulk een oplossing in den weg staan, doordien zij niet willen toe geven dat zij Joden zijn, maar zich als Franschen, Polen, enz. willen zien be schouwd. Nochtans alleen in een Joden staat buiten Duitschland kunnen de Duit sche Joden den ondergang ontgaan welke hun anders met zekerheid bedreigt, Of dit in Kenya, Alaska, Madagaskar of Australië is, is om het even. maar er moet een Jo denstaat komen die de 20 millioen Joden van de heele wereld kan omvatten. JODEN KUNNEN ZICH IN ALASKA VESTIGEN. De Amerik. minister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft verklaard, dat de Ver eenigde Staten de mogelijkheid onder de oogen moeten zien, om Duitsche Joden zich in Alaska te laten vestigen. Hij voegde hier aan toe, dat verscheidene ontwerpen dien aangaande uitgewerkt werden. EEN BALDWIN-FONDS. Gra^f Baldwin zal op 7 December te Londen een radioredevoering uitspreken ten gunste van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland en ten behoeve van de op richting van een hulpfonds. Dit fonds zal waarschijnlijk den naam Baldwin-fonds dragen. De oproep van Baldwin zal wor- den voorafgegaan door een massabijeen komst in Albert Hall op 3 December, welke georganiseerd zal worden door kerkverte- PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam, half acht, ds. de'Bruyne. VOOR VRIJDAG. Sauenheim Gemeente Gods. Nam. 8 uur, paster Perkins. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Harmeien. J. c. Terlouw te Garderen; te Tongeren (als hulppred.) G. H. Bosch. cand. te Arnhem. Aangenomen Naar Raalte (als hulppred.). S. L. Knottnerus. cand. te Soest: naar Vaals. W. v. d. Ende, cand. te Naaldwijk. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Twitzelerheide (als hulp pred.) W. Vis, cand. en hulppred. te Hemrik. GEREF, GEMEENTEN. Beroepen: Te Enkhuizen. A. Verhagen te Middelburg. Ds. H. J. MEUTER. As. Zondag viert ds. H. J. Meuter te Haren (Gron.) zijn zeventigstén verjaar dag. Eis. Meuter werd 27 Nov. 1868 geboren en in 1897 candidaat in Friesland om 19 Sept. van dat jaar zijn ambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. te Callantsoog. Van daar vertrok hij in 1900 naar O. en N. Asselt, welke standplaats in 1902 met Am- mersto', verwisseld werd. In 1905 werd ds. Meuter predikant in Waterlandkerkje om in 1908 te Nes ojp Ameland zijn int-ede te doen. Vandaar ging hij in 1910 naar Heves- kes om zich in 1912 aan de gemeente van Krewerd te verbinden. Deze heeft hij ge diend tot aan zijn emeritaat dat hem 1 Jan. jj. eervol verleend werd. waarna hij zich metterwoon te Haren vestigde. Ds. P. J. ROSCAM ABB ING 4 In den ouderdom van 66 jaar is te Amers foort overleden ds. P. J Roscam Abbing, em. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam. Ds. Pieter Johan Roscam Abbing werd in 1872 geboren en in 1897 candidaat in Noord-Holland, om 21 Aug. 1898 zijn ambt te aanvaarden bij de gemeente Nieuw- Buinen. Vandaar vertrok hij in 19Ö3 naar Wezep. welke standplaats in 1907 met El- den verwisseld werd. In 1909 werd de overledene predikant .te LTsselmonde en in 1913 te Loosduinen, om in 1922 in de.hoofd- stad des lands zijn intrede te doen. Hier is hij werkzaam geweest tot aan zijn emeri taat. dat hem om gezondheidsredenen eer vol verleend werd op 1 Maart 1936, waarna ds. Roscam Abbing -zich metterwoon ves tigde te Amersfoort, waar hij na een lang durig lijden is overleden. Bescherm I U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekken de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewiid. Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. genwoordigers, en waar vermoedelijk de aartsbisschop van Canterbury, kardinaal Hinsley. de aartsbisschop van Westmin ster. de moderator der Schotsche Presby- teriaansche kerk, en een opperrabbijn het woord zullen voeren. REACTIE IN ZUID-AFRIKA. Tijdens een bijeenkomst, die in het stad huis te Kaapstad belegd was door den burgemeester van Kaapstad en waar 2500 personen aanwezig waren, is een resolutie aangenomen, waarin afschuw en ontzet ting tot uitdrukking worden gebracht over de wreede vervolgingen van Joden en Christenen in Duitschland en Oostenrijk. Terwijl de oprechte wensch uitgesproken wordt, betrekkingen van sympathie en vriendschap te bevorderen met het Duit- :che volk. voegt de resolutie er aan toe: ..Wij zUn van gevoelen, dat dergelijke bar baarsche vergrijpen tegen de menschelijk- heid een onoverkomelijken hinderpaal vor men voor wederzijdsche achting en samen werking." De aartsbisschop had een boodschap ge- Zonden, waarin hij het doel der vergade ring steunde. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11