PRESBUR6 ilurtoiifl TAFELZILVER CADEAU-BONS PAKMEISJES Het nut der herscholing: LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biari Dinsdag 22 November 1938 FLINKE JONGENS Voor a Nj(0|aas! Winkelhuis H.J.v.AMERONGEN Pakken oude Couranten Leidsch Dagblad Zijn ze niet keurig? LEIDEN: Donkersteeg BOCK-BIER NIEUWSTE GERO-PRODUCT JAN DE NIE ZONEN W.A.ELSHOF ZOON Wij stellen beschikbaar voor St. Nlcolaas-Geschenken COUPONS voor mantels COUPONS voor Japonnen COUPONS in zijden en flnweelen aOèÜ In luxe-doozen verpakt BOTERMARKT 10 verkrijgbaar a 25 cents per 5 K.G. Bureau Noordeindsple'n een geringe meerderheid to voorzitter werd gekozen de heer Joh. van Eijk Dzn. Bij de ingekomen stukken werd mede- deeling gedaan van de niet-goedkeuring door Ged. Staten van een besluit, genomen Sn de vorige vergadering, om de jaarwedde van den secr.-penningmeester met f. 100 te verhoogen. Thans besloot men de jaar wedde met f. 50 te verhoogen, daar men overtuigd was, dat de belooning te laag is, mede in verband met het zich uitbreidende werk van den functionaris. Ter sprake kwam voorts de sluis bij den Oostkanaalweg, die al jarenlang in een toestand van verval verkeert en sindsdien geheel voor het verkeer is afgesloten. Het bestuur wenschte thans een beslissing tus- schen opruiming of vernieuwing. Na uit voerige discussies, waarbij zoowel stemmen voor opruiming als een enkele voor ver nieuwing opgingen, kwam deze kwestie in stemming, doch hoewel een overgroote meerderheid zich uitsprak voor opruiming koin hiertoe niet worden besloten aange zien een dergelijke beslissing met alg st. dient te worden genomen. Deze oude" ge schiedenis zal nu door Ged. Staten zoo mogelijk tot een einde moeten worden ge bracht. Hierna sluiting. Te water gereden. Iemand die deelgenomen had aan een Jachtpartij, doch na afloop blijkbaar te veel aan Bacchus had geofferd, geraakte met zijn rijwiel in het Aarkanaal. Hij kon door eenige jongelui op het droge worden gebracht. Eenigszins ontnuchterd door deze Onderdompeling, kon hij zijn weg huis waarts vervolgen. Betere bestaansmogelijkheid der arbeiders Besparing voor Rijk en Gemeente WOUBRUGGE. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Bij de verkiezing van gemachtigden in het Kiescollege van de Ned. Herv Kerk werden uitgebracht 126 stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. Blanksma 111 st. W. v. Teijlingen 106 St., W. A, Boot 73 st. Deze heeren waren aftredend en zijn dus herkozen. Een mandoline-club. Alhier werd opgericht een mandoline club met aanvankelijk 12 leden. Als mu ziekleeraar zal optreden de heer F. van Zwieten van Alphen, geen onbekende voor onze omgeving. Het voorloopig secretariaat wordt waargenomen door mej. B. Blom. De verwachting is. dat een groot aantal leden zich alsnog zal melden. Kringwedstrijd der B. V. L. De uitslag van den jaarlijkschen kring wedstrijd van de B. V. L. leider de heer de Goede, is als volgt: Afd. Aardam 1197 p.: Afd. Langeraar 1192 p.; Afd. Woubrugge 1185 p.; Afd. Papenveer 1158 p. Hoogst aan tal punten dat kon worden behaald is 1250 De afd. Aardam heeft nu driemaal achter elkaar den beker gewonnen, zoodat deze afd. thans den beker mag behouden. Aanhouding. De veehoudersknecht H. uit de buurt schap Ofwegen deed Zondag bij de politie aangifte, dat gedurende den nacht zijn rijwiel uit een schuur was ontvreemd. Tij dens het politieonderzoek dat onmiddellijk werd ingesteld, kwam een snoekhengelaar de politie mededeelen, dat hij aan zijn hengel geen snoek maar een oud rijwiel uit de Ofwegenervaart had gevischt. Bij onderzoek bleek dit rijwiel te zijn van den bij de politie welbekenden recidi vist Sch.. wonende in deze gemeente. Gis termorgen meldde hij zich bij de politie, na eerst het door hem ontvreemde rij wiel van H. terug te hebben gegeven aan H. Voorts bleek dat hij zioh ook nog schul dig had gemaakt aan verduistering van een klein bedrag aan geld. Hij is vandaag overgebracht naar Den Haag voor den Officier van Justitie aldaar. Voor het Middenstands-diploma zijn geslaagd de dames G. van Teijlingen en P. van den Berg en de heeren P. van Teij lingen, J. van der Nagel. M. Overvliet, J. Terhorst Jz., J. Slingerland, en C. van den Berg. II Met de opleving in het bedrijfsleven in het najaar van 1936 werd het probleem der ontschoolde arbeidskrachten acuut. De systematische actie, door het Departement van Sociale Zaken gevoerd, dateert dan ook van dat tijdstip. Doch reeds te voren had het Departement zich met het prin cipe der herscholing beziggehouden. In de diamantindustrie had zich in den loop der laatste jaren een ingrijpende technische verandering voltrokken. De z.g. mechani sche dop had er zijn intrede gedaan. De slijper, die voorheen bij het verzetten van zijn steen door een versteller werd geas sisteerd. moest voortaan zijn steen zelf kunnen veranderen. Het kon dientengevol ge niet uitblijven dat overigens bekwame slijpers, die na eenige jaren van werk loosheid met de inmiddels gewijzigde tech niek niet vertrouwd waren, in tempo ach terbleven en dat er voor hen van loonende inkomsten geen sprake kon zijn. In Am sterdam, van ouds het centrum van In dustrie en handel in diamant, heeft toen het Departement medewerking verleend bij het invoeren en toepassen der herscholing. De resultaten waren al aanstonds bevredi gend. In 1936 werden 118 arbeiders her schoold, waarvan er 100 geplaatst konden worden; in 1937 werden er 147 opgeleid en daarvan 112 geplaatst. Toen dan in het najaar van 1936 het probleem der ontschoolde arbeiders in wij den kring om voorziening kwam vragen, wist men aan het Departement hoe en waar uitkomst moest worden gezocht. De Minister van Sociale Zaken wendde zich op 7 Dec. 1936 schriftelijk tot alle groote werknemers- en werkgeverscentrales met verzoek, hem ieder geval, waarin zij een ontschoolden arbeider meenden te kun nen helpen, te willen mededeelen. Over de medewerking en activiteit van genoemde organisaties mag niet worden geklaagd. Haar periodieke publicaties hebben de mi- nisterieele plannen uitvoerig onder de aan dacht harer leden gebracht en als eerste resultaat kwam een herscholingsregeling in de textiel- en een in de sigarenindustrie iot stand. Nadat de Minister in het voor jaar van 1937 nogmaals een beroep had gedaan op de noodzakelijke medewerking der werkgevers bleek in die kringen de be langstelling toe te nemen en ook de Ver- eeniging van Nederlandsche Arbeidsbeur zen hield zich tijdens haar vergadering in Eindhoven in Juni 1937 speciaal met het herscholingsvraagstuk bezig. De textielindustrie Er werd dus in het begin van 1937 be gonnen met twee industrieën, met de tex tiel- en met de sigarenindustrie. Wij zul len de regeling, welke met deze industrieën getroffen werd eenigszins uitvoerig be spreken, om daarmede te illustreeren hoe opzet en werkwijze van zulk een regeling, ook voor andere industrieën, moet worden gezien. Met de textielindustrie dan werd te Enschedé begonnen. Er werd daar over leg gepleegd tusschen de fabrikanten, de georganiseerde werknemers, het gemeen tebestuur en het Departement. De vol gende regeling kwam tot stand. Men schat te de periode die voor herscholing n.oodig zou zijn op ongeveer 13 weken. De arbeiders die in herscholing kwamen ontvingen van hun werkgever het volle loon der ploeg waarbij zij waren ingedeeld Hun prestaties bleven gedurende die der tien weken echter beneden het normale. Daarvoor werd den werkgever door Rijk en gemeente een bedrag van maximaal vijf en veertig gulden per arbeider vergoed, waar- i bij ieder herscholingsgeval afzonderlijk werd beoordeeld. Zoo waren de fabrikanten in staat gesteld om hun medewerking bij de herscholing zonder financieel nadeel te kunnen verleenen, terwijl de betrokken ar beiders niet meer „in zorg" waren. D. w. z. zij werden' beschouwd als geheel in het bedrijf te zijn opgenomen, staan niet meer als werkloos ingeschreven en vallen dus niet meer onder de steunregeling. We willen de groote psychologische waarden, welke een dergelijke regeling den arbeiders biedt, buiten beschou wing laten. Veel fantasie is er niet noo- dig om zich voor te stellen met hoe veel dankbaarheid en toewijding een werkzaam mensch de gelegenheid zal aangrijpen zich in zijn vak te bekwa men, zonder dat iederen dag de angst voor ontslag wegens onvoldoende pres tatie zijn gemoedsrust en arbeidslust komt storen. IVe geven in de plaats daarvan eenige cijfers, die voor den aandachtigen lezer zeker him eigen ro mantische taal zullen spreken. Te Enschede werd in 1937 begonnen met 30 menschen. Er volgden: 127 in Almelo, 7 in Wierden. 16 in Winterswijk, 3 in Borne, 5 in Helmond. 10 in Eindhoven. 63 in Ol- denzaal en 11 in Deurne. En ziehier de fi- nancieele resupltaten: deze 272 menschen zouden gedurende een tijdperk van 13 we ken aan steun hebben ontvangen rond 48 duizend gulden. Nu hebben zij tijdens de herscholing aan loon verdiend bijna 91.000 gulden, zoödat voor deze arbeiders het fi- nancieele voordeel de 43 mille nabij komt. Maar ook Rijk en gemeente waren met deze regeling aanzienlijk gebaat. Immers, er zou gedurende een tijdvak van 13 weken aan steun zijn uitgekeerd 48 duizend gulden. In werkelijkheid hebben deze 272 menschen aan Rijk en gemeente gekost ruim 9 duizend gul den, zijnde het bedrag dat aan de werk gevers als vergoeding werd uitgekeerd. Er is dus voor Rijk en gemeente be spaard een theoretisch bedrag van een kleine 39 duizend gulden. We spreken over een theoretisch bedrag, omdat men achteraf nooit met zekerheid zeg gen kan of misschien niet deze of geene arbeider ook zonder herscholing hier of daar werk zou hebben gevonden. De sigarenindustrie. Ook in de sigarenindustrie bleek her scholing gewenscht, omdat in de laatste jaren hiermede modellen op de markt wa ren gekomen, welke door arbeiders, die eenige jaren werkloos waren, niet zonder herscholing konden worden vervaardigd. In Cuiemborg werd bij „Dejaco" op groote schaal met herscholing begonnen. Toen na ae eerste opleiding, waaraan 37 menschen deel namen en die aan de Overheid niets heeft gekost, bij een tweede opleiding Rijk en gemeente moesten bijspringen, kwam de volgende regeling tot stand. Het loon wordt betaald volgens het aantal gemaak te sigaren; bovendien wordt gegeven een trainingstoeslag van 9 gulden voor de eer ste week, 7 gulden voor de tweede week, 5 gulden voor de derde week, 3 gulden voor de vierde week, 2 gulden voor de vijfde week en 1 gulden voor de zesde week, ter wijl loon plus toeslag 18 gulden per week niet mogen overschrijden. De trainings toeslag wordt alleen verleend gedurende de weken, dat aan het technisch moeilijke model van de bolknak wordt gewerkt. Na de eerste herscholing te Cuiemborg met 37 arbeiders volgden: 23 in Cuiemborg, 11 in Cuyk. 8 in Deventer, 5 in Venray, 2 in Venray. 7 in Wageningen, 27 in Eind hoven, 17 in 's-Hertogenbosch, 2 in Grave, 19 in Cuyk, 32 in Cuiemborg. Zoo werden in den loop van 1937 in de sigarenin dustrie 190 menschen in staat gesteld een herscholing te doorloopen. waardoor aan de arbeiders een belangrijke verhooging van inkomsten en aan de overheid een aanzienlijke vermindering van uitgaven werd verzekerd. Toen tenslotte in hetzelf de jaar ook in de metaal-industrie goede resultaten waren bereikt, lag het voor de hand dat men aan het Departement van Sociale Zaken besloot in 1938 op den inge slagen weg voort te gaan. Het is vooral de sigarenindustrie welke de laatste maanden veel gelegenheid tot herscholing biedt. Zoo zijn er in Kampen 6o. in Utrecht 24, in Eindhoven 9 personen in herscholing, terwijl 's-Hertogenbosch er zoo juist weer een tiental heeft geplaatst te Veenendaal en de gemeente Cuiemborg zoo pas begonnen is met een groep van 30 sigarenmakers te herscholen. Den Bosch had in den loop van dit jaar al een groep van 17 sigarenmakers aan Veenendaal af geleverd, terwijl Eindhoven er voortdurend enkele in herscholing had (in totaal 27 ln JanuariMaart; ln Juli 2. thans 9). Wa geningen wist er in den aanvang van dit jaar 7, Venray 2, Ede 1 en Cuiemborg 32 te herscholen. Bij al deze herscholingen werd per persoon 45 gulden beschikbaar gesteld. Wat de textielindustrie betreft, dient te worden medegedeeld, dat in Januari 1938 de herscholing in Deurne met ongeveer 40 personen ten einde liep. In Eindhoven wa ren er in den aanvang van dit jaar 6 per sonen in de textielindustrie in herscholing. Dit getal is eerst gedaald tot 1, daarna weer opgeklommen tot 9. Bereikte de herscho ling van textielarbeiders in 1937 zijn hoog tepunt in Almelo, waar men toen ongeveer 127 personen in herscholing had, thans komt deze eer aan Leiden toe, waar thans 59 personen in de herscholing zijn opgeno men. Ook hier is de regeling van Twente in toepassing, waarbij 45 gulden per per soon ter beschikking zijn gesteld. Zoowel in Leiden als ln Eindhoven Schijnen de om standigheden van dien aard te zijn. dat nog eenige uitbreiding is te verwachten, terwijl, wat de sigarenindustrie betreft, Cuiemborg binnenkort weer met een groep van ruim 30 en 's-Hertogenbosch (Veenen daal i weer met een groep van 8 personen gaat beginnen. Steenzetters Een zeer speciale herscholing is in het leven geroepen voor steenzetters. Aange zien den laatsten tijd een groot tekort aan geschoolde steenzetters werd gecon stateerd, heeft de overheid maatregelen ge troffen om een groep steenzetters te vor men. Daar hier menschen geschoold moes ten worden, die ln dit bedrijf nog in het geheel niet werkzaam waren, zijn de kosten van deze herscholing beduidend hooger. Deze zijn namelijk geraamd op f. 262.80 per persoon te verdeelen over 16 weken. Daar hier echter zeker blijvende werkgele genheid wordt verkregen, oordeelde d, overheid deze uitgave voldoende gemoti. veerd. Op het oogenblik zijn er 30 van deze steenzetters in „scholing" opgenomen bij de groote dijkwerken aan de Zuiderzee (Urk) Metaalindustrie. Wat de metaalindustrie betreft, kunnen we op de volgende resultaten wijzen, in Amsterdam zijn er in totaal 41 metaalbe- werkers in herscholing geplaatst. Daarvan zijn er 31 in het bedrijf waar in ze herschoold werden, werkzaam geble ven. 5 werden er wegens werkverminde- rlng, 1 volgens ongeschiktheid en l 0p eigen verzoek ontslagen, en met 3 wordt de herscholing op dit oogenblik nog voort gezet. In Winschoten liep een herscholing van 7 personen in den aanvang van dit jaar ten einde. Leerdam plaatste 2 las- schers in herscholing. In Bergen op Zoom begint eerstdaags een herscholing van on geveer 16 personen, waarvoor per persoon een bedrag beschikbaar is gesteld van ten hoogste 150 gulden per persoon over een periode van 6 maanden. Het vrije bedrijf Wat de herscholing in het vrije bedrijf betreft, kan nog worden medegedeeld dat bij een firma te Eindhoven 3 typografen in herscholing zijn opgenomen. Ook hier is binnen afzienbaren tijd uitbreiding der herscholing te verwachten. Voor deze vak- lieden is een bedrag van 90 gulden ter be schikking gesteld over een periode van 6 maanden. Gedurende de maanden April Juli werden in Amsterdam 13 kantoorbe dienden in herscholing geplaatst, tenge volge van een actie per circulaire onder de werkgevers, waarin werd aangespoord om oudere kantoorbedienden in dienst te nemen. Dit is geschied zonder eenige kos ten voor de overheid. Hier en daar wer den nog enkele indlvidueele gevallen met behulp van de trainingstoeslagregellng tot een bevredigende oplossing gebracht, zoo dat het thans niet meer behoeft voor te komen, dat een arbeider werk aanvaardt met behoud van zijn steun. Naast deze herscholingen ln het vrije bedrijf staan nog enkele herscholingscur sussen. waarin aan de deelnemers gTootere vakbekwaamheid wordt bijgebracht, het geen ongetwijfeld tengevolge zal hebben dat deze personen gemakkelijker tewerk gesteld zullen kunnen worden. Voor hotel personeel is er in 's-Gravenhage een cursus begonnen en in Venlo, Nijmegen cn Utrecht (voor de tweede maal) zijn die in voorbe reiding. Een cursus voor kleermakers te Haarlem ls in voorbereiding: een tweede cursus in Amsterdam eveneens. In Utrecht begon een cursus voor kleermakers en voor slagers wordt er een voorbereid. Vraagt men nu, aan het slot van dit overzicht, naar de financieele resulta ten die de herscholing aan werknemers en Overheid heeft opgeleverd, dan kun nen we de volgende berekening ma ken. Sedert het begin der herscholing, voorjaar 1937, zijn er 825 menschen m herscholing geplaatst. Deze menschen hebben gedurende hun herscholings- tijd, welke met de betreffende industrie varieert, aan loon ontvangen 180 dui zend gulden. Ieder hunner is er dus in zijn herscholingstijd ruim 120 gulden beter van geworden. De overheid, Rijk en gemeenten, zou zonder de herscho ling aan die menschen over een zeker aantal weken 80 mille aan steun heb ben betaald. Nu is zij er, aan vergoe dingen en trainingstoeslagen, met 24 mille afgekomen. 3611 Inderdaad zijn 't een paar snoezige schoentjes en voor den prijs heelemaal niet duur. 'k Wist niet, dat Presburg zoo n apart genre brengt. Ja, en niet alleen in Damesschoenen I Straks als de kinderen thuiskomen moet je eens zien hoe goed ik ook voor hen bij Presburg slaagde. En Wim is over z'n molières ook zoo bijzonder tevreden. Als ik weer schoenen noodig heb, ga ik zeker ook eens bij Presburg kijken, want ik geloof nu wel, dat ik daar het beste slaag. Wot je gelijk hebt en je bent nog wel goedkooper dan elders uit ook. Amsterdam - Zaandam - Haarlem - Leiden - Oen Haog - Rotterdam - Bussum Hilversum - Utrecht - Amersfoort - Arnhem - Nijmegen - Bredo - Groningen van de .Schaapskooi". Heden begint de afleve ring van het bekende uit de Trappostent- brouwerij per V* literf. 0.25 per ,/t flesch f. 0.18 THEEZEEFJE, tevens LEKBAKJE 1.751 Vraagt de complete GERO-BOEKJES Groote sorteering 3625 CASSETTES - ETUI'S en LOSSE ARTIKELEN. K. RAPENBURG 10 - TEL. 25. gevraagd. 3641 Bacalite perse rij N.V. ILVERDA Pauwenstraat 2a, Voorschoten. In centrum stad, liefst Bree- straat, wordt ruim gezocht. Zoo mogelijk met ach- j teruiitgang. Brieven met uit voerige inlichtingen, huurprijs j enz., Bur. v. d. BI. no. 5985a. KAPSTOKKEN - van 8.50 tot 4.50 KAPSTOKKLEEDEN handweef, v. 7.- tot I «50 KAPSTOKKLEEDEN. pluche, v. 12.50 tot 1.77 3626 HAARL. STRAAT 139 A Telef. 1023. Wijn- en Cognac-handel Wij bieden aan: een partij zoo goed als nieuw TAFELZILVER, zooais Lepels, Vorken, Aard- app.-, Groenten-, Soep- en Saus lepels. Voorts: OCCASIONS in Goud- en Diamantwerken, oude beugeltjes, schepjes, vork jes, lepeltjes, doosjes, gespen, boeksloten. 3606 Wij ruilen en koopen OUD GOUD en ZILVER, f. 12.- voor een gouden tientje. I HAARLEMMERSTRAAT 233. HAABLEMMF.USTt lbO-Ibt TELEF. TS0 Wij geven MIDZA-BONS! Bij de N.V. Leidsche Brood fabriek, Mare 1, kunnen nog eenige nette geplaatst worden. 3642 3615 4—

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8