ELTAX-BUS LAATSTE BERICHTEN r LEiDHH DAGBLAD - Eerste Bled Dinsdag 22 Nevember 1931 VISSCKERIJ-BERKHTEN gr TCCNIII r nieuw/ VERLAGING DER LEERLINGSCHAAL Binnenland De heer L. R. Middelberg Buitenland De verklaring van Chamberlain De beste verbinding tnsseben alle stadswijken Uit Ned. Oost-Indië VEREENIGING TOT CHR. HULPBETOON AAN BLINDEN. Een „Sonneheerdt'avond. De Ver tot Chr Hulpbetoon aan Blinden, die het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Er- nielo exploiteert, houdt momenteel in ver schillende plaatsen van ons land filmvoor stellingen, waardoor aan het werk van deze instelling meerdere bekendheid wordt ge geven Gisteravond was Leiden aan de beurt. In de kleine zaal der Stadsgehoor zaal werden de véle aanwezigen door me]. Koekkoek namens de plaatselijke afdeeling verwelkomd. De directeur van ..Sonneheerdt", de heer J. Munnik. gaf hierna een uiteenzetting v an het doel en het werk van de inrichting. Spr. wees er hierbij op, dat van Christelijke zijde voor bijna zestien jaar zoo goed als niets voor de blinden werd gedaan. Vanaf dien tijd valt er echter een groote kente ring waar te nemen, Van vele zijden kwam men in actie, welke actie er toe heeft ge leid. dat reeds na vier jaar een Chr. Tehuis voor blinden kon worden geopend. Sinds dien is het steeds met het werk prachtig vooruitgegaan en kon aan het tehuis al spoedig een werkinrichting worden toege voegd Met nadruk zette spr. uiteen, dat steeds het doel voor oogen gestaan heeft om de blinden tot zelfstandigheid te bren gen. De vereeniging biedt aan alle blinden hulp. geeft hun arbeid in de werkplaatsen en een huiselijke omgeving in het inter naat. Getracht wordt hen op te heffen uit een staat van .alles ontvangen om niets" en te brengen tot nuttige menschen In de maatschappij. Hiervan gaf de heer Munnik enkele treffende voorbeelden. Voor de vrouwen ls als hoofd-arbeid be doeld het weven, voor de mannen stoelen en manden maken, borstels trekken en matten vlechten, terwijl ook enkele meisjes in de braille-drukkerij en binderij te werk zijn gesteld. Doordat aan „Sonneheerdt" ook een in ternaat is verbonden, bestaat de mogelijk heid om den blinden, na afloop van den arbeid, een eigen kamer aan te bieden, waardoor zij zich als het ware een eiger. home" kunnen verschaffen. Het is voor de normale blinden een verheffende ge dachte. dat zij door te arbeiden, zelf in hun onderhoud kunnen voorzien en zich dus zelfstandig weten. Het minderwaardig heidsgevoel verdwijnt hierdoor geheel. De heer Munnik eindigde zijn toespraak met het werk van ..Sonneheerdt" in aller belangstelling aan te bevelen. Fen film Arbeid bracht licht", waarin op duideliike wijze het werk van de inrichting in beeld werd gebracht, verduidelijkte het gesprokene op menig punt. Vermelden wij nog. dat mevr Wegge- mans deze samenkomst met zang afwisselde 3323 CENTRAAL TOONEEL. Golden Boy, tooneelspel in drie bedrijven van Clifford Odets. Gistermiddag heeft in het klein audi torium der Universiteit de inauguratie plaats gehad van 57 leden der R.-K. Stu dentenvereeniging „Sanctus Augustinus". Prof. dr. J. A. J. Barge hield bij deze ge legenheid een rede over „Het persoonlek leven van den student". Prof. dr. Gerlach Royen O.F.M. werd benoemd tot eerelid Met ingang van heden is de kleer makerij van den heer J. Blok. welke gedu rende een tiental jaren gevestigd is ge veest in het pand Breestraat 143a ver plaatst naar Breestraat 69, dat tevoren aan een grondige verbouwing onderworpen werd. De plannen daarvoor werden ontwor pen door den architect, den heer Rave- steijn. die ze grootendeels ook uitvoerde. De inrichting is in modernen geest tot stand gebracht en maakt een uitstekenden indruk. Door deze verhuizing brengt de heer Blok zijn zaak ongetwijfeld veel meer op den voorgrond dan voorheen. Men zie voor verder Stads nieuws pag. 2 van het 2e Blad Het laatste VERSLAG OVER HET ONDER WIJS IN NEDERLAND was wederom een ielle aanklacht tegen de te ver doorge voerde bezuiniging op ons Lager Onder was. - Ouders van Nederland, eist in het belang Uwer kinderen de nodige verbete ring door 3598 K. O. V. (Ingez. Med VERWACHTE SCHEPEN. Thuis6toomende voor de Woensdagmarkt: ..Gloria IJm. 37 50 m. schelvlsch; 80 m. braadschelvisch; 60 m. wijting en witjes: 140 m. gul en koolvisch; 390 m makreel; 50 m. varia. Totaal 770 m. en 135 at. ijskabeljauw, 120 at. stijve kabeljauw. Gerberdina Johanna" IJm. 38: 40 m. schelvlsch; 150 m. braadschelvisch40 m. koolvisch. 100 m. gul en bi. koolvisch. 300 m. makreel. 30 m. varia. Totaal 710 m. en 100 st. stijve kabeljauw. I tary" IJM 189. 70 m. diversen. „Walrus" IJM. 24. 750 m. schelvlsch. 450 m. gul. 40 m. platvisch. 60 m. roodbaars. Totaal 1300 manden. „Dirkje" RO 53. 40 m. schelvlsch. 40 m. braadschelvisch. 25 m. wijting en witjes, 80 m. gul en koolvisch. 70 m. makreel. 45 m. rog en po an. Totaal 300 manden. Rotterdam" IJM 112. 55 m. schelvlsch. 65 m. braadschelvisch, 60 m. radio en wijting, 80 m. makreel, 80 m. gul en bi. koolvisch. 70 m. kro'vlsch, 5 m. haring. Totaal 415 m. en 30 st stijve kabeljauw. Ewald" IJM 48 90 m. schelvlsch. 140 m. braadschelvisch. 95 m. gul en bi. koolvisch. 65 m. radio m wijting, 40 m koolvisch. 20 m. varia, c --1 450 m. en 50 st. stijve kabeljauw en 10 l»r- ?n. BE ,X.DTT-KD*M" SLF.FPT ENGELSCHE TRAWLER. Naar verluidt ls de „Rotterdam" IJM 112 op weg naar IJmulden met een te Grimsby thuisbehoorenden trawler op sleeptouw. Cees Laseur en Joan Remmelts als vader en zoon. Tot dusver heeft het tooneel zich bitter weinig gelegen laten liggen aan de sport. Slechte zelden werd, hoezeer de sport thans een voorname plaats is gaan innemen in de maatschappij, daaraan door het tooneel die pere aandacht geschonken. Af en toe werd zijdelings de sport wel eens benut voor een scène, doch bijkans nimmer kreeg de sport een voorname plaats in een der huidige too- neelwerken. Moeten wij dat zoo verklaren, dat er concurrentie werd gezien tusschen tooneel en sport, en dat het tooneel afgun stig was op het dr ukke bezoek bij de wed strijden? Wij gelooven het niet, want dit standpunt zou behalve enghartig ook on juist zijn. Hoe zou het tooneel immers kun nen winnen aan bezoek van sportliefheb bers. wanneer het aan de sport volop aan dacht schonk? Maar hoe het zü. in Golden Boy heeft de sport zijn deel gekregen, al kan men niet zeggen zijn sympathiek deel. Men wordt hier gebracht in de bokswereld en krijgt een al lesbehalve fraaie zienswijze zich voor oogen gesteld omtrent „The noble art!" Een be gaafd violist blijkt, tevens een uitmuntend bokser te zijn en daar hij meent in de bok- serij spoediger naam en fortuin te kunnen maken, mede gelet op zijn naam „Joe Bona parte" en zijn eene loenschend oog. kiest hij die richting, ook al blijft zijn hart feitelijk gehecht aan de muziek. Deze dubbel-aan- leg dreigt aanvankelijk tot moeilijkheden, daar hij zijn handen wil sparen, doch zijn managers, gesteund door het „eeuwig vrou welijke" brengen hem over de aarzeling heen. Hij wordt een slachter", om in de termen te blijven. Ai verder en verder bokst hij zich om tenslotte ook het kampioen schap te veroveren ten koste van den ex-kampioen, dien hij voor altijd knock-out slaatHij heeft een mensch gedood! Met de tenslotte op het laatste oogenblik nog juist veroverde geliefde, die den vol genden dag mett zijn manager zou trou wen. raast hij weg in zijn snelle auto, den dood tegemoet, want zij rijden te pletter. Het is een wel eenigszins goedkoop gevon den einde. Ziedaar het wrange en bittere gegeven, gekruid met typische beelden uit de boks wereld, die geen hoogen dunk geven over dit mileu. Alles is bereikend op eigen Daat en eigen voordeel, zonder eenige scrupules over leven en hart van anderen. Als tegen stelling wordt daarnaast gesteld het ouder lijk huis van den Golden Boy en speciaal diens warm-voelende vader Het is een eigenaardig stuk het feit, dat het wordt gespeeld in een twaalftal lafereelen, werkt trots de logische verbin ding ais geregeld ietwat fragmentarisch - maar geen groot stuk; het blijft wat te op pcrvlakkig in menig opzicht ei: speciaal daar, waar de tegenstelling tusschen cul tuur en bruut geweld ls gesteld. Niettemin is het boelend en het houdt de aandacht ge spannen van begin tot eind. Welk laatste wij voor een niet gering deel mogen toe- schrijvan aan de prachtige vertolking over de gansche linie. Cees Laseur. die trouwens zelf ook de goede vertaling verzorgde, heeft voor een uitmuntende regie zorg gedragen; alles sluit in zeldzame harmonie in elkaar Alle hulde. De diverse types zijn stuk voor stuk ten voeten uit geteekend. Remmelts speelt den zich omhoog boksenden jongeman met gloed en juist begrip, terwijl Cor Hermus, Sam de Vries en Jan van Ees een keurig stel managers vormen Voeg daarbij nog de trai ner van Arend Hauer en men heeft een prachtig milieu uit de bokswereld Een schitterende creatie is die van Cees Laseur als de vader. Hoe ingetogen, doch tevens fijnzinnig getypeerd! Rie Gilhuys maakt van de grillige „straat meid". die tenslotte toch een hart blijkt te bezitten naast alle berekening, wat er van te maken is. Uit de verf komt deze rol niet geheel, maar dat is niet haar schuld Een gansche reeks bijrollen wordt naar behooren vervuld. Nogmaals een kostelijk sluitend geheel! De prachtig bezette schouv/burg heeft deze interessante tweede abonnements voorstelling met groote instemming ontvan gen en meermalen moest worden gehaald. BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN EDE. Bj) Kon. Besluit van 19 November, is met ingang van 15 Decmber 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Ede, de heer L. R Middelberg, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zoetermeer. De heer Lodewijk Rudolf Middelberg werd geboren op 30 September 1881 te Amster dam. Na de Lagere School in Amsterdam en Haarlem bezocht te hebben, trok hij als zoon van den directeur der Neder- landsch Zuid-Afrikaanscbe Spoorwegmaat schappij. den heer G. A A. Middelberg, in 189al naar Pretoria, waar hij het Staats- gymnasium bezocht. Tengevolge van het uitbreken van den Boerenoorlog, moest het gymnasium wor den gesloten; twee maanden voor het einddiploma. Toch kon aan enkele leerlin gen, w.o. den jongen Middelberg. het diploma worden uitgereikt. Zooals zoovele jonge Hollanders nam de heer Middelberg daarop dienst bij het Hollandercorps en was als zoodanig belast met de bewaking van den spoorweg te Eerste Fabrieken en Pretoria. In 1900 keerde de heer Middelberg naar Europa terug, tot 1905 studeerde hij daarop in Zürich voor civiel-ingenieur. Na afloop der studie werd hij te werk gesteld, van 1905 tot 1906. bij den bouw van het nieuwe Westelijk viaduct bij het Centraal Station te Amsterdam en daarna in 1906 als inge nieur bij den Kolonialen Spoorweg in Su riname en wel bij den aanleg van den Lawah-spoorweg. In 1909 vertrok de Keet Middelberg naar Oost-Indlë, waar hij werd geplaatst bij de Staatsspoorwegen. In 1930 werd hij als secretaris der Staatsspoor- en Tramwegen gepensionneerd. Daarop volgde in 1931 zijn benoeming tot burgemeester van Zoeter meer, welk ambt de heer Middelberg tot heden bekleedt. De heer Middelberg is tevens voorzitter der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging. Hij heeft onvergetelijke herinne ringen aan het vrije leven in Transvaal en aan den snellen groei en ontwikkeling van Ihet land vóór den oorlog. Daarbij heeft hij een open oog voor de tegenwoordige pro blemen van Zuld-Afrika en de groote be- teekenis van dat land voor de toekomst van Nederland. Vermeld dient nog, dat de heer Middel berg reeds sedert 1931 lid van het hoofd bestuur der Nederlandsch Zuld-Afrika Ver eeniging is. Als burgemeester van Zoetermeer heeft hij voel voor de ontwikkeling dier gemeente gedaan. Onder het bewind van burgeiheester Middelberg kwam de samenvoeging der ge meenten Zoetermeer en Zgwaart tot stand, waarvoor hij zich steeds ten zeerste had geïnteresseerd en welk feit grootendeels aan zijn onvermoeid streven was te dan ken. Voorts wijdde hij zijn aandacht aan het uitbreidingsplan, den woning- en we genbouw enz De heer Middelberg is voorts voorzitter der Drinkwaterleiding „Da Tien Gemeen ten" en cere-voorzitter of beschermheer van talrijke plaatselijke vereeniglngen enz. Wij wenschen hem ten zeerste geluk met zijn eervolle benoeming! MINISTER PIROW VERMOEDELIJK OP 2 DECEMBER IN DEN HAAG. Naar wij vernemen ls de kans groot, dat de Zuid-Afrikaansche minister Pirow op 2 December, na een bezoek aan Brussel te den Haag zal aankomen. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de heer Pirow met de Nederlandsche regeering bespre kingen zal voeren. Dit bezoek moet voor- loopig worden opgevat als een beleefdheid tegenover den Zuid-Afrikaanschen gezant, dr H. D. van Broekhulzen, die den heer Pirow hiertoe heeft uitgenoodigd. DE MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. De 30-jarige chauffeur B. die Vrijdag middag een moordaanslag op den hoek van de Zeestraat en de Kortenaerkade te den Haag heeft gepleegd, heeft gisteravond het ziekenhuis veriaten en is door de notitie in bewaring gesteld. PERSSTEMMEN. INDISCH BEZOEK AAN INTERNAAT TE WASSENAAR. Hedenochtend heeft de Pangeran Han- gabehl, oudste zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta veTgezeld van zijn echt- genoote en zoon. een bezoek gebracht aan het R.K. Internaat voor de opleiding van dienstboden „Huize Drie Koningen", gele gen aan de Papelaan te Den Deyl. De Indische bezoekers waren vergezeld van den burgemeester van Wassenaar, ba ron van Wijnbergen, wethouder Rgys, als mede de heeren mr. Draayer, directeur- generaal van de Werkverschaffing, mr. Wildt Meyboom, Rijksinspecteur van de Werkverschaffing in algemeenen dienst en Visser, van het Departement van Koloniën. Het gezelschap nam met veel belangstel ling van den arbeid op het Internaat kennis. DE HULP AAN DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. De heer D. Wolff, die voor de Jewish Co lonisation Society onderhandelingen voert te Londen heeft daar onmiddellijk krach- ligen steun en instemming gevonden. De leiders van de Zionistische organisatie heb ben hem hun steun en medewerking toe gezegd. De besprek ngen met de Joodsche tinanciers hebben aanzienlijk grooter om vang genomen dan verwacht werd. Het ziet er naar uit of het Nederlandsche plan tol, middelpunt gekozen zal worden van de acties, welke de gebeurtenissen in het le ven hebben geroepen. In Engeland. De ..Times" schrijft als volgt: „de voor zichtige verklaring van Chamberlain moge hen ,die de onmiddellijke aanvaarding van een grandioos plan voor de kolonisatie van Joodsche vluchtelingen hadden verwacht, teleurstellen, bij nadere beschouwing moet zij allen, die de moeilijkheden en de veel zijdigheid van de kwestie beseffen, ervan overtuigen, dat de regeering haar best doet tot de oplossing van het vraagstuk mede te werken. In de gegeven omstandigheden heeft de minister-president goed werk verricht om in den nood te voorzien. Hij kan het Brit sche rijk niet openstellen voor een onbe perkte immigratie met alle risico's en ge varen daaraan verbonden, vooral niet, we gens het ongeschikt klimaat in sommige streken en noodzakelijkheid om de belan gen der inlanders te waarborgen. Van één enkel land kan de oplossing van het pro bleem niet verwacht worden. Het is de taak van de talrijke vrijwillige organisa ties. Joodsche en nlet-Joodsche, die den vluchtelingen hulp trachten te bieden, om haar pogingen te vereerigen. Het is haar taak om meer onmiddellijk het dringende vraagstuk van huisvesting voor de zwer men vluchtelingen uit Dultschland te rege len, totdat door samenwerking der mo gendheden van Evlan, hun een toekomst kan worden verzekerd. De „Manchester Guardian" schrijft: hoe zwaar ook de uitgaven zijn voor onze be wapening en sociale diensten, gelooven wij niet, dat de meerderheid het een verkwis ting zou achten, Indien de regeering een deel van het kapitaal verschafte, dat noo- dig is voor de vestiging van vluchtelingen in het Britsche rijk. Tenslotte zou het geen geschenk maar een belegging 2ljn. Zonder deze bijdrage zouden al onze voorstellen tot hulpverleening aan de Joden niet veel te beteekenen hebben. De Joden zullen hun best doen het geld bijeen te brengen, doch wat blijft er over te vergaren, waar Goe- ring reeds den oogst heeft binnengehaald? De „Daily Herald" schrijft: het is een drogreden te meenen dat de emigranten een economisch passief zijn. In weinig ont wikkelde landen of in landen, waar de be volking achteruit gaat, vormen zij een economisch actief. In Dultschland. Verscheidene Dultsche bladen leveren commentaar op de verklaring van Cham berlain over het Joodsche vraagstuk. De Voelkischer Beobachter schrijft: dat de Londensche regeering er eindelijk toe wil overgaan, deelen van het Britsche wereld rijk voor de Joden open te stellen, is op zich zelf toe te Juichen. Minister-president Chamberlain heeft zijn desbetreffende ver klaringen echter voorzien van bedenkelijk veel malen „wanneer" en „maar". Vooral zien wij niet in, waarom dit reuzenrijk slechts een „klein deel der Joden uit Dultschland zou kunnen opnemen," dit reuzenrijk met zijn bijna rampspoedig gebrek aan menschen. Ook de financiering van de Joodsche emigratie kan, gezien de gewel dige Joodsche geldmiddelen in de geheele wereld, geen ernstige moeilijkheden met zich mede brengen, wanneer de Joden wer kelijk willen. De Berliner Lokalanzeiger verklaart: het Britsche wereldrijk omvat een kwart van de geheele aardoppervlakte, maar het heeft geen ruimte voor de Joodsche vluchtelin gen, wier lot dagelijks in de competente pers sentimenteel beklaagd wordt. Het plan I om juist in Duitsch-Oost-Afrika tTanga- I nylka) eenigen dezer Joodsche kolonisten te plaatsen, is voorlooplg ook maar een plan en het resultaat van een enouête bij de I gouverneurs. Men zal moeten afwachten, in hoeverre werkelijk Joden in Duitsche kolo niale gebieden gebracht worden, die Enge land of een andere mogendheid uit den buit I van Versailles tot zich heeft genomen, niet 1 als eigendom maar als een mandaat, waar aan in dit verband nadrukkelijk, moet wor den herinnerd. Het „Berliner Tageblatt" zegt: door deze laatste verklaring van den Engelschen mi nister-president wordt het probleem der vestiging van Joden in Engelsche koloniën niet veel nader gebracht tot de oplossing. Men zou kunnen vragen, waarom de heer Chamberlain het Engelsche Kenya slechts in het voorbijgaan vermeldt, van Oeganda echter in het geheel niet spreekt. In deze gebieden heeft de Engelsche regeering vol ledig en vrij beschikkingsrecht, hetgeen vol- gens het mandaatsysteem voor Tanganyika, zooals bekend is, niet zoo is. CHINEESCHE COMMUNISTEN VERGADEREN. Het te Slanfoe bijeengekomen congres der Chineesche communistische partij heeft eenstemmig besloten om: 1. de si- menwerking met de Kwo-min-tang te ver sterken; 2. het verzet onder leiding van Tsjang Kai Sjek krachtig voort te zetten; 3. mede te werken aan den nationalen op bouw. 3155 (Inger. Med.) DREIGENDE HONGERSNOOD OP CEYLON. Ingevolge de ongekende droogte wordt het eiland Ceylon over uitgestrekte gebie den met hongersnood bedreigd. Vfen ver schillende deelen van het eiland komen be richten over den heerschenden nood. Hei vee sterft bij honderden en de rijstvelden liggen braak. Aangezien het drinkwater verontreinigd ls. vreest men voor het uit breken van epidemles, als dysenterie en malaria. Door hiet gebrek aan water komen de giftige slangen op Zuid-Ceylon uit de oerwouden en dringen de bewoonde streken binnen, op zoek naar water. CEDILLO BESCHULDIGD VAN SCHENDING DER NEUTRALITEITSWET. De Mexlcaansche rebellengeneraal Cedille is gelijk met vijf ander personen beschul digd van schending der Amerikaansche neu. traliteltewet van 1937. Hem wordt nl. ten laste gelegd, dat hij in September 1937 bij een firma te Chicago twee vliegtuigen (heeft gekooht en heimelijk naar Mexico heeft overgebracht. Tevens richt de acte van besohuldiglng zich tegen de pogingen van medeplichtigen van den generaal, cm in de Vereenigde Stalen een leening te verkrijgen tot steun van de op standige beweging in Mexico. Deze beschuldigingen beteekenen voo: Cedlllo, dat hiermede practisch de grenzen der Vereenigde Staten voor hem gesloten zijn. VERSTERKING VAN DE LUCHTMACHT IN AMERIKA. De „New York Times" verneemt uit Washington, dat in beginsel het besluit is gevallen om de Amerikaansche luchtmacht ir, twee jaar tijds met 12.000 vliegtuigen uit te breiden, waarvan 9.000 ten dienste van het departement van oorlog, en 3.000 ten dienste van het departement van ma rine. Tevens verneemt het blad. dat de schatkist voor twee jaren tijds een nieuwe Inkomstenbelasting wil invoeren, welke 260 mlllloen dollar zou opbrengen. ZWITSERLAND EN HET NAT.- SOCIALISME. De directie van den Bazelschen stads schouwburg heeft met algemeen» stemmen besloten den Duitschen acteur Karl Welser op staanden voet te ontslaan aangezien M heeft deelgenomen aan een bijeenkomst de; „nationaal-socialistlsche functlonnarissen in Zwitserland". NOODWEER RICHT VERWOESTINGEN AAN. SOEKABOEMI. 22 Nov. (Aneta) - Ten gevolge van zware regens is de wei 'u schen TJikembang en Pelaboean Rai« over vele honderden meters weggeslaw'j waarbij twaalf inlandsche wontnzen den meegesleurd. Persoonlijke ongeil- kwamen niet voor. Met man en wordt gewerkt om den weg voor Mf keer bruikbaar te maken. Trans is alle keer gestremd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2