Chamberlain over de Joden-vervolging De Duitsche Jodenvervolging LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 November 1938 Vierde Biad No. 24)28 De strijd in het Verre Oosten Ike Jaargang Vestiging in de koloniën Debat in het Britsche Lagerhuis De overdracht van Joodsche winkels Rede van Eden OMZETBELASTING MOEILIJKHEDEN? Tribuna tegen Roosevelt /CHEEP/ 'T'JEINCENf Chamberlain heeft gisteren in het La gerhuis een verklaring afgelegd over het itreven naar een vergemakkelijking van ie vestiging van emigranten uit Duitsch- lind in hef Vereenigd Konikrijk en in het Britsche koloniale rijk. De eerste minister zeide: Men heeft den «heelen toestand sedert de conferentie ran Evian verder bestudeerd. Het aantal Duitsche emigranten, dat in het Veree nigd Koninkrijk kan worden toegelaten, Is beperkt door de capaciteit der vrijwil lige organisaties, die sedert 1933 ongeveer 11.000 mannen, vrouwen en kinderen in raat hebben gesteld, in Oroot-Brittannlë een onderkomen te vinden. Wat de koloniën betreft, moet er aan herinnerd worden, dat, ofschoon zij een uitgestrekt terrein beslaan, het daaTom niet noodzakelijkerwijze moge lijk is onmiddellijk een groot aantal vluchtelingen op te nemen. Aan de gouverneurs van Tanganyika en Britsch-Guyana is gevraagd, of land beschikbaar gemaakt kan worden voor vestiging op grootc schaal van vluch telingen. De gouverneur van Tanga nyika die bereid is mede te werken, heeft verklaard, dat een deputatie van vluchtelingenorganisaties welkom zal lijn voor een onderzoek naar de ge bieden, die voor de vestiging van emi granten In aanmerking zouden ko men. Het onderzoek, dat is ingesteld bij de gouverneurs van Noord-Rhodesia en Nyasaland, betreffende de moge lijkheid van vestiging op kleine srhaal heeft uitgewezen, dat die mogelijkheid inderdaad bestaat. Wat Britsch-Guy- ana betreft, verklaarde Chamberlain, dat de regecring voorstelde vrijwillige organisaties uit te noodigen, eigen ver tegenwoordigers uit te zenden, om daar een onderzoek in te stellen. Wanneer de resultaten van dit onderzoek gunstig zijn. zal de regeering overwegen, groo- te gebieden in pacht te geven op bil lijke condities en onder voorwaarden, die later zullen worden geregeld. Het is in dit stadium niet mogelijk nauwkeurige cijfers te geven omtrent de totaal oppervlakte van het gebied, dat beschikbaar zou kunnen worden gesteld, doch dit totaal zou zeker niet minder zijn dan 10.000 vierkante mij len en mogelijk zelfs meer. Wat Palestaina betreft, aldus verklaarde uamberlain verder, wordt algemeen er- nd, dat dit kleine land in geen geval n oplossing kan bieden voor het vraag- 'uk der Joodsche vluchtelingen. Het heeft 'hier zijn bijdrage geleverd. Niet minder *n 40 pet. der Joodsche immigranten in 'estina gedurende de laatste twaalf ~nden kwamen uit Dultschland. Ten slotte zeide Chamberlain, dat de re- ring hoopt, dat de andere landen, die de conferentie van Evian vertegenwoor- d waren, er ook naar zouden streven, al 't mogelijke bij te dragen tot vergemak- lijking van emigratie uit Duitschland, mede uit die landen, waar de vluchte den een eerste asyl hebben gevonden. moet er echter den nadruk op leggen, "t, hoe groot ons verlangen en dat van "dere landen ook moge zijn. om bijstand verleenen in dezen ernstigen toestand, vestigingsmogelijkheden strikt beperkt In." .Het debat in het Lagerhuis betreffende behandeling der minderheden in Itechland, werd geopend door den la- "afgevaardigde Noel Baker, die een ie indiende, waarin wordt verklaard, 'Al „het Lagerhuis met diep leedwezen "nnis heeft genomen van de betreurens- aardige behandeling, welke zekere rassi- politieke en godsdienstige minderhe en in Europa ondergaan en met het oog den ernst van het vluchtellngenpro- een onmiddellijke en gezamenlijke "~lng der naties, met inbegrip van de freenlgde Staten, om een gemeenschap je politiek te voeren, zou toejuichen". Namens de regeering verklaarde Samuel tore dat de regeering de resolutie van "er aanvaardde. Wij allen, aldus verklaarde Hoare, ver- rdeelen de onzinnige misdaad, welke jdde tot den dood van den Duitschen 'Plomaat te Parijs, doch wij zouden niet r'ljk zijn tegenover onszelf en tegenover 1 wereld, indien we de gevoelens, welke bezielen ten aanzien van het' lijden, 1 duizenden mannen en vrouwen wordt gedaan tengevolge van een misdaad, pttrmede zij niets te maken hadden, zou- verbergen." spreek, aldus Hoare, als iemand die "'g gelooft in de mogelijkheid van elich-Duitsche overeenstemming en als PW aanhanger van Muenchen. Omdat ""o gaarne een volledige duurzame re- i zou zien van de kwestie, welke onze pe landen verdeelen, verklaar ik open- en zonder aarzelen, hoe ik erover JJ*- ben tegen inmenging in de aan- ^lenheden van andere mogendheden, ïjh de maatregelen tegen de Joden in pAchlanti en de wijze, waarop zij zijn «"buien, eischen de aandacht van an- ;cle landen Hoe zou de kwestie zuiver SJJfnlandsch kunnen blijven, wanneer rjjulzenden mannen, vrouwen en kin- die zonder middelen zijn geraakt, toelating tot andere landen verzoeken? Hoezeer wij ook met hen begaan zijn, dit vraagstuk moet internationaal blijven. Geen enkel land vermag te hopen het alleen op te lossen. Hoewel wij volmaakt bereid zijn ons volledig: aandeel te nemen bij iedere poging, dit vraagstuk op te lossen of te lenigen, moeten wij categorisch verklaren, dat het een vraagstuk is, dat allen 32 landen aangaat, die thans lid zijn van de internationale confe rentie van Evian. Merkwaardig ls, dat wij een groot aantal visa hebben verstrekt en dat betrekkelijk weinig emigranten ons land hebben be reikt. Op het vasteland hebben wij vijftig, zestig, zeventig visa per dag verstrekt. Een Hink aantal vluchtelingen is waarschijnlijk ergens onderweg opge houden en ls nog niet hier aangeko men. In antwoord op een vraag zeide Hoare: het is niet mijn voornemen een grens te stellen aan het aantal, dat ik zal toelaten. Ik ben tegen het vaststellen van zooiets als quota. Wat de transmigranten betreft, wij moe ten voor dezen tijdelijk onderdak ver schaffen in het begrip, dat zij ln de toe komst naar elders zullen gaan voor een duurzaam verblijf. Zeer zeker zouden wij een groot aantal dergelijke vluchtelingen tijdelijk kunnen opnemen gedurende hun opleidingstijd. voor bijv. vestiging in het koloniale rijk. Wat niet-arische kinderen betreft, deze kinderen zouden wij in groote aantallen kunnen toelaten, mits ver antwoordelijke organisaties en particu lieren voor hen zorgen. Wij gelooven onderdak te kunnen vinden voor groote aantallen dezer kinderen zon der dat wfj onze eigen bevolking eenigen hinder veroorzaken. Hoare voegde hieraan toe. dat de Ne- derlandsche minister-president Colijn be reid was een tijdelijk toevlucht te verlee nen aan kinderen en transmigranten, mits er hoop was, dat wij hen in dit land zul len ontvangen. Ik kan minister-president Colijn dc verzekering geven, dat wij den kinde ren, die krachtens dit plan hier ko men, geen hindernissen in den weg zullen leggen. (Applaus). De vertegenwoordigers der conferentie van Evian zullen nog grooter krachtsin spanningen moeten overwegen terwijl het verschaffen van een internatloale leening mede een essentieele kwestie is. Tenslotte bracht Hoare hulde aan de vertegenwoordigers der Joodsche gemeen schap in Groot-Brittannië en andere ker kelijke lichamen, die met hen samenwer ken. Het Huis heeft met algemccne stem men de motie van Baker inzake de vluchtelingen aangenomen. Het overnemen ot de liquidatie van de zich nog in Joodsch bezit bevindende 3767 detailzaken door arische ondernemingen, wordt te Berlijn geregeld door de economi sche groep detailhandel en door het ar beidsfront. Tot deze zaken behooren ln het bijzonder winkels in textielwaren, elec- trotechnlsche artikelen, porselein, goud en zilver. Bovendien bestaan te Berlijn onge veer 2550 Joodsche kleinbedrijven, waar aan ook vaak een winkel is verbonden. In dit geval zijn ze eveneens inbegrepen in het hierboven genoemde totaal van 3767. Het, Juiste aantal verdere Joodsche onder nemingen ls nog niet vastgesteld. Men schat dat van de Joodsche detail- zaken ongeveer twee derde geheel zal ver dwijnen en wel deze, welke in het betref fende gedeelte van Berlijn toch al voldoen de concurrenten bezaten. De overige zaken worden overgenomen door Arische belang hebbenden, maar deze zaken moeten in derdaad ln een dringende behoefte voor zien. daar ze anders niet zulien worden geduld. Detailzaken, welke zich na 1 Ja nuari 1939 nog niet ln Arisch bezit bevin den. zullen eenvoudig worden gesloten en zullen slechts kunnen worden heropend wanneer een Ariër ze zal hebben overge nomen Het personeel van de zaken welke door Ariërs worden overgenomen zal zoo veel mogelijk door de nieuwe eigenaren worden gehandhaafd. Men ls overtuigd dat het personeel van de zaken welke worden geliquideerd zonder moeite elders zal kun nen worden ondergebracht. De waarde der zaken welke door Ariërs worden gekocht, zal uitsluitend afhangen van den aanwezigen voorraad waren. Ver gunning lot het overnemen van dergelijke zaken krijgen uitsluitend kooplieden die over voldoende vakkennis beschikken. Men vermoedt dat banken en spaarbanken door het verstrekken van de noodige credieten het overnemen der zaken zullen bespoe digen. In een gisteravond gehouden rede heeft oud-minister Eden zijn diepe verontwaardi ging en walging uitgedrukt over de behan deling aan welke de Joden ln Duitschland bloot"gesteld waren geweest. Onder deze omstandigheden zou geen Engelschman er toch aan kunnen den ken om inboorlingen in Afrika over te leveren aan een regeering die niet de minste waarde hechtte aan bestaande menschenrechfen. Het was waar dat de vorm waaronder een ander volk zijn regeering wilde instellen, Engeland, noch anderen aanging maar op HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU Plantsoen 29 - Telef. 1753 - Leiden. 3617 (Ingez. Med.) VAN 1033 -1938 GEÏMMIGREERD V STATEN 27000 ZUID AMERIKA 26 750 BRITSCHE KOL 0400 OVER toe LANDEN 800 R- TOEVLUCHTSOORDEN CONCENTRATIE KAMPEN DE JOODSCHE BEVOLKING IN DUITSCHLAND Toen de Nationaal-Socialisfcische regee ring in 1933 in Duitschland aan het bewind kwam. telde het Derde Rijk, met inbegrip van het Saargebled. 502.799 geloovige Jo den: de meeste woonden ln de provincie PruLssen. zegge 361.826 Joden; dan volgde Beieren met 41 939. Baden met 20.617 en Saksen met 20.584. In Berlijn alleen woon den er toen 160.564: in Frankfort am Main 26 158, ln Breslau 20.202 en in Hamburg 16 885. In '34 zagen de Joden dat onder deze regeerine hun ras sterk bedreigd werd en geleidelijk verlieten zij het land om zich elders te vestigen. Van 1933 t/'m 1938 ver lieten 107.350 geloovige Joden het oude Duitsche rijk (op de teekening ziet men de cijfers hiervan weergegeven in den llnker- böven- en rechteronderhoek), 44.000 Joden hiervan immigreerden in Palestina en 63 350 in diverse andere landen. Toen Oostenrijk in 1938 bij Duitschland werd ingelijfd, gaf dit een vermeerdering van 170.000 aldaar wonende geloovige Jo den. zoodat men tot een totaal kwam van 320 000. Met de inlijving van het Sudeten- land vermeerderde dit opnieuw met plm. 80.000 Joden, zoodat de Joodsche geloovige gemeenschap ongevébr 600.000 zielen telt. Volgens de Naziwet van Neurenberg echter zouden er nog wel 200.000 meer in Duitsch land aanwezig moeten zijn; vermoedelijk niet practlzeerende Joden, die echter van zelf sprekend geen Ariër zijn. Uit Berlijn emigreerden van 1933 tot '38 20.564 Joden, uit Weenen van 1933 tot '38 16.034 Joden. De Ouderdomsgroepen der Duitsche Jo den verhouden zich als volgt: (Hierin' is niet medegerekend Oostenrijk, Saargebied en Sudetenland) Onder de 6 jaar 7.200 Kinderen van 6M 20 200 Jongelieden van 1420 26 900 Idem van 2025 12.900 Menschen ln de kracht van hun leven 2550 130.000 Middelbare leeftijd 5060 55.700 Bejaarde lieden van 60 j. en ouder 96.000 In totaal dus350.000 Op de kaart zijn verder aangegeven de concentratiekampen alwaar volgens niet te controleeren gegevens 30.000 Joden zou den zijn ondergebracht. In Nederland en België zijn reeds toe vluchtsoorden aangewezen, alwaar vele vluchtelingen een onderdak kregen. In sommige der Duitschland omringende lan den is het percentage Joden op de kaart aangegeven, in Oostenrijk bedroeg dit 3 Bij de inlijving van het Sudetenland bij Duitschland namen ongeveer 30.000 der aldaar wonende Joden de wijk naar Tsje- chc-Slowakije. waar zij gedeeltelijk in kampen werden ondergebracht. Hoeveel Joden totaal de grenzen van Denemarken. Nederland, België. Frankrijk en Zwitserland zijn gepasseerd is nog on bekend. Verder geelt de kaart de grenzen weer van het nieuwe Duitschland. (Nadruk verboden). het gedrag van die regeering mocht ook het buitenland aanmerking maken, als dit met de meest elementaire begrippen van recht en menschelijkheid in de grofste tegenstel ling kwam te staan. Men kon geen vertrou wen hebben In het woord van een regeering die alles vernielde wat de vooruitgang en de beschaving van eeuwen tot stand had trachten te brengen. Wij leven thans in een wereld die een overmaat van gebroken be loften te zien geeft Engeland en zijn regeer ders plukken thans de wrange vruchten van hun toestemming ln de eerste breuk van internationale verdragen zonder protest waarop Abessynië. Spanje en China ge volgd waren. Eden meende ook thans weer te mogen wijzen op het gevaar voor het Engelsche rijk van de aanwezigheid van de vreemde elementen die in Spanje de lakens bleven uitdeelen en hij was er sterk tegen om Franco de rechten van een oorlogvoe rende toe te kennen, zoolang hij zich niet aan de besluiten van de nlet-lnmengings- commissie wilde onderwerpen. Men had spr. verweten dat het thans de tijd niet was om tweedracht ln dc buiten- landsehe politiek te zaaien. Zeer juist on getwijfeld. maar Eden was overtuigd dat de zoozeer gewenschte eenheid op deze manier niet bereikt zou kunnen worden omdat groote groepen van het Engelsche volk on verholen hun wantrouwen in de bestaande richting hadden uitgesproken. Spr. trachtte niet de gewenschte eenheid onmogelijk te maken maar hij achtte zich gerechtigd be ginselen te ontwikkelen met welke elk rechtgeaard Engelschman zijn instemming kon betuigen. De Tribuna heeft een uitvoerig artikel aan „de anti-Europeesche politiek van Pre sident Roosevelt" gewijd. De Amerlkaansche president heeft geên sympathie voor de to talitaire staten, zoo zegt het blad en dat heeft hij reeds herhaaldelijk verkondigd Thans is daar nog iets anders bijgekomen. Roosevelt is van afstamming een Jood (dit wordt tegenwoordig in verschillende Ita- liaansche bladen beweerd l en dus voelt hij zich gekrenkt door de maatregelen, die men ir. Duitschland tegen de Joden heeft ge nomen. Vandaar zijn apocalyptische uitlatingen over Duitschland en de vrienden van Duitschland, in de eerste plaats Italië. Duitschland en Italië zouden Amerika be dreigen en wel vooral Zuid-Amerika. De bedoeling van dezen kruistocht van Roose velt tegen de as RomeBerlijn is tweeledig. In de eerste plaats wil hij de concurrentie van Duitschland en Italië op de Zuid-Ame- rikaansche markten uitschakelen en past hij dus ook op economisch terrein de Mon- roeleer toe In de tweede plaats wil hij de Zuid-Amerikaansche republieken schrik in boezemen en de regeeringen dier staten aanzetten tot groote uitgaven voor bewape ning. De vliegtuigen, kanonnen en oorlogs schepen zouden natuurlijk door de Ver. Staten geleverd worden, dat op deze wijze een meer dan loonenden handel met de Zuidelijke buren zou. kunnen ontwikkelen. De Tribuna meent echter dat lang niet alle Zuid-Amerikaansche staten zoo goed- geloovig zijn als president Roosevelt wel zou wenschen. Met name Argentinië zou zich tegen dezen dwang van het Angelsaksische Noorden verzetten. Latljnsch Amerika zal zijn vrijheid weten te verdedigen De bot sing zou volgens het blad plaats vinden ter gelegenheid van het pan-Amerikaansch congres te Lima. waar Roosevelt zou hopen zijn positie in de Zuidelijke helft van het werelddeel te versterken. Van Amerlkaansche zijde merkt men op, dat er een waar eenheidsfront bestaat tusschen de dagbladen van Duitschland. Italië en Japan, maar dat hun artikelen het tegendeel bereiken van hetgeen blijk baar gewenscht wordt, aangezien het Amerikaansche publiek daardoor nog meer wordt opgewekt bij zijn 'regeering aan te dringen op deelneming aan alle door de democratieën ondernomen pogingen tot hulpverleening aan de vervolgden. In dezelfde kringen grijpt men de gele genheid aan, om het voornemen te ver sterken. gezamenlijk en resoluut het Ame rlkaansche continent te beschermen tegen eiken aanslag op zijn territoriale, commer- cieele en ideologische onschendbaarheid van de zijde der totalitaire staten. Ook de politieke tegenstanders van president Roo sevelt zien de noodzakelijkheid in om deze politiek te volgen. De aanwezigheid van Landon. de vroegere tegencandidaat van Roosevelt bij de presidentsverkiezingen, in de Amerlkaansche delegatie voor de con ferentie van Lima, Ls een betooging voor de Amerikaansche eenheid, welke, naar men in politieke kringen hoopt, op de confe rentie van Lima zal uitgroeien tot een soort nationale eenheid van het geheele Amerikaansche continent. Immigratie mogelijkheden op cie Maagdeneilanden? De wetgevende vergadering van de Maag deneilanden. de eilandengroep in West- Indie. welke toebehoort aan de Vereenig- de Staten, heeft een resolutie aangenomen, waarin de eilanden worden aangeboden als veilige wijkplaats voor vluchtelingen. Afschriften der resolutie zijn gezonden aan president Roosevelt en de Amerikaan sche staatssecretarissen van arbeid en binnenlandsche zaken. Deze eilandengroep heeft vroeger toe behoord aan Denemarken. De oppervlakte beslaat 342 vierk. KM.. de bevolking telt 26.000 zielen). Protestvergaderingen in Canada. In Canada zijn 32 protestvergaderingen georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door katholieken, protestanten en joden. De voorzitter der te Montreal gehouden vergadering heeft verklaard, dat de bewe ging niet gericht is tegen DuiLschland. doch tegen de bedrijvers der wreedheden en onmenschelijke daden jegens lieden, die onbetwistbaar vreedzaam zijn. Een plan tot opneming van een contin gent Duitsche joden wordt bestudeerd. De regeering schijnt gunstig .tegenover een dergelijk plan te staan op voorwaarde, dat de vluchtelingen de noodige middelen heb ben voor den eersten tijd van hun vesti ging. Chineczen herstellen zich. Ten gevolge van den Chlneeschen te genaanval trekken, naar het Chineesche persbureau meldt, de Japansche troepen, die opereeren langs den spoorweg Kanton- Hankau ln het Noorden van Hoenan, lang zaam terug. Zij staan thans 110 kilometer ten Noorden van Tsjang Tsja. Ook in Noord-Hoepeh ondervinden de Japanners ernstige moeilijkheden. Zij wachten daar te T.sau Sjih. 100 kilometer ten Westen van Hankau. op versterkingen. In het Westen van Anhwel hebben de Chineesche troepen de belangrijke stad Lioean heroverd In verband met een grooten brand, die Tsjang Tsja, de hoofdstad van Hoenan heeft verwoest, zijn drie hooge Chineesche officieren wegens ernstige nalatigheid ter dood veroordeeld en terechtgesteld De veroordeelden zijn generaal-majoor Fang-Tl. garnizoens-commandant en vroe gere militaire attaché der Chineesche am bassade te Berlijn, kolonel Wen Tsjoeng Foe, commissaris van politie, en luitenant kolonel Hsoe-Hsoe-Koen, regimentscom mandant. Tsjang Kal Sjek. die onmiddellijk na ontvangst van het bericht over den brand naar Tsjang Tsja was gekomen, heeft or der tot de instelling van een krijgsraad gegeven, welke de schuldigen veroordeelde. De gouverneur van Tsjang Tsja werd van zijn rang ontheven, doch verzocht in dienst te mogen blijven, om het herstel werk te leiden. Kolonel Hsoe Tsjoean, die verantwoorde lijk wordt gesteld voor het ontstaan der paniek, zal worden ontslagen en terecht- Intusschen zijn uitgebreide hulpmaatre gelen genomen. De Chineesche autoriteiten en het internationale steuncomité zorgen in onderlinge samenwerking voor voedsel en andere levensbehoeften. De orde wordt geleidelijk hersteld en de bevolking begint reeds naar de stad te rug te keeren. Volgens de laatste berichten zouden bij den brand twee duizend personen om- het leven gekomen zijn. Zoo verkoopt men huizen. De heer J. D. Edwards uit Milwaukee, had een aantal huizen laten zetten uit beton. 3596 Met een geconcentreerde advertentie campagne in een dagiblad verkocht hij 20 woningen met een gemiddelde waarde van 5000 dollar. De kosten van de dagbladreclame, die dit resul taat had bewerkstelligd bedroegen 1 van de totale waarde dezer huizen. Holland-O. Azië L(jn ZUIDERKERK, 21 Nov. v. Schiedam te Antwerpen MEERKERK, uitr.. 20 Nov. te Miike GAASTERKERK, thuisr., 21 Nov. te Penang. Holland-Australië Lijn ARENDSKERK uit reis. 21 Nov. te Sydney KOTA GEDE, thuisr., 20 Nov. te Le Ver don. Kon. Ned. Stoomb. My. IRENE, 21 Nov. v. Palermo te Lissabon ODYSSEUS. 21 Nov. v. Amsterdam te Odense HEBE, 21 Nov. v. Lixuri te Valimitika CRYNSSEN, thuisr., 21 Nov. v. Plymouth; wordt 23 Nov. te Am sterdam verwacht NEREUS, 21 Nov. van Kopenhagen n. Stettin BREDA, uitr.. 19 Nov. te Valparaiso JUNO. 21 Nov. v. Villa Jurko te Oran SATURNUS. 21 Nov. v. Hamburg te Amsterdam ATLAS, arr. 16 Nov. te Curacao PLATO. 17 Nov. v. Cu racao n. Haiti COLOMBIA. 20 Nov. v. Cu racao n. Puerto Cabello AURORA. 21 Nov. v. Olhao te Genua MARS, 20 Nov. v. Ve netië te Triëst ASTREA. 17 Nov. v. Cura cao n. Maracaibo DOURO. arr. 14 Nov. te Curacao STRABO. arr. 16 Nov. te Cu racao BARALT, 19 Nov. v. Curacao n. da Windwar-Eilanden DIDO. 19 Nov. v. Cu racao n. de Dominicaansche havens. Holland-Afrika Lijn HEEMSKERK. 20 Nov. v. Kaapstad n. Dakar. My. Oceaan MELAMPUS. Java n. Amster dam. 20 Nov. v. Colombo MYRMIDON. 20 Nov. v. Batavia n. Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd AMSTELLAND. thuisr.. 20 Nov. v. Rio Janeiro. Rott. Lloyd KOTA AGOENG. 19 Nov. v. Ba tavia n. Rotterdam KOTA NOPAN. uitr., 20 Nov. v. Genua. Halcyon Lijn STAD DORDRECHT. Gdynia n. Alexandrië, pass. 20 Nov. Brunsbuttel. Java-New York Lyn TABINTA. 21 Nov. v. Batavia n. New York. My. Nederland SIMALOER. 20 Nov. v. Syd ney (Can.) te Batavia POELAU ROEBIAH, 21 Nov. v. Amsterdam te Batavia JAN Pz. COEN, uitr., 20 Nov. v. Colombo. Rotterdam-Z. Amerika Lyn ALCYONE. 19 Nov. v. B. Aires n. Rotterdam ALUDRA, thuisr., 18 Nov. v. Bahia. Div. Stoomvaartberichtcn BARENDRECHT. n. Houston, pass. 20 Nov. Flores DOR DRECHT, 19 Nov. v. Houston n. New Orleans MARK. 20 Nov. v. Yxpllla te Kasko PRINS MAURITS, n. Jaffa, pass. 19 Nov. Ouessant PRINS WILLEM VAN ORANJE, n. Nykoping, pass. 19 Nov. Belle Isle - SCHIE. n. Libreville, pass. 20 Nov. Las Palmas ST PHILIPSLAND. 20 Nov. v. de Theems te Ko penhagen THEANO. n. Dublin, pass. 20 Nov. Lizard THEMISTO. 20 Nov. v. Mon treal te New York VEENENBURGH. 19 Nov. v. Dublin te Dunbeg - WOENSDRECHT. 20 Nov. v. Houston n. Havre ALDERAM1N. 19 Nov. v. Kirkenaes n. Rotterdam NIEUW - LAND, 21 Nov. v. Rotterdam te Grangemouth ARUNDO. n. Pepel. was 19 Nov. 3.10 u. n.m. 25 mijlen Z. van Niton IJSELHAVEN., n. Saavnnah. was 20 Nov. 4.15 u. v.m. 25 mij len Z.O. v. Niton.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13