Duimelijntje BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 22 November 1938 VISSCHER IJ-BERICHTEN Luchtaanvallen! Algemeene Toestand Tegen de decreten Een rede van minister Stanley De verkoeling in de Britsch-Duitsche betrekkingen De reis der Britsche ministers naar Parijs. In antwoord op verscheidene vragen heeft I chamberlain gistermiddag ln het Britsche lagerhuis gezegd, dat de regeering nog !?en antwoord had ontvangen uit Berlijn op haar protest over het misbruik dat de Duitsche pers had gemaakt van de namen vin Engelsche oud-ministers en parle- aentsleden, in verband met den moord te parijs en evenmin antwoord op haar ver loog hoe de Duitsche regeering de schade dacht te regelen die bij de recente vernie lingen aan de eigendommen van Engel se Joden in Dultschland waren toege bracht. De premier voegde er bij dat z. i. Duitsche regeering op de hoogte moest •jn van den zeer slechten Indruk, die het bovendien in Engeland had gemaakt dat de Duitsche pers om het eigen gedrag je gens de Joden te vergoelijken of goed te Ipraten gewezen had op de behandeling der I Arabieren in Palestina of die der Hindoes I |n Britsch Indië, maar Lord Halifax had I tal onnoodig geacht om de Duitsche re- I geering daar nog afzonderlijk op attent I maken, gezien de ervaring die men bij I '.orige gelegenheden had opgedaan. Op een aantal nadere vragen of onder |dre omstandigheden ontmoetingen met I Duitsche staatslieden om te spreken over I ecn algemeene verzoeningspolitiek, zouden I plaats vinden, antwoordde de premier, dat I dit op het oogenblik niet in de bedoeling I hg. Op een vraag van Greenwood ontken- I Éf Chamberlain met nadruk dat de voort- I sitting dezer besprekingen ooit afhankelijk I-is gesteld van de belofte der Engelsche I .--geering om het tempo der herbewapening |lt vertragen. In het Lagerhuis is Chamberlain voorts léf vraag gesteld, of hij voornemens was Tappen te doen tegen de antl-Britsche Jpropaganda in Dultschland door agent schappen, die onder controle der Duitsche cgeering staan. De eerste minister ant- |n»rdde hierop, dat de Duitsche regeering wel bewust ls van de ongelukkige fcihrerking van een dergelijke propaganda lij de Engelsch-Duitsche betrekkingen en dit de minister van buitenlandsche zaken te', niet noodig acht haar aandacht op dit bil te vestigen. Voorts heeft Butler in antwoord op een «betreffende vraag medegedeeld, dat de ftitsche regeering goede redenen heeft om t gelooven. dat het Duitsche leger thans vredesvoet staat en dat alle onder de repenen geroepen reservisten weer naar Ln haardsteden zijn teruggekeerd. I Tenslotte is getracht om den premier te l.eisen, een en ander hnede te deelen om- pnt zijn bezoek aan Parijs op morgen, foen Chamberlain antwoordde, dat het pm onmogelijk was, reeds nu mee te -tien. welke onderwerpen tijdens dat be id besproken zouden worden, interrum- Icerde Attlee met de vraag: kan de pre- fcier ons dan ten minste niet eenig idee peven van het doel van dit belangrijk be- ock en nopens den aard van de as. fiansch-Britsche besprekingen? Ik geloof niet", aldus Chamberlain, „dat Ju in het algemeen belang zou zijn" iGe- É'Jich op de regeerlngsbanken, protesten pj do Labours), Ik vraag geen bijzonderheden" hernam Lttlee, „Alleen wilde ik de algemeene strok ing kennen van die besprekingen". Ik breng een tegenbezoek voor de vi tte, welke de Fransche premier hier heeft ■fgelegd". antwoordde Chamberlain. „Na- purlijk zullen we gelegenheid hebben, pt de Fransche regeeringsautoriteiten van |edachten te wisselen over verscheiden kwesties van algemeen belang." I Ten aanzien van de a.s. Fransch-Brit- fche besprekingen schrijft de diplomatieke Vuespondent van Reuter, dat de dc-fen- ftkwesties waarschijnlijk daarbij op den hrgrond zullen staan. De besprekingen Parijs zullen gelegenheid bieden voor fctwisseling van inlichtingen omtrent de lappen die genomen worden om de ge laten te herstellen, die gedurende de pvjecho-Slowaaksche crisis aan den dag getreden. Aangezien Chamberlain en fiütax niet zullen worden vergezeld door ikundigen, is het waarschijnlijk dat de l'.lensiebesprekingen op een breede alge- pene basis zullen gehouden worden, zon- dat op technische detailpunten zal ■orden Ingegaan. Dit zal de eerste gelegenheid zijn voor den Engelschen minister voor een persoon lijk overzicht, te zamen met de Fransche ministers, van den Europeeschen toestand sedert de regeling van het Tsjecho-Slo- waaksche vraagstuk. Het Spaansche pro bleem zal zeker ter sprake komen, doch liet is twijfelachtig of daarbij gesproken zal worden over de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden. De secre taris der niet-inmengingscommissie Hem ming heeft thans zijn rapport gereed, doch voorzoover op het oogenblik kan worden vastgesteld, is geen wijziging gekomen ln de houding van Franco, welke nog steeds is dat zijn aanvaarding van het Britsche plan afhankelijk gesteld is van een tevoren toekennen van de rechten van oorlogvoe rende. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de Engelsche en Fransche ministers diep zullen treden in het koloniale probleem. Chamberlain en Halifax zullen vergezeld worden door Cadogan en Strang. Hoezeer de Engelsch-Duitsche verhou dingen zijn bedorven, blijkt uit hetgeen de Engelsche correspondent der „N. R. Ct." schrijft aan zijn blad, n.l.: Van betrouwbare zijde verneem ik, dat er een aanzienlijke mogelijkheid bestaat, dat de Duitsche gezant te Lon den een dezer dagen naar Berlijn wordt teruggeroepen. Een dergelijk besluit zou officieel gemotiveerd worden met den wensch het persoonlijke verslag van den gezant te verkrijgen over de veranderingen van de publieke opinie in Engeland en de houding van de regeering, die door de Duitsche maat regelen tegen de Joden te weeg is ge bracht. Dit is immers ook de officieele verklaring voor de terugroeping van den Duitschen gezant te Washington. Evenals *deze laatste daad echter alge meen als een diplomatiek gebaar is opge vat, zou ook de mogelijke terugroeping van den Duitschen gezant uit Londen onge twijfeld als zoodanig worden beschouwd. De felle perscampagne tegen Engeland neeft maar al te duidelijk gemaakt, dat de Duitsche autoriteiten ten zeerste mis noegd zijn door de Engelsche reactie op de Duitsche antl-semletische maatregelen en derhalve ls het geenszins onbegrijpelijk, als zij zouden besluiten dit misnoegen door een diplomatiek gebaar kenbaar te maken. Het is echter te vreezen, dat zij de Engel sche psychologie verkeerd zouden beoor- deelen, als zij zouden meenen de Engelsche publieke opinie door een dergelijken maat regel tot voorzichtigheid te dwingen. Veel eer is het tegenovergestelde resultaat te wachten, hoezeer Chamberlain dat ook zou betreuren. De .Matin", die hetzelfde meldt, zegt verder nog: Majoor Bodenschatz zou naar Londen gestuurd zijn, met de opdracht de Britsche autoriteiten te waarschuwen, dat elke ver klaring over een nauwe militaire overeen komst tusschen Frankrijk en Engeland op het gebied der verdediging, te Berlijn, „zeer betreurenswaardig'" zou worden geacht,en dat zulk een politiek in strijd zou zijn met de na Mnenchen zoozeer nagestreefde rust ln Europa. Ook verschillende Engelsche bladen voor zien, dat Hitier onverwijld zijn ambassadeur te Londen zou kunnen terugroepen, o.a. ook wegens het feit, dat Chamberlain de vroegere Duitsche kolonie Tanganyka heeft genoemd als een mogelijk gebied van ves tiging voor de uitgeweken Duitsche Joden. Koning Carol heeft thans Parijs verla ten. HIJ en kroonprins Michael zullen zich thans naar Sigmaringen ln Dultschland begeven, waar zij een bezoek zullen bren gen aan het hoofd van de familie Hohen- zollern, prins Friedrich. Op het station werden zij op de gebrui kelijke wijze uitgeleide gedaan. Prins Paul en Prinses Olga van Zuid- Slavlë zijn gisteren te Londen aangekomen en hebben op het Buckingham-palels als gasten van den koning hun Intrek genomen FRANKRIJK. I Zeshonderd werklieden van de fabriek P-i chemische producten Kuhlmann Wa- te Roubaix hebben gisterochtend de porieken bezet uit protest tegen de nieuwe POllden overeenkomstig de decreten. In F» middag zijn de stakers door de politie flreven. I tok bii de Hutchinsonfabrieken bij Pa- li r. n de werkplaatsen bezet, doch later fthiimd. Th spoorwegarbeiders hebben besloten 1,5 hachtige actie tegen de decreten op P* te zetten. De eerste betoogingen zul- oo 26 November bit of ln de stations -™en gehouden. De bond van oud-jagers te voet en Al- JWera heeft een brief gezonden aan Jroer-president Daladier, waarom hij '«aart van ganscher harte bereid te zijn •o"er te brengen, dat aan de oudstrij- vordt gevraagd Alleen verzoeken zij 'oojgenomen maatregelen met voor- -"kneld toe te passen. ■sf koord van he' mailschip Highland K», 1 dat 00 1161 ount stond uit de Ibirjan Hovre uit te varen naar Lissa- lfttw X Denningmecster van het geheime l^-schap csar Armar.d Crestin, ge arresteerd. Crestin is een van de mede plichtigen van Eugene Deloncle. Hii wordt beschouwd als een der oprichters van de Csar, die vooral tot taak had wapens in het buitenland aan te koopen. In het begin van de actie tegen de Csar was hij er in geslaagd de vlucht te nemen. Grynszpan zal door de IMoro- Giafferi worden verdedigd. Grynszpan, de jonge Poolsehe Jood, die den aanslag op von Rath heeft gepleegd, zal door den bekenden Franschen advocaat de Moro-Giafferl worden verdedigd. PALESTINA. Het land heroverd Met de bezeting van de Zuidelijkste stad, Beersheba kunnen de Britsche troepen er zich op beroepen, dat zij practisch geheel Palestina weer onder hun controle heb ben. Geleidelijk voltooien zij het plan tot vestiging van garnizoenen in alle sleutel centra. Het methodische onderzoek der Arabi sche dorpen naar vuurwapens en terroris ten gaat voort en heeft tot resultaat een langzame, doch zekere pacificatie der lan delijke gebieden. TSJECHO-SLOWAKIJE. De regeling met Duitschland Zooals gemeld, is de Dultsch-Tsjechische grens definitief afgebakend. Het accoord is te Berlijn geteekend. Dit zal aan Tspe- cho-Slowakije dertig gemeenten terug geven, welke binnen de voorlooplge Duit sche bezetting liggen, doch zuiver Tsje chisch zijn. Daartegenover staat, dat Tsjecho-Slowa- kije nog honderd en tien gemeenten en gehuchten van Bohemen, zeventien van Moravië en Sllezië en een gemeente van Slowakije aan Duitschland zal moeten afstaan. Al deze plaatsen liggen langs de tegen woordige demarcatielijn Vele dezer gebie den liggen in het gebied van Chort, waar aan om historische redenen de Tsjechen bijzonder zijn gehecht. Tegelijkertijd werd een verdrag getee kend inzake staatsburgerschap en optie en een verklaring over de bescherming der wederzijdsche volksgroepen. Op 24 November geschiedt de tenuitvoer legging van de op grond der protocollen te verrichten ontruiming en bezetting. Zaterdag 19 November was reeds in het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn een overeenkomst geteekend tus schen Duitschland en Tsjeoho-Slowakije over een op Tsjecho-Slowaaksch staats- gebied aan te leggen autoweg als verbin ding tusschen Sllezië en de Oostmark en een overeenkomst inzake den aanleg van een verbindingskanaal tusschen Donau en Oder. Voorts is de kwestie van het vliegen boven Tsjecho-Slowaaksch gebied geregeld. Slowakije en de Joden. Volgens de ,-Prazsky List" ls de regeering van Slowakije voornemens een aantal maatregelen te nemen ter bescherming van de binnenlandsohe markt tegen de Joden. Joden zullen alleen nog maar aan Joden mogen verkoopen. Groote landerijen in Joodsehe handen zullen stelselmatig worden onteigend tegen een zekere ver goeding. Verder zal het aan Joden ver boden zijn werkzaam te zijn in de Jour nalistiek, als arts of in de Slowaaksehe wetenschappen. Alle Joodsohe emigranten zullen uitgewezen worden. In de Slowaak sehe scholen zal een numerus clausus wor den ingevoerd en in de klassen zullen de Joden gescheiden zitten van de overige leerlingen. Hongaarsch bezit in beslag genomen. De minister van economische zaken van Slowakije heeft besloten de goederen van Hongaren, die in Slowakije wonen, ln be slag te nemen ten behoeve van de Slo waaksehe landbouwers, die gedwongen zijn Hongarije te verlaten. Deze maatregel ls noodzakelijk gewor den door het besluit van de Hongaarsche regeering Tsjechoslowaaksche landbou wers uit de bezette gebieden te verdrijven. ENGELAND. De minister van handel, Stanley, heeft in een redevoering over de Britsch-Ameri- kaansche en Canadeesche-Amerikaansche handelsverdragen o.m. gezegd: „Deze ver dragen lijken ten minste een lichtglans van gezond verstand ln een wereld, die snel bezig ls rijp voor een krankzinnigen gesticht te worden." In het vervolg van zijn rede zeide de minister o.m. nog: „Het ls niet onze zaak, wat andere volkeren aanvaarden voor eigen geloof en levensregels, doch wanneer die van zoodanlgen aard zijn, dat zij vreemd aan onze karaktertrekken en naar onze denkbeelden afschuwelijk zijn, dan hebben wij zeker het recht te juister tijd te zeggen: „Tot zoo ver en niet verder" Niet bewust is gestreefd naar politieke effecten, doch deze zijn het natuurlijke resultaat van de met succes besloten on derhandelingen. TURKIJE. Boodschap van den nieuwen president. De president Ismet Inonoe, heeft een boodschap gericht tot het Turksche volk, waarin nogmaals hulde betuigd wordt aan de groote verdiensten van Kemal Ataturk, voor de wederophefflng van het nieuwe Turkije. Ataturk, zoo wordt in de bood schap gezegd, heeft de geheele wereld de creatieve kracht van het Turksche volk getoond. Tegelijkertijd wordt dank uitge sproken voor de deelneming van het bui tenland bij den dood van Ataturk. VEREENIGDE STATEN. De kwestie der Oostenrljksche schulden. Huil heeft medegedeeld, dat hij van Duitschland een nota heeft ontvangen in zake de schulden van het vroegere Oos tenrijk. De Vereenigde Staten hadden van Dultschland gevraagd deze schulden over te nemen. Huil zeide, dat de nota niet definitief en daarom onbevredigend is. Huil heeft den inhoud echter niet onthuld. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN, 22 November. Tarbot 92—72 ct. per K.G.; Tong f. 1,00—0,72: Idem; Heilbot 76—14 ct. Idem; Griet f. 26—13 per 50 K.G.; Groote schol f. 20 idem; Middel schol 1. 20 idem; Zetschol f. 26—17 idem; Kleinschol f. 20.50—6,50 idem; Schar f. 6,50— 3,60 idem; Poontjes f. 4—2.60 idem; Groote schelvisch f. 22,50—13 idem; Middel schelvisch f. 16—12 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 12 7.30 idem; Kleine schelvisch f. 7,505,20 Idem: Groote gul f. 9,50—7,50 idem; KI. gul f. 9—4,80 idem; Wijting f. 41,70 idem: Makreel f. 9,50 —2,70 idem; Versche haring f. 8,205,50 idem; Kabeljauw f. 52—21 per 125 K.G.; Vleet f. 2— 0,78 per stuk; Leng i. 10,50 idem; Koolvisch 68—15 ct. idem; Rog f. 19—16 per koop. Besomming trawlers: IJM. 77. 100 manden f. 1860; IJM. 71. 500 manden f. 2120; IJM. 10. 510 manden, f 2440; IJM. 59. 395 manden f. 1660; IJM. 1. 715 manden, f. 2760; IJM. 161 120 manden, f. 1400: Kotter E. 111 f.1040; Log ger KW 78 f.1640; KW. 51 f.300: Loggers met versche haring: SCH. 53 f.1370; SCH. 37 f.300; SCH. 250 f.430; KW. 56 f.1310; KW. 37 f.360. VLAARDINGEN 22 Nov. Van de haringvisschertf kwam gistermiddag binnen de KW 20. met 7 last. Het schip, dat een defecte motor had. werd binnengebracht door de SCH 57. die de KW 20 des ochtends op zee drijvende had aangetrof fen. Negentien schepen gaven hedenmorgen hun vangst cp. Zy vingen te zamen 204 kantjes of gemiddeld ruim 10 kantjes. Elf schepen moes ten nog een aantal netten halen. De SCH 247 ving 90 kantjes met nog 10 net ten te halen. De vangplaats was aan den Westkant van de gaten. Binnen le IJmuidcn KW 56 met 5 last en 150 kisten versche; KW 37 met 16 last en 45 kisten versche. KATWIJK AAN ZEE. 21 November. Aan den afslag 8 partijen haring. Volle f9.60 —8.50; Yle f. 6.75—6.65; Steurharing f.8.20— f. 7.30. Beschermt U togen de gevolgen van Gil neemt voorzorgen tegen brand, ziekle en natuurrampen. Waarom dan niet tegen hei zoo veel ernstiger gevaar uit de luchi? Doe het nog I Nadere inlichtingen verstrekken de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Pottewijd. Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Duimelijntje was erg droef gestemd. Ze kreeg niet eens toestemming om zich in den warmen zonneschijn te gaan koesteren. Het graan, gezaaid op het veld, waaronder zich de woning van de veldmuis bevond, was reeds hoog opgegroeid. Voor het arme, kleine meisje, dat net zoo groot was als de duim van een hand. waren de graanstengela hooge boomen, die het zonlicht tegen hielden ,,'t Wordt langzamerhand tijd, dat je eens aan je uitzet begint!" zeide de veldmuis. Ja, Duimelijntje was ten huwelijk gevraagd door den leelijken mol. die in z'n deftigste pak de hand van het meisje was komen vragen. De veldmuis had direct toestemming tot het huwelijk gegeven, zonder Duimelijntje's meening te vragen. Zij voelde zich hoog vereerd. „En," zoo vervolgde ze tegen het meisje, „nu je de echtgenoot® van den mol zult worden, moet Je wol en linnen hebben om je deftig te kunnen kleeden." Of zij wilde of niet. Duimelijntje werd aan het spinnen gezet. Dagen en dagen achtereen. En de veldmuis, die haar niet bijster op zag schieten, huurde een viertal spinnen, die dag en nacht voor het meisje sponnen en weefden, zoodat er al heel gauw een flinke voorraad aanwezig was. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11