IDECO D© Jcden-vervolging in Duitschland Het probleem der Duitsche vluchtelingen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 21 November 1938 ERKEND INSTALLATEUR Een groote campagne op komst Rede van Goebbels In Dantzig In Amerika RECHTZAKEN hAA Tl Groote aandrang in het grensgebied In Engeland FAILLISSEMENTEN SPREEKCEL De natitmaal-soeialistlsche Parteikorres- pondenr meldt, dat in de toekomst anti- semietische maatregelen zullen worden af gekondigd. die het mogelijk zullen maken, in Duitschland tegen de Joden op te treden, wanneer zich „daden van terro risme tegen het Duitsohe volk" of „Jood- sche provocaties" voordoen, zelfs wanneer deze daden in het buitenland worden ge pleegd. De .Angriff meldt, dat een golf van antisemietische propaganda over Berlijn zal gaan. Tot Maart 1939 zullen vijftien honderd vergaderingen, gewijd aan den strijd tegen de Joden, worden gehouden, waarop de beste redenaars der partij zul len spreken. De economische adviseur van den gouw Berlijn, prof. dr. Hunke, verklaarde: De nieuwe wetten maken het noodzake lijk zco snel mogelijk het overnemen van winkels en zaken uit de handen der Joden te regelen. In de eerste plaats moet echter worden vastgesteld welke ondernemingen in het geheel niet voor ariseering in aan merking komen en dus moeten worden ge sloten. Het aantal detailwinkels te Berlijn, welke zich alsnog in Joodsche handen bevindt, bedraagt 3767. Er moet voorts voor worden gewaakt, dat die personen, die op politiek, moreel en sociaal gebied onbe trouwbaar zijn. de plaatsen der Joden Innemen. Het zal den Joden voorts in geen geval worden veroorloofd een uitverkoop te organiseeren of hun goederen door veiling van de hand te doen. De Joodsche winke liers kunnen hun waren tot 31 December gewoon verkoopen, tenzij zij er de voorkeur aan geven ze over te dragen aan „arische" grassiers of detailhandelaars. Van welingelichte zijde worden ten stel ligste de berichten tegengesproken, als zou het Duitsche arbeidsfront te Muenchen den Joden gelast hebben 90 procent van hun vermogen af te staan. Hieraan wordt toegevoegd, dat het niet ln de bedoeling ligt den Joden, behalve de boete van 1 milliard rijksmark. nog extra boeten op te leggen. Minister Göb'oels heeft Zaterdagavond te Reichenberg de campagne voor de Rijks dagverkiezingen voor Sudetenland geopend. Hij nam daarbij op de gebruikelijke wijze stelling tegen de tegenstanders van het ïiationaal-socialisme, zoo als Benesj en de overige voormalige leiders van Tsjecho- slowakije. Daarna herinnerde hij aan de wijze waarop Duitschland de oplossing van het Sudetenduitsc.V- vraagstuk had voor bereid. Duitschland had er in het geheel geen lust in zich te laten bedreigen door de wettelijke mogendheden. Het voorzag der halve zijn Westelijke grens van beton en wapende zich tot de tanden. Wij vermeden den oorlog door met oorlog te dreigen. Het Sudetenduitsche vraagstuk kon niet wor den opgelost indien wij achter onze eischen niet gewerkt hadden met de dreiging van geweld ten einde op die wijze tot een vreedzame oplossing te komen. De natie was bereid den degen te trekken tot bevrij ding van drie en een half millioen Duit- schers en de wereld gaf toe." Oöbbels cri- tiseerde vervolgens de houding van de intelleetueelen, die op het ernstigste oogen- blik hun zenuwen verloren in strijd met de houding van het Duitsche volk, dien de prachtigste triomf van de nationaal-socia- listlsche beginselen mogelijk had gemaakt. De minister toonde vervolgens hoe de na- tionaal-socialistische leiders het gunstigste oogenbhk hadden weten af te wachten en voorbereiden. „Het zou verkeerd geweest zl1n". zóó verklaarde de spreker, „den dienstplicht in te voeren op 1 Februari 1933 na op 30 Januari aan de macht te zijn gekomen, want dan zou Frankrijk vermoedelijk het Duitsche grondgebied ziin binnengerukt. Hetzelfde geldt voor de Tslechoslowaaksche crisis." Het nationaal-socialLsme is geen uitvoer artikel, zoo betoogde Göbbels verder, even min als het anti-semiet'sme, maar de Joden zou Duitschland we! graag willen uitvoeren. „Wij honen, dat men in het buitenland zoo vriendelijk "oor de Joden Is. dat men ze ons allemaal afneemt." Wat betreft de ianbeve!m"-en van de Engelsche pers zeide Göbbels: De Engelschen hebben geen enkele reden zich op te winden over de zoogenaamde slechte behandeling van de Joden in Duitschland en zij zouden hr1-- doen zich bezig te houden met de slc"htp behandeling van de Arabieren in Palestina. De tijd is voorbij, dat voorstellen off Engeland in Duitschland als "»-dend In *>ultschland warden beschouwd. Die tijd ral nimmer terugkeeren." Naar menschelijke berekening, zoo besloot de minister voor propaganda, is er geen nieuwe internationale crism te verwachten. Op he* stuk van de Joodsche kwestie zal dc wereld tot rust (romer, dat hoop en verwacht ik t-nreinsie in het be'ang van de Joden, die in Duitschland gebleven zijn. Ook Henleln sprak. Hij deed een beroep op loyale medewerking der Tsjechen, die Duitscher zijn geworden. een regeling te vinden voor het vluchte lingen-vraagstuk. De commissie heeft verder de Brltsche regeering verzocht haar Invloed aan te wenden tot verbetering van den toestand der Joden in Duitschland. Zy hoopt, dat de Brltsche regeering tot stand zal kunnen brengen, dat de emigranten hun bezittin gen mee zullen kunnen nemen. Tenslotte heeft de commissie aangebo den in alles mede te werken tot het hel pen van en asyl verleenen aan de slacht offers van de vervolging. Laski is er stellig van overtuigd, dat de nationaal-soeiallsten uit waren op een ge- heele vernietiging der Joden in Duitsch land, zelfs Indien zich niet had voorge daan, wat te Parijs is gebeurd. De antl-semietische actie in de vrije stad Dantzig duurt voort. Volgens berich ten in de Joodsche pers te Warschau zou den twee Dantzigsche kooplieden, de Jo den Stein en Gruenberg. overleden zijn ten gevolge van de slechte behandeling, welke zij in de gevangenis hebben ondergaan. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de meeste valide Joodsche mannen tusschen de twintig en zestig jaar gearresteerd wer den. Alle Joodsche zaken en restaurants zijn gesloten. De stroom van vluchtelingen naar Gdynia houdt aan. De meeste Jood sche geneesheeren, advocaten en notaris sen in Dantzig hebben zich het recht zien ontnemen hun beroep uit te oefenen. Overigens protesteert een deel der Pool- sehe pers tegen het decreet van den Se naat van Dantzig waarbij ambtenaren van de vrije stad van Dultschen bloede moeten zijn en den eed moeten afleggen op de ..Nationaal-soclaiistlsche regeering van Dantzig". De bladen doen uitkomen, dat deze maat regel beoogt den Senaat van Dantzig en de ambtenaren van de vrye stad onder de bevelen van Beriyn te brengen, hetgeen in stryd is met de grondwet van Dantzig, zoo mede met het verdrag van Versailles. de keel en bedek ze als een pappleister en bovendien worden door de ingeademde dampen de aangedane luchtwegen gezuiverd. 3649 (Ingea. Med.) Redevoering van Laguardia. De burgemeester van New-York Laguar dia heeft op een te Havana gehouden con gres van gemeentebesturen een redevoe ring uitgesproken waarin hij een krachtige aanval deed op de politiek van „den wolf in schaapsvacht", welke gevoerd wordt door de totalitaire naties in Zuld-Amerika Burgemeester Laguaria bracht het congres ae groeten over van president Roosevelt en verklaarde, dat de economische betrek kingen tusschen Latijnsch Amerika en de Verëenigde Staten tot ontwikkeling ge bracht moeten worden. Laguardia voegde hieraan toe: „laten wij onze kinderen lief de tot hun naburen leeren in plaats van haat jegens hun gelijken. Laten wij ze voorbereiden tot den op- marsch der democratie in plaats van tot den „paradepas". Laten wij hun het „Ave Maria" leeren in plaats van het „wees gegroet, dictator". Laguardia ging vervolgens over tot een aanval op de nationaal-sociallstische en fascistische propaganda ln Latynsch Ame rika. „De kiemen van fascisme en natlo- naal-socialisme, zoo zeide hy o.m. zyn nog gevaarlijker dan de cholera en de pest. Deze doctrines zou men in quarantaine moeten nemen". Rede van Hearst. William Randolph Hearst, de bekende Amerikaansche krantenkoning, heeft een radioredevoering uitgesproken waarin hy de vestiging bepleitte van Duitsche Joden in de vroegere Duitsche koloniën. Hy ver klaarde: ..Dat hier niet rechtvaardig is aan Duitschland de Afrikaansche koloniën terug te geven, want zoo zeide hy, „Afrika wordt snel een tweede Amerika. Gekolo niseerd door de meest beschaafde staten van Europa schrydt Afrika snel voort op den weg der beschaving." KANTONGERECHT ALPHEN. Onvoorzichtige wielrijders. Ter strafzitting te Alphen (kantonrech ter mr. Nicolai» kwam in behandeling de zaak tegen een inwoner van Bleiswijk en diens verloofde, die gezamenlijk naast elkaar op een rijwiel onder de gemeente Hazerswoude op onvoorzichtige wijze den Rijksstraatweg waren overgestoken, zonder richting te hebben aangegeven, tengevolge waardoor de motorrijder v. V. en de duo passagier B. uit Rotterdam, deelnemers van een betrouwbaarheidsrit uit Rotter dam. komende uit dc richting Leiden met hem in botsing kwamen en ernstig werden verwond, zoodat beiden langen tijd invalide zijn geweest. De motorrijders verklaarden beiden dat verdachten geen richting hadden aange geven. Uit het verder verhoor bleek dat de wielrijders hand in hand hadden gereden en onvoorzichtig hadden gehandeld. De ambtenaar kwalificeerde dit als ..dom" en vorderde tegen leder een geld boete van f. 10 subs. 10 dagen. Veroordecling conform. Het Kampeerverbod te Nieuwkoop. Iemand uit Nieuwkoop was ten laste ge legd. dat hij in strijd met het Kampeer verbod in die gemeente aan derden ver gunning had verleend tot het kampeeren en verblijven in een hem toebehoorende schuur, waar hij tevens slaapgelegenheid zou hebben verstrekt. Daar waren een man en 2 vrouwen in nachtgewaad aangetroffen en men had ook beddegoed of ledikanten in de schuur aangetroffen. Verdachte beweerde dat hij geen vergoe ding voor dit verblijf had ontvangen en geen slaapgelegenheid had verstrekt.. De persoon aan wien hij gewoonlijk de schuur verhuurt, zekere R„ gebruikt deze om hier uit zijn zeilboot overdag het beddegoed op te bergen, terwijl hij het er 's nachts weer uithaalt en in zijn zeilboot dan altijd over nacht. De ambtenaar meende echter dat de overtreding was bewezen door de personen die men had aangetroffen evenals het bed degoed. Z.i. moet aan deze verordening de hand worden gehouden want er gebeuren anders soms rare dingen. Hy vorderde der halve een geldboete van f.3 subs. 3 dg. Als verdediger trad op mr. Bosch uit 973 <*ngez Me<j.) Pogingen van wanhopige familieleden. De commissie van Joodsche vertegen woordigers te Londen heeft onder voorzit- J terschap van Laski vergaderd en een re solutie Aangenomen, waarin de erkentelijk- h<~:ci wordt uitgesproken voor het Britsche volk en de Britsche autoriteiten voor den steun, welke is verleend aan voorstellen, strekkende tot. het verleenen van facilitei ten in het imperium en Palestina, teneinde (Van een G.P.D.-redacteur.) Het probleem van de Duitsche Joden heeft hun geloofsgenooten hier te lande voor de moeilijkste vraagstukken gesteld. Zeer in het bijzonder geldt dit voor de Neüerlandsche Israëlieten in het grensge bied. die overstroomd worden met tele grammen en brieven om hulp te verlee nen Door de Joodsche Comité's hier te lande wordt de grootst mogelijke activiteit ontwikkeld om voor de Duitsche Joden al les te doen wat mogeiyk is. Wij waren in ae gelegenheid kennis te nemen van ver schillende brieven uit Duitschland. waar in op hartroerende wijze wordt verzocht hulp te verleenen. Voor de Nederlandsche autoriteiten is het Joodsche probleem wel uitermate moe'lijk geworden. daar het niet mogelijk is zonder meer de grenzen tc ontsluiten. In het grensgebied moeten verschillende malen menschen naar Duitschland worden teruggezonden. Ook zijn er gevallen, waarin aan de betrokke nen een voorloopige verblijfsvergunning is verleend Deze wordt voornamelijk ge geven voor oude menschen en kinderen, die fam lieleden of vrienden hier te lande hebben. Visa voor Paraguay enChina Uit de kleine Duitsche plaatsen by de Geldersche grens kwam gisteren de nood kreet. dat de gearresteerde mannelijke Joelen allen naar een concentratiekamp zouden worden overgebracht, tenzij de be trokkenen vergunning zouden krijgen om tc emigreeren De Joodsche Comité's en dc familieleden van deze menschen heb ben daarop de uiterste krachten in het v.erk gesteld om visa te verkrijgen voor landen, die nog vreemdelingen toelaten. Naar wij vernemen kunnen vrijwel alleen visa voor Paraguay enChina worden verkrgen. Fen Chineesch v'sum kost slechts enkele guldens, terwijl voor een van Para guay ongeveer f. 550.moet worden be haald visa kunnen in betrekkelijk korten tijd worden verkregen. Er is aan enkele in Duitschland vertoevende Joden gevraagd of ze eventueel bereid waren naar Ch na te gaan. waaton z° antwoordden: „Liever in China dan ir Duitschland". Reeds thans wordt vooral uit Amerika veel geldelijke steun verleend zoodat het voor de Comité's steeds mogelijk is de men schen te helpen, mits deze slechts in de mogelijkheid verkeeren over de grens te komen Dp Comité's verinnen kracht gen steun aan de pogingen om een vergunning von" tlidelijk ve "blijf of doorreis voor Ne derland te verkrijgen, maar ze doen dit uiteraard alleen op zuiver legale wijzen. Smokkelen van menschen. Inmiddels is echter gebleken, dat mo- het pr^eele Nederlandsch- Duitsche grensgebied wanhopige famil e- l-Ci n ncungen hebben ondernomen om DoitccpA jodo" desnoods naar Nederland te smokkelen. Bovendien vertoeven aan I gene zijde der grens verschillende Joden. I die hun laatste geldmiddelen er voor over hebben om uit Duitschland te komen. Ne derlandsche en in een enkel geval ook Duitsche smokkelaars maken er mo menteel hun werk van om Duitsche Joden over de s.g. ..grüne Grenze" naar ons land •e brengen. Zij stuiten daarbij op hinder palen aan beide zyden der grens. De Duit sche grenspolitie in hoofdzaak echter de SS ziet er nauwlettend op toe. dat geen menschen zonder geldige papieren de grens passeeren. In vele gevallen moet het niettemin ge lukt zijn Duitsche Joden over de grens te smokkelen. Opvallend is het dat verschil lende personen uit het Westen des lands aan de grens vertoeven, blijkbaar teneinde pogingen te beramen om Duitsche fami lieleden, desnoods langs illegalen weg naar hier te krijgen. De Joodsche Comité's wij zen er echter steeds met nadruk op. dat het noodzakeiyk is alleen langs wettigen weg iets te doen en zich niet aan verbo den handelingen schuldig te maken. Gisternacht zijn in Enschedé eenige jon ge Duitsche Joden ,uit Keulen en Dort mund aangehouden, die er op eigen gele genheid in waren geslaagd over de grens tc komen. Ze zijn naar het politiebureau overgebracht in afwachting van een over hen te nemen beslissing. Inmiddels vernemen wij. dat de verwach ting bestaat, dat de Nederlandsche regee ring spoedig toestemming zal geven om een bepaald aantal Joden voorloopig hier «e lande toe te laten. Ze zullen dan eenigen tijd hier te lande vertoeven in afwachting van hun emigratie. EEN ARRESTATIE TE HENGELO. ELECTRO TECHN. BUREAU BREESTRAAT 121 - TEL. 2862 3402 (Ingez. Med.) Behalve Duitsche Israëliet ook twee Nederlanders aangehouden. Gistermorgen voor dag en dauw ont ving de Hengelosohe politie de mededee- ling dat zeer waarschijnlyk een Duitscher van het Joodsche ras zonder een wacht post te passeeren. de Nederlandsche grens was overgekomen. In verband hiermede werden bij te toe gangswegen tot Hengelo wachtposten uit gezet, met het gevolg, dat te omstreeks 7 uur een auto uit Zuid-Holland op de Del- dcnschestraat werd aangehouden, waarin de bewuste Duitscher. afkomstig uit Frank fort. zich bevond. Inderdaad was hy hei- melyk de grens overgekomen. Zyn uitge- leiding wordt thans overwogen. Verder trof men in de auto twee Neder landers aan wier aanhouding door de po litie gevraagd was in verband met een op- UchtingsaffaTë. Beide heeren werden ge arresteerd. Een hunner, zekere W., was geen onbekende van de politie, daar hy vroeger in Hengelo gewoond heeft. Bankgarantie van een millioen gul den aan de regeering gezonden. Het Comité voor Bijzondere Joodsche belangen deelt ons het volgende mede: Dank zij dc bijna ongekende offer vaardigheid van Nederlanders van alle gezindten en richtingen, heeft het Co- mif.e voor Bijzondere Joodsche belangen Vrijdag 18 Nov. aan de Nederlandsche regeering een bankgarantie kunnen doen toekomen van een millioen gulden als eerst* storting voor de kosten van de huisvesting en het onderhoud van vluchtelingen, die in Nederland zullen worden opgenomen. Daar deze kosten en die, welke ver band houden met emigratie en verdere hulp zonder twijfel veel grooter zullen zijn, zal de actie voor de geldinzame ling met verdubbelde kracht worden voortgezet. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de regelen voor de opneming en de toelating van vluchtelingen door de regeering worden vastgesteld. Op de gistermiddag te Amsterdam ge houden gecombineerde vergadering van de centrale commissie tot de algemeene za ken van het Nederlandsch-Israëiietisch kerkgenootschap, van de hoofdcommissie voor de zaken van het Port. Israëlietisch kerkgenootschap, van do leden der verga dering van opperrabbynen in Nederland en van de commissie voor bijzondere Joodsche belangen is de volgende resolutie aange nomen: „De opperrabbynen, de centrale commis sie van het Nederl. Israël, kerkgenoot schap, de hoofdcommissie van het Port. Israël, kerkgenootschap en de commissie voor bijzondere Joodsche belangen, ver- eenlgd in plechtige vergadering te Am sterdam, diep onder den indruk van den nood der Joden in Duitschland en in andere landen; de mogeiykheden onder oogen ziende van hulpverleening. voornamelyk aan de Duit sche Joden, die in Duitschland niet meer kunnen verblijven; in aanmerking nemende, dat Palestina in staat is een zeer groot aantal Joden, in liet byzonder kinderen en jeugdige perso nen, op te nemen; doet een dringend beroep op de regee ring van Groot-Brittannië. de poorten van Palestina voor Joodsche Immigratie zoo wijd mogeiyk te openen". Te Enschedé is een vergadering gehou den van Joodsche ingezetenen ter bespre king van hulpverleening aan de Duitsche vluchtelingen. Staande de vergadering heeft een vyftiental personen een bedrag van f. 80.000.toegezegd. Woerden die de stelling van verdachte her- haalde en ontkende dat gelegenheid tot kampeeren is gegeven, wél tot vlsschen Od een vraag van den ambtenaar gaf ver dachte toe. dat er zich steeds stroozakken in de schuur bevinden. Verdediger bestreed voorts de be treffende verordening, die z. i. veel te ver ingrijpt. Volgens deze verordening is onder kampeeren ook te verstaan het feit, dat iemand zijn kinderen op zolder laat slapen of nog erger; dat men b.v. een koe in een stal houdt. Zoo kon hij nog doorgaan, kortom de redactie is z. i. veel te ruim en eigen aardig en bovendien zelfs m strijd met art. 125 van het Burgerlijk Wet boek. Door ambtenaar en kantonrechter werd daarop de verordening eens nader bekeken en gelet op deze eigenaardige kwestie ver zocht de ambtenaar van het O. M. den kantonrechter liever sohrifteiyk vonnis te wijzen, waartoe deze besloot. Overtreding Verkeerswet tegen Lintbebouwing. Ook deze zaak, waarvoor zich had te verantwoorden een tuinder en exploitant van een koffic-tent. te Hazerswoude, bleek, een bijzondere kwestie te zijn en zeker voorloopig een unicum. Volgens de dagvaarding stond verdachte terecht: terzake dat hij op of omstreeks de maanden Augustus 1938 of September 1938, althans in het jaar 1938, heeft „uitgeweegd" op den Rijksstraatweg te Hazerswoude, ten behoeve van een langs dien weg staande consumptietent. Als verdediger trad voor verdachte op de heer Th. v. d. Heijden, Rechtskundig adviseur uit Leiden. Het woord „uitgeweegd" moet worden verstaan als „een uitweg hebben". Uit de gehoorde getuigen k décharge D. T. Z. en B. v. d. P. bleek, dat verdachte reeds altijd een ultpad op den Rijksstraatweg heeft gehad. Uit een onderhandsche acte of mondelinge overeenkomst zou bovendien moeten blijken dat dit recht ook bleef be stendigd. toen het ryk of tusschen den Rijkswaterstaat en verdachte een overeen komst was aangegaan omtrent den koop en verkoop van een strook grond, die het rijk noodig had tot verbreeding van den Rijksstraatweg ter plaatse. Het bleek voorts dat de betrokken ambtenaar van de Wa terstaat die deoe verkoop heeft geregeld. later verdachte voor dit feit heeft verbali- seerd, hoewel deze toch met deze regeling op de hoogte was. Kantonrechter en amb tenaar niet begrijpende waarom de be trokken ambtenaar zulks had gedaan, be volen daarop de aanhouding, dezen amb tenaar eerst te doen hooren. Besmet vee vervoerd. Een inwoner van Bodegraven had een schaap van een met Mond- en Klauwzeer besmet terrein vervoerd naar een hem toebehoorende schuur en daar het cada ver den hals doorgesneden inplaats van het cadaver naar dc noodslachtplaats te brén gen. De rijksveldwachter N. lichtte een en ander toe, daar verdachte zich op onwe tendheid beriep. Elsch f. 50 subs. 50 dg. ver oordeeling f40 subs. 20 dg. Recalcitrante melkhandelaren. Een melkhandelaar uit Boskoop had zich te verantwoorden voor 3 feiten betreffende het verkoopen. in voorraad houden van melk etc. zonder vergunning of daartos volgens de wet gemachtigd te zijn. Ver dachte beweerde wel vergunning te hebben om melk te venten. Hij was lid van het C. M. C. van welke vereeniging hy geld had te vorderen, zoodat hij niet zijn afdracht kon betalen aan de A.V.M. (Alg. Ver. voor Melkvoorziening) De kantonrechter merkte op: „ja. maar u had zich toch niet tegen de politie mo gen verzetten!" Als verbalisant werd gehoord de con troleur der landbouwcrisiswet M. A. Diel uit Lelden, die een uitvoerig relaas Tweemaal was verdachte reeds gewaar schuwd en verbaliseerd zoodat hü den der den keer. in opdracht van zyn chef het melkgerei van verdachte inbeslag moest nemen. Verdachte heeft zich toen met zijn zoon tegen de politie ernstig verzet en werd daarby in arrest gesteld. De hecle zaak bleek te draaien om hei feit. dat verdachte zijn afdracht aan <j> A.V.M. niet had betaald. Na genoemd inci dent heeft hy wèl betaald en vergunning gekregen. De ambtenaar, rekening houdenoe me» het feit, dat verdachte zich ook voor ne „verzet tegen de politie" nog zal hebben i verantwoorden voor de rechtbank, hoewe hij reeds 21 keer is veroordeeld, vordero drie geldboeten van f. 5 subs. 3x5 dit Een andere melkhandelaar te Boskoop, die voor dezelfde feiten moest terec"_ staan en die ook herhaaldeiyk Is "fT?° deeld voor alle mogelijke andere werd thans veroordeeld tot twee keer subs. 2 x f. 6. Deze verdachte beriep zich v het feit, dat hij wel vergunning had van Warenwet. Doch dit bleek niet voldoenu wat verdachte had kunnen weten. Uitgesproken: H M. A. Hoogenstraaten, koffiehuishouder. Leiden, Noordeinde 49. R.c. mr. G. H. B. van den Boon; cur. mr. J. Spanjersberg, Leiden. In de weck van 14 tot en met 19 November werden in Nederland 46 faillissementen uitge sproken. EEN BLAF-VERBOD? Een lezer bepleit de wenschelijkheid van verbod van het strooien met confetti en breidlng dei anti-lawaal-campagne met blaf-verbod voor honden! 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10