STADSNIEUWS 79sfe Jaargang VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 No. 24125 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prof. G. Wisse over de Jodenverdrukking Dultsche ambassadeur uit Washington naar Berlijn ontboden Steun voor de Joodsche Dit nummer bestaat uit ZES bladen vluchtelingen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj DÉ JOOD IS BUITEN HET GODSBESTAAN NIET TE VERKLAREN. Onder groote belangstelling heeft gisteravond prof. dr. J. Wisse van Am sterdam in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente op uitnoodiging van de Chr. Ger. J. V. gesproken over de Jodenverdrukking. Spr. begon zijn rede met er op te wijzen, dat deze aangelegenheid voor hem nog iets aiiders is dan een politieke zaak. Men ls "aibeperkten blik als men het wil her leiden tot een Dultsche kwestie, tot een strijd tusschen Duitschland en Joden dom Wie slechts blijft bij het moordschot i Parijs (wat spr. veroordeelt; al noemt hij het psyohologisch verklaarbaar), die raakt slechts den omtrek. Voor spr. ligt alles echter dieper. Het ls de strijd tusschen modem heidendom en Jodendom. De Jood Ls in de geschiedenis der eeuwen een steen des aanstoots ge veest Voor wien? Voor het heidendom, Sn waarom? Ten principale vanwege de jjessias-idee. In Duitschland zelf spreekt men dit openlijk uit bij monde van de wiis- geerlge leidende geesten. Naar de idee der Oodsopenbaring is de Jood de bakermat geweest, voor het feit. dat God is geopen baard in het vleesch. de menschwordlng ran Gods Zoon vond plaats in den stam tan Juda. De nieuwere Dultsche geesten [■eggen: een volk dat een Messias-idee noodig heeft is slap. We moeten ons zelf eilosscn. Men heeft daartoe den vergoden at opgeroepen. Alle heidendom vindt hierin zijn tegen stelling met Jodendm en daarin dan ook net Christendom. Het heidendom leert: telfverlossing. de mensch tot God ver heven Voortgaande zette prof. Wisse uiteen, lat de huidige Jood en dat dient rond uit met smart gezegd te worden zijn Koning Christus verwerpt. Er is gezegd: dus Ls het een vervloekt volk, maar dien vloek hebben wij menschen niet uit haat te voltrekken. Daarbij komt dat de vloek even zuiver uitgesproken is over het modern-heidendom. Verder dienen wij niet te vergeten, dat voor den verdoolden Jood ook nog een belofte in Gods Woord ls weggelegd. Zoo past het de Christenheid om met ontferming des evangelies bewogen te zijn. Wij dienen, individueel en gemeen schappelijk, onze christenheid te too- nen. God vraagt heden ten dage, dat wij onze christelijke overtuiging be leven. Niet alleen met woorden maar vooral ook met daden. Ook van een christelijke regeering wordt dit ge waagd. Daarom bepleit spr. in dit verband ook een openen der grenzen co een ruime verleening van asylrecht. Ons christendom zij een practisch christendom. Met nadruk verklaarde spr., dat de Jood buiten het Godsbestaan niet is te verklaren. Noch in de oudheid, noeh thans na de komst van Christus. De Jood heeft weleer bestaan, niet ten koste, maar ten bate der volken. Geen volk heeft zooveel schatten van geestelijke waarden aan de menschheid overgereikt als de Joden. Ook de zaligheid teil is uit de Joden. Abraham, geroepen uit l'r is daarin de bewaarder geweest van de eeuwige waarden: de ware God en al wat daarmede samenhangt. Wie, aldus spr., de oudste Joodsche cul tuur vergelijkt met b.v. de Germaansche, die zal moeilijk aan de laatste de eere- Palm kunnen uitreiken. Neen, aldus spr., hen behoeft er niet trotscher op te zijn dan hoodlg is, dat men van het bloed is der tenen die zoo verzot waren op bier drin ken in Walhalla uit de schedels hunner 'IJanden. Merkwaardig noemde spr. heit dat al de landen, die oud-Israël verdrukt hebben, gevallen zijn, Babel, Assyrië. Macedonië enz zijn gevallen, maar de Jood is geble- 'en. De Jood mag vertrapt en vervolgd *orden, maar hij komt nooit om. Spr. acht net een eer voor het Nederlandsche volk >ls het met liefde over dat vervolgde volk ls bewogen. Zich bij de jodenvervolging in Duitsch land bepalende, zeide spr.. dat dit land ttans erger dan een misdaad begaat; het "iaat een fout van de meest internatio naal ingrijpende en in het eind ook zich Wt-vcrteerende strekking. Gebonden aan «ds Woord en de lijn der historie voor jmn, merkte spr. op. dat indien Duitsch land de begane fout niet goed en grondig herstelt er donkere tijden voor dit land «llen - - - andere roeping: breng een Israël het evangelie, maar zorg dat uw gedrag o christenheid geen beletsel zij, dat Israël dit zou aannemen. Prof. Wisse eindigde met een ernstige vermaning en droeg in een gebed het ver drukte volk van Israël en de bekeering van Duitschland aan God op. [FEESTAVOND 3 OCTOBERVEREENIGING. allen aanbreken. Want God komt op Zijn "Ijl afrekenen. De christenheid, aldus spr., versta toch, ®!t al deze dingen slechts een draad zijn het geheel van Gods Raad. Alles wijst L°P' dat er groote dingen op komst zijn. IS, hebben inmiddels groote barmhartlg- te beoefenen. Voorts ls er nog een Optocht-deelnemers bijeen. In het Trianon-theater was het gister avond nogmaals 3 October. Tot de laatste plaats toe was de bioscoopzaal gevuld met deelnemers aan den laatsten optocht, die voor eenige uren de gasten waren van het bestuur van Leiden's populairste vereenl- ging. De .Prinsessen, Prinsen, Edelvrouwen en -mannen, burgers en burgeressen" werden toegesproken door den heer W. v. d- Laan. Spr. herinnerde aan den slechten afloop van het jongste 3 Octoberfeest, dat door regen en hagel een ontijdig einde nam en de vereeniglng een groote flnancieele strop bezorgde. Hierdoor heeft het wel even ge spannen of deze avond doorgang zou kun nen vinden, doch ook voor ons, aldus spr., geldt, dat belofte schuld maakt cn zoo zijn wij er ten slotte toch in geslaagd ons woord gestand te doen. Na al deze moeilijkheden deed het spr. buitengewoon genoegen, dat zoovelen aan de uitnoodiging gehoor hebben gegeven. Al is het misschien niet erg beleefd, zoo vervolgde de heer v. d. Laan, dat de gast heer enkele aanmerkingen maakt op zijn gasten, toch wil ik er namens de optocht commissie op wijzen, dat enkele van de ruim 400 deelnemers aan den laatsten op tocht blijkbaar niet hebben begrepen, dat zij den plicht hebben al het mogelijke te doen om den optocht te doen slagen en alles na te laten, wat bij het publiek een verkeerden indruk zou kunnen wekken. Spr. hoopte, dat het 't volgend jaar niet noodig zal zijn dergelijke opmerkingen te maken, zoodat de goede roep, die van de Leidsche optochten uitgaat, gehandhaafd zal wor den. Tenslotte dankte spr. de vele deelne mers. waarop zijn woorden niet van toe passing zijn en wekte op lid te worden van de vereeniglng. Vervolgens werden enkele korte films vertoond. O.m. kreeg men fragmenten te zien uit oude optochten. Dit gedeelte van het pro gramma had men echter terecht korter ge maakt dan andere jaren. Het hoofdnum mer bestond nu uit de uitstekende Fran- sche film „Het groote refrein". Met een daverend applaus dankten de aanwezigen de 3 October-Vereeniging voor dezen welgeslaagden avond. GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE. De Geref. Jeugdcentrale heeft haar cam pagne Ingezet met een vergadering in het catechisatie-lokaal van dr. Westerink. Spre ker was ds. A. Merkeiijn. missionnair pre dikant te Magelang. Onder den titel „Op het Zendingspad", heeft deze op zeer interes sante wijze verteld over het zendingswerk der Gerei. Kerken op Midden-Java, met name te Magelang. de standplaats van ds. Merkeiijn. Op pakkende wijze schetste spr. de moeilijkheden, waarmede het zendings werk op Java te worstelen heeft. Wel wordt hier het woord uit Openbaringen 3 beves tigd, dat Christus den sleutel Davids heelt. Hij sluit en niemand opent, maar ook Hij opent en dan is niemand in staat te slui ten. De zending heeft tot taak de open plekken op te sporen. Tenslotte wees spr. erop dat te Solo, het ressort waar ook namens Leiden gewerkt wordt, zeer veel vruchten van het Zen dingswerk openbaar worden. Na de pauze beantwoordde ds. Merkeiijn nog breedvoerig enkele vragen, waarna hij dezen zeer goed bezochten avond met dank gebed sloot. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Wordt verplaatst naar Rapenburg 22. Naar wij vernemen is het groote heeren huis aan het Rapenburg 22, waarin tot voor eenige jaren het laboratorium van prof. Storm van Leeuwen gevestigd was en dal sindsdien onbewoond is gebleven, aan gekocht door de Maatschappij voor Toon- kunst. Het ligt in de bedoeling, in Maart 1939 aan te vangen met een grondige restaura tie van het gebouw, waarna met Ingang van 1 September d.a.v. de Muziekschool en de Muziekbibliotheek van de Maatschappij daarheen zullen worden overgebracht. HUISVESTING. VAN JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Bijzondere dienst in de eynag°8e- Naar aanleiding van het gisteren door ons gepubliceerde adres aan de gemeente besturen van Leiden en Oegstgeest inzake de hulsvesting van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. hebben B. en W. dezer gemeente geantwoord, „dat, zoodra bekend is welke behoefte er, naar de meening van de regeering .s, zal worden nagegaan of, en zoo ja welke gebouwen ter opening-van vluchtelingen beschikbaar kunnen worden gesteld". Naar aanleiding van de Jodenvervolgin gen in Duitschland, zal de dienst der 1st. Gemeente alhier van morgenochtend, die om kwart over acht aanvangt, een bijzon der karakter dragen. De bijzondere Sab- bath-gebeden, die tweemaal per jaar wor den uitgesproken ter herinnering aan de verwoesting van den Tempel en de slacht offers van de kruistochten, zullen aan den dienst toegevoegd werden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het candldaatsexamen rechten, de dames E. A. Noothoven van Goor (Den Haag) en G. C. Thomas (Voor burg) voor het doctoraal examen rechten: de heer O. H. Wehrmeyer (Voorburg): voor het doctoraal examen geneeskunde: de heeren H. Flu (Leiden); J. N. Breetvelt (Delft); W. Wiethoff (Leiden) en F. H. J. A. Wilmar (Den Haag (cum laude); voor het candidaatsrechten rechtende dames H. v. d. Vlugt (Aerdenhout), C. H. Roessingh (Leiden), J. E. Boon (Scheve-' ningeni en de heer F. J. Krop (Rotterdam): voor het artsexamen, le gedeelte; de heeren B. Friedberg (Rotterdam) en F. L. J. M. Haase (Lisse) bevorderd tot arts; mej. A. van Swet (Schiebroek) en de heeren Th. G. J. Hor- bach (Haarlem), Raden Soeroyo (Lelden) en W. D. Muller (Den Haag). DANKDIENST VOOR DEN OOGST. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft met meerderheid van stemmen de wenschelijkheid uitgesproken om aan den jaarlljkschen dankdienst voor den oogst niet meer het karakter te geven zooals dit bij den laatsten dienst is geschied. OM RAPPORT UIT TE BRENGEN OVER DE STEMMING IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche ambassadeur in Washing ton, dr. Hans Dieckhoff, is naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. De ambassadeur zal den rijksminister van buitenlandsche zaken uitvoerig op de hoogte brengen van de stemming in de Vereenigde Staten en dc eigenaar dige houding tegenover binnenlandsch- Duitsche gebeurtenissen, welke spreekt uit verscheidene verklaringen van Roo sevelt en andere toonaangevende per soonlijkheden dor Vereenigde Staten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma, wed. F. Wolff, Haven 36. Leiden, haaidel in landbouwartikelen klompen, enz. Wijziging handelsnaam in: H. W. v. d. Steen voorheen firma wed. F. Wolff. Naamlooze Vennootschap Algemeen Tech nisch Handels- en Ingenieursbureau „A.T.H.LB.U." Nieuwstraat 3—5, Leiden. Opheffing 'filiaal: Nieuwe Haven 156, Rotterdam. DE WERKLOOSHEID. By den Qemeenteiyken dienst voor Sociale Zaken stonden gisteren als werkzoekenden in geschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Behan gers 32. Betonvlechters 29. Betonwerkers 69. Fundeeringwerkers 1. Glazenmakers 2, Glazen- wasschers 14. Granietwerkers 14. Grondwerkers 124, Helers 3. Metselaars 93. Opperlieden 106, Schilders 234. Sloopers 6. Steenhouwers 2, Straatmakers 7, Hulp-straatmakers 16. Stuca- doors. Witters 64. Timmerlieden 227. Uitvoer ders 12. Voegers 26. Ongesch. Bouwvakarb. 20. - Totaal 1104. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 18. Bleekers 19. Vellenblooters 2. Vuurwerkmakers 1, Steenfabr.Arb. 98. Zeepfabr.Arb. 4, Ongesch. Fabr.Arb. 59. - Totaal 201. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 79, Rei zigers, Colp. 42. Winkelbedienden 35. Etaleurs 4, Incasseerders 15. Musici 6. Onderwijzers 1. Ver plegers 2, Overheidspersoneel 14. - Totaal 198. Hotel-Café-personeel: Huispersoneel 11, Kell- ners 54. Koks 6. - Totaal 71. Houtbewerkers: Beddenmakers 5, Houtbe werkers 47. Kistenmakers 7. Kuipers 5. Lysten- makers 3. Mandenmakers 1, Meubelsstoffeerders 18. Meubelmakers 33, Politoerders 2. Ongesch. Fabr.Arb. 27. - Totaal 148. Kleermakers: Kleermakers 51. Kappers 4. Schoenmakers 19 - Totaal 74. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 34. Land arbeiders 40. Tuinlieden 33. Warmoeziers 13, On geschoolde Landarb. 9. - Totaal 129. Metaalbewerkers: Bankwerkers 74. Blikbe- werkers 34. Burgersmeden 34. Electriciens 45, Gasfitters 14. Gasmetermakers 1. Gereedschap makers 1. Instrumentmakers 4. Isoleerders 3. Kettinpsmeden 16. Klinkers 11. Koperslagers 3. Lab.bedienden 2. Lasschers 11. Loodgieters 42. Machinisten 17. Metaalboorders 6. Metaal draaiers 3, Metaalslypers 3. Modelmakers 2. Monteurs 30, Pianostemmers 5. Polijsters 2. Ponsers 5. Rywielherstellers 12. Rytuigschilders 2. Scheepstimmerlieden 4, Stokers 20. Tegen- houders 14. Hulp-Verw. Monteurs 11, Voorslaan- ders 7. Voorwarmers 4. Vuurwerkers 9. Wagen makers 4. IJzerwerkers 48. Zandspuiters 4. Zand vormers 5. Ongesch Arbeiders 44. - Totaal 556. Sigarenmakers' Sigarenmakers 15. Sigaren- strippers 3. - Totaal 18. Technici. Opzichters: Bedryfsleiders 6. Inge nieurs 1, Tekenaars 9. Werkmeesters 11. - To taal 27. Het lot der Duitsche Joden is in dezen tijd vol van na meloos leed! Als dieren ver jaagd uit hun woningen, ge scheiden dikwijls van hun naaste verwanten, beroofd van hun bezittingen, hon gerig en in doodsangst zwer ven zij langs de grenzen der omringende landen in de hoop eindelijk een opening te vinden in het traliewerk van buitenlandsche verbods bepalingen, waarlangs zij het veilige land bereiken kun nen. Nederland, zoo heeft om o.i. zeer begrijpelijke rede nen dr. Colijn in de Tweede Kamer gezegd, kan niet toe staan dat deze vreemdelin gen in onbeperkt aantal hier binnenvallen, maar het is bereid te helpen zooveel dat in zijn vermogen ligt. En die bereidheid vindt men overal bij ons Volk, dat vervuld is van een innig me delijden met de stakkers, die thans ronddolen, ver van huis en erf, zonder eenig on derdak en zonder eenig perspectief. Men mag van meening verschillen over de vraag hoever de Nederland sche hulp zich zal uitstrek ken, maar dat er geholpen moet worden staat vast. Reeds is een aantal kin deren over onze grenzen ge voerd, reeds zijn ook ver schillende ouderen het land binnengekomen, dat door de tijden heen bekend is ge weest om zijn hulpvaardig heid. Doch daarbij alleen kan het niet blijven. De re geering zal een tweetal kam pen inrichten, waar de vluch telingen tijdelijk verblijf kun nen houden, en ook elders zijn gebouwen beschikbaar gesteld voor hen, die door onze Overheid wordeïn toe gelaten. Maar hun verzor ging kost geld. Er moet ge zorgd worden voor ligging, voor voedsel en kleeren en de daarvoor benoodigde be dragen zullen, vermoedelijk in hoofdzaak door particu lier initiatief moeten worden bijeengebracht. Dat er in die richting reeds pogingen aan gewend worden, heeft men ook in ons land o.m. in een advertentie kunnen lezen, waarin aankondiging werd gedaan van een fancy fair te Oegstgeest, terwijl in ver schillende kerken, blijkens de door ons vermelde berich ten, extra-collectes gehou den worden. Er is echter hier te lande een centrale organisatie, wel ke zich met de hulpverlee ning heeft belast en wij meenen. naast een woord van aanbeveling voor de lof waardige pogingen van an deren, hier een opwekking te moeten doen tot het storten van bijdragen op postreke ning 214.500 Amsterdam, ten name van het „Prof. D. Co- hen Noodfonds 1933", het fonds dat indertijd in het leven geroepen is door het comité voor bijzondere Jood sche belangen, dat zijn bu reau gevestigd heeft in de Beurs voor den diamant handel, Kamer 85, Weesper- plein 4, Amsterdam-C., tele foon 53908. Dit Comité is te Leiden vertegenwoordigd door den penningmeester der Ned. Ir Gemeente, den heer M. de Marcas, postrekening No. 117566. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoendruk kers 20. Kluwers e.a. 7, Luikers 10. Plaatsnyders e.a. 9, Spinners 45. Spoolers 2. Sterkers 3. Staaldraaddraaiers 2, Strykers 3. Wevers 57. Wolbewerkers 38, Ongesch. Textielarb. 74 Totaal 276. Transportarbeiders: Emballeurs 5, Chauffeurs 136, Exp.knechten 25. Koetsiers 12. Loopknech ten 40. Magazynknechten 69. Schippers 86. Spoor- en Trampers. 18. Wakers 8, Transport arbeiders 66. Losse Arbeiders 464. - Totaal 929. Typografen: Boekbinders 17. Boekdrukkers 11. Fotografen 6. Hulp-Vakarbeiders 4, Letter zetters 33. Steendrukkers 3. - Totaal 74. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 88. Molenaars 1. Ovenisten 3. Slagers 80. Suikerwerkers 17. wynkoopersknechten 14. Zoutzieders 1. Zul- velbereiders 4, Ongesch. Fabr.Arb. 50 - To taal 258. Vrouwen: Analysten 1. Buffetjuffrouwen 1, Serveersters 1. Kapsters 1. Naaisters 10. Win keljuffrouwen 6. Kantoorbedienden 32, Ver pleegsters 6. Biologen 1. Bedrüfsleidsters 1. Tee- kenaressen 1. Onderwyzeressen 4 Ass. en Huis houdsters 13. Dagmeisjes 6. Dienstboden 3. Kinderjuffrouwen 3. Werksters 31. Fabr.-Ar- beHsters 4. AVO. 7 - Totaal 132. Alg. totaal (w.o. 20 werkverschaffing) 4195 18 November 1937 4661 19 November 1936 4894 Benevens 42 Ged. Werkloozen. BINNENLAND. De tarief machtigingswet; voorloopig ver slag der Eerste Kamer (3de Blad), Ons parlementair overzicht (3de Blad). Het Nederlandsche stoomschip „Walborg" voor Bayonne gestrand; een der op varenden is verdronken (Gemengd, 3de Blad). Een beschouwing over depotfractiebewijzen en beleggingstrusts (3de Blad). Een brandende kwestie te Noord wijktram of bus? (3de Blad), BUITENLAND. De Nobelprijs voor den vrede aan het Nan- sen-comité (Wetenschappen, 5e Blad). Geen ministerie van voorraden in Engeland (4de Blad). Redevoeringen van Reynaud, Daladier en Lebrun (4de Blad). Waarheen zullen de Joden kunnen gaan? (Buitenland, 1ste Blad). In Egypte is een prinses geboren (Buiten land, lste Blad). De Fransche decreten en de tegenstand (Buitenland, lste Blad). Het parlement van het nieuwe Tsjecho- Slowakije bijeen (Buitenland, le Blad), Engelsch-Canadeesch-Amerikaansch han delsverdrag gesloten (lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen mag geleidelijk toe nemende wind worden verwacht. Het blijft echter somber nevelig weer met kans op lichten regen. De temperatuur zal wederom tot ver boven haar normale waarde oploopen. Morgen wordt hier ter stede een col lecte gehouden ten bate van het Helden- der-Zee-fonds „Dorus Rijkers", dat zich de steunverleening ten doel stelt aan behoef tige redders van schipbreukelingen en hun weduwen. Waar het hier een groep men schen betreft, die vaak met gevaar voor eigen leven practlsche naastenliefde heb ben bedreven, vertrouwen wij, dat vele stadgenooten wederkeerig een klein gelde lijk offer daartegenover zullen stellen. Het Technisch Bureau van den heer J. Lasschuit, dat reeds sedert een 15-tal jaren gevestigd ls geweest ln het Noord- einde No. 41. heeft een algeheele verbou wing ondergaan, waaruit het totaal gemo derniseerd is te voorschijn gekomen. Uitwendig is het aanzien direct veel ver beterd door de plaatsing van een royale onderpui met één groote spiegelruit, ter vervanging van de beide smalle winkel ramen. doch ook inwendig ls de situatie belangrijk ten goede gewijzigd. De honder den lampekappen alle uitsluitend vol gens eigen ontwerp en op eigen atelier ver vaardigd! en de overige artikelen komen in het nieuwe milieu heel wat fraaier tot hun recht dan voorheen Gistermiddag is de 9-jarige A. F op de Boommarkt van een rijdende vracht auto gevallen, waar hij stilletjes achter op geklauterd was. De jongen kwam met het hoofd op de steenen terecht en kreeg daar door een hersenschudding. De E H.D. ver voerde hem naar het Academisch Zieken huis. De reserve-kapitein J. Broekhuijsen van het 6e Regiment Veldartillerie komt Maandag voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Aan de aannemersfirma Bik en Bree- develd alhier is opgedragen de grond-, rioleering-, gewapend beton- en bijkomen- de werken voor het nieuw te bouwen fa briekscomplex met kantoren en tanki t- 1 stallaties voor de Olieraffinaderijen te Maassluis. Stcrt. No. 223 bevat de statuten be treffende de Leidsche Wolspinnerij N.V, gevestigd alhier.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1