Verkoudheden Het Defensiebeleid der regeering IIiaL# gespecialiseerde f ICKS behandelingen D8J De anti-semietische excessen in het grensgebied LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 November 1938 Derde Blad No. 24122 V/ICKS Een halve eeuw getrouwd /9sie Jaargang Versterking grensgebied in onderzoek Kruisersterkte vergroot niet IIMLL/ONKEIM Wat er te Vreden gebeurde Kamp voor dienstweigeraars in Drente. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het achtste hoofdstuk (Defensie) der Rijksbegrooiing yoor 1939 is het volgende ontleend: Het verheugt den minister, dat zeer vele leden hulde brachten aan de weermacht voor de wijze waarop deze zich in de dagen van oorlogsspanning van haar taak heeft gekweten De minister vindt daarin aanlei ding zijn waardecrirug uit te spreken voor de plichtsvervulling, waarvan allen, die eind September en begin October 1938 bij Zee en Landmacht onder de wapenen wa ren" in die dagen blijk hebben gegeven, terwijl hij meent in het bijzonder in dit Terband te moeten noemen het korps Poli- tietroeoen en de Koninklijke Marechaussee. Het heefc ook hem tot voldoening ge stemd, dat in die dagen de burgerbevolking op ondubbelzinnige wijze haar sympathie Toor de weermacht heeft getoond. Met de eerder genoemde leden is de mi nister van oordeel dat de mobilisatie van troepen, welke betrokken zijn geweest bij de grensbeveiliging dan wel bij de lucht- Terdedieing en de kustverdediging inder- I daad een uitstekende proef is geweest, terwijl het in zijn voornemen ligt alle daar uit te trekken lessen terdege ter harte te nemen, waardoor thans nog gebleken la cunes zullen kunnen worden aangevuld en Uebleken fouten in de toekomst zullen kun_ hen worden vermeden. De versterking van de weermacht, een maal aanvaard zijnde, brengt in haar [consequentie onvermijdelijk stijging van de |cefensie-uitgaven mede, ook al worden deze Ito: het strikt noodzakelijke beperkt. I De verhooging van den gewonen dienst Iset f. 24.5 millioen is voor f. 19.7 millioen l*:i gevolg van factoren, buiten de exploi- It-iiekosten gelegen; voor verhooging dezer Ihatste blijft dus een bedrag van f.4.8 ülioen. Dat de offers ten behoeve der defen sie thans grooter zijn dan het geval zou eweest zijn als die defensie door aller- f lei oorzaken in het verleden niet onvol doende was verzorgd, kan aan de leden, die een opmerking in dezen geest maakten, geredelijk worden toegegeven. In geval van oorlog. Het ..mobiliseeren" in eigenlijken zin van het geheele volk in geval van oor log, zooals door eenige leden als nood zakelijk wordt gesteld ligt niet in de doeling. Wèl kan worden gezegd, dat bij een toekomstigen oorlog gebruik zal moeten worden gemaakt van alle krach ten in het volk die aan de nationale verdediging direct of indirect zullen kunnen medewerken. In dit opzicht vervult de economische er^industrieele verdedigingsvoorbereiding reeds een be langrijke rol. Grensbewaking. De Minister meent dat er geen, voldoende pond is voor het oordeel van verscheidene leden, dat het door de Regeering aanvaarde stelsel van grensbeveiliging niet aan het doel beantwoordt; niettemin is in onder- wek in hoever op grond van de opgedane ervaring, daarin wijzigingen dienen te wor_ den aangebracht. De permanente versterking alleen van de Oostgrens, door sommige leden voorgestaan. Wj, zooals ook door andere leden wordt gemerkt, in strijd zijn met de door ons land gevoerde zelfstandigheidspolitiek. Met dfi hier aan het woord zijnde andere leden de Minister overtuigd, dat het naar alle ^Jden aanleggen van permanente verster ken in den trant van de Fransche %inot-linie of de Duitsche Siegfied-linie onaanvaardbare financieele consequen ces zou leiden. Hetzelfde zou gelden voor breed defensief kanaal langs onze Penzen alsmede voor een centraal fort in Zuid-Limburg, dat ook overigens niet in het lader van de landsverdediging zou passen. .Wèl wordt nagegaan op welke wijze door uitbreiding van het aantal der reeds be gaande verdedigingsmiddelen de defensieve Pacht in het grensgebied ware te ver- Mogen. Omtrent pogingen tot fascistische be ïnvloeding van onze Marine kan de minis ter mededeelen, dat hij, zoo deze mochten Vorkomen, daartegen met kracht zal op deden. !n het genoemde artikel in het Augus- us-nummer van „Onze Vloot" heeft de ÏP nocl1 nationaal-sociaüstische be- ^nouwingen noch een nationaal-socialis- ^che terminologie vermogen te onderken. Nationaal Jongeren Verbond. Het is den Minister niet duidelijk welke difkenheden de leden °P hadden e betoogden, dat aan het Nationaal Jon- Jen Verbond bii gelegenheid van vlooi en' llerhaaldelijk de regeling van de jongst der gasten wordt overgelaten, tel Js slechts één vlootrevue bekend en die van 3 September j.l. Deze vloot- jjue had piaacs onder de auspiciën van U>mitë tot luisterrijke viering van het KoMn* re=eerin?s jubileum van H.M. de ,j{^pn ^n dit comité had de regeling van 1 ntvangst der gasten overgelaten aan jf- commissie, waarin behalve het Nat. .^r<?n Verbond, ook vertegenwoordigers l0^ Katholieke Jeugricentrale, den Gere dag was in handen resp. van den comman. dant van H. Ms. Tromp en van den com mandant der afdeeling mariniers te Rot terdam. Dat de regeling van het niet-militaire gedeelte der feestelijkheden aan genoemd comité werd overgelaten ligt voor de hand. Dienstweigeraars. Het is juist dat het voornemen be staat om het kamp voor dienstweige raars niet op het eiland Rozenburg te vestigen maar ln de provincie Drente (boschwachterijen Gieten-Borger) en om de leiding van dat kamp in handen te stellen van den minister van Sociale Zaken. Het overleg tusschen de minister van Sociale Zaken en van Defensie deswege gepleegd heeft bereids tot overeenstem ming geleid. De kosten aan de inrichting van dit kamp verbonden worden geraamd op f. 29.000, ter will de exploitatiekosten per man en per jaar zullen bedragen f. 625. Geestelijke verzorging. Inderdaad heeft de minister nog geen definitieve beslissing genomen omtrent de vraag in hoever wijzigingen dienen te wor den gebracht in het thans gevolgde stelsel der geestelijke verzorging. Wèl kan hij reeds thans verklaren, dat de door hem ter zake gevoerde besprekin gen hem hebben versterkt in zijn overtui ging welke hij een en ander maal in de Kamer heeft verdedigd dat de ambte lijke geestelijke verzorging der militairen, niet behoort tot de taak van de leger- predikanten en aalmoezeniers, maar deel uitmaakt van de roeping der kerken. De legerpredikanten en aalmoezeniers hebben een bemiddelende functie en aan hen is geen zielszorg in ambtelijken zin toevertrouwd. De werkzaamheden van de legerpredi kanten zijn zoodanig verdeeld, dat in de garnizoenen van het westelijk deel des lands een rechtzinnig en een vrijzinnig legerpredikant werken en evenzoo in de garnizoenen in het Oosten des lands ge legen. Materieel zeemacht. Naar aanleiding van de eerste termijnen, die od den kapitaaldienst zijn gebracht voor den aanbouw van een tweeden vervangen- den kruiser en een aantal lichtere schepen, is door vele leden twijfel geuit met betrek king tot de vraag of er bij de uitbreiding van de Marine wel van een bepaalden, vas ten opzet sprake is en of niet veeleer van jaar tot laar van nieuwe plannen zal blij ken. die telkenmale een verhooging van de aanvankelijk noodig geachte uitgaven zul len medebrengen. Met name is de vraag gesteld of de bedoelde kruiser inderdaad een vervangende zal zijn en of het oor spronkelijke aantal van drie dezer schepen wel zal worden gehandhaafd. De Minister vindt hierin aanleiding om het standpunt van de Regeering nog eens uiteen te zetten. De kruisersterkte is en blijft vastge steld op drie eenheden. Hoe overigens de vervroegde vervan ging een bewijs zou vormen voor het streven van de marineleiding om tot een grooter aantal kruisers te komen, vermag de Minister niet in te zien. Hij meent te mogen volstaan met er zij het ten overvloede op te wijzen, dat de Regeering en zij alleen ten deze de plannen en richtlijnen vaststelt en dat hierbij noch van een eigen politiek van een onder haar staande instantie, noch van eenigen invloed van een orgaan van een particuliere vereeniging sprake kan zijn. Daar dus de wijziging in de plannen voor den kruiserbouw geen verandering meebrengt van de vlootsterkte, die de Regeering als doel nastreeft, is dit ten aanzien van het kleine materieel zij het in geringe mate wèl het geval, zooals ook in de memorie van toelich ting is gezegd. Te dezen aanzien zijn door de gewijzigde verhoudingen op internationaal gebied sinds heu vorige jaar enkele vraagstukken opgeKomen of klemmender geworden, welke voorzieningen vereischen waaraan niet valt te ontkomen. Het betreft zooals in de Memorie van Toelichting werd uiteengezet in de eerste plaats de noodzaak om in be paalde omstandigheden een redelijke be scherming aan onzen invoer overzee te ver_ leenen, in de tweede plaats den eisch van verhoogde waakzaamheid in sommige dee- len van den Oost-Indischen archipel en in de derde plaats een verbetering van de brandstofvoorziening voor de varende vloot aldaar. Het mogelijk maken van den bouw van vliegtuigen in Indië zou schatten gelds kos ten en zou ons. in de periode van snellen vooruitgang waarin de vliegtechniek nog verkeert, toch niet anders dan tweede rangs-vliegtuigen leveren. Het aantal zeeverkenners, tevens bom menwerpers. wordt vermeerderd in het snelste tempo, dat bij de fabricage in de moederfabriek en in licentie-bouw te be reiken is. Kustverdediging. De minister deelt mede. dat voor de stra tegische beveiliging van onze kust een systeem is ontworpen voor de periode voor afgaande aan een mobilisatie, waarbij door samenwerking van zee- en landmacht een redelijke waarborg voor veiligheid wordt verkregen. Tf VapoRub EINDIGT vlug verkoudlwden r wrijf deze verdampende ft zalf °P keel. borst en rug. VlCKS Va-TRO-NOL VOORKOMT vele verkoudheden Een paar druppels in de ncus- «n bii het eerste mezen. 3164 (Ingez. Med.) Het vraagstuk van een doelmatige verbe tering van de haven van het Nieuwediep is in onderzoek. Materieel landmacht. Het bestelde infanteriegeschut komt ge leidelijk en regelmatig beschikbaar. De sedert het verschijnen van de memo rie van antwoord bij de begrooting voor het loopende dienstjaar bij de krijgsbedrij ven in Spanie en elders verkregen ervarin. gen wijzen er op, dat in den lichten vecht- wagen minder vertrouwen moet worden gesteld dan men aanvankelijk meende ie mogen aannemen Onder die omstandig heden wenscht de Minister, mede gelet op de zeer aanzienlijke kosten, welke de aan schaffing van vechtwagens met zich zou brengen, zijn aanvankelijk voornemen om tot aankooD van een aantal van dergelijke wagens over te gaan, voorshands in beraad te houden. Voor de geheele weermacht zijn thans voldoende gasmaskers aanwezig. De aan maak daarvan geschiedt in Nederland. De Minister rekent er op. dat in ongeveer drie tot vier jaren op afdoende wijze kan worden voorzien in de aanvulling van het korps beroepsofficieren, noodig in verband met de reorganisatie van de weerwacht. Het is niet uitgesloten, dat in 1939 aan een aantal capitulanten vergund zal wor den bii het beroepspersoneel over te gaan. Het ligt in het voornemen, mede ten einde aan de trage bevordering tegemoet te komen aan een aantal onderofficieren van de geneeskundige troepen werkzaam bii den geneeskundigen dienst in een gar nizoensplaats of bij een ambulancemaga zijn. den rang van sergeant-majoor te ver- leenen; reeds hebben enkele bevorderingen in dien zin plaats gevonden. Luchtverdediging. Het op 1 November opgerichte comman do luchtverdediging omvat den staf van het commando luchtverdediging, de lucht vaartbrigade, de brigade luchtdoelartillerie, het derde regiment genietroepen, het vrij willig landstormkorps luchtwachtdienst, terwijl voorts de commandanten van de luchtverdedigingskringen eveneens onder de bevelen van den commandant van de luchtverdediging zijn gesteld. Deze opper- officier heeft o.m. tot taak de samenwer king van de onder zijn bevelen gestelde staven en troepen te regelen. Het ligt in het voornemen de nieuwe militaire vliegvelden uitsluitend bin nen de vesting Holland aan te leggen. Het eenige civiele vliegveld, waarom trent met het oog op overneming door het departement van Defensie onderhandelin gen zijn gevoerd, was Waalhaven. Evenals met Ypenburg het geval was is van verdere onderhandelingen afgezien. Een besparing van eenige millioenen guldens zou door aankoop van de bovengenoemde vliegvel den geenszins zijn verkregen, trouwens Waalhaven is van te geringe afmetingen. Thans is opdracht verstrekt, behalve het vliegveld bij Bergen, nog twee nieu we vliegvelden aan te leggen; het be schikken over vier vliegvelden moet uit een oogpunt van doelmatige dislocatie als een minimum worden beschouwd. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NATIONALE BOND VAN BARMHARTIGHEID Woensdag 16 November zullen de Heilssolda ten langs de huizen komen om kleeding, schoe nen, dekens enz., ja van alles op te halen om uit te deelen onder onze arme stadgenooten. Door deze willen wij een beroep bij u doen Uw kasten enz. na te zien en klaar te zetten wat U voor dit doel wilt missen. Niet alle wijken en straten kunnen bewerkt worden op één dag. Zend U dan even een briefkaartje naar de Hooigracht Leger des Heils en wij zullen het laten halen. Wij hebben geen telefoon dus kunt U niet opbellen. Men lette er goed op aan wie U het geeft wat aan de afdeeling Hooigracht wordt gegeven blijft in Leiden, wat aan de papier afdeeling Wordt gegeven Oude Rijn gaat naar Den Haag. men geeft dus alleen kleeding af aan de afdeeling Hooigracht. Bij voorbaat hartelijk dank. Bevelvoerende Officier. A. J. HAK. Majoor. De gearresteerde Joden werden door de stad geleid en moesten spreekkoren vormen. In Vreden is men bezig met het afbreken der synagoge. «tv ?n Jeugdraad en de Oranje-Garde hadden. eJ Je=eerin2 der maritieme en militaire -ideelen van de gezamenlijke demon- 'e van marine en koopvaardij op dien (Van een GP.D.-redacfceur). In vrijwel alle steden en dorpen van Westfalen zijn de Joodsche ingezetenen in hechtenis genomen. Alleen de vrouwen, de kinderen beneden 18 jaar en de grijsaards zijn ongemoeid gelaten. Angstig zitten ze in hun vaak grootendeels vernielde huizen. Men was aan Nederlandse We zijde bevreesd, dat na de gebeurtenissen van Donderdag j.1. tal van Duitsche Israëlieten naar Ne derland zouden vluchten en deswege zijn extra maatregelen aan de grens genomen. De verwachte stroom van vluchtelingen is echter uitgebleven, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vindt in de arrestatie van de meeste mannelijke Joden. Wat er m Vreden gebeurde. Niet ver van Eibergen ligt het eeuwen oude stadje Vreden. Dicht staan daar de huizen bijeen in de smalle straten, welke ten deele nog een middeleeuwsch karakter dragen. Er wonen in Vreden naar verhou ding vrij veel Joden, o.w. een aantal win keliers en eenige veehandelaars. Zoover wij kunnen nagaan is nergens in het grensgebied tegen de Joden erger huis gehouden dan in Vreden. Alle Joodsche eigendommen zijn grootendeels vernield. Men heeft Donderdag getracht de synagoge in brand te steken, maar die poging is mis lukt, terwijl bovendien waakzaamheid met het oog op de omliggende perceelen ge- wenscht bleek. Thans is men in Vreden druk bezig de synagoge af te breken. Naar men ons in Vreden verzekerde, zal alles met den grond gelijk worden gemaakt. Men was met dit werk vandaag nog bezig, zoodat ondanks de verordening van Goebbels, dat geen ver dere vernielingen mochten plaats hebben, toch met verdere vernietiging van Jood- schen eigendom wordt voortgegaan. Overal in Vreden hangen groote paarse plakkaten van de Ortsgruppc der N.S.D.A.P. met het volgende op schrift: „Das Internationale Weltjudentum ermordet einen Deutschen Diplomaten In Paris Wir antwortcn und handeln". Deze laatste zin is met groote, vette letters gedrukt. Joden moesten spreekkoren vormen. Bij informatie in Vreden is ons gebleken, dat daar Donderdag de Joodsche ingezete nen onder gewapende begeleiding door ver_ schillende straten der stad werden geleid. Men heeft hen gedwongen spreekkoren te vormen, waarvan de tekst van te voren was gedecreteerd. Zoo was er een bij „Was soil man uns tun? Erschieszen?" Verder moesten de ongelukkigen verschil lende liederen zingen. Men verzekerde ons in Vreden, dat het gebeurde in het stadje een soort van openbare vermakelijkheid was geweest. Het bezit van Nederlandsche Joden in Duitschland. In een enkel geval zijn ook bezittingen van Nederlandsche Joden, die in Duitsch land wonen, ernstig beschadigd of ver nield. Zoo in de groote slagerij van den Nederlander Van Engel te Gronau. Ook in andere plaatsen zijn hier en daar eigen dommen van Nederlanders beschadigd. Naar wij vernemen hebben de betrokkenen zich tot- de Nederlandsche consuls gewend, die zich tot de betrokken instantie zal wenden, teneinde schadevergoeding te ver krijgen. Aangenomen mag worden, dat men aan Duitsche zijde reeds rekening houdt met het uitkeeren van deze schadevergoe ding. want men heeft in al deze gevallen de aangerichte schade nauwkeurig opge nomen. Een geval is ons bekend van een Neder lander, die een bedrag van eenige duizen den Marken in huis had. Dit geld is in be slag genomen. Deze inbeslagneming ge schiedde vanwege de stedelijke autoriteiten, die echter onmiddellijk een kwitantie af gaven. Het in beslag nemen van dit geld vond mede plaats om eventueel diefstal te voorkomen, daar in het betrokken huis alles vernield was. Verwacht kan worden, dat deze Nederlander zijn geld t.z.t. terug zal ontvangen. Wij hadden vanmiddag een kort onder houd met den Nederlandse hen vice-consul te Bentlieim, wien wij inlichtingen vroegen omtrent de schade, welke in zijn gebied aan Nederlandsche eigendommen was toege bracht. De consul antwoordde ons, dat geen enkel geval van vernieling te zijner kennis is gebracht. Wel was het hem bekend, dat in Sehüttorf de bezittingen van den Ne derlander Suiskind extra zijn beschermd. Er werd voor het huis van S. een politiepost neplaatst, teneinde eventueele vernieling tegen te gaan. Alleen was de bemiddeling van den vice- consul ingeroepen voor den Nederlander Cohen, een paardenslager te Nordhorn. die Donderdagmorgen in de vroegte was gear resteerd. De consul heeft zich onmiddellijk tot de autoriteiten gewend, waarop hem werd geantwoord, dat C. in „SchutzhafU" was ge nomen. Hij is echter des morgens na de be middeling van den consul direct op vrije voeten gesteld. Zich te weer gesteld. In enkele gevallen is het voorgekomen, dat Joden, wier huizen men binnendrong, zich te weer hebben* gesteld. Zoo het geval van Hugo Lebenstein uit de Merschstrasse in Epe. L., die zich met een mestvork had verdedigd, waarop hij tegen den grond werd geslagen. L. werd. met een dubbele schedel breuk naar het ziekenhuis gebracht. Het gerucht gaat thans in Epe. dat L. aan de gevolgen zou zijn overleden. Bevestiging van dit gerucht hebben wij echter niet kunnen verkrijgen. De een beweert, dat L. nog leeft, terwijl de ander verklaart, dat hij is ge storven. Het is gebleken, dat wanneer degenen, wier winkels en huizen men binnendrong, zich trachtten te verdedigen, de betrokke nen in de gedachte hebben verkeerd, dat het om hun leven was te doen. Zoo zijn ook enkele gevallen van mishandeling in Ahau voorgekomen, waarbij S. Gompertz bloedend werd verwond. De betrokkenen hebben ech ter onmiddellijk een dokter gehaald, die G. heeft verbonden. In sommige plaatsen schijnen de Joden te zijn weggevoerd naar een onbekende be stemming. De geruchten gaan, dat dit o.m. in Bentheim en Nordhorn is gebeurd; maar bevestiging was daar niet te krijgen. Men zegt, dat men onbekend is met het lot der aangehoudenen. In Bentheim heeft men zich tot vernie lingen bepaald. Branden zijn daar niet voorgekomen. Wel is in Legden een huis in brand gestoken en geheel vernield. Uit diverse plaatsen komen berichten over „grappen", welke men zich ten koste van de Joden heeft veroorloofd. Daar zijn men- schen in nachtgewaad de straat opgedre ven; een van hen heeft men, naar ons werd medegedeeld, met schoensmeer ingesmeerd en vervolgens achter op een motor door de stad gereden. Gebleken is ons, dat in geen enkele plaats in naburig Duitschland de Joden onge moeid zijn gelaten. Slechts in een heel enkel geval is de eigendom van Israëlieten niet beschadigd. In een naburige plaats kwam een aantal menschen bij een huizenblok, die inlichtingen vroegen over de woning van een Israëliet. Het bleek, dat deze groep be stond uit personen uit een andere stad. De betrokken plaats is n l. vrij klein en wan neer het inwoners waren geweest, zou men zeker met de woning van den gezochte op de hoogte zijn geweest. Een buurman ant woordde echter: „Hier wonen geen Joden" en daarop is men weer verder getrokken, waardoor het huis van den gezochte ge spaard bleef. (Nadruk verboden) Het blijkt ons, dat een andere brief van onzen correspondent ons niet heeft bereikt en dus blijkbaar is achtergehouden. Red. L. D. Maandag 28 dezer hopen onze stad genooten J. Nijssen en mej. G. van Es. wonende Leuvenstraat 33, het voorrecht hunner 50-jarige echtverbintenis te bele ven. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen, hetgeen bij den bruidegom ook wel blijkt uit het feit, dat hij tot voor enkele jaren, n.l. tot zijn 72ste jaar de dagelijksche werkzaamheden in het slagersbedrijf heeft kunnen verrichten, waarmede hij reeds op 13-jarigen leeftijd begon. De laatste 15 jaren was hij werk zaam in de vleeschwarenafdeeling van de firma Tieleman en Dros. Mogen voor het klasse echtpaar nog tal van goede jaren temidden van hun zes kinderen en 12 kleinkinderen zijn weg gelegd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9