13 AK KERTJES De Jodenvervolging in Duitschland Frankrijk's saneering „Gouden Koets Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 November 1938 Vierde Blad No. 24122 Groeiende verontwaardiging in Amerika Dantzig volgt het Rijk na De verontwaardiging in Amerika Rook iets goeds ...Rook: Seriemerk Vanaf 4 ct VOOR UurVöoide&t €igt vooi defyuuA IXKSL 12 £ÜZweJij\ e joden hebben het zoo slecht nog niet Een zware opgaaf Verdere beperking. Den joden is voorloopig verboden beurs en ie doen. De bedoeling van dezen jiaatregel is, een koersdaling te voorko ken, welke onvermijdelijk is. als de Joden jan aandeelen en obligaties op de markt terpen teneinde de van hen geeischte bij dragen te kunnen betalen. Een andere maatregel is de ontbinding van de Jood- sclre automobielclub. De rijksminister van onderwijs Rust beeft met dlrecten ingang bepaald, dat joden niet toegestaan is Duitsche scholen Ie bezoeken. Zij mogen voortaan nog slechts Joodsche scholen bezoeken. Voor ■uover dit nog niet mocht zijn geschied, mpeten alle thans nog een Duitsche school bezoekende Joodsche leerlingen direct wor den verwijderd. EEN ENGELSCHE STAP. Op vragen van Attlee en anderen heeft Chamberlain gistermiddag in het Lager huis geantwoord, dat hij ten zeerste be treurde. dat de persberichten over de ver volgingen der Joden in Duitschland in het slgemeen juist bleken te zijn. Niemand in Engeland zou den zinneloozen moord te Parijs goed willen praten, maar evenmin du Iemand de diepste sympathie en me delijden willen onthouden aan hen, die op joo verschrikkelijke wijze voor deze euvel daad hadden moeten boeten. De regeering had den Britschen zaak gelastigde te Berlijn opgedragen waar borgen te eischen voor de eigendom men van Engelsche Joden en schade vergoeding voor geval ook deze ver nield zouden zjjn en tevens had deze diplomaat opdracht gekregen op de meest besliste wijze te protesteeren tegen artikelen In de Duitsche pers in welke de namen van Britsche oud-mi nisters en parlementsleden in zakelijk verband met den aanslag te Parijs werden gebracht Op nadere vragen nopens onmiddellijke p voor de vervolgde Joden antwoordde premier, dat de vraag van toelating tot Engelsche koloniën nu in studie was bij internationale commissie. Op een andere vraag of er geen middel is om de Duitsche regeering te doen biij- n van den diepen afschuw van het En- lsche volk voor de vervolgingen van on- uldigen, antwoordde Chamberlain dat vele wegen waren, maar dat hij niet den ringsten twijfel had of de Duitsche re- ring zou dit reeds wel weten. Op de of de premier consultatie met pre- -entie Roosevelt beraamde, vroeg Cham- rlaln schriftelijke indiening van de vraag. Naar Reuter verneemt, is de Britsche kgelastigde te Berlijn bij zijn protest fiwezen naar het antwoord, dat door 'ksministers Goebbels 12 Nov. 1.1. gege- tn Is aan den correspondent van Reuter, ens een interview, waarin Goebbels zei- ..Wanneer dit werkelijk gebeurd is. «geen ik niet weet. dan keur ik dat niet "d en dan zal ik deze vergissing onmid- liijk doen ophelderen". De Danziger Vorposten schrijft, dat het „besluit van het Duitsche volk met het Jo dendom algemeen af te rekenen, ook het Duitsche Danzig insluit". Deze algemeenc afrekening moet er volgens het blad echter niet uit be staan, dat synagogen branden en ven sters rinkelen; veeleer zullen dc te nemen maatregelen worden bepaald door dc politieke leiding van Danzig. In géén geval zal Dantzig een toevlucht zijn voor Joodsche vluchtelingen, die te Berlijn, Praag of Warschau verdreven zijn; de grootmoedigheid van het nat!onaal-so- cialistische Danzig tegenover de Joden heeft thans volgens de Vorposten een einde En het was sinds 1933 zoo. dat ondanks het nationaal-socialistische regiem, de toe stroom der Joden aanhield en ondanks de anti-semietische „nazi-terreur" de Joden zich bij ons, aldus het blad. zoo gelukkig voelden, dat zij voortdurend in aantal toe namen. Wij willen thans niet alleen de ge- emigreerde Joden, doch allen, die bij ons rondloopen, kwijt raken. GEBREK AAN JOODSCHE ARTSEN. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" meldt aan zijn blad, dat tengevolge van de ar restatie van practisch alle Joodsche art sen te Berlijn er voor het grootste Jood sche ziekenhuis drie of vier dokters zijn overgebleven voor verscheidene honderden patiënten. Twee Joodsche klinieken met in het ge heel 100 bedden, hebben heelemaal geen dokters. Te Soden, nabij Frankfort a. d. Main, is een Joodsch ziekenhuis voor te ringlijders ontruimd. De patiënten zijn er uitgezet en moeten maar voor zichzelf zorgen. Voorts meldt dezelfde correspondent, dat hij van betrouwbare zijde vernomen heeft, dat 146 Joden dood geslagen zijn in het concentratiekamp van Buchenwwid, tus- schen de massa-arrestaties van Juni en half Augustus. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft, den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, Hugh Wildon, naar Washing ton ontboden om rapport uit te bren gen en geraadpleegd te worden. Dit be- teekent geen verbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen de Ver- eenigdc Staten en Duitschland, doch in welingelichte kringen wijst men er op, dat dit een ongewoon gebaar is in zeer ongewone omstandigheden. In diplomatieke kringen is men van oor deel. dat dit feit gelijk staat met een waar schuwing. die ten doel heeft Duitschland te doen begrijpen, dat de behandeling der Duitsche joden de betrekkingen tusschen de beide landen in gevaar dreigt te bren gen. Men weet nog niet wanneer Wilson uit Berlijn zal vertrekken en hoe lang hij in de Vereenigde Staten zal blijven. De „New York Herald Tribune'' zegt dat deze maatregel „overal in het land toege juicht zal worden". In naam. zoo schrijft GEBR. VAN BEST - VALKENSWAARD 1861 (Ingez. Med.) het blad, zal Wilson terugkeeren „voor consultatie", in feite echter is zijn ont bieding zóó ongebruikelijk, dat het alleen maar kan worden uitgelegd als een te rechtwijzing van de Duitsche regeering. Het beteekent natuurlijk niet. aldus het blad, dat de diplomatieke betrekkingen met Duitschland worden afgebroken, hetgeen normaal zou worden beschouwd als de voorbode van een oorlog. Doch het tijd stip en de wijze waarop Wilson ontboden is, laten er geen twijfel over bestaan, dat het hier niet een normale thuisreis van een ambassadeur betreft, aldus meent het blad. Overal in het land gaan de Ameri kanen door met over de radio en op an dere wijze het anti-semietisme in Duitsch land krachtig te veroordeelen. De correspondent van de New York Ti mes te Washington zegt, dat technisch niet van een terugroepen van den ambas sadeur te Berlijn kan worden gesproken, doch dat het in feite wel zoo moet wor den gezien. Het is evenwel duidelijk, dat, als de tegenwoordige toestand zou voort duren, zeer wel zou kunnen worden over wogen, Wilson voor onbepaalden tijd hier te houden, hetgeen, zoo voegt het blad er aan toe, gelijk zou staan met een terug roepen van den ambassadeur als een tee- ken van misnoegdheid. Tot de vooraanstaande figuren, die gis tel avond voor de radio hun stem verhe ven hebben tegen de anti-semietische maatregelen in Duitschland behooren de minister van binnenlandsche zaken Ickes. die protesteerde tegen de „aantasting van de beschavingoud-president Hoover, de vroegere candidaat voor het presidentschap Landon, en de methodistische bisschop mr. Erwin Hughes. Bij de aankomst van het mailschip Bre men hebben zich anti-nationaal-socialis- tische betoogingen voorgedaan. Betoogers liepen met spandoeken met teksten als „Houdt de Duitsche mailschepen buiten de haven van New York" of „Een embargo up den handel met Hitier". In sommige Amerikaansche kringen bestudeert; men op het oogenblik de mogelijkheid tot verscherping van den boycott van Duitsche goederen, die thans op krachtdadige wijze wordt toe gepast. .Het is zeer waarschijnlijk, dat de maat regelen, die overwogen worden, de Ameri kaansche markt zullen sluiten voor die pro ducten, die er nog in zouden slaeen aldaar door te dringen. Zoo heeft de burgemees ter van New York verklaard, maatregelen te bestudeeren, teneinde zoo noodig den aankoop van Duitsche producten te kun nen verbieden. Verder hebben zoowel La- guardia, de burgemeester van New York als de financieele commissie van den New New-Yorkschen gemeenteraad president Roosevelt verzocht zijn veroordeeling en af- Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat tegenwoordig 13 "AKKERTJES". Voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in hui» bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies- Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Ze helpen snel en zeker i 3162 (Ingez. Med.) John Lewis heeft in zwi openingsrede van de eerste conventie wan het comité voor industrieele organisatie te Pittsburgh Hitler een woedenden en bloeddorstiger! wolf genoemd en verklaard dat de leden van het C.I.O. de regeering zullen steunen, indien deze tegen de jongste wreedheden protesteert. Groote hoeveelheden petitionnementen en brieven worden op het Witte Huis en ook op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. In sommige wordt ver breking der diplomatieke betrekkingen met schuw uit te spreken over de anti-semie- I Duitschland verlangd, andere vragen zelfs Oüdcr het opschrift „Hoe leven de Joden Duitschland?" houdt de „Angriff" zich u? met de maatregelen tegen de Jood- te bevolking. Het blad schrijft o. m.: Het bedrag der boete, die den Joden is gelegd, maakt op het eerste gezicht den 'aruk, een groot bedrag te zijn. Daarbij 't echter worden opgemerkt, dat in tschland ongeveer 700.000 Joden in den j van de wetten van Neurenberg leven. :arbij komen nog anderhalf millioen men sa van gemengd ras. Als men het ver en dezer personen op acht milliard 4rk begToot. is dat niet te hoog geschat. Sedert 1933 zijn ongeveer 180.000 Joden eèmigreerd. In de groote steden is het Jcentage Joden echter nauwelijks ver- uderd. Weenen staat aan de spits met dan volgen Frankfort aan de Main 4.7 en Berlijn met 3.T/V voor de Joden in Duitschland bestaat eeu gedwongen organisatie. De Joden zijn leer lid van ontelbare vereenigingen, vereenigd zijn ln de rijksvertegenwoor- tog der Joden. Er zijn z.g. Mozaïsche 'meenten. Zionistische vereenigingen. °™ehe cultuurvcreenigingen. enz. ®e nationaal-socialistische staat heeft de Mr^aarden voor een eigen cultureel le- ln der Joden geschapen. De cultuurbond «dijn heeft een eigen theater. In Ham er? rijn een tooneelgroep voor West- en ivoor Zuid-Duitschland, die op tournee 1,1 °m voor Joden op te treden. In drie f°EP bezitten de Joden een eigen sym- "mc-orkest.. De Joodsche vereenigingen „«bikken over zalen, waarin films over emigratie, films over Palestina en se- b 1938 ook andere films vertoond wor- Deze voorstellingen kunnen ook thans na de afkondiging der nieuwe Jodcn- 'tfn. ongehinderd voortgang vinden". wr het gevoel van het Duitsche volk, e rirvolgt het blad. is natuurlijk slechts "Plossing van het Joodsche vraag- mo?elijk: de emigratie. Het is waar, t °e emigratiemogelijkheden aanzien- „„'rro'nderd zijn, doordat de andere ai n ,'ot'en n'e' wensahen op te ne- b' .L, J°den kunnen ongestoord ln ..'«bjand leven, als hun rasgenooten In «itenland geen Duitsche vergeldings- "o'en noodig maken. tische aanvallen in Duitschland. I nog radicalere maatregelen. (Van onzen Parijschen correspondent) „Veel vrienden zal ik hiermee niet win nen" besloot de heer Paul Reynaud het onderhoud, dat hij na zijn rede tot het Fransche volk aan de pers had toegen staan. En inderdaad, de maatregelen door den minister van Financiën voorgesteld en door de regeering goedgekeurd, zijn niet van dien aard om veel enthousiasme op te wekken. Een zware rekening is het, die voor al de fouten der voorgaande jaren betaald moet worden, een rekening, waar voor iedereen, rijk en arm zonder uitzon dering. zijn deel zal moeten bijdragen. Elke onbevooroordeelde luisteraar, die naar de radiorede van Paul Reynaud ge luisterd heeft, zal moeten erkennen, dat de minister van Financiën bij het opma ken der balans van Frankrijk en bij het zoeken der middelen om deze weer in even wicht te brengen, geen goedkoope popula riteit gezocht heeft. Oprechtheid is overi gens een eigenschap, die hem zelfs door zijn verbitterdste tegenstanders nooit ont zegd is en van zijn groote competentie op financieel gebied heeft hij tallooze bewij zen gegeven. Vrijwel de eenige was hij, die de devaluatie van den frank voorstond en deze ook openlijk verdedigde, toen vrijwel heel Frankrijk een verdere muntontwaar- ding met gemeende, hier en daar ook met gefingeerde verontwaardiging afwees. De (eiten hebben hem echter in het gelijk ge steld en van zelf dringt de vraag zich op: zal hij ook nu juist gezien hebben? In ieder geval heeft hij met bewonde renswaardige oprechtheid den meer dan ireurigen financieelen en economischen toestand van Frankrijk bloot gelegd. Sinds acht jaren reeds glijdt Frankrijk af naar een financieelen afgrond en naarmate de jaren voorbijgingen, werd de toestand ern stiger en ernstiger, zoodgt op het oogen blik, zooals de heer Reynaud het uitdrukte. Frankrijk als op een met zeep besmeerde piank naar een volkomen bankroet afgleed. Een bewijs? Niet minder dan 60 milliard zou het volgend jaar geleend moeten wor den om aan al de uitgaven het hoofd te kunnen bieden! Op alle gebied is de laat ste acht jaren Frankrijk achteruitgegaan, er wordt minder geproduceerd, er wordt minder uitgevoerd, de handelsvloot is in enkele Jaren tijds van de vierde naar de achtste plaats in de wereldrangorde afge zakt, huizen worden bijna niet meer ge bouwd. een groot deel van het spoorweg- materiaal ligt stil. En dat, terwijl in alle omringende landen de economische activi teit met sprongen omhoog gegaan is! Frankrijk heeft geleefd als het rijke-lui's- zoontje, dat niets uitvoerde en slechts op zijn kapitaal teerde. Doch dat is uit, verklaarde de heer Rey naud met kracht, er moet gewerkt worden en de tijd der weken met 2 Zondagen is Frankrijk's toestand niet opgeklaard wor den: er moet ook bezuinigd worden en er moet meer worden opgebracht. En voor al les moeten allen eendrachtig de handen ineen slaaner moet eenheid heerschen en vertrouwen om de voorgestelde plannen vruchten te laten dragen. Daartoe is een reeks maatregele uit gevaardigd. die men gevoeglijk in drie hoofdstukken kan onderverdeelenfiscale maatregelen, bezuinigingen en maatrege len om de economische activiteit te stimu- leeren. We zullen ons niet verdiepen in een gedetailleerde uiteenzetting van alle decreten 32 in getal die in het staats blad zijn verschenen en die met nog een zeker aantal andere zullen vervolledigd worden, doch slechts enkele der belang rijkste punten aanraken. Op de eerste plaats de fiscale maatrege len, waardoor ieder zonder uitzondering getroffen wordt, hetzij door verhooging der indirecte belastingen op allerlei artikelen, die voor rijk en arm noodzakelijk zijn, het zij door een aanzienlijke verzwaring der directe belastingen met natuurlijk een progressieve schaal. Als uitzonderingsmaat regel komt hier nog bi] een belasting van 2% op alle salarissen, zoowel van de amb tenaren als van de particuliere werkne mers zonder aftrek, zooals dat bij de mees te belastingen het geval is. van een be paalde som voor het noodzakelijk levens onderhoud. De toch al zware belastingen ln Frankrijk worden hiermede tot een punt opgevoerd, dat vrijwel zeker niet overschre den zal kunnen worden. Wat de bezuini gingen betreft, de Staat moet, aldus Paul Reynaud, het voorbeeld geven en niet alle spaarpenningen der burgers opslokken. En dus voorloopig geen leeningen meer, die tegen een steeds hooger percent uitgege ven de vroeger uitgegeven staatsfondsen doen dalen en het geld onttrekken aan de particuliere bedrijven, die dergelijke hooge rentelasten niet kunnen opbrengen. In krimping ook der groote werken, die door den Staat ondernomen werden: aanleg van wegen, electrlciteitsvoorziening op het platteland, etc. en vooral bezuiniging op de spoorwegen, die groote slok-op, waar van de jaarlijksche milliarden deficit prac tisch voor rekening van de Staat kwamen. Hoe op die spoorwegen bezuinigd zal wor den? Door afvloeiing o.a. gedurende het volgende jaar van niet minder dan 40.000 spoorwegbeambten en -arbeiders. Zullen echter al die spoorwegmannen, al die ar beiders. die door de inkrimping der groote staatswerken vrij komen, niet het onrust barend stijgende leger der werkloozen gaan versterken? vraagt men zich onwillekeu rig af. Neen, antwoordt de minister van Financiën, die zullen te werk gesteld wor den bij de particuliere bedrijven, bij de luchtvaartindustrie en al die andere be drijven, die tengevolge der economische voorbij. Met werken alleen kan echter maatregelen grooter activiteit zullen kun nen ontplooien. Welke die maatregelen zijn? De voornaamste zijn die. welke een soepeler toepassing der huidig bestaande sociale wetten waarborgen. Op de allereer- „te plaats verruiming van den arbeidstijd, ofschoon het principe van de 40-urige ar beidsweek bewaard is gebleven. Doch door het ruim toestaan van overuren tegen een loon, dat niet meer prohibitief is. zal in de praktijk 45, 48 en zelfs 50 uur gewerkt kunnen worden, terwijl strenge sancties genomen zullen kunnen worden tegen de genen. die weigeren overuren te verrichten in de fabrieken, die voor de landsverdedi ging werken. Tenslotte wordt door enkele decreten een einde gemaakt aan den wan toestand. die ontstond, wanneer een der beide partijen en tot nu toe is dit her haaldelijk het geval geweest met de arbei dersorganisaties de uitspraken der ver plichte arbitrage niet aanvaardde en er lustig op los staakte, terwijl aan de bui- tenlandsche arbeiders die dikwijls dc rad draaiers bleken te zijn. het stemrecht voor de aanwijzing der arbeidersgedelegeerden etc. is ontnomen. Als pleister op al deze pijnlijke wonden zullen de tractementen der rijksambtena ren lichtelijk verhoogd worden en zal een begin van uitvoering worden gegeven aan de zoo lang door de arbeiders gevraagde ouderdomsverzekering. In korte lijnen zijn dit de hoofdtrekken der door de regeering uitgevaardigde de creten, doch vanzelfsprekend moet niet verwacht worden, dat oogenblikkelijk gun stige resultaten hiervan waar te nemen zullen zijn. Een crisis van acht jaren wordt niet in acht dagen opgelost, verklaarde de heer Reynaud zeer terecht en hij vraagt dan ook een tijd van drie jaar om de vol ledige uitwerking ervan te kunnen waar borgen. Doch en nu komt de groote vraag zal de politiek de regeering-Daladier drie jaar den tijd gunnen? Reeds nu wordt een sterke oppositie tegen deze plannen waar neembaar en vanzelfsprekend voeren de socialisten en vooral de communisten hier het hooge woord Men beschuldigt de regee ring ervan de arbeidersklasse de rekening t« laten betalen zonder zich te herinneren, dat juist de volksfrontregeeringen de zaken hopeloos in de war hebben gestuurd en zonder te wijzen op de offers, die eveneens van de bezittende klasse gevraagd wor den. De politiek heeft onmiddellijk zich meester gemaakt van de herstelplannen om een actie tegen de regeering te voeren en nu zal het aankomen op de mate van ener gie. die de heer Daladfer zal willen en dur ven toonen, om het welslagen of het vol komen fiasco ervan te waarborgen. Wan neer de minister-president ztin woorden van Marseille in daden zal omzetten en met onwrikbare wilskracht de uitvoering van het herstelplan zal doorzetten, kan hij rekenen op den steun van het grootste deel van het Fransche volk, dat niets liever vraagt dan eendrachtige samenwerking om Frankrijk tegen te houden op den rand van den afgrond. Mocht hij echter slechts een duimbreed wijken voor de eischen van uiterst links, dan is hij zijn crediet kwijt bij de rechterzijde en zal ook dit herstel plan gerangschikt kunnen worden onder de categorie der schoone wenschen waar aan Frankrijk zoo rijk is. En dan? Dan zal de ellende niet te overzien zijn. (Nadruk verboden) Kon. Ned. Stoomb. Mg FLORA. 12 Nov. v. New York n. W. Indie; LUNA, uitr.. was 13 Nov. 2.05 u. n.m. 150 mijlen Z.W. van Lands End MIDAS. 13 Nov. v. Curacao n. Mara- caibo MEDEO, 9 Nov. v. Curagao n. Mara- caibo DIDO. 7 Nov. v. Curagao n Mara- caibo STRABO. 14 Nov. v. Christobal te Curagao HELDER, 14 Nov. v. Izmir n. Amsterdam AURORA. 14 Nov. v. Lissabon te Setubal ARIADNE. 14 Nov. v. Tripolis n. Famagusta MARS, 14 Nov. v. Savona n. Palermo MEROPE. 14 Nov. n.m. 12.45 u. van Amsterdam te Hamburg STELLA, n. Hamburg, was 14 Nov. 12 u. 's middags 120 mijlen Z.W. van Ouessant BOSKOOP, uitreis. 13 Nov. te Cristobal HERMES. 14 Nov. v. Algiers n. Patras. Rott. Llovd GAROET. 12 Nov. v. Batavia n. Rotterdam BLITAR. uitreis, 14 Nov. te Belawan TOSARI. thuisreis, pass. 12 Nov. Pantellaria. Mg. Oceaan MELAMPUS, 12 Nov. v. Batavia n. Amsterdam. Holland-Afrika Lijn SPRINGFONTEIN. 13 Nov. n.m.* 10 u. van Port Soudan n. Suez. Mij. Nederland SALEIER. thuisreis, 14 Nov. te Marseille BINTANG. uitreis. 14 Nov. to Tjilatjap TAJANDOEN. 13 Nov. v Ham burg te Batavia. Java-New York L(jn TABIAN, 14 Nov. v. New York te Belawan. Diverse Stoomvaartberichten NIEUWLAND, 14 Nov. v. Rotterdam te Grangemouth SCHOKLAND. Antwerpen n. de Tyne, pass. 13 Nov. Vlissmgen WICKENBURG, Ant werpen n. Guernsey, pass. 13 Nov. Vlissingen SLIEDRECHT, Preston n. Abadan, pass. 12 Nov. Perim EEM. 12 Nov. v. Uleaborg n. Rotterdam LINGE. Rochefort n. Makslahti, pass. 13 Nov. Holtenau MOORDRECHT, Curagao n. Rotterdam, pass. 12 Nov. Flores: wordt 20 Nov. te Rotterdam verw. VECHT, Rotterdam n. Rafso. pass. 12 Nov. Bruns- buttel SCHIE, Rotterdam n. Libreville, pass. 12 Nov. Ouessant TIBA, 12 Nov. v. B. Aires n. Rosario WINTERSWIJK. 12 Nov. V. Uleaborg n. Zaandam LEKHAVEN, 12 Nov. v. Villa Constitucion te Santos KATWIJK. 11 Nov. v. Koivisto n. Zaandam MARK. Rotterdam n. Yxpilla, pass. 13 Nov. Holtenau STOLWIJK 12 Nov van Bilbao n. Rotterdam KEILEHAVEN 12 Nov. v. Port Gentil te Libreville KATEN- DRECHT. 12 Nov. v. Avonmouth te Preston WAALHAVEN. 13 Nov. v. Rotterdam te Boma BOEKELO. 13 Nov. v. San Juan n. Sas van Gent WALENBURGH. 13 Nov v. Rotterdam te Middlesbro ERINNA. n. Pe- rama, pass. 12 Nov. Madeira MAJA, n. St. Kitts v.o., was 12 Nov. 4.10 u. n.m. 80 mijlen Z. v. Lands End. (35) De jaloersche echtgenoot gaat met zijn vrouw inkoopen doen!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13