BINNENLAND Autobusondernemers vragen „één lijn" te trekken LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 November 1938 Derde Blad No. 24116 Gouden Echtvereeniging te Alphen 79sfe Jaargang Vergadering in Den Haag Uit Ned. Oost-Indië De nieuwe burgemeester van Lisse Het echtpaar Pieters—van Schaik Dagbladreclame is niet te vervangen Vrijz. Democr. longeren organisatie. Herdenkingsbijeenkomst te Utrecht. Met groote opgewektheid heeft de Vrij zinnig democratische Jongeren organisatie te Utrecht haar 15-jarig bestaan herdacht. Des middags werd in den foyer van Tivoli een zeer druk bezochte receptie ge houden. Deputaties van diverse jeugdorganisaties boden het bestuur der V.D.J.B. haar harte lijke gelukwenschen aan. Aanwezig waren o.m. vertegenwoordigers van den Bond van sociaal democratische studenten clubs, van de Arbeiders jeugd centrale, van de Chr. Historische jongeren organisatie, van de Vrijzinnig Chr. jeugd- centra'.e, van den Bond van jong-liberalen, van de federatie Utrecht van den Vrijzin nig democratischen bond, en van de stu denten commissie „Volkseenheid". Er waren bloemen van de Vrijzinnig Chr. jeugdcentrale, den bond van sociaal demo cratische studentenclubs, den bond van jongliberalen, de afdeeling van de V.D.J.B terwijl felicitatletclegrammen waren inge komen van het secretariaat van de inter nationale unie van Jong-radicalen, -demo craten en -liberalen, alsmede vele brieven. De heer D. J. A. van Geluk, voorzitter der V.D.J.Bsprak een welkomstwoord. Namens het hoofdbestuur van den vrij zinnig democratischen bond voerde het woord mr. L. G van Dam. die een enve loppe met inhoud overhandigde. Voorts werd o.m. nog gesproken door de heeren D Roemers, W. Thomassen en S. Zandstra. De laatste overhandigde aan den heer van Geluk een nieuwen voorzitters hamer. Later op den middag kwam ook mr. A. M. Joekes het bestuur gelukwenschen. Namens de V.D.J.B. werd mr. Joekes een lamp aangeboden, een stoffelijk blijk van dank voor hetgeen hij als adviseur van de organisatie heeft gedaan. Des avonds werd een feestelijke herden kingsbijeenkomst gehouden in de met af- ueelingsvlaggen versierde groote zaal van Tivoli. Het nieuwe model veldjas bij het leger. Die met omgeslagen revers en shirt voldoet niet. Naar wij vernemen aldus het „Vad." ls het zeer onwaarschijnlijk, dat de bij het leger beproefd wordende veldjas met re vers. waaronder een shirt met das moet ïorden gedragen, zal worden ingevoerd. Uit rapporten der troepencommandanten I 'c zake is gebleken, dat een groot bezwaar I r?a deze tenue is, dat shirt en das spoedig ontoonbaar worden. In dat geval krijgt deze uniform een dergelijk onooglijk aanzien, dat het beter lijkt haar niet in te voeren. De meeste kans op invoering heeft de veldjas, ongeveer ingericht als de tegenwoordige, doch voorzien van een lagen, iets opstaanden omliggenden kraag en opgenaaide zakken. Dat de kraag nog niet geheel heeft vol daan. moet meer aan het kleermakerswerk, dan aan het model van den kraag zelf wor den toegeschreven. Beproefd waren name lijk vermaakte tegenwoordige veldjassen. Inplaats van daarop een geheel nieuwen kraag te zetten, nauwkeurig in overeen stemming met het in te voeren model was de oude kraag, eenigszins in dien geest veran derd. wat tot gevolg had. dat deze vre- maakte kraag nog warmer om den hals zat dan de vroegere. Wordt de veldjas met lagen, iets op staanden omliggenden kraag ingevoerd, hetgeen waarschijnlijk is, dan komen de ingenaaide biezen van verschillende kleur als ondervakken te vervallen. Niet slechts maakt het de jas goedkoo- per. wanneer geen biezen behoeven te wor den ingenaaid en dus met één model kan worden volstaan, maar bovendien is ge bleken. dat de bies als onderscheidings teken te weinig in het oog springt. Het ligt in de bedoeling de bies door een patje op de kraagpunt in de kleur van het be seffende wapen of dienstvak te vervangen. Op dit patje wordt dan het distinctief aan gebracht. ..LOONSTELSEL" IN PLAATS VAN „FOOIENSTELSEL" GEVRAAGD. Sociale wenschen hotel-, café- en restaurantpersoneel. In verband met het in de memorie van antwoord inzake de rij ksbegrooting voor 1939 door de regeering aangekondigde voornemen om tot verlazing van lasten te geraken, heeft- het hoofdbestuur van den Ned. R..K bond van hotel- café- en restaurantgeëmployeerden ..St. Antonius" zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Adressant zegt. dat bij doorvoe ring der thans voorgestelde verlagingen oncmstootelijk vaststaat de economische mogelijkheid om te komen tot opheffing der werkloosheid in dit bedrijf door toe- Pa'sing van sociale maatregelen als: a. verkorting van den werktijd tot het aantal uren als bepaald in de arbeidswet 1919; b. invoering van den wekelijkschen vrijen dag. welke thans nog slechts in 75 Pet. der bedrijven wordt gegeven; c. toepassing der arbeidswet ook voor pensions d. invoering van vacantieregelingen. Daarnaast acht adr. het mogelijk dat het tot op heden nog ongeregeld fooienstelsel als „loonstelsel" wordt geordend; a- dooi wettelijke bepalingen voor een grondloon b garantiebepalingen voor bet minimum inkomen. Adressant verzoekt de Kamer ertoe te billen medewerken dat de door de regee- ring voorgestelde lastenverlaging voor dit bedrijf doorgevoerd kan worden en dat °°k de zoo broodnoodige sociale wenschen van het personeel tot stand mogen komen. Een spaarzaam volk. Overzicht der spaarbanken in 1937. Het Centraal Bureau voor de Statistiek hoeft weder de jaarlijksche statistiek der spaar- en leenbanken bewerkt, een ma terie, waarover in 1879 voor de eerste maal gegevens werden gepubliceerd. Dat de Ne derlanders een spaarzaam volk zijn, blijkt wel uit de enorme bedragen, welke aan de spaarbanken worden toevertrouwd. Het saldo-tegoed bij de Rijkspostspaarbank en 281 bijzondere spaarbanken bedroeg in 1937 f. 1.157.429.000 Het saldo-tegoed bij de 1900 boerenleenbanken beiiep bovendien nog ongeveer f. 475.208.000. Het aantal boekjes in omloop bij de R. P. S en de bijzondere spaarbanken bedroeg 3.614.978 stuks. Het gemiddelde saldo-tegoed per boekje bedroeg einde 1937 f. 319 tegen f. 295 einde 1936 2.788.038 maal werd in 1937 een in lage geplaatst op een boekje van de Rijks- spostspaarbank en 3.805 188 maal op een boekje van een van de bijzondere 259 spaarbanken welke hierover gegevens ver strekten. Het gemiddelde bedrag dezer in lagen steeg bli de Rijksspostspaarbank van f. 68.26 in 1936 op f. 78.18 in 1937 en bij de bijzondere spaarbanken van f. 60.52 in 1936 op f. 71.46 in '37. De belangrijke vermeerdering van de spaargelden kan niet uitsluitend worden toegeschreven aan toenemenden spaarzin en spaarmogelijkheid, maar komt gedeel telijk voor rekening van deposanten. De daling van den algemeenen rentestand toch doet velen kapitaalverlies vreezen bij toekomstige realisatie van de door hen ge kochte obligaties en pandbrieven. De spaarbanken bieden voor deze gelden een veiliger onderkomen. In veie gevallen heb ben de bijzondere spaarbanken zich met succes te weer gesteld tegen deze minder gewenschte gelden met deposito-karakter, maar uit den aard der zaak is het niet mogelijk geheel afdoende maatregelen te treffen. Ook wat de beleggingen betreft, hebben de spaarbanken de gevolgen ondervonden van de algemeene rente-daling. Het totale bedrag der beleggingen van de Rijks postspaarbank bedroeg in 1937 circa f. 718.444.000 en van de bijzondere spaar banken circa f. 622.860.000. De van de beleggingen gekweekte ren ten toonden een dalend percentage; bij de Rijkspostspaarbank in de jaren 1935, 1936 en 1937 resp. 3.8. 3.6 en 3.5, voor de particuliere spaarbanken bedragen deze percentages in dezelfde jaren 4.2, 4.1 en 3.7. Bovenstaande percentages verklaren dui delijk het verschijnsel, dat in 1937 was waar te nemen en dat zich in 1938 heeft voortgezet, n.l. het verlagen van de rente aan inleggers vergoed door de particuliere spaarbanken, een verschijnsel, dat zich vooral bij de groote spaarbanken heeft voorgedaan. (N. R. Crt.i GASDICHTE KLEEDING VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Binnenkort aanmaak op groote schaal. Op de stand van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen Hembrug, op de Luchtbeschermingsten toonstelling Lubeta te Amsterdam, is een pak tentoongesteld, dat gemaakt wordt om bescherming te bieden aan strijdgassen, in het bijzonder aan het zoo gevaarlijke mosterdgas. Deze pakken, die binnenkort op groote schaal zullen worden aangemaakt, zijn ver vaardigd uit een speciale stof door een fa briek te Veenendaal, in samenwerking met den Rijksrubberdienst te Delft en het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen. Binnenkort wordt een wijziging van een desbetreffend Koninklijk Besluit verwacht, waardoor gasdichte kleeding geheel voldoet aan de voorschriften voor gebruik door ge meenten en particulieren. De stof kan ten minste vijf malen wor den gebruikt. Het ontsmetten geschiedt door uitkoken in water. Zoo beteekent deze kleeding een belangrijke aanwinst voor den luchtbeschermingsdienst hier te lande. „Hola. WET OP HET NEDERLANDERSCHAP. Onderzoek bli naturalisatie. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot nadere wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezeten schap zegt de Minister van Justitie, dat het hem tot voldoening stemt, dat men zich vrij algemeen met het onderhavige wets- ontwerp kan vereenigen. De leden, die. met het oog op een zekere hardheid, welke voor .kleine luiden" ge legen kan ziin in het inhouden in geval van afwijzing van 35 procent van de voor naturalisatie verschuldigde som. de vraag stellen of het niet mogelijk is van tevoren inlichtingen te verstrekken omtrent de geringe kansen van inwilliging, hebben te recht aan de vraag de beperkende opmer king verbonden .althans in die gevailen. waarin al zeer spoedig blijkt, dat een aan vraag zou moeten worden afgewezen". Zonder dit voorbehoud zouden toch weer allerlei administratieve bemoeiingen geheel kosteloos moeten worden verricht, hetgeen de in het wetsontwerp vervatte regeling juist beoogt tegen te gaan. Een prognose omtrent, de kansen op inwilliging is echter alleen dan zeer spoedig en zonder nader onderzoek te stellen, wanneer uit de aan vrage zelf zou blijken, dat niet is voldaan aan een deT bii de wet gestelde minimum- eischen. Maar dit geval zal zich Dractisch wei niet of vriiwel nooit voordoen. Overi gens is steeds een nader onderzoek noodig. WETSONTWERP INGETROKKEN. De wijziging van de Pensioenwet voor spoorwegambtenaren. De Minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer, mede namens zijn ambt- genooten van binnenlandsche zaken en van financiën medegedeeld, dat het bii Ko ninklijke boodschap van 13 April 1938 aan geboden wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 is ingetrokken. In verband met de steeds scherper wor dende maatregelen tegen de busdiensten, welke zonder concessie geëxploiteerd wor den, belegde het comité van aotie, waarin vrijwel alle exploitanten zijn opgenomen, gistermiddag in restaurant „Astoria" te Den Haag, onder voorait/tterschap van den heer J. C. H. Stoop, een vergadering. Hoewel het standpunt van de onderne mers voldoende bekend mag geacht worden, zullen binnenkort te 's-Gravenhage, Rot terdam, Amsterdam. Haarlem en Arnhem groote openbare vergaderingen worden be legd, waarop de heer F. de Mos het woord zal voeren. De vergadering in Den Haag wordt Vrijdag a.s. gehouden op een nader te bepalen plaats. Tevoren zullen bussen van verschillende exploitanten door de steden rijden en het publiek door middel van pamfletten aan sporen deze vergaderingen te bezoeken, terwijl tevens gelegenheid wordt geboden de petitionnementen te teekenen. De heer Stoop bracht ter kennis van de vergadering op welke wijze het comité van actie tot nu toe is te werk gegaan. Men vroeg allereerst een audiëntie aan bij den minister van justitie, die evenwel ant woordde, dat de ondernemers zich schrifte lijk of mondeling konden wenden tot den procureur-generaal van het Amsterdamsöhe gerechtshof, mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten. Bij dit- onderhoud gaven de ondernemers der busdiensten uitdrukking aan hun ontevredenheid over de politie maatregelen, tegen hen genomen. De pro cureur-generaal zou deze grieven aan den minister overbrengen en hem mededeeien, dat de ondernemers gaarne zouden zien. dat er één lijn in alle geschillen getrokken werd. Hierop volgde het ministerieele verbod van de diensten van de firma Sommeling op Amsterdam. Op een verzoek om een onderhoud met de directie der Nedertandsche spoorwegen, werd geantwoord, dat de spoorwegen het juridisch onjuist oordeelen, wanneer er overleg zou worden gepleegd tifssohen par tijen in een geschil. Een audiëntie bij den minister van water staat is nu aangevraagd, terwijl Zaterdag protesttelegrammen zijn verzonden aan den Minister van Justitie, aan den Minister- President en aan H.M. de Koningin. Dit laatste telegram luidde: „Het comité van actie van het Neder- landsch Touringcarbedrijf brengt eerbiedig ter kennis van Uwe Majesteit, dat de po litie talrijke autobusdiensten belet ondanks de ontkenning der bindendheid van wets voorschriften door den straf- en civielen rechter. Het Comité doet een eerbiedig be roep op Uwe Majesteit, Uw Minister van Justitie op te dragen, de politiemaatregelen te staken, het rechtsgevoel Uwer trouwe onderdanen te sparen, onherstelbare kapi taalsvernietiging en onmiddellijke werkloos heid van honderden en ondergang van tal rijke gezinnen te voorkomen." De vergadering besloot om, volgens een desbetreffend voorstel van de dagelij ksche leiding van het comité van actie, contact te zoeken met den bond van bedrijfsautohou- cers in Nederland ter ondersteuning van deze actie. Na uitvoerige discussie werd besloten tot het voeren van een proefproces, dat gedeel telijk door het comité zal bekostigd wor den. De bedoeling is om zoo spoedig mo gelijk een uitspraak in hoogste instantie te verkregen in een ressort, waar al een vonnis is gevallen. Zoo zullen de zaken van de S.N.A.-Tours, van de firma v. d. Weiden en de firma Van Ollefen tegelijk worden bepleit door mr. G. de Grooth in Amster dam. De voorzitter verzocht allen onderne mers mede te werken om de „niet-besmet- te" lijnen onbesmet te houden door ver schillende maatregelen. Tenslotte stemde de vergadering er mede in, dat het bestuur pogingen in het werk zal stellen om te komen tot een organisatie van niet-ge- concessioneerde busexploitanten. Deze organisatie kan ook in de toekomst veel nuttig werk verrichten. Bij het debat kwamen nog vele grieven van de getroffen ondernemers tot uiting. De diensten van Sommeling stopgezet. Naar wij vernemen zijn gistermiddag de 'busdiensten, welke de firma Sommeling onderhield van Wassenaar naar Amster dam. door de Wassenaarsche politie stop gezet. De passagiers, die van plan waren naar Amsterdam te vertrekken, moesten de bus sen verlaten. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN N V. President en commissarissen der N.V. Philips gloeilampenfabrieken hebben met ingang van 1 November j.l. tot onderdirec teur benoemd ir. H. Hesselink. Deze werd 7 Juli 1804 te Varsseveld geboren. Na de H.B.S. te Zutphen te hebben doorloopen, bezocht hij de hoogere Textielschool te Enschedé en vervolgens de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij als schei kundig ingenieur afstudeerde. Daarna be kleedde hij een leidende functie in veTschiU lende textielbedrijven. Op 15 Juli 1928 trad ir. Hesselink bij de N.V. Philips in dienst waar hij sindsdien deel heeft uitgemaakt van de leiding der gloeilampenfabricage. NIEUWE JAPANSCHE GEZANT BIJ HET NEDERLANDSCHE HOF. De Japansche regeering heeft Tadashi Koerihara benoemd tot gezant bij het Nederlandsche hof. VEPSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van sociale zaken zal morgen, en die van den minister van justitie Vrijdag a.s. niet plaats hebben. TOCPYCn no^' 200 ï'ffll ol^ 'yi iio rid ftoar nu WO er ZOO loiter al$ kïp o -.AKKERfTjE Ongeëvenaard bij gevatte kou, Griep, Hoofdpijn, Zenuwpijn, enz. 2781 (Ingez. Med.) Jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel. Jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel. Gelijk gisteren gemeld, is bij K.B. van 3 November 1938 met ingang van 15 Novem ber 1938 benoemd tot burgemeester der ge meente Lisse: jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel. De heer van Rijckevorsel is in 1907 in den Dungen geboren. Over de persoon van den nieuw-be- noemde hebben wij reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld: Jhr. van Rijckevorsel is een zoon van wijlen jhr. Th. van Rijckevorsel, den vroe- geren ^burgemeester van den Dingen. Jhr. van Rijckevorsel studeerde aan de Univer siteit tc Utrecht, waar hij eenige jaren ge leden promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen, waarna hij zich onmiddel lijk toelegde op de studie der gemeente administratie. Jhr. van Rijckevorsel is ge huwd met mej. M. van Lanschot, dochter van wijlen den heer A. v. Lanschot, oud burgemeester van Vught. Over den levensloop van den nieuwen burgemeester vernemen wij nog het vol gende: Jhr. Frans Joseph Cornells Marie van Rijckevorsel doorliep eerst de lagere school vervolgens het gymnasium te den Bosch, waar hij in het jaar 1928 eindexamen deed. Hij promoveerde in het jaar 1934 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1930'31 volgde hij een cursus aan de School voor Verlofsofficieren te Amersfoort. In 's Hertogenbosch is de nieuw benoem de burgemeester plaatsvervangend lid der Pachtcommissie bij het kantongerecht. In Februari 1935 aanvaardde jhr. mr. van Rijckevorsel zijn functie te Vught als com mies redacteur ter secretarie te Vught. In Mei 1935 trad hij in het huwelijk met mej. van Lanschot. Ter secretarie te Vught was hij speciaal belast met de grondbedrijven en het uit breidingsplan, Bouw- en Woningtoezicht en Publieke Werken. Ook de sociale vraag stukken hadden zijn aandacht. Te Vught en den Dungen was jhr. van Rijckevorsel bestuurslid of voorzitter van tal van vereenigingen. Hij is o.m. ook Hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Wielren Unie en van de Noord-Brabant- sche Federatie van Schuttersgilden, voor zitter van de Coöp. Eierenveiling van den Noord Brab. Boerenbond enz. Uit zijn huwelijk met mej. van Lanschot zijn twee kinderen geboren, n.l. een jongen en eon meisje. Naar wij voorts vernemen, zal de nieuw benoemde burgemeester morgenmiddag een bezoek aan zijn nieuwe gemeente brengen teneinde o.a. met de ambtenaren kennis te maken. Wij wenschen jhr. van Rijckevorsel van harte geluk met zijn benoeming en spreken de hoop uit, dat het hem gegeven mag zijn Lisse tot verderen bloei en groei te bren gen! Onderofficieren gevraagd. Maar er is geen animo Het departement voor oorlog te Ban doeng heeft, voor gepensionneerde onder officieren de gelegenheid geopend een nieuw dienstverband, aan te gaan voor den tijd van een jaar, mits zij aan bepaalde eischen voldoen. Men zou verwachten dat in een plaats als Jogja, waar tusschen de 1500 en 2000 gepensionneerden gevestigd zijn, het storm zou loopen, maar helaas blijkt de belangstelling zeer gering te zijn, vertelt „De Locomotief". Voor zoover be kend heeft zich slechts een viertal gemeld waarvan nog heelemaal niet zeker is of zij voor een nieuw verbond in aanmerking komen. Van bevoegde zijde vernamen wij dat hiervoor verschillende redenen aan te wijzen zijn. Een groot deel van de gepen- sionneerden bezit een behoorlijk pensioen. Anderen wenschen niet opnieuw in dienst te treden met de zekerheid, dat zij van de in de latere jaren ingevoerde gemechani seerde wapens niets afweten en als onder officier tegenover een gewoon soldaat een slecht figuur zouden maken. Daarnaast staat de mogelijkheid, dat zij, wanneer zij in dienst komen, naar de buitenbezittingen kunnen worden gezonden, terwijl zij zich na hun pensionneering een bepaalde woon plaats hadden gekozen welke zij liever niet willen verlaten.. Slechts zij, die op zeer zware lasten zitten, b.v. door een groot aantal nog niet werkende kinderen, kun nen in het nieuwe dienstverband iets aan trekkelijks vinden, maar dit aantal schijnt zeer gering te zijn. lilii!iliillilllillllliiiiiiilM:iii Hierboven een toto van het echtpaar P. J. Th. Pieters en Grietje van Schaik, wo nende Prinsenlaan te Alphen, dat 19 No- vemiber a.s. zijn gouden huwelijksfeest hoopt te vieren. Zoowel de 75-jarige bruid als de 74-jarige bruidegom zijn nog flink gezond en zeer kras. De bruidegom is ge- pensionneerd ambtenaar van de spoor wegen; 35 jaar is hij in dienst geweest bij de spoorwegen als wisselwachter en per ronbeambte met als resp. standplaatsen Zwammerdam, Alphen en Gouda. - Het echtpaar werd gezegend met 9 kinderen, waarvan thans nog 8 in leven, terwnl het 25 klemkinderen heeft. Ook de bruid heeft dus een druk leven achter den rug, do:h s nog zeer kras, zoodat het czhtpmr nu. rustig genietend van het ocnrlcrn, en prettigen ouden dag heeft. Bij de vele ge lukwenschen. die het dezer dagen zullen bereiken, voegen wij ook gaarne de onze.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9