LOEB BUITENLAND THEEMEUBELS Boekenkasten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 8 November 1938 VERDUISTERINGSPAPIER DAMES Algemeene Toestand Breestraat 161 Trots goedkeuring van zijn politiek Spaak in moeilijkheden. Propaganda-avond V.P.R.O. Prof. R. Casimir over „Het Vrijz. Protestantisme bouwt aan ons volksleven". verkrijgbaar bij L. DEMMENIE ft ZN. Haarlemmerstraat 169 - Tel. 1400. 2799 (Ingez. Med.) Op initiatief van den Ned. Protestanten bond werd gisteravond in het Leidsche Volkshuis aan den Apcthekersdijk een pro paganda-avond voor de VP.R.O. gehou den. Onder hen. die deze samenkomst bij woonden merkten wij afgevaardigden op van de Rem. Ger Gemeente, de Doopsgez. Gemeente, de Vrijz. groep in de Evang. Luth. Kerk. de Ver van Vrijz Hervorm den. den Ned. Protestantenbond en den V.C.S B en den V.C.J.B. De heer B Moolenburgh, voorzitter van de afd Leiden en omstreken van den Ned Protestantenbond sprak, na het woord van welkom, een kort inleidend woord, waarin hij uiteenzette, dat de VP.R.O. een mach tig lichaam is om de Vrijz. Prot. beginse len uit te dragen. De V.P.R.O. brengt in ruimen kring verdieping en verruiming van het godsdienstig leven. u iivi /'f er"dbor de leden van"de twee dime's-kran- Na Hitier heeft von Ribbentrop gespro ken. Natuurlijk, in denzelfden geest, hoe wel zijn rede meer gematigd mag heeten. Een aanduiding, dat toch toenadering zal worden gezocht. De diplomatieke redacteur van Reuter aan de voorbereidende werkzaamheden voor dezen avond hadden medegewerkt Het Vrij.-Hervormd zangkoor zong ver volgens een tweetal liederen. Prof. R. Casimir sprak hierna over: „Het Vrijzinnig Protestantisme bouwt aan ons volksleven". Rede van prof. Casimir. Spr begon met te herinneren aan het gedenkfeest van den V.P.R.O. op 25 Sep tember op Houtrust te 's-Gravenhage, waar duizenden op een grootsche, eerbiedige en verheven wijze getuigenis hebben afgelegd van wat het Vrijz. Protestantisme voor ons volksleven gedaan heeft. Spr. heeft van dezen herdenkingsdag onvergetelijk indruk ken bewaard waarvan hij er enkele van vertelde. Het Vrijz. Protestantisme is een levendige kracht in o©s volksleven. Het venscht ook aan dat volksleven te bouwen. Onze natie heeft een volksleven niet alleen in juridischen en staatkundigen, maar ook in een dlep-geestelijken zin. In ons volks leven leeft gelukkig nog steeds onder groo- te kringen de gedachte, dat de geest boven het lichaam gaat. Diep in ons leeft het godsdienstig bewustzijn. BAZAAR NIEUWE GEREF. ZUIDERKERK. Terwijl nu reeds enkele maanden met grooten voortgang aan den bouw van de nieuwe Gereformeerde Zuiderkerk aan den Lammenschans weg gewerkt wordt, hebben tegelijkertijd de dames van-de drie kerk- bouwkransen met prijzenswaardige activi teit gearbeid voor den hedënmiddag door ds. H. A Wiersinga geopenden bazaar. Fei telijk dateert deze arbeid al van twee jaar her. toen uit het midden der gemeente stemmen opgingen om voor een eventueel te bouwen kerk geld te verzamelen. Men ging toen reeds als het ware „op bestelling 1 meidt zelfs, dat nog vóór het einde van de leveren. Hiermede werd een mooi resultaat week een Fransch-Duitsche verklaring, vol- bereikt Ongeveer vier honderd gulden werd i gens wei^e beide staten geen oorlog met reeds in den tijd van twee jaar bueenge- zullen voeren, verwacht kan worden, bracht En thans is er de bazaar om dit verklaring zou zijn opgesteld naar het bedrag niet onaanzienlijk op te voeren. j voorbeeld van die, welke door Hitier en De bazaar, die zooals gezegd hedenmid- chamberlain geteekend is. dag door ds. Wiersinga in bijzijn van vele Naar verluidt wenscht de Fransche mi- kerkeraadsleden de Commiss e van Beheei njSter van buitenl. zaken deze aangelegen- en enkele genood gden in de lokalen van zoo spoedig mogelijk geregeld te zien. de Geref. Kerk aan de Hooigracht werd ge- zou slechts wachten op de definitieve opend. toont oo ondubbelzinnige wijze wat instemming van Berlijn. j j_ tr.. Intusschen meldt een nader Havas-tele- gram uit Londen, dat In gezaghebbende Fransche kringen geen bevestiging van bovenstaand Reuter-bericht te verkrijgen is. Intusschen blijft Engeland zich meer op Italië richten. Lord Perth heeft gisteren een bezoek ge bracht aan graaf Ciano. met wien hij ge- Fransch-Duitsche toenadering - Rond Hitler's rede - Koninklijke bezoeken. sen en den meisjeskrans is gepresteerd. Hoog opgestapeld langs de wanden prijkt een groote verscheidenheid in fraai en nuttig handwerk en in het m dden van de groote achterzaal. In een ander lokaal zijn de attracties en de theeschenkerij onderge bracht. Süeciale vermelding verdienen in is het voldoende, te herinneren aan Chur chill's rede. op 17 October voor de radio tot de Vereenigde Staten uitgesproken. In een toespeling op de autoritaire machten, ver klaarde hij. dat men het ..barbarisme" uit den weg kan ruimen, als men zich te rech ter tijd realiseert waarom het gaat. Deze constateering is zonder twijfel een verkapte dreiging met oorlog, meent de D. A. Z. Na Churchill komt nu ook het Labour-lid Greenwood tegen Hitler's rede op. Hij zegt: het oorlogsgevaar wordt niet door de democratisch staten veroorzaakt, maar door hen, die. zooals Göbbels het on langs uitdrukte, Mein Kampf in de eene hand en het zwaard in de andere dragen en die eischen stellen zonder zelf eenige concessie te doen. Hitier heeft een diepe verachting Voor de democratie: hij heeft in de afgeloopen maanden twee democratische landen ver nietigd. Hij heeft zijn macht gebruikt om mede te helpen aan de vernietiging van een derde democratisch volk in Spanje. Hij heeft deze dingen volbracht door geweld of door bedreigingen daarmee. Uit zijn rede te Wei iii groote verscheidenheid in Old 0 or Finish en moderne modellen, v.af 0.95 dit lokaal enkele poppenkamers en ander sproken heeft over den datum en de bij de mar spreekt zijn afschuw van de democra- fraal kinderspeelgoed. Wat is hieraan mi nutieus gewerkt! De bazaar blijft tot en met Donderdag geopend. BALLET YVONNE GEORGI. Een avond van goede danskunst. Den laatsten tijd is Leiden al zeer spo radisch bezocht door goede dansgroepen. Zulks in tegenstelling tot vroeger. Toch blijkt ook hier ter stede wel belangstelling voor de kunst van Terpsichore te bestaan, gelet op het feit. dat de groote Stadszaal uitstekend bezet was, toen gisteravond de Acnsterdamsche dansgroep van Yvonne Georgi hier kwam optreden. Deze dansgroep beheerecht alle geledin gen van den dans, hoewel haar grootste o Hp| kracht toch is gelegen in het dans-drama, Spr. wees in dit verband op de schoont dus op het terrein van het ballet Joos. Daar werd ontegenzeggelijk wel het hoogste van den avond bereikt in een keurige verzorging over de gansdhe linie. Yvonne Georgi weet, en heerlijke omstandigheid, dat wij leven In een land. waar de vrijheid van geweten als een hoog en edel goed en voorrecht wordt beschouwd. Heerlijk is ook de weten schap. dat het overgroote deel van het Ne- derlandsche volk nog te zamen het „Onze Vader" kan bidden. Vervolgens wees prof. Casimir er op. dat het de taak van de menschen is te bou wen aan het volksleven. Bouwen doen wij, als wij cultureel werk doen, zoowel in we tenschappelijk als in godsdienstig opzicht. Daarbij is het van het hoogste beiar.g, in dien iedere gedachte steun vindt in het godsdienstig besef. Te bedenken hebben wij tevens, dat willen wij bouwen, dit niet al leen individueel dient te geschieden, maar in nauwe samenwerking met elkander. Hierna wees prof Casimir er met groo ten nadruk op. dat het een kenmerk van het Vrijz. Protestantisme en ook van den V.P.R.O. is. dat "beide stroomingen er niet ------ aan denken het werk van anderen .af te het hwglepunt van den avond. Toch^dien breken of te zeggen, dat zij alléén de °°k -:p' tweede specimen van dit oCnre, kracht bezitten. Wij weten, aldus spr., dat j Souvenir geprezen. Ook daar was eenheid onze broeders van de overzijde ook bouwen en een bijzonder geslaagd op elkaar afge- aan het volksleven. Eén geloof, vertrouwen, stemd zijn waar te nemen, hoop en wil moet ons allen 111 ons streven Bovendien beschikt Yvonne Georgi, die binden en bezielen. Maar indien wij dit be- voltooiing der Engelsch-Italiaansche over eenkomst te volgen procedure. Het verluidt, dat nog geen besluit werd genomen. Hitler's rede vindt in de Duitsche bladen den gewonen weerklank. Wie zich de moeite heeft gegeven,aldus de Deutsche Allg. Ztg.. Churchill's redevoe ringen en artikelen te verzamelen, zal inzien dat het karakter van Churchill zoo is als de Führer het schilderde. Als Churchill in een verklaring aan de pers beweert, dat hijvoldoening zal verwelkomen, noch Eden. noch Duff Cooper ooit van een aanval op Duitschland gedroomd heeft, dan tische instellingen en tradities. Ik zou het toejuichen, als er een einde kwam aan de dictaturen, daar het mij toeschijnt, dat wij alleen dan de moreele ontwapening kunnen verkrijgen, welke Hit ler van ons vraagt, maar welke vreemd is aan de grondbeginselen van ontevreden dictaturen. Ik geloof, aldus Greenwood, dat het Brit- sche volk elke oprechte poging tot het hou den van besprekingen en het bereiken van 1 7 een bevredigende Europeesche regeling met] gemakkelijke betaling, b.v. bedragen tot f. 50.zonder vooruitbetaling, tegen in Engelschen en modernen stijl, g gj. vanaf Ter gelegenheid van het driejarig bestaan onzer zaak geven wij bij iedere behande ling vanaf f. 1.een GROOTE DOOS POEDER MET DONS CADEAU KAPSALON VORHOFF - Witte Singel 12. hoe zij expressief den dans kan doen spre- (ingez. Med.) ken tot het publiek! En dit in een mooi verzorgd milieu met goed-gevonden costu mes en met uitstekend bijpassende muziek, die bij de pianisten Wolfgang Wijdeveld en Luctor Ponse in goede handen is. Neem b.v. het ballet-drama ..Schaduwen". Men ziet daarin, hoe een vrouw zonder schaduw door haar schoonheid toch een man in gloed weet- te zetten. De man zendt zijn schaduw om haar voor zich te winnen, doch de schaduw wordt zelf op haar ver liefd en verovert, haar voor zich zelve; de man blijft wanhopig alleen achter. Daarin zat gloed en verve en met fraaie vaart werd het tot een levend drama uit gebeeld. De muziek van Wijdeveld deed het bovendien uitmuntend. Het werd voor ons kennen, dan zeggen wij tegelijkertijdonze eigen groep verricht haar eigen bouwwerk. Ons Vrijz. Protestantisme is niet een ver bleeking van een krachtige overtuiging, maar een levende, geestelijke eenheid. Wij begrijpen en gevoelen elkaar. Wij zijn eens geestes en belijden, dat wij één zijn. Wij hebben hen, die afgestooten waren, tot ons gebracht en hebben hun mogen toonen de heerlijkheid van het religieus besef. Zoo zijn wii geworden tot een zuiver bindende kracht in ons volksleven en vinden wij el kander in het diepe besef van een geeste lijke gemeenschap, dit laatste ondanks het verschil in standpunt op verschillend ter- rein' J 4- Nadat spr. er nog op gewezen had. dat het Vrijz. Protestantisme zich oriënteert op het aloude Boek der Boeken, besloot prof. zelf het dansen perfect verstaat, over vol doende solo-danseressen en -dansers, die de hoofdrollen naar behooren kunnen vertol ken. In de eerste plaats zij wel Mascha ter Weems vermeld en voor ts Constan t Jol as en Alfred Hiltman. Hun verbeeldings kracht weet ihun dansrol tot iets eigens te maken. Dit laatste kwam ook uit in hun solo- dansen buiten het dans-drama om, hoewel zij daarin toch niet de hoogte der drama's wisten te halen, uitgezonderd dan in het slotnummer, Hongaarsche dansen. De inzet was tamelijk kleuiiqos, doch daarna ging het crescendo. Toch brachten de reeds genoemden ook in de .Rococo" reeds enkele aardige dingen, zooals bv. in Dame met parasol. Van de drie dansen on der den titel „Meisjes", van de leidster zelve, was speciaal de laatste een keurige trou Casimir met te wijzen op het bureau van vajije die guitig en met distinctie werd het Vrijz. Protestantisme en den V.P.R.O. gedanst aan de Nieuwe Gracht 27 te Utrecht, dat als het architecten-bureau van het bouw werk leiding geeft en van voorlichting dient, Met een „wij bouwen gezamenlijk en wij bouwen in blijdschap" besloot spr. zijn met groote aandacht beluisterde rede. wijde polderland en zijn groote schoonheid. Plant en dier werden beschouwd en bij menig beeld getuigden de woorden van den verteller niet alleen over zijn kennis en belezenheid, doch ook van zijn warm gevoel voor de natuur. Ongetwijfeld is voör velen een klein we reldje opengegaan, waarvan menigeen het bestaan nauwelijks veririoedde. Aan het eind kon dan ook de afdeelings- secretaris met recht-een woord van dank brengen aan dr. v. Rijsinge voor zijn onder houdend betoog, zioh eiop verheugend, mede te kunnen deelen, dat in de komende wintermaanden de inleider nog eenmaal komen zal om te behandelen het onder werp: „De strijd om het bestaan in de Natuur". De belangstelling voor deze eerste lezing in den geest van het Natuurvriendenwerk van het Instituut is van een verheugenden groei, wat wel bleek uit de opkomst, die aanmerkelijk 'beter was dan een der laatste lezingen uit het afgloopen seizoen. Hetgeen voor het afdeelingsbestuur ook een reden mag zijn om vol vertrouwen de komende 1 ulsterbijeenkomsten tegemoet te zien. Uiteenzetting door dr. Spelberg. Nadat het zangkoor der Doopsgezinde Gemeente oJ.v. mevr. Van Leeuwen zich ln enkele liederen had laten hooren, vertelde Het is een mooie avond geweest, die door de aanwezigen ook ten zeerste is gewaar deerd. Telkens en telkens klaterde het applaus door de zaal. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Dr. C. van Rijsinge spreekt over „Het leven in sloot en plas". Voor de afdeeling Leiden van het Insti- ds E D Spelberg op geestige wijze het een tuut voor Arbeidersontwikkeling sprak gis- i - atpravon H in opri /-i£>r 7ü 1 g»n von V/-»T1ac_ en ander van de bedoeling van deze avon den. Zij zijn te beschouwen als een soort wapenschouw van den V.P.R.O. Met dank baarheid maakte spr. gewag van het mooie en blijde werk van dezen omroep, dat te vens door de groote verscheidenheid van luisteraars zoo ontzettend moeilijk is. Dui delijk stelde spr. in het licht, dat wil de beteekenis en invloed van den V.P.R.O. nog grooter worden, het aantal luisteraars be langrijk moet worden uitgebreid. Vandaar dan ook onze propaganda-actie in deze maanden. Door het ledental, dat momen teel 30.000 bedraagt op te voeren tot 40.000 kunnen wij onze positie t.o.v. de andere omroepvereenigingen belangrijk versterken. Met het oog op de besprekingen, dit tus- schen AVRO. NCRV, KRO EN VARA en regeeringsinstanties gaande zijn, voor wat de voorbereiding van den wereldomroep betreft, is het zeer gewenscht, dat de V.P. R.O. zijn stem ook daar laat hooren, maar dan moeten er eerst nog enkele duizenden leden bij gewonnen worden; anders is dit niet mogelijk. In de op deze toespraak volgende pauze was er gelegenheid om in nauwer contact met den V.P.R O. te treden. Ook gaven vele teravond in een der zalen van het Volks gebouw dr. C. v. Rijsinge uit Den Haag over het onderwerp ..Het leven in sloot en plas Spreker schetste de gewichtige rol, die het water in de levensverrichtingen van plant en dier speelt. Ook voor den mensch is water een der eerste levensvoorwaarden. Bij voeding, doch ook bij ademhaling is water onontbeerlijk. Want moge de uiter lijke vorm der ademhalingsorganen van den mensch verschillen met die van het waterdier, waar water de directe overbren ger is van de noodzakelijke zuurstof, ook in de longen met zijn millioenen blaasjes ver vult het vocht een zeer gewichtige taak. De evolutie, die zich in den loop der honderden eeuwen heeft afgespeeld en waarbij het leven uit het water aioh ver plaatste naar het land, bracht voor de verschillende dieren ook een niet gering aantal problemen mee. hetgeen spr. met enkele voorbeelden toelichtte. Het leven in het water bleef echter een zeer sterk eigen karakter dragen, bleef zelfs een wereld apart. Deze levensgemeen schap biedt den bioloog een dankbaar stu dieveld en, waar spr. onmogelijk zelfs een I gedeelte in een avond volledig kan behan Na deze pauze werd de V.P.R.O.-fihn, die ^r^iUend^ge^n""6'116' °P UitT™nrt Waar ^oödig'gaf1 dsb E'^^bel1'1 Aan de hand van een wel zeel' fraaie co1" nari een toel.ch^e verVdaring I edUe lantaarnplaatjes doorkruiste de in- berg een toelichtende verklaring. Ueider met zijn gehoor in gedachten het HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht od de laatste wijziging van het Vreemdelingenreglement; Ieder, die aan een vreemdeling (dat zijn nersorien, die niet de Nederlandsche natio naliteit bezitten) nachtverblijf veTschaft, is verplicht daarvan, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk binnen 24 uur kennis te geven aan den Commissaris van Politie (afdeeling. Vreemdelingendienst! Bureau van Politie, Zonneveldstraat onder opgave o.m. van den naam. voornaam, nationaliteit, woonplaats, datum en plaats van geboorte van de(n) vreemdellng(e). De kennisgeving moet ge schieden. ook al is de vreemdeling (e) in middels vertrokken. Voor hotel- en logementshouders zijn nog bijzondere bepalingen vastgesteld. Inlich tingen omtrent de bepalingen der Vreem delingenwet zijn aan voormelde afdeeling te bekomen iederen werkdag tusschen 9— 12 uur v.m., 24 uur en van 79 uur njn Nalatigheid kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gul den of hechtenis van ten hoogste een maand. De Britsche koning en koningin hebben een uitnoodiging van president Roosevelt, om in den zomer van het volgende jaar een bezoek aan de Ver eenigde Staten te komen brengen, als zij Canada bezoeken, aanvaard. De reis van koning Carol van Roemenië naar Londen duurt van 15 tot 18 No vember. Koning Carol reist via Parijs, 's Mor gens van den 15den zal hij te Calais zijn, waar een oorlogsschip hem zal komen af halen. Op 15 en 16 November zullen de proto- colaire diners gegeven worden op 17 No vember wordt een jachtpartij in Schotland georganiseerd, waarna de koning op 18 November weer vertrekt. Na de offlcieele reis wenscht de koning echter zijn tonrnee incognito voort te zet ten. Zoo zal hij o.a. verscheidene dagen in Parijs doorbrengen. Men vermoedt, dat hij ook een bezoek zal brengen aan het kasteel dat hij in Normandië bezit. Zelfs is sprake geweest van een bezoek aan Brus sel, doch hieromtrent staat nog niets vast. In ieder geval gelooft men niet, dat de koning voor het einde van de maand te Boekarest teruggekeerd zal zijn. Hoewel dit niet officieel bekend is, schijnt het toch. dat minister Comnen den koning op zijn officieele reis naar Londen zal vergezellen. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Clubavond. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging haar clubavond in ,.Oud-Hortus- zicht". Het eerste gedeelte van den avond ver zorgde wederom de heer Nieuwenhulzen met zijn soundercursus. 3en aantal nieuwe lettere werd bijge leerd. Het tweede gedeelte werd verzorgd door den heer Man? met het vervolg-gedeelte van de lezing „Kaartlezer, en Kaartpeilen bij de vossenjachten". Na een kleine her haling van voorgaande lezing en een uit eenzetting, wat eigenlijk sen vossenjacht is ïi.l. het opsporen van een onbekenden zender, met behulp van een speciaal voor dit doel gebouwden ontvanger, werd het gebruik van de kaart en de werkkaart be handeld. Vervolgens werd verklaard hoe de peilingen, n.l. een enkele, een kruis- en een driehoekspeiiing, worden genomen en hoe deze op de werkkaart volgens een tweetal methoden worden uitgezet. Met het uit eindelijke resultaat, dat bij het snijpunt der uitgezette lijnen zich de gezochte zen der bevindt. De voorzitter dankte hierna de beide sprekers voor hetgeen zij ten beste had den gegeven. ITALIË. Heffing op het kapitaal. Ontheffing voor Joden. De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een besluit tot opheffing van de verkeersbelastingen op auto's ter sti muleering van de ontwikkeling van het autogebruik, dat een onmisbare factor vormt der uitrusting des lands ln geval van oorlog. Verder werd nog goedkeuring gehecht aan een buitengewone heffing voor één maal van het kapitaal, dat geplaatst is in industrieele ondernemingen en handelszaken, die geleid worden door particuliere belastingbetalers en door maatschappijen, die geen aandeelen be zitten. Met dezen maatregel komt een einde aan de reeks belastingen op eigendommen, wel ke geheven zijn op grond van de meer waarde, die deze eigendommen gekregen hadden door de muntaanpassing van 1936. f. 1.per week of f. 4.per maand, 2783 (Ingez. MeO.I 5322 Joodsche families hebben ontheffing gekregen van de maatregelen tegen Joden in Italië omdat leden van deze familie zich in den wereldoorlog, of in den strijd van de fascistische partij hebben onderschelden. Het totaal aantal Joodsche families In Ita lië wordt geschat op 15000, zoodat dit aan tal geen groot percentage vormt. POLEN. De verkiezingsuitslag. Van de meer dan 17 millioen kiezers heb. ben ongeveer 12 millioen hun stem uitge bracht d.l. ongeveer 67 pet. Bij de vorige verkiezingen hebben slechts 46 net. der kiezers gestemd. Van de 208 gekozenen zijn 161 lid van het kamp der nationale eenheid. De Oekrainsche minderheid heeft 19 ze tels veroverd, de Joodsche 5. De Duitsche minderheid heeft haar stem men op de regeeringseandidaten uitge bracht. Hoewel verscheidene candldaten van het kamp der nationale eenheid een nederlaag hebben geleden beteekenen de verkiezingen in haar geheel een succes voor de regee ring. Het is echter moeilijk conclusies te 'rek ken doordat de oppositiepartijen niet aan de verkiezingen hebben deelgenomen. Men zal bii de gemeenteraadsverkiezingen in December de politieke verhouding beter kunnen beoordeelen. BELGIË. Het congres der socialistische partij heeft een motie aangenomen, waarbij al- keuring wordt uitgesproken tegen het wets ontwerp inzake een terugkeer tot het stel sel van gecon troleerden verkoop van alco hol. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek werd een resolutie aangenomen, waarin opnieuw het vertrouwen wordt uit gesproken ln de socialistische ministers bi] de verzekering van het evenwicht op de begrooting, met inachtneminlg der sociale wetten. Ten slotte heeft het congres ten aan zien van de buitenlandsche politiek met 386.046 tegen 132.492 stemmen, bi) 34.185 onthoudingen, den tekst aange nomen van de door Spaak ingediende motie, waarin de door de regeering ge volgde politiek wordt goedgekeurd. Spaak hecht beteekenis aan deze stem ming, daar de socialistische pers nu voort- aa nden eersten minister op dit stuk dient te verdedigen. Van der Velde kon niet zonder voor behoud het besluit goedkeuren, waar- Mj de socialistische pers gekoppeld wordt aan de regeeringspolitiek. Hij voegde hieraan toe, geen vernieuwing te zullen vragen van zijn mandaat ak president der partij. Niettemin zal Van der Velde zich niet terugtrekken. Hij zal zich geheel wij den aan het werk van het herstel der partij. Ondanks de door het socialistisch congres aangenomen motie van ver trouwen in de binnen- en buitenland sche politiek zijner regeering, blijft de positie van Spaak moeilijk en ver scheidene bladen vragen zich dan ook af, of hij niet zal aftreden. Men verwijt Spaak, tegenover het con gres gebrek aan kracht te hebben getoond in de kwestie Burgos. Vanmiddag zal de ministerraad bijeenkomen. Katholieken en liberalen zijn verbolgen over Spaak's loslaten van het zenden van een agent naar Burgos. ENGELAND. Een Labour-overwinning. Verzoening met hertog van Windsor? Bij een tusschentijdsche verkiezing tj Pantford heeft Labour een zetel in hy LagerhuLs op de conservatieven veroverd, met 46.51442.276 stemmen. De Koning heeft den Koning van Grie kenland benoemd tot ridder in de orde van den kouseband. De „Evening Standard" voorspelt, datoe hertog en hertogin van Gloucester bij buj bezoek aan Parijs een onderhoud zuüen hebben met den hertog en de hertogin vajj Windsor. Dit zou een voorspel zijn tot een herstel van de normale betrekkingen in®J Britsche Koninklijke familie. Dc hertog.^ Windsor zou wellicht zelfs volgend een bezoek aan Engeland brengen. De werkloosheid bedraagt 1.761.227. een stijging ln de textielindustrie en bouwvakken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2