STADSNIEUWS 79ste Jaargang DINSDAG 8 NOVEMBER 1938 No. 24116 Rede van Zijne Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen Openbare bekendmaking HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Voor het Dietsch Studentenverbond De Leidsche begrooting voor 1939 OFFICIEELE KENNISGEVING: in verband met de luchtbeschermingsoefening op Woensdag 16 November 1938 in de gemeente Leiden Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht OUDERS VAN NEDERLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets."per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J De gezant van de Unie van Zuid Afrika, dr H. D. van Broekhuizen, hield gister avond in de Leidsche Universiteit ln de 2uid-Afrikaansche taal voor de afd. Lelden van het Dietsch Studentenverbond een ede, die met de grootste aandacht beluis terd is. De voorzitter, de heer A. Quispel, leidde t. van Broekhuizen in. Z. Exc. dr. v. Broekhuizen. Op zijn gemoedelijke, geestige en dik- wiils ontroerende wijze heeft dr. van Broekhuizen vervolgens verteld over de oraltroelbare banden tusschen Nederland tn Zuid-Afrika, over de oorzaken van de Groote Trek en de daaraan verbonden on beschrijfelijke opofferingen voor duizenden Zuid-Afrikaansche boeren en hun vrouwen m tenslotte over de thans weer absolute onafhankelijkheid van de Unie Zuid Afrika. Spr. zette eerst uitvoerig uiteen, dat de Hollanders en de Zuid-Afrikaners elkaar noodig hebben, ondanks het feit, dat zij MO mijl van elkaar gescheiden zijn. Waar om? Daar is de taal; de Zuid Afrikaner ril zijn betrekkelijk jonge taal aan de Hollandsche verrijken, versterken, schoo ner maken. Omringd door Engelsche cul tuur, willen wij putten uit Nederlandsche bron. anders verliezen wij ons eigendoms recht. Ook de Nederlandsche cultuur is een onuitputtelijke bron voor ons. hoewel wij Ziud Afrikaners zijn en blijven. Zuid Afrika en Nederland hebben voorts ?emeen de zeggenschap tegen de groote naties. Wij hebben drie jaren gevochten tegen een der machtigste rijken van de vcreld; wij hebben verloren, doch laten voelen, dat we het recht hadden te be gaan. De jonge Nederlanders hebben een roeping te vervullen, want spr. gelooft aan 'en God, die de volkeren wil laten bestaan. He groote naties zijn als Jonas en de wal- risch, daarom moeten de kleine naties op- Passen. zij hebben ook haar roeping. Nederland met zijn eigen geschiedenis bun inspiratie vinden in dat Zuid Afri kaansche land, met zijn reuzen en helden als Paul Kruger (de vrijheidsheld). Chris- Paan de Wet. de la Rey, van Riebeek e.a. Hike jonge Hollander behoort door Zuid Hhika geïnspireerd te worden. Nedenand eu Zuid Afrika kunnen nuttig voor elkan- w zijn. Een nadere kennismaking is nood- hkelijk. Spr. gaat rond om de banden te versterken, omdat hij dankbaar is voor al «tgeen Nederland in sombere lijden voor 'M Afrika gedaan heeft: h-t -• mien van Uld en goed naar de concentratiekampen, ae entvangst van Paul Kruger en anderen, vvut gedaan is, vooral ook door H. M. de koningin, was voor hem een openbaring. Ve. volgens herinnerde spr. aan het woord Tan president Steyn: „Waarom handhaven ae Zuid Afrikaners zich?" Het antwoord lafut: „Als wij oplossen in Engeland, dan 'Bn wij den naam van Zuid Afrika niet *aard!" Sinds 1652 (van Riebeeki hebben W'l ons gehandhaafd, ondanks de Engel- j™e onderdrukking. Spr. herinnerde voorts «n het verlies der Kaapprovincie door 'Wetland aan Engeland, dat die provincie beschermen" zou. De Kaapprovincie bus toen een deel van Engeland ge- •ordende Engelschen zouden drie din- en h rtesi,ecteerende taal. de godsdienst ill t Maar al spoedig mocht er maar J taal zijn: de „Engelsche" en de belof- werden geborgen bij de vodjes papier, Vtj [van de Zuid Afrikaansche archieven '"[liggen. ^stellende strijd is gevoerd om be- •Ischeid: van taal en godsdienst, ondanks de zette 'hg van Holland, In den breede 5Pr. uiteen, hoe de Hollandsche Boer nimmer gronden met geweld, doch steeds door middel van onderhandeling en koop in zijn bezit heeft gekregen, zoodat het Engelsche praatje, dat de Hollander zijn grond van de zwarten gestolen heeft, niet waar is. Van de Indianen en Australiërs is niets overgebleven, maar de Boeren heb ben de oorspronkelijke Afrikaners nimmer uitgeroeid. Spr. gaf vervolgens de oorzaken op van de drie Groote Trekken van IV8, o.a. weg van de Engelsche onderdrukking met de Engelsche gouverneurs, die dikwijls nullen waren; de groote „bewegende" ge dachte was: „weer vrij te zijn". Vijf dui zend fam'lies verlieten de Kaapprovincie, om zich te vestigen in een woest en ge vaarlijk gebied in rotsvast vertrouwen op een rechtvaardig God. Zij waren gelijk de Geuzen in den 80-jarigen oorlog: niet goud, maar alleen de liefde tot het onaf hankelijk zijn dreef hen. De Voortrekkers knoopten onderhande lingen aan met de Kafferkapiteins en trok ken door gebieden waar het wemelde van wilde dieren. Er heerschten verschrikke lijke toestanden. Zij trokken naar het Noorden en stichtten den Vrijstaat: Potgie ter Transvaal, Pieter Retief Natal. Zij wa ren ware leiders. Enorm waren de opof feringen om in het paradijs van Dingaan, het bloeddorstige opperhoofd te komen. Na het teekenen van een tractaat op 4 Febr. 1838, waarbij het land werd afgestaan aan de Boeren, noodigde Dingaan alle 67 man op een bierfeest en liet deze tyran allen uitmoorden. Hetzelfde geschiedde met honderden vrouwen en kinderen. Doch 400 man zwoeren Dingaan te straffen en zij trokken uit. Wanneer het gelukken zou. de aooden te wreken zou deze dag immer her dacht worden. En zoo geschiedde het: dui zenden Zoeloe's werden afgemaakt, het tractaat werd teruggevonden en op dien 13en December werd de grondslag gelegd voor hetgeen thans komende is: de steen legging voor een groot monument, waar bij 50 a 60.000 personen verwacht worden. Op 16 December spreken minister-presi dent Colijn en dr. van Broekhuizen en zal ln Zuid Afrika ook jhr. Beelaerts van Blok land van al deze gebeurtenissen getuigen! Tenslotte besprak dr. van Broekhuizen den huldigen toestand der Unie van Zuid Afrika (Kaapprovincie, Natal, Vrijstaat, Transvaal i Spr. wees er o.a. op, dat er thans voor de eerste maal, inplaats van een En gelsche, een Engelsch-Afrikaansche gou verneur-generaal is. De Afrikaners hebben hun eigenvolkslied, hun eigen vlag (Oran- je-Wit-Blauw. In verband met hetgeen zich in September van dit jaar. toen er oorlogsgevaar dreigde, heeft afgespeeld, wenschte spr. uitdrukkelijk vast te stellen, dat er thans een groot verschil was met de situatie in 1914. Zuid Afrika is in dit opzicht in het geheel niet aan Engeland gebonden en gaat alleen in een oorlog, als Zuid Afrika (het Parlement), dit zelf wil. De positie van Zuid Afrika is thans weer die van een onafhankelijk volk. Men denke niet, aldus spr., dat wij „kleine Engelseh- mannetjes" zijn geworden! Na 35 jaren staan wij nog altijd met onze eigen taal, hoewel het begin zeer moeilijk was. De Zuid Afrikaners leven thans zon der haat of bitterheid naast de Engelschen hoewel het moeilijk is te vergeten en de ouderen dit nimmer kunnen en zoo gaan zij de toekomst in, evenals Nederland zich handhavend tusschen machtige rijken. Met een lofprijzing op het machtige land Zuid-Afrika. het aan Nederland stamver wante volk. dat goed is, weet, wat het wil en zijn idealen heeft en een herinnering aan het ..Eendracht maakt macht" en een citaat uit het volkslied „Die Stem van Suid Afrika" eindigde spr. zijn boeiende cau serie. De voorzitter der afd. Leiden van de Ned. Zuid Afrikaansche Vereeniging prof. mr. F. D. Holleman, dankte dr. van Broek huizen. voor zijn vertrouwelijke, gemoede lijke woorden, die uit het hart komen. Met gloed en vertrouwen is van Zuid Afrika verteld en de banden tusschen beide vol ken zijn er door versterkt. De verzakkingen naast den Stadhuisbouw. Behandeling voor Haagsche Rechtbank. Hedenmorgen is voor de Haagsche Rechtbank opnieuw de zaak behandeld van de verzakking van belendingen van den Stadhuisbouw, waarbij namens de eigenaars, de firma's Feld en Zand- voort een eisch tot schadevergoeding is gesteld. De procureur van de eischers, mr. E. C. Cosman, concludeerde heden in beide zaken voor repliek, waarna door de Rechtbank aan de gedaagden, mrs. P. E. Briët (voor de gemeente) en H. de Ranitz (voor de aannemers) nader uitstel werd verleend voor dupliek. DE MAANSVERDUISTERING. Waarneming was niet mogelijk. Dr. C. H. Hins schrijft ons: I De maan heeft zich helaas gisteravond aan elke waarneming tijdens haar ver- duistering onttrokken. Dit neemt niet weg, dat ik mij niet mag onttrekken aan het I signaleeren van een onbegrijpelijke ver gissing in mijn stukje van Zaterdag j.l. De verduisterde maan zou een rossige koper kleur vertoond hebben tengevolge van de door de straalbreking via onze atmosfeer in den centralen schaduwkegel binnendrin gende zonnestralen. Het aschgrauwe licht is het licht, dat het donkere maansgedeelte kort na niéuwe maan ons toont als terug gekaatst zonlicht van de, vanuit de maan geziene, volle aarde. Belastingverhooging. Met moeite de nood der tijden blijft aanhouden is de Leidsche begroo ting voor volgend jaar slui tend gemaakt. Dit bleek zelf3 niet mogelijk zonder eenige belasting-verhooging. Nog f. 82.250 moet aldus worden gedekt. Daartoe zul len de opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting met 35 worden ver hoogd. 'Men zie overigens het 4e Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend kerke lijk examen, de heer M. E. Ouwehand (Den Haa?) en voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren J. H. Weelnk (Den (Haag) en C. Wijnveldt (Leiden). De we'.houde van Sociale Zaken, de heer J- J van Stralen is verhinderd mor gen spreekuur te houden. De politiebrandweer Is gisteravond omstreeks kwart voor zeven uitgerukt voor een schoorsteenbrandje in de rookerij van den slager B. in de Pieter de la Court- straat. Nadat een gat in den schoorsteen was gehakt, kon men den vuurhaard blus- schen, zoodat de motorspuit niet ln dienst gesteld behoefde te worden. De Burgemeester van Leiden; Overwegende, dat de op Woensdag 16 No vember a.s. te houden oefening in de luchtbescherming het voorschrijven van algemeene gedragsregels noodzakelijk maakt; Gezien de namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken door den Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen bij schrijven van 28 Sept. 1938. No. 5677.0-1, verleende opdracht tot liet doen houden van een oefening in het dooven en afschermen van de verlichting; Gelet op artikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen; I. Bepaalt, dat de oefening zal omvat ten het dooven c.q. afschermen van de verlichting („verduisteringsoefening") in het gedeelte der gemeente Leiden, gelegen binnen een kring gevormd door: Nieuwe Rijn Gangetje. Steenschuur, Rapenburg (tot aan de Vliet), De Vliet en Trekviiet en de grens der gemeente (de wateren zelve daarbij inbegrepen), op op hemelden datum van des namiddags 9.30 uur tot des namiddags 11 uut. n. Stelt vast de volgende gedragsregels, welke zullen gelden ln het onder I om schreven gedeelte der gemeente tusschen de onder I vermelde tijdstippen: a. Het is verboden overbodig lawaai te maken. b. Ieder is verplicht aan de in het be lang van de oefening door de politie of hulppolitie te geven bevelen of aanwijzin gen gevolg te geven. Het personeel van de hulppolitie ls kenbaar aan een witten band. waarop het woord „hulppolitie" om den linkerarm. c. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen, als mede van schuren, getimmerten, woon wagens, woonschepen en vaartuigen, of zij, die zich daarin bevinden, zijn ver plicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze naar buiten straalt, noch naar de voor- of ach terzijde daarvan, noch door de dak vensters, alsmede, dat voorwerpen, welke aan den buitenkant van gebouwen zijn be vestigd of zich bevinden op de bij die gebou wen behoorende erven, geen licht uitstralen. Bij het openen van deuren van woningen enz. mag geen licht naar buiten schijnen. De lichten der benzinepompen en soort gelijke lichten moeten worden gedoofd. d. Het is aan eigenaren, houders of be stuurders van motorrijtuigen op meer dan twee wielen verboden te rijden anders dan met gedoofde verlichting en deugdelijk af geschermde stoplichten. e. Motorrijwielen, rijwielen, bakfietsen inbegrepen moeten aan de hand worden medegevoerd, terwijl bespannen voertuigen aan de hand moeten worden geleid. Al deze vervoermiddelen, alsmede onbespannen voertuigen (handwagens) mogen geen licht voeren. f. Het is aan eigenaren, houders of be stuurders van alle motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen en andere rij- of voertuigen verboden deze buiten noodzaak in stilstand te hebben op de navolgende wegen Hooge Rijndijk, Utrechtsche Brug, Plan tage, Plantagelaan, Levendaal, Korevaar- straal en Zoeterwoudscheweg. g. Het is verboden zich in de open lucht te bevinden in het bezit van een brandende lantaarn, fakkel, of ander lichtgevend voor werp, alsmede aldaar eenig vuur te ont steken. h. Het is verboden op den openbaren weg met motorrijtuigen of bespannen voertui gen te rijden met een zoodanige snelheid, dat zulks in verband met de sub d en e ver melde voorschriften gevaar oplevert en in ieder geval met een snelheid grooter dan 15 K.M. per uur. i. Van de tramwagens moet de verlichting met inbegrip van de inwendige verlichting zijn gedoofd; deze wagens mogen aan de voor- en achterzijde één, zoo goed mogelijk afgeschermde lamp voeren. j. Eigenaren of schippers van vaartuigen en woonschepen zijn verplicht zorg te dragen, dat de daarop aanwezige verlich ting is gedoofd. k. Het is voetgangers verboden buiten noodzaak op de rijbaan van wegen te Ioo- pen of te vertoeven. Opzettelijke overtreding of niet-nakoming van deze voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste iwee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gul den. Hij, aan wiens schuld te wijlen is. dat deze voorschriften worden overtreden of niet nagekomen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden De ambtenaren van Rijks- en Gemeen tepolitie. naar wier oordeel iemand een feit pleegt, waardoor het welslagen van de oefening in gevaar wordt gebracht, zijn be voegd na aanmaning, op kosten van den overtreder, de noodige maatregelen te tref fen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodig te allen tijde een wo ning tegen den wil van den bewoner te betreden. IH Maakt voorts algemeen bekend: a. In het tijdvak van des namiddags 9.30 uur tot des namiddags 11 uur zal de straatverlichting in het sub. I omschreven gedeelte der gemeente zijn gedoofd. b. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit de onder II vermelde voorschriften kan voortvloeien. Ieder, die zich gedurende voormeld tijd vak op straat bevindt, doet zuiks geheel voor eigen risico. c. Het verdient aanbeveling het rijden met motorrijtuigen of voertuigen tot het strikt noodzakelijke te beperken. Leiden. 8 November 1938. De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. BINNENLAND. De Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam jubileert (3de Blad). Huldiging van den leger- en vlootpredikant, ds. H. Janssen (Kerk en School, 4de Blad). Autobus te Laag Keppel door vrachtauto aangereden; 9 gewonden (Gemengd, 3de Blad). In de Tweede Kamer zijn de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting begonnen (1ste ïJhtd). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Goed prijshoudende locale markt Oploopende koersen Amerika vast Beleggingsmarkt stil. BUITENLAND. Het Britsche koningspaar zal ook een be zoek brengen aan president Roosevelt (Buitenland, 1ste Blad). Fransch-Duitsche toenadering? (Buitenl., lste Blad). Von Ribbentrop spreekt tot de buitenland se he pers <4de Blad). Dc aanslag te Parijs op den Duitschen legatie-secretaris (3de Blad). De Engelsche Troonrede (lste Blad). China achter Tsjang Kai Sjek (lste Blad). Wederzijdsche offensieven aan de Ebro (Buitenland, lste Blad). Gevaar voor het Belgische kabinet-Spaak? (Buitenland, lste Blad). MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Aanvankelijk treedt nog weinig verandering in den weerstoestand op. Later op den dag echter wordt in het Noorden ruimende en af nemende wind met vermoedelijk eenige regen en daling van tem peratuur verwacht. Geseind gisteravond aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: AVE EST OP UW HOEDE". Ons onderwijs is in gevaar. Duizenden kinderen zitten in over bevolkte klassen, waar zij geen goed onderwijs kunnen krijgen. Steunt de actie voor verbete ring der leerlingenschaal 2795 (Ingez. Med HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Jachthaven Cieco. Nic Keken. Ver]. Dorpssaaat. Warmond, makelaar in sche pen en iach'haven-explo.tant. Bijvoeg.ng uitgeoefend bedrijf: importeur voor Neder land en Ned. Indië van Kermath motoren. Firma Wed p. vink Vz. Kerkstraat 58. Noordwijk Binnen zaadteelt en zaadhan- del; bloembollenteelt en -handel en aan verwante artike'en. Nieuwe Vennoot: L. Vink. Noordwijk Binnen J P van Beek R 4.veen- B 337 Alke made schildersbedrijf. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: behangers- en loodgieters- bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1