Voorstellen aan den Leidschen Raad SCHUDT UW LEVER WAKKER LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 8 November 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Het jubileum van Ds. H. Janssen. Aangezien de hiervoren genoemde maatregelen niet voldoende waren om een sluitende begrooting te verkrijgen, moest nog naar andere middelen wor den gezocht om het tekort te overbrug gen. Voor het grootste gedeelte van het tekort kan daarvoor een alleszins ge rechtvaardigde maatregel worden ge nomen, te weten restitutie door den ka- pitaaldienst van door dezen uit den ge wonen dienst genoten inkomsten. benoemingen en ontslag. i voor te schrijven, dat B. en W„ alvorens een Het college van regenten van het Heilige beslu" tot aanschrijving tot het wijzigen of Geest- of Arme Wees- en Kinderhuls doet vol- °f fe* weigering gende voordrachten Uit batige saldi van 19291931 werd in dertijd een fonds voor Stadsverbetering en Sociale doeleinden gevormd ten bedrage van plm. f. G53.000. Uit dit fonds werden verschillende openbare werken bekostigd, die anders ongetwijfeld en te recht ten laste van .geldleening" zouden zijn gekomen, b.v. algeheele vernieuwing en reconstructie van de stadssingels. Sta tionsweg. Lage Rijndijk. Havenplein, Haar lemmerweg, Morschweg enz. In totaal (dus inbegrepen de andere doeleinden» werd ten luste van het fonds gebracht pl.m. f. 650.625.Aangenomen kan worden, dat zich hieronder een bedrag van f. 300.000.— bevindt, dat bij niet-beschikking over het fends op langen termijn zou zijn geleend, zoodat een gelijk bedrag dan aan de Alge- meene Reserve was toegevoegd. Na aftrek van 25*/o aflossing op de geldleening. zou - thans h vacature wijlen mevr. G. J. Nauta-Burgers- dijk; 1. mevr C. Sevenester-De Buck; 2. mevr. A. C. C. Heringa-Hengeveld. vacature mevr. L. M. Snouck Hurgronje-Oort 1. mevr. E. Escher-Brozy; 2. mevr. A. C. Tromp- Loos. Vacature mevr. W. H. de Blecourt-Royaards: 1. mevr. A. C. Tromp-Loos; 2. mevr. M. E. Wensinck-Daubanton. Naast de aftredende leden der Gem. Com missi0 voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de heeren H. P. Veldhuyzen en jhr. C. C. Roëll worden als No. 2 aanbevolen de heeren A. J. B. Poortman en ir. J. J. G. van Hoek. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlee- nen aan den heer prof. dr. B. D. Eerdmans als ambtenaar van den Burg. Stand, aan mej. van een vergunning tot het aanbrengen van een reclame te nemen, het advies van de monumenten-commissie inwinnen. 14 Maart j.l. werd de vrees geuit, dat ver kiezingsreclame krachtens de voorgestelde be paling zou kunnen worden geweerd of verwij derd Hoewel de leden der commissie van mee ning zijn. dat deze vrees ongegrond is, meenen zij zekerheidshalve te moeten voorstellen in het tweede lid van het artikel ook dergelijke tij delijke reclames van de verbodsbepaling uit te sluiten. Teneinde op dit punt onzekerheid te voorkomen, stellen zij voor reclames, die voor een tijdsduur van niet langer dan één maand worden aangebracht, onder deze categorie te rangschikken. Tenslotte lijkt het wenscheïijk ook de tech nische ambtenaren van gemeenten werken met het opsporen van overtredingen van deze be paling te belasten. Hiervoor is een kleine wijzi ging van art. 78 der verordening noodig. overeenkomsten MET voorschoten en waddinxveen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en TT zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw levei minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elseht Cartor's Leverpilletjes bU apothekers en drogisten, f. (J.75. 2412 ungez Med.) Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft eenigen tijd geleden aan de directie der Sted. Fabrieken van Gas en Electricitelt verzocht ln dit geval van deze f. 300.000.inans h. E. H. Meykamp als onderwijzeres aan de nog f.225 000.over zijn geweest. school voor buitengewoon L O. Voorgeest Was derhalve deze wijze van financiering gevolgd en ln de tegenwoordige tijden het weren van ontsierende reclame mJent^geïloteiT^^mleTCringl-o^ei'eentomit sou dat zeker j S«uLi b7™£eren^?S?vSSUdSbS^ dit bedrag van f. «25.000. tnans nog in gjj qe behandeling op 14 Maart 1938 van het door mogelijk wordt meer stroom overdag te de Algemeene Reserve aanwezig geweest, voorstel tot invoeging in de verordening op de leveren, in de eerste plaats aan de industrie, terwijl de-ze reserve nu bijna geheel is uit- straatpolitie van een artikel met betrekking Uit overweging, dat door toeneming van het ronut wpt snreekt verier van zelf dat ter tot het weren van ontsierende reclame werd stroomverbruik te Voorschoten ook de belan- van Z huMi» Wrootines- °P voorstel vw den heer van Eek het volgende gen van Leiden kunnen worden gediend, ver- oveiwinning van de huidige begiootmgs besluit genomen: ..De Raad besluit, dat van klaarde de directie zich bereid aan dit verzoek moeilijkheden alsdan een gedeelte mear een beslissing, waarbij het hebben van reclame I in zoover te voldoen, als daardoor geen recht met bet oog op de toekomst niet het volle is verboden, gelegenheid moet worden gegeven streeksch geldelijk offer van Leiden werd ge bedrag zou zijn aangewend voor den ge wonen dienst van 1939. Uit overweging derhalve, dat uit ge wone middelen een belangrijk bedrag werd aangewend voor kapitaalswerkcn, kan een som van f. 100.000.van de aldus aangewende gewone middelen worden teruggenomen. De grootte van de improductieve schuld der gemeente levert geenerlei beiwaar op tegen dezen maatregel. Nadat aldus een bedrag van f. 100.000 als uitkeering van den kapitaaldienst aan den gewonen dienst op de begroo ting was gebracht, bleef er nog een te kort van f. 82.250.over. Tot ons leedwezen konden wij daar voor geen andere dekikng aanwijzen dan verhooging van de belasting. Wij betreuren dit ten zeerste, omdat wij het steeds in het belang van de burgerij hebben geacht en nog achten, den be lastingdruk zooveel mogelijk te beper ken. Thans is echter aan een verzwa ring van belastingdruk niet te ontko men, doch hierbij mag in aanmerking worden genomen, dat dank zij de tot nog toe gevolgde gedragslijn de belas tingen te dezer stede ln het algemeen op een, in vergelijking met andere ge meenten, vrij laag peil konden worden gehandhaafd en dat de thans in ts voe- om in beroep te komen en verzoekt de com missie voor de strafverordeningen daarvoor een regeling te ontwerpen". Naar aanleiding van dit besluit stelt deze commissie voorop, dat naar haar meening be sluiten om een vergunning tot het aanbren gen van een reclame te weigeren of om een aanschrijving tot het wijzigen of verwijderen van een reclame te doen uitgaan, slechts ge nomen kunnen worden door B en W. Wil men tegen een dergelijk besluit beroep open stel len. dan is de daarvoor bevoegde instantie staatsrechtelijk slechts de Raad. De meerder heid van de commissie acht dit lichaam ech- j ter volkomen ongeschikt om te oordeelen over de eventueel uit de voorgestelde bepaling voort vloeiende geschillen, aangezien het hierbij gaat om een aesthetische waardeering en het af wegen van de aesthetische belangen van de gemeenschap tegen de economische van het individu. Het lijkt de meerderheid dan ook uitgesloten deze opvatting is in de raads vergadering ook reeds van andere zijde geuit dat in den raad op deskundige en objectieve wyze over deze materie kan worden geoordeeld, zoodat zij meent niet met een voorstel tot het gelegenheid geven van beroep te moeten ko- vergd. Als gevolg van een en ander is met B. en W. van Voorschoten overeenstemming be reikt. Volgens deze overeenkomst kan Voorschoten in hetzelfde kalenderjaar buiten den spertijd een vierde gedeelte (tot ten hoogste 50 K.W.) van het binnen den spertijd opgetreden maxi maal vermogen meer afnemen dan binnen den spertijd, zonder dat betaling voor dit meerdere is verschuldigd: voor het daarboven bulten den spertijd afgenomen vermogen is Voorschoten daarentegen weder een zeker bedrag per K.W. per jaar verschuldigd. Behalve met het gemeentebestuur van Voor schoten heeft de directie der Sted. Fabrieken van Gas en Electricitelt ook met het gemeente bestuur van Waddinxveen onderhandeld over een wijziging van de met die gemeente ge sloten stroomleverings-overeenkomst. waardoor bezwaren, welke Waddinxveen bij de exploi tatie van zijn bedrijf op de basis van de thans geldende overeenkomst ondervindt, zouden wor den weggenomen Ook deze onderhandelingen men. Een lid ls daartegenover van oordeel, hebben tot overeenstemming geleid dat een publieke behandeling in den raad de beste waarborgen biedt, dat de belangen van gemeenschap en individu op juiste wijze wor den behartigd. Hierbij zij nog aangeteekend, dat in slechts twee van de tien gemeenten, waarvan z.g. reclameverordeningen konden worden geraadpleegd, beroep op den raad wordt toegestaan. De meerderheid van de commissie heeft bovendien uit de besprekingen reeds den in druk gekregen, dat niet zoozeer de behoefte werd gevoeld aan een beroepsinstantie als wel Aangezien de daarbij overeengekomen wijzi gingen in het algemeen van geheel denzelfden aard zijn als die in het contract met Voor schoten. behoeven zij geen nadere toelichting. Alleen zij vermeld, dat B. en W. van Wad dinxveen in een verlénging van den duur van de overeenkomst met acht jaren hebben Inge stemd. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Na de laatste wijziging van de Radio-ver- ordening is gebleken, dat zich in de praktijk aan een college, dat op het onderhavige gebied deskundig is en een garantie vormt, dat de uiteindelijke beslissing aan alle belangen recht doet wedervaren. Dit doel kan worden bereikt door het inschakelen van een commissie van advies, waardoor ook wordt bereikt, dat de t behandeling plaats vindt in twee colleges. De i zich in één perceel of in één tot~ afzonderlijke meerderheid acht voor deze taak de krachtens bewoning dienend perceelsgedeelte één aan- de monumenten-verordening te benoemen I sluiting bevindt, en dat. waarin in zoodanig ren verhoging nog zeer matig kan monumenten-commissie bu uitstek geschikt. I perceel of perceelsgedeelte twee of meer aan- Pif rlo hohonHeliriD var nog gevallen voordoen, waarin deze verorde ning niet voorziet en waarvan een regeling mitsdien alsnog wenscheïijk moet worden ge acht. In de eerste plaats maakt de verordening geen onderscheid tusschen het geval, waarin worden genoemd. Het bedrag van f. 82.250.kan n.I. worden verkregen door de opcenten op de hofdsom der personeel belasting met slechts 35 te verhoogen. Wanneer men het belastingterrein over ziet, komen deze opcenten het eerst voor verhooging ln aanmerking. Verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelas ting, die thans ten getale van 55 worden geheven, kan n.I. eerst geschieden, nadat de opcenten op de personeele belasting tot •en minste 150 zijn opgevoerd, zoodat deze mogelijkheid, daarglaten of zij op zich zlf aanbeveling zou verdienen, reeds vanzelf is uitgesloten Wèl is de gemeente bevoegd door de heffing van de gemeentefondsbe lasting van de 2e naar de 3e klasse over te gaan, waardoor een hoogere opbrengst van pl.m. f. 70.000.over een vol belas tingjaar zou worden verkregen Niet al- ieen, dat hieruit voor het jaar 1839 slechts 2/3 van f. 70.000.ls f. 46.686.zou wor den verkregen, doch ook overigens moet deze herclassificatie vooralsnog minder gewenscht worden geacht. De 3e klasse ls eigenlijk bedoeld voor plattelandsgemeen ten. Weliswaar zijn meerdere grootere ste delijke gemeenten niettemin genoodzaakt geweest zich ln de 3e klasse te plaatsen, doch deze zijn daartoe niet overgegaan vóór het getal opcenten tot het maximumu (75) was opgevoerd. Vermits in de tegenwoordige tijdsomstan digheden ook de zakelijke heffingen, zoo ais o.a. de straatbelasting, zeer zeker niet in de eerste plaats voor verzwaring ln aan merking komen, moet, mede naar het oor deel van de Commissie van Financiën, aan verhooging van de opcenten op de perso neele belasting alzoo de voorkeur worden gegeven. Een daartoe strekkend voorstel zullen wij binnenkort Indienen. BIJ de behandeling van deze verordening ln den raad werd steeds naar voren gebracht, dat in deze commissie naast deskundigen op het gebied van de monumentenzorg ook menschen met een open oog voor de economische be langen der particulieren zullen worden be noemd. Een dergelijke samenstelling waarborgt volgens de meerderheid ook voor het thans te regelen onderwerp een aller belangen recht doende behandeling. ZU stelt dan ook voor in een nieuw derde lid van het voorgestelde artikel sluitingen aanwezig zijn; in belde gevallen toch moet men voor elke aansluiting dezelfde bijdrage in de aansluitingskosten en denzelf den abonnementsprijs betalen. Terwijl commis sarissen nu den bestaanden toestand wat de bijdrage ln de aansluitingskosten betreft zou den willen bestendigen, achten zij het wel rationeel en billijk, dat voor de tweede en vol- gene aansluitingen een lagere abonnements prijs wordt betaald dan voor de eerste ZU stellen dan ook voor, den abonnements- Al wie WAAitBORG-KLEEDING kent is ex bijster mee content 2764 ungez. Med.) heden, sterker dan het bestuursbeleid, doen zich hier gelden. Voorzoover dit de gemeente echter wel mogelijk is, bestrijdt zij den ongunstigen toestand, waartoe velerlei maatregelen zijn genomen. Belangrijke aankoopen van in- dustrieterrinen zijn b.v. geschied, teneinde de uitbreiding van de werkgelegenheid te bevorderen, terwijl ook de aandacht öp de gelegenheden tot werkverruiming, o.a. het overwegvraagstuk, alsmede op de moge lijkheid tot uitvoering van werken in werk verschaffing ten volle blijft gevestigd. Voorts wordt bij voortduring, waar mo gelijk, gestreefd, naar bezuiniging, in ver band waarmede in de begrooting een be zuinigingspost is opgenomen van f. 10.000. Doch een ingrijpende verandering ten goede aan te brengen, die een werkelijk belangrijke verlichting van de tegenwoor dige zware financieele lasten geeft, ligt practisch buiten de macht van het ge meentebestuur. Niet slechts omdat de ver betering in de eerste plaats moet komen komen van een gunstige wending in de economische omstandigheden, doch ook omdat de gemeente in dezen grootendeels afhankelijk is van de wijze, waarop de fi nancieele verhouding met het Rijk bij de Toekomst-blik. v.et is geregeld, welke regeling de enorme kosten van de armenzorg geheel voor hare De toekomst laat zich. bij een uitgaven- rekening laat (behalve dan. dat de uitga- peil als thans de armenzorg en de werk- ven een factor vormen voor de berekening loozensteun hebben bereikt, nog weinig van de uitkeering per inwoner uit het Ge- bemoedigend aanzien. Gelijk wij toch bo- 1 meentefonds). ven opmerkten, wordt het hoe langer hoe De groote moeilijkheden, waarin de ge- moeilijker bijzondere dekkingsmiddelen te meenten zijn komen te verkeeren hebben vinden om aan de buitengewoon zware 'nlusschen. naar blijkt, ook de bijzondere eischen. d:e aan het gemeentelijk budget aandacht van de Regeering. zoodat wellicht worden gesteld, het hoofd te kunnen blij- d€ mogelijkheid niet geheel en al uitge ven bieden. En de oorzaak van dezen gang sloten behoeft te wo "den geacht, dat bin- van zaken, de economische depressie is nen 11 et al te langen tijd althans eeniger- van te algemeenen en te gecoirmiiceerden ma,e de druk der uitgaven wordt veriicht. aard, dan dat het bestuur der gemeente bij WiJ kunnen daartoe wijzen op de instell ng machte zou zijn een overwegenden invloed van een Staatscommissie, aan welke is op- Ier verbetering uit te oefenen; omstandig- ?edragen der Regeering van advies te dic- j nen over de vraag in hoeverre in de hui- dige wijzen van hulpverleening met be trekking tot de groepen van valide, werk willige personen, die voornamelijk ten ge volge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van het gezin of van zich zelf kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen te doen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armen zorg. Dit houdt de mogelijkheid in. dat de gemeente van een gedeelte van de kosten van ondersteuning van armlastigen wordt bevrijd. Juist bij de samenstelling van dit alge meen overzicht zijn voorts twee wetsont werpen verschenen, het eene tot overbren ging van de bevoegdheid tot het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting voor een gedeelte van de woongemeenten naar de werkforensaalgemeenten (verdee- ilng van de belasting tusschen de woonge- meente en de werkgemeente), het andere tot verruiming van het belastinggebied voor noodlijdende gemeenten. Blijkens de toelichting tot deze ontwerpen schijnt het ook in de bedoeling te liggen de regeling van de uitkeeringen uit het werkloosheids- subsidiefonds op sommige punten te wij zigen. teneinde mede hierdoor de zelfstan digheid van het gemeentelijk financieele beleid weer te versterken. In hoever een cn ander tot een meer draaglijken toestand zal leiden, moet nu worden afgewacht. In aanmerking nemende echter den omvang van de tegenwoordige financieele moeilijkhe den, zal men goed doen, zich voor al te optimistische verwachtingen te hoe den; in geen geval mag het aan de orde stellen van deze onderwerpen re den zijn voor eenige verslapping van de tot nog toe betrachte zuinigheid in het financieel beheer van de gemeente. prijs voor de tweede tot en met de vijfde aan fluiting in hetzelfde perceel of perceelsgedeelte te bepalen op f. l per maand of f. 0.25 per week en per aansluiting en voor elke volgende aansluiting op f. 025 per aansluiting en per maand. Deze tariefswijziging hpeft voor de ge meente. na de aanvulling, welke de aan da gemeente verleende machtiging voor den aan leg en het gebruik van een redio-distributie- inrichting bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken d.d. 23 September 1937 heeft ondergaan, nog dit voordeel, dat voor elk der aansluitingen, waarvoor een abonnements- prits verschuldigd is van ten hoogste de helft van dien voor de h co fdaanslul tin gslechts de helft van de aan de Nozema en het Rijk ver schuldigde vergoedingen behoeft te worden be taald. Voorts zijn, als gevolg van aansluiting van eenige ziekeninrichtingen aan het radiodistri butienet, op verschillende plaatsen koptelefoons aangesloten, waarvoor de verordening geen ta rief bevat. Met het oog daarop geven zij ln overweging den abonnementsprijs voor zoo danige aansluitingen vast te stellen op 10 ct. per stuk en per maand met een minimum van f. 2 voor één perceel. Verder stellen zij voor dat het hoofd van het bedrijf de bevoegdheid verkrijgt bijzondere ta rieven vast te stellen voor het gebruik van bij zondere luidsprekers of voor het gebruik van meer dan één luidspreker per aansluiting; deze tarieven toch, welke van weinig belang zijn, kunnen met het oog op een vlotten gang van zaken beter door hét hoofd van het bedrijf dan door 3. en W. worden vastgesteld. Ten slotte geven zij in overweging een rege ling te treffen ten aanzien van het op ver zoek var. den geabonneerde verplaatsen van een aansluitkastje in hetzelfde perceel of het zelfde perceelsgedeelte; die verplaatsing kan kosteloos geschieden, indien het abonnement ten behoeve van dat perceel of perceelsgedeelte ten minste twaalf maanden vóór die verplaat sing is tot stand gekomen en tegen betaling van f. 1 wanneer de verplaatsing geschiedt voordat die termijn is verstreken. DRANKWET-VERORDENING. De afd. Leiden en Omstreken van den Ne- derlanaschen Bond van Hotel-, Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters verzocht de ver ordening, houdende eischen, waaraan een voor I het publiek toegankelijke localiteit moet vol doen, om voor een verlof A in aanmerking te kunnen komen, zoodanig te wijzigen, dat daar- 1 bij aan B. en ,W. de bevoegdheid wordt ver leend in bijzondere gevallen vrijstelling van het voldoen aan de bij de verordening gestelde eischen te verlecnen. Het komt B. cn W. voor. dat het verzoek kan worden ingewilligd, weliswaar niet be paaldelijk om de redenen in het verzoek aan gegeven. doch omdat zij het in het algemeen gewenscht achten cat in gevallen, waarin het verleenen van ontheffing van de betrekkeliik zware eischen gewettigd is, uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Elk geval zal even wel op zich zelf moeten worden beoordeeld en ten einde een beroep op de desbetreffende be paling niet al te gemakkelijk te maken, ver dient het aanbeveling haar toepasselijkheid tot zeer bijzondere gevallen te beperken. Hierbij teekenen B. en W., voor zooveel noo dig, aan, dat wanneer vrijstelling wordt ver leend. de betrekkelijke localiteit toch ten min ste zal moeten voldoen aan de eischen. welke bij het Drankwetbesluit 1932 zijn gesteld. Zij maken van deze gelegenheid gebruik om, zulks ter voldoening aan een terzake door Ged, Staten dezer provincie te kennen gegeven ver langen, nog een tweetal andere wijzigingen van de onderhavige verordening in overweging te geven. Een dier wijzigingen beoogt duidelijk te doen uitkomen, hetgeen ook de bedoeling van de bestaande verordening is, dat de eischen om trent oppervlakte en hoogte der localiteiten slechts voor één der localiteiten, waarop een verlof betrekking heeft, gelden. De andere wijziging komt hierop neer, dat de bepaling, volgens welke de eischen niet zullen gelden voor een voor het publiek toe gankeliJke localiteit, waarvoor op 10 Decern ber 1923 reeds een verlof voor den verkoop van alcohol-houdenden anderen dan sterken drank was verleend, vervalt. De bedoeling van deze bepaling is uit te drukken, dat de eischen niet gelden voor op genoemd tijdstip ver leende verloven. Dit kan overbodig geacht worden, omdat reeds ingevolge de wet de eischen slechts van toepassing zijn op nieuwe verloven. DE PRECARIO-VERORDENING. De verordening van 1 December 1930, regelende de heffing van een plaatselijke belasting voor het gebruik van voor den open baren dienst bestemde gemeentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, alsmede van gelden, als bedoeld in de z.g. Precarlo-verordening ls goedgekeurd tot 1 Januari 1939; vóór dien da tum zal deze verordening derhalve opnieuw moeten worden vastgesteld. Mede in verband met de jongste, op 1 Janu ari 1938 in werking getreden wijziging van de gemeentewet, waardoor o.a. voor de plaatselijke belastingen de afzonderlijke invorderings verordening. indien daarin wijziging wordt ge bracht. moet vervallen, is het nu het juiste tijdstip, om de verordening ln haar geheel technisch te herzien. Tevens kan van deze gelegenheid gebruik worden gemaakt om eenige adressen te behan delen, welke betrekking hebben op de in de verordening geregelde plaatselijke belastingen. Op enkele uitzonderingen na ligt het niet in de bedoeling van B. en W. om wijzigingen in de tarieven voor te stellen, doch slechts om in de praktijk gewenscht gebleken verande ringen in de verordening aan te brengen, grootendeels van redactloneelen aard. DE ELECTRISCHE INSTALLATIE IN HET STADHUIS. Voor het leveren, monteeren, bedrijfsvaardig opstellen, in bedrijf opleveren en onderhouden van electrische installaties voor laagspanning en zwakstroom, met bijbehoorende werken, ten behoeve van het in aanbouw zijnde stadhuis, zoomede voor het leveren, monteeren en op hangen van lichtornamenten en het leveren van de bijbehoorende stekkers voor de stop contacten is aan een tiental firma's onders hands prijsopgave gevraagd. De laagste InschriJfster. de firma Smit en van der Linden te 's Gravenhage. heeft, nadat eenige wijzigingen ln het bestek waren aan gebracht. de aanneemsom nader gesteld voor zooveel de installatie betreft op f. 37.375 en wat de ornamenten betreft op f. 5064, PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 9 NOVEMBER. Leiden Geref. Gem. (N. Rijn): Voorm. io uur en nam. halfdrie en halfacht (dankdag) ds. H. Llgtenberg van Lisse. Alphen-aan-den-Rijn N. H. Kerk: Nam 7}» uur Ds. Scheers. Lokaal van Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur de heer Zwoferink van Ederveen. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. de Bruin van Sassenheim. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur iDankuur gewas), ds. Bieshaar). Boskoop Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Dank- stond gewas), ds. Petersen. Hazerswoude Salvatori: Nam. 7 uur, ds. M, Ottevanger van Lelden. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur (Dankuur gewas), ds. Warmolts. I Kal wijk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise- straat); Nam. halfacht. ds. Weyting van Ras sen. Zaal Prot. Bel.: Nam. 7 uur, ds. B. J. c. Rijn- ders van Hilversum. NoordwtJk aan Zee Ger. Bond (Juliana- weg 27): Nam. 7.30 uur ds. Steenbeek van Oudewater. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds, G. C. Nifterlk. Waddinxveen Oud-Geref. Gemeente: Nam, zeven uur ds. van der Kraats. Gebouw Centrum: Nam, zeven uur ds. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Haarlem «als hulppred.) A. L, Hovy. cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar Coevorden (2de pred.pl.), W. v, d. Ven te Frederlksoord. GEREF. KERKEN IN H. V. Aangenomen: Naar Bussum, F. C. B. Kok t« Oosterend op Texel. GEREF. KERKEN. AangenomenNaar Goort, G. van 't Riet, cand. en hulppred. aldaar. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Zutphen: D. Briesma te Droge» ham en I. de Bruyne te Sassenheim. Overweldigende belangstelling. Hoewel ds. H. Janssen, leger- en vloot- predikant ln algemeenen dienst te 's-Gra- venhage voornemens was den dag, waarop hij mocht herdenken, dat hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde, geheel onop gemerkt te doen voorbijgaan en hij dan ook Zondag op zijn gedenkdag ln een der Chr. Geref. gemeenten voorging in den dienst des Noords, is hem gistermorgen bij zijn thuiskomst een verrassende belang stelling ten deel gevallen. Ds. Janssen ging Zondag voor in de ge meente van Haarlem-Centrum, wier ernstig ongcstelden predikant hij verving. Hi] preekte 's morgens over Jer. 2 vers 13 en 14. In het tweede gedeelte van zijn pree!: wierp de Jubilaris een terugblik over de verloopen 40 jaar. Aan het einde van den dienst richtte ouderling J Vreugdenhll een woord van hartelljken gelukwensch tot ds. Janssen namens kerkeraad en gemeen te, waarop de groote schare, die het bede huis tot in den nok vulde, staande ds. Janssen toezong de zegenbede uit Ps. 134. Een schat van bloemen werd gistermor gen aan het woonhuis van ds Janssen ln de residentie bezorgd. Daaronder waren er van den Bljz. Vrijw. Landstorm, de cultu- reele comm. voor de Zuiderzeewerken, de Ned. Zeemanscentrale, de Chr. Geref. Meis jeshand, de redactie van het Chr. Geref. Weekblad „De Wekkerde Chr. Openbare Leeszaal den Haag-Seheveningen, het Zee- manstehuis te Londen, ds. J, Wrlsters, Geref. predikant te Helmond, van ver schillende legerpredikanten en tal van particulieren. Buitengewoon groot was ook het aantal schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen dat ds. Janssen ontving. Daarvan noemen wij die van jhr. mr. R de Marees van Swinderen, oud-gezant te Londen, ds. J. van Dorp. predikant van de Holland- sche gemeente te Londen, het Zeemanste huis te Hamburg, den Commandant van de Zeemacht, den heer Jolles te den Helder, de Chr. Geref. Jongellngsbond, het cura torium van de Theologische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, Deputaten 3ynodl voor de Bultenlandsche Zending der Chr. Oeref Kerk, Deputaten van de Generale Synode der Geref. Kerken voor de geestelijke verzorging der militairen, ds. D. den Breems. secr. van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. het studentencorps van de Theol. School te Apeldoorn, de ker keraden van de Chr. Geref. gemeenten van Amsterdam en Lelden, de vorige stand plaatsen van den jubilaris; L. K. v. Dijk van Tholen, den 90-Jarlgen oud-ondenoj- zer, bij wlen de Jubilaris eenmaal in d* klas heeft gezeten; de stichting ..Verblik voor den Oud-Indischen militair" te Hees bij Nijmegen; de Kon. Ned. Vereen. ,.Ons Leger"; J. v. Riessem, Inspecteur van de Luchtvaartbescherming; den chef van l'« militaire hospitaal In de Residentie; dr. J- Wessels, inspecteur van het Staatstoezicb- op het rijkskrankzlnnigcnwezen: den Ned- Christen Vrouwenbond; het Geref. trac' taalgenootschap .Flllppus"; den Armen raad te 's-Gravenhage: den Bond van Nee- Herv Jongellngsvereenlglngen op Geref Orondslag; de Tweede Kamerleden W Wa genaar en mr. T. van Dijken; oud-Mlnh' ter dr. F. E. Posthuma; prof. dr. J. Seven!», hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit J- Utiecht; prof. dr. M. M. van Haaften, idem aan de Vrije Universiteit; vele Ned. Her predikanten, vrijwel de meeste Chr Gerei- predikanten hier te lande, tal van naren van het Denprtement van G» s c, benevens vooraanstaande figuren m de Chr. militaire actie enz. enz. Velen hl as, Janssen ook de hand komen drukke», waarbij duidelijk bleek ln hoe breede kring de jubilaris een populaire figuur 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14