t)uimelij!7tje LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 1 November 1938 RECHTZAKEN VERDOOVENDE MIDDELEN. De Rotterdamsche rechtbank heeft von nis gewezen in de zaak van een eigenaresse van een apotheek, die zonder recept van den dokter verschillende hoeveelheden ver- doovende middelen heeft afgeleverd. Zij werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. HOOGE RAAD. Het parkeeren van auto's gedurende den nacht. Iemand, die gedurende den nacht zijn auto op den openbaren weg te Utrecht on beheerd had laten siaan, werd door oe rechtbank aldaar veroordeeld tot een geld boete van 1 gulden wegens het gebruik van den openbaren weg als bergplaats, het geen bii artikel 4i der Uaechische politie verordening is verboden, welke uitspraak in hooger beroep door de Utrechische rechtbank werd bevestigd. Op het door den automobilist ingestelde cassatieberoep heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad overwogen, dat het betreffende artikel niet geldt voor motor rijtuigen, aangezien het 's nachts laten staan van een auto valt onder het begrip parkeeren, dat reeds door den hoogeren wet gever Is geregeld. Het onderhavige parkee ren is z i derhalve niet strafbaar op grond van de Utrechtsche verordening en naar de meening van den procureur-generaal ook niet volgens eenlge andere wettelijke be paling. De procureur-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het veroordeelende vonnis en requireerde. dat de Hooge Raad den automobilist alsnog zal ontslaan van alle rechtsvervolging. De Hooge Raad heeft gisteren evenwel het cassatieberoep verworpen. Naar het oordeel van den Hoogen Raad betreft art. 11 bis van het motor- en rij wielreglement. voor zooveel hier van be lang. het op den openbaren weg gedurende korten of langeren tijd in stilstand hebben van motorrijtuigen: doch dit brengt niet mede. dat art. 41 van genoemde verordening althans ten aanzien van automobielen niet verbindend zou zijn. Immers art. 41 toege past op auto's verbiedt niet het enkel op den openbaren weg in stilstand hebben van die rijtuigen, doch het op den openbaren weg laten staan van auto's in gevallen, waar die, volgens normale verkeersgewoon. ten. in een garage worden geborgen. Ooit de rechtbank had, blijkens haar overwegin gen art. 41 in den zin als voorgeschreven opgevat. De plank van dc schutting. De gemeentewerkman A. J. B. te Wasse naar was bezig om de schutting ln zijn tuin te repareeren. Toen gaf zijn buurman een trap tegen een plank, die B. daarop tegen zijn neus kreeg Terzake mishandeling moest de buurman nu terecht staan. Hij gaf het feit toe, maar beriep zich erop „reusachtig zenuwachtig" te zijn, en wist daarom niet wat hij deed. De officier vorderde f. 8 boete subs. 8 dagen hechtenis, zulks omdat door verhui zing er een einde aan de ruzie komt. De politierechter veroordeelde tot f. 5 subs. 5 dagen hechtenis. OP HAAR TROUWDAG DOODGEREDEN. Autobestuurder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Almelosche rechtbank heeft heden den kellner W. V. uit Losser, die met een auto een wielrijdster op haar trouwdag had doodgereden, terwijl hij sterken drank had gebruikt en niet in het bezit was van een rijbewijs, veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs. De eisch was de maximum straf: één jaar gevangenisstraf en één jaar intrekking van het rijbewijs. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het dak lekte. Van een perceel aan de Reemanshuizen- laan te Katwijk aan Zee had een Inwoner dier gemeente een hoeveelheid koperen roorwerpen weggenomen. Die waren eigendom van den makelaar H. L. O. uit Wassenaar, die tot de ontdek king was gekomen, dat het dak, waarvan de voorwerpen werden gestolen, begon te lek ken. De Officier deelde mede, dat verdachte aleens Is veroordeeld door den Kinderrech ter en ter beschikking gesteld van de Re-' geering. Tot zijn 21ste jaar was hij in een inrichting opgenomen geweest. Spr. vor derde twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter wilde nog wat meer over verdachte weten en hield de beslissing aan. Inbraakje. Een los werkman uit Leiden verschafte zich met geweld toegang tot een bouwkeet van den Prov. Waterstaat aan den Mijen- daalsoheweg te Wassenaar. Hij had toen een legenkijker en een meetband meegenomen tot een waarde van f. 20. Verdachte zeide uit armoede te Ihebben gehandeld. Hij had zich door een arts laten onderzoeken en die had hem verminderd toerekenvatbaar verklaard. Dc Officier vond het echter beter dat verdachte door een offlcieelen deskun dige wordt onderzocht en vroeg daarom aanhouding der zaak. De Politierechter besloot dienovereen komstig. De verdwenen bril. De caféhouder H V. in Wassenaar had een bril in zijn zaak op een tafel gelegd. Die bleek op een gegeven moment te zijn verdwenen. Daar zou zekere S. meer van welen. Toen de politie te Wassenaar hem aanhield, gaf 8. eerst een valschen naam op. In de Politieauto liet hij echter de bril uit het eafe achter. Bii zijn verhoor had hij bekend het voor werp te hebben gestolen De officier vor derde twee maanden gevangenisstraf, maar de politierechter herinnerde er aan, dat. al ui!« vcrdacll!e vroeger weieens wat uitge laaid het de laatste jaren beter gaat. Daarom wilde de politierechter wat meer over verdachte weten en hield de beslissing voor een rapport aan. Gevaarlijk spel. Het was een gevaarlijk spel dat een ar beider uit Uithoorn had gespeeld. Er was een vechtpartij op den Bloklandschenweg tusschen v. Z en v. T. Daar bemoeide de arbeider zich mee, en met een mes wilde hij van T. te lijf. Deze nam echter de vlucht. Toen omstanders oen arbeider wilde tegenhouden, had deze aangekondigd „Pas op, want ik steek je allemaal neer". J°or die dreigementen stond de arbeider 'let eerste deel van de tenlaste hn i1S' de tmdvolS'ng tegen v. T., bekende ging ontkende de algemeene bedrei- D? Officier vorderde f. 30 boete subs 30 ,"en hechtenis; de Politierechter legde boete subs. 20 dagen hechtenis op. De polstok. de boerenwoning van B. te Hazers- nomen 6611 arl3e'der een P°lst°k wegge- i I1 Jas de diefstal niet zoo groot, het bleek von s-r geva' toch een strafbaar feit. waar- J bij nu terecht moest staan, doch ver- w gaan' H. was er een getuige, en na diens ver-1 •in'jS vorderde de officier f 20 boete subs, dagen hechtenis. Politierechter veroordeelde dienover- cenkomstig. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Een sparreboom op de tram rails gelegd. Een inwoner van Hillegom had een spar_ reboompje op de trambaan der N.Z.H.T Mij. te Hillegom gelegd, waardoor gevaar kon ontstaan. Verdachte had het feit gepleegd toen hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Als getuige werd gehoord de caféhouder de heer W. J. v. Dril, bij wien verdachte den spar van een bierton had af genomen. Verdachte ls reeds eerder veroor deeld terzake van het trappen tegen een automaat. Volgens informaties bleek, dat htj te Hillegom ongunstig bekend staat. Daar nog geen 2 jaar verloopen zijn sinds de vorige veroordeeling, eischte de ambte naar tegen verdachte 3 dagen hechtenis Verdachte vroeg een geldboete, daar hij zijn zaak alleen drijft en beterschap be loofde. De Kantonrechter wilde hem nog een laatste kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van f. 15 subsidiair 15 dagen hechtenis. Aanrijding. Vervolgens stond terecht een 22-jarige chauffeur uit Hillegom, omdat hij op l Aug met zijn auto. komende uit de Molenstraat en gaande ln de richting Kerkstraat in botsing ls gekomen met een ander vierwie lig motorrijtuig, waardoor materieele schade is ontstaan. Verdachte had geen voorrang verleend aan de auto, bestuurd door een zekeren G. Twlsk uit Castricum. Eisch f. 6 subs. 3 dagen hechtenis. Von nis f5 subs. 3 dagen hechtenis. Tevens stond terecht de getuige uit deze zaak. de chauffeur G. Tw„ die geen signaal had gegeven, toen de veiligheid dit vor derde. Eisch f. 6 subs. 3 dagen hechtenis. Vonnis f. 5 subsidiair 3 dagen hechtenis. Een 23-jarige chauffeur uit Haarlemmer meer heeft op 5 Aug. j.l. met een vierwielig motorrijtuig- gereden en heeft niet tijdig aangegeven, dat hij van plan was van rich, ting te veranderen, waardoor een aanrij ding is ontstaan tusschen verdachte's auto en een zekeren D v. d. Weele, die daar met zijn rijwiel reed Voor het eerste feit namelijk geen teeken geven voor richtingverandeting vroeg de ambtenaar vrijspraak. Voor het tweede feit: de aanrijding, eischte deze een geldboete van f. 10 subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter sprak verdachte voor het eerste feit vrij en veroordeelde hem voor het laatste tot een geldboete van f.6 subs. 3 dagen hechtenis KANTONGERECHT TE LEIDEN. Links van den weg gereden. Gistermorgen moest voor het kantonge recht alhier terecht staan een autobestuur. der uit Haarlem, omdat hij op den Haag- weg tusschen de Vink en Haagsche Schouw met zijn auto slingerend over den weg had eereden. zonder noodzaak plotseling naar links was uitgeweken en op het linker- gedeelte was blijven rijden, waardoor hij in botsing was gekomen met een tegenligger, die geheel rechts van den weg reed. Aller eerst werd de chauffeur A Th. van Leeu wen uit Aerdenhout gehoord, die verklaarde dat hij met zijn auto geheel rechts reed, toen hij verdachte plotseling met zijn auto op zich af zag komen. Hoewel hij d. auto nog in den grasberm gestuurd had. kon hij een botsing niet voorkomen. Direct had hij gemerkt dat verdachte naar sterken drank rook. De heer E. J Weenink uit Aerdenhout die in de aanreden auto had gezeten ver klaarde. dat verdachte zonder noodzaak met zijn auto naar Inks was uitgeweken: een andere automobilist kon nog op het rijwielpad vluchten. Het OM achtte deze overtreding bijzonder ernstig en eischte f. 50 boete of 25 dagen hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor 4 maanden. Verdachte verklaarde niet onder den in vloed van alcohol geweest te zijn. Uitspraak conform. Overtreding van de Hinderwet door de gemeente Sassenheim. J. P. G„ burgemeester. W. W. en H. B.. wethouders der gemeente Sassenheim, muesten terecht staan wegens overtreding van de Hinderwet. Allereerst werd gehoord de Rijksveldwachter H. G Westeneng uit Sassenheim, die verklaarde geconstateerd te hebben, dat de gemeente Sassenheim van 27 Maart tot en met Juni een weiland ge legen aan de Zandsloot onder de gemeente Warmond zonder vergunning van Ged. Sta ten van Z.-Holland als stortplaats van huisvuil uit de gemeente Sassenheim had gebezigd. De burgemeester erkende het ten laste gelegde, met dien verstande dat het vuil was gestort voor verbetering van het land, daar het vuil een natuurwand moest vor men. Bij Raadsbesluit van Oct. 1931 was het weiland door de gemeente voor f 13.000 gekocht. Vreemd vond de burgemeester het, dat Ged. Staten den aankoop hadden goedgekeurd en dat nu de gemeente te recht staat wegens overtreding van de Hin derwet. Met een vuilnisauto werd het vuil naar de stortplaats vervoerd en daar ge stort. Verder was de stortplaats met draad afgezet. Ook de heer W., wethouder van financiën die de wordingsgeschiedenis had meegemaakt, verklaarde dat het gestorte vuil voor verbetering van den grond moest dienen. In Engeland had hij zelf gecon stateerd, dat dit daar op dezelfde wijze plaats vindt, zonder dat de gemeenten daar last van ondervinden. Wanneer het land voldoende opgehoogd ls, zal de ge meente het verkoopen. Ook de heer B„ wethouder kon niet begrijpen dat de ge meente vervolgd wordt; iedere boer stort rnest op zijn land; dit ls dan ook een over treding van de Hinderwet. Het O.M. achtte de overtreding wettig en overtuigend be wezen. Ook in Breda heeft zich een soort gelijk geval voorgedaan, bij arrest van den Hoogen Raad werd het vonuis van den kantonrechter te Breda bevestigd. Het O.M. elsehle tegen ieder, omdat het hier een princlplëele kwestie betrof, f. 8.boete of 10 d. hechtenis. De burgemeester wees er op, dat hier van een Inrichting geen spra ke was en het hier grondverbetering betrof in Breda lag de vuilnisbelt vlak bij de stad hier had niemand en hinder van. In re pliek wees het O.M. er op dat de Hinder wet overtreden was. zoodat hij persiteerde bij den eisch. Over 8 dagen zal de Kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. Aardappelen geteeld zonder vergunning L. K., landbouwer uit Katwijk aan Zee moest terecht staan, omdat hij te Noord- wijk en Katwijk, zonder aangesloten te zijn bij de Landbouw-Crlsis-Centrale en zonder toestemming van den minister aardappelen had geteeld. Verdachte be kende wel te Noordwijk aardappelen zon der vergunning geteeld te hebben, maar niet ln Katwijk aan Zee. De heer W. Ver burg, controleur van de Crisis-Centrale uit Den Haag verklaarde, dat hij op 9 Sept. een onderzoek had ingesteld op het land van verdachte te Noordwijk. echter niet te Katwijk. De aardappelen waren op het land te Noordwijk reeds gerooid; ongeveer 2000 K G., die door getuige in beslag wa ren genomen en zoolang opgeborgen De waarde der aardappelen was ongeveer f .40 geweest. Verdachte erkende dat hij zich wegen gewetensbezwaren niet bij de Land- bouw-Crisls-Centrale wilde aansluiten. Het O. M. wees er op dat reeds met de gewetensbezwaren van verdachte was re kening gehouden, maar het was nu te ver gegaan, zoodat het O. M. f. 10 boete eisch te of 5 d. h„ met verbeurdverklaring der in beslag genomen aardappelen. De kan tonrechter veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 d. h., maar met teruggave van de in beslag genomen aardappelen. Uitlokken van misdrijf. P. C. U., melkknecht te Noordwijkerhout, oud 16 jaar, moest terechtstaan, omdat hij hoewel hij geen rijbewijs bezat op den Duinlandscheweg weg onder Noordwijker hout een vrachtauto had bestuurd, en niet op het verkeer had gelet, waardoor hij ln botsing was gekomen met een personen auto. J. C. U., groentenhandelaar, vader van verdachte, moest terecht staan wegens uitlokken van misdrijf, omdat hij zijn zoon opdracht had gegeven de auto te vervoeren Deze zaken werden gelijktijdig behandeld. Het O. M. eischte tegen den 16-jarigen ver dachte f. 10 boete of 4 dagen hechtenis en tegen zijn vader f.20 boete of 3 dagen h. Uitspraak tegen den zoon f. 10 boete of 1 week tuchtschool en tegen den vader f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Geen vervoersbewijs gehad. G. G. v. d. V.. schipper uit Oude Wete ring moest terechtstaan, omdat hij zonder vergunning van de Bevrachtingscommissie le Leiden met zijn motorschip „Ouder zorg" een lading steer.en vervoerd had van Leiderdorp naar Den Helder. Het O. M. eischte f. 15.boete of 5 dagen h. Uit spraak conform. Roekeloos gereden A. M., chauffeur uit Amsterdam, moest terecht staan omdat hij op den Haagsche straatweg onder Oegstgeest met zijn auto op roekelooze wijze had gereden, waardoor een botsing was gevolgd. Het O. M. eischte f. 25.boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. Gevaarlijk rijden. W C. cauffeur uit Den Haag, moest I terecht staan omdat hij met zijn auto in de Schoolstraat te Voorschoten, hoewel de doorgang niet vrij was, toch gepasseerd was, met gevolg een ernstige botsing met een vrachtauto. Eisch f.25 boete of 5 d. h. Uitspraak f. 15 boete of 5 d. h. ENORME VISCHAANVOER IN IJMUIDEN. Ongeveer 12.000 kisten visch '600 ton!) wer den gisteren in IJmuiden aangevoerd, ondanks dat er slechts 12 trawlers aan den afslag waren. Maar deze 12 trawlers hadden bijna alle bui tengewoon groote vangsten en daarenboven los ten nog 25 trawlloggers een 800-tal kisten en zorgden eenige haringloggers bovendien voor den aanvoer van ongeveer 3000 kisten versche haring. Behalve haring, was ook makreel zeer overvloedig aangevoerd en van den totalen aanvoer van 12.000 kisten bestond dan ook ongeveer 3 4 deel uit haring en makreel. Zóó groot was de aanvoer, dat de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf genoodzaakt was voor een goeden gang van zaken, een deel van den nog ln aanbouw zijnden vischhal D in gebruik te nemen. Wanneer men den geheelen aanvoer echter in één beurt had willen ver koopen, zou men zeker de gelieele nieuwe hal, Uw hart moet elk uur 840 kg bloed door Uw aderen pompen. Deze prestatie komt overeen met de kracht, noodig om een gewicht van 60 kg niet minder dan 13 m hoog te rillen. Dag in, dag uit, héél Uw leven lang, moet deze motor van Uw orga nisme dus zwaar werk ver richten, zonder rust, zonder vacantie, zonder ontspanning. Wees daarom goed voor Uw hart en bespaar het de extra zweepslagen door de prikkelen de werking van de coffeïne. Elk kilo koffie bevat gemiddeld 12 gram cofleïne. Koffie Hag, de echte, fijne hoog? landkoffie is gegarandeerd cof- feïnevrij, heeft dus geen prikke lende werking op hart zenuwen. 2334 en (Ingez. Med.) die een lengte heeft van bijna 150 M., noodig hebben gehad. Aan de voltooiing van het nieuwe halgebouw wordt met bekwamen spoed gewerkt, want het laat rich aanzien, dat wanneer over eenlge ■Reken een geregelde aanvoer van visch uit de Barentszee plaats vindt, men steeds ruimte te kort zal komen. DE VISCH-OMZET TE IJMUIDEN IN OCTOBER 1938. De omzet bij den rijksafslag van het Staats visschershavenbedrijf te IJmuiden bedroeg over de maand October f. 786.865 (1937: f. 880.500). Gedurende de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg de omzet f. 5.685.423 en in de eer ste tien maanden van 1937 f. 5.762.600. Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhagen Er was eens een vrouw, die dolgraag een zoontje of dochtertje II troetelen kon. Maarhet verlangen bleef steeds onvervuld. Wilde hebben, een klein, lief kindje, dat zij verwennen en ver- |j En hoe zij er ook over dacht, werkelijk raad schaffen kon zij niet. Dat kon er misschien maar éénde oude heks Op zekeren dag nam de vrouw het besluit naar de oude heks toe te gaan en die om raad te vragen. Toen zij de heks had gevonden, zei ze: „O, ik zou zoo graag een klein kind willen hebben. Wilt U me niet zeggen, hoe ik daaraan moet komen?" „Dat zal wel gaan!" kraste de oude vrouw. „Hier hebt U een graankorrel. Neen, bel-:?ijk hem maar niet. Het is er niet zoo één, als die op de akkers groeien, of zooals de kippen die als voer krijgen. Deze korrel is een heel andere. Plant hem maar eens in een bloempot met aarde, dan zult U eens wat zien!" „Dank, duizendmaal dank", rei de vrouw en z\j haastte zich de oude heks als belooning eenige stuivers te geven. Direct daarna ging ze haastig naar huis en plantte de graankorrel. Wat was dat? Juist toen zij den bloempot wilde wegzetten, zag zij uit de graankorrel een bloem groeien. Net een tulpAlleen gingen de bladeren van de bloeta: niet open. Die bleven st\jf tegen elkaar gedrukt, precies als tyj jonge knoppen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11