Het rapport inzake het te kort aan lichamelijke opvoeding Marseille door brand geteisterd LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 October 1938 Derde Blad No. 24108 Vier slachtoffers, tien vermisten 79sfe Jaargang BUITEN!. WEEKOVERZICHT „In vreemde landen wonen zoowaar stammen, waar de jeugd een deel van den kostelijker! tijd gebruikt voor zoogenaamde „lichamelijke ontwikkeling". DAGBLADRECLAME LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN TASTEN EN ZOEKEN! je stroom van woorden, die over de we- téi gaat. houdt nog altijd In onvermin- derde hoeveelheid aan. Men mag gerust constateeren, dat het allemaal vredesklan- Jten zijn, die weerklinken, doch de oude strijd omtrent de vredeskansen, beter ge legd de vraag, hoe men den vrede ziet, ls nog altijd onopgelost! En is dat op zich zeil niet volledig te begrijpen? In wezen jigt aan den vrede in de eerste plaats ten grondslag de alles overheerschende kwestie van vertrouwen. Heelt men vertrouwen, dan is er mogelijkheid voor alles, wanneer men met elkaar gaat praten; ontbreekt echter het vertrouwen, ja, wat dan Muenchen heeft, dat blijkt meer en meer, dat vertrouwen niet kunnen geven, trots de prachtigste verzekeringen der daarbij het naast betrokkenen. Speciaal geldt dit natuurlijk voor Chamberlain en Daladier, want beide dictators hebben zich weinig te bekommeren om een publieke opinie; die wordt immers voor hen gemaakt! Het ligt voor de hand, dat beide genoem de democratische staatslieden om 't hardst verzekeren, dat Muenchen geen capitulatie is geweest, anders zouden zij eigen werk veroordeelen. Nu echter de enthousiaste stemming over het afwenden van den oor log is geweken en men is teruggekeerd in normale omstandigheden, is In de demo cratische landen tevens teruggekeerd het meer nuchtere oordeel en dat dit nu be paald gunstig uitpakt voor de aanvanke lijke feeststemming", om het zoo eens uit te drukken, kan men moeilijk beweren. Wat trouwens ook logisch ls. Men werpe slechts een enkelen blik op de landkaart van Europa en men zal moeten erkennen, dat de overwinning volledig aan de zijde van Hitier ls geweest, dat in geen tientallen van jaren zoo'n diplomatieke nederlaag is geleden, als thans door Londen en Parijs. Men mag dit nog zoo fraai trachten te camoufleeren, het is nu eenmaal zoo en niet anders. Heusch, een Lloyd George be hoeft dat niet zoo scherp te omlijnen als hij deed men mag zich afvragen, tn hoeverre hij zelf als medewerker aan den wanhopigen vrede van Versailles niet mede aansprakelijk is! we constateeren een voudig een waarheid zonder meer, als wij dit nog eens vastleggen. En het is in deze omstandigheden, dat men thans druk doende is om de verdere politiek uit te stippelen. Gedachtig aan het oude .preekwoord „gedane zaken nemen geen keer", zou het meest verstandige zijn, ranneer men op het huidige oogenblik be leid zou zijn het verleden te begraven en zich alleen te richten naar de toekomst, in de hoop, dat bij goeden wille van weers kanten wel iets te bereiken zou zijn. Iedere poging in die richting moet dientengevolge Tan harte worden toegejuicht. Maar, wederom, daarbij moet voorzitten «trouwen en, helaas, dit vertrouwen ont trekt nog te veel. Trots alles overheerscht ap altijd de stem van recht en gerechtig- icid en het is daaraan te wijten, dat zelfs zij, die van den beginune af aan den vrede van Versailles hebben afgewezen als een dom element van wraak en klein houden van een land als Duitschland en gaarne rekenen wij ons zelf daaronder In den jongsten gang van zaken evenmin weinig vertrouwen kunnen koesteren. Men schijnt nog weinig te hebben ge leerd uit de terecht veroordeelde vredes verdragen van na den wereldoorlog. Zie b.v. het streven om Tsjecho-Slowakije ver der te verdeelen dan volgens ethnografi- schen maatstaf te verantwoorden is! Hon garije heeft ongetwijfeld recht op de Hon- gaarsche streken, die het ongemotiveerd zijn afgenomen, doch het streefde, ge steund door het landhongerige Polen, naar veel meer. Men mag momenteel dat streven als mislukt beschouwen, de Hongaarsche premier Imredy heeft het met bitterheid moeten bekennen, doch het feit, dat dit plaats kon vinden, typeert de situatie vol komen. Het is Berlijn, dat een stokje heeft ge stoken voor de wenschen van Polen en Hongarije naar een gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije. Voor de zooveelste maal heeft Hitier zijn wil aan <ien Duce opgelegd! Duitschland begreep de ware bedoeling van den wensen. Het zou nieuwe moeilijkheden hebben opgele verd voor den Drang nach Gsten, nadat Tsjecho-Slowakije juist mede daarom was ten val gebracht! .De oude politiek van het vormen van eigen politiek-centra is herleefd Berlijn mag thans op zekere dankbaar heid te Praag rekenen en behoudt zoo doende tevens een grens tusschen Tsjecho- Sowakije en Roemenië, dat nog wel weinig zin toont om zich regelrecht in een blok met Duitschland te voegen, doch econo misch niet geheel afzijdig kan blijven zon der eigen-belang te schaden! Het allerbelangrijkste op het oogenblik fe echter wel de verdere afwikkeling der verhoudingen tusschen beide Westersche democratieën en beide dictatuurstaten van herlijn en Rome. Het derde dictatuur-land, dat van Stalin, heeft momenteel zooveel aan invloed ingeboet, dat men het voor- loopig buiten beschouwing kan laten. Voor Moskou's politieke drijven is het een zware "'ag. Het klinkt ietwat vreemd te moeten vast leggen, genoemde verhoudingen bestudee- rend. dat het tusschen Parijs en Berlijn thans beter schijnt te boteren dan tusschen tonden en de Duitsche hoofdstad. Vanuit frankrijk komen vriendelijker klanken dan vanuit Groot-Brittannië, hoewel in beide democratieën de herbewapenings-zucht even sterk is. Zeker, ook Engeland houdt de poort van Muenchen open, maar het vertrouwen schijnt daar meer geschokt dan in Frankrijk het geval is. Men ziet in Engeland het zeldzame beeld, dat zelfs voor dienstplicht in vredestijd de tegenstand hard afneemt, dat de sommen voor herbe wapening kalmpjes worden verdubbeld, dat de politieke actie zich in één richting be- wegt: naar Rome. Zonder bezwaar mag men toch aannemen, dat het Londensch accoord met Rome eerlang in werking zal "zden, al zal in het Lagerhuis nog veel tegenstand moeten worden overwonnen, tonden neemt genoegen met de symboll- ierugtrekking van 10.000 Italianen uit 'je! Of Londen aldus werkelijk tracht :»™e losser te maken van de as? We ge- looven, dat men goed zal doen voorloopig d*»op nog niet te veel te bouwen, al ne- de Duitsch-Italiaansche tegenstellin- ïe° ongemerkt toe. De Duitsche minister ruggegraat van elk goed reclame-plan sche i von Ribbentrop vertoeft momenteel niet voor niets te Rome! De herbewapening van Engeland en Frankrijk verwekt bij de as groote onge rustheid en de pers laat zich niet onbe tuigd. Doch het zal vreemd moeten loopen, wanneer men thans er in zou slagen den bewapeningswedloop nog te stuiten. Over vertrouwen gesproken In Frankrijk is een nieuwe koers inge luid op het sinds jaren belangrijke con gres der radicaal-socialisten. Met de com munisten is het tafellaken doorgesneden. Maar de socialisten? Weliswaar heeft de premier daarover met geen woord gerept, maar het valt te betwijfelen of Blum's volgelingen nog bereid zullen zijn deze re geering hun steun te verleenen. Zij zijn in een zeer moeilijk parket gedrongen, waar uit zij o.i. niet zonder verlies naar rechts en links te voorschijn zullen kunnen ko men. Vooral na de Senaats-verkiezing mag men dit wel constateeren. Is dit vermoe den juist, dan zal Frankrijk dus binnen kort, hetzij mèt hetzij zónder Kameront binding, een nieuwe meerderheid zich zien vormen van radicaal-socialisten met de partijen van het midden en van rechts, voor zoover deze zullen willen meedoen. In hoeverre dit gepaard zal gaan met een nieuwe stakingsgolf en dergelijke wan- hoops-verzet-pogingen In Europa blijft alles nog in wording zonder dat reeds met eenige zekerheid ls te voorspellen, wat er tenslotte te voor schijn zal komen. Hetzelfde geldt overigens ook voor het Verre Oosten. Tsjang Kai Sjek geeft trots de zware slagen het verzet niet op en tot- dusver houden de Chineesche zenuwen zich uitmuntend. Zelfs Tokio schijnt dit in te zien en bereidt het volk voor op nieuwe krachtsinspanning. Toch is de kans op het zoeken naar een vergelijk met een zg. nieuwe Chineesche regeering niet geheel uitgesloten, als zich zoo'n regeering in China laat vinden. Of daarop kans is. Om twee uur gistermiddag is brand uitgebroken in een warenhuis aan de Canebière te Marseille, n.l. de „Nou- velles Galeries". Om kwart voor drie moest het ver keer worden onderbroken tot op aan zienlijken afstand van den brand. Het geheele gebouw stond toen in vuur en vlam. De vlammen, aangewakkerd door den mistral, zijn later overgeslagen naar de andere zijde van dc Canebière, waar hotel Noailles is gevestigd. In het er naast gelegen gebouw is de Societe- Generale gevestigd. Beide gebouwen werden aangetast evenals twee aan grenzende hotels. Voortdurend hoorde men ontploffingen. Het geraas van neerstortend puin was niet van de lucht. Het warenhuis is geheel verwoest. Om tien minuten voor half vier is de gevel aan de Canebière-zijde ingestort onder buitengewoon geraas. Alle vloeren zijn in zakt. Eenige verkoopsters zijn uit de ramen van de vierde verdieping gesprongen. Het warenhuis „Nouvelles Galeries" be sloeg aan de Canebière een lengte van circa vijftig meter, terwijl het vijf verdie pingen tellende gebouw een diepte van ongeveer 70 meter had. Er is niets anders van over dan een hoop verwrongen ijzer, waaruit de vlammen nog oplaaien. Tegenover de „Nouvelles Galeries" be vindt zich een huizenblok, w.o. het hotel Noailles en het gebouw van de Societe Ge nerale, die zes verdiepingen tellen. Alle winkels in de omgeving van den brand werden gesloten en de verlichting werd uitgeschakeld. Eenige huizen, welke grenzen aan de „Nouvelles Galeries" in den boulevard Dugommier hebben eveneens vlam gevat. De brandweer deed bovenmen- schelijke pogingen om verder uitbreiden van den brand te voorkomen. Een traanverwekkende en verstikkenden rook vulde de straten in de omgeving, doch deze kon de nieuwsgierigen niet verdrij ven; zij dachten er niet aan zich terug te trekken. De straten stonden blank van het bluschwater, dat zonder ophouden in het vuur werd gespoten. Ook Daladier heeft een bezoek aan deze brandhaard gebracht en zich daar gerui- men tijd opgehouden. Vijf slachtoffers. In het warenhuis „Nouvelles Galeries", waar de brand is uitgebroken, werd een uitgebreide verbouwing uitgevoerd. In het gebouw waren groote houten stellingen ge bouwd. Volgens verklaringen van een arbeidster zou het vuur zijn uitgebroken op een stel ling op de tweede verdieping. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de werk lieden slechts met behulp van een touw uit een raam konden ontvluchten. Het personeel van het warenhuis, dat te twee uur aan het werk was gegaan, kon in massa tijdig gered worden, ai- leen een afdcelingschef werd door rook bedwelmd en is verbrand terwijl twee jonge vrouwen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, waar zij overleden. Een jeugdige verkoopster, die uit een raam van de vierde verdieping sprong, is eveneens omgekomen. Vice slachtoffers dus! Meer dan 20 personen werden gewond, waarvan enkelen zwaar. Een daarvan is overleden. Het vijfde slachtoffer. Om 7 uur nam de omvang van den brand af, doch alle brandweren ook uit de omgeving waren zij te hulp gesneld ble ven ter plaatse. Ten behoeve van de radicaal-sooialistl- sche congressisten, die in het hotel Noail les, het Grand Hotel en het hotel A3t®ria logeerden, heeft de Compagnie des Messa- geries Martimes hutten beschikbaar ge steld aan boord van de thans te Marseille liggende schepen „Patria" en „Artagnan". Om 4.10 uur stortte het dak van het ho tel Noailles in. Om 10 uur werd gemeld: Van de .Nou velles Galeries" staat nog slechts een stuk muur, aangevreten door de vlammen, over eind. De rest is een chaos van steenen en ijzer, waarop de brandweer voortdurend stroomen water doet neerkomen. Voor het hotel Noailles staat nog steeds de groote ladder opgericht, omdat het ingestorte dak en de zoldervertrekken van tijd tot tijd weer gaan gloeien. De beide aangrenzende eveneens ontruimde, hotels, hebben op de bovenverdiepingen van het vuur te lijden gehad, terwijl voorts schade is aangericht door de watermassa's, die de brandweer naar binnen heeft geworpen. Om kwart over tien deden vliegende von ken van de Nouvelles Galeries een begin van brand ontstaan in het Lycee Thiers. De brandweer greep snel in en wist het vuur spoedig te bedwingen. Tien vermisten. Een tiental bedienden, die werkzaam waren ind e kantoren van de Nouvelles Galeries op de bovenste etages, zijn niet in hun huisgezin teruggekeerd. Men maakt zich ernstig ongerust over hun lot. Verscheidene deelnemers aan het radi caal-socialistisch congres, waaronder mi nister-president Daladier en minister Bon net, logeerden ln hotel Noailles, dat der halve door een speciale commissaris werd bewaakt. Te kwart voor drie sloeg deze alarm. Op dit oogenblik bevonden zich geen officieele personen in het gebouw. De commissaris begaf zich naar de vertrekken van minister-president Daladier en minis ter Bonnet en wist de dossiers, welke hier lagen, in veiligheid te brengen. Men kon nog juist op tijd twee theaters welke naast het warenhuis „Nouvelles Ga leries" lagen, ontruimen. Ook andere hui zen werden ontruimd. Ook uit Lyon vertrokken zelfs met een specialen trein brandweerlieden om te hel pen bij het blusschen. Teneinde het vuur gemakkelijker te be strijden, heëft de brandweer een groote pijpleiding aangelegd, welke water put uit de oude haven. Eenige brandwachts liepen lichte brandwonden op of geraakten on wel door den rook. Zij werden geholpen in nabijgelegen apotheken. DE POSTVLUCHTEN. De ..Reiger" is vanmorgen van het vliegveld Tjililitan vertrokken met medeneming van 233 KG. post. 6 KG. pakketpost en 26 KG. goe deren. Eén passagier vliegt mede tot Amster dam. terwijl voor tusschentrajecten negentien passagiers werden geboekt. GEBOREN: Maria Jacoba. d. van H. de Roo en M. A. Wesselman; Geertruida, d. van H. Brakel en G. Veld; Adrianus Cornells Wilhelmus, z. van P. J. E. Karremans en J. M. F. Boon; Cor nelia Hubertha. d. van H. F. Klein en C. A. v. d. Maat; Izaak Hendrik, z. van H. Cornet en G. M. Hoogkamer. ONDERTROUWD: L. Ph. Schreinemachers. jm. 26 jaar en A. Poortman, jd. 24 jaar; L. Noort. jm. 21 jaar en J. Beijer. jd. 21 jaar; C. W. Harmsen. jm. 25 jaar en H. Trouwee, jd. 25 jaar; W. H. Noppen, wedn. en Th. H. T. Kuikhoven. wed. OVERLEDEN A. Hogeveen. huisvrouw van P. Laneeveld, 72 jaar; A. v. Duuren. huisvrouw van P. Onder water, 75 jaar. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zullen de slachtveeprijzen worden gestremd door aankoop voor blikvleesch? De laatste week werden er eenige wagons runderen op enkele markten aangekocht, met bestemming voor de groote vleeschconserven- fabrieken te Oss. om tot vleesch in blik te wor den verwerkt. Ook op de Leidsche markt zijn zonder dat er ruchtbaarheid aan werd gegeven, de vorige week een 15-tal afwijkende kwaliteit slacht runderen aangekocht. Van landbouwzyde was in verband met de lage prijzen van het mindere soort slachtvee reeds aangedrongen op dergelijke aankoopen en dit werd door het be stuur van den Ned. Bond van Veehandelaren dezer dagen ondersteund, ofschoon de eerste aankoopen reeds een feit waren. We vernemen nu van expediteurszijde dat er zeer waarschijn lijk reeds a.s. week met aankoopen op ruime* schaal zal worden begonnen. Het is. vooral nu de groote aanvoeren aan de markten komen, van zeer groot belang, want we maakten er in ons vorige overzicht, reeds met enkele cij fers melding van. welke lage prijzen voor de mindere soort slachtvee worden besteed. Dit drukt ook op de overige prijzen, want de guste koeien voor de mesterij voor het a.s. winterseizoen op te stallen, zijn ook moeilijker verkoopbaar dan voorheen. De Woerdenschb jaarmarkt van j.l. Wcensdag. waar ongeveer 1300 guste koeien werden aangevoerd, verliep dan uiterst traag en alleen de weinige beste soorten werden behoorlijk verkocht. De afloop was deze week voor goede kwali teit slachtvee vaster, doch verder in geen ge val. Ook op de gebruiksvee-afdeelingen was de toestand daarmee in overeenstemming. Vette kalveren bleven duur en nuchtere en graskalveren hadden bij tamelijk flinke aan voeren een zeer matigen handel en waren even flauwer in prijs. De wolveemarkt was nogal bevredigend ge stemd met vaste prijzen. Alles werd geplaatst. Ook voor export bleef de vraag bestendigd. De vette varkensmarkt is met de Leeuws-rder markt deze week wat williger en iets vaster in prijs gesloten. We verwachten dan ook de vol gende week algemeen een iets gunstiger han del dan ln de afgeloopen week.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9