ÜVie RadilO Deur Koopt in BIESIOT's winkels De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in hei Bakkersbedrijf Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 29 October 1938 VISSCHERIJ-BERKHTEN KATWIJK a. ZEE Officieele Crisispublicafie GROOTE BROUWERIJ VRAAGT AGENT JONGEMAN Uit de Omstreken A. HOEK - Kerksteeg 29. Peltenburg SPREEKANGST - VLOT SPREKEN TE HEER s gevestigd te 's-Gravenhage, N.V. Leidsche Broodfabriek N.V. Koole Nicola Co. N.V. Broodbakkerij v.h. Z. v. d. Meij De Rotierdamsche Broodfabriek Gebruikelijk dividend Zonder dividend DE HARING VISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker). De aanvoeren zyn de afgeloopen week niet bijzonder groot geweest. De ZandvisscheriJ ls thans geheel afgeloopen en de schepen, die nog Zandharing aan boord hadden zijn zoo goed als alle binnen geweest. De Engelsche wal geeft nog niet zoo overvloedig als we dat in dezen tijd van het jaar gewend zijn. De vangsten kunnen niet slecht genoemd worden, doch er zijn verschillende schepen, die er uit vallen. Wij zouden zeggen dat de visscherij onder En geland dit jaar erg ongelijk is van de Doggers- bank zijn we dit gewend, doch de Engelsche wal-visscherU is gewoonlijk een regelmatiger visscherij. Door verschillende schepen wordt ook halverzee gevischt en op 30 k 40 mijl van IJmuiden worden somtijds mooie vangsten ge boekt. De schepen, die hier visschen hebben het voordeel, dat ze gemakkelijk hun haring versch van denzelfden morgen te IJmuiden binnen kunnen brengen. De prijzen hebben een belangrijke verbete ring ondergaan. Gedurende eenigen tMd wer den alle goede en houdbare partijen opgeno men door de Reedersvereeniging en gekocht met het door de regeering verstrekte crediet. Van handelaarszijde bestond er weinig animo de gestelde prijzen te betalen daar deze belang rijk boven het prijspeil van de z.g. vrije haring lagen. Nu de Doggersbankvlsscherij ls afge loopen, is het echter met de afwijkende soor ten haring gedaan en naar gelang de aan- voèren van deze soort afnamen, pasten de prij zen liiervan zich meer en meer aan, aan het peil van de goede haring. Verschillende par tijen haring worden nu dan ook door den handel opgenomen tegen de vastgestelde mini mumprijzen. Voor de reederij kan het als een geluk beschouwd worden, dat de prijszetting tot zulke gunstige gevolgen geleid heeft. De prijzen, die thans betaald worden kunnen bij efen eenlgszins goede visscherij voor de reederij als loonend beschouwd worden. Voor de Engel- sShe wal volle haring wordt betaald van f. 9 tót f. 9.50 en voor de steurharing van f. 7.50 tot f. 8.50. De verbetering van den export, waarvan wU in ons vorig overzicht reeds melding maakten, heeft zich de afgeloopen week kunnen hand haven en misschien is ze nog wel verbeterd. Gaat het nog even zoo door dan zal de goed- koope Zandharing spoedig geruimd zijn. Er bestond de afgeolopen week een levendige vraag naar de goedkoopere soorten en de prijzen hiervan zijn niet onbelangrijk gestegen. Het is een verblijdend toeken, dat de exportprijzen zich hieraan hebben kunnen aanpassen. Er gaat veel haring naar de Oostzeehavens, verder naar België, de Ver. Staten en Duitschland. Het eerste gedeelte van de Russische opdracht wordt begin van de volgende week verladen. Verschillende harlngloggers zijn thans inge richt om de door hun gevangen haring aan de markt te brengen. De aanvoeren waren de afgeloopen week regelmatig, doch nog niet groot. Er bestond een levendige vraag uit het binnenland en uit Duitschland. De vooruit zichten voor de versche haring zijn dit seizoen niet slecht. Er mag een zeer groot kwantum naar Duitschland uitgevoerd worden, men spreekt van 200.000 kisten. Voor de reederij is spreekt van 200.000 kisten. Voor ed reederij ls dit. van groot belang, daar de verschharlng- visscherij een mooie productie-beperking van de zoutharlngvisschery is. Kan er veel versche haring gebruikt worden dan kan de zout- h-.ringvlsscherh wat langer beoefend worden. Voor de verscne haring werden goede prijzen betaald, van f. 4 tot f. 5 per kist was geen t&ondering. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). De 44 trawlers, 30 trawlloggers. 35 loggers met versche en pekelharing en 8 drifters heb ben weer heel wat vischjes aan land gebracht en de heele massa werd grif door de markt op geslokt, al ging het den eenen dag beter dan dan andere. De eerste drie dagen was de vlsch duur, maar Donderdag kregen de prijzen een flinken knauw en de besommingen dus ook. De eerste dagen waren de besommingen al heel mooi, hetgeen vooral de haringtrawlers gold. doordat de haring het geheele seizoen haast nog niet zoo duur was geweest. De „Norma Maria'' van de Wed. Groen stond met f. 6670 bovenaan en kwam nog een heel eind boven de „Haarlem" en de „Delft" uit. Een andere boot van dezelfde directie, de „Silvain" was er dien dag met f. 4500, zoodat deze reederij met twee booten op een dag ruim f. 11.000 thuis kreeg. Een aardige verrassing voor het 75-jarlg Jubileum, dat de firma deze week in alle stilte vierde. Er waren nog wel eenige andere verrassende resultaten. Zoo sloot de „Walrus" haar haring teelt af met een besomming van f. 4600 in een dag of zes. En de haringlogger „Cornells de Boer Jr." IJM 268 zorgde ook voor een ver- BODEGRAVEN. De werkzaamheden aan de nieuwe Scheepjesbrug. Er wordt zeer hard gewerkt aan den bouw van de nieuwe Scheepjesbrug bij de Gasfabriek. De brug ze'f is al klaar, maar het werk aan de oprilten, waarvoor een deel van den Rijnoever moest worden verlegd en 3 huizen afgebroken werden zal nog wel een'gen lijd vorderen. Het wordt een prach tige toestand en met groot-e bevreemding heeft men zich al afgevraagd, waarvoor dit kostbare werk toch wel geschiedde, daar het groote verkeer binnenkort zou worden omgelegd buiten Bodegraven om Intusschen chljnt men in Waterstaats kringen 'er óók zoo over te denken althans de aanleg van den verbindingsweg tusschen den straatweg LeldenBodegraven en Den Haag—BodegravenUtrecht, waaraan men al begonnen was. zijn ineens stopgezet en worden voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het verkeer van Leiden zal dus :n de toe komst toch door Bodegraven en dan vla den Goudschen straatweg den nieuwen grooten weg moeten bereiken Voor de Confessloneele Vereeniging sprak ds. Terlaak Poot van den Haag over ..Onze Gereformeerde Eeredienst". De ver gadering was goed bezocht. BOSKOOP. Vergadering: van „Het Groene Kruis". De voorzitter opende deze bijeenkomst in hotel Klaassen met een hartelijk welkom, waarna de secretaris gelegenheid kreeg voor het lezen der notulen van de alge- meene vergadering van 23 Maart J.l. Deze werden onder dank goedgekeurd. Behandeld werd hierop de beschrijvings brief voor de alg. vergadering van de Z.H. vereeniging te Rotterdam. Daar op dezen beschrijvingsbrief geen punten voorkomen, die veel belang hebben voor de pl. afdeeling, werd met alg. st. be sloten ditmaal geen afgevaardigde naar die vergadering te benoemen. De voorz. deelt mede, dat voor het bouw fonds ongeveer f. 1000 is ingekomen en dat door de aanwerving van nieuwe leden de contributie ongeveer f450 meer zal op brengen dan voorheen. Nog werd medegedeeld dat door het be stuur verschillende materialen zijn aan geschaft, zoodat de inventaris thans in goeden staat verkeert. Zuster Heyzelendoorn deelde mede dat op het consultatiebureau gemiddeld per zitting 3040 zuigelingen komen. Jammer echter dat de moeders zoo weinig om de rassing. Woensdag binnen met een mooie party haring, gauw weer de haven uit en Vrijdag weer aan de markt met 200 kisten. Vlugger kan het al niet. Woensdag was er een zestal Engel sche drifters aan de markt; ze maakten mooi geld voor hun haring, maar toch zeker nog niet genoeg, want ze zijn niet teruggekomen. Ondanks dat het met de trawlerharing naar het einde loopt, waren er deze week nog 17.500 kisten aan den afslag en die hebben heel wat opgebracht. Er zijn eenige nieuwe bijzonderheden bekend geworden over de verre visscherij. En daaruit blijkt, dat men het dit jaar voorzichtig aan wil doen. want behalve de „Erin" en de „Walrus" gaat alleen nog maar de „Alkmaar" en de vis scherij zal slechts duren tot Kerstmis. Ook de condities zyn veranderd. Verleden jaar was het risico der slechte reizen voor rekening van de VisscheriJ-Centrale. maar nu is dit niet meer het geval. En dit kan slechts een aansporing zijn voor de bemanning om de kwaliteit zoo goed mogelijk te doen zijn, want nu hebben dc opvarenden meer dan anders belang bij de opbrengst, De vischhandel ziet met spanning het resultaat van de eerste reis van de „Erin" tegemoet, want wat goede en goedkoope kabeljauw en schelvisch is hier zeer welkom na al die hooge prijzen. VLAARDINGEN, 29 Oct. Volle Wellen f. 10.40—10.60; Steurharing f9.60 bus denken, waardoor dit consultatie bureau toch nog steeds een kostbare instel ling voor de vereeniging blijft. Hierop volgde sluiting. HAZERSWOUDE. In de vergadering van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente, is in de plaats van den heer A. van der Lelie, die tot kerk voogd is benoemd, tot voorzitter van dat college gekozen de heer W. J. Dekker, die deze benoeming heeft aanvaard. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Lezing van ds. A. K. Straatsma. Ds. A. K. Straatsma van Den Haag sprak in de Ned. Herv. Kerk over: „Waar het in den Duitschen Kerkstrijd om gaat". Na het laten zingen van Ps. 65-4-5 en gebed be sprak spr. eerst dc Geschiedenis der Duit- sche Kerk en gaf vervolgens een beschou wing over den Duitschen kerkstrijd. Het gaat volgens spr. om de ziel van het Duit- sche volk. De beweging van Alfred van Rosenberg die Christus op den achtergrond stelt wortelt al diep in het Duitsche volk om het oude Germaansche ras weer terug te brengen. Uit de verwerping van het Oude Testament volgt, dat het Nieuwe Testa ment onverklaarbaar beschouwd moet wor den. Na woorden gewijd te hebben aan den bekenden ds. Niemöller zei de spr. dat de kerk fouten gemaakt heeft. De zonde van de kerk zal zich vroeg of laat wreken: zulks ziet spr. nü in den persoon van Alfred v. Rosenberg, door God aangesteld. Maar waar zonde ls, is ook troost en zegen en dat zag- spr. ook in den Duitschen Kerkstrijd, waaruit Christus' Kerk zegevierend te voor schijn moge komen. Met het zingen van Gezang 1561 en dankgebed werd beëin digd. In de koorzaal der Ned. Herv. Kerk hield mevr. GerretsenVerhagen uit Kat wijk aan Zee een samenkomst om te spre ken over het werk van de jeugd-clubs. die uitgaan van het Ned. Verbond van chris ten jonge vrouwen en meisjes-vereenlgin- gen. Het doel was over te gaan tot oprich ting van een meisjesver. voor meisjes van 12—16 jaar. Besloten werd, over 14 dagen tot oprich ting van zulk een vereeniging over te gaan. NOORDEN. Uitdiepen Machinetocht. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgekeurd om in werkverschaffing uit te voeren een plan van het bestuur van den polder Achttienhoven alhier, tot het uit diepen van een Machinetocht. De loonkosten zijn geraamd op f. 1700 waarvoor uit het werkloosheidssubsidie- fonds 85 procent zal worden bijgedragen. ROELOFARENDSVEEN. Vergadering L. T. B. Het bestuur van de R.K. Land- en Tuin- bouwverecniging hield een alg. ledenver gadering. De opkomst was bevredigend toen de voorzitter, de heer J. de Jong opende. Hierna las de secretaris de notulen die onveranderd vastgesteld werden. Na eenige mededeelingen van huishoudelijken aard verleende de voorzitter het woord aan den heer Teil uit Haarlem, ambtenaar van het secretariaat van den L.T.B., die een lezing hield over „De nieuwe pachtwet". Spr. behandelde eerst het continuatie- recht. vervolgens de verplichtingen van verpachter en pachter, de overeenkomsten, die voor het vervolg steeds schriftelijk moeten worden opgemaakt, het zegelrecht der overeenkomsten, de tusschentijdsche opzegging in bijzondere gevallen en de overgangsbepalingen der wet. Deze lezing werd met groote aandacht gevolgd. Vele vragen werden op bevredi gende wijze beantwoord. Nadat de heer Kerkvliet gewezen had op den voer zeer vele tuinders onvoldoenden tuindersteun. waarbij het bestuur onder zoek toezegde, volgde sluiting. TER AAR. Werkverschaffing. Bij de werkverschaffing te Nieuwkoop, bestaande in het verbeteren van de beruch te „Roode Dijk" bij Zevenhoven, werd met ingang van a-s. Maandag een 15-tal werk- loozen uit onze gemeente geplaatst. T.AJW.A.-film voorstelling. Het T.A.M.A.-comité, afd. Aardam, orga niseerde filmvoorstellingen in het gym nastieklokaal van de Chr. Nat. School, des middags voor kinderen en des avonds voor grooteren. Voor de pauze draaide de film van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, nadien als hoofdfilm „Conduc teur 1492". Voorts eenige teekenfilms e.d. Eenige verrassende vondsten van het comité ost. een rebus, zongden mede dat het comité ook ditmaal op een geslaagden middag en avond mag terugzien. Verkoopingen. Bii den door notaris van der Kreke ge houden verkoopingen in café „Centrum" werd een aan de Langeraarsche Poel ge legen heerenhuis met tuin eigendom van de N.V. Bouw. en Handels Mij „de Rijnstreek" te Alphen aan den Rijn, voor de somma van f. 2500. Het heerenhuls met erf en tuin te Korteraar (bij den hoek van Kroft) ging over in handen van A. G. van der Hoorn voor f. 2850, waarbij tevens een arbeiders woning met erf en tuinland, welke percee- len gezamenlijk verkocht werden. Een andere arbeiderswoning met schuur, erf en tuinland werd opgehouden. Naar verbetering van den Geerdijk? De plannen tot verbetering van den weg Oude Wetering.Kattenbrug zijn thans ln het stadium van onderhandeling tusschen de verschillende polderbesturen gekomen. Hiertoe had een bijeenkomst van de gezamenlijke besturen plaats. Geruimen tijd is gediscussieerd over de uitvoering van een en ander, waarbij in het oog gevat diende te worden, dat verbetering met steun van de provincie alleen kan plaats hebben als het. geheele traject wordt opgeknapt. Tenslotte besloot men zeer binnenkort een ingelandenvergadering van de betrokken polders te beleggen, waar uiteindelijk de beslissing in deze gewichtige affaire ligt. Moge een afdoende verbetering thans spoe dig verwerkelijkt worden. Li tegenwoordigheid van de daartoe, onder leidine van mevr. Hogenboom ge vormde commissie, werd begonnen met het geven van den cursus, uitgaande van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Er waren 36 cursisten tegen woordig meestal tuindersvrouwen. Deze eerste les een kookdemonstratie met een voudige hulpmiddelen werd met veel animo gevolgd. HAARLEMMERMEER. De vroeger te Nieuw Vennep wonende A. Koning slaagde voor het examen Schoolraad met beide aanteekeningen. Met ingang van 1 Dec. a.s. heeft de heer A. Woltering, leerkracht aan school I te Nieuw Vennep eervol ontslag aange vraagd. HILLEGOM. Gecombineerde samenkomst. De Chr. Meisjesvereeeniglng Dorcas en de Chr. Jong. Vereeniging Psalm 19 9 hebben een gecombineerde samenkomst Ondergeteekende maakt bekend, dat hij HEDENAVOND omstreeks 5 uur zal openen een WINKEL in alle soorten VOGEL- en PLUIMVEEZADEN en aanverwante arti kelen. Tevens handel in KANARIEVOGELS (eigen teelt). Beleefd aanbevelend: 2234 gehouden onder leiding van mevr. Eer- hard. De heer C. Visser hield een Inleiding waarop een bespreking volgde, waaraan ook ds. Eerhard deel nam. Met een lied ving de pauze aan, waarin een consumptie ls genuttigd. De dames S. van Es en G. v. d. Akker droegen voor. De geslaagde avond is door ds. Eerhard gesloten. KATWIJK AAN ZEE. Ledenvergadering van den Chr. Dem. Unie. Deze vergadering werd in Casa Cara ge houden. De voorzitter opende met het lezen van Pred. 7 1727 en gebed. Met eenige gevoelvolle woorden herdacht hij wijlen den heer W. Rijken, die de beweging als lid gediend heeft, waarbij hij memoreerde, dat Rijken het eerste lid der C.D.U. hier ter plaatse was, die ons door den dood ontviel. Vervolgens werden behandeld de voor stellen van het partijbestuur voor het aan staande congres te Zwolle. Als afgevaar digde daarheen werd benoemd de heer KI. Hierna behandelde de heer J. G. Schone- veld ..Het agrarisch vraagstuk ln verband met het sociale leven", waaruit in hoofd zaak besproken werd, dat bij groote over productie, onderconsumptie en armoede heerseht, waar wij als C.D.U. geen genoe gen mede mogen nemen, maar strijd ge boden ls. Na een geanimeerde bespreking volgde sluiting met gebed. PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR B ACONBER EIDING De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 31 October 1938 aan haar te leveren varkens welke bestemd zijn, voor baconbereidlng, tot nadere aankondi ging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen: van van van van van boven beneden 50 54 58 75 81 85 kwaliteit 50 tot tot to tot tot kg kg 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 65 69 71 67 63 59 IB IXA kwali- 63 67 69 65 61 57 IC UB UIA telt 61 65 67 63 59 55 IIC DIB max. 59 63 65 61 57 53 HIC 55 ct. 57 61 63 59 55 51 CC 55 59 61 57 53 49 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het oude gewicht na slachting (d.l. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zooals zij het laatst, zijn vermeld ln de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. 2196 STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwctrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veld- boonen van den oogst 1938 welke voldoen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak van 24 tot en met 29 October 1938 zijn ge denatureerd door telers of handelaren f 2.25 per 100 kg zal bedragen. 2197 als hij een rijke keuze van alle le kl. merken bij zich aan huis kan ontbieden, van een le kl. firma Weest dus niet afhankelijk van die gevaarlijke deur-propaganda met één merk, maar bel 802' schrijf even geeft U alle zekerheid en is geen cent duurder. Leiden - Breestraat 109 Alphen - Bruggestr. 7 voor haar bierverkoop in Leiden en omstreken. Brieven onder No. 2186, Bureau van dit Blad. OOK U KUNT ABSOLUUT LEEREN VLOT IN HET OPENBAAR TE SPREKEN. Vele honderden cursisten werden door Donders' school tot vlotte sprekers gevormd. In drie maanden overwint onze cursus allen spreekangst. U leert Uw gedachten te formuleeren, U brengt Uw gehoor daar waar U het hebben wilt. Als U wist wat onze cursus zelfs bij de meest bedeesde menschen bereikt, zoudt U Piet langer aarzelen. Ook U kunt angstloos en zeker van Uw zaak de grootste vergaderingen leiden en toespreken, als U de moeite neemt onzen prettigen cursus te volgen. A.s. Maan dagavond, half negen, in gebouw „AMICITIA". Steenstr. 2 te beiden houdt Alf. Donders een laatste, kosteloos toegankelijke voordracht over: 2195 °ok u lezeres en lezer wordt daar verwacht en zijt welkom. Prosp. en brochure gratis op aanvraag. (Geïllustr. prosp. tegen Inz. van 10 ct. postzegels) bij Donders' school v. welsprekend heid. L. van Meerdervoort 495, Den Haag. Qan de Prins Bernhardlaan te Oegstgeest, nieuw gebouwde moderne HEERENHUIZEN met en ïonder garage, voorzien van centrale verwar- ming, ingebouwd bad, ingebouwde koelkast, kruidenkast en safe. Schitterend gelegen op één der mooiste punten van Oegstgeest. Te becichtigen lederen werkdag van 10 tot 12.30 en 1.30 tot 430 uur. Zondags van 1.30 tot 4.30 uur. Inlichtingen omtrent luiur- en koopprijs verstrekt: Fa, herengracht 12, Tel. 590, B. J. HUURMAN en Zn., 2215 deelt het LEIDSCHE PUBLIEK mede, dat door hare leden te Leiden, t. w. de in verband met de prijsdaling der grondstoffen, welke zij meent den consument ten goede te moeten laten komen, vanaf Maandag 31 October a.s. de volgende prijzen worden berekend 2205 Waterbrood8% ct». Melkbrood 9% ets. Tarwebrood8 ets. Melktarwebrood 9 ct». Afgehaald plaatbrood l/i ct». lager. Waterbrood ll/i ct». Melkbrood 8l/i ct». Tarwebrood7 ct». Melktarwebrood 8 ct». Thans wederom verkrijgbaar: Biesiot's reclame Speculaas per V» pond 15 ct. Biesiot's amandel Speculaas per Vt pond 20 Biesiot's amandel Speculaas stukken per V* pond 20 Biesiot's boter Speculaas 2 ons 25 Biesiot's Banketstaven per stuk 20 en 40 Biesiot's Lettercindjes per ons 14 Biesiot's gevulde Speculaas per ons 14 Biesiot's fondant Borstplaat 3 ons25 Biesiot's fijne vruchten Borstplaat per ons 10 2198 Aanbevelend: Firma H. M. BIESIOT. Wij zoeken voor direct een leeftijd niet beneden 25 jaar, ln staat zijnde by een Inge voerde firma de vrygekomen positie van vertegenwoordiger te vervullen. Beschaafde omgangsvormen en positief optreden uoofdvereisohten. Brieven met opgave van leeftyd. vorige betrekkingen en byvoeging foto onder No. 2214, Bureau van dit Blad. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7