BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 29 October 1938 AGENDA Algemeene vergadering Christelijk-Democratische Unie. De Christelijk-Democratische Unie kwam gisteravond te Zwolle in algemeene verga dering bijeen. De voorzitter van het algemeen bestuur, de heer R. van der Brug, wees in zijn welkomstwoord op den toenemenden groei en invloed, waarin de C.D.U. zich mag ver heugen. Voorts wijdde hij een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overleden tweeden voorzitter van het alg. bestuur, den heer Matthijs de Visser, aan wiens toegewijden arbeid de Unie veel dank verschuldigd is. De ernst van de tijdsomstandigheden, waaronder de menschheid reeds zoo vele Jaren gebukt gaat, moet. zoo ging spreker verder, evenals dit reeds meerdere malen het geval was, ook op dit congres van de C.D.U. zijn stempel drukken. De C.D.U. moge momenteel betrekkelijk klein van omvang en invloed zijn, toch is zij de draagster van groote idealen, die ge grond zijn in den dienst van God. In antwoord op de meermalen opgewor pen vraag, of de CD.U toekomst heeft, wenschte spr. op te merken, dat deze vraag voor den Christen-democraat niet de be langrijkste is. Voor wie weten, dat. Gcd hem tot den arbeid roept, is het allerbelangrijkste, dat zij zich hun hooge roeping bewustzijn en in volkomen gehoorzaamheid aan God hun ideaal dienen, d.i. streven naar een radi cale omvorming van het wereldleven in de richting van de eischen. die het Evangelie aan de mensohhe'd stelt. De C.D.U. zal onverzwakt en hoopvol voortgaan met haar getuigenis tegen eiken oorlog en alle oorlogsvoorbereiding, daarbij geleid door de overtuiging, dat de oorlog geen ramp, doch een misdaad van de ergste soort is. Tot het sociale vraagstuk komende, zeide spr.. dat de CD.U., ook in deze tijden, nu het meermalen schijnt alsof de belangstel ling voor het sociale probleem op den ach tergrond dreigt te geraken, onverzwakt haar pogen tot omvorming van het maat schappelijk leven wil voortzetten. Met een krachtige oowekking. om in Gods kracht moedig te blijven strijden voor een gelukkiger samenleving, waartoe cok behoort de striid voor een christelijke democratie, die alleen bestand zal blijken tegen de aanvallen welke op haar worden gericht, hierbij Talma's woord in herinne ring brengende, dat de democratie alleen veilig is, als zij zich laat beheerschen door den Christus, besluit spr. zijn rede. WEERBERICHT. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 762. Hedenmiddag 2 uur: 762. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 763,6 te Scilly. Laagste stand 734.8 te Isafjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakke tot matige naar West of Zuid-West krimpende wind. Mistig en betrokken tot zwaar bewolkt weer. Weinig of geen neerslag. Weinig verande ring in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het hoogedrukgebied op den Oceaan trok zich verder Zuidwaarts terug en bevindt zich thans op zijn normale plaats nabij de Azoren. Een nieuwe depressie verscheen ten Zuidwes ten van IJsland, haar kern beweegt zich in N.- Oosteltjke richting. Rond IJsland is het storm achtig weer. De warme lucht aan de Zuidzijde van de depressie wordt reeds tegen de koude lucht over de Britsche eilanden opgestuwd en veroorzaakt reeds regen op Ierland, Over Noord-Italië ligt nog steeds een lage drukgebied. dat zware neerslag in Zuidwest- Duitschland en Oost-Frankrijk veroorzaakte. Over geheel Duitschland en Centraal-Europa is het windstil weer of heerscht zwakke Noor delijke tot Oostelijken wind. Hedenmorgen werden over het vasteland nog uitgebreide mistgebieden aangetroffen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 6 gr. C. '43 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 9 gr. C. <48 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 6 u. 39 min.; nam. te 18 u. 55 min. Voor Maandag. Voorm. te 7 u. 28 min.; nam. te 19 u. 54 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: ".00 n fi °0 voorm. Zondag: 5.07 nam. tot 6.2:voorm. De afsluitdijk in den storm. Van bedreiging geen sprake geweest. Schade aan Noord-Oostpolder weinig belangrijk. Op de vragen van den heer Van der Waerden in verband met de beschadiging van den afsluitdijk der Zuidzee ten ge volge van den storm van 3/4 October j.l. luidt het antwoord van den minister van Waterstaat: De schade aan den afsluitdijk heeft zich beperkt tot beschadiging van het binnen- beloop van den dijk beneden den berm. al waar ongeveer 24.000 vierk. meter glooiing is beschadigd en eenige grond is wegge slagen. Gevaar voor den ditk of voor den op den binnenberm aanwezigen weg heeft niet bestaan. Bij de In uitvoering zijnde werken voor den N O.-polder is de schade weinig be langrijk. Deze bepaalt zich in hoofdzaak tot de od het Zuiden gelegen gedeelten van de tijdelijke verdedigingen aan de polder zijde van den dijk: aan het gereed zijnde werk. dat na voltooiing van den polder aan den aanval van water zal zijn blootgesteld, is geen sc-hade toegebracht. Ten gevolge van de ontstane schade behoeft geen ver traging in het gereedkomen van de werken te worden gevreesd. Het gemiddelde peil van het IJsselmeer bedroeg tijdens den storm van 3/4 October 1338. 0.03 a 0 04 M. N.A.P. Ten gevolge van cpwaaiing is toen te Kornwerderzand de waterstand opgeloopen tot 1.56 M. NA.P. Er is geen reden om aan te nemen, dat voor den afsluitdijk minder gevaar voor stormschade zal bestaan, naarmate het peil van het IJsselmeer het gewenschte peil van 0.40 M. NA.P nadert. Het instellen van dit peil zal ongeveer samenvallen met het sluiten van de bedijking van den N.O.- polder en de de gunstige invloed van de verlaging van het peil zal nagenoeg op wegen tegen den nadeeligen invloed van het verkleinen van het IJsselmeer ten gevolge van het maken van den N.O.- polder. Zooals blijkt, is van bedreiging van den afsluitdijk geen sprake geweest. De wenschelijkheid van het treffen van maatregelen om voortaan het ontstaan van schade en het veroorzaken van hinder aan het verkeer bij storm te be perken, is intusschen in studie ge nomen. Terugzending Nederlandsche vrijwilligers uit Spanje. Geen bezwaar tegen toelating in ons land. Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters betreffende toelating in Neder land van door de Spaansche regeering terug te zenden vrijwilligers van Nederland sche herkomst hebben de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken als volgt geantwoord: De Nederlandsche regeering heeft haar instemming betuigd met de door de non interventie-commissie ontworpen regeling van een aantal kwesties, welke het gewa pend conflict in Spanje tusschen een aan. tal der in die commissie vertegenwoordi gende Europeesche staten had doen rijzen. Een der onderdeden dezer ontwerp-regelimg betrof het waagstuk van de wijze van te rugtrekken der z.g. vrijwilligers uit Spanje. De instemming der Nederlandsche regee ring met deze. door alle bii de non-lnter- ventie-overeenkomst partij zijnde staten aanvaarde, ontwerp-regeling brengt n'et mede. dat met betrekkin? tot de toelating van vrijwilligers van Nederlandsche her komst met name van degenen die de Spaansche nationaliteit hebben verworven die thans zullen terugkeeren op grond van het eenzijdig besluit vaat een der in Spanje strijdende partijen, een door ge noemde ontwerp-regeling voorgeschreven gedragslijn zou moeten worden gevolgd. Intusschen zal de regeering voor zoover de eischen van openbare orde en veiligheid van den staat zich daartegen n!et verzet ten. tegen de toelat'ng van vrijwilligers van Nederlandsche herkomst geen bezwaar maken. 1 HET CONGRES VOOR KLEUTERZORG. In de morgenzitting van den tweeden dag van het derde congres voor kleuterzorg te Utrecht, hield dr. H P. J. Koenen, ldn- I derarts te Maastricht een inleiding over consultatiebureaux voor kleuters. Prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar te Lei den, sprak over: „Mortaliteit en morbidi teit van kleuters", waarin hij de sterfte cijfers van kinderen van 1 tot 4 jaar in Nederland leverde en toelichtte. Daarna was het woord aan dr. F. van der Zande, kinderarts te Amsterdam, die enkele be schouwingen over lichaamsoefeningen bij kleuters hield. De heer E. O. A. Reteig, directeur "Van het instituut voor gymnastiek en massage van zuigelingen, behandelde het onderwerp „Lichaamsoefeningen voor zuigelingen en kleuters", waarbij tevens de film, welke de heer Reteig over dit onderwerp maakte, werd vertoond. Hierna werd de film over het kleuterhuls te Tilburg vertoond en vervolgens gebruikte J men den gemeenschappelijken maaltijd in het Jaarbeursrestaurant. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIETWEZEN EN WOEKER BESTRIJDING. Jaarvergadering te Amsterdam. De Nederlandsche Vereeniging voor Volks- credietwezen en Woekerbestrijding heeft ln hotel „Americain" te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, mr. Th. A. Fruin uit Utrecht, opende de druk bezochte vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder begroette hij den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, wet houder F. van Meurs. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, den heer P. A. van Aggelen, te Leiden. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den herbenoemd de heeren: P. A. v. Ag gelen te Leiden, secretaris-penningmeester, mevr. mr. B. Bakker—Nort. Den Haag mr. H. M. L. A. Sark Den Haag, terwijl tot be stuurslid werd benoemd de heer J Melles, directeur der Gemeentelijke Leen. en Voor schotbank te Rotterdam. Het woord was daarna aan den voorzit ter, mr. Th. A. Fruin. die een inleiding hield over de organisatie van de geregelde samenwerking tusschen de sociale volks- credietinstellingen. PENSIOENREGELING VOOR ACTIEF DIENENDE RESERVE-OFFICIEREN. Blijkens het verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen inzake pensioen regeling le voor officieren der Kon. marine-reserve, die zich ter aanvulling van een bij de Kon. marine bestaand te kort aan beroepsofficieren krachtens een daartoe door hen gesloten vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd in actie ven dienst bevinden, alsmede voor hunne weduwen en weezen. ten 2de voor reserve officieren der Kon. landmacht, die rich ter aanvulling van een bestaand tekort aan beroeps-officieren krachtens een daartoe gesloten verbintenis in actieven dienst bevinden met bestemming om naar het korps beroeps-officieren bij het leger hier te lande over gaan, alsmede voor hunne weduwen en weezen, kon men zich met deze voorstellen algemeen vereenigen. Echter zouden verscheidene leden gaarne willen worden Ingelicht omtrent de rede nen welke er toe geleid hebben, een andere regeling te treffen voor de aanvulling van het tekort aan beroepsofficieren bij de marine dan voor die bij de landmacht. Uit het verschil in terminologie tusschen de belde wetsontwerpen maakte men althans op. dat hier een verschil aanwezig is, ech ter was het dezen leden niet geheel dui delijk, waarin dit verschil bestaat. MAANS OP- EN ONDERGANG. 29 October: op 12 uur 19; onder 21 uur 11. 30 October: op 12 uur 50: onder 22 uur 20. SIGAREN MET EEN CADEAU. De loterij voor het lucht beschermingsfonds. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Putt heeft aan de ministers van Binnen- landsche Zaken en Financiën de volgens vragen gesteld: Ls het den ministers bekend, dat een dezer dagen in een portvrijen omslag van het departement van Binnenlandsche Za ken door de vereeniging voor lucht bescherming, afd. organisatie loterijen, een circulaire is verspreid ter aanbeveling van de door die vereeniging georganiseerde loterij ten bate van een nationaal lucht beschermingsfonds? Weten de ministers, dat het deelnemen aan die loterij wordt aantrekkelijk ge maakt door het, gelijktijdig met die aan beveling. doen van een aanbieding van een bepaald merk sigaren, ln dier voege dat bU aankoop tot een waarde van tien gulden een gratis lot wordt verstrekt? Achten de ministers het juist, dat deze overigens zeer nuttige vereeniging handel drijft en zien zij daarin geen ernstige be nadeeling van het toch reeds zoo nood lijdend distributiebedrijf? Kunnen de ministers mededeelen. of de aanbiedster beschikt over de vereischte vergunning krachtens artikel 14 van de tabakswet? Indien zulks inderdaad het geval is, zijn de ministers dan bereid de gronden bekend te maken, waarop deze vergunning is ver leend? Achten de ministers, ook dan, wanneer de aanbiedster in het bezit is van de ver- elschte vergunning, de bovengenoemde wijze van aanbieding niet in strijd met de Tabakswet, n.l. met artikel 45 dier wet dat het verstrekken van geschenken ver biedt? Zijn de ministers bereid nu maatregelen te nemen, opdat aan het bovenbedoelde optreden ten spoedigste een einde komt? WIJZIGING BELEMMERINGENWET PRIVAATRECHT. Ontbindbaarheid van overheidscontracten in het algemeen belang. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wijziging en aanvulling van de belemmerln- genwet privaatrecht. Ter toelichting zeggen de ministers van Waterstaat en van Justitie: de vraag kan worden gesteld, of aan de overheid vol doende middelen ten dienste staan om. Indien het publiek belang zulks eischt, de vrije beschikking te verkrijgen over aan haar toebehoorende onroerende goederen, ten aanzien waarvan contracten van onbe paalden of langen duur zijn gesloten. Mede ln overleg met hun ambtgenooten van Financiën. Defensie. Economische Za ken en Sociale Zaken hebben beide minis ters hiernaar een onderzoek doen instellen. ZIJ meenen. dat een nadere wettelijke regeling gewenscht is en zij zijn dienten gevolge tot de opstelling van het onder havige wetsontwerp overgegaan. De rechtsgrond voor pen dergelijk ver breken door de overheid van de banden van contractueelen aard, die haar belem meren ln de uitoefening van haar taak ten behoeve van het algemeen belang, behoeft wel geen nadere toelichting. Het treffen van een voorziening, teneinde het der overheid mogelijk te maken, de uit overeenkomsten voortspruitende belemme ringen op te heffen, die aan de door het openbaar belang gevorderde bestemming van haar onroerende goederen in den weg staan, dient thans niet langer te worden uitgesteld. De ontworpen regeling vooreiet tevens ln het geval, dat het openbaar belang niet het vervallen verklaren van een overeenkomst ln haar geheel vordert, doch daarin met een gedeeltelijke vervallenverklaring kan worden volstaan. De rarttl die met de overheid heeft ge contracteerd, heett recht op waarborgen, dat het inderdaad uit hoofde van het al gemeen belang ls. dat haar contract geheel of gedeeltelijk vervallen wordt verklaard. Een dergelijke waarborg kan naar het oor deel van de ministers hierin gevonden worden, dat de Kroon, na raadpleging van den Raad van State, beoordeelt of het algemeen belang de geheele of gedeelte lijke vervallenverklaring van de overeen komst vordert. De vaststelling van de schadevergoeding, welke de wederpartij door het eeheei of gedeeltelijk vervallen verklaren der overeenkomst liidt, behoort tot de taak van den burgerlijken rechter, Haar rechtmatig belang wordt zeker niet gekrenkt, indien haar contract geheel of gedeeltelijk vervalt togen volledige vergoe ding van de werkelijk geleden schade. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 OCTOBER. Leiden Doopsgez. Gem.: voorm. half elf, ds. ten Cate. Eglise Wallonnedix heures et demie, Mr. Ch. le Cornu, pasteur k Amsterdam. Evang. Luth. Gem.: voorm. halfelf ds. Mak kink; Maandagnam. 814 uur. ds. J. J. Simon. Rem. Geref. Gem.: voorm. halfelf, ds. E. S. Spelberg van Hilversum. Gerei. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Nam. 5 u.. ds. Kroon. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuls): v.m. halfelf. dr. Boersema. VrUz. Kinderkerk: nam. halfeen, dr. Boer sema. Vrije Kath. Kerk (Vreewfjkstr. 19): voorm. halfelf. Gez. Mis. Hooglandsche Kerk: Voorm. halfelf, (jeugd dienst). ds. J. de Wit. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: v.m. 10 uur, ds. Y. Alkema (Herdenking Kerkhervor ming) en nam. 6 uur ds. H. v. d. Linde. Oost: v.m. 10 uur ds. H. v. d. Linde (Herden king Kerkhervorming) en nam. 6 uur, ds. Y. Alkema. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knappersen. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur (voorb. H. A,), ds. K. G. van Smeden van Enschedé. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. G. Th. v. Beu sekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Moolhulzen. Alphen a. d. Ryn Ned. Hen'. Kerk: Ouds- hoornschewegVoorm. 10 uur, dr. J. P. Canne- gieter. Evangelisatie, Hooftstraat: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer A. J. Dekker. Ncd. Herv. Kerk, Julianastraat: Voorm. half tien, ds. Johs. Stehouwer; nam. halfzeven, ds. G. Ph. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Johs. Stehouwer. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de heer A. v. Berkel. Geref. Kerk. Hooftstraat: Voorm. 10 uur, lees- dienst; nam. 6 uur. ds. J. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. De Ruyterstraat: Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Martha-Stlchting: Voorm. 10 uur. ds. Meijer. Chr. Geref. Kerk v. Reedestr.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst, Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. Doop) en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Maandagnam. 8 uur, dr. P. D. TJalsma van Rotterdam. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersenr Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 urn en nam. 5 uur, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Haspers. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien (voorb. H. A.).. ds. Jongens. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. haif- drie, ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer De Groot van Leiden; nam. 5 uur, ds. Den Hertog van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm .halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. halfdrie, leesdienst. Noordwtjk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. halfzes. ds. W. W. Slddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. H. B. Visser. Noordwtfk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 uur, ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer v. d. Bos van Rijnsburg: nam. 5 uur. ds. B. Bouma Ger. Kerk in H. V.: Voorm. 10 uur. ds. K. H. Kroon; pam. 5 uur. leesdienst. Rtfn/aterwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien ds. H. van Dijk; nam. halfzeven, dienst. Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. RUnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Van Niftrik; nam. 5 uur, dr. G. P. van Itterzon van 's-Gravenhage. Kerkzaal: Voorm. halftien. ds. G. Ph. Scheers van Alphen; nam. 5 uur, ds. Van Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. halftien. ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. A. Dercksen van Fe venoord. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftien ds. Dercksen: nam. 6 uur. ds. Van der Loo. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. tien uur (Bed. H. A.) en nam. vijf uur (Dankzeg ging) ging ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. vijf uur ds. J. C. Houtzagers. Katwijk a. d. Ryn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 ds. E. Warmolts; nam, 6 uur ds Broeyer van Katwijk-Zee. Oinle-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heyn. IIEDEN. Harmonie: Ver. van Zeeuwen. 8 urn- nam. Den Burcht: Leidsche Biljart Bond. Cabaret L.B.B., 8 uur nam. Zondag. Jeruel. 1ste Groenesteeg 16; Bijeenkomsten voorm. 10 en nam. 6V6 uur. Stadsevangelisatie, Morschweg 59; Samen- komst. Nam. 5 uur. V.C.F.-Huis (Gerecht 10): Jeugddienst o.l.y, F. v .d. Heijden. 7 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9'-11 uur voorm. 's Woensdags: Tnst. v. Praeventleve Genees- kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. uam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. V/z uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. BIOSCOPEN: nam.; Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur „Vervaagde Sporen". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, \Vi en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Jij en ik". zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Alibi". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.; „Malle gevallen". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- er. Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De raadselachtige Mr. Moto". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theaer (Katwijk aan Zee): Vrijdag- en Zaterdag nam. 8 uur „Het recht zegeviert". De apotheejr Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 29 Oct. tot en. met Vrijdag 4 Nov. waargenomen door de apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeeste Apotheek, Wllhel- mlnapark 8, tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag- I morgen 8 uur waargenomen door de doctoren v. Leeuwen, v. d. Meer, Teeuwen, Verbrugge en Winkler. 1 Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar- I genomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. leeraren-commissie, aan welke in Apri l 1937 door den minister van Onderwijs,! Kunsten en Wetenschappen werd verzocht, f hem over enkele punten van de schrijfwijze der Nederlandsche taal van advies te die nen, o.a. inzake het geslacht en de verbui ging der zelfstandige naamwoorden en de z.g. voornaamwoordelijke aanwijzing. Aan alt verzoek is door het departement m Onderwijs waarschijnlijk om tactische re denen echter niet voldaan. Wel werd, naar men weet, enkele maanden geleden een nieuwe ministerieele commissie benoemd met ongeveer dezelfde opdracht. Ook uit den boezem dezer nieuwe com missie is weer het verlangen gerezen de resultaten van het werk van haar voor gangster te leeren kennen. In verband daarmede heeft de voorzitter der hoog* leerarencommissie, prof. dr. J. van Ginne- ken (Nijmegen) besloten, de uitvoerige door hemzelf met hulp van zijn medelid, wijlen prof. dr. Jos. Schrijnen (Nijmegen), gere digeerde wetenschappelijke en paedagogi- sche verhandeling, die het eindrapport der commissie tot grondslag heeft gestrekt, ai werd deze daarin ten slotte niet opgeno- men, het licht te doen zien. De publicatie van deze verhandeling, waarin, naar ver der nog kan worden medegedeeld, het ad vies door beide genoemde hoogleeraren aan den minister gegeven, geheel en al is vervat, kan binr\en enkele dagen tege moet worden gezien. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hengelo (Ov.), J. W. van Kooten te Koudekerk: te Lunteren 'als hulppred A Goudkamp. cand. te Utrecht; te Oudkerk ca., F. H. van Aalst te Meeden «Gr.). Aangenomen naar Deventer-Epse (als hulp pred.). J. A. Bakker, cand. te Driehuis-Velsen; naar Haaften, P. Bouw te Benschop. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar RUssen (Walkerk), J. \reugdenhil te Kampen. DE SPELLINGKWESTIE. Publicatie van de professoren Van Ginneken en Schrijnen. Van verschillende zijden ls reeds meer malen de wensch uitgesproken, kennis te kunnen nemen van het rapport der hoog- PAEDAGOGISCHE CONFERENTIE VOOR HET CHR. L. O. Gisteravond werd op de Ernst Sillem- hoeve de Paedagogische Conferentie voor het Chr. Onderwijs voortgezet. Nadat or- G. Kalsbeek had geantwoord op de hem naar aanleiding van zijn referaat over „He. geschiedenisonderwijs op de Ohr. School gestelde vragen, werd van halfnegen tot tien uur tijd gereserveerd voor bespreking van algemeene vraagpunten, waarna 00 tweede conferentiedag met een korte dag sluiting besloten werd. Hedenmorgen ving de slotzitting aan. Als referent trad op de heer P. v. Duyvendijk, leeraar aan de Ohr. Kweekschool te Dor drecht, met het onderwerp; „Het Taalon derwijs op de Chr. School". Hij ving zijn betoog aan met de opmer king, dat ten opzichte van de verschillende plannen tot verbetering van het moeder taalonderwijs principieele en psychologi sche oriënteering geboden is. Alleen door het streven naar voortdurend organise» verband tusschen alle deelen van het taal onderwijs is verbetering te wachten. Zoo wel naar vorm als inhoud heeft de Cm- school hier haar eigen weg te gaan en alle eenzijdigheden af te wijzen. De globalisa- tie-gedachte, de belangstellingscentra van Docroly etc. zijn in hun eenzijdigheid nljj aanvaardbaar. Organisch taalonderwijs eischt Individueel vrij gebruik van verwor ven taal en een juiste intentioneele instel ling op te verwerven taal. Het verband tus. schen de meer technische elementen va- het taalonderwijs en de meer organiscne behoeft c-en afzonderlijke behartiging jjf' eerste niet uit te sluiten. Het kinderlU volgen van leiding in de taalont wikkeling, zich openbarend in ontvankelijkheid c» trouwe imitatie, mag in het taalonderwi) op de Chr. School niet worden verwaJ^* loosd. Het Ohr. en nationaal karakter cl» VERSPREIDE BERICHTEN. Bii Kon. Besluit ls met ingang van 1 November benoemd tot burgemeester der 5?scl' liet u?r\ en natlonaal £*>- gemeente Baarland: J. C Vogelaar bijzondere scholen moet meer dan rm TT t den in het taalonderwijs uitkomen Het Hbld. verneemt dat minister Van Nadat over dit referaat was Sturen aan B en W van de hoofdstad sieerd. sprak de voorzitter een iotwoord, heeft doen weten, dat bu de 8 aten-Gene- waarna de conferentie met de gebruikelijk *°°r^ Werkfonds zullen plichtplegingen werd gesloten. 1Hk 1 terst? ter- T«" besluit® werd nog gemeenschap!»"]* b0UW der U-'unnels zijn de lunch gebruikt, waarna men om halMrl» begrepen. uiteenging. 2-Z

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6