LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 29 October 1938 De strijd in het Verre Oosten Redactie 1507. Directie en Administratie2500 RECHTZAKEN Binnenland BEURSOVERZICHT Stadsnieuws Buitenland Onze telefoonnummers FRANKRIJK. Het congres der radicaal socialisten. Communisten en Blum tegen Daladier. minister van Financ'ën. Marchan- deau heeft op het congres der radicaal-so- ciails'ten te Marse'lle een rede gehouden, waarin hij zeide, dat hij, toen hij de por- -feuil'e van financiën aanvaardde min stens 30 milliard noodig had om het tekort te dekken. Hij kon slechts over 2.580 mil- lioen francs beschikken. Een stelselmat'ge s'aneering was dus een onmiddellijke nood zakelijkheid. Van April tot de crisis in Sep tember kon. dank zij een beroep op het crediet een bedrag van 19 milliard betaald worden, zonder dat de voorschotten bij de Bank van Frankrijk behoefden te worden aangesproken. De crisis had ernst'ge ge- vuigen voor de openbare financiën. Marchandeau keerde zich daarna in ilei tis? bewoordingen tegen degenen, die zich aan „uitvoer van kapitaal" hebben schul dig gemaakt. Hij zeide verder, dat er nog een tekort bestaat dat aangevuld moet wor den, omdat anders het gevaar bestaat, dat de toestand, d'e reeds verontrustend is, nog ernstiger wordt. De lasten van do schat kist zuilen verminderd worden. Er zullen voor het herstel der financiën jaren van moedige inspanning noodig zijn en geen jaren van demagogie, die de grootste vijand van een goed financieel beheer is. Voorts heeft de minister van buitenland- sche za/cen, Bonnet, een rede gehouden, waarin hij in de eerste plaats de buiten landsche politiek uiteenzette, welke door de partij steeds is gevolgd, wanneer zij in de regeering zat. Vervolgens gaf hij een overzicht van de gebeurtenissen in Sep tember j.l.. waarna hij kwam te spreken over de huidige Europeesche betrekkingen. De minister verklaarde o.a„ dat Frankrijk niets heeft laten varen van zijn ideaal van een edelmoedlgen vrede, of zijn aanhanke lijkheid aan den Volkenbond en de col lectieve veiligheid. Zonder afbreuk te doen aan de verplichtingen, welke het land vioeger op zich heeft" genomen, o.a. het verdrag met de Sovjet Unie, wenscht Frankrijk toenadering tot alle volken en verlangt het naar het vestigen van vriend schappelijke en vertrouwenwekkende be trekkingen met Duitschland en Italië. Spr. maakte hierbij een toespeling op het be noemen van den Franschen ambassadeur te Rome. Als voorwaarde voor een succes van de 'rutdlge Fransche politiek noemde de mi nster evenwel een sterk en gezond Frank rijk, Deze voorwaarde geldt vooral in de cceonomische politiek. Deze gedachte werd door den minister uitvoerig ontwikkeld en M] voorspelde een rationeele reorganisatie van de wereld-productie. Tengevolge van den brand te Marseille werd daarop het congres verdaagd, tangenomen is nog een motie, waarin lid congres Daladier en Bonnet geluk senschte met den helderen blik, de ener- |ie en den moed, waarmede zij de hand having van den vrede hebben verzekerd, liet congres constateert, dat de Fransch- Engelsche overeenstemming nauwer is ge- bieken dan ooit en de onwrikbare basis blijft der Fransche bultenlandsche poli tiek. Het betreurt dat de Volkenbond niet in staat is allen volkeren veiligheid en eerbied voor het recht te verzekeren, vicnscht de totstandbrenging van duurza me betrekkingen met Duitschland en Ita lië, constateert, dat de oorlog in Spanje een gevaar blijft voor den vrede en vraagt terugtrekking van alle buitenlandsche vrij willigers. Voorts verklaart het congres in deze motie, dat het hoopt, op internationa le overeenstemmingen om een einde te maken aan de economische wanorde, vol gens den wensch van president Roosevelt. Tenslotte bevestigt het congres in de mo- 'ie, dat de veiligheid van Frankrijk verze kerd moet worden door machtige militaire krachten, gesteund om hechte financiën. Het congres doet een beroep op alle bur gers, ten behoeve van eenheid rondom de begrippen, orde, arbeid en vrijheid. Heden wordt het congres gesloten. Er zal nog gestemd worden over een resolutie over de buitenlandsche politiek. De hoofdlijnen zijn: 1. Een beroep op alle Franschen tot eens gezindheid. 2. Een betoog, dat economisch en finan cieel herstel noodig zijn voor de nationale veiligheid. 3. Een beroep op de arbeidersklasse om liaar steun te verleenen aan de maatre gelen der regeering, vergezeld van de me- iedeeling, dat de radicale partij betreurt, dat de communisten zichzelf bulten het Volksfront gesloten hebben door hun stem men en de houding hunner leiders. 4. Een eventueel beroep op het land, als de hervormingen door de regeering voor gesteld, niet den steun van het parlement 'tuden krijgen. Er zou in dat geval een wijze van stemming moeten zijn, die den Partijen een onafhankelijk optreden ver zekert, Van de zijde der communsten heeft Duclos, de secretaris-generaal der partij, reeds gereageerd op Daladier's aanval. Deze zaaide z. i. verdeeldheid, die het land slechts kan verzwakken. Duclos constateerde, dat het „dictaat van Muenchen" den vrede in gevaar brengt en Prees de resolutie van de commissie tot samenwerking tusschen socialisten en com munisten betreffende hulpverleening aan net republikensche Spanje. Hij vermaande ®?.aalisten, radicalen, vakvereeniglngen en aue democraten „gemeenschappelijk te wer ken aan het herstel van het land, dat in waardigheid en eer wil leven". Uok Blum keerde zich tegen Daladier ir en reden te Bourbon Laney. Hij zeide o.a. e socialisten moeten de leiding der regee- trert verliezeu en daarna uit de regeering enen. Daarna moeten de communisten uit meerderheid treden, de socialisten moe- öi" ®en volgen en dan moeten de mannen, v.J™ het bewind zijn weggejaagd, terug- E?Aanvaardt gij het, dat op die wijze ik 7,1 r, ommekeer zal worden bewerkt? u''i, r'.Daladier vanavond niet antwoorden: za tï den W De socialistische partij «li Ja0™ blijven aan de verbintenissen, die ril „iaanBegaan. Het volk van dit land wnrü weer veriiezen, wat het heeft ver- ftaanï; op st°ffelijk en moreel gebied. Zes EehrSo? geleden heb lk mijn ontslag aan- 0Pdat er een regeering van natlo- Een vervuilde banketfabriek. Eigenaar tot zware boete veroordeeld. Voor het kantongerecht te Groningen is gisteren behandeld de zaak tegen den eigenaar van een banketfabriek, aldaar wien ten laste werd gelegd 1. het niet vol doende schoon zijn van de fabriek en ver pakkingsmiddelen voor de in de fabriek aanwez.g zijnde voor den handel bestemde banketbakkersproducten; 2. het niet aan wezig zijn van voldoende waschgelegenheid voor het 38 man sterke personeel; 3. het niet voldoende schoon zijn van de bij de bereiding in gebruik zijnde machines en ander materiaal. Als getuige in deze zaak werd gehoord de directeur van den prov. keuringsdienst in de provincie Groningen, dr. H. W. de Boer. Deze legde een uitgebreid rapport van den keuringsdienst over, waarbij bleek, dat in vorige jaren verd. reeds vele malen waarschuwingen betreffende de vuilheid van fabriek en verpakkingsmiddelen had ontvangen. In Juli 1938 zond men hem wederom een waarschuw'ng. Bij het in September j.l. ingestelde onder zoek bleek echter dat de toestand niets was verbeterd en dat alles in een verregaanden staat van vuilheid en verwaarloozing ver keerde. De ambtenaar van het O.M. die persoon lijk met den kantonrechter een onderzoek ter plaatse had ingesteld zeide dat door een groote fabriek als deze vele kleine zaken, mede doordat de fabriek veis filialen in de provincie heeft, worden doodgeconcurreerd. Het voordeel zou kunnen zijn, dat in een groot bedrijf meer aandacht wordt ge schonken aan de hygiëne. Dit was echter luist niet het geval. Noodzakelijk is. dat het publiek weet wat men eet, als men goedkoope artikelen betrekt. Voor de negen filialen, waarbij ten laste was gelegd vuil heid van verpakkingsmiddelen, eischte spr. voor elk f. 25 boete subs. 10 dagen hechte nis. Voor de eerste twee ten laste gelegde feiten wilde spr. twee straffen eischen en wel voor elk een geldboete van f. 500, subs, voor elk een maand hechten]? en bovendien voor elk een voorwaardelijke hechtenis van zeven dagen met een proeftijd van 1 jaar. De kantonrechter, onmiddellijk vonnis wijzende vereenigde zich met de opvatting van den ambtenaar van het O.M. dat een dergelijk bedrijf juist door de grootte zeer hygiënisch kan werken en dat er hier sprake is van onwil. Voor de eerste drie ten laste gelegde feiten veroordeelde de kan tonrechter den verdachte tot een geldboete van elk f. 409 subs elk één maand hechte nis en bovendien voor elk een voorwaarde lijke hechtenisstraf van 7 dagen met een proeftijd van 1 jaar verder voor de negen filialen voor elk een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. OVERTREDING DER LOTERIJWET? Voor de Rotlerdamsche rechtbank heeft zich gistermiddag te verantwoorden gehad 1 V',koopman te Schiedam, wegens overtreding van de loterijwet. Voor het kantongerecht te Schiedam was hij voor deze overtreding vrijgesproken, doch het O. M. was tegen dit vonnis in verzet ge komen. Verdachte zou zioh hebben schuldig ge maakt aan gebruikmaking van de trek- kingslijsten der Nederlandsche staatsloterij om zoodoende een verkapte loterij te orga- niseeren. Obligaties, uitgegeven door ,.De Witte Stad" werden door het verzekerings kantoor „De Margaretha Frederika" op afbetaling verkocht. Om den verkoop wat aantrekkelijker te maken had dit kantoor een soort levensverzekering aan de obli gaties verbonden in den vorm van spaar- kwitanties. De levensverzekeringsmaat schappij Astra", waar verdachte directeur van is. zorgde voor de uitkeering van de eventueele bedragen aan verzekerden, die een ongeluk hadden bekomen. Gebleken was echter, dat ook aan „verzekerden" die in het geheel geen ongeval hadden gehad, belangritke sommen gelds werden uitge keerd. Een enkele maal zelfs f. 85.000.—! Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze verzekerden op hun polis Koninklijk bezoek aan Groningen. Op 4 en 5 November. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat het in de bedoeling ligt van H. M. de Koningin een niet-officieel bezoek te bren gen aan Groningen. Dit bezoek zal plaats vinden op 4 en 5 November a.s. Hare Majesteit zal bij die gelegenheid in de academie het raam overdragen, door Haar aan de universiteit geschonken. Ook is Hare Majesteit voornemens een ge denksteen te onthullen ter herinnering aan de ingebruikstelling van het op Groningsch gebied gelegen gedeelte van het kanaal GroningenFrieslandIJsselmeer en aan dit kanaal den naam van „Starkenborgh- kanaal" te geven. DORSCHMACHINE DOOR TREIN GEGREPEN. Vanmorgen is op den onbewaakten over weg te Siddeburen een dorschmachine waarop drie man personeel waren gezeten, door den trein, welke te acht uur uit Delf zijl naar Groningen was vertrokken, gegre pen en eenlge meters meegesleurd. De ma chine kwam naast de spoorbaan terecht. Door den mist hadden de mannen den na derenden trein niet tijdig opgemerkt, doch zij konden zich door op het laatste moment van de dorschmachine te springen, nog tijdig in veiligheid stellen. De motorwagen van den trein werd be schadigd. De trein had twintig minuten vertraging. DOODELIJK ONGEVAL. Tijdens den kampioensrit van de K.N.M.V. heeft zich vanochtend een doodelijk omge val voorgedaan. De ongeveer dertigjarige J. Hart, wachtmeester van het eerste regi ment huzaren-motorrijders van de leger plaats bij Harskamp, reed met eenige an dere militaire motorrijders van Norg naar een nummer hadden staan, dat met een nummer uit de trekkingslijst van de Staatsloterij correspondeerde. Zoo gauw als deze menschen dus in de couranten zagen, dat bij de staatsloterij op een bepaald nummer b.v. f. 5000 was gevallen, vergele ken zij dit met het nummer van hun polis, en hadden zij het geluk, dat de nummers klopten, dan spoedden zij zich naar het kantoor van „Ast-ra" waar zij iets minder dan f. 5000 kregen uitbetaald. De officier van justitie, jnr. J. Reumer, achtte de overtreding wel degelijk bewezen en hij noemde het een gecamoufleerde loterij. Derhalve reqilireerde hij een geld boete van f. 3000 subs, 100 dagen hechtenis. Uitspraak 11 November as. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Overtreding vuurwapenwet. Iemand uit Haarlemmermeer moest te recht staan terzake van overtreding der vuurwapenwet. Op 10 Mei was bij verdach te in zijn woning aan den Spieringweg een buks aangetroffen zonder dat hij in het bezit was van een vereischte vergunning. Verdachte was bij vonnis van den kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van f. 5 subs. 3 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen vuurwapen. Als getuige werd gehoord de adj. Inspec teur van politie te Hoofddorp, de heer T. Jansen, die het vuurwapen bij verdachte had aangetroffen. Bij nader verhoor bleek, dat het vuurwapen aan verdachte'.* vader toebehoorde (deze is inmiddels over leden) en dat was vergeten dat ver dachten naam te laten overschrijven. De officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis. nale eenheid tot stand zou komen. Wat zes maanden geleden gedaan had moeten worden, moet thans nog gedaan worden. De socialistische partij is steeds bereid zich daarbij aan te sluiten. TSJECHO-SLOWAKIJE. De regeling met Hongarije. Praag heeft geantwoord op de jongste Hongaarsche nota. Teneinde de oplossing van het vraag stuk te bespoedigen, wordt in het Tsje- cho-Slowaaksche antwoord voorgesteld, dat de Tsjecho-Slowaaksche en de Hon gaarsche regeering binnen 24 uur t>ot Berlijn en Rome een verzoek om arbi trage richten. r Een plebisciet wordt opnieuw afgewezen. JAPAN. Arita minister van buitenlandsche zaken. Officieel wordt medegedeeld, dat de por tefeuille van buitenlandsche zaken, die door prins Konojc werd waargenomen, is overgedragen aan Hatsjiro Arita. Josniaki Hatta is minister van koloniën geworden. De benoeming van Arita is een verras sing, die in politieke kringen veel opzien gebaard heeft. Men was namelijk van mee- nlng, dat Konoje zich had voorgenomen de portefeuille van buitenlandsche zaken niet af te staan, alvorens hij een laaste poging in het werk zou hebben gesteld tot een compromis met Engeland (e komen. A ita heeft verklaard, dat er in de bui tenlandsche pollt'ek van Japan geen ver andering komt en dat die politiek reeds vaststaat. Hij zal overeenkomstig die poli tiek handelen en dus streven naar beper king van de internationale wrijving. China zal doorzetten. De Japanners zijn thans bezig aan het zuiveren der omgeving van Hankau, maar de Chtaeezen zetten door. Gisteren is de politieke raad van China bijeen gekomen. Deze raad telt 111 leden. De zitting zal elf dagen duren en men verwacht, dat belangrijke besluiten geno men zullen worden. Maarschalk Tsjang Kal Sjek woont de vergadering van den raad niet bij, aange zien zijn militaire plichten hem noodzaken, elders te vertoeven. Hij heeft evenwel een boodschap gezonden, waarin hij zijn stra tegische plannen uiteenzet. Hij wijst hierin er op, dat de moeilijkheden voor China grooter schijnen te zijn geworden door den Japanschen inval in het Zuiden, doch in werkelijkheid zal dit den val van Japan verhaasten. Verder verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat de Japanners in den strijd aan dé Jang Tse meer dan driehonderdduizend man hebben verloren. De president der republiek, Lin Sen, hield een rede. Hij sprak zijn droefheid uit over de onverschilligheid van de wereld ten aanzien van den Japanschen inval in China. Eenige landen hebben geholpen, doch zij hebben hun verplichtingen overeenkomstig het Volkenbondshandvest niet volbracht. Lin Sen wees er verder op, dat de inval van Japan in China slechts een begin is. De bedoeling is het verkrijgen van de hege. monie in het Verre Oosten en later in de geheele wtereld. De raad heeft vervolgens een dankbe tuiging gezonden aan de Chlneesche troe pen aan het front voor hun dappere ver dediging gedurende de afgeloopen vijftien maanden, niettegenstaande de overweldi gende macht van de Japansche gemechani seerde en gemotoriseerde troepen. Assen, omdat zij van verdere deelneming afzagen. Op dên smallen weg reden zij een grooten hooiwagen achterop. De wacht meester zag den wagen te laat en reed er met een vrij groote vaart boven op. Hij viel, sloeg met zijn hoofd tegen den grond en was op slag dood. OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET. De Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den direc teur der Haagsche Assurantie en Crediet- onderneming (H.A.C.O l, die wegens over treding van de loterijwet door den kanton rechter tet een geldboete van f. 3000 subs, drie maanden hechtenis is veroordeeld. Het vonnis is bevestigd. HET VERGROOTE LANDINGSTERREIN VAN SCHIPHOL. Officieel in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van zeer vete auto riteiten e a. belangstellenden is hedenmid dag het vergroote landingsterrein met de vier nieuwe landings, en startbanen en landlngslichten van Schiphol officieel in gebruik genomen Het woord werd gevoerd door burgemees ter dr. de Vlugt en door den havenmeester van Schiphol, den heer H. F. M. Dellaert. MOTORRIJDER GESLIPT. Hedenochtend is op den Rijksstraatweg onder Wassenaar de motorrijder H. uit Den Haag, die nabij het viaduct plotseling moest uitwijken voor een auto. op het gladde wegdek geslipt Hij kwam te vallen en brak daaxbit zijn rechterbeen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. DE POST VLUCHTEN'. Hedenmorgen te 7 uur is de „Torenvalk", met gezagvoerder Blaak, van Schiphol naar Indië vertrokken. JUBILEA BU DE ROTOGRAVURE-MIJ. Huldiging door directie en personeel. Hedenmiddag vond lil de werkplaats van de N.V. Ned. Rotogravure-Mij de huldiging plaats van een tweetal zilveren jubilarissen, n.l. de heeren G. Merjenbürgh en B. Leyen dekker, die resp. 25 jaar als etser en druk ker bij de N.V. werkzaam zijn geweest. In een hartelijk toespraakje richtte de heer L. Levisson, directeur der N.V., zich tot de heide jubilarissen en herinnerde daarbij aan de massahuldiging, die enkele maanden geleden bij de viering van het zilveren jubileum der N.V. plaats vond. In ae afgeloopen 25 jaar, aldus spr., heeft Merjenbürgh zich doen kennen als een man, die eenvoudig zijn weg gaat en zijn werk met groote liefde en toewijding doet. Namens de N.V. dankte spr. hem daar voor. Ook tot den heer Leyendekker richtte spr. enkele welgemeende woerden van waar deering en erkentelijkheid. Aan belde jubilarissen bood spr. een gou den horloge aam. Zich tot het geheele personeel richtend, spoorde spr. aan tot grootere saamhoorig- heid en herinnerde aan den prettigen geest, die heerschte tijdens het jubileum der N.V. Nadat de beide jubilarissen hun direc teur hadden' gedankt, nam de heer Grom- mé het woord om namens het personeel gelukwenschen aan te bieden. Den heer Merjenbürgh overhandigde spr. enkele boe ken. terwijl de heer Leyendekker een enve loppe met inhoud in ontvangst had te ne- nemen. Den beiden echtgenoeten der jubi larissen werden bloemen overhandigd. De brand te Marseille. Meer dan 40 slachtoffers? Te 9.15 uur vanochtend werden 41 menschen vermist. Men vreest, dat zij bij den brand in de „Nouvelles Gale ries" zijn omgekomen. In den afgeloopen nacht werd reeds door 17 gezinnen aangegeven, dat een lid van het gezin ontbrak. Toen de brand in de „Galeries" uitbrak, bevonden zich. min stens 30 menschen in den theesalon. De strijd tegen het vuur is den geheelen nacht voortgezet. Voor een opnieuw oplaaien be hoeft echter niet gevreesd te worden. In het hotel „Noailles" hebben vooral de bovenverdiepingen geleden. Daar nog voortdurend een blauwachtige rook van de puinhoopen der „Galeries" opstijgt, kon nog niet gedacht worden aan het zoeken naar slachtoffers in de ruïne. Men zal daarmede waarschijnlijk eerst laat in den middag kunnen beginnen. Tot dusverre zijn zes lijken gevonden. Twee daarvan konden niet geïdentificeerd worden. Over de oorzaak van de ramp ver keert men nog steeds in 't onzekere. Vast staat, dat het vuur is ontstaan op de eerste verdieping waar men met een uitgebreide verbouwing bezig was. Er werden paneelen van staff aangebracht, waarin het vuur gretig voedsel vond. DUITSCHE HANDELSDELEGATIE TE BOEKAREST. Een Duitsche handelsdelegatie, die be sprekingen zal voeren over een nieuw han- delsaccoord, is te Boekarest aangekomen. AMSTERDAM, 29 October. Waar de handel de laatste dagen reeds weinig te beteekenen had, daar kon gevoeglijk worden verwacht, dat de affaire op de Zaterdagsche vroegbeurs van geringe ai metingen zou zijn, temeer daar het koersverloop van New-York de markt geen stimulans kon verleenen. Inderdaad waren de omzetten dan ook zeer klein. De reactie in Wallstreet had tot gevolg, dat de Amerikaansche waarden meerendeels op een lager peil werden verhandeld. Bij de opening bewogen de koersen zich beneden de vorige slotnoteeringen en daarna werden geen groote veranderingen meer meegemaakt. Desniettemin konden enkele specialiteiten zich onder beurs- tijd een kleinigheid verbeteren. Het meest ging nog om in de Staalaandeelen, terwijl ook en kele spoorwegshares nog eenige beweging te zien gaven. Voor Luchtvaartaandeelen en Mo torwaarden was de belangstelling sterk bekoeld. Public Utilities konden zich vrij goed hand haven. Op de locale markt was de handel ongeveer tot stilstand gekomen. Gedurende de vier eerste tapes kwam voor Amsterdam Rubbers geen no teering tot stand. Tenslotte werd afgedaan te gen een fractie beneden den vorlgen koers. Incourante Rubberaandeelen waren zoo goed als onveranderd. Tabakken waren volkomen veronachtzaamd. Van de Suikerfondsen werden H.V.A.'s iets lager genoteerd. Industrieelen trok ken nauwelijks eenige attentie. Wijzigingen van beteekenis kwamen niet voor. Op de Petroleummarkt werden Koninklijken even beneden het vorige slot ingezet, doch on middellijk daarna kon een herstel worden waar genomen. In Scheepvaartpapieren ging bijna niets om. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche Staatspapieren uit de jongere emissie wa ren over het algemeen genomen prijshoudend. De Oude Schuld had een lichtelijk gedrukt voorkomen. Integralen en de 3obligatiën wer den iets lager genoteerd. Van de buitenlandsche fondsen waren de Fransche spoorwegobligatiën goed gedisponeerd. Duitsche waarden konden zich gemakkelijk handhaven. (op 2 lijnen) W. van O. te L. Wfj raden U aan inlich tingen aan te vragen bij den Marine-Inlich tingendienst, Groot Kattenburgerstr., A'dam-C. MARKT EERICMTEN LEIDEN. 28 October. Witte kool f.1; Roode Kool f. 1.303.40; Savoye kool f. 2.102.80; Gr. Kool f. 1—3.10; Boerenkool f. 1.50-^4; Prei f. 1.50 —2.90: Kroten f. 1.402.10; Kroten, gekookt f. 24; Uien f. 1.10—4; Peen f. 1.50—4.10; Sprui ten f. 421; Andijvie f. 2; Sla f. 24; Nero f 5.20 10.80; Druiven f.1426; Snyboonen f.1635; Stokboonen f.621; Stamboonen f.612; Wit loof f.432; Spinazie f.519; Tomaten A f.4— 18.20, B f.4—22.40, C f. 4—14.60, CO f.4—7, alles per 100 KG. Andijvie f. 0.301; Komkom mers f.15.80; Bloemkool f,1.5014; Meloenen f.5—8; Salade f. 0.30—2; Knolselderie f. 1—2.90. alles per 100 stuks. Kroten 5060 ct.; Pieterselie 3060 ct.; Radijs 7080 ct.; Selderie 30—90 ct.; Bleekselderie f.413; Peen f.15.30; Raap stelen 5080 ct.; alles per 100 bos. Aan de botermarkt werd heden aangevoerd 450 KG. boter. Fabrieksboter prima f. 1.55; boe- renboter f. 1.451.50 per K.G. Handel matig. Aan de Turfmarkt werden deze week aan gevoerd 120.00 lange turven. Prijs f. 78 p. 1000. HOOFDDORP, 27 Oct. Rogge f.7—7.20; Che valier gerst f. 7.25—7.75; Wintergerst f. 7.10 7.30; Haver f.66.20; Duiveboonen f. 9.75 10.25; Paardeboonen f. 8.50—9; Groene erwten f. 3.50—9.40; Vale erwten f.11—13; Gele Mos terd f.1315; Kanariezaad f. 7.257.75; Kar- wyzaad f. 19.50^-20.25Blauwmaanzaad f. 23.50 —24.50; Koolzaad f. 9—9.50. Alles per 100 KG. LEIDERDORP, 28 October. Kipeieren f. 5.30 5.70; Kuikeneieren f. 4.505.20; Boter 85 ct. Kaas 2631 ct; Kippen 4585 ct; Eenden 30 65 ct; Hanen 5590 tc; Konijnen f .0,121,90. LEIDSCHENDAM, 28 Oct, Kropsla, 1ste soort f. 0.802 40, 2de soort f. 0.300.60; Stoofsla f.2 4.50; peen f. 2.506.50; Tomaten, midd. f.2 3.50; groote ronde f.24.50. 2de soort f.23.20, 3de soort f. 22.40, bonken f. 23.50. rijp f. 2 4.50; Andijvie per 100 f. 0.601.20; per 100 KG. f.2—3.50; Spinazie 4 Ko. 10—75 ct.; Postelein f. 8.5013.50; Snfjboonen f.1036; Spercieboo- nen f.12—48; Radijs f.1—1.50; Prei f. 2.50—3.80; Selderie f. 0.501.30; Meloenen f.25; Druiven f. 10—17. RIJNSBURG, 29 Oct. Bloemenveiling: Groote Chrysanthen: Puiling f. 7.80—9.20; Spelt f. 10.40 —12; Blanche partout f. 1.60—3.50; Rayonant f.45.30; idem geel f. 5.406.20; Anjers 4060; War 4070; TroschrysanthenGoudvlinder 8 14; Öarvest. 6—10; Frankfield 610; Blanche partout 13—18; Normandië 810; Phenix 68; Witte lelies f. 3.80—4.90. Groentenveiling, 29 Oct. Aardappelen 60 70; Waschpeen 4060 ct.; Kroten 5060 ct; alles per kist; Bloemkool I f.68.50, idem II f. 2.50—5 per 100: Roode kool f. 1.30—2.20; Gele Kool f. 1.60—1.80; Groene kool f. 2.50—3.20; Uien f. 2.50—3 per 100 K.G. ROELOF ARENDSVEEN. 28 October. Aar beien 19 ct.; Frambozen 20 cent per doosje; druiven 13 ct. per pond; andijvie 5070 ct; Sla f. 0.302,70 per 100 stuks; snijboonen f. 2,50—2.85; idem stek f. 0.80—1,60 per 10 K.G.; tomaten A f. 1,10—2,70; B f. 0,95—2,35; C f. 0,50 —1.95; CC 50—60 ct; bonken f. 0.50—1,45 per bak van 12^ K.G. TER-AAR, 28 Oct. Centrale Veiling. Spinazie f. 0.07, Andijvie f.0.08—0.17, Slavellen f. 0.07—0.16 per kist 4 KG.; Witte Pronkboonen f. 0.72 per 10 KG. Breekpeen f. 1.60, Uien f. 3.10—3.40; Roode kool f.1—2.70; Witte kool f.1—2; Savoye kool f. 1—1.90 per 100 KG. Kroten f. 1.40—1.80, Radijs f. 0.90. Peen f.14.10 per 100 bos; Sla f. 0.50—2.20 per 100; Bloemkool f. 1.505.20 per 100; Tomaten A f.26; Kassnijboonen f. 2.40 —3.20. UTRECHT, 29 Oct. Totaal aangevoerd 3840 stuks vee. Stieren 25—29 ct. per pond; Slacht koeien 2de soort 3135, 3de soort 2730 ct. p. pond: Vaarzen f.150230 per stuk; Melkkoeien f. 170—270, Kalfkoeien f. 180280, Varekoeien f. 140200; magere kalveren f.45100; Nuchtere kalveren f.611; Magere varkens f.24—36; Schrammen f.1624; Biggen f.1015; Magere schapen f. 16—24, alles per stuk. Kleinhandel: Boter f. 1.70. Kaas 5070 ct., per KG.; Eieren f.4—7 per 100. ZOETERMEER, 26 Oct. Veiling Alg. Belang in café Hollander. 900 kipeieren f. 3.705.60; 70 eendeieren f. 4,00; Konijnen f. 0.50—1,80; kippen 3060 ct; hanen f. 0,45—1.35; druiven 7—20 ct. per zakje; uien f.17 per bak: kool 14 20 ct. per 3 stuks; sinaasappelen 1814 ct. per zak. Handel vlug. s—i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3