BUITENLAND TRIUMPH t CENT VIRGINIA De Leidsche Bioscoop-Programma's LEÏD5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 29 October 1938 DE MAN VAN SMAAK PREFEREERT 'N TRIOMF VAN SMAAK ▼OORAZ1ATISCH-EGYPTISCH GEZELSCHAP „EX ORIENTE LUX". Od uitnoodiglng van het Vooraziaiisch- Egyptisch Genootschap .Ex Orients Lux" (secretariaat Roodenburgerstraat 41 alhierl en de Leidsche Vereeniging voor Weten schappelijke Voordrachten zal de bekende Zweedsche irchaeoloog prot. dr. Einar Gjerstad directeur van het Zweedsche archaeologische Instituut te Rome een op aanvraag voor iedereen toegankelijke lezing met lichtbeelden houden op Woensdag a.s. in het Prentenkabinet, K'oksteeg 25. des avonds te 8 uur. Professor Gjerstad die leider was van de Zweedsche expeditie op Cyprus zal spreken over: .Kypros und die Kultur-verbindungen zwischen dem Abend- lande und dem Orient", waarbij hij in de eerste plaats de vondsten en resultaten der Zweedsche expeditie behandelt doch ook een historisch overzicht zal geven van de resultaten der archaeolgie op Cyprus in het a'gemeen sinds het einde der 19e eeuw. De lez<ng zal door een groot aan»al kaarten en lichtbeelden worden verduidelijkt. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER A. CEBOL. Hedenmorgen om 11 uur vond onder groote belangstelling op „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Cebol, in leven bode en medewerker van de Woning- bouw-Vereeniging ..Ons Doel", die dezer dagen onverwachts op 68-jarigen leeftijd alhier overleed. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op: het bestuur en de Raad van Com missarissen van de Woningbouwver,, be stuur en leden van den Chr. Nationalen Werkmans-Bond en vele vrienden en ken nissen van den overledene. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. D. Kuilman, Ned. Herv. predikant alhier, de heeren D. M. Kulvenhoven, oud- voorz. van den Chr. Nationale Werkmans- Bond. M. H. -Notenboom, voorz. der Wo- ningbouwver. „Ons Doel", A. Hollinga. voorz. van het Huldigings-comité van de Woningbouwver. „Ons Doel" en A. v. Ros malen als vriend en als voorz. van het Ziekenfonds afd. Werkmansbond. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna de zoon van den overledene allen hartelijk dank zegde. Eenige kransen dekten de kist. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen. Von Ribbentrop is te Rome in drukke be spreking met Ciano en den Duce. Het is volgens den diplomatieken corres pondent van Reuter aan weinig twijfel on hevig, dat de Britsche regeering na de on derhandelingen met de Italiaansche re giering verwacht, op 1 November in staat te zullen zijn, de goedkeuring van het par lement te vragen voor de inwerkingstelling van het Britsch-Italiaansche pact. Men verklaart, dat de procedure zal zijn, dat óe regeering het Lagerhuis in kennis zal stellen van den datum, waarop zij .voor stelt. het pact van kracht te doen worden, cn van de voorwaarden waaronder zij dit ingevolge de afspraak met Italië zou doen. Ofschoon men te Londen niet beschikt over officieele gegevens omtrent de basis, welke de regeering voor de inwerkingstel ling voldoende heeft geoordeeld, zijn er aanwijzingen, dat over meer gesproken is cf wordt dan alleen de totstandkoming van het pact in ruil voor het terugtrekken van 10.000 Italiaansche vrijwilligers. Labour heeft reeds debat aangekondigd. DUITSCHLAND. Kwestie met Polen. Zullen vele Joden worden uitgezet? Van officieuze zijde wordt medegedeeld, dat op grond van een onlangs door de Poolsche regeering uitgevaardigde verorde. ning Poolsche buitenlandsche paspoorten door de buitenlandsche vertegenwoordigers van Polen moesten worden geviseerd, daar de bezitters anders niet meer op het gebied van den Foolschen staat worden toegelaten. In Duitschland bevinden zich naar schat ting 150.000 Poolsche onderdanen, In geval zij het visum niet krijgen zouden zti voor altijd ten laste komen van Dutschland en zou de Duitsche regeering niet meer de mogelijkheid hebben van het overigens in alle sfaten tegenover buitenlanders be staande recht tot. over de grenszetting van lastige buitenlanders. Aangezien een Duitsch voorstel van Poolsche zijde niet werd aanvaard en aangezien slechts tot 29 October gerekend kon worden op een over- nem'ng door de Poolsche regeering van de door de Duitsche reeeering uitgewezen las tige Poolsche onderdanen op grond van hun vroegere paspoorten, moesten de Duitsche autoriteiten gisteren maa' regelen nemen om het aantal dergenen, die waarschijnlijk geen Poolsch visum zouden ontvangen, te verminderen. In verband hiermede zijn eenige dui zenden Poolsche onderdanen, die door de Duitsche autoriteiten als onge- wenscht worden beschouwd, naar de Poolsche grens gezonden om over die grens het land te verlaten. Volgens aanwijzingen uit Poolsche krin gen zouden gistermiddag alle Poolsche Jo den bevel hebben gekregen Duitschland in 24 uur tijds te verlaten. Gistermorgen zou den naar schatting ongeveer 20.000 perso nen gearresteerd zijn. Reeds is een begin gemaakt met het vervoeren dezer Joden naar de Poolsche grens. ZIJ moesten plot seling hun woning verlaten en hun zaken achterlaten. Kinderen werden uit school regelen belaste personen zich van onnoo- dige strengheid. Bewaakt door gewapende politiebeambten en met slechts het allernoodigste bij zich, zijn uit alle deelen van Duitschland dui zenden Polen, voor het meerendeel Joden, per trein, velen zelfs in veewagens, onder weg naar de Poolsche grens Het betreft alleen nog maar mannen. Van Poolsche zijde rechtvaardigt men de door de Poolsche regeering genomen maat regel door er op te wijzen, dat sinds ver scheidene maanden, vooral sedert den Anschluss van Oostenrijk en de aanhechting der Sudetengebieden, talrijke Joodsche ele menten. voorzien van valsche passen, zich beroepen hebben op Poolsche nationaliteit. De Poolsche regeering zag zich hierdoor ge dwongen te doen overgaan tot een nauw keurige controle op alle door de Poolsche consulaten in het buitenland uitgegeven paspoorten. Men doet bovendien in Pool sche kringen te Berlijn opmerken, dat er in Polen 50 000 Duitsche burgers leven, wier bezittingen over het algemeen van belang zijn en dat naar het lijkt de Poolsche auto- toriteiten moeilijk onverschillig zouden kunnen blijven ten opzichte van het lot, dat men sommige Poolsche onderdanen in Duitschland aandoet. Een en ander leidde echter tot over haaste onderhandelingen en zij schijnen op het' laatste nippertje tot overeenstemming te hebben geleid, althans een voorloopige. Polen heeft zich bereid verklaard den ter mijn voor hst toezicht op de passen te wijzigen. Maar wat er nu zal geschieden met allen, die op weg zijn naar de grens? Uitgezet schijnt nog niemand te zijn. (Ingsz. Med.) 2140 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: M H. van Hooff, Breestraat 153 en Maarsmanssteeg 19. Leiden; handel in dames- en heerenartikelen. Oveledcn eigenaar M. H. van Hooff, Lei den. dd. 24 Oct. 1938. (In&ez. Med.) (Ingez. Med.) DE DIEFSTAL VAN MOTORRIJWIELEN. Door de politie zijn aangehouden de 22-jarige H. M. v. O. en de 20-jarige C. N. S.. beiden alhier woonachtig, die verdacht worden van den eenige weken geleden ge- ph den diefstal van motorrijwielen. Voorts zijn door de politie in een pakhuis hier ter stede twee motoren en een partij motorrijwielonderdeelen in t>eslag geno men. Bij Kon. besluit Is Johan van But- tingha Wlchers. wonende alhier met alle wettige nakomelingen in de mannelijke lijn in den Nederlandschen adelstand ver heven met den praedicaten jonkheer en jonkvrouw. De melkprijs wordt met ingang van Maandag as. met 1 cent per liter verhoogd en gebracht op 13 cent. Bij Kon. besluit van 26 October j.l. is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Lelden mr. E. J. M. Bolsius alhier. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is benoemd tot berichtgever van het Rijks museum van Oudheden alhier mr. W. C. ten Kate, burgemeester van Stad-Vollenhove en van Ambt^Vollenhove. Woensdag a.s. zal de hoofdagent van politie G. G van Vugt den politiedienst met pensioen verlaten. Tusschen 2V«—3'/i uur van dien dag zal hij afscheid nemen in de kamer van de afd. Bijzondere Wetten. gehaald. Slechts 10 R.M. mochten zll mee nemen. In dezelfde kringen wijst men erop, dat de uitzettingen in de gebieden rondom Leipzig, waar ongeveer 50.000 Poolsche Jo den wonen, aanleiding geven tot hartver scheurende toonelen. Op tusschenkomst van de Poolsche consulaire autoriteiten zijn zekere uitsluitingsmaatregelen getrof fen ten aanzien van arische vrouwen, die gehuwd zijn met Joden, voorts ten aanzien van zieken en grijsaards. In het algemeen onthouden de met de uitvoering der maat- Dank je voor den goeden raad, Annie! Ook ik ben uitstekend geslaagd voor een KWA- LITEITSNAAIMACHINE bij „MEERPOEL" En de prijs is me geweldig meegevallen. C. F. MEERPOEL's I KWALITEITS NAAIMACHINEHANDEL ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 2657 I 2231 (Ingez. Med.) ENGELAND. UITBREIDING DER REGEERING. Best* uit den aether llgp»' Billijker en beterl Vorige week 39, deze week 51 aanvragen. Wij missen Uw adres nog. 2131 (Ingez. Mefl.) Vortning van een ministerie van binnen- landsche verdediging en voorraden. Volledig overleg met de vakvereenigingen. Offers te brengen door hen, die ze het best kunnen dragen. Volledige uitbuiting van de hulpbronnen des lands en een nationaal plan op socialis tische grondslagen. (Ingez. Med.) Manifest van Labour. In politieke kringen te Londen acht men volgens Havas den terugkeer van Lord Run clman in de regeering uiterst waarschijn lijk. Men weet nog niet of Runciman in de functie van Lord geheim zegelbewaarder of als minister voor de Dominions in de regee ring zal komen, of dat hij ohef zou worden van een nieuw departement. Ook acht men het waarschijnlijk, dat sir John Amderson. oud-gouverneur van Bengalen, belast zal worden met de organisatie van de passieve defensie of den nationalen dienst, van een instelling van een dergelijk ministerie is reeds eemigen tijd sprake. De nationale uitvoerende raad van de arbeiderspartij publiceert een manifest, waarvan het eerste -gedeelte felle crltiek inhoudt op de politiek der regeering en het tweede deel de politiek uitstippelt, welke, naar verklaard wordt, niet onder de tegen woordige regeering kan worden gevoerd en die gebaseerd moet zijn op rechtvaarlgheld en verzoeningsgezindheid. Het manifest, omvat de volgende punten: Het zorgen voor een bewapening, die noo- dig is om het land te verdedigen en de ver plichtingen als lid van den Volkenbond en van het Britsche gemeenebest na te komen. Beveiliging tegen luchtaanvallen en groote vermeerdering van het aantal ge vechtsvliegtuigen. Organisatie van 's lands hulpbronnen en menschenmaterlaal, o.a. het gebruik van werklooeen, doch geen dienstplicht. Uitbreiding van den handel, in het bij zonder met het Britsche gemeenebest, de Vereenigde Staten en democratische er. bevriende landen. Het teniet doen van de overblijfselen van den oorlog. Oorlog is niet onvermijdelijk. Bespreking met alle naties, doch niet onder bedreiging van wapengeweld, voor het uit den weg ruimen van werkelijke grieven. Regeling van het koloniale vraagstuk door toepassing op alle koloniën, die niet rijp zijn voor zelfbestuur, van het principe van internationaal beheer. Regeling van den toegang tot de grond stoffen door zich bereid te verklaren, alle naties, die bereid zijn, af te zien van agres sie en in vrede te leven, in den overvloed van de wereld te laten deelen. Het congres der vakvereenigingen publi ceert een memorandum, waarin de instel ling wordt bepleit van een ministerie, dat tot taak zou hebben de verdeeling over het land van nieuwe fabrieken, die in de naaste toekomst in Groot-Brittannië zouden wor den gebouwd, teneinde o.m. deze fabrieken te beschermen tegen het luchtgevaar door een abnormale ttoeneming van de bestaande industrieele agglomeraties te voorkomen. PORTUGAL. Het bezoek van Pirow. De Zuid-Afrikaansche minister van defensie, Pirow, heeft de pers mede gedeeld, dat zijn besprekingen met ver schillende Portugeesche ministers hebben geleld tot de teekenlng van een overeen komst over de luchtdlensten tusschen de unie van Zuld-Afrlka en Angola. In een tafelrede zeide Pirow: „Ik veroor loof mij, de hoop uit te spreken dat wan neer eens een conflict mocht uitbreken In Afrika, het Portugeesche leger en het leger van de Zuid-Afrikaansche unie zloh aan één zijde zouden bevinden". Luxor-Theater. Het is een zeer ge heimzinnige geschiedenis, welke afspeelt in de hoofdfilm in Luxor! Terwijl Parijs in feeststemming is in verband met do opening van een wereldtentoonstelling (de film speelt in 1867) en de hotels tot zelfs hun dienstbodenkamertjes en keukens in gebruik hebben om den tiendui zenden gasten onderdak te verscnaffen, rijdt een rijtuig door de Fransche hoofd- sl&d met ais passagier een Amerikaansche dame met haar achttienjarige dochter. Voor het eerst sinds twintig jaar is zij weer in de stad, waar zij gewoond heeft, en opgetogen vertelt zij het meisje van ai de wonderen van Parijs, welke haar zoo dikwijls met geestdrift vervuld hebben en die zij binnenkort opnieuw hoopt te bele ven. AU het verkeer versperd Is. komt een 'jeugdig arts te hulp om ruimte te maken door de massa feestvierenden, en hij is net ook. die de moeder, doodop als zij is, een kamertje verschaft in een haar bekend hotel, om vervolgens met het meisje, dat elders onderdak krijgt, vermaak te zoeken in de van lawaai tot barstens toe vervulde wereldstad. Tot zoover heeft de geschiede nis een normaal en misschien zelfs wat langdurig verloop. Daarna echter begint ineens 't vreemde, het geheimzinnige. Po- litie-autoritelten hooren wij gesprekken voeren, waarvan wij aanvankelijk de strek king niet begrijpen. Wij zien hoe de jonge dokter wordt geraadpleegd, alsmede de eigenaar van het hotel, waar de moeder een kamer heeft gekregen.... En wij con- stateeren hoe het meisje, als zij 's morgens h?ar moeder bezoek-.n wil, verneemt dat in het hotel omtrent deze dame niets bekend heet te zijn en dat de vrouw, met haar bagage, spoorloos verdwenen is. Het ho telpersoneel, de dokter, de politie, kortom iedereen, die inlichtingen had kunnen ge ven. houdt vol, de Amerikaansche dame nooit gekend of gezien te hebben en wan neer het meisje pogingen aanwendt om op andere wijze licht in deze zaak te brengen büikt zij bovendien door de autoriteiten te wo"den tegengewerkt met alle beschikbare milelen Wij zu '.en het verhaal niet verder ont hullen. Genoeg zij dat Frits van Dongen en Kristina Söderbaum een zeer sterke vertolking der hoofdrollen geven en dat de geheimzinigheid tot het slot bestaan blijft, evenwel op een zoodanige wijze dat men met intense spanning zit toe te kijken, even nieuwsgierig naar de oplossing als het radelcoze meisje zelf! De film „Diplomatieke Zending" betreft een episode uit den strijd tusschen Ierland en Engeland. Sensationeele overvallen op munitietrasporten enz., worden gepleegd, bomaanslagen volgen elkaar op en terwijl de Engelsche macht in blinde woede vruch teloos zoekt naar den leider van deze ter reur, ontstaat er een liefdesverhouding tusschen dezen leider ende dochter van den Engelschen gouverneur. Die twee hoofdpersonen zijn Brian Aherne. wiens spel verrassend goed is, en Merle Oberon. Naast hen ziet men meerdere rollen prach tig getypeerd! Rex-Theater. Mr. Moto is een nieuwe creatie op het witte doek en zooals War ner Oland een ideale Charlie Chan was, zoo is Peter Lorre de perfecte personifica tie van den sluwen Japanner Mr. Moto. Peter Lorre is in deze film, ,,De raadsel achtige Mr. Moto", een Afghaansche kleed jeskoopman in de Chineesche wijk van Francisco, waar hij zijn kleedjes probeert te verkoopen irr een Oostersche uitdragerij Binnen in dit appartement wordt eenlgs- zins gevochten en het volgend moment verdwijnt de Afghaan in de menschenme- nigte. Van San Franciscó gaat de reis naar Honoloeloe en vandaar naar Shanghai. Op een der grootste Oceaanstoomers be vindt zich een steward, die echter te veel van den raadselachtigen Mr. Moto afweet en derhalve gedoemd is te verdwijnen. Ver der is er nog een reederszoon, die een war me genegenheid voelt voor een chanteuse in een etablissement in Shanghai, en hij komt in groote moeilijkheden, want de zangeres staat in nauw contact met een boevenbende, die zich toelegt op het smok kelen van diamanten. En hiermee is dan de achtergrond aangegeven, waartegen deze geschiedenis van misdaad zich afspeelt. Er hangt een beklemmende Oostersche sfeer vol geheimzinnigheid in deze film, waarin aan spanning geen gebrek is. Peter Lorre speelt den raadsel achtigen Mr. Moto met een opmerkelijke veelzijdigheid. „Het begon in Parijs" is van een geheel ander genre. Dit is een uitstekend filmblij spel, licht van toon, vol geest en speelsch van structuur. Het is het verhaal van een charmant meiske, dat voor de moeilijke keus gesteld wordt, aan wien ze haar hart zal geven. Deze comedle speelt zich af in het prachtige Zwitsersche wintersportland schap. Claudette Colbert is het vlotte meis ke en. Melvyn Douglas en Robert Young zijn haar vroolijke vrienden. Een teekenfilmpje gaat vooraf. Trianon-Theater. De film „Jij en ik" met. Sylvia Sidney en George Raft speelt in het land der „onbegrensde mogelijkhe den", waar het ook volkomen thuis hoort. In Amerika dan. bestaat voor de gevange nen het Instituut van vrijlating op eere woord, voor hen, die zich in de gevange nis correct hebben gedragen. Nog langen tijd blijven zij aan een zekere controle on derworpen, doch, als alles goed gaat, zijn zij uiteindelijk ook daarvan bevrijd. Het is de directeur van een groot wa renhuis, mr. Morris, die talrijke van deze ex-gevangenen in zijn dienst neemt, om te trachten hen op deze wijze weer op den juisten weg te helpen. Het publiek weet dit niet, al zouden de boevengezichten van meerdere leden van het warenhulspersoneel de cllëntèle toch wel tot vreemde veronder stellingen aanleiding kunnen geven. Tot de ex-gevangenen, wien men dit echter in het geheel niet zou aanzien, behooren ook de charmante verkoopster Helen (Sylvia Syd ney) en de verkooper Joe Dennis (George Raft), die al spoedig „in het geheim" in het huwelijk treden, omdat gedurende den proeftijd de vroegere veroordeelden niet officieel mogen trouwen. Helen heeft ech ter voor Joe verzwegen, dat ook zij inder tijd een straftijd doormaakte, omdat zij dit voor beider geluk beter acht. Tóch komt de waarheid aan het licht en, geheel gedesilu- sioneerd, sluit Dennis zich weer aan bij een bende „gangsters", die het plan hebben, het warenhuis van de goederen te berooven en die er blijkbaar geen kwaad inzien, hun weldoener, mr. Morris, te bestelen. Helen komt echter achter het plan, waarvan zij mr. Morris in kennis stelt; deze was er ech ter ai van op de hoogte, omdat een der omgekochte bewakers voor een nóg hooge- ren prijs het geheim aan mr. Morris had verraden. Het heele stelletje inbrekers wordt hij hun binnenkomst in het waren huis door mr. Morris en zijn staf. alsmede door Helen verrast en de laatste rekent het boevengezelschap met cijfers voor. dat „gestolen goed niet gedijt". Helen blijkt helaas juist gezien te hebben, dat het be sef, dat een dergelijk zaakje eigenlijk maar weinig winst afwerpt, den inbrekers méér imponeert, dan het doen van een beroep op hun geweten en de film doet 't ons voor komen, alsof al deze heeren, nu plotseling eerlijke menschen zijn geworden. Zelfs Joe betaalt netjes aan de kas het fleschje par fum, dat Helen zoo graag en zoo lang reeds wilde hebben en dat hij uit de etalagekast alleen in den nacht achtergebleven heeft ontvreemd. En vol vreugde brengt hij het zijn vrouw, die van hem weggevlucht ls, doch die de „gangsters" na een langen onderzoekingstocht ln het ziekenhuis we ten op te sporen, waar Helen juist moeder is geworden. Er volgt een ontroerende nieu we bruiloft, in het bijzijn van alle, piekfijn uitgedoste schurken, die, naar wij hopen, thans allen inderdaad eerlijke menschen zijn geworden. Intusschen is dit in enkele simpele woorden weergegeven merkwaar dige verhaal, met groote spanning en af wisseling gespeeld, waarbij Sylvia Sydney en George Raft zich weer uitstekende ac teurs. betoonen, wier reputatie welverdiend ls. Een 100 "/o Amerikaansche film, boelend met komische en griezelige momenten, die ook menig minder sensationeel aangelegde Europeaan kan waardeeren. Voor de pauze gaat de vlotte film „De school des levens" met een zeer ernstigen achtergrond, waarin het spel van Kathe von Nagy, Hans Moser, Theo Lingen enz. voor vele humoristische oogenblikken zorg draagt. Dit verhaal volgt men met groot genoegen en interesse! Lido-Theater. „Alibi" is een uitsteken de Fransche gangster-film. die ln alle op zichten kan concurreeren met hetgeen Hol lywood op dit gebied pres/.eert. Toch is deze film geen getrouwe copie van de Ameri kaansche misdadigersfilm. Er is zelfs een groot verschil, de toeschouwers worden n.l. op de hoogte gebracht van de toedracht, terwijl de politie nog van niets weet. Men zou zoo zeggen, dat een moordgeval, waar bij de dader dadelijk bij het publiek be kend is, omdat het den moord ziet plegen, elke spanning mist, maar dat is niet het geval. De spanning in deze detective-ge schiedenis wordt bereikt door de wijze waarop de politic-inspecteur den misdadi ger ontmaskert. Erich von Strohelm is in deze film telephaat van beroep. Hij ver baast het publiek met zijn kunsten in een Parljsche dancing. Op zekeren avond ziet hij onder de toeschouwers zijn aartsvijand, evenals hij, een Amerikaan. De herken ning is wederzijds. De Amerikaan vlucht hals over kop in een auto, de telephaat achtervolgt hem, en jaagt hem achter het stuurrad een kogel door het hoofd. Von Stroheim vertelt later aan den poli tie-inspecteur. dat de man hem zijn vrouw heeft ontstolen, maar dat hij part noch deel heeft aan de moordzaak. Heeft men op dat oogenblik nog wat sympathie voor den wreker, die zeldzaam kalm blijft, an ders wordt dit wanneer de telephaat op een wreede manier een Jongen vermoordt, die zou kunnen bewijzen dat zijn alibi valsch is. Dat alibi heeft von Stroheim ge vonden door een meisje om te kcopen, dat zal zeggen dat hij op het oogenblik van den moord bij haar is geweest. Hoe de po litie-inspecteur er in slaagt om von Stro heim niettegenstaande zijn uitstekend alibi toch te ontmaskeren, zullen wij hier niet vermelden. De belde hoofdrollen In deze film, die van den telephaat en den inspecteur van politie, worden door den uit „De groote Illusie" zoo bekenden Erich von Stroheim en den eveneens bekenden Louis Jouvet uitstekend gespeeld. Ook de rol van het meisje, dat het alibi moet bevestigen, wordt zeer goed vertolkt door Jany Holt. „De dertiende stoel" speelt eveneens in de wereld der misdadigers en hun bestrij ders, de politie. In deze film komt een bui tengewone spannenden scène voor, n.l. wan neer de vermoorde tijdens een séance in een stoel wordt gezet met alle verdachten om zich heen! Griezeliger kan het bijna niet! Liefhebbers van detectivefilms zullen deze week hun hart in Lido „heerl(|k" kunnen ophalen. Casino-theater „Malle gevallen" is één van die amusante Holandsche films, welke nog lang repertoire zullen houden. Het boek van Hans Martin is met veel humor en frlschheid weergegeven, en het niveau van dit kostelijke verhaal laat evenmin te wen- schen over. „Malle gevallen" zijn de komi sche avonturen van een drietal studenten. ZIJ hebben ook drie vriendinnen en dit sluit dus reeds in, dat jeugd en charme de bo ventoon voeren. Het verhaal begint aan den voet van het standbeeld van Boer- haave, hier in Leiden, waarna nog meer karakteristieke plekjes van onze stad op het doek verschijnen. En dan verplaatst het gezelschap zich naar Den Haag, waar zich een vroolijke reeks avonturen eaat afspelen, waarom herhaaldelijk smakelijk gelachen is Bovendien zit er fantasie en tempo in deze nationale film, welke niet onverdienstelijk geregisseerd is door Jaap Speyer. Een keur van Hollandschs artisten heeft aan deze aardige avonturen meege werkt. Johan Kaart geeft den toon aan en verder zijn Louis Borel, Anny van Duyn. Jopie Koopman en Louis de Bree ook al geen onbekenden meer voor de meeste filmbezoekers. Er zit werkelijk veel.genoe?- lijks in deze film, doch dit ls toch geens zins haar voornaamste deugd. Deze ligt OP het fotografisch terrein, waar Akos Farkss met de camera prachtige beelden heeft vastgelegd. Vele bekende liedjes illustree- ren de avonturen van de vroolijke studen ten op onderhoudende wijze en zoo zal men stellig weer een goed besteden avond door- brengne met deze amusante film. De tweede film is „Gekruiste paden",esn film, gebaseerd op een verhaal van den veelgelezen schrijver James Oliver Cur- wood. Ken Maynard, geen onbekende ind" theater Is er de held in. Een gekleurde teekenfilm vormt de in leiding. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2