Een ZAALBERG-DEKEN: licht in gewicht en heerlijk warm- Die koopt U 't best De wilde Zwanen LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 October 1938 Vijfde Blad No. 24103 F inancieel-Economisch Weekoverzicht De wijziging van de tariefmachtigingswet 79sie Jaargang De Amerikaansche en Canadeesche introducties te Amsterdam. De zaak Wiegerinck, Muschter en Co. 2148 clngez Med.) deeLs uit hooide van een zekeren galgen humor, die den beursman zelfs onder de moeilijkste omstandigheden eigen ls. Men heeft de rust en het vertrouwen, noodig (Van onzen financieelen medewrker). Er ls ln ons land de vorige wepk zoo het een en ander gebeurd, dat vóór alles onze aandacht opelscht. Voorop moeten wij daarbU stellen de aanvaarding door de Tweede Kamer (zij het met een geringe meerderheid i van de regeerlngsvoorstellen tot herziening van de Tariefmachtigings wet van 1934, Door de aanneming van deze voorstellen toch heeft de Kamer, voor de eerste maai ln onze nieuwste geschiedenis aan de regeering volmachten verstrekt tot het voeren van een zuiver protectionisti sche handelspolitiek. ZIJ heeft het de re geering mogelijk gemaakt, straks voorstel len ln ie dienen tot verhooging van een belangrijk aantal onzer invoerrechten ter bescherming van het Nederlandsoh bedrijfs leven, Hoewel de Kamer het de regeering niet gemakkelijk heeft gemaakt en in zeker op richt haar zelfs eenlge remmen heeft aan gelegd, is er voor de regeerings alleszins aanleiding, om na de verwerving der vol machten even stil te staan en met voldoe ning terug te blikken op den door haar Jtgelegden handelspolltieken weg. Met vol- doening, want de Kamer heeft zich thans principieel bereid verklaard, ons kabinet te I volgen op het pad der actieve handelspo litiek, waarlangs het sinds meerdere jaren reeds bezig is den Nederlandschen tarief wagen te lelden. Zonder uit het oog te verliezen, dat de ontwikkeling der inter nationale economische verhoudingen het hare heeft bijgedragen tot het volgen van dit voor Nederland zoo ongewone pad, moet er immers op worden gewezen, dat een aantal leden onzer regeering sinds jaar en dag zijn Invloed heeft aangewend ten gun ste van een wijziging onzer handelspolitiek in actieven zin, waarin door deze leden een krachtig middel werd gezien ter ver wezenlijking van de door hen voor ons land zoo zee noodig en aanbevelenswaardig geachte industrialisatie. Zooals opgemerkt, is de Kamer niet door dik en dun met de regeering meegegaan. Reeds was de regeering aan vroeger geuite bezwaren tegemoet gekomen door het cri terium, waaraan haar bevoegdheid tot het heffen van nieuwe invoerrechten en het afschaffen, verhoogen of verlagen van be staande zal zijn gebonden, te herzien en door den voorgestelden tijdsduur voor de geldigheid der genomen maatregelen in te korten van vijf tot drie jaar. Voor het oor spronkelijke, wel zeer vage en rekbare, cri terium: „Indien het economisch landsbe lang zulks naar ons oordeel veretscht of ten einde met het buitenland gemaakte tarief-afspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn" Ls ln de plaats gekomen de meer gematigde clausule: „Indien in dringende gevallen de levensbelangen van Nederland- sche bedrijven zulks noodzakelijk maken én het algemeen belang dit vereischt, of ter» einde met het buitenland gemaakte ta riefafspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn". De Kamer heeft dit criterium aanvaard, doch niet dan nadat zij bij amendement den geldigheidsduur der op dezen grondslag ingestelde, verhoogde, enz., rechten had beperkt tot slechts een half jaar. Wij zijn niet geneigd veel gewicht toe te kennen aan de aldus op het oorspronke lijke wetsontwerp aangebrachte verzach tingen, evenmin als wij dit doen aan de verklaring, dat het kabinet er niet aan denkt eén protectionistische politiek te gaan voeren en slechts beoogt ons bedrijfs leven tijdelijk en incidenteel den noodigen steun te verleenen. Allereerst al niet, orn aat naar ons inzicht de huidige formulee- hng van het criterium voor de uitoefening der tariefbevoegdheden door de regeering l)aar nog altijd genoeg bewegingsvrijheid verschaft, om desgewenscht een actieve handelspolitiek te voeren. En wanneer zulks gebeurt, dan kunnen wij* ons moeilijk in denken. dat de Ramer dit achteraf niet sou goedkeuren. Als er namelijk één ding la, dat de crisisjaren, met hun waren zond vloed van tijdelijke maatregelen, ons heb- ben geleerd, dan is het wel dit, dat er niets moeilijker ls dan het wederom kwijtraken van de als „incidenteel" en „tijdelijk" aan- I gekondigde economische beschermingsmid delen. Wat de „geen protectie"verklaring der regeerlng betreft, wij meenen hier met een glimlach aan voorbij te mogen gaan en brengen terloops in herinnering, dat de tegecring op de aanstonds in te dienen tariefverzwaring het etiket „ma- üge protectie" wenscht te plakken, ler- wijl deze verzwaring voor fabrikaten een verhooging der rechten tot maxi mum 20 ui brengen. Hoe kort is het "eg geleden, dat ons basistarief 5'/o Wu! Wat de gewijzigde tariefmachtigingswet voor ons land zal beteekenen, zal daarom geheel en al afhankelijk zijn van het ge bruik, dat de regeering van de haar ver leende bevoegdheden gaat maken. Laat ons hopen, dat zij zich de noo- dige zelfbeperking zal weten op te leg gen en dat zij met name voldoenden weerstand zal toonen te bezitten tegen over den aandrang, die van de zijde van verschillende groepsbelangen on getwijfeld op haar zal worden uitge oefend. In ons vorig overzicht wezen wij reeds op de tallooze introducties van vooral Ame rikaansche, doch ook Canadeesche waar den aan de Amsterdamsche effectenbeurs, en meenden wij er goed aan te doer», de juiste waarde van den hierbij overheer- schenaen vorm der „depotfractlebewijzen" in het licht te stellen. Het feit, dat de stroom der nieuw geïntroduceerde „depot fractlebewijzen" met onverminderde kracht blijft voortgolven, ls voor ons aanleiding hierop nog wat nader in te gaan. Oogen- schijnlijk Ls deze vorm van belegging de ideale voor den kleinen man. Met beschei den middelen wordt hij „aandeelhouder" in een machtige reeks van bedrijven. Noch ten aanglen van het inkomen uit zijn be- leggine, noch ten aanzien van de zekerheid van zijn kapitaalbezit, is hij afhankelijk van de bijzondere conjunctuur van het be paalde bedrijf. Waaraan men echter als re gel niet denkt, ls de onoverzichtelijkheid en de incourantheid van een dergelijke be legging. Om met het laatste te beginnen: courantheid is juist voor den kleinen be legger een belangrijk punt, omdat hij zich veep eerder dan een meer kapitaalkrachti gen belegger voor de plotselinge noodzaak kan zien gesteld, zijn belegging te realisee- ren. Dan zal hem echter vrijwel steeds blijken, dat zijn „depotfractlebewijs" zoo al niet tot de zeer incourante, dan toch tot de weinig courante fondsen behoort, met alle kwade gevolgen van dien. Boven dien heeft het „depotfractiebewijs" nog een eigenschap, die het voor de groote groep van kleine beleggers minder geëigend doet zijn: de onoverzichtelijkheid van het groo te aantal er in vertegenwoordigde bedrij ven en de daaruit voortvloeiende onmoge lijkheid, zich een ook maar bij benadering juLst oordeel te kunnen vormen over de in nerlijke waarde van het „depotfractiebe wijs". Het kwam ons gewenscht voor. deze minder aangename kanten van dergelijk papier eens wat duictelljker naar voren te brengen, waarbij wij nog geheel over het hoofd wenschen te zien de betrekkelijk hooge onkosten, die de administratiekan toren zelf opslokken. Nu wij ons tooh op Nederlandsch finan cieel terrein bewegen, mogen wij niet ver dergaan, zonder een enkel woord te heb ben gewijd aan de geruchtmakende zwen- del-affaire der commanditaire vennoot schap Wiegerinck, Muschter en Co. te Amsterdam. De zaak zelf zullen wij laten rusten: men heeft er reeds uitvoerig over kunnen lezen en te zijner tijd zal er nog menige krantenkolom mede gevuld worden. Wij willen slechts een vraag stellen, die op tal van plaatsen en in tal van kringen naar aanleiding van dit financieele schan daal naar voren is gekomen: Hoe Ls het mogelijk geweest, dat dergelijke heeren hun zwendelpraktij- ken tot voor kort konden blijven uitoefenen onder het solide cachet van het lidmaatschap van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, terwijl het toch reeds langen tijd, ja zelfs reeds Jaren, in beurskrlngen alge meen bekend was, dat de firma Wiegerinck, Muschter en Co. aan den gTond zat en dat haar Werkwijze, op zijn zachtst uitgedrukt, niet geheel door den beugel kon? Hier moet Iets gehaperd hebben aan het toezicht door het bestuur der Vereeniging op de leden, dan wel aan de reglementen, die dit toezloht, alsmede de op grond daar van te nemen tuchtmaatregelen, beheer- schen. Hoe het zij, hier ligt, dunkt ons, een belangrijke taak voor de Vereeniging. Herhaling van een dergelijk onverkwikke lijk geval dient onmogelijk te worden ge maakt. niet alleen opdat dan wellicht het publiek gewaarschuwd kan worden vóór de justitie termen tot ingrijpen vindt (want dan is het als regel te laat, om nog iets te redden), doch ook opdat het lid maatschap van de Vereeniging voor den belegger zijn beteekenis als een keur op soliditeit blijft behouden. Inderdaad schijnt het bestuur der Vereeniging thans de koe bij de horens te zullen grijpen en dras tische maatregelen te zullen nemen, ten einde het beleggend en helaas vaak wel al te goedgeioovige publiek tegen de prak tijken van zwendelaars en „bucket shops" in bescherming te nemen. voor een op degelijken grondslag rustend herstel, nog niet teruggevonden, ondanks den voortdurenden stroom van opgewekte zakenberlchten van de overzijde van den Oceaan. Terwijl de aandeelenkoersen in de Ver. Staten meerendeels vrij belangrijk vooruitloopen op de algemeen verwachte opleving der conjunctuur (door middel van natuurlijke en kunstmatige oorzaken). i3 zulks ten onzent in het algemeen zeer zeker niet het geval. De koersen der Nederland- sche aandeelen staan op het oogenblik in doorsnee in een vrij normale verhouding tot het over 1938 te verwachten rendement. Er is ook nog weinig verbetering in ons bedrijfsleven te bespeuren, terwijl aan alle kanten onze export met nieuwe moeilijk heden wordt bedreigd; wij denken in dit verband bijv. aan de compenseerende rech ten, die de Ver. Staten op onze zuivelpro ducten gaan instellen, op grond van de bewering, dat wij onzen zuivelexport sub sidieeren, een aantijging, die naar onze meening niet geheel steek houdt. Doch in deze tot de tanden gewapende economische wereld mag men zich over zulke den inter nationalen handel meer en meer beperken de maatregelen waarlijk niet verwonderen. Schrijver van dit overzicht is zoo juist teruggekeerd van een zeer kort bezoek aan Engeland, waar de economische situatie ln zekeren zin identiek is aan die in Neder land. hoewel in het algemeen nog gedepri meerder. Men ontkomt bij de gesprekken met verschillende vooraanstaande perso nen uit het zakenleven niet aan den indruk, dat men thans ook ln Engeland het vrijwel hopelooze gevoel heeft, dat het met de macht en het prestige van het Brltsche Rijk in snelle vaart bergaf gaat. Hier en daar komt wel eens een optimistischer kijk naar voren, doch volkomen openhartig L5 dit optimisme geenszins. In angst en vreeze wacht men in de eerste plaats op de voorbereidingen tot bevrediging van Dultschland's koloniale eischen, die thans achter de schermen plaats vinden en zeer velen meenen, dat Duitscihland's eischen ook hier ten volle zullen worden ingewil ligd. In nog grooter angst en vreeze wacht men op het verloop der financieele gebeur tenissen in Engeland zelf. De zware druk, die de mobilisatie en de ontzaglijke uit gaven voor de thans eerst goed doorgezette bewapening op 's lands financiën leggen (tijdens de mobilisatie heeft men blijkbaar grove nalatigheden in de verdediging ont dekt i, vormen zeker gereede aanleiding voor deze bezorgdheid. VrU algemeen ver wacht men er dan ook een nieuwe verhoo ging der inkomstenbelasting met 1 sh. (of 5 pet.) waardoor de grondslag op het haast ongeloofelijk klinkende cijfer van 6sh. 6 d. in het pond zou komen te staan. Hiermede komt de regeering er nog niet: verhooging van enkele accijnsen (bier, tabak), schijnt eveneens in voorbereiding te zijn, terwijl men aanneemt, dat de regeering binnen kort een bedrag van 180 millioen (het dubbele van dit jaari zal moeten leenen, welk vooruitzicht reeds thans zijn schaduw op de kapitaalmarkt werpt. Men is er ten slotte van overtuigd, dat, wil de regeering Engeland's economische positie hand haven. een zeer krachtige exportstimulee- ring noodzakelijk zal zijn en men verwacht, dat naast de noodzakelijk gebleken reorga nisatie der binnenlandsche markt eerlang voorstellen in dien geest (waarschijnlijk uitbreiding der exportcredlet-garanties, steun aan scheepsbouw en scheepvaart, errz.) zullen worden Ingediend De groeien de overtuiging, dat de regeering eindelijk zal ingrijpen, om het economisch leven te redden, de hoop op politieke toenadering en eindelijk de verwachting, dat na veel moeilijkheden het Britsoh-Amerikaansch handelsverdrag toch nog voor elkaar zal komen, deze factoren geven op het oogen blik een sterken steun aan het pond sterling. (Nadruk verboden). Kon. Ned. Stoomb. Mij. AGAMEMNON. Amsterdam, pass. 27 Oct, n.m. 6 uur Lydd BODEGRAVEN. 27 Oct. van Cristobal naar Curacao CERES. 27 Oct. n.m. 8 uur 15 van A dam te Hamburg COSTA RICA, 27 Oct. n.m. 10 uur van A'dam te Hamburg DEUCALION, 27 Oct. n.m. 10 uur 20 van A'dam te Hamburg CANYMEDES. 27 Oct van Izmir te Calamata HERMES. 27 Oct. I n.m. 11 uur van Brake n. A'dam ORPHEUS 27 Oct. van Oporto naar Lissabon PYG MALION. 28 Oct. van A'dam te R'dam SATURNUS. 27 Oct. van Candia naar Algiers TRAJANUS. 28 Oct. van Tel Aviv te Beyrouth TRITON, 27 Oct. van Derindje n. Tunis. Java-China-Japan Lijn TJISONDARI, 27 Oct. by Jucaro (Cubai aan den grond gevaren Kon. Holl. Lloyd WATERLAND. Uitreis. 25 Oct. nam. 2 uur van Las Palmas. Java-New York Lijn SINGKEP. 27 Oct. v, Java te New York TABIAN, New York n. Java. pass. 28 Oct. Kaap de Goede Hoop. Mij. Nederland TAJANDOEN. uitreis, 28 Oct. van Suez CHR. HUYGENS, thuisreis, 28 Oct. van Singapore Holland-Afrika Lijn NIJKERK, 23 Oct. van O. Afrika te R'dam verw. BLOEMFON TEIN. 27 Oct. n.m. 5 uur van R'dam te Hamburg. Holland-O. Azië Lijn SEROOSKERK. R'dam naar Japan. 27 Oct. uit den N. Waterweg. Holland-West Afrika L(jn JAARSTROOM, 29 Oct. v.m. van R'dam te Hamburg verw. Mij Oceaan STENTOR. Java n. A'dam. 28 Oct. van Port Said PEISANDER, 27 Oct. van Hamburg via Swansea en Liverpool naar Java. Kon. Holl. Lloyd WESTLAND, 28 Oct. van B. Aires te A'dam. Rott. Lloyd BALOERAN. thuisreis. 28 Oct. van Port Said; wordt 1 Nov. te Marseille verwacht DEMPO, uitreis. 27 Oct. n.m. 8 uur van Port Souaan BUITENZORG, uit reis. pass. 28 Oct. v.m. 2 uur Perim KEDOE thuisreis, pass. 27 Oct. Pantellarla KOTA Agoeng, uitreis, 27 Oct. te Sabang BLITAR uitreis. 28 Oct. van Suez SITOEBONDO, uitreis, 27 Oct. te Londen KOTA BAROE, uitreis, pass. 27 Oct. Gibraltar KOTA NOPAN. 27 Oct. n.m. 11 uur van R'dam te Hamburg. Holland-Amerika Lijn STATENDAM. R'dam naar New York. pass. 27 Oct. Cape Race BINNENDIJK, 27 Oct. van Baltimore te Norfolk. Rotterdam-Z. Amerika Lijn ALPHACCA, uitreis, 27 Oct. te Santos. Diverse Stoomvaartberichten -BATAVIER IL 28 Oct. van R'dam te Londen verw. TUVA, 27 Oct. van Montevideo naar Santos SLIEDRECHT, 27 Oct. van Preston naar Abadan ALCOR. 27 Oct v. Montreal n. Queenstown v.o. ALDEBARAN. Klrkenaes naar R'dam. pass. 28 Oct. Udsire ALGORAB. Wabana naar R'dam. pass. 27 Oct. Scilly. Copyright P. I. B Box 6 Copanhogon Bang week het gepeupel achteruit Wat moesten deze zwanen van de heks? Waarom sloegen zij zoo met de sterke vleugels, zoodat men haastig op zij moest springen om geen klap op te loopen Het volk keek ademloos toe en het zag, dat toen er ruimte om den wagen was gekomen, de zwanen zich om Elize heen schaarden, net alsof zij het meisje wilden beschermen. ,,Dat is vr.st een teeken, dat zij onschuldig is". Het ging van mond tot mond. Maar niemand durfde dit hardop te zeggen. Reeds was de wagen aangekomen bij de plaats waar de stapel hout gereed lag. De beul, met een groot masker voor zijn gezicht, greep Elize bjj de hand en wilde haar, zij het ook niet zonder over de zwariën en. schichtige blikken op öe zwanen te werpen, met zich medetrekken. Maar het meisje verzette zich. Nog stond zg vlak bf den wagen. Toen greep zg snel de pantserhemden en wierp die één voor één Aan het Damrak ligt de handel nu al geruimen tijd practisch gesproken vrijwel stil. De effectenhandelaars slaan hun tijd dood met het tappen van moppen grooten- d&ütr stonden plotseling, in plaats van elf zwanen, elf knappe prinsen. Alleen de jongste had één arm en écn zwanenvleugel. Elize had dien's pantserhemd op één mouw na gereed gekregen. Langer tijd had zii niet gehad. Maar omdat het hemd toch zoo good als gereed was, had zij het er maar op gewaagd en all* zwanen een hemd omgeworpen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17